i)c feestviering te Home. MARKTBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. pbemie-leeningen. op den dag van de misdaad had geschreven. ,zMonsieur le commissaire," zeide de verslag- geven, wees zoo goed die brieven uit het huis van den getuige te gaan halen en ze in beslag te nemen." De commissaris gehoorzaamde, de brieven werden gebracht, de verslaggever las ze, vond ze vol bewijzen van Troppmaus schuld en copiëer- de ze zorgvuldig en met een plechtig ge laat. Toen overhandigde hij den rechter be leefd de origineele stukken, veraocht hem ze te verzegelen en ze tot verder gebruik voor het gerechtshof te bewaren. De verslaggever stak de afschriften in zijn zak, groette de heeren en verliet hen. Het onderzoek inzakehetvoor- gevallene met de anonieme brieven aan de Kon. Militaire Academie le Breda is afgeloopen en heeft tot resultaat opgeleverd, dat de cadet E. van liet 2e studiejaar voorgedragen is om van de academie verwijderd te worden, terwijl de 5 overige daarbij betrokkene cadets disciplinair zijn gestraft. Dr. Jungfleisch vestigt in de Drugg. Circular de aandacht op het gekleurd krijt, dat op vele scholen wordt gebruikt, om teekeningen te maken op het zwarte bord. Daar die kleuren samengesteld zijn uit loodglit, menie, chroomgeel, kwikzilversulfiet, en na het trekken der lijnen deze vaak door middel van eene droge spons worden afgewischt, zoo ontstaat er dan gevaarlijk stof, dat aanleiding kan geven tot lood-, chroom- of kwikzilververgiftiging. Het ware derhalve te wenschen, dat de fabrikanten bij deze krijtstift, en andere, onschadelijke kleuren gebruikten. Voorde betrekking van gemeente- architect te Alkmaar (salaris f 2000) hebben zich ca. 90 sollicitanten aangemeld. De Eerw. Paters Capucijnen van Grauwbunderlaud hebben den Paus een prachtig album ten geschenke gezonden, dat meer dan twee honderd exemplaren bevat der zeldzaamste Alpenbloemen en planten. Da planten zijn op bewonderenswaardige wijze over dertig folio-bladen gerangschikt, waarop de botanische namen der planten en de plaatsen, waar zij geplukt worden, zijn aangeteekend. Op een dorp in het Bisdom Breda deelde de Pastoor des Zondags voor Kerstmis, na het aflezen van den Bisschoppelijken brief, aan zijne parochianen mede, dat er eenige personen bij hem waren geweest om eene collecte te houdeu ten einde aan de armen op het feest van Leo XIII eene buitengewone bedeeliug te doen. En wat wilde men geven De parochianen zouden goed brood laten bakken. Maar brood, zei de Pastoor, is het dagelijksch voedsel van deu armehij was tegen eene collecte, maar wel voor eene buitenge wone tractatiebij zoo'n groot feest moet de arme ook feest vieren en daarom moest er een schooue vette koe komen. Maar, antwoordden de anderen, hoe komen we aan 't geld Zeer gemakkelijk zei de Pastoor, ik ken mijne Parochie en hare mildheid, als het den arme geldt. Ik plaats eene bus achter in de kerk en daar zal ieder zijn offer brengen. Maar, zeiden weer an deren, er zal niets inkomen. Nu, zei de Pastoor, hoe het gaat of niet, eene vette koe zal er komen. Men had den Pastoor begrepen, alle toehoorders lachten, en er ontstond een kleine beweging op de armenbauken. Eeu ieder ging vroolijk en met een blij hart naar huis, in afwachting wie de goede boer zijn zou, die de koe zou leveren en wat de bussen zonden opbrengen. Maar welk eeu verrassing! de bussen