NIEUWE No, 1190. Woensdag 11 Januari 1888, 13de Jaargang. De vrijmetselarij. BUITENLAN D. Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzenderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATfRDAG. BÜEEAU: St. Janstraat Haarlem. Cents. Van 1 6 regels.30 Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag* avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÖPPEE8 LAUKET Het feit, dat de onzalige vrijmetselarij in onze dagen meer dan ooit haren ont- zettenden invloed doet gelden op Gods dienst, Staat en maatschappij, geeft ons aanleiding nu en dau te wijzen op hare beginselen en gevolgen. Ouder de afschuwwekkende beginselen, welke dit geheim genootschap in zijn pro gram heeft opgenomen, behoort ook de loochening eeuer Goddelijke bestiering van het lot der meuscheu. Derhalve moet de Katholieke Kerk, zal de vrijmetselarij tot haar doel komen, uit de wereld verdreven worden, want de Katholieke Kerk staat met hare moraal en beginselen lijurecht tegenover die van de vrijmetselarij. Zij leert in haren catechismus eu predikt van alle kansels de gehoorzaamheid jegens de" geboden Gods en verlangt van hare geloo- vigeu. dat zij onderdanig zijn aan de door God iugestelde overheid. Deze gehoorzaam heid zal natuurlijk onmiddellijk ophouden zoodra eene majonuieke Regeering de ver wezenlijking van hare heidensche denk beelden zoude verlangen. Eu zulk een ge val is reeds in ouderscheiden Staten en verschillende malen voorgekomen. De geschiedenis der eerste Pransche re volutie levert voor de studie der praktische vrijmetselarij de beste bouwstoffen. Hier zien wij, hoe de loges, terwijl zij voor een tijdlang haren geheimen arbeid opschortten, als politieke clubs in Parjjs, evenals in het gansche land, in elke stad, ja in elk dorpje, openlijk optreden. Er bestond inderdaad geeue andere vereeuigiug, die zich aan in vloed met die der Jacobijueu kon meten. Van daar de kracht van de vrijmetselarij eu haar brutaal optreden. Men zal onge twijfeld ook niet dwalen, wauneer men aanneemt, dat het verbond met de broe ders* in het buitenland voor deJacobijnou een machtigen steun bood, eene hulp, die zoo afdoende was, dat zij de legers der buitenlaudsche vorsten kou doen ophouden op hun weg naar Parijs. De vrijmetselaars zullen niet kunnen loochenen, dat hunne toerusting in 1789 even krachtig was als in onze dageu. Moeten zij zulks toegeven, dan zullen zij voorzeker ook uit de ge schiedenis der Fransche omwenteling kun nen leereu, dat het mafonnieke systeem aan de vuurproef was onderworpen, doch haar niet heeft doorstaan. Haar stelsel is gebleken eene jammerlijke hersenschim te zijn; ontzettend in zijne gevolgen, verdiende haar systeem voor altjjd eene waarschuwing te wezen, als het de menschheid ooit in de gedachte mocht komen zich volmaakt te achten of hare afhankelijheid van Gods geopeubaardeu wil te loochenen. De mensch is voor eene rol, zooals de vrijmetselarij hem wil doen spelen, totaal ongeschikt. Zulks heeft de geschiedenis van 1789 eu van volgende jareu daghelder bewezen. De guillotine, welke in den beginne slechts tegen de koningsgeziuden dienst moest doen, hield echter spoedig ouder de broeders zelveu eene geduchte opruiming. Dat is ook zeer goed te begrijpen eu gemakkelijk te F-EU ILL ET O N. De valsche munters. 