B1NNËNL AND. Ter Audiëntie bij Z. H. den Paus. GEMENGDE BERICHTEN. Le Matin behelst een bericht uit Rome, waarin gemeld wordt, dat do Koning op eenparig voorstel van de Ministers een be sluit heeft geteekend, waarbij de Hertog Torlonia ontslagen wordt als Syndicus van Rome, omdat hij aan Z. H. den Paus een bezoek heeft gebracht. Uit Rome wordt gemeld, dat de Minister Crispi en de Pransch6 Gezant de Mouy een protocol geteekend hebben, waarbij het Fransch-Italiaausch haudelstractaat ver lengd wordt tot 1 Maart. De Afgevaardigden Basley, Camélinat, Boyer, Michelin, Maillard, Grailland en Simyan, die reeds voor eenige dagen zich naar den Minister van justitie hadden be geven, om voor de veroordeelden van Mout- ceau-les-Mines en Decazeville kwijtschelding van hunne verdere straf te verzoeken, maar die hem toen niet aan het departe ment hebben gevonden, zijn eergisteren door den Minister ten gehoore ontvangen. Hij heeft hun beloofd de processtukken dier veroordeelden met welwillendheid te zullen onderzoeken. De correspondent van de Times te Weeneu is overtuigd, dat Rusland, zoodra het gereed is, met kracht in Bulgarije tusschenbeiden komen zal, en Oostenrijk den oorlog zal laten verklaren, indien het meent dit te moeteu doen. Er zijn daar politieke personen, die van oordeel zijn, dat aan Rusland alle voordeelen moeten gelaten worden, welke het laags diplomatieken weg in Bulgarije zich verwerven kan, maar Oostenrijk tegen het bezigen van geweld zich verzetten moet. Te Sevilla zijn duizenden werklieden tengevolge der overstoomingen zonder ar beid. De scheepvaart staat in de haven van Cadix wegens eeu vreeselijken storm, stil. De vervalsehte stukken betreffende de Bulgaarsche quaestie, op bevel van den Keizer van Rusland aan den Rijkskanse lier tot onderzoek van inhoud en oor sprong toegezonden, werden door den Reichs- anzeiger openbaar gemaakt. Waren de uit latingen in deze gefingeerde brieven gegrond geweest, dau zou aan de officiëele Duitsche politiek het verwijt van dubbelzinnigheid en oneerlijkheid kunnen zijn gedaan, daar de Duitsche politiek de onderneming van den Coburger als in strijd met de tractaten heeft beschouwd en nog beschouwt. De Spaansche Regeering heeft eene cir culaire aan de Europeesche mogeudhedeu en aan de Amerikaausche Republieken ge zonden, met uitnoodiging om in 1892 deel te nemen aan het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Spanje zal bij die gelegenheid te Palos een standbeeld oprichten voor Columbus. De Regeering der Amerikaausche Unie heeft reeds op de circulaire geantwoord, dat zij bereid is deel te nemen aan het gedenkfeest dezer groote gebeurtenis. Te Morlanwelz, in Henegouwen, is de eerste »Raad van verzoening en arbi- trage« in het leven geroepen, nl. voor de mijnen van Mariemont en Baseoup, welke onder de administratie staan der heeren Warocqué en Guinotte, en waaraan de heer Weiier ingenieur is, die zich vooi en tijdens de troebelen van 1886 zoo verdien stelijk gemaakt heeft door zijne pogingen tot verzoening van werknemers en werk gevers. De helft van den Raad is gekozen door de administratie uit hare agents gradész, nl. de ambtenaren met een graad, als: de ingenieurs, de kantoorbedienden, de ploeg bazen porionsde meesterknechts enz., terwijl de andere helft gekozen is door de mijnwerkers. Dezen hebben uit hun midden hunne gedelegeerden gekozen, welke laatste onderliug hebben aangewezen, wie hunner voor de mijnwerkers zitting zullen hebben in den Raad. Met belangstelling wordt in de Heue- gouwsche nijverheidsstreken de werking