i i\ N L A N I In de staatsbegrooting voor 1888 zjjn de gewone ontvangsten geraamd op rbl. 851,767,628 en de gewone uitgaven op rbl. 851,242,423. De buitengewone ont vangsten zijn op rbl. 33,724,895 eu de buitengewone uitgaven op rbl. 25,250,100 geraamd. Volgens de St. Petersburgsehe Börsen Ztg. wordt er in de memorie van toelich ting door den Minister van financiën de bizondere opmerkzaamheid op gevestigd, dat de oorlogsbegrooting eenigszins verlaagd is; hetgeen het bewijs levert van de groote en oprechte liefde van Rusland voor den vrede, die, naar men hopen mag, de vre delievende politiek zal doen zegevieren. -Uit Shanghai wordt gemeld, dat in de Ckineesche provincie Fu-Kyeu een oproer is uitgebroken, waarvan haat tegen de vreemdelingen oorzaak schijnt te zijn. Twin tig kerken werden neergehaald en eenige andere verbrand. Te gelijker tijd werd een aanzienlijk getal tot het Christendom bekeerde inboorlingen omgebracht. Volgens een telegram uit Durban aan de limesweigert de Engelsche Re- geeriug het artikel iu de Nederlandsch- Transvaalsche spoorweg-concessie te erken nen waarbij een monopolie wordt geschapen. Levenswijze van Z. H. Paus Leo XIII. GEMENGDE BERICHTEN. hetjgaan door het kreupelhout verloor hij echter den bril en moest liet tegen de andere honden afleggen.Het dier nam den hril in den bek en bracht hem naar zjjn meester. Thans draagt de hond altijd een bril en wordt nijdig, als men hem dat voorwerp van den neus zou willen nemeu. Paus Leo-feesten te Rome. De H. Vader woont in liet Vaticaan, op de tweede verdieping, gelegen noordwest van het biunenpleiu San-Damaso, tegenover de loges van Raplraël. Er zijn vijf kamers eene kleine wachtkamer, een werkkabiaet, eene bibliotheek en eene bid plaats. Men komt in deze vertrekken als men door twee zalen gaat. In de eerste dezer staan de Zwitsersche wachten, in de tweede de Geheim- Kamerheeren. De kamers zijn zeer eenvoudig gemeubileerd sedert veertig jaar is er niets aan veranderd, tenzij aan het bed waarop Pius IX is gestorven. Dat bed is veranderd, en de bibliotheek met ee nige boeken vermeerderd. De kamer van deu Paus is zeer klein zij is in 't rood behangen. Zij bevat een bed, twee leunstoelen, twee stoeleu, een nachttafel, eene kleine schrijftafel, eene knielbank en eenige godsdien stige platen. Het bidvertrek is ook zeer eenvoudig. Het werkkabiuet is het beste gemeubeld. Te 6 uur in den zomer, te half 7 in den winter staat de Paus op en begeeft zich iu 't gebed. Een uur later gaat hij naar het bidvertrek en leest de H. Mis. Soms deelt hij Zondags aan eenige bevoorrechte personen de H. Communie uit. Hij woont eene tweede Mis bij, eene Mis van dankzegging en keert in zijne vertrekken terug. Dan gebruikt de Paus een sober ontbijtals hij ontbijt, ot als hij dineert is Leo XIII schier altijd alleen. Nooit noodigt hij iemand aan tafel maar soms is een lid zijner familie aanwezig. Na het ontbijt begint de Paus te werken. In het openen zijuer brieven wordt hij geholpen door zijn Secretaris Mgr. Boccali. Te half 10 verschijnt de Kardinaal-Secretaris van Staat, om met den PI. Vader te werken, en Mgr. Boccali verwijdert zich. Het onderhoud met den Secretaris van Staat duurt zelden minder dan een uur. Dan verschijnen de Kardinaals-Prefecten der Congregatiën, ten ge tale van twintig. Dezen worden echter niet eiken dag ontvangen, Na de Prefecten komen de Gezanten der ver schillende Mogendheden, en na dezen komen per sonen van onderscheiding of die hem bizonder zijn aanbevolen. 's Maandags en soms des Donderdags verleent de Paus openbare audiënties, die bij echter zeer kort maakt, omdat die verhooren Z. H. vermoeien. Als de H. Vader ziek Is mogen alleen zekere personen en twee geneesheeren het vertrek bin nenkomen. Leo XIII is zeer werkzaam hij houdt er van te werken en dit zelfs een deel van den nacht. Z. H. de Paus is een voortreffelijk latinist. Hij leeft omringd door klassieke schrijvers. Dante is zijn lievelingsdichter. „Ik zou, zegt hij, soms van voor tot achter de Diviua Oomedia, de Eutï- den of de Gaorgica kunnen opzeggen." De openbare gehooren vallen niet in den smaak van Paus Leo XIII. In een der audiënties stelde men hem eene groep Eransche letterzetters voor, leden van ka tholieke kringen te Parijs. De audiëntie geëindigd, zond hij iedereen weg en deed de Eransche werklieden blijven. Hij sprak langen tijd met hen, liet hun zijne vertrekken zien en gaf elk hunner