BINNENLAND. deswege weer groote opgewondenheid onder de jongelieden. De hoogeschool wordt waar schijnlijk in het laatst dezer maand weder geopend. "gemengde berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Volgens bericht uit Oonstantinopel aan de Daily News, zou Rusland een bondgenoot schap trachten te vormen met Griekenland, Rumenië, Montenegro en Turkije, waarbij Rusland afstand zou doen vau zijne vorde ring der oorlogsvergoeding in ruil voor den afstand van Erzerum in Klein-Azië, Grie kenland eene rectificatie zijner grenzen ver krijgen zou; een deel van de Herzegowina aan Montenegro zou komen, en Rumenië een deel van Transylvanië zou krijgen. Naar men uit Oonstantinopel meldt, heeft Frankrijk aan de Porte de stelligste, geruststellende verzekeringen gegeven om trent hare politiek met betrekking tot Egypte, daar immers Frankrijk belang heeft bij het behoud van het evenwicht in de Middellaudsche Zee. Men verneemt uit Cairo, dat de Egyp tische Regeering geneigd schijnt te zijn, de geschillen met Ismaël Pacha in der minne te schikken, hoewel het blijkt dat de ex- Khedive vele Staatslanderijen ten eigen bate, door fictieve overdracht aan derden, aan den Staat heeft onttrokken. De Egyptische Regeeriug biedt Ismail Pacha 1,400,000 Turk. aan, in lande rijen, als finale kwijting zijner gezamenlijke aanspraken. Niemand zal ontkennen, zegt De Gelderlander dat de wetsvoordraclit tot herziening der bepa lingen, regelende den arbeid van kinderen, enkele verordeningen bevat, die nuttig kunnen werken. Maar wat beduidt de bepaling, dat een jongen niet voor zijn 13de jaar een beroep mag aan- leeren? Zal hij genoodzaakt worden tot dien tijd de lagere school te bezoeken? Zoo niet, dan leert hij straatslenteren en leert het misschien zoo gauw niet meer af. Zoo ja, dan wordt als ter sluiks de leerplicht ingevoerd. Want het i* eenvoudig ongerijmd, de jongens van 12 tot 13 jaar te noodzaken naar school te gaan en de leerlingen beneden de 12 jaren niet. Of is de bedoeling deze: Er bestaat gebrek aan werkveel werk wordt verricht door 12 a 13 jarige knapen. Als die kinderen in school gehouden worden, dan moet de werkgever vol wassenen daartoe aanstellen? Dan heeft men buiten den waard gerekend. Misschien zet de industrieel een of ander bijvak nog voort met behulp van gering betaalden arbeid. Ontneemt men hem die jeugdige werkkrachten, dan neemt hij geene oudere werklieden in de plaats, doch heft het bijvak op, dat allicht ook nog aan het oudere personeel werk verschafte. Gelijk de dichtkunst hierin bestaat, aldus eindigt De Gelderlander, dat er gezegd worde wat allen denken, doch waarvoor de meesten geen woord hebben, en gezegd naar de regelen der letterkundige beschaving, zoo is de ware staatkunde deze, dat men hetgeen allen, en vooral de deskundigen en belanghebbenden 't best oor- deelen, regele in eenvoudige, gemakkelijke wets bepalingen of slechts aanmoedige waar de wet toch zou falen. Dit is een groote kunst. Doch ze wordt als gering versmaad door de politiekasters, die iets opzienbarends, iets eigen wijs verordenen, door alle deskundigen afge keurd en slechts verwarrende wat geleid en ge regeld had moeten worden. De beide door ons genoemde bepalingen van het ontwerp-wet op de kinderarbeid zijn even wijs, alsof van wege de posterijen werd voorge schreven, dat voortaan alle adressen moeten ge drukt zijn, en wel in Gothische letters, en enve- loppes