van dezen eersten Belgischen verzoeniugs- raad afgewacht, vooral ook omdat sociaal democraten en anarchisten de instelling heftig bestrijden en bij den arbeider wan trouwen daartegen trachten te wekken. Wij hebben nooit het geluk gehad, zegt De Gelderlander, de Eeuwige Stad te bezoeken; het was ons niet gegeven den Stedehouder van J. C. andeis daa in beeltenis te aanschouwen; en toch we kunnen ons eene voorstelling geven van de zalige gevoelens, welke hen bezielen, die dit voorrecht genieten. Aan de hand van Neerlands grooten dichter, die aldus eene audiëntie beschreef bij Paus Pius IX z. g. nemen we deel aan eene zelfde tref fende plechtigheid bij diens waardigen Opvolger onzen roemrijk regeerenden, feestvierenden Op perherder Leo XIII. „Het is een geheel eigenaardig gevoel ter audiëntie bij deu Paus te gaan. Met een zon derling ongeduld, eene geheimzinnige spanning wordt de dag, het uur verwacht. Eindelijk be klimt gij de trappen van het Vaticaan, de wacht zaal der Zwitsers wordt doorgeschreden, en gij bevindt u in de groote, ruime, hooge zaal, waar straks de Paus zal verschijnen. „De muren zijn met roode stof behangen; de gordijnen voor de vensters zijn eveneens rood. De troonhemel aan het einde der zaal is rood met gouden franje; alles is eenvoudig, en de eenige pracht bestaat in de rijk vergulde zol dering met haar dieps vierkanten vakken en het stralende pauselijke wapen. „Langzamerhand wordt de ruimte meer en meer gevuld, alles dringt naar de voorste plaat sen. Het is een dof en verward gemengel van stemmen; men bemerkt dat hier geene geregelde gesprekken worden gevoerd, maar min of meer vluchtige opmerkingen worden gewisseld. „Alles is gejaagd, ongewoon; men verwacht iets geheel onbekends, iets groots, en men weet waarlijk niet welke houding aan te nemen. Ge hoor, gezicht zijn op het hoogst gespannen; men heeft nauwelijks het hoofd omgewend, of bij het minste gedruisch vestigt zich het oog op de deur, die tot de pauselijke vertrekken moet voeren, men richt zich op de^teenea neen 't was nog te vroeg. „En terwijl men aldus daar staat, en, luste loos door overspanning, geen rust heeft, is de ziel vol van allerhande gedachten en gevoelens; de grootheid van den Paus maakt zich van haar meester, de volle inhoud van zoo dagelijks her haalde vvoordeu verschijut in bijna verblindend licht. „De stedehouder van Christus! heet het in ons binnenste; maar nu op een toon, (lie u met de bovenmenschelijke majesteit en de eeuwige waardigheid van dat ambt vervult; het is als een bazuiustoot uit de Hemelen, alles doordringend en alles vervullend. „Opvolger der Apostelen!// de glorierijke schaar der voorgangers, in onafgebroken rij, treedt voor uwe oogen: gij ziet hen de volken overwinnen, de Koningen zegenen, de machtigen vernederen, gij hoort de steramen van alle eeuwen van hen getuigen en gewagen „Eindelijk! De breede zijdeur gaat open, de gardenobles vatten post, de Kamerheeren, de Bisschoppen treden voor en scharen zich aan de beide zijden van den troonhemel, de Kardi nalen volgen in hun purperen plechtgewaad; op een troon gezeten, door vier mannen gedragen, ziet gij een grijsaard, het hoofd met eer. breed- geranden purperen hoed gedekt, vriendelijk glim lachend, zegenend: gij ligt op uwe knieën dat is de Paus. „Daar zit bij voor u op den troon. Een won derbare aantrekkelijkheid, die alle terughouding, allen eerbied overwint, boeit u aan dat gelaat. Gij kuut uwe oogen niet afwenden van dat aan gezicht, met die schitterende en toch zachte grijze haren, die oogen zoo speelsch en