BINNENLAND. De internationale audiëntie der de putatie bij Z. H. den Paus. GEMENGDE BERICHTEN. van de Oumba tot de Duitscho Kolonis Yitu, een afstand van 350 kilometer. Door het bezit van dit gebied zal het Genootschap gemakkelijker den weg naar het Victoria Nyauza gebied kunnen ope nen. De Brusselsche »Mouvement Géo- graphique« ziet in dit verdrag een ver langen van de zijde van Engeland, om eene nieuwe kolonie te stichten, die open voor den handel zal zijn en haar invloed zoude uitstrekken tot de monden van den Njjl. Het blad voorziet ook, dat Stanley bij zijn terugkeer van de Wadelai in staat zoude zijn dit nieuwe beschavingswerk te ondernemen. Rome, 30 December '87. Zooeven keeren we terug van de internationale audiëntie, die de gezamenlijke deputatie's en feest commissies van alle landen bij den H. Vader hebben gehad, om uit naam van geheel de katho lieke wereld Z. H. geluk te wenschen en de ge meenschappelijke feestgaven aan zijne voeten neer te leggen. Gisteren-avond had eene voorloopige bij eenkomst der deputaties plaats in het paleis Doria Pamphili en daarbij kondigde de presi dent Aquaderni aan, dat de audiëntie niet den 31sten Dec. maar daags te voren zon worden verleend. Hoewel door deze onvoorziene veran dering niet alle afgevaardigden aanwezig zouden kunnen zijn, zoo beloofde toch de talrijke verga dering, waarin bijna alle talen van Europa werden gesproken, dat de audiëntie van morgen een wer kelijk internationaal karakter zou dragen. Heden ochtend half tien begaven wij Nederlanders, vijf tien in getal, ons naar het Vaticaan. Het gulden feestinsigne, dat op onze borst prijkte, verschafte ons ongestoord passage bij de talrijke Zwitsers en pauselijke gendarmen, die overal hadden post gevat. In de zaal van het Consistorie zou de audiëntie plaats hebben en bij onze binnenkomst was deze reeds half gevuld met een driehonderd tal personen, van alle naties en van verschillende werelddeelen, die uit naam van hunne landgenootea de eerste gelukwenschen aan den jubileerenden Opperherder der Kerk moesten overbrengen. Te gen het midden van den langen zijwand was een eenvoudige troon opgeslagen en onmiddellijk daaromheen werden de besturen der feestcom- missie's toegelaten, die ook persoonlijk aan Z. H. zouden worden voorgesteld. Na een goed hnlf uur wachtens verscheen een viertal hooggebouwde edelwachteD, die de komst van den H. Vader aankondigden. Daar stond Hij eindelijk voor onze oogen en de blijde glimlach op Zijn verheven gelaat, de minzame blikken, die Hij aanstonds den aanwezigen ir. het rond toewierp, de ge meenzaamheid, waarmede Hij de voor Hem neer- geknielden toesprak, toonde duidelijk, dat de Paus thans niet als een Vorst onder zijne onderdanen, maar al3 een Vader onder zijne kinderen wilde verschijnen, om met hen te zamen den jubel en de vreugde te deelen van zijn naderend Priester feest. Toen Z. H. op den troon had plaats ge nomen, waar zich meerdere Bisschoppen en Pre laten omheen hadden geschaard, hield de president Aquaderni eene lange Italiaansche toespraak, om den H. Vader uit naam van alle Katholieken der wereld geluk te wenschen, aller feestvreugde en geestdriftvolle deelname in 's Pausen jubilé te betuigen, en ten slotte de gemeenschappelijke feestgeschenken plechtig aan te bieden. Deze be staan in een stipendium voor de H. Jubilé-Mis, die de H. Vader aanstaanden Zondag voor het algemeen welzijn der Kerk in Sint-Pieter zal opdragen. Tot dit stipendium hebben alle natie's bijgedragen, zoodat het niet minder dan twee miliioen frank bedraagt. Het andere huldeblijk is een kostbaar altaar, hetwelk Z. H. op Zijn gouden priesterfeest het eerst zal bestijgen. Zicht baar ontroerd en verrast door zulke kostbare