NIEUWE No. 1188. Vrijdag 6 Januari 1888. 13de Jaargang. Frankrijks verval. BUITENLAN D. De valst:lie munters. MAMMSC ABONNEMEHTSEBUS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B TT RE AU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NOW AGITATE. mum PEIJS DEE ADVEETENTIÉBT Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk M a a n d a g-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEE8 LAUKET Het jongste manifest vau den Graaf van Parijs, als hoofd van het Huis Orleans, waarin de ondergang van Frankrijk op zoo drastische wijze wordt beschreven en het feit, dat er dagelijks berichten uit dat land tot ons komen, welke getuigen van het ontzettende zedebederf 't welk in Gallië ^ïeerscht, geven ons aanleiding, de meer verborgen oorzaken van dat bederf aan de hand der statistiek eeuigszins nader te be schouwen. Reeds in het jaar 1883 heeft het artikel vau een hoogst bekwaam statisticus in Frank rijk groot opzien gebaard. In genoemd artikel werd aangetoond, dat in vijf jaren voor 1883 de Duitsche bevolking met 2,506,689 zielen was vermeerderd, de Fran- sche echter slechts met 309,673, 't geen wil zeggen* dat Duitschlands bevolking zesmaal meer vermeerderde dan die van Frankrijk. Een korten blik in 't verleden mag hier niet overbodig worden geheeten. Terwijl Frankrijk ten tijde van Lode- wijk XIV een vierde deel van de bevol king telde van de toenmalige groote mo gendheden: Rusland, Engeland, Duitsch- land, Frankrijk, kwam de bevolking na de Franscbe revolutie tot een achtste deel van die der genoemde machten. Ja, men heeft reeds geconstateerd, dat zelfs Italië, in een niet al te ver verwijderd tijdsbestek, in bevolking met Frankrijk zal gelijk staan, niettegenstaande Italië elk jaar honderd duizenden zijner bewoners naar bet buiten land zendt, terwijl uit Frankrijk slechts een klein getal landverhuizers vertrekken, om in den vreemde bun fortuin te zoeken. Frankrijks bevolking neemt dus in buiten gewoon geringe mate toe, torwijl zijne bu ren zich snel vermeerdereu, bun handel en hunne taal over de ganscbe wereld ver spreiden en met hunne emigranten uitge strekte gewesten bevolken. Hoe komt het, dat de vermeerdering der bevolking in zulk een rijk land, niet gelijken tred houdt met die van andere landen? Waarom hebben landbouw en njjverheid gebrek aan banden, zoodat de boer en de industrieel verplicht zijn vreemdelingen in hun dienst te nemen, om op het land te arbeiden of in de fabriek werkzaam te zijn Het is de vrijwillige kinderloosheid, die Frankrijks bevolking ondermijnt. Het buisgezin, zegt de 6ivilta cattolicawordt in Fraukrijk in zijn bron aangetast. Het huwelijk, verwereldlijkt als het overige, is niets meer dan een zuiver meuscbelijk contract, en velen, die daarin niets dan een lastig verbond zien, geven de voorkeur aan de vrije liefde. Men ziet dan ook bet getal huwelijken merkelijk verminderen, wat onlangs een Afgevaardigde in de Kamer eene wet tegen bet celibaat deed vragen, evenals in de meest bedorven tijden van het Romeinsche Rijk. »De echtscheiding, vrucht der revolutie van 1789, in 1816 afgeschaft en weer ingevoerd door den jood Naquet, onder de derde republiek, is weinig in staat deze scbaamtelooze buitensporigheden te ver- FEU ILL E T O N. 18) Vervolg.) Doelloos dwaalde bij buiten de stad en be vond zicb op eenmaal geheel onbewust te mid den van het woud. Langzaam wandelde bij een tijdlang tusschen de booge boomen been en de eenzaamheid, te midden van de stille natuur, maakte op hem een bevredigenden indruk: zjjn gemoed werd kalmer. Niets immers is meer in staat dit te bewerken, dan eene wandeling door bet woud. Hel is, als legden zicb de stormende baren onzer gedachten met den zachten, regel- matigen omloop van bet bloed, hetgeen door eene matige beweging