zoo diep, die mond zoo fijn gesneden en toch zoo be weeglijk, die lijueu zoo edel, zoo teeder en zoo vast. „Het is geen grijsaard, die daar voor u zetelt, die man in het lange witte kleed met het gou den kruis aan de gouden borstketen, met den linkerarm op de zijleuning gesteund, met de fijne viugeren tegen wang en kin gedrukt, zoo rustig voor zich uitstarend, terwijl eeu glimlach vol ge heimen, maar vol vrede en vol zekerheid, alle trekken verlicht. „Of de houding verandert: de armen rusten, half neerhangend, op de zijleuningen: gij ziet den Paus vol in het aangezicht. Welk eene kalme, heerlijke majesteit in dat fier opgeheven, half naar achter geworpen hoofd. De lippen zijn onbeweeglijk, de mond is gesloten, de geheele man leeft in de wonderbare oogen, die u schij nen aan te zien en ver, ver over u heen, schouwen, de wereld over, de eeuwigheid in. „Het is eene naamlooze bewondering, een weer- galooze verrukkiug; het is een zacht kinderlijke aanhankelijkheid, aan de onstuimigste geestdrift gepaard. „Gij richt nog eens de oogen op dat gelaat, gij hebt een naain voor den Paus gevonden-' Va der! De Hoogepriester, de Leeraar, (le Koning, de Held en Martelaar, dat alles verdwijnt. Gij ziet, dat hij beeft geleden en gebeden voor u, en de warmste, en teederste huldegroet komt u van de lippen „De Paus wenkt met de hand; hjj zal spreken. Dat is weer een onvertaalbaar oogenblik. De Paus blijft gezeten; den grijsaard weigereu de gefol terde lidmaten den dienst; maar ook zittend schijnt hij alles en alleu te beheerschen. Vol en helder klinkt de stem, die alle wisseling van ge dachte en gevoel en toon en trilling teruggeeft. „De oogen volgen het woord en begeleiden het naar alle richtingen; de handen vergezellen het met een snel of plechtig, maar altijd spre kend, altijd juist gebaar; het woord stroomt als in geestdrift van de lippen in frissche, rijke zinsuedeu, vol van de majesteit en de harmonie der taal van Daute. „Mijue kinderen, (hier volgt de toespraak en zij eindigt met de woorden„Ik zegen u allen, ik zegen geheel Nederland: uwe broeders in het geloof...Ik zegen al uwe bloedverwanten en vrienden, allen, voor wie gij mijn zegen vraagt, uwe bedoelingen en uwe voornemens, ik zegen u met den zegen des Allerhoogsten" en de grijeaard staat op, leunend op den schouder van zijn Kamerheer: „benedicat vos omnipotens Deus, Pater, et Filius, et Spiritus sanctus." Hoogst eervol voor beiden. De K. Volksz. meldt, dat onlangs een comité van Israëlieten aan het bestuur der Vicentius-vereeniging te Landau in den Pfaltz 800 mark, ongeveer 500 f. ter hand heeft gesteld, als een bewijs van dankbaarheid aan de Zusters van Liefde wegens het vele goede, dat deze ook aan Israëlietische familiën hebben bewezen. De gelden zijn gegeven om aan de nieuwe inrichting van deze Engelen van barm hartigheid besteed te worden. Deze openlijke erkenning van liet vele goed door de Zusters gesticht, heeft den nijd en de spijt van den Evangelischen Bond en zijne aan hangers dermate opgewekt, dat zij de liefdewer ken van deze edelmoedige en offerwillige hel dinnen op de laagste wijze trachten in verden king te brengen. Echt evangelisch! Eene zonderlinge wetsduidingDe Minister van Binnenl. Zaken heeft op een deswege door een Burgemeester in de Graafschap aan Z, Exe. gerichte vraag geantwoord: //dat een Kapelaan, die hij een Pastoor kost en inwoning geniet, niet is te beschouwen als alleenwonend persoon, die een afgezonderd gedeelte van een woonhuis in huur heeft en dus uit dien hoofde niet op de kiezers lijsten kan geplaatst worden. 