geschenken, moest de H. Vader zich vermannen om zijne tranen te bedwingen en het woord te kunnen nemen. Maar om zich niet te veel geweld aan te doen, bleef Hij op den troon zitten en antwoordde toen eveneens in het Italiaansch en op zulk een hartroerenden toon, dat dezelfde aandoening zich ook van alle aanwezigen meester maakte. Het was eene matelooze vreugde voor Ziju Vaderlijk hart, zooveel liefde en aanhanke lijkheid van Zijn trouwe zonen te ondervinden en zulke schitterende bewijzen van onuitputtelijke offervaardigheid bij Zijn priester—j'nbilé te mogen ontvangen. Het was hem dan ook onmogelijk, thans Zijne gevoelens van innige dankbaarheid en vreugde uit te spreken, evenmin als het met woorden was uit te drukken, wat een hoogver heven zin en verreikende draagkracht deze mani festatie van het katholieke leven bevat, deze al- gemeene deelname der gansche Kerk in het jubel feest van Haar Opperhoofd. Bovendien was Z. H. in de laatste dagen met velerlei arbeid overstelpt geweest, zoodat de vermoeienis Hem een lang durig spreken verbood. Z. H. bepaalde zich dus tot eene herhaalde, innige dankbetuigiug en ver zocht toen Z.Em. Kardinaal Schiaffino, die rechts naast den Paus was gezeten, om in zijn plaats het woord te willen voeren. Kardinaal Schiaffino hield daarop eene geestdriftvolle Italiaansche toe spraak, waarin hij vooral op het gewicht en de beteekenis wees van het Pauselijk Jubelfeest en en den heiligen ijver, waarmede alle Katholieken daaraan hadden deelgenomen. En dezelfde geest drift maakte zich ook van alle toehoorders meester toen de redenaar ten slotte zeide, dat de thans aanwezigen als afgezanten van de katholieke wereld naar den Paus waren gekomen, maar als afgezanten van den Paus ieder naar zijn vader land en haardstede zouden terugkeeren, als de dragers van den bizondereu zegen, dien de H. Vader aan al Zijne kinderen had verleend. En hij besloot met den vurigen wensch, dat allen bij huune thuiskomst de engelen mochten zijn, die overal met 's Pausen zegen den rijksten zegen van Boven zouden verspreiden, zoodat het Jubel feest van den H. Vader voor alle landen en voor alle huisgezinnen de dageraad zou zijn van een nieuw tijdperk vau bloeienden voorspoed en vreugdevol geluk- Na deze indrukwekkende rede verhief zich de H. Vader van Zijn zetel en verleende mat zicht bare ontroering den pauselijken zegen aan de voor Hem neergeknielde schare, die zeker op dat oogenblik slechts denzelfden harfceklop ge voelde van heilige aandoening en vreugde. Ten slotte werden de besturen der verschil lende nationale deputaties op de beurt aan Z. H. voorgesteld. De Nederlanders, die dat geluk hadden, waren vijf in getal, voor ieder bisdom een. De Secretaris van het hoofdcomité Dr. Andr. Jansen had de eer, de heeren Mr. I. Van Hall uit Breda, J. J. F. Beijnes uit Haarlem, Mr. Alph. Van Bijkevorsel uit 's-Bosch, eu J. Berger uit Roermond, als vertegenwoordigers der ver schillende bisdommen aan den H. Vader voor te stellen. De overigen konden echter tot in de onmiddellijke nabijheid van Z. H. doordringen en al de minzame en hartelijke woorden opvan gen, waarmede Hij de voor Hem neergeknielden toesprak. Hiermede liep onze audiëntie ten einde, en toen wij ons door de aangrenzende „zaal der Zwitsers" begaven, was deze reeds grootendeels gevuld met ongeveer vierhonderd Hongareo, die met ongeduld het gelukkig oogenblik verueid- den, waarop zij tot den H. Vader zouden worden toegelaten. Zoo gaat er bijna geen uur van den dag voorbij, waarop niet een aantal pelgrims, eene deputatie of een vorstelijk Gezant voor Z. H. verschijnt, om de huidevolle deelname in het pauselijk Jubelfeest te betuieen. Maar zoo iets in deze dagen, dan bewees de