in de open lucht en vooral in het woud ontstaat. Wij gevoelen ons meer opge wekt nu vrijer in bet geheimvolle donker van bet beteren. De vrije vereenigingeu worden naar genoegen pntbonden; de echtschei ding vereischt kosten en processen. En toch ondanks dezen hinderpaal, telt men tegenwoordig in Frankrijk 1500 aanvragen om echtscheiding per jaar, wat de ver woesting van 3000 gezinnen per jaar medebrengt. »Meu is in Frankrijk*, zegt een Pro- testantscb schrijver, »tot zulke afwijking der zeden gekomen, dat weinig kinderen te hebben eene eer en er veel te hebben eeue schande is. Het venijn der revolutie heeft de Franscbe maatschappij zoo ver laagd, dat zij niets meer zoekt dan het meeste genot bij het minste ongemak Om aan de ontzettend hartstochtelijke zucht naar genot, welke in Frankrijk heerscbt, bot te kunnen vieren, worden de meeste kinderen niet in het huisgezin, niet onder het wakend oog van vader en moeder opgevoed, maar worden ze aan vreemde handen toevertrouwd om vooral tocli niet in de vermaken te worden ge hinderd of gestoord. Geen wonder, dat de statistiek van de sterfte ouder de jeugdige kinderen schrikbarende cijfers openbaart. Immers het moet van algemeeue bekend heid heeten, dat aan de opvoeding van kinderen op het land, door lieden, die zich uit louter voordeel en winstbejag met die taak belasten, niet met die zorg, met die oplettendheid geschiedt, dan znlks in verstandige huisgezinnen plaats heeft. Wij zeggen: verstandige familiën, maar onder de rijke standen vindt men in Fraukrijk al bitter weinig ouders, die op 't gebied van opvoeden, een gezond verstand toonen te bezitten. Het eeuige kind, le bébé, wordt in Frankrijk vertroeteld, elke verharding wordt systematisch ontweken. Geen won der, dat men er tallooze weekeliugen ont moet en dat er zoo velen zijn, die we gens zwakte en ziekte als ongeschikt voor den militairen dienst worden afgekeurd. »De christelijke deukers», zegt de reeds geciteerde Protestantscbe schrijver, zien in Frankrijks groote misdaden de oorzaak der straffen, welke het Fransche volk treffen; de politieke economist ziet er het geheim in van zijn snellen val. »Zie hier eene statistiek, welke stof tot nadenken geeft. »Van 1876 tot 1881 hebben 34 depar tementen 179,383 inwoners verloren. De geringe vermeerdering deze andere is 5/7 gedaald en nog voornamelijk te danken aan de immigranten. In 45 jaren is de Fransche bevolking in de volgende ver houding toegenomen: Van 1821 tot 1830 met 8,89°/o jaarlijks. 1830 1840 v 5,07 1841 1850 4,49» 1851 1860 2,59» 1861 1866 1,81 In 1880 was de vermeerdering 1,08°/0 en de volgende jaren nog minder. Volgens deze berekening zou Frankrijk 433 jaren noodig hebben om zijne bevolking te ver dubbelen, terwijl Duitschland er slechts 50 jaren toe behoeft.* De noodlottige beginselen van '89 heb ben Frankrijk schrikwekkend onzedelijk woud, waar Gods adem als uit de eerste hand, ons omzweeft en waar zelfs de terneergedrukte, verstoorde ziel weder zooveel veerkracht krijgt, dat zij een deel van baar leed en zorgen afwerpt, de rest gemakkelijker draagt en in de donkerste toekomst weder een lichtpunt ziet. Na ruim een uur gewandeld te hebben, zette bij zicb tegen een eik neder. Plotseling verlichtte een bliksemslag den nachtelijken hemel, gevolgd door een krakenden donderslag en bijna onmid dellijk daarop viel de regen kletterend op de breede bladeren van den boom neder. In ge dachten verzonken bad Albert bet opkomen van het onweer niet bemerkt en nu bleef hem geen andere keus over, dan in bet woud te blijven tot bet onweer voorbij was. De bliksemstralen volg den elkander spoedig op en de bergen dreun den van het ratelen des donders. Slag op slag volgde en de regen viel bij stroomen neder, zoo dat de boom, waaronder Albert zicli