B UIT E NL A N 1). BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. het overbrengen bij nacht en slechts in tegenwoordigheid van de Geestelijkheid zou geschieden. Toen dus den 21steu October de avond gekomen was, namen de Vigiliën een aanvang en werden deze door de Gees telijken en Monniken voortgezet; vervolgens werden de laudes gezongen en daarna be gaf zich de Paus, omringd door de Bis schoppen, naar het graf, verwijderde den steen, die het bedekte en beschouwde het eerbiedwaardig lichaam, kostbaarder dan elke schat. Geen vlekje ontsierde het gelaat des Heiligen, 't was alsof hij sliep; het lange, witte haar hing aan beide zijden van den hals. Het liehaam was in het pontificale gewaad gehuld, 't Scheen alsof de Heilige leefde,zoo schoon was zijn gelaat.Het lichaam werd uit het graf genomen en des anderen daags ter vereering uitgesteld. Den daarop volgenden dag had er eene plechtige gods dienstoefening plaats, waarna het lichaam rechts van het altaar van den h. Stepbauus werd bijgezet, waarover een altaar kwam te staan, 't welk door den Pau3 zei ven werd gewijd. Toen iu het jaar 974 te Troyes door Bisschop Milon de reliquieën van den h. Mastius werden overgebracht, kwam het volk in massa op en bleef in de St. Pie terskerk van de eerste Vesper af tot aan de h. Mis van den volgenden dag, vastende en biddende bijeen. {Slot volgt Z.H. de Paus heeft aan Kardinaal Pa- rocchi, zijn Vicaris-Generaal, een brief ge- scheven, waarin Z.H. zegt, dat hij, gewoon jaarlijks ter gelegenheid van Kerstmis een gift af te zondereu voor de armen te Ro me, dit jaar, nu Kerstmis samenvalt met zijn jubileum de gift wil verhoogen en thans 140,000 lire voor de armen zal be stemmen. De hofraad dr. Telschow, te Berlijn uit San Remo teruggekomen, deelt in het Berliner Tageblatt mede, dat de Kroonprins er goed uitziet, terwijl ook zijn algemeene toestand voortreffelijk is en volstekt gee- ne reden tot bezorgdheid geeft. Hij moet zich met het spreken nog inachtuemen, maar de stem is in klacht en klank toe genomen. De Prins heeft aau dr. Telschow dringend verzocht, bij diens terugkomst te Berlijn er voor te zorgen, dat dit bericht omtrent zijn toestand zooveel mogelijk wor de verspreid, opdat daarmede alle onrust wekkende uitingen kunnen worden tegen gegaan. De radicalen in Frankrijk vallen den President der republiek aan, omdat hij door tusscheukomst van den Gezant te Ber lin een vredelieveud schrijven heeft doen toekomen aan den Keizer van Duitschlaud. Craguon, die afgezet is als Prefect van politie, dreigt met eene volledige openbaar making der zaken betreffende Wilson, als men hem geen andere betrekking geeft. De France deelt een brief uit Berlijn mede, welke meldt, dat in Duitschlaud heimelijk repetitiegeweren van klein kaliber, overeenkomende met het Fransch model, worden aangemaakt, en dat in Mei zeven honderd duizend stuks zullen gereed zijn. De Stadhouder van den Elzas heeft aan handelaars en winkeliers 48 uren tijd ge- geveD, om alle kennisgevingen, uithang borden en prijzen uit de Fransche in de Duitsche taal en munt over te brengen. De universiteit te St. Petersburg is gesloten wegens ongeregeldheden der stu denten. Men verwacht dat Deljanow, de Minister van ouderwijs, zal ontslagen wor den. Thans zijn reeds verscheideue univer siteiten iu Rusland wegens ongeregeldheden gesloten. Naar men uitConstantiuopel verneemt, heeft de Sultan bevolen, dat de ontbinding der leger-reserves, waarmede reeds een be gin was gemaakt,weder worde gestaakt. Tur