20) Vervolg.) Zonder een woord te spreken slopen de man nen op de teenen in de voorgeschreven richting, tot zij de helling bereikten. Hier luisterden zij met ingehouden adem. D lidelijk kon men uit de holte een geruisch vernemen als dat van eene vijl, het snorren en draaien van een rad, dat in snelle beweging was. De ingang van het hol was weldra ontdekt en met gespannen haan en ge velde bajonet drongen de jagers vooruit. Een kreet van ontzetting ontsnapte den booswichten, toen zij zulks bemerkten en als een brieschende, woedende leeuw stortte zich Roland op hen doch waarop hij niet rekende, dat was de bajo net die hem diep in de borst drong. Onder het uitspreken eener godslastering zeeg hij ten gronde. verklaren, 't Is het egoïsme, 't welk de broeders* van elkander scheidt; op het oogenblik, dat zij het toppunt hunner macht hadden bereikt, viel de eene partij na de andere af, zoodat bijna de oude kern zelf onkenbaar werd. De chaos, dien de»broe derszelveu hadden bereid, wa3 tienmaal ingewikkelder dan die, welken zij, gelijk zij beweerden, wilden oplossen. Zien we in de Jacobijueu, de mannen, die besloten hadden het ma90unieke ideaal tot in zijne laatste consequeutiëu (opheffing van den eigendom) door te voeren, iu de Girondij- neu ontmoeten we zulke vroegere Jacobij- uen, die de vraag van den eigendom on aangeroerd lieten, maar besloteu hadden door den oorlog en het verspreiden van republikeiusehe ideeën in Europa aan het volk werk en buit te verschaffeu. De aanvoerder der eersten was Robes pierre. Met ijzeren, ontzettende consequen tie streefde hij naar zijn doel, hij bracht de Girondijnen om het leven, stapelde moord op moord te vergeefs! Zijn doel werd niet bereikt, ten slotte werd hij zelf een offer der guillotine, het moord-instrument zoo ontelbare malen door hem voor an deren gebruikt. Daar stond hij alleen en verlaten; het mes zweefde boven zijn hoofd, het volk overlaadde hem met hoon. Waren het niet zijne broeders* zeiven, die hem vermoordden? Waar bleef nu de vrijheid, de gelijkheid en de broederschap? O, kou den wij thans een enkelen blik werpen in 's maus ziel, waarlijk, de indruk zou te ontzettend zijn voor onze zwakke men- schennatuur. De beul scheurt hem het ver- baud van de verbrijzelde kinnebak een verschrikkelijke kreet, de bijl valt en een dagwerk van Satan is volbracht. De broeders*, die door den dood van Robespierre hunne bezittingen en schatten hadden gered, toonden weinig lust de denk beelden van bun vroegeren heer eu mees ter te verspreiden. Zjj vreesden hunne goe deren door de revolutie te verliezen. Thans kiezen zij Napoleon Bonaparte tot den wachter van hun Mammon, maar ook van hunne denkbeelden van den algemeeuen eeuwigen vrede van het toekomstige we reldrijk. De geschiedenis toont ons, hoe Na poleon deze ideeën opvatte. Eu ziedaar het eerste debuut der vrijmetselarij: een alge- meene moord, eene niet te oulkuoopen ver warring der wetten eu verordeniugeu eu als resultaat van rampzalig bestuur: al- gemeene verdrukking door een despoot met onbegrensde macht. Toch gaat de loge, ook in Frankrijk voort te ageeren tegen Kerk en Monarchie. Meer dau ooit dwingt de bond van dit geheim genootschap ons Katholieken tot waakzaamheid, want zijn bestaan dreigt ontzettend gevaarlijk te worden. Wie de geschiedenis der negentiende eeuw met aan dacht bestudeert, zal uit houderden teekens het werk der vrijmetselaars erkenueti. Het doen verdwijnen van de Regeeriugen van kleinere Staten en het tot staud brengen van groote Statengroepen is hun bizouder vak. Verwoesting der Katholieke Kerk on der den schijn van patriotisme, het in rniu- Langbeen was, zonder eenige beweging staande gebleven; de schrik bad hem geheel overmand en weldra lag hij geboeid naast zijn gezel. Intusschen waren Albert en de beambten het hol binnengetreden. De rechtercommissaris trad tot Roland, wiens wonden men zoo goed het kon, trachtte te verbinden en na zijne oogen doordringend op hem gevestigd te hebben, sprak hij: //Dus vinden wij elkander hier terug, Hagel? Bedrieger, valsche munter en roofmoordenaar in eigen persoon. Gij ziet, als het u vroeger ook gelukte, u aan 't oog der politie te onttrekken, dat de hand der gerechtigheid u toch nog heefl getroffen. Bekent gij nu, dat gij voor jaren in het Odenwald den vruchtenkoopman Bosch zoo erbarmelijk hebt omgebracht en beroofd?