Laatste berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. Onderwijs. 77» Bij helderen dag zelfs laat de na tuur zich haren sluier niet ont- rooven! c Zoo klaagt Faust (van Goethe), wiens vorschende geest afgedaald was in de diepste verborgenheden der menschelijke wetenschap: Ook nog heden ten dage is er menig raadsel van het menschelijk orga nisme onopgelost gebleven; maar een ding kan men met zekerheid vaststellen, nl. dat alleen een goede, geregelde spijsvertering in staat is den mensch te doen zeggen: »ik gevoel mjj volkomen wel.c Geen beter middel om den menschen die geregelde spijsverteering te waarborgen dan de, als zoodanig bekende, echte Zwitsersche Pilien van den apotheker R. Brandt, iu iedere apotheek a 70 cents de doos verkrijgbaar eu bij den Heer P. RAASEN, Koning straat 48, alhier. Men lette op den naam R. Brandt in het witte bruis op het etiket» de temperatuur in de keerkringlanden op eene voor den Europeaan geschikte laagte te houden binnen diens woning, en wel bepaaldelijk in zijne slaapkamer. De jongste verbeteringen van de ijs machines stellen ons in staat, ijs zelfs onder de linie goedkoop ts vervaardigen. En evenzeer als de vleeschtransportschepen het versche vleesck in bevroren staat van Australië door de keerkring- landen naar Europa brengen, kan ook de woning, zonder ongemak, zoo koel men verlangt, gemankt worden. Langs dien weg zou ook de tweede vij and van den Europeaau in de heete luchtstreken, de bovenmatige vochtigheid, gedeeltelijk bestreden kunnen worden. De technische uitvoering van eene ventilatie met koude lucht levert geene moei lijkheid op; het is enkel eene quaestie van kosten. Galton nu heeft berekend, dat bij eene doelmatige inrichting van de slaapkamer, een ton (20 cent.) ijs voor 14 dagen geheel voldoende zou zijn, en dat de ton ijs overal voor 30 sh. te maken is. Het zal de moeite waard zijn, in Indië eens de proef te nemen met deze „negatieve verwarming." Ook in de onmiddellijke nabij- heid van het dorp Oldeboorn heeft zich een wild zwijn vertoond, tot schrik van een aantal kerkgangers, die het dier in woeste vaart de maden zagen doorsnellen. Londen heeft wel de meeste in woners van alle Eugelsche steden, (met de voor steden mee 4 millioeu); maar de dichtstbevolkte stad vau het laud is Liverpool. Daar wonen ge middeld 113 menschen op een acre (280 per hectare), dat is ongeveer twee maal zooveel als te Londen. Er zijn echter gedeelten van Liver pool waar 1200 menschen op een acre samenge pakt wonen. Die wijken zijn natuurlijk zeer on gezond en er heerschen bijna altijd besmettelijke ziekten. Men heeft in den laatsten tijd te Liver pool veel ongezonde woningen opgeruimd en door betere vervangen; maar er moeten dan toch nog 60,000 menschen wonen in sloppen en in gangen, waar bijna geen versche lucht kan doordringen. En dan zijn er nog een aantal andere, bijna even ellendige woningen. De Directie van den paardentram der 3 Avenue te New-York heoft besloten, de exploitatie met paarden te doen staken en die lijn in een kabel-spoorweg te veranderen. De kosten hiervan zullen incl. do verandering der rijtuigen op 1,600,000 Dollars te staan komen, en cm die te kunnen bestrijden, zal door de de Directie eene Obligatie-leening worden geslo ten van 5,000,000 Dollars, die tevens moet dienen om de bestaande leeningen af te lossen. Een laatste wensch. Toen Koning Friedricb