internationale audiëntie van heden-morgen, dat het jubelfeest van den Paus waarlijk het jubelfeest is van de volken". Het licht aan den hemel zien zij niet. Neen, zij zien het niet, wijl zij zich ophouden in de mollengangen der geheime genootschappen. Zij zien het niet, omdat zij geblinddoekt worden door den duivel van hebzucht en eigenbelang. Zij zien het licht niet, of zij willen niet zien hoe heerlijk de Paus schittert op ziju troon. Zij schamen zich en durven de oogen niet naar boven richten, om te zien hoe glansrijk de ge vangene van het Vaticaan, daar troont op Petrus' zetel. Zij durven niet opblikken naar den Stede houder van Christus, die omringd is van een eerbetuiging en lofprijzingen, zooals geen voret op aarde ooit heeft genoten. Zij durven hunne spelonken niet verlaten, de samenzweerders tegen godsdienst en troon, wijl zij zouden verblind worden door den triomf, die de gevangene op losbandigen behaalde. Zij durven geen blik wer pen op de bladen der geschiedenis, wijl deze de vijanden van Kerk en Staat zou doen zien, hoe nu nog geen eeuw geleden een der glorie rijke voorgangers van Leo xm in de gevangenis zuchtte. Wie dacht niet aan het einde van het Pausdom, toen Pins vi in ballingschap stierf. Wie vermoedde later, na de luidruchtige triomf tochten van den Corsicaan, die het Pausschap vijandig was, toen Pius Vil door den beheer- scher van Europa gevankelijk naar Erankrijk werd gevoerd, dat deze ooit weer in vollen luister zou hersteld worden en op Petrus' Stoel zijne stem over de gansche wereld zou doen klinken? Wie had ooit vermoed, dat diezelfde Corsikaan, als gevallen Keizer, zijn ellendig leven op een ver verwijderd en onbekend eiland (St. Helena) streng bewaakt door zijne vijanden, zou eindigen, terwijl de Paus in alle eer en met vollen luister te Rome als Paus-Koning werd vereerd. Wie had kunnen denken, bij de keuze van Leo xm, als Paus, die dadelijk de gevangenis van zijn doorluchtigen voorganger Pius IX betrok, op den dag van heden zijn gouden priester-jubilé zou vieren, op eene wijze, waarover de geheele wereld verbaasd staat en waaraan de gansche wereld deelneemt. Wie had gedacht, dat op dezen dag tot op de uiteinden der wereld flik kerende vreugdevuren, wapperende vanen, het donderend gesehut, het vroolijk gelui der klok ken, het opwekkende klokkenspel, de luidklin- kende jubeltonen, verheven poëzie, opwekken de redevoeringen en onovertroffen vivats zouden weerklinken ter eere van den grijzen en ge vangen Jubilaris, die ondanks zijne gevangen schap in waarheid is de Koning der vorsten en volken, beheerscher der harten, de heer der we reld, de plaatsvervanger van Christus, het licht aan den Hemel! V. W. De vraag //of iemand, die origens de eisehen daartoe bezit, kiezer is indien hij den 15den September 1887, na eene straf van 9 maan den te hebben ondergaan, met eene bevolkings- kaart uit de werkinrichting te Hoorn is terug gekomen//, is door eene bevoegde autoriteit be antwoord, met verwijziging naar de art. 75 en 65 B. W. en wordt als grond daartoe aangevoerd, dat deze persoon zich niet vrijwillig naar Hoorn heeft verplaatst met het voornemen om aldaar zijn hoofdverblijf te vestigen. Het Staatsblad No 257 bevat de wet van den 30n December 1887, tot wijziging van de wet vau 4 Juli 1850 Staatsblad No 37), ge wijzigd bij de additioneele artikelen der Grond wet. Te Stratum in deonmiddellijke nabijheid van Eindhoven, is door den heer J. E. Yan Bronckhorst Leijds eene fabriek opgericht van snaren voor muziekinstrumenten: viool, vio loncel, contrebas, harp, enz. Dit is de eerste in richting van dien aard, welke in Nederland be staat. Tot nu toe werden hier de snaren uitslui tend betrokken uit Italië en Duit9chland. De