// Roland staarde den spreker verbaasd aan en scheen den toemaligen rechter aanstonds te her kennen. //Neen,// knarste hij, en zijne gelaatstrekken verrieden de vreeselijkste uitdrukking, //een roof moordenaar ben ik niet en moet ik ook ter helle achting brengen van het monarchaal be ginsel, de afschaffing van het huwelijk, het ontkerstenen der school, ziedaar de devie zen, welke prjjken op de ma9onnieke banier. Dat er volgens deze deviezen onder den huichelacktigen schijn van het patriotisme wordt gearbeid, zulks zien we alle dagen. Wij worden door allerlei voorvallen veront rust terwijl eene vuile leugeupers zich be ijvert op in 't oog loopende wijze, de schand daden dan van deze dan van gene party zonder bewijzen te openbaren. Dé Almachtige make de plannen van die onzichtbare woelgeesten te schande! Mee- nen zij te moeten gelooveu, dat zij de oude wereld kunnen verwoesten en op de puin- hoopen eene nieuwe te kunnen bouwen, wij Katholieken weten, dat de belofte van den Heiland tegen hen is gericht, de be lofte namelijk, welke bij gaf aan Petrus en aan diens opvolgers: Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal ik Mijue Kerk bouwen, en de poorten dor hel zullen haar niet overweldigen. Jl. Vrijdag is iu het Vaticaan de ten toonstelling van de aan Z. H. de Paus ge zonden geschenken geopend. De H. Vader kwam te half een op de tentoonstelling. Nadat het motet Tu es Petrus was aange heven en na eene toespraak van Kardinaal Schiaffiuo verklaarde Z. H. in eene korte rede de tentoonstelling voor geopend. Ten twee uren stond Leo XIII van zijn troon zetel op eu terwijl het koor de hymne van Gounod zong, bezocht Z. H., gedragen op de sedia, de tentoonstellingszalen. Ten drie uur keerde de Paus naar zijne vertrekken terug. Generaal Kanzier, die weleer aanvoerder was van de pauselijke troepen, is onver wachts gestorven. Hij was geboren in 1822. In 1860 streed hij in de Marken tegen de Italiaansche krijgsmacht onder Cialdini. Hij werd wegens de toen betoonde dapperheid bevorderd tot Generaal. Voor eenige dagen hield hij nog aan het hoofd der oud-hoofdofficieren van het Pause lijk leger eene toespraak tot Leo XIII ter gelegenheid van diens jubileum. Keizer Wilhelm door eene lichte verkoudheid in de laatste dagen aan zijn paleis gebonden heeft, in een schrifte lijk antwoord op de nieuwjaars-gelukweu- schen der magistratuur aan deze zijn dank betuigd voor hare trouw en aanhankelijk heid. Onder de bescherming van een duur- zameu vrede, welke God moge blijve schen ken, zegt de Keizer verder iu dat schrijven, hoop ik, dat de jongste, op staathuishoud kundig eu maatschappelijk gebied genomen maatregelen de welvaart der natie verder krachtig tot ontwikkeling zullen doen komen en door rechtvaardige en betamelijke tus- schenkomst de thans in de maatschappelijke standen bestaande geschillen doen vermin deren. Ten slotte aan de ziekte van den Kroon prins herinnerd, dankt de Keizer voor de dalen, dan maak ik den weg toch niet alleen. Hier mijn vriend Langbeen heeft den vruchten koopman vermoord, ik was getuige van zijne daad en heb daarna de buit met hem gedeeld. Bij deze vreeseljjke beschuldiging kwam ook Langbeen eenigermate uit zijne gevoelloosheid. „Leugenaar, ellendige,// riep hij; gij waart de moordenaar, even als gij ook de molen van Holm in brand gestoken hebt, om hem daardoor meer toegankelijk te maken en de hand zijner dochter, die hij in den beginne weigerde, te be komen. Verschrikt over zulk eene grenzelooze boosheid stonden de toehoorders stom, doch van buiten vernam men duidelijk eene stem, die riep: //Goede God in den hemel, hoe kan ik U danken, hoe moet ik U loven en prijzen, dat Gij mijn onschuldig kind voor dien diepen, vreeselijken afgrond hebt bewaard!