NIEUWE No, 1189. Zondag 8 Januari 1888. 13de Jaargang. Frankrijks verval. BUITENLAND. De valsche munters. (Worcff vervolgd.) 1 COMAS ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor liet Buitenland 1,80 Afzmderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk M a a n d a g-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: RÜPPEBS LAUEEY II. (Slot.) »De vrouw zelve,zegt de Protestantsche schrijver, »is niet veilig voor dezen Heil— loozen joodschen invloed. Canaille Sée, een volbloed Israëliet heeft met de vrijmetselarij de lyceums voor meisjes uitgevonden. De ongelukkigeu,van atheïsme doortrokken we zens dingen om het diploma, om op hare beurt anderen de fraaie dingen te leeren, waarmede hare hersenen zijn bezoedeld. Het aautal dezer gediplomeerden o rertreft verre het getal vacante plaatsen. In 1884, zegt de Israëliet Valentin Simon, in de Echode Pariswaren er 50000 gediplomeerden; slechts 3000 konden eeue plaats vinden en de 47000 overigen ondergingen hetzelfde lot. De Echo geeft er eene beschrijving vau, die ons walgt hier mee te deelen. Wij willen alleen zeggen, dat deze meisjes van het lyceum overgaan naar de huizen van mis daad, die te Parijs, Lyon, Marseille en el ders vol zijn van door de ma<jounieke re publiek gediplomeerde meesteressen. »Het werk der algemeene verlaging der jeugd wordt buiten de scholen door de eer- looze buitensporigheden eener bandelooze pers voortgezet; door eene literatuur zonder eergevoel en door de verspreiding van gra vuren waarover een neger zou blozen, »Ook de schouwspelen zijn in overeen stemming met de pers. Het succes van een stuk hangt af van de vuilheden, die worden tentoongesteld. »D<> onwettige geboorten bereikten in het jaar 1831 het cijfer 79,079 op een totaal van 937,057 en wie kan de kindermoorden tellen, vooral die, welke geheim blijven en aan de statistiek ontsnappen. >Iu 50 jaren zjju de zelfmoorden ver drievoudigd. Van 1826 tot 1830 was het gemiddeld getal 1737; in 1883 7213, daar onder zelfmoorden van kinderen van 12 tot 15 jaar. In Parijs alleen nam het getal dier misdaden van het jaar 1883 tot 1884 toe van 542 tot 642; juist een honderdtal. »De krankzinnigheid neemt evenzeer toe, zegt Legoyt in de Revue scientiüquesneller dan de bevolking. Van 1871 tot 1880 was de proportie der in krankzinnigengestichten opgenomenen 5°/0, terwijl de bevolking slechts met 4°/0 toenam. De misdaden houden gelijken tred met de duivelachtige opvoeding en ue dierlijke zeden. De Voltaireeen in dit opzicht weinig verdacht dagblad zegt: De misdaad stijgt als een vloed van bloed. In 1872 ging het getal misdaden het cijfer 26000 niet te bo ven, tien jaren later was het 81000. In 50 jaren is het getal misdaden van jonge lieden van 16 tot 21 jaar, van 5933 tot 20,480 gestegen. De brutaalheid der misdadigers is bijna onmogelijk te beteugelen. De politie kost thans 16,000,000 franks meer dan in 1869. Onder het keizerrijk wareu 9332 agenten voldoende, de republiek heeft niet genoeg aan 16,000, omdat zij machteloos zijn de FEUILLETON. 19) Vervolg.) Ook Eoland had zijne bruid ten dans geleid en met een droevig lachje was zij hem gevolgd. De geoloog, of liever de rechtercommissaris zat zijwaarts bij eene tafel in gezelschap van meer dere hoeren, wier tamelijk levendig onderhoud hem niet veel belang inboezemde. Met gespan nen aandacht volgde hij alle bewegingen van Eoland, die met zijn hoofd boven alle dansers uitstak. Tevergeefs brak zich Hellman het hoofd om zijn geheugen te hulp te komen. Dezen reus had hij onder eene andere gestalte en in andere verhoudingen meer gezien, dacht hij, doch waar en hoe, dat viel hem niet in; zijn geheugen liet hem in den steek. Daarop naderde hem de waard met de bood schap,dat Albert Helmholtz hem dringend wenschte te spreken. misdadigers