van geschept Oud-Hollandsch papier. Naar wij verpemen is Z. Ms. Kamerheer Baron Van Brienen van de Groote Lindt, belast met de overbrenging der gelukwenschen van Z. M. den Koning aan Z. H. den Paus ter gelegenheid van diens gouden priesterfeest, Vrijdag 30 De cember, door den Paus in eene audiëntie ont vangen. Baron Gericke Van IPer wij tien, Gezant te Brus sel, heeft de plechtige H. Mis begewoond, welke Dinsdag ter eere van het Pauselijk jubileum, in de St. Gudula kerk werd gecelebreerd. Door den Minister van Binn. Zaken is aan de Gedep. Staten der onderscheidene provinciën verzocht, de lijst der hoogstaangeslagenen, ver kiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voortaan alphabetiseh in te richten, en van den laagsten aanslag, die daarop voorkomt, aan den voet uitdrukkelijk melding te maken. Oldenzaal, 6 Januari. Op den 10 Januari e. k. hoopt de heer dr. A. Smits, Kector aan 't progym nasium alhier, den dag te herdenken, [waarop hij voor 25 jaren de betrekking van Rector aan 't gymnasium te Boxmeer aanvaardde. Gedurende bijna 13 jaren was hij daar werkzaam, maar toen hij op't einde van het jaar 1875 voorzag, dat de nieuwe wet op het hooger onderwijs een einde zou maken aan 't bestaan van het Boxmeerseh gymnasium, nam hij de hem aangeboden betrek king van Reetor aan 't gymnassium alhier aan. Dit werd volgens de nieuwe wet op het hooger onderwijs in een pro-gymnasium herschapen, en aan deze inrichting is hij tot den huidigen dag nog werkzaam. Het getal der Katholieke Geestelijken, littera toren, medici enz., aan wier vorming hij gear beid heeft, is legio, en bij allen is de aange naamste herinnering aan hun geachten leermeester achtergebleven. De heer B., handelaar in varkens, is, toen hij zijne koetjes op het droge had, zoo'n beetje gaan liefhebheren iu de effecten en ver- cbijnt dagelijks op de beurs. Dezer dagen, ter wijl het daar stil was, werd een grapje uitgehaald, dat nogal den lachlust opwekte. Bij het bieden op een zeker soort staatspapieren, die de heer B. te koop bood, kwam een ondeugend bediende van een der eerste bankinstellingen op den inval om te roepen 5/8 jou 6. „biggen." //Wacht vriendje", dacht de heer B., ;,dat zal ik je betaald zetten,// en zonder eenige aarzeling riep hij z/Je hebt ze." De omstanders lachten, maar daarbij bleef het dien middag. Doch wie schetst de verbazing van den be diende en het gelach van het geheele kantoor personeel der bank, toen de heer B. den volgenden ochtend, vóór beurslijd, (dus geheel volgens de regelen vau den effectenhandel) het bureau bin nentrad en, na zich het loket te hebben doen openen, 6 springlevende biggen door het raampje deed vallen, onder overlegging van eene quitantie, ten bedrage van voor geleverde //effecten." De kleine //knorders" wisten niet, hoe zij het hadden en de bediende keek, alsof hij het te Keulen hoorde donderen. Na heel wat gelach en gepraat over en weer, ontsloeg de heer B. den verlegen jongen man van den koop en nam de biggen weer m:ê. De les was goed, de jonge man zal zich in 't vervolg wel tweemaal bedenken vóór hij weder iemand in 'tootje neemt en bekruipt hem soms de lust, dan zullen zijne kennissen hem veel be- teekeuend toeroepen //Dank aan de biggetjes." Eene petitie van 1,132,000 vrouwen van Engeland, om den verkoop van sterken drank des Zondags te verbieden, zal aan de Koningin worden voorgelegd. Uit een gesprek tusschen t'wee auteurs. Wel