qualitoit, zegt de Meier. Ct., wordt na reeds eenparig door kenners en artisten als uitstekend geprezen. Een heer kocht een z ij den par a- pluie bij een winkelier, dien wij X zullen noe men. De volgende dag was regenachtig en de parapluie werd in functie gesteld. Iutusschen waren X'a regenschermen er wel op gemaakt om verkocht, maar niet om gebruikt te worden. Binnen een uur scheurde de zijde op zes ver schillende plaatsen. De kooper ging onmiddellijk naar den winkelier en eischte eene nieuwe para pluie. De winkelier echter gaf op beleefden toon het bescheid, dat de koopers voorzichtig moesten zijn in hunne keus. De heer nam de verongelukte parapluie mede naar huis en hing er een stuk papier aan, met het opsehrift: „Zoo ziet vandaag eene parapluie er uit, die gisteren bij X is gekocht." Vervolgens huurde hij een kruier, dien hij order gaf. den geheelen dag voor den winkel van X heen en weder te loopen, met de geopende parapluie in de hand. De winkelier vreezende, dat dit nu juist geene aanbeveling voor ziju zaak zon zijn, trachtte den kruier door de politie te doen verwijderen. Deze echter verklaarde in de handeling van den kruier niets strafbaars te zien en eene week lang wandelde de man daar dage lijks ongemoeid op en neer. Toen eindelijk koos X eieren voor zijn geld. Hij riep den kruier binnen, en gaf hem de boodschap aan zijn last gever mede, dat alles naar wensch zou worden geschikt. De eigenaar van de parapluie eischte niet slechts eene nieuwe maar ook het weekloon voor den kruier. X moest wel toegeven. Een praktisch toestel is dezer dagen te Weeneu beproefd. Hij dient om brieven naar de hoogere verdiepingen der huizen te bren gen en zoodoende den postbeambten bet trappen- klimmen te besparen. In den muur bevindt zich een kastje, waarvan de brievenbesteller den sleutel heeft. Hij legt er de brieven in en door op een knop te drukken wordt het kastje naar de ver dieping gevoerd, waar de brieven moeten ziju. Eene electiische schel waarschuwt den bewoner. Een Rotterdammer zou b ij zijn meisje den oudejaarsavond komen doorbrengen. Te ruim haiftien uur kwam bij in opgewonden toestand daar aan eu begon al dadelijk tegen haar te razen en te tieren. Daarop werd hij door den vader van het meisje de deur uitge wezen. Het gevolg was, dat hij in vreeselijk opgewonden toestand zich naar zijn huis begaf, daar zijnde, van een stoel viel en overleed. In een der voornaamste hotels van Keulen logeerde een Vlaming. Wetende hoe de hotelrekeningen kunnen op- loopen, had hij den eigenaar verzocht alle dagen zijne rekening te maken. Met verbazing zag hij staan „voor bougies." Drommels 1 dacht hij, en miju bougie heeft ten hoogste tieu minuten gebrand 1 En met een wip vlogen de twee bougies van de kandelaren in ziju reiszak. Daags daarna las hij weer hetzelfde: „voor bougies 1 mark" en eveneens gingen de twee nieuwe bougies van den schoorsteen weer in den reiszak. Dit duurde zoo acht dagen. Toen de Vlaming den negenden dag op het punt stond van te vertrekken, loerden de bedien den reeds naar de handen van den reiziger, om te zien of hij niet met de raditioneele fooi voor den dag zou komen. Inderdaad, onder de poort bleef hij staan, opende den reiszak en sprak Daar ik geen klein geld meer heb, zal ik u iu plaats van eene fooi ieder een geschenk geven dat mij een mark het stuk heeft gekost. En hij deelde aan elk der bedienden een paar bougies uit. Te Antwerpen is e e n „v e t p 1 a n t e n- kring" opgericht, die o. a. ten doel heefthet uithreiden, rerbeteren en bevorderen van de hoe danigheden en de teelt der cactus- eu vetplanten, alsook het herstellen harer echte namen en het geven van verhandelingen over deze planten en hare aankwecking. Aan