Wilhelm II van Pruisen in 1843 de Rijnprovinciën bezocht, vertoefde hij eeuige uren te Wesel en vernam van den plaatselijken com mandant, dat zijn oudste onderdaan in die des tijds zeer versterkte plaats woonde. De Koning ging hem eens opzoeken eu vond een oud veteraan van 106 jaar, die er nog zeer kras uitzag en in een leuningstoel een kort eindje pijp zat te roo- keti. Hij stond op, toen de Koning naderde eu ging hem tegemoet, doch Z. M. liet hem weder gaan titten eu sprak familiaar met hem, wat den ouden man zoo weinig scheen te treffen, dat hij zelfs zijn pijpje niet uit den mond legde. Bij het afscheid vroeg de Koning hem, of hij niet eene of andere gunst te verzoeken had. „Neen, Sire, dank ie," was het antwoord, „ik heb alles wat ik begeeren kan." „-Ja?" vroeg de Koning, „denk eens goed na; meestal is er nog wel iets voor ons stervelingen te wenschen over". „Wel, Sire, als ik dan wat zeggen mag, ik moet eiken dag een paai keer de wallen omwandelen en telkens als ik in de buurt van het kruithuis kom, roept de schildwacht me toe: „Die pijp weg!" en daar ik maar langzaam loop, is mijne pijp al tijd uit ais ik het huisje voorbij beu. Als Uwe Majesteit wilde bevelen, dat ik mijne pijp ook daar mocht blijven rookeu, zou dat inderdaad eene groote gunst zijn." De Koning stond ziju ver zoek toe, de oude man rookte nog twee jaar lang zijn pijpje, ook langs de gracht, die om bet kruithuisje lag, eu stierf toen met ziju onatschei- delijkeu metgezel in den mond. In ecaeSuiteche provinciale co u- rant kon men oulaugs in een feuilleton, nadat de moord, op den held van den roman gepleegd, met bloedige kleuren geschilderd was, het vol gende lezen: „Is deze moord u te gruwelijk, laat Louis dan leven Zet dan in plaats van den 46. regel en volgende: Louis dacht nog vaak aan den moord aanslag legen hem beraamd en gelukkig verij deld allengs vond bij zijne gemoedskalmte en zijn vroegere vrooiijkheid terug." Deze regels waren eene noot voor den uit gever; de zeiter eu oorrector hadden ze, als bij het feuilleton behoorende, opgenomen. Omtrent het feit, waarvoor de Moskoueche student Sicjawsky tot drie jaren vestingstraf veroordeeld werd, wordt het volgende nader bericht. Op een weldadigheidsconcert van een studenteu-muziek-vereenigiug heeft Siu- jawsky midden in de volle zaal, tien Inspecteur der Universiteit Brysgaloff, een weinig bemind man, eeu slag in het aangezicht gegeven, „in naam van al de studenten//, zooals hij er bij voegde. Hij werd onmiddellijk in hechtenis ge- nomeu. Het voorval gaf den volgenden dag, toen de curator in strenge bewoordingen zijne afkeuring daarover betuig de, aanleiding tot de reeds ge melde ongeregeldheden, waarbij nog verscheidene jongelieden werden gevat. De ongeregeldheden aan de Landbouw-academie te Petrowski zjju van staatkundigen aard. Dertig der jongelieden, die bekend zijn om hunne naar het nihilisme overhellende gevoelens, werden daar in hechtenis genomen. L. De Eeijter, die onlangs uit den spoortrein tusschen Arnemuiden en 's-Heer- Arendskerke ontsnapte en naar België vluchtte, wiens uitlevering door onze Regeeriug aan de Belgische Regeering was aangevraagd, is naar de Midd. Ct. meldt eergisteren gevankelijk naar de gevangenis te Goes overgebracht, ten einde aldaar eene gevangenisstraf van zes maanden te ondergaan, waartoe hij hij vonnis der arrond.