zijn nog niet gelicht en er staat eeu onbekende met eene vette koe voor de pastorie om den Zeereerw. Deken te sprekeu, uit naam van onbekende pa rochianen; hij zei; Mijnheer Pastoor, ik kom u deze vette koe brengen voor dfe armen der pa rochie." De boer moest de koe naar den Blager brengen, en daarna in de pastorie op de koffie komen. Of er vreugde in de pastorie en in het dorp was, behoeft men niet te vragen. Een particulier telegram, gisteren door De Tijd uit Rome ontvangen, meldt omtrent de plechtig heden van 1 Jan. het volgende: Te half negen verliet de H. Vader zijne ver trekken en begaf hij zich naar de St. Pieter. Daar was het gansche Kapittel van Sint Pieter in plechtgewaad aanwezig. Ue H. Vader verrichtte er de adoratie en de voorbereiding tot de H. Offerande. Middelerwijl begaven zich de Kardi nalen naar de kapel der Piëta. De H. Vader bekleedde zich daar met het misgewaad en nam plaats op de Sedia Gestatoriu. Voorop traden de Prelaten der anti-camera van Z. H., daarop volgden de Kanunniken, de Kruisdrager Mgr. Falcioni, Mgr. Lenii Patriarch van Constanti- nopel, en Samminiamtelli, Auditeur van de Apos tolische Camera, die Z. H. aan het altaar assis teerden: eindelijk Hunne Eminenties de leden van het H. College van Kardinalen. De Sedia was omgeven door de officieren der edelwacht, die der Zwitsers en der palatijnsche wacht en werd gevolgd door den Majordomus en den Maestro di Camera van Z. H. den Prins-Assistent bij den pauselijken Troon en alle verdere dignitaris sen van de pauselijke hofhouding. Bij het binnentreden van den Tempel werd Z. H. met geestdriftvolle toejuichingen begroet: het //Leve de Paus-Koning!// daverde in schier alle talen der wereld langs de reusachtige gewelven. Toen de H. Vader bij het Altaar der Confessie was aangekomen, verliet hij de Sedia Gestatoria en beklom hij het altaar om de H. Mis te lezen, met het aangezicht naar het volk gekeerd, dat uit het schip en het transept der basiliek alle bizonderhedeu der heilige handeling kon volgen. Middelerwijl voerde de Sixtijnsche kapel onder scheidene compositiën uit in Palestrijnschen st(ji. Op het oogenblik der elevatie weerklonken zil veren bazuinen, die een heerlijk effect teweeg brachten. De Sixtijnsche kapel deed zich op bewonde renswaardige wijze hooren, vooral in het enge lenkoor, dat in den koepel werd gezongen. Al- leraangrijpendst was het Te Deum, dat, door den H. Vader aangeheven, door al de duizenden aan wezigen in koor werd voortgezet. Na het Te Deum werd dan II. Vader de groote pontificale kap omgehangeude mijter werd voor de tiaar verwisseld en de Paus be steeg wederom de Sedia, die voor de balustrade der Confessie werd gedragen, waar Z. H. den zegen gaf urbi et orbi. Na afloop keerde de H. Vader met gevolg naar de Piëta terug. Zoo mogelijk was de geestdrift der dichte menigte nog treffender dan zij zich betoond had vóór de II. Offerande. Onbeschrijf lijk was het tooneel, dat de St. Pieter aanbood. Do hooge Jubilaris was zichtbaar aangedaan. Het Sint-Pietersplein was zwart van volk. Des avondB waren de gansche voorgevel van St.