NIEUWE 1887. No, 1187. Woensdag 4 Januari 1888. 13de Jaargang. BUIT E NL A Ni). De valsche munters. abonhemksttspbijs Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p. p. Voor het Buitenland Afsnndarlgke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUK.EA.TJ: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,06 TlKNlUsVr PBIJS DEK ADVEBTENTIÉN 30 Cents. AGITE MA NOW AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer o Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie'n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEIS 8t LAÜEEÏ en II. {Slot.) Wachter, wat is er van den nacht P De Chauvinisten willen het despotisme van Rusland vereeuigen ten strijde met de democratie, welke thans in Frankrijk den boventoon voert. Dat die combinatie in hooge mate on natuurlijk is, zal ieder beseffen, die den aard der beide genoemde richtingen historisch heeft nagegaan. Wel heeft de despoot overeenkomst met den democraat, dat zij beiden n. 1. zich weinig bekommeren lover de vrijheid; maar toch moet eene alliantie tusscheu het despotisme van den Czaar en de democratische partij in Frankrijk allerzonderlingst heeten. De alleenheerschiug van den Keizer van Rusland vormt in elk geval een vorm van het wettig gezag, terwpl de democraten in Frankrijk den weg hielpen banen van de anarchie, dat is van de regeeringloosheid. Daarbij komt nog eene andere conside ratie, welke het samengaan van die twee zoo allerzonderlingst maakt. De Paoslavisten streven naar de over winning van de Slavische beschaving, welke natuurlijk geheel ouvereenigbaar is met de Romaansche. Door de Chauvinisten in Frankrijk wordt dus verraad gepleegd aan hunne eigene ont wikkeling, als zij zich verstaan met de Pansiavisfcen. Hoogst vermoedelijk zal er wel nooit iets komen van dat bondgenoot schap. Rusland en Frankrijk coquetteeren met elkander, doch ware, oprechte liefde dragen zij elkaar niet toe. Nu de alliantie van Duitèchland, Oosten rijk ea Italië tot stand kwam, zou het trou wens van Rusland de dwaasheid zelve zijn om Duitschland aan te vallen. Eu toch tegen Duitsehland zijn de plannen dor Chauvinisten gericht. Oostenrijk is allerminst gehaat in Frankrijk, hetgeen alleen reeds te verklaren is uit de omstandigheid, dat de overgroote meerderheid van de Fransche bevolking den- zelfden (Roomsch-Katholieken) Godsdienst belijdt als die in Oostenrijk. Er is nog eene overweging, welke in dit geval veel afdoet. Engeland heeft zich wel niet vormelijk bij de alliantie der Drie aan gesloten, doch feitelijk staat Groot-Brit- taunië aan de zijde van den vrede-bond. Duitschland zelf heeft inwendig ook met allerlei moeilijkheden te worstelen. Het jeugdige keizerrijk staat nog niet zoo vast geworteld als velen dat willen doen voor komen. De Zuider Staten hebben zich niet dan noode bij het Rijk aangesloten, terwjjl de zucht naar onafhankelijkheid nog altijd groote kracht uitoefent. Zoodra Duitschland door eene vreemde Macht wordt aangevallen en een oorlog daardoor het gevolg is; zou het wel kunnen gebeuren, dat de Zuider Staten, en zeker Hannover, van de gelegen heid zouden gebruik maken, om weer van FEUILLETON. 17) Vervolg.) //Lieve, jonge vriend,/' sprak hij eindelijk tot hem, //gij hebt door uw open en eerlijk gelaat mijn geheele vertrouwen gewonnen, en bedrieg ik mij niet, dan lieb ik in u ook een bondge noot voor mijn doel gevonden. Het is n moge lijk niet onbekend, dat ik sedert een paar da gen onder den naam van een geoloog m //De Kroon// logeer. Ik heb daar inlichtingen inge wonnen omtrent een man, op wieu men kan staat maken, die veel met de menschen omgaat, en de omgeving goed kent. De huisheer heeft mijne aandacht op u gevestigd. Hoor nu, wat ik zeg en bewaar het als een diep geheim. Ik ben geen geoloog, maar de rechtercommissaris Hellman uit W. en ben door de Kegeering hier heen ^ezonden om eene bende valsche