mijnheer Ikslinger, vroeg mejuffrouw Gustrington, wat deukt ge van bet eerste hoofd stuk van mijn nieuwen roman? Prachtig, wanneer dit eerste het laatste hoofdstuk was. Maar ziet' ge, het hoofdstuk ein digt daarmede, dat de held van de roman op een vat buskruit zit, terwijl twee schurken juist da lont hebben aangestoken. Nu begrijp ik niet, wat men van eene geschiedenis denken moet, waarvan de held iu het eerste hoofdstuk reeds wordt gedood. O, maar dat is alleen om de belangstelling aaande te houden, viel mejuffrouw Gustrington hier in rede, in een volgend hoofdstuk blijkt de mogelijkheid, daar men voor een vat buskruit hield, wat een vat mosterdzaad was. De heer W. Koster heeft inde Rietlanden, onder Leimuideu, op ésn dag vier vischotters geschoten en twee levend met honden gevangen. De grootste was ruim 1 meter, de kleinste 9 decimeter lang. De Heer K. is voor nemens de beide laatsten aan Artis aan te bieden. Een koopman te Keulen had op den Oudejaarsdag zijn loopjongen naar het post- kautoor gezonden met 73 als drukwerk te verzen den nieuwjaars-felicitaties. De jongen bleef lang weg, en toen bij eindelijk teruggekomen een //Standje" kreeg, zei hij mat een zegevierenden glimlach: „Wees maar blij, mijnheer, dat ik liet nog heb gezien. De enveloppen waren allemaal open. Ik heb ze allemaal dichtgeplakt. Mijn mond doet er nog zeer van." De ontvangers van de felicitaties mochten nu ieder 17 pfenning als boete betalen. Tusschen de Tijd er. het Nbl. v. Ne- derl. bestond verschil van meening over de be- teekenis van het woord cache-iiez. De Tijd ver taalt het met „neusfoedraal", een artikel waarvan het N. v. Nederl. verklaarde nog nooit gehoord te hebben. De Arnh. Ct., dezen strijd vermeldende, tee kent er bij aan, dat zij niet slechts van een neusfoedraal heeft gehoord, maar ze z, lfs meer malen heeft gezien. Het i3 een damashaudwerkj;, dat van wol wordt gebreid. Als aanvulling kan de Tijd melden, dat reeds in de 17de eeuw „uousfoedralen" bekend waren, doch toen niet bestemd werden om ta verwarmen, maar om de ingeademde lucht te ontsmetten. Tij deus epidemieën plachten namelijk doctoren hunne neuzen in kokers te steken, voor een deel ge vuld met hetgeen men toen voor ontsmettings- stoffen hield. In de Barbarstraat te Amster- dam is door de politie een 8-jarige jongen ge vonden, die door zijne ouders, wonende in de Engelsche Steeg, was uitgezonden om lucifers te verkoopen, eu nu reeds 3 nachten rondzwierf, omdat hij niet naar huis durfde gaan, aangezien hij nog geen 50 cent had ontvangen. In April 1887 werd in een gevecht tusschen twee «troopers en twee boschwachters te Badsworth, in Engeland, een boschwachter doodgeschoten. De politie kon da daders niet vinden. Nu stonden dezer dagen twee soldaten te Reading op schildwacht, toen de eene plot seling den ander den haan van zijn geweer hoorde overhalen. Hij vroeg hem wat dit beduidde; de andere antwoordde, dat hij den geest van een man, dien hij vermoordde, had gezien en zioh daar tegen wapeuen wilde. Hij beleed toen aan zijn kameraad en later ook in een geschreven stuk aan oen korporaal, dat hij, Piimore, die thans onder een valschen naam dieust genomen had, met Roberts, zijn medestrooper, zich na het ge vecht in een bosch had verborgen. Roberts was eindelijk door ontbering en ellende den dood nabij; hij had hem toen afgemaakt en in het bosch begraven. Zelfs had hij dieust genomen. De wroeging had