- rechtbank te Middelburg dd. 11 October 1887 was veroordeeld ter znke van oplichterij. De overbrenging per provinciale boot van Ter- neuzen naar Vlissingen en verder per spoor naar Goes had plaats door denzelfden ambtenaar, die dezer dageu wegens de ontsnapping van De E. voor de rechtbank te Middelburg terecht stond. Tlians had hij zijn gevangene zoodanig giboeid, dat deze zeker geene poging tot ontsnapping kon wagen. Te Lyon overleed, ruim een jaar geleden, eene zonderlinge oude dame,(mejuffrouw Cuzien, die vele malen millionnaire was. Bij haar testament vermaakte zij 2,500,000 fr. aan gestich ten, voorts eenige kleine legaten aan enkele vrien den, maar sloot hare geheele ïamilie, allen verre bloedverwanten, van de erfenis uit. Dezer dagen vond een tuinman in de serre van wijlen mejuffrouw Cuzien, verborgen onder eene ledige meloenschil, eene oude prijscourant, half verteerd door de vochtigheid. Hij wilde haar juist wegwerpen toen hij bemerkte, dat tusschen de bladen van het boekje een papier was gelegd. Het was een tweede testament van mejuffrouw Cuzien, blijkens den datum door haar geschreven en opgesteld drie dagen voor haar dood en waarbij het eerste werd vernietigd. Het werd geheel in orde bevonden en thans zijn de familieleden tot erfgenamen benoemd terwijl slechts eene kleinere som voor liefdadige doelein den staat uitgetrokken. Maar wellicht vindt men over eenigen tijd een derde testament, dat de gelukkige bloedverwanten der overledene weder onterft. Zij zullen intusschen de erfenis aanvaar den. De Burgemeester vanVenendaal waarschuwt tegen het relatiën aanknoopcn met den agent der Bankvereenigiug Grün Co. te Am sterdam. Deze biedt te koop aan „Bewijzen van Aandeel" gelijk aau het twintigste deel van 20 Antweipsche loten 1874 a 100 frs. 20 Barletta-loten 1870 a 100 frs. Na betaling van 40 termijnen telkens van f 3 vermeerderd met 10 ct. verzendingskoslen, dus feitelijk na botaling van f124, ontvangt de hou der van het bewijs van aandeel in eigendom 1 Antwerpsch lot a 100 frs. 1 Barletta-lot a 100 frs. Gezwegen nu hiervan, dat in den regel de aandeelhouder voor de 40ste termijn verstreken is, zijne betaling gestaakt en daardoor zijn geld heelt weggegooid, is de tegenwoordige beurswaarde der beide bovengenoemiie loten te zamen p. m. f 63. zoodat de alduB verkregen loten nageuoeg 100 percent te duur zijn betaald. De oudste ingezetene van Rotter dam, de weduwe P. Snelli, aan den Binnenweg, vierde gisteren haren 103n verjaardag. Een der vele portretten van Dic- kens, door een van Engelands groota schilders begonnen, is steeds onvoltooid gebleven en werd ook als zoodauig in zijne nalatenschap gevonden. Hij zeil helderde dit op door te zeggen „Ik heb een groot aantal keeren voor dat portret moeten zitten. Eerst echter vond ik, dat het sprekend gebleek op Ben Caunt (een groot prijs-bokser uit die dageu), toen veranderde het in iemand anders, en ten laatste vond ik, dat het tijd werd er maar mede uit te scheiden, want als ik daar zoo neerzat en naar het ding keek, kreeg ik een gevoel alsof ik er zeil hoe langer hoe meer op begon te gelijken, eu dat be viel mij nog het minst van alles." Gebroken vriendschap wordt erge vij andschap. De afgunst heeft schele oogen om het goede n.et te zien, maar eene metalen stem om het slechte bekend te maken. Men vreest zich te zien, zooals men is, omdat men niet is, gelijk men zijn moet. Spaar de dwazen en slechten