een aandenken. Leo XIII drukt zieh gemakkelijk uit in drie talen; het Italiaansch, het Latijn en het Eransch, dat hij met Italiaansche wendingen spreekt. Als de audiënties zijn afgeloopen, dekt men in de bibliotheek de tatel. Het is geene collatie, maar een maaltijd dien hij neemt. hij neemt een ei, een stuk vleesch met eenige groenten, een glas Bordeaux en een kop koffie zonder melk. Na dien maaltijd is het eerste deel van den dag afgeloopende H. Vader gaat rusten in zijne kamer al de Romeinen doen huit siësta. Die rust duurt een kwartier of een half uur; daarna bidt de Paus eenige oogenblikken en be gint opniauw te werken. Op dit oogenblik houdt de Paus zich bezig met persoonlijke zaken, zoo als de encyclieken Hij herziet twintig maal een brief of eene nota. Te half 5 ure doet de Paus zijue wandeling, vergezeld door een Kamerheer en twee Edel- wachten. Sedert 1870 komt de Paus niet meer buiten het Vaticaan. Men heeft de paden verbreed, om doorgang te geven aan een rijtuig. Verscheidene omwegen over den heuvel geven genoegzaam ruimte voor een wandeltocht. Onder het rijden leest de Paus dikwijls zijn brevier. In den zomer wandelt de Paus eenige minuten te voet. In den winter doet hij 's middags zijne wan- deliug. 's Avonds, als het slecht wear is, brsngt Z. II. zijn tijd door iu de loges van Raphael, die hij met glas deed sluiten om de schilderijen te be schermen. Teruggekeerd in zijn kabinet, houdt de Paus zich met eenig werk bezig, neemt een klein souper te 9 uur, even sober als zijn morgen-of middag maal. Te 9 uur, gaat de Paus iu zijn slaapvertrek, dat hij niet meer verlaat. Naar de Avondpost verneemt is de Raad eener gemeente in het Westland voornemens aldaar eene in ons land tot nog toe onbekende belasting in te voeren, n. 1. eene heffing van brandweer- geld. Hoofddoel daarvan is, om de ko3ten, welke de gemeente zich in geval van brand moet ge troosten, te doen dragen door degenen, te wier behoeve de brandweer hare diensten heeft ver leend. Nog sterker dan de haat tegen de Pruisen is de haat van den Parijschen Gemeen teraad tegen God en godsdienst. Ter wille van dien haat vergeten de mannen van het stadhuis zelfs de revanche. Het nationaliteitsgevoel, anders zoo sterk ontwikkeld bij den Franschman, wordt uit haat tegen de katholieke beginselen prijs gegeven. De "Parijzenaar, die dweept met zijne Academie, als eenig in haar soort, als eenig in de gansche wereld, moet dulden, dat de Raad met achterstelling van zijne academiciens, de wetenschap bij den aartsvijand gaat zoeken. In zijn verblinde haat tegen den katholieken gods dienst heeft hij besloten tot het benoemen van een hoogleeraar in de biologische wetenschap pen, die zijn onderwijs zal te honden hebben naar de beginselen van Haeckel te Jena, Kos- mann te Heidelberg en Semper te Würzburg. De mannen, die onbeperkte vrijheid preeken, leggen den man der wetenschap aan banden. Zij schrijven hun hoogleeraar de wet voor. Een bandelooze Gemeenteraad legt de weten schap een dwangbuis aan, door voor te schrijven: Zoo zult gij onderrichten, anders niet. Breken zult gij met den godsdienst. Wij willen het. Vrijheid des geestes schrijft hij in zijn banier, en tocht dwingt hij den hoogleeraar de volge ling te zijn van Haeckel, Kosman en Semper's leer. Calvijn en Luther zijn verrezen in de mannen van het stadhuis. Zij razen en tieren van vrij heid en oefenen de grootste dwingelandij uit. De haat tegen Pruisen, het nationaliteitsge voel, de roem der Academie, de glorie der Eran sche natuurkundigen, dat alles wordt door de vroede mannen voorbijgezien, voor niets geteld, geminacht zelfs, om een doel te bereiken. En welk is dit doel? De onderwijzers der jeugd tot het besef te brengen, dat de mensch afstamt van den aap en deze van den hond, enz., om zoo te komen tot de leer: Er is geen God. Elke andere leer is de leer der domheid en barbaarschheid, van het bijgeloof en den achter uitgang, in een woord van geloofstirannie. Als men u aan de apentheorie doet gelooven, dat alleen is geen tirannie. De voorteekenen eener revolutie, vreeselijker en schikwekkender dan die van 1789, openbaren zieh overal. Het liberalisme heeft de maatschappij echter dermate doen indompelen, dat slechts het kanon gebulder en de neerploffende puinhoopen van het ingestorte gebouw, de onnoozelen zal doen ont waken. V. W. Een telegram uit Rome deelt mede, dat Z. H. de Paus jl. Dinsdag de Nederlandsche en