hem thans gedreven om zich zeiven aan te geven. Hij hij is nu in hechtenis. De „Delfteche Opmerker" meent, dat het Engelsche woord lodger zou kunnen ver taald worden door „deelwoner". Het bestaan van deelgenoot, deelhebber, deelvoogd, rechtvaardigt dezen woordvorm. „Deelhewouer" zou taalkundig juister zijn, mee- nen wij, zegt de Arnh, Ct. De Heer Mr. J. P. Smeele, oud-lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Leiden, is eergisteren-nacht overleden. Als eene bizon derheid wordt ons gemeld, dat in het zwembassin te Gouda nog eiken dag door drie heeren een bad wordt genomen. Te Houtrijk en Polanen zal in de maand Februari, bij wijze van beurs, eene ten toonstelling gehouden worden van zaaigranen enz. Landbouwers en graanhandelaars, die van een en ander monsters inzenden, dienen hierbij op te geven de soort en den prijs, alsmede de hoeveelheid welke voorhanden is. Deze tentoonstelling heeft ten doel de land bouwers in de omstrekeu het verkrijgen van goed zaaigraan gemakkelijk te maken. Zij gaat uit, van de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Te Leiden zoo lezen wij in een der bladen heeft een schipper vermoedelijk zijn been gebroken. Te Par ij s is Dinsdag-avond te acht uur brand ontstaan in de pianofabriek van Erard, in de Rue de Elaudre. Hevig woedden do vlammen. Reeds in weinige minuten stond het gebouw in lichte laaie. Te tien uur werd meu de vlammen meester maar drie verdiepingen met den zich daarop bevindenden grooten voor raad vau piano's, naar gemeld wordt vijftienhon derd, zijn vernield. Door de correct ioneele recht bank te Metz is een 14 jarig meisje wegens beleedigiug van den Duitschen K izer tot eene week gevangenisstraf veroordeeld. Waarom te G., een dorpje in Li m- burg, geene presentiegelden meer aan de leden van het Dagelijksch Bestuur worden uitbetaald Een der wethouders komt 's avonds in beschonken toestand thuis. „Hè Kobus", vraagt de vrouw, „wie kurast dich zaat (beschonken) te zien Kobus. Veer liubbe geld present gffkrege en dat koste veer toch neet mèt nao hoes bringe en noe hubbe ver mèr beer (bier) daoveur gedronke. De vrouw. „Ick zal dich beer drinken." Eluks gaat zij naar den Burgemeester en weet van hem te verkrijgen, dat voortaan geene pre sentiegelden moer zullen uitbetaald worden. Te Amsterdam is een 27 jarige persoon, die op straat het blad Recht voor Allen ventte en daarbij luide- riep „Nou kan je lezen van Koning Gorilla", gearresteerd. Niettegenstaande de stoomfluit vau een naderenden treiu herhaaldelijk gilde, bieren te Veenwouden twee knapen onbeweeglijk op da rails staan. Da vader, het groot gevaar bemerkende, snelde in allerijl toe en wist door een forschen ruk zijn kinderen nog juist bijtijds van een vreeselijken dood te relden. Het bleek, dat de beide bengels gewed hadden, wie van hen het langst op de rails durfde blij zon. Onlangs speelden een acteur en eene actrice iu een Parijschen schouwburg een tooneel, waarin de vrouw in eeue vlaag van jaloezie haar echtgenoot met verwijten overstelpt. Deze verdedigt zich en tracht haar te overtuigen, dat haar argwaan ongegrond is. Terwijl heiden met ijver speelden, kwam de mouw van het mousse linen kleed der actrice in aanraking met eene brandende kaars en stond het volgende oogenhlik in vlam. „Zie je wel" zeide de tooneelsp-Jer, terwijl hij de vlam doofde „dat je om elke klei nigheid vuur vat." De veekoopman Mozes Plat z, uit Gronau, is