4 Bi N N L A i\ li: voerig onderzoek naar verschillende aan Wilson ten laste gelegde feiten, en de laatste dagen, bracht deze uren, ja zelfs halve nachten bij den Heer Vigneau door. Drie andere verdachten werden eergisteren in hechtenis genomen. Zij moeten aan verschil lende personen hebben aangeboden hen te laten decoreeren, en zich beroepen hebben op hun invloed bij den schoonzoon van den President. Men vermoedt, dat het parket zal ge bruik maken van de vacantie der Kamers, om Wilson in voorloopige bewaring te te houden. Verscheidene geruchtmakende arrestatiën zullen waarschijnlijk weldra volgen. De RappelJustice en Intransigeant ver klaren zich heftig tegen het plan om de Kamer te ombinden, dat verdedigd wordt door de Siècle, die onder den invloed van Carnot staat. De radicalen zeggen, dat de gematigden de ontbinding vooropzetten als eene bedreiging togen de Kamer omdat Carnot geen zuiver radicaal ministerie wil. Op de groote scheepstimmerwerven in Eugelaud is het werkelijk in den laat- steu tijd weer wat levendiger geworden. De Fairfield Shipbuilding Cy.« te Govau, Glasgow, heeft de bestelling gekregen van drie stalen booten, terwijl waarscbijuljjk de opdracht zal volgen van eene groote stalen boot voor den Van Couver- en Japan- dienst van de Cauadasche Spoorwegmaat schappij. Elke boot zal eeu inhoud van 8000 tonnen en stalen schroeven hebben. Aan de Clyde is het resultaat van het werk in den loop van dit jaar niet min der gunstig geweest dan aau de Tyne en te Dundee (reeds vroeger medegedeeld). Aau de werven aan de Clyde werden namelijk in 1887 schepen gebouwd van een geza- menlijken inhoud van 185,326 t. tegen 172,442 t. in 1886. In vergelijking met 1880 moet iutusscheu nog altijd een verschil van 8000 t. worden geconstateerd. Op dit oogenblik staan aau de Clyde-werven nieuwe schepen op stapel tot eeu gezamen- lijkeu inhoud van 206,041 t., dat is 88,866 t. meer dan het vorige jaar. Aau de Times wordt uit St. Petersburg be richt, dat de Regeering talrijke studenten van de hoogeschool te St. Petersburg heeft gearresteerd en wegzendt. De politie om singelt en bewaakt het gebouw. De Rus sische dagbladen rnogeu niets omtrent de onlusten der studenten mededeeleu. Alier- wege, behalve te Kiew, ziju da hoogescholen om die onlusten gesloten. Pelgrimsi'eiza naar Rome. Aan de ondergeteekenden viel de eer te beurt, door het hoofdcomité ter viering van het gouden priesterfeest van Z. II. Paus Leo XIII, namens het doorluchtig Episcopaat van Nederland, met de voorbe reiding en regeling van een Nederland- schen pelgrimstocht naar Rome te worden belast. Hoewel aarzelende tot aanvaarding van eene zoo eervolle taak overgaande, hebben zij toch gemeend, die niet te mo gen weigeren. Da pelgrimstocht der Nederlandsche Ka tholieken naar Rome heeft ten doel, aan Z. II. Paus Leo XIII in openbaar gehoor hulde te brengen eu getuigenis af te leg gen van eeu door de hoogste en welspre- keuste getuigenissen reeds bevestigd geloof, vertrouwen eu gehechtheid, die echter nim mer moede worden om zich steeds luider te opeubareu. De plechtige audiëntie zal plaats hebben tusschen 21 eu 30 April 1888. Iu betrek king tot dieu nader te bepalen dag zal de reis worden geregeld. De ondergeteekenden stellen zich voor, spoedig, zoo spoedig slechts eenigszins mogelijk is, de voorwaarden, op welke men aau die reis, dien pelgrimstocht kan deelnemen, openbaar te maken. Zij meeuen reeds nu te kunnen zeggen, dat zij, die deze reis wenschen mede te maken, zich vóór 15 Februari 1888 zulleu moeten opgeven aan eau der vijf eerste onderge teekenden, die het uitvoerend comité, vor men. Het is overbodig, de Nederlandsche Ka tholieken op de beteekeuis van dezen pel grimstocht te wijzen. In de rij der volken, die opgaan tot den Vader der volkeren, zal het katholieke Nederland zijne plaats niet ledig laten. Dr. H. J. A. M. Schaepman, Voor zitter, Driebergen. Mr. F. J. M. A. Reekers, Amsterdam Jhr. Jos. De la Court, 's-IIertogeubosch. W. Laane, Penningmeester, Rozendaal. Mr. R. Regout, Secretaris, Maastricht. Mr. A. F. Vos