't Is maar de vraag hoe die Burgemeester zijne vraag heeft ingekleed? Naar geest en let ter der wet, volgens een gewoon menschenver- stand alhans, bestaat hoegenaamd geen twijfel aan de kiesbevoegdheid van deze heeren, als de jaarlijksche huurwaarde hoog genoeg is. Wat bij velen bevreemding verwekt, is, dat de Bur gemeester ziob tot den Minister heeft gewend, omtrent de toepassing van dit wetsartikel, dat toch heel duidelijk is, of de persoon commensaal of Kapelaan heet, of hij kost in of buiten de woning geniet, daarvan hangt de kiesbevoegdheid geenszins af, want de beteekenis van art. 1 litt. e is volgens meer dan eene verklaring van die alinea: zij: die geene afzonderlijke woning in ge bruik hebben, doch kamers huur hebben, hebben kiesrecht enz. V. W. Naar men verneemt, bestaat bij de Begee ring het voornemen aan de Bijksambtenaren, die naast bun tractement ook pensioen genieten van primo Januari af bet laatste niet te doen uitkeeren. Kapitein K. Grasmeijer, voerende het galjootschip „Anna", thans te Groningen lig gende, is in het bezit van eene duif, die op zijn schip gevlogen is op de reede van Plymouth. Hij gaf het beest wat te eten, maar sloot het niet op en gedurende de geheele reis bleef het beestje aan boord. In Groningen aangekomen, begaf de kapitein zich aan wal en een paar straten gegaan zijnde, bemerkte hij, dat de duif hem is nagevlogen. Hij probeert dit nog eens en nog eeus en steeds vliegt de duif hem achterna. Gaat hij in een café, de duif gaat ook naar binnen. Gaat hij de stad in, de duif vliegt hem na. Overal waar kapitein Gras meijer zich bevindt, is de duif. Eene hangende brug over de Oise, tusschen Auvers en Méry is eergisteren-nacht om twee uur plotseling in de rivier gestort. Er zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Men ver moedt, dat de koude de ijzeren slaven te veel heeft doen krimpen, waardoor de spanning zoo groot zou zijn geworden, dat zij knapten; althans zij zijn over de geheele lengte doorgebroken. Verhuizen kost bedstroo, 2 maal verhuizen staat gelijk met eens brand, wij zouden er willen bijvoegen: driemaal een kleed kloppen staat gelijk met volkomen vernieling, tenminste als het op de oude manier gebeurt, met lange zweepen. Een dunne plek moet er aan, een klein gat wordt groot en uit een nieuw kleed wordt de kracht geslagen. Gelukkig is men op den beteren weg. Stoom- klopperijen allerwcge. Dit is al veel gewonnen. Het nieuwste evenwel is de pneumatische tapijt- reiniger van Wardorp te Nottingham. In 't kort komt de vrij eenvoudige toestel hierop neer: Het tapijt wordt schoongeblazsn door middel van samen geperste lucht, die uit eene reeks korte mond- stukjes uitstroomt, terwijl het tapijt er over hsen glijdt. De geheele bewerking geschiedt binnen eeu plaatijzeren koker, en het stof wordt door een aspirator gebracht naar eene ruimte waar men ze hebben wil. Dus ook in dit opzicht eene verbete ring, daar nu geene longen meer behoeven te adem halen in met stof bezwangerde lucht. In den laatsten tijdschijner. zich ook in China de vrouwe-n aan de studie te wijden, en heeft zich, volgens een geneesk. blad uit St. Petersburg, in do Chineeeche stad Amoy de eerste vrouwelijke geneesheer in China, Mej. May- King, aldaar gevestigd. Zij is de pleegdochter van eeu vroeger Japansch professor, dr. Mc Car- tee, en is in Chiua geboren, doch heeft hare opleiding als geneeskundige in New-York gehad. Aan de grenzen wordt soms won derlijk gerekend door de douane-ambtenaren. Eeu aardig staaltje van de Bussische grens. Uit Parijs