te outdekken. Meer uog, naar mate de misdaden toenemen, ziet men meer gevallen van vrijspraak, of lichtere straffen. In plaats dat Frankrijk zich met alle kracht toelegt op eene moreele en physieke hervorming, begeeft zich het laud in eeue uiterst schadelijke verwikkeling op kolo niaal-politiek gebied. De Fransche groote koloniën liggen, met enkele uitzonderingen, in moerassige, koort sige streken; liet zijn slechts beambten- en militaire koloniën; de landbouw wordt er bijna niet beoefend. Daarbij komt nog, dat het aautal Frauscheu in de koloniën ge stadig afneemt, hoofdzakelijk door de groote sterfte. Volgens de nauwkeurige bereke ningen van Dr. Majet, kan de Europeaan in den regel slechts twee jaren het klimaat van Tonkin verdragen; daarom is dit ge bied, evenals Madagascar, Senegal, Gabun, slechts een kerkhof voor de Frauschen. De eeuige bezitting, welke voor Frank rijk van eenige beteekenis is, als zij namen- lijk op uitmuntende wijze bevolkt kon wor den, is Algiers eu 'Tunis. Maar ook daar maakt Frankrijk fiasco. Men zond de Elsas-Lotharingers ter ko loniseering naar de heetste, onherberg zaamste gewesten, waar zij stierven, ter wijl men in de hooger gelegen gezondste streken den bodem liet braak liggen. On danks alle mogelijke zorg en moeite is Algiers nog slechts eene kolonie voor mi litairen. Tegen een kolonist telt men twee soldaten. Naar zulke resultaten van eene koloni- seeriug van Afrika door Frankrijk te spre ken, 't zij aan den Congo, 't zij aan den Niger is dwaasheid, want de toekomst van Fraukrjjk is gelegen in het eigen, schoone, vruchtbare vaderland, dat minstens drie maal meer menscheu kou voeden on onder houden, dan er thans aanwezig zijn. Overi gens kan men aan Frankrijk de verdienste niet ontzeggen de beschaving in vele landen gebracht te hebben, maar als Frankrijk niet oppast, zullen andere natiën in die landen succès beleven. Op de vraag, of dan de haudel van Frank rijk met de koloniëu, aan het moederland geen voordeel schenkt of ten minste de gemaakte onkosten dekt, kan geantwoord worden, dat de koloniëu, met de aanhou dende oorlogen, expedities en het groote aantal beambten meer kosten, dan zij op brengen en dat de vreemde natiëu, ondanks de eigenaardige belasting-tarieven, gelijk men pleegt te zeggen, »den room afschep pen^ Naar alle koloniën exporteert Frankrijk slechts voor 400 millioen franks, niet het tiende gedeelte van den gezauien lij ken uit voer. Om slechts eenige voorbeelden te noemen gebruikt het gebied van den Senegal juist het dubbele van den invoer voor het be stuur der kolonie. Tonkin importeert slechts voor 15 millioen franks, de oorlog in die bezitting heeft reeds eeuige honderden mil- lioeneu gekost. Deselfde toestanden treft men in de andere koloniën aan. Frank- Hellman volgde liem oogenblikkeljjk. //Wat is er?// vroeg hjj haastig Albert ver wonderd aanziende. Deze trok hem met zich de trap af tot bene den in het huis. //Ik heb de valsche munters gevonden//, fluis terde hij met bevende stem. //De valsche munters?// vroeg Hellman en zijne oogen schoten stralen van vreugde en verrassing. Nu verhaalde Albert zijne ontdekking in het woud. //Victoria!// jubelde de rechtercommissaris en sloot Albert vol vreugde in zjjne armen, //dus heeft zich mijn vermoeden schitterend verwezen lijkt en gij, mijn jonge vriend, hebt de beloofde premie eerlijk verdiend.