-Pieter, de kolonnede om het plein en bovendien tal van andere kerken geïllumineerd. Ook vele particuliere woningen. De Vertegenwoordiger van Z. M. Koning der Nederlanden, Baron Van Brienen, werd met bi- zondere blijken van ingenomenheid ontvangen. Het is een slechte ruil, het tijdelijke ten koste van het eeuwige te zoeken. Te groote zorg voor het tijdelijke verraadt wantrouwen of hebzucht. Vergeefs is uw zaaieu, vergeefs uw besproeien, indien God den wasdom niet geeft. Krachtiger is de taal der daad, dan die des woords; korter het onderricht door voorbeelden, dan door regels. Wat de beoefening der deugd aan uitstel wint, verliest zij aan verdienste. Schandelijk is het zeker, soldij te genieten en niet op wacht te willen staan; maar veel schandelijker, op eeuwig loon te hopen en zich aan kortstondigen arbeid te ont trekken. Hyperbolisch. Iu een gezelschap sprak men over de kuust van het nabootseu der geluiden van dieren. Al hetgeen ik hier gehoord heb, zei een der aanwezigen, is van weinig beteekenis, vergeleken bij hetgeen ik kan getuigen. Ik heb namelijk een vriend, als die een haan nabootst, danNu, wat dan Dan gaat onmiddel lijk de zon op. Onnoodige waarschuwing. Vader (tot zijn zoon, die na de vacantie weer naar de kost - school vertrekt). Nu, Kareltje, ik hoop, dat je op het pensionaat geen leverworst eet, er zouden trichinen iu kunnen zijn. Karei. Ach, die doen geen kwaad, vader; onze Juffrouw snijdt de worst zoo dun, dat alle trichinen worden iu stukken gesneden. Dure verovering. Mevrouw Goldstein. Isaük, de Luitenant Von Schuldsky heeft hel hart van onze Rebecca veroverd. De Heer Goldstein. Sje- maai, hoe zal de veroveraar nu de krijgskosten betaleu Teergevoelig. Eerste student. Hoe kom je aan 't idee, om je kamer groen te laten schilde ren Tweede student Uit een beginsel van hu maniteit, amice. Groen is de kleur der hoop en die wil ik mijnen schuldeischers niet ontnemen. Een klein# advocaat. Heer. Waarom gaat je vader bedelen, in plaats van te werken, zooals het behoort? Jongen. Omdat hij geld noodig heeft om jenever te drinken. Heer. Zoo, en waarom drinkt je vader dan jenever? Jongen. Opdat hij moed krijgt om te gaan bedelen. Baas boven baas. A. Drommels, ik heb al heel wat geld stuk geslagen. Met het spel ver loor ik een aardig vermogen. B. Heb je al onder curate,ele gestaan? A. Neen, nog niet. B. Nu, dan kan je eigenlijk nog niet meepraten. Zwakke troost. A. Zie eens, hoe uw Erits mijn Heudrik heeft geslageu zijn rechteroog is totaal groen. B. O, dat is niemendal, dat gaat weer over, na verloop van eenige dagen is het blauw. Haarlem, 3 Jan. Ter gelegenheid van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Leo XIII Wap perden jl. Zondag de vlaggen met Pauselijke wimpels enz. van alle katholieke kerken, ge stichten, vereenigingslokalen, inrichtiugen van on derwijs en uit de huizen der katholieke ingeze tenen. Iu de prachtig versierde kerken werd het feest met buitengewonen luister gevierd. Zooals wij reeds varmeldden werd in de kathedrale kerk van St. Jozef de H. Hoogmis door Z. D. II. den Bisschop van Haarlem, Mgr. C. JM. Bot- temanne, gecelebreerd. Na het Evangelie hield Z. D. H. tot de talrijk versaderde geloovigen eene redevoering, waarin Z. D. H. over de hooge beteekenis sprak van het Jubilé en de aanwe zigen uitnoodigde onder de H. Offerande vurige gebeden ten Hemel op te zenden ter intentie van Z. H. den Paus, deu Opperherder der Christenheid. Naar wij vernemen zal de feestelijke mee ting ter viering van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII plaats hebben op Vrij dag 27 Januari a. s. in de muziekzaal van de Sociëteit