wordt verzouden een compleet dui kerpak; op de tarieven komt dit artikel niet voor. De ambtenaren ten einde raad vrageu inlichtin gen te St. Petersburg en ontvangen tot antwoord: „laat betalen volgens reglement." Heel duidelijk was het antwoord niet, en daarom besloten zij de samenstellende deelen van het pak stuk voor stuk te belasten volgens 't gewicht. De verschillende metalen deelen, de helm, werden belast als bewerkt metaal; de caoutchouk als behoorende bij kleine gummi-artikelen enz. T Meeste moeite werd ondervonden bij de taxatie der laarzen, met massief looden zolen. Daar evenwel alles uit Parijs kwam, was men het er spoedig over eens, dat dit deel van 't kostuum gebracht moest worden onder het hoofd van „Parijsche bottines," waarop het inkomend recht bizonder hoog is. Kortom, de totale som, die voor inkomende rechten moest betaald worden, bedroeg de ronde som van 375 franks. Een ieder wachte zich voor schade. Het grootste feestmaal, dat ooit in Engeland gegeven werd, was wel dat, hetwelk lord Bomey aan de vrijwilligers van bet graaf schap Kent aanbood op zijn landgoed in de na bijheid van Maidstone, bij gelegenheid dat George IV in deu omtrek eene revue hield. De tafels hadden te zamen eene lengte van ly2 Eugelsche mijl en het hout daarvoor benoodigd kostte alleen reeds 1500 pond sterling. De wilde kastanje als heelmiddel. Van den gewonen kastanjeboom kunnen de bast, de bloe sems en de vruchten als heelmiddel gebruikt worden. De bast van de jonge stammen en tak ken smaakt samentrekkend bitter en komt in zijue geneeskracht den eiken- en wilgenbast nabij. Tijdeus de stremming iu den handel, die Napo leon I over geheel Europa bracht, werd de bast van den wilden kanstanje ingenomen in plaats vau den t->eu zoo duren kinabast. Vroeger ge bruikte men hem ook als strooipoeder op zweren en verder bereidde men uit dsn wilden kastan- jebast een gorgeldrank, dien men bij keelontste king gebruikte. Voor 't overige is het poeder van den kastanje'oast een sterk niesmiddel en een hoofdbestanddeel van de zoogenaamde zin- kingsnuif. Meer geneeskracht bezitten echter de bloesems en vruchten van dien boom. Da bloe sems moeten eene werkelijk verwonderlijke kracht hebben om rheumatisme te genezen. Men plukt den bloesem als hij in zijne volle schoonheid slaat en snijdt hem in kleine stukjes. Die stuk- gesseden massa wordt in eene fleech gedaan, met spiritus ran 90° overgoten, goed dichtgekurkt en dan 2 of 3 weken voor een venster aan de zon nestralen blootgesteld. Met het afgegoten vocht wrijft men da pijnlijke plaatsen in. Dezelfde uitwerking moet ook een aftreksel van wilde-ka9tanjevruckteu hebben. Een man was sedert eenige jaren zoo verlamd, dat bij niet meer kou loopen. Beeds had hij wel zes geneesheereu geraadpleegd en allerlei geheime middelen gebruikt zonder er baat bij te vinden, toen men hem baden vau aftreksel van wilde- kastanjes aanried, door het gebruik waarvan hij in korten tijd volkomen herstelde. De kastaujes worden gesneden en met kokend water overgoten, of, wat nog beter is, met water gekookt en dit vocht wordt in het badwater ge goten. De Kroonprins van Duitschland had voor het Kerstfeest twee reusachtige denne- boomeu uit zija Vaderland ontboden. De onver murwbare Italiaansclre douane heeft ze echter, op grond der bepalingen tegen den invoer van plan ten, niet over de grenzen gelaten. JozefHoffman brengt de muzikale kringen te New-York in een onbekende opwin ding. Het orkest, dat hem begeleidde in het Metropolitan Opera House, is „en extase" over het kind, dat in