door da rechtbank te Munster ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens hel insmokkelen van vijf koeien uit Nederland. Daarenboven werden de koeien verbeurd verklaard. Ira Trinp, eigenaar van kolen- mijueii in Peunsylvanië, die thans tachtig jaar oud is, was tot zijn zestigste levensjaar een harts tochtelijke rooker. Hij placht den ganscher. dag door de eene zware havanna na de andere te rooken, tot zijne gezondheid geheel geknakt was en de geneesheeren hem verklaarden, dat hij zich op eeu spoedig einde voorbereiden moest of het rooken nalaten. Tripp koo3 het laatste, maar is sedert steeds vergezeld van een zwarten knecht, die niets anders te doen heeft dan den ganschen dag door, fijne havanna's te rooken en den rook zija meester in het gezicht te blazen. Op het eiland Tessel begint het roodvonk, dat aldaar sinds vier jaren nu eens meer dan minder woedde, eindelijk af te nemen. Een Franse h publicist, die de voordeelen van de parlementaire regeering wilde schetsen, wees er op, dat in Engeland de eer bied voor het Parlement zoo groot is, dat tijdens de zitting bijna nooit misdrijven worden begaan. Nauwelijks echter zijn de leden op reces of de bladen zijn met moorden en doodslagen gevuld. Die eenvoudige manl Het was hem niet bekend, dat tijdens da parleraentezitting alles moet wijken voor de ellenlange verslagen der samenkomsten en ex in de bladen geeii plaats is voor iets anders. Te Valkenburg maakte Maandag eene koe een vreemdsoortig uitstapje. Het beest beklom langs 40 treden, die met sneeuw en ijs bedekt waren, de vermaarde ruïnen van het stadje en daalde langs denzelfden weg ook weder naar beneden, zonder daarbij het geringste letsel te bekomen. Onnoodig te zeggen, dat honderden oogen de bewegingen vau den vreemden toerist met belangstelling volgden. Onder het o pschrift „Wonde r 1 ij k geneesmiddel" wordt in de Express (een blad iu den Oranje-Vrijstaai) het volgende gemeld: Op Donderdag, den lOden November, terwijl de heer Piet Combrink op zijne plaats Kareekolk, district Kimberley, bezig was klippen te breken om een dam te straten, omtrent een kwartier te paard van huis, werd hij gebeten door een zwarten spinnekop met het dikke ronde achterlijf, de kleine blinke zwarte, onder de kneukel aan den voet, en tien minuien na het hem gebeten had werd hij naar; hij moest jager, zoo hard hij kou om het huis te halen. Mej. Oombrink heeft braak- midddsn aan hem gegeven zoo veel mogelijk, maar niets wou helpen, terwijl de heer Combrink in zoo hevige stuiptrekking verkeerde als een hond die gif gevreten heeft. Tusschen hem en den dood was maar eene schrede. Zoo heeft de heer Hendrik Wever den anderen dag een hoen gevangen, levendig in het boutvleesch eene snede gegeven er. op de bijtplek gehouden. Hst hoen leefde maar van vijf tot tien minuten; van het tweede hoen af heeft hij verlichting gekregeu, en zoo aangehouden tot het vijfde hoen, dit heeft twee uren geleefd. Nu is de heer Combriuk fluks aan het betereu. Eene ongekende heftige epidemie van trichinenziekte heeft gehaerscht te Carthagena, aan welke 24 mensehen stierven, en wel 8 man nen en 16 vrouwen (van de 64 zieken, 29 mannen ea 35 vrouwen). De sterfte was du3 37V2%van de aangetasten. Ook daar bleek alzoo weder, dat meer vrouwen dan mannen door die ziekte wor den aangetast eu daaraan sterven. De directie der Eranscke Post- spaarbank is reeds met hare balans voor 1887 