kije versterkt zijne ruiterij en artillerie, en het heet dat Rumeuië eene mobilisatie voorbereidt onder leiding van vreemde of ficiereu. Het was aan liet liberalisme voorbehouden, zegt de Gelderlander, allerlei pogingen aan te wenden om thans, nu de kieswet aan de capa citeiten stemrecht verleent, die capaciteiten van de stembus te weren. Gezwegen nog van de ge meente-ambtenaren, die in den wilde decretee- rende, en poseerende als grondwetgevers, tot de lodgers en de mede-eigenaren van grondbezit, welke formulieren van aangifte kwamen eischen, de welwillende opmerking slingerden: //het baat u toch niet.// daar komt in de Overijselsche Provinc. Ct. een gereformeerd liberaal advocaat te Almeloo baweren, dat de Eerw. Ileeren Kape laans wel lodger*, maar geen kiezers zijn. En waarop grondt zich 's man ongevraagde wetsuitlegging? Hij betoogt, dat de Kapelaans afhankelijk zijn van den inwonenden eigenaar, den Eerw. Heer Pastoor, en derhalve niet kun nen behooren tot de kiezers, die de grondwet bedoelt. Armzalige bedoeling (niet van de grond wet, maar van dien gereformeerden, liberalen, meester in de rechten) en armzalig betoog! De flauwheid van het betoog valt vooral op als men de consequentiën trekt van het stelsel, door den Almelooschen advocaat gehuldigd. Stel gij hebt uw bovenhuis verhuurd aan een armen drommel (wat later bleek), die wegens zijn amot zich als grand Seigneur moet voordoen. Hij heeft in geen jaar huur betaald: gij wilt hem ook niet op straat zetten. Hij beloooft u, indien zijn salaris verhoogd wordt, zelfs vooruit te willen betalen. Die man is voor u zoo gedienstig mo gelijk; hij vliegt op uw wenk. Volgens mr. Hat- tink is zulk een lodger geen kiezer. Want hij is zoo afhankelijk van den' inwonenden eigenaar, als iemand in geldnood maar zijn kan. Wij verwachten, zegt De Gelderlander, inmid dels nog meer liberale pogingen om nieuwe kiezers af te maken. Dat is le liberalisme en action. In den laatsten tijd is door sommigen wel eens de vraag gedaan welke beteekenis men moet hechten aan de in de nieuwe kieswet voor komende woorden //het verloopen dienstjaar//, daar waar bepaald wordt, dat de aanslag ten volle moet zijn betaald. Het is daarom wellicht niet geheel overbodig nog eens te herinneren aan eene circulaire, den 30 November door den Minister Heemskerk aan de verschillende bur gemeesters gericht, waarin zeer duidelijk wordt kenbaar gemaakt, dat //onder de uitdrukking laatstverloopen dienstjaar in de art. 1 en 7 der Kieswet is te verstaan het laatstverloopen dienst jaar voor de vaststelling van de lijsten, dus het dienstjaar 1886/87 van de personeele- en het dienstjaar 1887 van de grondbelasting.// Ook is, in verband met de invoering van de nieuwe kieswet de vraag gedaan: //Wordt bij de klassenbepaling van de gemeenten jaarlijksche volkstelling tot grondslag genomen?// De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop te kennen gegeven, dat de gemeentebe sturen niet zelfstandig mogen beslissen omtrent de rangschikking hunner gemeenten in 1 der Wet van 2d April 1843, d. i. naar het zielental. Die besturen moeten zich houden aan de opga ven, door de ontvangers der directe belastin gen, overeenkomstig het voorschrift der Kieswet, aan hen in te zeilden. Aan die ambtenaren is dus de klassen verdeeling overgelaten. Door de centrale anti-revolutioDnaire kies- vereeniging //Nederland en Oranje// iu het dis trict Leiden is besloten, wegens het onbelang rijke van die verkiezing zich van eene keuze tusschen