Vereenigiug, alhier. In de vergadering der Vereeniging van R. K. Biiondere Hoofdonderwijzers, welke jl. Dinsdag te dezer stede is gehouden, werd op voorstel van den President, den Heer M. L. Van Gemert, met levendige instemming, besloten eerbiedige hulde te brengen aan Z. H. den Paus door het zenden van het volgende telegram A Sa Saintete le Pape d Rome. /,La reunion des chefs destitutions catholiques dans la diocèse de Haarlem (Hollands), dans sa 34e assemblee generale, depose aux pieds de Sa Saiuteté les hommages les plus respictueux et filial» a l'occasion de Son jubilé et demande Sa hé.,édiction. M. L. van Gemert. Pres. Vrijdag-avond ontving de Heer Van Gemert als antwoord het volgende telegram Monsieur Van Gemert, Haarlem. Lea hommages de la reunion des chefs d'in- stitulions catholiques daus la diocese de Haarlem, ont été tres agréables au Saint Père, qui, en la remerciant lui donne, du fond de son cocur la béuédiction apostolique. Cardinal Rampolla. Een oud-strijder, genaamd Hendrik Snits- lijn, is in het St. Jacobs Godshuis overleden. Geboren alhier, 16 Februari 1795, werd hij in het jaar 1814 tot de landmilitie opgeroepen, 26 Februari van dat jaar als fusilier aangenomen en woonde hij het beleg van Bergen op Zoom bij. In hetzelfde jaar trok hij mede naar Frank rijk. Vervolgens in Nederland teruggekeerd, werd hij 26 Februaii 1810 ingedeeld bij de tiende af- deeling infanterie, le flank-compagnie, en verliet hij in 1824 den militairen dienst. Wegens zijne deelneming aan de krijgsverrichtingen was hij versierd met het Zilveren Kruis van 1815. De Heer F. C. Misset, alhier herdacht den I Januari den dag waarop hij voor 40 jaren in dienst der gemeente trad als commies bij de ste delijke accijnzenlater werd hij benoemd tot ambtenaar bij het haven- en kaaigeld, iu welke betrekking hij nog met lust en ijver werkzaam is. De Heer J. Koper, gemeentebode ter dezer stede, vierde op 1 Januari den dag waarop bij vóot 25 jaren in dienst der gemeente trad. Van zijne superieuren heeft hij steeds blijken van tevredenheid voor de nauwgezette vervulling zijner verplichtiugen mogen ondervinden. Als vervolg op ons bericht, in ons vorig nummer geplaatst, omtrent het jubile van den Heer M. L. Van Gemert, deelen wij mede, dat de Jubilaris Zondag a. s. van verschillende auto riteiten, waaronder ook de Bisschoppelijke In specteur van het R. K. Bizonder onderwijs, de Zeereerw. Heer J. J. Thunnissen, vrienden en bekenden de hartelijkste gelukwenschen ontving. Heden-morgen woonden de Jubilaris, zijne geachte familie, de Hoeren Ouderwijzers eu de leer lingen der Par. Scholen, benevens vele vrienden en bekenden, de H. Mis bij in de kathedrale kerk. Na de Heilige Offerande begaven de leerlin gen zich naar de school, waar zij den Jubilaris een praehtig geschenk aanbodeu, hem feestlie dereu toezongen en ten slotte op gebak, limo nade eu andere lekkernijen werden onthaald. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. F. A.M. Boermans, heeft benoemd tot Vicaris te Weert deu Wel eerw. Heer L. Strassen, thans Kapelaan te Ulestraten; tot Kapelaan te Ulestraten den Weleerw. Heer W. D. Meens; tot Assistent te Brunsum den Weleerw. Heer J. M. Hermans, vroeger Kapelaan te Weert. BURG. stand DER GEM. HAARLEM- Bevallen: 30 Dec.: A, Eden-Van Rheenen, d. M. E. Gordiju-Pleune, i. G. Van Dongen-Van der Grijp, z- 31 Dec.: E. N, Dnys-De Wilde, d. A. M Cornet-Kapteiu, l. 1 dan.: H. Lnyten-Nieuwenhny- 8eni i. A. K. Gnbbels-Snoeks, d. C. Leeman- Uvenboven, z. J. Biesbroek—v. Dijck, d. 2 Jan.: A. M. Bloem-Voerman, d. Overleden: 30 Dec.: A. Bakker-Van Staveren. 