jde Wael, Zwolle. M. J. A. Lans, Schiedam. J. T. Wouters. Raveusteiu. J. A. Van Rooij, St. Willibrord. M. W. H. Bauduin, Roermond. A. Looijmans, Oosterhout. H. Robbers, Arnhem. In aausluitiug met het bovenstaande, be richt ons liet hoofdcomité, dat de deputatie uit ons Vaderland, die aau de feestelijk heden van 's Pausen jubilé te Rome zal deelnemen, bestaat uit de heeren: profes sor dr. Andreas Jansen, Rijseuburg; J. A. J. W. Vau Hall, Breda, als leden vau het hoofdcomité; verder uit de heeren; Charles Smulders, Utrecht; J. G. De Bruyu, Deu Haag; J. J. F. Baynes, Haarlem; F. J. Poelhekke, Kapelaan, Haarlem; mr. Alpli. v. Rijckevorsel. 's-Bosch: A. P. A. Felet, Kapelaan te Raveusteiu; Baron Van Golt- stein, Oosterhout; Berger Jr., Roermond. Agenda: 29 December, 8 uur des avonds: Bijeen komst der leden van alle deputatiëu in de zaal van deu 6ircolo di San Pietro. 31 December. Gezamenlijke aanbieding van de offers, als honorarium Missae voor Z. Heiligheid bijeengebracht, alsmede van het altaar, den Paus uit bijdragen van Katholieken over de gausche wereld aan geboden. 1 Jaouari ziju alle deputatiëu aanwezig bij de Jubilé-Mis van Z. Heiligheid. 2 [Januari. Gezamenlijk bezoek aan het graf van Pius IX z. g. 6 Januari. Opening van de Vaticaausche Tentoonstelling, waartoe de deputation in de eerezaal iu de onmiddellijke omgeving van Z. H. Deu Paus zullen worden toege- lateu. 7 Januari. Afscheids-réunie. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. de Koning lreeft Baron van Brienen van de Groote Lindt, buitengewoon Kamerheer, in bizondere zending naar Rome afgevaardigd tot het aan Z. H. Paus Leo XIII overbrengen van een autograpkisclien brief, bevattende 's Koning? gelukwensclien bij 's Pausen Gouden Priesterfeest. Baron van Brienen is reeds naar Rome vertrokken. De ter Deputaten-vergaderiug aangenomen motie van jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman schijnt, volgens De Tijd, eenigermate heen te wijzen naar het tot stand komen van eene sa menwerking van de anti-revolutionnaire met de katholieke partij. //Eenigermate, zegt het Dagblad, want inder daad, het besluit der deputaten, om bij de eerste verkiezing in de enkele districten niet af te wij ken van de tot nog toe door de anti-revolution- naire partij altijd gevolgde gedragslijn en slechts in de meervoudige districten de mogelijkheid voor eene gecombineerde lijst open te laten, komt ons voor, hoe rationeel ook, geenszins de meest praktische weg te zijn om tot de gewenschte zege te geraken. Wij voorzien van den aldus gearresteerden maatregel het gevolg, dat in menig district, waar de katholieke candidaat met den liberalen in herstemming komen zal, de eerlijk heid en de overredingskracht der leiders niet bestand zullen zijn tegen den bitteren papen- haat, die nog altijd te velen van onze protestant- scht) medeburgers zich ten deze doet bewegen op het erf der plakkaten en scherpe resolutiën. Maar toch de opengelaten mogelijkheid om althans voor de meervoudige districten af te wijken van den regel, in art. 21 van het //pro gram// gesteld, schijnt ons een ten minste iets belovend lichtpunt voor de toekomst.// De Tijd, van„de anti-revolutionaire partij sprekende, zegt ie bedoelen //dat hier groo- tere, daar kleinere smaldeel, hetwelk genoeg besef heeft eu onbevangenheid om te begrijpen dat men wel doet, in gezelschap te beproeven wat men alleen niet vermag.// De goede uitslag der aanstaande verkiezingscampagne kan inzon derheid bevorderd of verhinderd worden door degenen, naar wie dat smaldeel gewoon is te luisteren. Bij de afdeeling Posterijen verklaarde de Minister zich niet ongeneigd tot verlaging van het port voor drukwerk naar België; tot ver hooging van het maximum-gewicht voor het 1/2 cents porto voor de kleine pers; eu kondigde hij eene verlaging van het O. en W.-I. briefport aan tot 15 cents per 15 en 30 cents per 30 gram of daarboven. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoodfkiesdistrict Haarlemmermeer, is door de vrijzinnige kies- vereeniging //Heemstede en Bennebroek// candi daat gesteld Jhr. J. B. Van Merlen. Het nieuwgekozen lid der Eerste Kamer, Mr. Melvil Baron van Lijnden, heeft zijne be noeming aangenomen en zijne geloofsbrieven in gezonden. Naar het weekblad Limburg verneemt heeft zich te Sittard onder presidium van Graaf d'Ansembourg, Burgemeester van Amstenrade, een voorloopig bestuur gevormd voor eene ahlaa r op te richten Roomsch-Katholieke kiesvereeniging. I11 het gemeentehuis te Ierseke i3 verhdm wesk een diefstal gepleegd van on geveer ƒ540 in geld, uit een lessenaar. Eenig bankpapier, dat op dezelfde plaats lag, heeft men onaangeroerd gelaten. Nergens was eenig spoor van braak te bespeuren dan alleen aan het slot van den lessenaar. Tot heden heeft men geen aanwijzing, welke tot ontdekking van den dader kan leiden. De justitie uit Middelburg doet on derzoek. Te 's-Gravenhage is gisteren nacht te half vier eeu brand uitgebroken iu het gebouw der Russische legatie, in het Lange Voorhout, hetwelk eerst onlangs door den Gezant Graaf Kapnist ter bewoning in gebruik is genomen. Het vuur woedde in eene benedenvoorkamer, waar het bureau der legatie gevestigd is, welk vertrek met ziju kostbaren inhoud van antieke kantoormeubelen een prooi der vlammen is ge worden. Da brand bleef tot deze benedenvoor kamer beperkt, dank zij de spoedige en krach'ige hulp der spuit van het regiment grenadiers eu jagers. Toen Zaterdag-middag te Dor drecht twee ponten, beladen met hout, door eene stoomboot stroomopwaarts zouden gesleept worden, stootte een der ponten tegen ds gording langs de Msrwedekade, waardoor de deklast in bat water viel, eu een der knechten, die op de pont voer, zekere A. v. ta Zwijndreclit, eea op passend huisvader, door deu stroom werd mee gesleept en in ddiepte verdween. Na ongeveer een half uur met dreggen te hebban gevischt, heeft men eindelijk het lijk op gehaald. Te W i 111 e r s w ij k is op den e e r s t en Kerstdag da (personentrein van Zutfsn, welke ta 5,12 aankomt, door verkeerden wisselstand, in bijna voile vaart op een stilstaandeu goederen trein geloopen, gelukkig zonder ernstige onge lukken ta veroorzaken. Da passagiers kwamen met een hevigeu schok en den schrik vrij, terwijl een der conducteurs eene lichte kwetsuur ontving. Da materitë'e schade is nog al belangrijk, d tor dien de machine terdege gehavend werd, eu twee steenkolen wagens geheel ontredderd werden. Di schok was zoo hevig, dat een beladen steeuko- lenwagen geheel boven op een anderen geschoven werd. Mag men onder het middageten drinkenDeze gewichtige vraag heelt de bekende geneesheer Dr. Moser, te Straubing, iu-zijn populair geschre ven boekske over de ziekten iu de maag en in het darmkanaal, zeer volledig beantwoord. Wij ontleeuen daaraan het volgende: Iu het algemeen is hel waar, dat het water niet te koud moet gedronken worden, vooral als men eenigszins verhit is, want dat kan kram pachtige tesamentrekking ten gevolge hebben van de inwendige weefsels en vaten, en bloedversto ringen, katarrha, ontstekingen enz. veroorzaken. Bij het warme eten koud water te drinken geeft verstoring iu de vertering. De maag behoeft tot de vertering eene warm te van 37° Réaumur; onder dat cijfer verteert zij niet3 vooral worden vette stoffen onoplosbaar gemaakt. Drinkt men nu koud water van onge veer 3 a 7 graad R dan wordt de maagtempj- ratuur afgekoeld, en kan man niet zoo spoedig zijne do uiige 37° erlangen. De maagzenuwen worden voor eeu 'poosje verlamd, en de afzon dering van bet maagsap, evenzoo als de noodige beweging van de maag houden op. Iu grootere mate genomen, verdunt het wa ter het maagsap te veel en wordt, het zijne func- tiën ontnomen. I11 warme lijden is het daarom het best vórr het eten te drinken, en dat kan de vertering zelfs bevorderlijk zijn; dan heerscht er eenige droogheid in de maag, en die kan dan zeer goed te hulp gekomen worden. De regelmatige warmte is dan bij hef gebruik der spijzen w;er hersteld. Eau uur na den