den caudidaat der liberalen Blussé en dien der R. Kath. Mr. Smeele te onthouden en dus geen candidaat stellen. Op het derde lid van artikel 2 der wet van 4 Juli 1850, gewijzigd bij de additioneele artikelen der grondwet is een amendement voor gesteld door den Heer Godin De Beaufort, strekkende om ook in gemeenten beneden 40,000 inwoners op meer dan éene plaats gelegenheid tot inlevering van stembiljetten te geven, indien de omstandigheden dat noodig maken. Uit den Haag wordt aan het Hblad be richt, dat daar sprake is van de oprichting eener Oostindische kiesvereeniging. Men wil door de stichting van zulk eene vereeniging bevorderen, dat de belangen van Ncd.-Indië in de Tweede Kamer beter dan tot dusverre worden behartigd, ook in het moederland zelf. De Eerste Kamer heeft aangenomen de verschillende procinciale belasting-wetten, de begrootingen der Landsdrukkerij, Fet domein fonds, het pensioenfonds en de verlenging van den termijn tot regeling van het onderwijs aan de Militaire Academie. De Tweede Kamer is op reces geseheiden, na o. a. de Staatsbegrooting en de wet op de Mid delen afgehandeld en het voorstel van den heer Reekers tot intrekking van het verbod tegen het visschen met den wonderkuil (met 40 tegen 20 stemmen) aangenomen te hebben. Noorden. 20 Deo. Dinsdag 11. was het alhier een ware feestdag voor de geheele Parochie. De Weleerw. Heer A. Hakkeling, Zaterdag 17 Dec. jl. tot Priester gewijd, droeg in de door de gemeentenaren plechtig versierde parochie kerk voor de eerste maal plechtig het H. Misoffer aan God op. Daarbij assisteerden de Weleerw. Heer Wouters als Diaken, de Weleerw. Heer Ratelland als Subdiaken, de Weleerw Heeren Van der Vlis en Wubbels als Cantoren, de Weleerw. Heer üriessen als Ceremoniemeester, terwijl de Weleerw. Heer Pastoor als Presbyter assistens fungeerde en tevens over de verhevenheid van het H. Priesterschap het woord tot de feestvie rende gemeente richtte. De geheele gemeente nam, zoowel door hare tegenwoordigheid als door het uitsteken der nationale driekleur, hartelijk deel in het geluk van den feesteling, en het is zeker dat dit feest nog lang in het geheugen van Noorden's Katholieken zal blijven, daar, zoover men weet, de Weleerw. Heer A. Plakkeling de eerste Priester uit Noorden is. In April 11. werd bij Bordeaux het Engelsclie stoomschip Durley aangevaren en iu den grond geloopen door het Nederlandsche stoomschip Sirius, kapitein Guest, dat naar Am sterdam verirok. De reeders van de Durley stelden een eisch tot schadevergoeding in tegen den Nederlandschen kapitein. Deze is au door de Rechtbank te Bordeaux veroordeeld tot eene schadevergoeding van 41,771 tr. 22 c. aan de reeders, 24,560 fr. aan de verschil lende maatschappijen bij wie de Durley verze kerd wa», en voorts in de kosten van het geding. Het onlangs vermelde groote houtvlot, dat uit Nieuw Schotland naar New- York werd gesleept, is in een hevigen storm verlaten moeter. worden, op 60 mijlen afstand van Block-Island. Het drijft nu onbeheerd rond en levert gevaar voor de scheepvaart op. Te Tilburg werd door de politie een persoon, afkomstig uit Neer (L.), gearresteerd op het oogenblik, dat bij bij eenige geachte inge zetenen de spiegelruiten met een stok verbrijzeld had. Hij zeide een "kleermaker zander fierk te zijn, en zonder eten of drinken reeds eenige dagen rondgezworven te hebben, om welke reden hij door dit middel een onderkomen zocht te verkrijgen. Deze wensch werd vervuld. Nauwelijks was hij in de gevangenis of daar