77 j. H. Snitslijn, £2 j. E. G. Oudersma, 17 m. R. Ramakers, 43 j. J. de Ridder-Brinkman, 57 j- E. Jansen, 11 dagen. 31 Dec.: J. T. Brian, 38 j. 1 Jan. A. Vestcr, 10 maanden. HAARLEM2 Jan. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f ,0— n f witte f 6.:0 a 660 rogge f .af Haver f 2.85 a f 2,80 gerst f 0— duivenboonen f 6,40 a 6,10; paardeuboonen f545 5,30 bruine booneu fa f Gr. erwten f AMSTERDAM, 2 Jan. Ter veemarkt waren aaugevoerd202 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f -.70. dito 2de qual. f 65 dito 3de qnaliteit -.55 per kilo;melk- en kaïfkoeien 65 a 210, 14 graskalv. 17 a 30, 44 nuchtere kalveren /5a 10,— schapen en lammeren a 406 vette varkeus 35 a 39 c.; beide per kilo.—biggen h paarden a ALKMAAR, 2 JaD. Ter veemarkt werden ver kocht 5 koeien van 175 a 200 87 kalveren van (45 a 130 373 nuchtere dito van f 8 a 14 390 schapen (16 a 26, 207 varkens a 36 a 44 c. 15 magere 9 a 22 HOORN, 31 Dec. Op de weekmarkt van beden waren de prijzen eu aanvoeren der granen als voigt: - heet. tarwe 7,— a 8,heet. rogge heet. gerst 4 a 5.—heet. haver i 3, a f350 moaterdzaah a keet. bruinel 9,a 12gele heet naardeboonen 6 a 7,— beet. erwten J ,9— a 10. heet. groene/ 10, a 12, heet. grauwe 12,— al4 heet. witte 10, a f 13 beet. aardappelen 7 a manden appelen a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van 60 tot 15 0 veulen» f a —koeien van tot~"kïI* veren van J 8 tot 12, schapen van tot lammeren van f 10 tot 17,— varkens van i 11 zeugen 25 a biggen van 3— a 6. LEIDEN, 30 Dec. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: paarden 30 63; 8 stieren (73 a f 145; 70 ossen 120 a ~65 94, melkkoeien f 105 a 238 kalveren dito f a 74 vare dito f ,94 a 190, vette dito f - 8 graskalveren f 24 a 46, 19 vette 30 a 81 75 a95; 27 nuchtere dito 3,— a 6,50 1262 vette schapen (17 a 31,127 weide dito J ll,a,22,lammeren 12 magere varkeus-/ 18 a 25, 32 biggen f 8,75 a 11. SCHIEDAM, 2 Jan. Moutwijn per Ned. vat a (9. Jenever 14,50 Amsterd. proe( 115,75 Spoeling f 1,20 dito commmissie f 1,10. BOTTERDAM, 2 Jan. Op de veemarkt waren gis teren en heden aangevoerd:—paard. 220 runderen, 34 vette- en graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 584 scha pen of lammeren, 489 varkens, biggeu, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 65 o.—2de qual. 60 c., 3de qual. 55 c.; kalveren 1ste qual. 105 2de qual. 93'/2 c.sehapen 55 e., alles per kilo. LONDEN, 2 Jan. Ter veemarkt zijn aaugevoel d Runderen 3000, Schapen en Lammeren 12000, Kalveren 80, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 2/4 5/2 Schapen en Lammeren 3/4 a 5/4, Kalveren 3/- a 5/ Zwijnen 2/4 3/8. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 3 Januari 1888. Prijzen der onderstaande effecten u genoteer pet. ae koers Nederland. Certif. Werk. Schuld 2' 74'/8 a 8 31j Hongarije. Obi. Leening 18675 Goudleeuing5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal, Obl. buitenl. 1853-84 8 Rusland, bij Hope& Comp. Oude Rossen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 6». 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76. 