bet hoofd van dezen kring staan als eerevoorzitler, de heer Arthur De Smit; voorzitter, J. J. De Winter secretaris M. Jos. Havermans. Met welk eene woede in den harren wintertijd de strijd om het bestaan in de voge lenwereld gevoerd wordt, zegt het H. v. d. D., moge blijken uit het. volgende, ons door een onzer lezers megedeeld. Toen ik zoo schrijft hij gisteren-middag eene wandeling deed door de groots laan, die naar het bosch leidt, hoorde ik eenklaps mijn hondje angstig janken. Ik keek om naar het diertje, dat een veertigtal meters achter gebleven was, en be speurde tot mijne niet geringe verbazing, dat een zestal kraaien mijn hondje had aangevallen, blijk baar met het doel om het op te peuzelen. Na tuurlijk ijlde ik terug om miju hondje te ont zetten, dat, hoewel het zich dapper verdedigde, zeer waarschijnlijk een prooi van deze anders schuwe gasten ware geworden. Bij een hevigen brand te Cavar- zere, in Italië, waardoor het raadhuis, de prefec tuur en het telegraaf-bureau met vele belangrijke papiereu vernield werdeu, is bij het blusschen ijverig hulp verleend door een aantal jonge dames. Die vrijwillige vrouwelijke brandweer verleent nu al sinds twee jaren, trots weer en wind, waar het uoodig is hare hulp bij het aandragen van water. Een merkwaardig licht werpen vaak de cjjfers op de maatschappelijke toestan den. Te Amsterdam is een Kunstzaal en eene Gruwelkamer, de eerste aan het Panorama, de laatste aan het Panopticum verbonden. Voor beide is de toegangsprijs dezelfde: 25 cents. Iu het afgeloopen jaar werd de gruwelkamer door 32000, de kunstzaal door 10000 personen bezocht. Men ziet blijkbaar liever een booswicht dan eene schilderij of een beeld. Het getal bezoekers van Panorama en Panop ticum was nagenoeg gelijk en bedroeg 86000 en 85000 personam (Arnh. Ct.) Het gebouw genaaamd Be Vrede, o p Rapenburg te Amsterdam, is met den geheelen inventaris verkocht. Het zal worden ingericht voor en ten behoeve van het Leger des Heils, dat daarin zoowel opleidingsschool, vergaderzaal als anderszins zal vestigen. De JV. A. Ct. vertelt: Op een onzer Dreutsche dorpen reciteerde een rederijker een vers, dat hij goed had gememoriseerd. Hij achtte het dus onnoodig bet boek mede op den ka theder te nemen. Aan den regel gekomen: „En als mij alles te- genslaat," raakte hij de kluts kwijt. Toen hij voor den derden keer herhaalde: „En als mij alles tegenstaat," riep heai iemand uit het pu bliek toe: //Wel kerel, word dan heilsoldaat!" Een uitbundig gelach, waarvan de verlegen re derijker zelf levendig deel nam, ging in de zaal op, en maakte het den reciteerder mogelijk, zich heimelijk van den katheder te verwijderen. Een landbouwer in Friesland heeft eene aardige manier om bedelaars te weren in praktijk gebracht. In 't begin van den winter gaf hij iedereu bedelaar een dubbeltje, met verzoek om de volgende week negen centen terug te brengen. Van de aldus beweldadigden kwam er een volgende week geen terug, zoodat de land bouwer voor eene betrekkelijk kleine som gedu rende het geheele winterseizoen van de lastige vragerij was ontslagen. EenWeener burger wilde onlangs zich wegen op een zelfwerkend weegtoestel, dat in de Bemant-Strasse stond. Hij wieip 3 kreuzer in den daarvoor bestemden gleuf; maar de wijzer bewoog zich niet; hij riep een diender, en of ferde in diens bijzijn nogmaals 3 kreuzer, het toestel werkte nog niet. Toen werd de man zóó boos, dat hij het toe stel omverwierp, waardoor het zoozeer bescha digd werd, dat herstellen f65 kostte. De man stond nu terecht wegens het moedwillig bescha digen van eens anders eigendom en werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De eige naar van het toestel, die als getuige was