gereed. In het afgelonpen jaar werd ontvaugen 53ys millioen franken. Er werden gedaan; 411,550 stortingen, waaronder 41,414 door nieuwe inbren gers. Het totaal dier stortingen bedraagt47,376,000 franken. Verder ontving zij 1,232,000 franken uit de provincie en 878,000 aan rentebedrag, toebehoorende aan de inleggers. Zij kocht voor de sparenden, die dit verlangden, voor 5,640,000 fr. aan Eransche rente en schreef 44,000 fr. in op de kas //voor den ouderdom" (eene soort van Rijks-levensverzekering). Alleen de Parijsche inleggers hebben dit jaar ruim 7 millioen bespaard. Men ziet wel eens, dat een hond of eene kat zijti oud kwartier weder opzoekt, doch dat een varkeu dit doet, behoort onder de zeld zaamheden. De Heer C. Van de Wouw te Moergestel had een varken gekocht bij Hoeks op den Hondsberg, een kwart uur van die gemeente. Nu is dat varken uit de kooi bij den Heer Van de Wouw gespron gen en heeft over de massa sueeuw weder zijn weg gevonden naar zijn vroegeren heer. Gods hand gelijkt eeu vruchtbaren ak ker, die het hem toevertrouwde honderd voudig terug geeft. Niemand bemint een huichelaar, de menscheu niet, daar hij allen omgang on mogelijk maakt; God niet, wijl Deze de waarheid zelve is. Wijs overleg is in alles noodig; de stoutmoedigheid is vaak eeue slechte raadgeefster. Vergeefs is het veinzen, de waarheid openbaart zich ook tegen uwen wil. Vele moeilijkheden zijn gelijk aan dieven; zij verdwijnen als men ze goed onder de oogen ziet. Wij moeten immer ouder de wapens staan en mogen die nimmer afleggen; ge- looven we aan geen wapenstilstand, waar de vijand dag eu nacht er op uit is, ons schade toe te brengen en te bestoken. Hem te ontvluchten is overwinnen. Vak-trots Eerste lcellner„Zeg, die dikke is toch wel da aardigste van onze habitués Tweede lcellner: „Ja, eu 't is haast jammer, dat hij habitué is. Hij moest eigeulijk kelluer wezeu Verstrooid. De vrouw van een professor treedt op Nieuwjaarsmorgen de studeerkamer van haar man binnen. Man, was zooeven niet een heer in het zwart hier Ja, juist, ik herinner het me; hij wou eene lange rede houden, maar ik drukte hem de ge wone fooi in de hand en toen hij daarmede niet tevreden was, heb ik hem de deur gewezen Maar, man, wat heb je gedaan? 't Was een jonge advocaat, die om de hand van onze Anua kwam vragen 1 Een voorbehoedmiddel. De familie ontvangt vau eeu kennis in Duitsciilaud eene photographic, welke, schoou als drukwerk verzondeu, wonderwel en door geen poststempel beschadigd, is overge komen. „Zie je nu wel, dat het toch wel wat geeft", zegt eene logeerende Tante, //als je wat op je brieven zet van spotd en voorzichtig behandelen en zoo „Nu, hoe dan?" vraagt Papa, die het altijd heeft ontkend. „Wel, lee3 dan maarHier staat immers dui delijk in het Duitsch Druk zachtjes en daar om hebben ze er niet op gestempeld 't Kostte Papa eenige moeite om Tante te overtuigen, dat Drucksachen eigenlijk iets an ders beteekeut. Historisch Eene deskundige. Mevrouw had Kaatje, de dienstmeid, eeue kaart gegeven om met haar vrijer naar het concert te gaan. Den volgenden morgen vraagt Mevrouw Wel, Kaatje, hoe was de muziek Gunst, mevrouw, antwoordt Kaatje, door het concert heb ik heelemaal niets vau de muziek kunnen hooren 1 Goed toegepast. Tijd is geld zeide onlangs een scbuldeischer tot zijn schuldenaar die allerlei uitvluchten zocht eu den schuldeUchef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2