1', /s 997„ 92 60 62 V, 56'/i. 101 80'/, 96'/, 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obi. Alg. Sohuld 1865. 5 186». 6 Egypte. Obl. Leeuing 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876. 4', 1877 4 Columbia. Obligatien43, Feru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. dirid. Nederland. HolJ. IJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1876. 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Baltiscbe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl.. 6 Kisw Brest Aand.. Kursk Chark. Obl. /1000, Morscliansk Sysran Aand.. Riascbk Wiasma Rumeule. Aandeden Spw Amerika. Chicago N. W. Celt. Aand.. N. ïork Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgle. Stad Antwerpen 1887 Oostenrijk. Stastsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 5 5 5 S dir Geldkoers prolongatie 21/3, 3 pet. 121/2 73 1053/. 257» 167„ H5/s 114»/, 145 US'/a 73'/, 137'/, 84 83/, 5»'/j 110»/, o33/s 887/s 95 22'/8 223/, UO'/z 27'/, 103'/. 1123/, 106 103'/a 90 104'/, 105 129'/, 142 1263/, BELGRADO, 1 Januari. Het ministerie is gevormd. Kolonel Gruic heeft de porte feuille van oorlog, Kolonel Frannassovic de portefeuille van buitenlandsche zaken aan- VRRfda ST.-PETERSBURG, 2 Januari. In de openbaarmaking der valscbe stukkeu door den Duitscken Reichs-Anzeiger en de daarbij gevoegde opmerkingen van dat blad, ziet de Nowoje Wremja, een kenteeken van her stel der vriendschappelijke en eerlijke be trekkingen van nabuurschap en eeu ver blijdend gevolg der audiëntie van Von Bis marck bij deu Czaar. LONDEN, 2 Januari. De Times meldt uit Rome dat, naar het heet, Gladstone naar Rome komt om met bet Vaticaau te onderhandelen, ten einde s Pausen steun te verkrijgen voor de JTomerule-beweging. Monseigneur Persico zou reeds de daartoe strekkende onderhandelingen geopend heb ben. De crisis in de gemeentezaken krijgt vermoedelijk haar beslag doordien de Ro- meiusche gemeenteraad zijn ontslag zal nemen, waarna de Koning aan eene konink lijke commissie het gemeentelijk beheer van Rome zal opdragen. BERLIJN, 2 Januari. De gematigde so cialisten in Brandenburg hebben eene ver eeniging tot landverhuizing gevormd, welke bet grondvesten van socialistische volks plantingen in Brazilië, bestaande uit hand werkslieden, ten doel heeft. Volgens de National Zeitung beeft de Keizer gisteren bij de ontvangst der Gene raals hen met deze woorden toegesproken Mijne Heeren, ik verwittig u, dat gij in dit jaar hoofdzakelijk uwe aandacht moet scheuken aan de manoeuvres, die de garde en het derde legerkorps zullen uitvoeren. De Norddeutsche zegt iu haar over zicht: Door de openbaarmaking der be kende valsche stukken is ongetwijfeld de gewichtigste gebeurtenis aan het licht ge komen. Hiermede is voor de loyale be doelingen van den Czar een overtuigend bewijs geleverd en de weg gebaand voor eene van meer vertrouwen getuigende op vatting van den toestand in het algemeen. MEDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. De hardnekkigste hoest, de bronchites eu alle aandoeniugen der takken van de luchtpijpen en der longen, wordt spoedig eu zonder kosten genezen door bij eiken maaltijd 2 capsulen Guyot te nemen. Dui zenden getuigschriften bewijzen de kracht dadigheid van dit voortreffelijk middel. De flacon kost fl. 1,25 en bevat 60 witte cap sulen, die alle de handteekening van E. Guyot dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3