munters op het spoor te komen, die zonder twijfel zich hier in den omtrek ophoudt; hebt gij nog nooit de handen, welke hen vereenigde met het Duitsche Rijk, ontheven te worden. Thans zullen wjj ons niet verdiepen in de vraag, in hoever het verstoren der tegen woordige Duitsche eenheid boven de hand having zou te verkiezen zijn. Waar wij ons alleen tegen verzetten is tegen de aan matiging, welke sommige Duitschers toonen, door te beweren, dat bet Germaansclie, het laatste en beste woord zou zijn in de Euro- peesche beschaving; dat is volstrekt niet het geval. Die opvatting belet ons niet in zeker opzicht eerbied te koesteren voor Keizer Wilhelm, die in het afgeloopen jaar zijn 90ston jaardag beleefde en te erkeuueu dat Prins Von Bisinarck een der grootste (zoo r.iet de grootste) Staatslieden is van zijn tijd. Het Germanisme voert strijd in Oosten rijk, tegen de niet-Duitsche nationaliteiten. In 1887 kwam men nog weinig vooruit op den weg, die tot verzoening tusschen de onderscheiden rassen en stammen in Oosten- rijk-Hongarije vereenigd, voeren zal. Alle vrienden van Oostenrijk weuscheu zeker, dat in 1888 de burgervrede in Oostenrijk geheel zal hersteld worden. Hoe krachtiger Oostenrijk zal zijn van binnen, hoe energieker het naar buiten zal kuuneu optreden. Allereerst is datgeweuscht voor de Bulgaarsche quaestie. Dat vraag stuk wordt trouwens het meest brandend gehouden door de Bulgaren zeiven, die in wendig woelen en wroeten. Bulgarije behoort naar den raad van Europa te luisteren, dan zal het minder gevaar loopen door Rusland te worden overheerscht. Hoewel vau meer speciaal Britsch, dan van Europeesch belang is delersche quaestie. Zij kwam iu 1887 weinig tot hare oplossing verder. De Eugelscbe geest is tegen Ierland gericht. Men wil het Groene Erin niet die zelfstandigheid gunnen, op welke het terecht blijft aandringen. Toch zal Engeland niet wezenlijk tot verademing komen en krachtig staan tegen over het socialisme, hetwelk steeds meer het hoofd opsteekt, voor dat met Ierland de vrede is gesloten. Het is te weuschen, dat in 1888 Engeland tot de overtuiging zal komen, dat niet met geweld, maar door het betonen van gematigdheid het Iersche vraagstuk uit de wereld moet geholpen worden. Nog vele andere geschillen houden Europa verdeeld. Wij noemen nog slechts de con- stitutioneele crisis iu Frankrijk, waar (be driegt ons niet alles) de republiek, ondauks den nieuwen President, haar einde tege moet gaat. Frankrijk kan alleen als monar chie de eervolle positie in de wereld inne men, waarop het recht heeft. Iu Denemarken "blijft de Regeering worste- telen met de Volksvertegenwoordiging; iu Zweden en Noorwegen heerscheu ook al onrust en onlust; in Spanje schijnt het be wind van Sagasto te wankelen; in Italië is het Kabinet-Crispi een bewind van bloed- roode kleur, hetwelk nog vijandiger dan iets gehoord of gezien, wat mijn vermoeden eenigen grond geeft?// //Valsche munters!// riep hij, geen sterveling heeft hier aan zoo iets ooit gedacht!// //Dat geloof ik gaarne,// zei de vreemdeling, //die knapen zijn sluw. Hier fabrieeeren zij de munt en bij ons, en op vele uren van hier in een anderen Staat, brengen zij haar aan den man, doch alle sporen, die ik tot hieraan trachtte te vinden, doen mij vast gelooven, dat het valsche geld in deze streken wordt geslagen. Dus geef goed acht, houd bij uw groot verkeer oog en oor steeds goed open, want als het ons gelukt!