bood een flink kleermaker, die reed» langen tijd te vergeeis naar een knecht gezocht had, aan dien persoon tegen vergoeding van kost, inwoning en loon in dier.st te nemen. De „werklooze" eischte 8 franks loon en weigerde bij den kleer maker in te wonen; want hij wilde van niemand afhankelijk zijuDeze vertrok daarop onmid dellijk, en de „werklooze" vindt thans een tehuis in de gevangenis te Breda. Er is nueenetelephoongeleiding aangelegd tusschen Parijs en Marseille een afstand van 862 kilometer. Te Wildervank werd dezer dagen bij een geslachten os een draadnagel ter lengte van een decimeter dwars door de maag en bij een geslacht varkeu een ijzeren ring om de tong gevonden, zonder dat meu kan nagaan hoe die voorwerpen daar gekomen waren. Beide dieren genoten oogenscbijnlijk eene uitstekende gezond heid. Omtrent het bericht van den stu- denentoppasser L. en zijne drie zusters, die de ge lukkige erfgenamen zouden zijn van iemand, die indertijd stierf, meer tonnen gouds dan kinderen nalatende, verneemt de „L. Ct.'1, dat de erflater geweest is da heer Job Gordijn, den 13den April 1787 te Delft overleden. Wel worden nu en dan oproepingen gedaan en is de zaak in handen van deskundigen, maar de gelukkigen hebben nog niet de boodschap thnis gekregen om eens even tjes de tonnen te komen halen. Te Berlijn heeft dezer dagende zeldzame operatie der bloedtransfusie plaats ge had. Twee. meisjes, van 16 en 18 jaren, waren door kolendamp gestiktbij een barer vertoonden zich nog zeer zwakke levensteekenen en in het ziekenhuis te Moabit kwamen de artsen tot de conclusie, dat alleen door instorting van bloed het meisje wellicht was te behouden. Een jong assistent bood zijn bloed aan en de operatie is in zoover gelukt, dat het meisje nog leeft, al was zij Zaterdag nog niet tot bewustzijn gekomen. De jonge dokter is zeer wel. De ex-Keizerin Eugenie is met haar gevolg jl. Woensdag van Amsterdam naar Brussel vertrokken. Te Brussel is dezer dagen eene gansche dievenbende gearresteerd, welker leden van tien tot vijftien jaar oud zijn en talloos veel erootere en kleinere diefstallen en oplichterijen hebben gepleegd. Het is de bende van Doche, gelijk zich de hoofdman noemt. Deze heeft tot luitenant zekeren H.wiens ouders in de Rue des Toulons wonen. Hij wordt door zijne kameraden Patatje genoemd. De overige leden van dit veelbevoleud gezelschap zijn Arthur L.... schoenmakersleerling, bijgenaamd' Capeteinje, oud 14 jaar; Eug. V, bijgenaamd Chocolat, oud 14 jaar; Jean B.bijgenaamd Spons, oud 13 jaar; en Jacques August W. bijgenaamd de Bakker, oud 12 jaar. Allen zijn kinderen van bravo en eerlijke lieden uit den werkeuden stand. Op dit oogenblik zijn in Duitsch laud 4175 plattelandsgemeenten met een tele- phoonverbinding begiftigd. Speciaal voor dien dienst werden 779 ambtenaren aangesteld. In de overige bureaux zijn het gewone telegraaf- of post beambten, die den dienst waarnemen. Voor vijf minuten spiekena betaalt men 25 Penningen. De politie te Weenen beeft de hand gelegd op eene vereeniging van dieveggen, die sedert lange jaren haar handwerk uitoefenen met eene ongeloofelijke vermetelheid. De veree niging had een bureau tot plaatsing opgericht voor winkeljuffrouwen, om uit deze eene keur bende te vormen, die vooral bij handelaren in commestibles goede diensten zou kunnen bewij zen. Het bureau onderrichtte de verkoopsters, hoe zij het moesten aanleggen hare patroons te be stelen en de ontvreemde sommen in veiligheid te brengen. D<; verkoopsters werden