bevond, ten slotte geen schuilplaats meer verleende. Het aan houdend gekraak rondom hem, verraadde dat de gemaakt. De opvoeding der kindereu wordt er op ergelijke wijze verwaarloosd. »De eenige erkende opvoeder in Frank rijk,* zegt de Protestantsche schrijver, van wien wij spraken, »is de Staat; krachtens de in 1789 afgekondigde vrijheid, zijn de ouders van al huune rechten om hunne kinderen naar hun geest op te leiden, be roofd. Tweemaal in 100 jaren tjjds hebben zij een schijn van vrijheid op dit punt veroverd en tweemaal heeft de Staat zich gehaast haar hun die te ontnemen. Thans onder de derde republiek houden de vrij metselaars en de joden, die er de ziel en het leven van ziju, de opvoeding en het onderwijs der jeugd in handen. »Wij spreken niet van de aan Duitsch land ontleende leermethodes, om de hel derheid van het Fransche genie te ver warreu en te verduisteren. Wat het stelsel van opvoeding betreft, het wordt geheel geïnspireerd door de joden om alle chris telijk gevoel uit de harten te rukken. »De jood Levy publiceert eene politieke handleiding, waarin hij alle godsdienstige zinnebeelden uit de scholen verbant. De kruisbeelden worden van de schoolmuren gerukt en stuk geworpen. »Meu gaat zelfs den naam van God opheffen. In de Gerbe de V écolier van den jood Giedroye, schrapt of vernedert hij alle zinsneden, die op de Godheid betrek king hebben. »Iu Februari 1885 verwekte een andere jood, Camilie Dreyfus in den gemeeuteraad van Parijs een storm en slaagde er in, de werken van Victor Hugo te verbieden, omdat deze schrijver in een dichtstukje over de Godheid spreekt.* »Wat te denken, van eene jeugd af komstig van eene school, waar de onder wijzer, om zich offfciëele gunsten le ver zekeren, er op studeereu moet God en Christus te lasteren!* (Slot volgt.) De Pruisische Landdag is bij koninklijk besluit tegen den 14en Januari a. s. bij eengeroepen. Door nieuwe katarrhale verschijnselen is de Duitsche Kroonprins in het spreken zeer belemmerd. Dr. Mackenzie verklaarde dat, ook al is de ziekte geen kanker, zij toch van langen duur zal zijn. Prins Von Bismarck heeft aan een Ham burger vriend, een man van groote zaken aldaar, die door de oorlogszuchtige alarm- berichten zich van nieuwe ondernemingen wilde laten afhouden, geantwoord: »laat u toch niet angstig maken! Lassen Sie Sich doch nicht verbluffen!) Dit jongste gevleu geld woord kenschetst de stemming, welke thans heerscbt, en de National-Zeitung zegt dan ook, dat deze goede raad van Prins Von Bismarck als aan het geheele Duitsche publiek" gericht beschouwd kan worden. De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat sedert maanden de toekomst zich niet zoo gunstig heeft laten aanzien als thans; natuurlijk echter zal de crisis niet minder langzaam verdwijnen dan zij ontstaan is. bliksem reeds menigen woudreus liad neerge veld en zich zeiven bewust van bet groote ge vaar, daar onder den koogen eik, besloot Albert elders eene veiligere schuilplaats te zoeken. Dicht in de nabijheid wist lijj, tegen een heuvel eene oude vervallen but. Daarheen spoedde hjj zich. Doch hoe groot was zijn verbazing, als hij deze door een reusachtigen boom, dien de bliksem in twee deelen had gespleten, geheel vernield zag. Het onweer had den boom en diens wortels uit den grond gerukt, eene menigte steenen en zand waren van den steden afhang in de diepte op de hut gestort en bedekte haar geheel. Op eens echter koek hij verrast in de hoogte! Geheel duidelijk bemerkte hjj, hoe ongeveer in het midden van den afhang een lichtstraal door de steenen drong. Wat zou dat te beteekenen hebben? vroeg hij zich af. Voorzichtig klauterde hij naar hoven op de sjdcet, waaruit het licht kwam. Daar vertoonde zich een zeldzaam schouwspel. Bij eene draaibank stond vljjtig