// Samen ijlden zij nu, in weerwil van storm en regen door het woud. Hellman vond het bericht van Albert volkomen bevestigd en nu gold het nog maar alleen om maatregelen te treffen, ten einde de misdadigers op heeter daad te betrap pen. Den rechtercommissaris werd het eensklaps duidelijk, dat in elk geval ook de spijker-fabri kant Eoland aan de misdaad schuldig was •'ijks buiteulaudsche bezittingen zijn geen lauden, die voordeel brengen aan den han del en industrie van het moederland. Inte gendeel, want de kosten, die hot beheer der koloniëu opleveren, drukken zwaar op de Fransche schatkist. Da 31 milliarden Staats schuld, door eene gebrekkige koloniale po litiek veroorzaakt, moeteu te laugen loste door al te zware belastingen, aan de nij verheid den doodsteek geven. Iu vroegeren tijd had de Fransche mode industrie het monopolie in andere lauden, doch ook het buitenland is met Frankrijk iu concurrentie getredeu; daarom is dau ook de uitvoer van de producteu sterk af genomen, hij is van 1853 millioen in het jaar 1882 tot heden op 1500 millioen ge daald, terwijl de invoer van nijverheids- voortbrengselen, die in 1877 eerst 470 mil- lioeu bedroeg reeds tot 800 millioen is ge- stegeu. Slechts eene verstandige Regeering, die vóór alles de noodige maatregelen neemt om het zedeljjk bederf te doen verdwijnen, met de hulp der vrije Katholieke Kerk het familieleven te releveeren en daardoor ook de kracht eu den lust tot den arbeid, is in staat om den achteruitgang van het Fransche volk te stuiten, Frankrijks val te voorkomeu eu aan het land die positie weder te geven, waarop het door de rijk heid van zjjn bodem en audere gunstige omstandigheden, kan aanspraak maken. Moge de goede God, ter wille van het goede, dat het geloovige Frankrijk doet en gedaan heeft, zeer spoedig eene wending ten beste doen geschieden Onder de socialisten te Berlijn heerscht groote oneeuigheid. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad is er iu hunne partij een heftige strijd ontstaan tusschen de gema tigden eu radicalen, en wat de socialistische afgevaardigden in den Rijksdag ook hebben gedaan om den twist bij te leggen, het is alles vergeefsche moeite geweest. Nu zijn de gematigden er in geslaagd, hunnen can- didaat, den sigarenmaker Splettstözer in den raad te brengen. De radicalen, tot wier fractie de hoofden der geheime organisatie behooren, hebben thaus een manifest uit gevaardigd, waarin zjj verklaren, dat Splett stözer hun ten eeuenmale onbekend is en zij alle verantwoordelijkheid omtrent zijue werkzaamheid in den gemeenteraad van zich afwierpen. Dit i3 tevens een votum van wantrouwen tegen twee socialistische raads leden, die zich bizonder voor de verkiezing van Splettstözer hebben beijverd. Intusschen bestaat er ook oneenigheid tusschen het socialistische raadslid Siuger eu zijne partij- geuooten aldaar, doordien hij zich buiten de verkiezingsbeweging heeft gehouden en bo vendien zijue medeoudei teekeniug heeft ge weigerd aan het mauifest der socialistische raadsleden ter oprichting van een werk liedenverbond. Naar uit Berlijn aan de Parijsche Figaro en als door een plotseling voorgevoel gedreven, spoedde hij zich naar het hotel //De Kroon// terug, na Albert gelast te hebben den smid niet uit het oog te verliezen, gedurende zijne afwe zigheid en hem den volgenden morgen ook daar over rapport uit te brengen en langs welken weg hij zich verwijderde. Hellman beschouwde Eoland nu met dubbele opmerkzaamheid. Immers, dat was wel de roo- vermoordenaar Hagel, tegen Avien hij voot jaren het onderzoek had ingesteld en die daarna op zoo raadselachtige wijze de gevangenis had verlaten. Het leed geen twijfel, Eoland bezat dezelfde dringende oogen, datzelfde gelaat, al werd het ook voor het grootste gedeelte door den baard bedekt. De rechtercommissaris gloeide van innige te vredenheid; hij bevond zich voor de glansvolle oplossing der lastige quaestie om de twee boos doeners op eenmaal aan het straffend gerecht in handen te leveren. Den volgenden dag lieerschte cr in het ge rechtsgebouw te Kugelbaek eene eigenaardige beweging; telegrammen gingen heen en kwamen gemeld wordt, is de maker der bekende val sche briefwisseling tusschen Vorst Ferdinand van