maaltijd kan er ook weer ge- dronken werden, d wijl dan de vertering ver genoeg gevorderd is, ids men althans niet te veel eu te koud drinkt. Wat hier van het water gezegd wordt, geldt ook van bier en wijn. Ork op het drinker, dadelijk na het gebruik van soep moet galet worden. De soep wordt door gaans zeer warm genoten, alzrokomter strijd in de maag. Nu weet men dat heete soep ook voor de tanden zeer schadelijk is; het bevordert de caries en de afbrokkeling er vau. Volgens het Handelsblad van Li- verpool heeft zekere Meuwe patent genomen voor eene uitvinding, door welke in het voortstuwend vermogen van stoomschepen eene geheele om wenteling zal teweeggebracht worden. Den uit vinder zou reeds 100,000 pond sterling voor zij ne uitvinding zijn geboden. W ij lezer, in eeu der bladen: Voor hen, d;e aan wintervoeten lijden, wordt het volgende mid lel als heilvverkend aanbevolen: Mc. 11 b strijke da pijnlijke plaats met het sap van aardbeziën; ria^r deze in deu winter moeilijk te krijgr-n zijn, wordt een ieder, die aan deze kwaal lijdende is, aangeraden om het des zomers wanneer d ze vrucht er volop is, te bewaren in flesschen, vermengd met zoete olie. Men kan verzekerd ziju, dat het gebruik van dit heilzaam middel in weinige dagen de hevigste pijnen doet bedaren. Jammer maar dat de goede raad zoo laat komt. Voor de betrekking van tweeden klerk bij het bureau vau politie te Arnhem heb ben zich 207 personen aangemeld. Wederom zijn aau de Koninklijke Militaire Academie te Breda onaangenaamheden voorgevallen. De N. R. Ct. deelt er het vol gende over ra ede: „Bij de cadets van het 2e studiejaar heerechte sinds eenigen tijd eeuige ontevredenheid over lage taxatie van hunne vorderingen in sommige (vooral letterkundige) vakken. Dit gaf aanleiding dat eanigeu hunner op de ongelukkige gedachte kwamen aan die leeraren met St. Nikolaas ano nieme brieven te schrijven, waarin zelfs bedrei gingen voorkwamen. Dj zaak lekte uit, zoodat een onderzoek werd ingesteld en het schriftelijk werk werd opgevraagd om dit door een des kundige te doen onderzoeken. Al spoedig kreeg men dientengevolge zwaar vermoeder, op een viertal cadets, waarvan 2 reeds hebben bekend, terwijl aan 6 het voorloopig arrest werd opge legd. Aanvankelijk werd het Kerstverlof van al de cadets van hst 2Je studiejaar ingetrokken, doch toen uit de instructie bleek, dat slechts een 6-tal bij de zaak betrokken waren, werd aan al de overigen het verlof toegestaan. Voort3 moeten nog 25 cad.-.ts voor verschilleude lichtere straffen éen of meer dagen van hun verlof missen en mogen dezen eerst later vertrekken. Enkelen zijn voor ziekte achtergebleven. Te Zevenaar is doordeRijkspo- litie eene bends Zigeuners aangehouden, die het land verder in wilde dringen. Hst gezelschap is dadelijk op Duitsch grondgebied gebracht. Het Koninklijke Consistorie te Kiel, lneft, in antwoord op een desbetreffend verzo.-k beslist, dat de doolaaverbrandiog iu strijd in 4 de christelijke leer is, en dat daarom de urnen me, aseh van verbrande dooien niet op een christelijk kerkhof en met kerkelijke plechtigheden ter aarde besteld kunnen worden. De Glasgow en Sout h-W e s t e r n- baan hebben proeven gedaan om de spoorweg wagens te verwarmen met behulp van de gas vlammen waarmede zij verlicht worden. De uit vinding is var. zekeren ingenieur Toulis en komt in hoofdzaak hierop neer: Door mid iel van water wordt de verbindingswarmte van het gas, die nu door het schoorsteeentje te loor gaat, gebraehj tot beueden iu deu wagen. Boven de gasvlam is eeu klein waterketeltje aangebracht, hieruit gaan twee dunne buisjes door het schot heen naar beneden en vormen eene communicatie met wijdere riug/ormige bui zen beneden in den wagen. Da inrichting komt dus vrij overeen met de gewone warmwaterter- warming in sommige gebouwen, alleen met dit verschil, dat hier d; warmtebron niet heuedin maar boven is geplaatst. Uit de proeven blijkt, dat bij koud vriezend weer de warmte van eeno gasvlam voldoende is om de temperatuur van een coupé