bjjgestaan door eene tweede categorie dieveggen, de gewaande koop sters, wier taak bet was bij de eersten iehijn- baar inkoopeu te doen, maar in waarheid het ontvreemde geld in ontvangst te nemen. Op vastgestelde datums werd de buit over een afgeloopen termijn tusschen koopsters en ver koopsters verdeeld en zij „deden zoo goede za ken", dat velen een aardig kapitaaltje bijeen kregen, dat zij met voorzichtigheid in rentege- vende effecten belegden. Vijftien van haar zijn nu in banden der justitie gevallen; de oudste telt dertig jaren. Een bakker, bij wien een der verkoopsters in betrekking was, berekent, dat deze hem reeds meer dan 6000 gulden had ontstolen. H. v. H., koetsier te Wij k-b ij-D u u r- stede, had door een misverstand het ongeluk carbolzuur te driuken. Zijn toestand is bedenke lijk. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend. In de gemeente B. waar de meer- derheid der bevolking in haar hart, doch niet openlijk, zich op kerkelijk gebied aan de zijde der doleerenden schaart, zou een predikant in de vacature optreden ter bediening van het avondmaal. Nadat de klok der gemeente tot den dienst had opgeroepen, waren in de kerk aan wezig de genoemde predikant en de voor zanger. Men wachtte een kwartier, een half uur, niemand verscheen. Dominé stelde voor om maar naar huis te gaan, tenzij da voorzanger mocht willen, dat hij alleen voor hem preekte. Toen deze zich inschikkelijk genoeg toonde, dit niet te begeeren, ging de kerk uit. Naar de Liverpool "Post verneemt, is de Great Eastern voor 16,106 (ongeveer een vierde van de som, die het schip gekost heeft) verkocht aan eene firma te Liverpool, die het monstervaartuig zal afbreken eu met den verkoop van het oude metaal haar voordeel denkt te doen. Het schip meet 18,915 ton, is 692 voet lang, 83 voet breed en 60 voet diep. De s t r ij d o v e r „u heeft// o f u hebt" duurt voert. Reeds is er op gewezen, dat men den derden persoon bezigende, zou moeten zeggen: u heeft pijn in zijn hoofd. Daartegen wordt aan gevoerd, dat men eigenlijk zeggen moet: u heeft pijn in het hoofd. Nu echter komt een ander in het Volksblad vragen, of men dan ook tegen een kind moet zeggen: u heeft op haar of op het schortje ge morst. Ter beantwoording van de vraag, of men dan een gezelschap zou moeten toevoegen: „hee ren en dames, u weten?" voert men aan: U is een familiare beleefdheidsvorm, zonder meervoud. Iu het meervoud heeft men aan dien familliaren vorm geen behoefte; het meervoud is op zichzelf reeds beleefd; men denke aan het Fransche vous en het Duitsche Sie. Met den verdrinkenden onderwijzer, die uit riep: „je meurs ou je me meurs, car tous les deux se disent," zouden wij bijna durven advi- seeren, om het gebruik van beide vormen toe te laten, naar de gelegenheid of de welluidend heid medebrengt en het debat te sluiten. Het komt ons niet veel belangrijker voor dan de quaestie der Liliputters, of men een ei bij bet spitse of bij het stompe einde moet openen, zegt de Arnh. Ct. In de diamant-slijperij van den heer Barends, Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, welk gebouw des nachts onbewaakt is, is gisteren nacht eene belangrijke partij edelgesteenten uit de doppen ontvreemd, ter waarde van ongeveer f10,000. De dieven hebben zich waarschijnlijk laten insluiten en zijn vertrokken nadat de deur voor de arbeiders weder was geopend. Men beklaagt zich over de geringe stabiliteit van het personeel der derde Fransche Republiek. Het schijnt echter, dat er één per soon