zoolang de redelijkheid en uwe eigene waardigheid zulks veroorlooft. Een wijsgeer beweert, dat hij het karakter van een mensch uit niets auders zoo zeker kan ouderscheiden, dan bij een scherts, welke hij euvel duidt. Gelijk wij de krachten van lichaam en ziel misbruikt hebben, om tegen Gods wet te zondigen; zoo moeten wij, na de genade te hebben teruggekregen, diezelfde krach ten aanwenden tot verbetering van ons leven. Allerlei. Sarcastisch. A. Ik verklaar je, dat ik vroeger een gaiisck andere rnenech beu geweest. B. Wel man, dan spijt het mij zeer, dat ik je vioeger niet heb leereu kennen. Welun, en wat zou dat? In dat boek moet hij een enkel woord zoeken. Is dat niet om zot te worden Is wil niet, dat onze jongen daar zijn hoofd mee breekt. Welnu, vrouw, gij hebt gelijk. Vleiend. 'k Weet haast zelf niet, wat ik je geven moet, sprak iemand tot een bedelaar. Och, hernam deze, wat u maar 't liefst wil mis sen Dat is uw gezelschap, was 't antwoord, dat kan ik 't best ontberen. Een kellners-compliment. „Kellner," riep een ontevreden habitue in eene restuuratie, „wal je nu daar gebracht hebt is geen biefstuk," dat noem ik een straatsteen." De kellner komt schielijk aanloopen en zegt beleefd„O, we dachten, dat wij dien biefstuk mijnheer gerust konden voorzetten." „Hoe zoo?" „Omdat mijnheer zoo'n prachtig gebit heeft." Scherp. Een heer biedt in een tramwagen aan eene dame zijne plaats aan. Zij maakt van het aanbod gebruik zonder echter voor de be wezen beleefdheid dank te zeggen. Hij. Wat zegt u, Mevrouw Dame. Ik? Ik zeg niets. Hij. O, pardon, ik dacht dat u mij had bedankt. Het bezorgde oudrenpaar. Hoor eens, man, ik wil niet dat onze jongen nog naar school gaat. Zoo, dat is nogal aardig. Ja, het is ongehoord. Verbeeld u, dat de meester hem een boek gegeven heelt, waar dui zenden eu duizenden woorden in staan; zij noe men dat een dictionnaire. Eene juiste inlichting. Vreemdeling. Kan u me ook zeggen, waar zich de meeste keeren laten scheren Kruier. Wel, waar anders dan in kun gezicht? Het blijf er bij. Wanneer koop je nu eindelijk eens de broche, die je mij beloofd hebt? De volgende week, vrouwlief. Dat heb je mij al drie weken gezegd 1 En dat zal ik telkens weer opnieuw her halen als ik eenmaal iets gezegd keb, dan blijft het er bij. Haarlem, 22 Dec. De geaboneerden der Ne- derl. Bell Telephoon-Maatschappij te dezer stede ontvingen dezer dageu eene circulaire, waarin zij worden uitgenoodigd, zich aan de nieuwe tele- phonische verbinding met Amsterdam aau te slui ten. De Maatschappij heeft, gelijk zich denken laat, voor deze intercommunale verbinding aan zienlijke uitgaven moeten doen en belangrijke fiuanciëele verplichtingen tegenover 's Rijks schat kist aangegaan; zij mag echter vertrouwen, dat hare ouderneming niet alleen door handel en nij verheid aau wie eene verbinding per telephoon met de eerste koopstad des Rijks in de eerste plaats ten goede komt maar ook door particu lieren op prijs gesteld en gesteund zal worden. Onlangs werd meldiug gemaakt vau eene vervolging, door den Officier van justitie bij de arioiidissements-rechtbank alhier ingesteld tegen den Heer S.lid der firma D. H. Zn., likeur stokers, ter zake van het fabriceeren en verkoopen van zoogenaamd Catz-elixer. De rechtbank oordeelde, dat het misdrijf, waartegen bij artikel 337, Wetboek van Strafver ordening, straf is bedreigd, door beklaagde was gepleegd, en veroordeelde hem te dier zake tot betaling eener geldboete van 100. De veroordeelde voorzag zich tegen deze uit spraak in hooger beroep, tengevolge waarvan de zaak opnieuw voor het Gerechtshof, te Amsterdam, werd behandeld. Adv.