een concert vau Beethoven de tempo's bepaalde en de spelers wenken gaf. Teresina Careo gaf hem een thema om op te improviseeren; de kleine begon eerst een thema te variëeren en kwam toen langzamerhand op dat van Careno, dat hij met de linkerhand verder speelde, zijn eigen melodie met de rechterhand verder doorwerkende. Jozef krijgt voor elk extra nummer, dat hij spelen moet, een penny van zijn vader, en onlangs, toen hij voor den vierden keer op een concert eeu extra-nummer moest spelen, stak hij lachend zijue vier vingers op tegeu zijn vader, die ln de coulissen stond. Dat men bij het gebruik van poets- pomade (voor koper enz.) wel voorzichtig mag zijn, bleek deze week te Smallingeiland. Eene vrouw, die het koperwerk er mede inwreef, had een wondje aan den vinger, waarmede zij insmeerde, 's Avonds zwol de vinger erg op en gedurende een paar dagen had zij hevige pijn. Eene nalatenschap. De rentenier C. J. Bachmayr, geboren te Müuchen, onlangs gestor ven te Wiesbaden, waar hij sedert jaren woonde, heeft na aftrek van eenige legaten en 100,000 Mark voor zijn geheele vermogen, bedragende twee millioen Mark, aan de stad Wiesbaden vermaakt, onder voorwaarde, dat zij jaarlijks eene rente van 20,000 Mark uitbetale aan eene ongehuwde stiefzuster vau de overledene. De Minister van Oorlog GassoU heeft den hoofdprijs gewonnen van de Spaansche Kerstloterij (f 1.200,000); hij moet dien echter deelen met 10 anderen, met wien hij het lot had gekocht. Nieuw middel tegen gebrekkige spijsvertering enz enuwachtigheid. Een Amerikaan, lijdende aan bovengenoemde, lastige ziekte, (die zich openbaarden door koude voeten, slapeloosheid en afmatting) schrijft ziju volkomen herstel toe aan de volgende kuur. Buim negen maanden bewoonde hij een ver laten loods, ergens op den top van een heuvel zoo gclegeu, dat de westewinden er ongeveer 10 Ens. mijlen vergezicht ophadden. Het gebouwtje was dan ook reeds zoo vervallen, dat hem vaak de sneeuw op het bed woei. Twee malen, zegt hij 's morgens ontwaakt te ziju, met bevroren baard en snor, die eeu klomp ijs geleken. Na de negen maanden was hij geheel genezen. Zoo'n paardemiddel is niet aan ter raden, maar zich wat te harden is zeke aan te be velen. Door de pharmaceutische le den van den geneeskundigen raad voor Noord- Brabant en Limburg zijn een aantal biersoorten onderzocht. Van de 24 soorten te 's-Hertogeu- bosch werd in 14 salicylzuur aangetroffen. Voorts zijn salicyihoudend bevonden te Breda van 10 soorten 2, te Eoermond vau 24 soorten 4, te Eindhoven vau 21 aootten 2 en te Helmond van 15 soorten 3. Te Maastricht werd in het bier van 61 verschillende koffiehuizen geen salicyl zuur aaugetoond. Heldenstuk van een Fransch verslaggeverIn den tijd toen de moord van Troppmann al de gemoederen iu Parijs en heel Frankrijk in be weging bracht, en iedereen verlangend was om er bizonderheden van te hooren, reisde een ver slaggever van Parijs naar Oerenay, waar de va der van Troppmann woonde. Hij kwam daar aan, bezocht den vrederechter en den commissaris vau politie, nooaigde hen uit hem naar den maire te volgen, nam op den rechterstoel plaats, en beval den veldwachter den vader van den moordenaar voor hem te brengen. De ambtenaars zeiden geen woord; de verslaggever had hen door zijn toon en manieren overbluft. Toen de vader van Tropp mann voor hem was gebracht, ondervroeg de verslaggever hem alsof bij ambtshalve belast was dat te doen. De uitkomst van die ondervraging was, dat de zoon ziju vader op den avond en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2