met 3 passa giers te houden op 52 tot 62 graden Fahrenheit (11 tot 16° Celsius). Het is duidelijk, dat het gas dus ook overdag moet branden. Hiertegen kan zeker geen bezwaar ziju, daar toch gedurende da vele uren des nachts zonder eenige uitgaveu voldoende ver warming wordt verkregen. Het water wordt nog met glyzerine vermengd om bevriezen te voorkomen zoolang de wagen niet in gebruik is. Voor de ridzigers iu noordelijke klimaten is deze vinding zeker eene heuglijke gebeurtenis. De vergaderzaal der Tweede K«- mer, die thans 97 zetels bevat, zal mot 3 tij delijke zitplaatsen worden uitgebreid. Aau de Kamer van Honderd zal de beslissing over de definitieve inrichting worden overgelaten. Geroosterd brood met sardines. Men neemt eenige sardines, snijdt ze iu do lengte door, neemt er dari graat uit en stroopt er het vel met deu staart af; dan zet men ze tusschen twee platte borden in den oven, met een weinig olie uit het blikje er bij en laat ze zeer heet worden. Men snij It eenige dunne sneedjes brood op de lengte van de sardines, braadt ze in bo ter, en discht ze op met eene halve sardine op elk sneedje; men strooit er een weinig csyenue- pepor en zout over eu ten laatste giet men er een scheutje limoensap op. Zij moeten zeer heet worden opgodisckt. Knoeierijen In de laatste 10 jaren is de melkgevende veestapel in Nederland met 10,000 stuks verminderd, terwijl de uitvoer van boter met f 3,600,000 vermeerderde. Is het wondir, dat wij z indoende ons crediet hoe langer hoe meer kwijt raken; maar is het niet rechtvaardig ook? Wellicht kan de volgende mede- deeling van belang ziju voor handelaren in be- hangselpapier, die zich willen overtuigen van de q 1 aliteit der hun uit (le fabrieken toegezonden papieren Om in behangselpapier of meubelsits arsenicum aan te tooneD, wordt in Le Moniteur des produits chimiques bet volgende middel aanbevolen: Op een stuk van het papier of van het sits giet men eena geconcentreerde ammoniak-oplossing, waar door liet arsenicum wordt opgelost. Dj vloeistof wordt dan overgegoten in eene reageerbuis, waar in men een klein kristal van salpeter-zuurzilver laat vallen. Is er arsenicum in de vloeistof, dan zal rondom bat zilver nitraat eene kristallisatie van zeer kleine gele kristallen ontstaan. Het met ammoniak gswasschen arsenikgroen gaat in blauw over en ontkleurt zich. In Thuringen en het Ertsgeberg te is tengevolge van hevige sneeuwstormen de dienst op verscheidene spoorlijnen gestremd. Depêches uit New-York melden, dat de kapitein Nathews van den schoener Mist letoe, te Boston binnengevallen, rapporteert, dat hij in volle zee ontmoette vier boomstammen met schors, vermoedelijk een gedeelte van liet monsterhoutvlot, dat dus uiteengeslagen zou zij». Veel ongerustheid heerscht dienaangaande in de Amerikaansche zeevaartkringen. Zij dringen aan op het tot stand brengen eener wet, verbiedende dergelijke monst/rvlotten op zee te sleepen. Het lijk van den landbouwer J. J. te Maastricht, die alleen woonde, is met brand wonden overiLkt naast de kachel gevonden. Het schijnt, dat hij iu brand i3 geraakt, terwijl hij in slaap was gevallen. In den loop dezer week overleed te Tjerkgaast (Fr.) een landbouwer, die om ziju rijkdom en zonderlinge eenvoudigheid nogal van zich liet spreken. Men verhaalt, dat „Stietse Ger- beiis" (onder dien naam wa3 hij in den omtrek al gemeen bekend) belangrijke sommen op verschil leden plaatsen had uitgezet. Bij zij i dood votid men op ziju borst eau sleutel, die moest die nen tot opening van een houten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten bevatten. Ziju aanzienlijk. Vermogen komt hoofdzakelijk ten bate vau twee verre bloedver wanten. Door de politie te Deventer z ij n Zaterdag over de grenzen des rijks gebracht een troepje „artisten" (Duitschers), bestaande uit 12 mannen, 2 viouwen en 7 kinderen. Zij waren van alles ontbloot. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van hetgeen door den correspondent der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2