opge roepen, eischte geene schadevergoeding en was van oordeel, dat het toestel van te voren door kwaadwilligen was bedorven. Op de spoorlijn Meppe 1-G roningen heeft, iu de nabijheid van Ruinerwold, jl. Maandag avond een vreeselijk ongeluk plaa'.i gehad, waar omtrent wij de volgende bizouderheden vernemen: De sneltrein uit Meppel vertrok een halt uur te laat, en zou in plaats van te Echten, te Koe- karige wisselen. De trein van Groningen stoomde voorbij het station Koekauge en bleef stilstaan, ongeveer 1000 meter vóór het station Ruiner wold. De sneltrein zag eerst het gevaar toen het te laat was. Er werd hevig geremd, doch er volgde niettemin een geweldige schok, waarbij beide locomotieven eu 4 waggons werden vernield. De machinist Van der Linden, van den snel trein, werd ernstig gewond en is eergisteren-nacht in het ziekenhuis te Meppel overleden. De hoofd conducteur Baring en de conducteur le kl. Ro zenberg, beiden uit Zwolle, zijn op de plaats dood gebleven. Hunne lichamen ziju vreeselijk verminkt. Bovendien ziju acht mannen zwaar gekwelBt, en hebben velen lichte kneuzingen gekregen. Extra-treinen brachten de reizigers en de ge wonden verder. De lijn-dokter Stoffels was spoe dig ter plaatse aanwezig, en werd later door meer doctoren uit Meppel gevolgd. De schade aan maleriëel wordt begroot op 150,000. Onder de ernstige gewonden zijn geen derde-klasse reizigers. Nog vernemen wij het volgende; Tot de passagiers van den van Meppel komende sneltrein behoorden de rechter bij de rechtbank te Assen Mr. E. Oosting en de substituut-oflicier van justitie bij die rechtbank Mr. W. C. A. Scholten, die beiden in dezelfde coupé le klasse, in den waggon achter de bagagewagen, waren gezeten. De heer Scholten bleef bij de botsing der twee treinen ongedeerd, doch van den heer Oosting werden beide beenen gebroken. Nadat hij in het station Ruimerwold behoorlijk verbonden was, werd hij met den van Groningen ontboden trein, die omstreeks 21/2 uur 's nachts van Ruiner wold vertrok, naar Assen vervoerd. Door den substituut-oflicier Mr. Scholten werd op de plaats vau het onheil dadelijk een ondi r- zoek naaf de oorzaak van het gebeurde ingesteld. Volgens het beweren van den stationschef van Ruinerwold was de machinist van den van Mep pel komenden trein, die zeif zwaar gekwetst werd, doorgespoord, niettegenstaande het sein op on veilig stond. De zoon van den Commissaris des Kouings van Groningen, jhr. Van Panhuis, zat in hetzelfde compartiment met den jongeheer Dorhout Mees, maar bleef ongedeerd, de laatstgenoemde werd gekwetst. De toestand der patiënten in het ziekenhuis te Groningen is naar omstandigheden gunstig. Er zijn portretten in den handel gebracht vau den heer Schleyer, constructor der nieuwe wereldtaal „Volapiik." De beeltenis is om geven door portretten van bekende beoefenaars van Volapük uit verschillende tanden, ook uit Nederland, en wel van mevr. M. Zwnanswijk volapükatidel (wereldtaalleerares) te Nijmegen, Dr, Van der Stadt, Dr. Winkler en M. J. Ver- brugh, allen volapükatidels (wereldtaalleeraars). Hooge Kunst. Een Parijsch portret- schilder woonde op eene zevende verdieping en en leed gebrek. Hij begreep, dat het publiek werd afgeschrikt door de zeven trappen en plaatste daarom voor de straatdeur een bord met het opschrift: „Portretten te bekomen a 10 fr. het stuk. Atelier op de 3e étage." Ata de be zoekers die trappen waren opgeklommen, stonden zij voor een tweede bord en lazon, dat het atelier naar de vijfde verdieping was verplaatst. Daar aangekomen vonden zij een derde bord met het opschrift: „Het atelier is wegens verbouwing tijdelijk op de zevende verdieping gevestigd."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2