// In weerwil der geheimhouding van de expe ditie waren er toch allerlei geruchten onder de lieden in omloop en toen men de beambten met de landjagers naar het gebergte zag gaan, kon- alg6meene deelneming daarin, welke hem en der Keizerin tot troost strekkeu. Aan den gemeenteraad te Potsdam deed de Kroonprins, in antwoord op een adres van deelneming, weten, dat hij hoopt in den volgenden zomer weer derwaarts te komen. In de Eugelsche diplomatieke kringen dus meent Reuter's agent te kunnen be richten acht men den staatkundigen toe stand thans aanmerkelijk opgehelderd, en het oorlogsgevaar voorshands verdwenen. Zelfs voor het uitbreken van vijandelijk heden in het voorjaar beweert dezelfde berichtgever wordt niet meer gevreesd. Het plan van de onderzeescbe tuunel tusschen Engeland en Frankrijk, dat waar schijnlijk op nieuw in het Britsche Parle ment behandeld zal worden, vindt alweder krachtigeu tegenstand. De Eerste Minister, Lord Salisbury, heeft onlangs verklaard, dat hij zich steeds er tegen verzetten zou, en thans bevat Daily Telegraph een zeer heftig artikel ter be strijding van de grootsche onderneming. Volgens berichten uit Madrid zal het voorgenomen vierde eeuwfeest der ontdek king vau Amerika van indrukwekkeuden aard worden. De Spaansche Regeeriug zal tot 1892 elk jaar 20,000 ponden sterling afzonderen tot bestrijdiug der kosten. Daarbij komen de openbare inschrijvingen. Canovas, Castelar en Moret staan aan het hoofd van de voorbereiding tot het feest. Aan de Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld, dat den 21en dezer alle Russische hoogescholen worden heropend. De professoren zoowel als de studenten ver wachten opnieuw ongeregeldheden. De Regeering heeft besloten den Minister van ouderwijs Deliauoff zijn ontslag tb geven, doch eerst na de viering van diens vijftig jarig ambtsfeest. De Russische rijksraad is gereed gekomen met de behandeling der staatsbegrooting, welke aan 's Keizers goedkeuring ouder worpen zal worden. De begrooting sluit met een overschot van vier-en-twiutig mil- lioen roebels, welke aangewend zullen wor den tot het aanleggen van nieuwe spoor wegen en havenwerken. Iu fiuanciëele krin gen wordt deze gunstige raming voor verdacht gehouden. Te Burgos heeft een troep Montene- grijnen, die met een Russisch schip aldaar van Odessa gekomen waren, getracht een bloedig opjtootje te veroorzaken, maar de Bulgaarsche gendarmes sloegen de aanran ders terug. Eene proclamatie van Abu Gherghis, den Gouverneur van Kassala, waarin hy de Muzelmausche bevolking aanspoort geen vriendschap met de Christenen te sluiten, heeft de gemoedereu in Soudan in groote beweging gebracht, te meer daar tevens daarin de raad gegeven wordt geene goe deren naar 't binnenland te zenden. Alle handel in Soudan is voor 't oogenblik ge staakt. Osman Digna moet den omtrek van Suakin verlaten hebben, ten einde de Aziatische kuststammen in opstand te brengen. den eenige burgers de verzoeking niet wederstaan hen te volgen en onder dezen bevond zich ook Holm. Ilij kwam juist van pas om de aanklacht van Langbeen tegen Roland te vernemen. Beide booswichten werden naar de gevangenis gebracht. Het bewijs van hunne schuld als val sche munters lag breed en duidelijk in het hol. Alle werktuigen tot het slaan van valsche munt waren voorhanden en in eene kist, die schier tot den rand gevuld was, vond men een groot aantal valsche goud- en zilvermunten. Geen der twee booswichten durfde zijne misdaad loo chenen. Daarentegen volhardde Roland of liever Hagel hardnekkig in de ontkenning zjjner schuld aan den moord op den vruchtenkoopman Bosch en ook de klacht van Langbeen wegens brand stichting, verklaarde hij als eene uitvinding, die Langbeen had bijgebracht om zijne eigens bloedschuld op hem alleen te laden. Slot volgt.) HAiRLEIHSCHlCOllMIT. ABONNEMENTSPBIJS PBIJS DEE ADVEBTENTIÉN AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1