is, die trots alle wisselingen op zijn post blijft, al behoort hij tot de belangrijke waardig heidsbekleders in het Elyaée. Presidenten komen en gaan, ministeriën worden saamgesteld en val len, maar de chef van het keuken-departement in het paleis van het hoofd van den Franschen Staat biedt het hoofd aan de politieke stormen, om alle bewoners en gasten met zijn goede sier te verkwikken. De familienaam van dezen ver dienstelijken kunstenaar ia niet uitgelekt. Voor- loopig is hij alleen bekend als „le bel Alfred", en als eene waardige evenknie van Gambetta's „Trompette". Zijn salaris bedraagt 12000 fr., behalve de emolumenten. Deze laatsten leverden onder het régime van den heer Grévy niet veel op; bij eene zoo Spartaausche eenvoudigheid als de ex-president niettegenstaande de ruime toe lagen, die hij voor tafelweelde ontving, steeds in acht nam, was het „faire danser l'anse du panier" voor den mooien Alfred een onbereikbaar ideaal. De kunstenaar hoopt zijne schade iu te halen, nu de heer Carnot het Elysée heeft betrokken. Hij heeft, naar men beweert, den nieuwen pre sident reeds bescheidenlijk te kennen gegeven, dat voor de meeste menscheu de maag de eigen lijke corde sensible is, en dat bij hen de keel de weg is naar het hart. President Carnot kan op het oogenblik wel iemand gebruiken, die pro paganda voor hem maakt. Giovanni Succi, de vaster, zal een nieuw aan liet spiritisme gewijd dagblad, onder den titel II Corriere Spiritico te Florence uitgeven. Als deze courant niet vooruitgaat zal Succi nog altijd genoeg verdienen om zich volgens zijne methode te voeden. In een dorpje bij Nassau is dezer dageu een jongeling doodgeschoten met een nog geladen geweer, dat in 1813 op de Franschen was buit gemaakt. Het stoud, verroest en wel, achter eene kast en werd daar gevonden door eenige van de kermis terugkomende jongelieden, die geen van allen een oogenblik vermoedden, dat het nog geladen zou zijn. Zij maakten grap pen over en met het oude wapen; plotseling hoorde men een schot en één hunner viel dood neer. De dader is wegens onvoorzichtigheid tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor de betrekking van huis- meester-boekhouder bij bet ziekenhuis te 's Hage hebben zich 99 sollicitanten aangemeld. In navolging vanRu eland, Duitse h- land eu Frankrijk, gaat men ook in Italië honden bij het leger invoeren, niet alleen ten gebrnike bij den veiligheidsdienst, maar ook voor het op zoeken van gewonden en voor aanvoer van mu nitie in het gevecht. Een officier heeft met groote honden van Deensch ras proeven genomen, waarbij hij bevond dat ze met 2 of 3 zakken patronen beladen 600 a 1000 meter in matigen galop konden afleggen. De patronen waren in zakken van sterk linnen verpakt, die aan beide zijden van den bond af hingen, waarbij de einden der zakken door een onder den buik hangend gebogen hout op den juisten afstand van elkander werden gehouden. Iedere hond heeft een zadeltje met staartrie men, waaraan het gebogen hout en de draag- zakken worden bevestigd. Het africhten van een hond voor den aanvoer van munitie vordert een oefeningstijd van 14 dagen. Voor den veiligheidsdienst worden de honden afgericht op manschappen, die van vreemde uni formen zijn voorzien. De keurmeesters van het vlees ch te Arnhem deden eergisteren eene partij varkens koppen in beslag nemen, waaraan meer wormen dan vleeseh waren. Ofschoon de geur ondra gelijk was, moet de eigenaar, die de partij in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2