Bulgarije eu de Gravin van Vlaanderen niemand anders dan de Russische Gezant te Brussel (vroeger te Bucharest) Ourousoff, en is hij deswege reeds van zijn post terug geroepen. Men heeft sedert zes maandeu groot misbaar gemaakt over den handel in het kruis van het Legioen van eer, schrijft Jules Richard in Figaroen het schijnt uitgemaakt, dat verscheidene civiele per sonen het ridder- eu officierskruis gekocht hebben voor geld. Dit nu is zeer onaan genaam voor hen, die geen verdiensten in rekening kuuueu brengen voor het roode lint, dat zij in het knoopsgat dra gen. Indien zjj rijk ziju, kan men altoos onderstelleu, dat zij er voor in den zak getast hebben. Maar men zou zich be driegen, indien men meende, dat de ont dekking van het bestaan van eenige agent schappen, handel drijvende in ridderorden, het lint vau het Legioen van eer iets van zijn aanzien heeft doen verliezen. En nu volgt het nieuws, dat bij de verschillende ininisteriëu eu elders ter gelegenheid van Nieuwjaar meer dan 27000 aanvragen om het kruis van het Legioen van eer ontvan gen ziju. Want en dit bevordert juist den handel in decoratiën om het kruis te ontvangen, moet men met uitzondering van de ambtenaren en militairen, het vra gen bij geschrifte. Ook de artisten, de schrijvers, de geleerden, zijn van deze for maliteit niet vrijgesteld. Napoleon, de stichter van het Legioen van eer, gedoogde niet, dat iemand de ridderorde weigerde, en hij decoreerde mannen, die niet tot zijne viieuden behoorden, maar die om hunne verdiensten een sieraad van Frankrijk wa ren. De misbruiken waren niet talrijk in zijn tijd, omdat hij niet mild was met het kruis. Heden ten dage echter springen de Ministers, die zelf het roode lint niet willen dragen, er zoo kwistig mede om, dat men zoulzeggeu, dat zij het iu min achting willen brengen. Dit jaar zijn zij, buiten de ambtelijke wereld, bij uitzonde ring er vrij karig mede geweest, vermoede lijk wegens de schandalen van den laatsten tijd. Men verhaalt dat een Minister aan iemand, die hem het ridderkruis had ge vraagd, ten antwoord gaf; «Neen men zou zeggen, dat ik er 50,000 fr. voor ontvangen heb*. Die schaamte zal evenwel niet lang duren. De schrjjver wil ten slotte dat de sta tuten van het Legioen van eer worden herzien. Het hof van appèl te Parijs heeft in hooger beroep de straf van Mme Ratazzi, die wegens het knoeien met ridderorden in betrekking met Wilson tot 13 maanden op sluiting veroordeeld werd, verminderd tot zes maanden gevangenisstraf. Het vonnis van hare medeplichtigen Bresselle eu Bayle, die tot 4 en 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld werden, is bevestigd. Van de hoogeschool te Moskau zijn nu 200 studenten weggejaagd. Er heerscht aan; landjagers, zelfs uit de verste plaatsen rukten binnen, niemand wist, wat zulks te beteekenen had en als men den ouden gerechtsdienaar vroeg, dan schudde deze met het hoofd en ontweek elke vraag met de bemerking, dat hjj om te praten geen tijd te verliezen had. Het onweder van gisteren-avond was de voor- looper van en langdurigen regen. De schemering viel reeds vroegtijdig in, en tegen 10 uur was het reeds stikdonker nacht. Ongeveer twaalf per sonen begaven zich op dit uur naar den woud smid, doch zonder eenig gerucht te veroorzaken. Onder hen bevonden zich de rechtercommissaris, Albert Helmholtz en de gerechtsdienaar met zijne gewapende manschappen. Albert jjlde met een landjager vooruit om het terrein te verken nen en zijn vermoeden werd bevestigd Lang been en Eoland waren in het hol. Op zijnloer- post had hij gezien hoe Langbeen zich tegen dien morgen van den anderen kant der heuvels door eene opening verwijderd had, welke door een denneboompje beschut werd en hierheen richtten zjj hunne schreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1