bezig met de be- Aau de Engelsche Reyeering wordt het voornemen toegeschreven de Iersehe Nationale Liga ook te verbieden in de graaf schappen Dublin en Meath, en het uitvoe rend centraal bestuur op te heffen, dat te Dublin is gevestigd. Aan het Fransche Departement van Oorlog is een aanvang gemaakt met het inschrijven van de postduiven. Van 1 tot 15 Januari zjjn de duivenlievende Vereeui- gingen en de eigenaren van postduiven, zonder uitzondering, verplicht zich naar de mairies te begeven om hunne namen be roep en domicilie op te geven en op juiste wijze de plaats der duivenhokken, het aan tal duivbii en de wijze van africhting te doen kennen. Prins Ferdinand heeft in een schrij ven aau den Minister-President voor de houding der Kamer tegenover de Regeeriug zijn dank uitgesproken en de hoop uitge drukt, dat de tot stand gekomen maatre gelen het vaderland zullen in staat stellen de gevaren te trotseeren, welke het van alle zijden omringen. De Spaansche Ministerraad heeft zich vereeuigd met eeu ontwerp van den Minis ter van financiën ter vermindering der grondbelasting en tot herzieniog van de belasting op den alcohol en van de accijnzen. De Portugeesche Cortes zijn eergiste ren geopend met eene troonrede, waarin de goede betrekkingen met het buitenland worden geconstateerd en wetsontwerpen worden aangekondigd betreffende het stem recht, het onderwijs en de verhouding tus schen kapitaal en arbeid. De fiuauciëele toestand wordt »voldoende« genoemd, zoo dat geene leening noodig zal zijn. De Russische dagbladen klagen over den toenemenden stroom van spionnen uit Pruisen, die met behulp van behoorlijke papieren als kooplieden of handelsreizigers Rusland doorreizen. Het Journal de St. Petersbourg spreekt zijne levendige ingenomenheid uit met het openbaar maken der valsche documenten, waardoor het wantrouwen is weggenomen, en waardeert de oprechtheid en loyauteit, waarmede de ophelderingen zijn gegeven. Volgens nadere berichten uit Hono lulu (Hawai) is de dreigende omwenteling aldaar bedwongen door het krachtig op treden van de gezagvoerders der Eugel- sche en Amerikaansche schepen in de haven, die dreigden hunne troepen te zullen ont schepen bij de eerste oproerige beweging. Het land is echter in spanning en Ko ning Kalakaua moet vee! kans hebben, afgezet te worden, als hij zich nog langer verzet tegen de besluiten der volksverte genwoordiging. In de Vereenigde Staten wordt telkens sterker aangedrongen op inlijving van de Sandwich-eiiauden bij de groote Ameri kaansche Republiek. Volgens berichten uit Zanzibar, heeft het Britsch Oost-Afrikaansch Genootschap eeu verdrag gesloteu met den Sultan van Zanzibar, waarbij deze zich verbindt voor 50 jaren de souvereine rechten af te staan over het gedeelte zijner bezittingen lange de kust van Port Wauga aan de monden werking van kleine ijzerstukjes, in 't midden van den uitgekolden berg, door een mat talk lampje verlicht, doeli geheel kenbaar, de smid Langbeen en voor hem op de breede vlakte er van lagen een aantal gouden en zilveren munten, zoo 'l scheen. Albert had bij de waarneming er van wel luidkeels willen roepen, dat hij nu de valsche munters had gevonden, de menschen- schuwende smid bijna daeht zijn hart te springen van vreugde en schrik en zonder twijfel ook zijn kameraad, de bruidegom van Grietje ltoland. Dit waren dus de spijkers, welke deze voorgaf te fabriceeren! Albert wist niet, hoe hij den effen bodem weder bereikte, dan echter haastte hij zich zoo snel als de voe ten hem droegen, naar de stad en in//De Kroon,// waar, zooals hij -Wist, de rechtercommissaris zich bevond. Toen hij binnentrad hadden lusten genoegen wel het hoogste toppunt bereikt. Bus teloos bewogen zich de dansende paren. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1