// Hierbij trok Ilellmam eene krant uit den zak ..en toonde Albert eene ambtelijke be kendmaking der R'sche regeering volgens welke hij, die de valsche munters aan de politie kon overleveren, eene belooning van 6000 daalders zou ontvangen. Albert begon er duizelig van te worden. Hoe, als hem eens gelukken zou dit geld te verdie nen? Dan zou liij mogelijk zijn lot ten opzichte van Grietje eene gelukkigere wending kunnen geven, wat in weerwil van alle zelfbeheersehing kon hij haar toch niet vergeten! En dat de mole zelfs de Regeering van Depretis optreec't tegen het Vaticaan, en doch waar zouden wij eindigen, wildengwij wijzen op al de sombere teekenen, welke van het verleden den nadenkenden toeschouwer ont rusten. Het heden levert ons ruimschoots stof tot rechtmatige beduchtheid op, en het morgen? Wat zullen we er anders van zeggen, dan dat wjj op de vraag van den Profeet: Wachter, wat is er van den nacht? wel moeten antwoorden: Zie, de morgen (van het nieuwe jaar) is*gekomen en nog is het nacht. Geldt dit ook voor ons Vaderland? Groote weldaden werden ons door God geschonken, maar toch zien wij de toekomst van Nederland niet zeer helder in. De herziening der Grondwet, welke in 1887 tot stand kwam, staat voor ons als een groote onbekende; niemand weet wat zij aan ons vaderland zal schenken. Alles hangt, naar den mensch gesproken, af van de kiezers der toekomst. Wij kunnen dus slechts hopen en bidden, dat de harten der goedgezindeu zullen bewogen worden om ijverig deel te nemen aan den stembus strijd. Dan zal de zaak vau Oranje en Nederland door de Groudwetshervorming worden gebaat. In afwachting van de dingen, die bomen zullen, zenden wij tot God ons gebed op voor het leven en het levensgeluk vau onzen dierbaren Koning, de beminde Ko ningin en het bevallig Prinsesje, waarop de hoop van ons vaderland rust. Als Vorstenhuis en Natie vereenigd blijven, ook in het geloof in den Gekruiste, dan zullen alle billijke weuschen der Natie voor haar zedelijk 6n stoffelijk welzijn worden vêrvuld; de groote strijdvragen op politiek en sociaal terrein zullen ten slotte eene bevredigende oplossing vinden en bij den uitgang van het nieuw ingetreden jaar (dat gezegend ook voor Haarlem en zijne ingezetenen moge zijn) zal de wachter, die uitziet naar den morgen, kunnen getuigen, dat de eerste lichtstrepen van den nieuwen dageraad des heils door hem aan den ge zichteinder worden waargenomen. Tallooze geschenken voor Z. H. den Paus komen nog telken dage in het Vaticaan en de stroom van hen, die Leo XIII uit alle oo^Ien der wereld komen gel uk weuschen, houdt steeds aan. Dezer dagen zijn meer dau 300 Bisschoppeu en andere Prelaten, van nabij en van verre gekomen, door Z, H. ten gehoore ontvangen. Den 6 Januari zal op het Vaticaan de tentoonstelling van de aan Leo XIII toe gezonden geschenken plechtig geopend wor den. Het programma houdt iu dat de Paus niet in pontificale kleedij, maar iu koorkleed te elf uur zijne vertrekken zal verlaten, om geven door zijne Kamerheeren en vooraf gegaan door koorzangers van de pauselijke kapel, door de ceremoniemeesters en de leden van het Heilig College. Gekomen in de zaal, naar slechts door zijn ongunstigen stand van zaken gedwongen was geworden om Roland het jawoord te geven, was hem bekend. De rechtercommissaris verwijderde zich, nadat hij Albert nog eens en bepaald aangemaand had er niemand een enkel woordje van te zeggen. Dit was wel niet noodig geweest; de groote be looning en de verwachtingen, daaraan verbonden, waren voor Albert een prikkel om alles in 't werk te stellen, doch wekenlang kon hij niet bet minste bespeuren. Het landhuishouclkundig feest naderde en naar de toebereidselen, die men daartoe in Ku- gelbach maakte zou bet zeer luisterrijk worden. Dit feest wordt jaarlijks afwisselend te Kugelbaeb en Wuselkeim gehouden en wijl dit laatste in 't verloopen jaar alles ter feestviering in 't werk gesteld bad, meende Kugelbach dit jaar ook niet ten achter te moeten blijven. In plecbtigen optocht, begeleid door de opbeu rende klanken der muziek, begaven zich de leden van de landbouwvereeniging door de rijk ver sierde straten der stad naar bet feestterrein, om daar van de prachtvol gedecoreerde kiosk de prijzen aan de winners uit te deelen. Des na waar het ceremoniëel der opening zal