-gen. Mr. Op ten JVoort requireerde bevestiging van het uitgesproken vonnis, terwijl Mr. J. Kappeijne Van de Cappello, advo caat van den beklaagde, op vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging aandrong. Bij breed gemotiveerd arrest heeft het Gerechts hof, overeenkomstig de primaire conclusie van den verdediger, het vonnis der Haarlemsche recht bank vernietigd, eu den beklaagde vrijgesproken. Aan Heeren Zangers, die hunue mede werking verleenen voor bet concert, dat bij gele genheid van hel Paus- Leo- feest te dezer slede zal gegeven worden, zij ter kennis gebracht, dat morgen (Vrijdag 23 December) geene repetitie gehouden wordt. De eerstkomende repetitie is bepaald op Vrij dag 30 December a. s. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Getrouwd: 21 Dee.: A. F. Vrenegoor en F. Daan. C. Kooy en A. Bakker. K. J. Braakenbarg en D. G. Schornagel. Bevallen: 18 Dec.: A. M. Montijn-Nielsen, z. A. Kroon-Prins. 19 Dec. W. Eyssen-Benjamin, d. A. J. Slot-Bekkers, z. J. Steemers-Siebers, d. 20 Dec.: M. M. Scheller-De Haas, z. A. Hetem-Krammer, z. A. M. yan der Valk-Peper, z. J. Jansen- Wiggers, z. M. vau Nordeu-vau Amelrooy, d. J. Lina-Kruyt, z. (levenloos). 21 Dec.: E. Van der Kodde-Van Wees, d.E. Van der Veldt-Sl obbe, z. Overleden: 18 Dec.: A. v. d. Putten, 63 j. 19 Dec. F. L. W. Keyzer, 22 maand. C. J. Swaan, 5 j. Op Dinsdag 27 Dec. a. s. zal in eene der bovenzalen van de Sosiëteit Vereeniging te Haarlem, de 34ste al- gemeeue vergadering plaats hebben van R. K. bixoudere Hoofdonderwijzers in het Bisdom van Haarlem. In de kathedrale kerk zal te 10 uur eene H. Mis worden opgedragen Des namiddags zal in hetzelfde gebouw eene vergade ring worden gehouden van deelhebbers in het pensioen fonds der Vereeniging van it. JC. bixondere Hoofdon derwijzers in het Bisdom Haarlem, tot welke vergadering donateurs toegang hebben met adviseerende stem. M ARKTBERICHTEN. HAARLEM, 21 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien verkocht 12, voor 1 120 a 200, stier verk voor fvaarzen, verkocht voor f pinken 4 verkocht voor f a graskalv verk. voor f a nuchtere kalveren, 17 verk voor /6a 11, 13 schapen, verk. voor f 14 a 23 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 41 stapels kaas, 4432 stuks, wegende 9247 kilo, hoog ste prijs f 30,— middelbare prijs - - per 50 kilo kost— a PÜRMEREND, 20 Dec. Kaas: aangevoerd 179 stapels prijs der kleine kaas 33.50 middelbare 29,Boter AMSTERDAM, 21Dec. 'l'er veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,180 vette kalverenlate qu- ,90 2de qual. 0,70 per kilo, graskalf/ a53 nuchtere kalveren, ƒ6 a 9 3 schapen en lammeren 158 vette varkens 34 a 38 c. per kilo. ROTTERDAM,20 Dec, Op de veemarkt waren gis teren en heden aiugevoerd:19 paard 240 ïuuderen, 194 vette- cn graskalveren,19nuchtere kalveren, 5 scha- peu of lammeren,— varkens, 84 biggeu, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen late qualiteit 65 e. 2de qual. 60 c., 3de qual. 55 c.; kalveren 1ste qual. 97 c 2de qual. 85 e., schapen 45 c„ alles per kilo. BEURSBERICHT EN Amsterdam, 21 December 18 87. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld. .21, y e v 8 ai 3', Hongarije. OM. leening 18676 GoudleeningI Italië. Obl. Paasei. Leon. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—iSov.). 5 zilver (Jan.—J uli)5 Portugal. OM. buitenl. 1858-84 8 Rusland, bij Hopeomp. Oude Kutten 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76 I1 18762 k (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865. 5 ar ar 1869. 6 Egypte, Obl. Leening 18764 N. - Amerika. OM. Vereen, Statenl876. 41 1877 4 Columbia. Obligation4s, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Rationale Bank. .dirid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18755 Italië. Zuid-ltal. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Mantsch. Aand.. 5 Ballische Spw. Aand,. .8 Jelez Griasi Obl6 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark. Obl. 1000.. 5 Morschanak Sysran Aand.. 5 Riasckk "Wiasma 5 Bumenie. Aandeelen Spwdiv Ameviks. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. Rotterdam Gemeente Crediet.. Belgis. sta|l Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. y 1864 1866 Geldkoers prolongatie 37», 4 8 8 4 5 s 5 pet, genoteer de koers 73n/is 87 98»/i« 977„ 86 901/4 61'/i 62Va Ö5'/8 lOO'/g 807, 977» 477» 60 63 73'7.s 1053/, 25 13 li16/!» 1167, 1447, 113 73»/» 137 84'/, 52 59s/is llOVg 547, 95 237, 2216/u 287, 116 1047, 1117» 1047, 102'/, 897» 104 1047, 1287, 1433/, 1283/, PARIJS, 21 December. Het blad Paris meldt, dat Prins Ferdinand van Bulgarije zijn ontslag genomen beeft als Vorst van dat land. De President der Republiek heeft te kennen ge geven, geen eigen dagblad te wenschen, maar zich strikt te zullen houden binnen de grenzen zijuer grondwettige positie. De beer Saint René de Taillandier, waaarne- meud eerste secretaris bij bet Fransche gezant schap in Den Haag, is overgeplaatst naar Mun- chen, en de heer De la Motto, eerste secretaris te Munchen, naar Den Haag. De heer Destcur- nelle, eerste secretaris in den Haag, is overge plaatst naar het Ministerie te Parijs. De oud-Minister Teisserenc de Borrt is aan gewezen als onderhandelaar over het haudels- tractaat met Italië. De reiziger Thouar is niet door de Indianen in Bolivia vermoord, maar teruggevonden door Kolonel Martinez. De Minister van Binnenlandsche Zaken arbeidt aan een wetsontwerp tot regeling der verhouding tusschen den Prefect der Seine en politie tegen over den Gemeenteraad. LONDEN, 21 Dec. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de zoogenaamde vrijwilligersvloot eeu massa Russische troepen van den Kaukasus en zuidoostelijk Rusland naar de Weichsel over brengt. De Regeering bestelde een groot aantal rivierbooten. St. PETERSBURG, 21 Dec. De Now. Wrcmja zegt, dat na de militaire beschouwingen over het artikel der Invalide in de Kölnische Zeitung, de Russische burger zich slechts geruster en veiliger kan aebten, onverschillig of er al dan niet aau de Kölnische zal geantwoord worden. MEDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. Vermindering 7an een asthma van 10 jaar door de Capsulen Guyot. »Reeds 10 jaar lijd ik aan een asthma) vergezeld van een hevigeu hoest die mij niet gedoogt te slapen, ik hoest, en spuw eiken morgen gedurende 2 uren. Uwe witte Capsulen Guyot doen mij veel goed, niet tegenstaande mijne 74 jaren, te G (België.) »De handteekeuing E. Guyot staat op elke witte Capsule.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3