plaats hebben, zal Leo XIII den troon, ter zijde van den ingang der zaal beklimmen. De Priesters zullen aan beide zijden van den troon zijn geschaard. Vóór den troou, op twee rijen leunstoelen, nemen de Kardinalen plaats. Aan het corps diplomatique en den Romeiuschen adel zijn plaatsen aangewezen tegenover den troou. Achter de Kardinalen bevinden zich de Bisschoppen en andere Prelaten; op de trappen, die naar de boven galerij leiden, en op de bovengalerij zelve, de leden van alle Italiaansche bedevaart- en tentoonstellingscommissiëu. voorts de leden vau het pauselijk hof, die niet dienstdoende ziju. Men berekent, dat omstreeks twee duizend personen zullen vereenigd zijn. In het midden der bovengalerij, uitziende op de groote tentoonstellingszaal, nemen de koorzangers van de pauselijke kapel plaats, te zameu eeu driehonderd personen. De dienst nabij den troon wordt waar genomen door de adellijke garde; die iu het overige der zaal en in alle andere tentoon stellingszalen door de Zwitsersche garde, die voor deze gelegenheid voor het eerst sedert 1870 verschijnen zal iu de stalen helmen en kurassen van de middeleeuwen. Bij de komst van Leo XIII heffen de voor zangers het: Tu es Petrus aan. Vervolgens leest Kardinaal Schiaffiuo, voorzitter van alle jubileum-commissiëu, een adres van hulde, van gelukweuscheu en vau vreugdebetoon wegens deze groote gebeurtenis voor. De Paus autwoordt met eeuq rede, waarna hij deu zegen over al de aanwezigen uitspreekt. Vervolgens doet Leo XIII de ronde door de tentoonstellingszalen; middelerwijl speelt de pauselijke kapel eeu muziekstuk, door Gou nod voor deze plechtigheid gecomponeerd. De Moniteur de Rome maakt eene ency cliek van Z. II. den Paus van deu 22sten December aan de Beiersche Bisschoppen be kend. Daarin wordt in krachtige bewoor dingen gehandeld over de quaestie der semi- nariën en de opvoeding der Geestelijkheid en der jeugd. De Paus beveelt deu Bisschoppen aan, li tinne kudde vooral af te houden van de geheime genootschappen en zooveel in hun vermogen is te zorgen, dat de Katho lieken aaneengesloten blijven, om eendrach tiglijk den strijd voor de rechten der Kerk en van het geloof te kunnen strijden. Leo XIII wijst verder nadrukkelijk op de voordeeleu van het samengaan van den Staat met de Kerk eu laat het tusschen Beieren en den Heiligen Stoel gesloten concordaat niet onaangeroerd. Hij hoopt veel van de wijsheid van deu Prins-Regent. De President der Fransche Republiek heeft aan Kardinaal Rampolla, 's Pausen Staatssecretaris, ter gelegenheid van het jubileum van Leo XIII het grootkruis van het Legioen van eer doen toekomen. Men herinnert zich dat vrouw Limouzin oalaDgs wegens oplichterij (de docoratie- quaestie) tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. In hooger beroep is zij eer gisteren, bij gebrek aan bewijs, vrijgesproken middags had er een groot banket in //De Kroon" plaats en 's avonds een bal, waarop de dans- lustige jeugd zich naar hartelust kon vermaken. Ook Grietje bevond zich daar met baar va deren den bruidegom. Wel was zij genezen, doeb zij zag er nog steeds bleek uit en uit bare don kere oogen sprak eeD verborgen leed. Haar huwe lijk met lloland was in een der eerstvolgende weken bepaald. Met behulp van den rijken Roland bad men den afgebranden molen reeds tamelijk weder her steld en de woning kon men eerstdaags weder betrekken. Er was besloten, dat Roland, zoo dra liij gehuwd was, met zijne jonge vrouw in de stad zou gaan wonen om in de zaken van Holm te treden, want de spijkerfabrikatic lever- verde hem datgene niet op, wat bij, zooals bij zeide, er van bad verwacht. Albert was na eenige minuten eveneens in de zaal gekomen. Wijl bij echter de kracht niet bezat den blik van bet diep bedroefde Grietje te verdragen, bad bij zich spoedig weder ver wijderd. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1