de Belgische afdeelingen der Vaticaanscke Tentoon stelling met een bezoek heeft vereerd. Alie te Rome aanwezige Nederlanders waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Haarlemmermeer, 11 Jan. In de jl. Don derdag gehouden vergadering van den Gemeen teraad is behandeld een besluit van Gedeputeerde Staten dd. 28 December 1887, waarbij wordt bepaald de vermeerdering van het personeel der onderwijzers aan de scholen en de uitvoering daarvan aan den Raad wordt opgedragen, met terugzending der begrooting voor 1888 tot wijzi ging. Nadat van de stukken voorlezing was ge daan en over de zaak eene breedvoerige discussie had plaats gehad, werd besloten, ter voorziening in de jaarwedde van eene onderwijzeres aan de school No 1. van die eener onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan school 2 en in de kosten van het onderwijs der nuttige handwerken aan school 5, hetzij door eene vak-onderwijzeres, hetzij door eene gewone onderwijzeres, op de begrooting te brengen eene som van f787,50, te vinden uit den post voor onvoorziene uitgaven, en voor het overige van het besluit van Gedeputeerde Staten te komen in hooger beroep bij den Koning. Bennebroek, 13 Jan. De Heer M. Van der Eist herdacht lieden den dag waarop hij voor 40 jaren tot wethouder dezer gemeente werd be noemd, welke betrekking hij tot heden onafgebro ken heeft waargenomen. Talrijke bewijzen van ach ting en hulde werden den Jubilaris van vele zijden aangeboden. Een gebrilde hond. Een oude hond, aldus zegt de Record, toebehooreude aan Charles Roby te Nelson (Kentucky), had sedert maanden het gezicht verloren. Het geluid vau den jacht hoorn maakte op hem niet langer deu minsten indruk en als de andere honden deelnamen aan de jacht, bleef hij treurig achter op zijn leger. De kinderen des huizes, wetende, dat het dier zoo goed als blind was, zetten hem al spelende een bril met sterke glazen op den neus. De hond sprong op en betoonde zijue tevredenheid. De bril werd hem toen op den neus stevig bevestigd en den volgenden dag ging het dier weder mede i ter jacht en was alle andere honden de baas. Bij Het land der advocaten heeft een Eugelsch blad Frankrijk genoemd, en een Eransch blad heeft nu in antwoord juist bewezen, dat Engeland „het land der advocaten" is. Heeft Frankrijk een advocaat op iedere 1870 inwoners, in Engeland telt men er een op iedere 1200. Zoo heeft Duitschland een advocaat op 12000 inwoners. Binnenkort zal 'snamiddags te 4 uren eiken dag eon extra-trein Londen verlaten met bestemming der reizigers voor Parijs. Op betzelfde tijdstip zal een trein Parijs verlaten, waardoor gelegenheid zal ziju Londen te 11.15 des avouds te bereiken. De reis tusschen de beide hoofdsteden zou dus in het vervolg slechts zeven en eeu vierde uur duren. De Olub-heia wij zouden zeggen sociëteits-treiu zal niet meer dan 120 personen vervoeren. In de Londensche en Parijsche clubs zullen registers gehouden wor den, waar men tijdig zich van plaatsbewijzen moet voorzien. Gedurende de reis zal men aan de „open tafel" kunnen eten, terwijl reisbagage door kommiezen zal worden nagezien. In het Burgerweeshuis te Amster dam is plotseling overleden het weesmeisje Daatje Pruimers, dat onlaugs haar honderdsten verjaardag vierde. Een Pruisisch officier liep in den Eransch-Duitscheu oorlog door een stille en ver laten straat van Orleans en kwam ook voorbij een van de meest bezochte café-chantants van de stad, doch dat natuurlijk verondersteld werd gesloten te zijn. Van daar de groote verbazing van den officier, toen hem de tonen van eer. uitmuntende piano, die blijkbaar door eene mees terhand werd bespeeld, in de oorett klonken, ter wijl het hem soms ook voorkwam, als hoorde hij zware stappen, die van een talrijk auditorium ge tuigden. Begeerig te weten, hoe zoo iets mogelijk was ua den vree9elijken strijd, die den vorigen dag bij en iii da stad was gestreden, ging hij naar binnen en zag een Prnisischen trein-soldaat voor de piano zitten. Deze was de eenige mensch in de tot stal ingerichte groote zaal, welke hij schit terend had verlicht, en zijn toehoorders waren een menigte paarden, die met gespitste ooren en opgeheven koppen naar eene prachtige simphonie van Beethoven luisterden. In de strafgevangenis te L warden waren op 1 Januari j l. aanwezi gevangenen e e u- aanwezig 261 In de hoogere kringen van Lon den begiut men den dag, wanneer gewone men- schen zoo langzamerhand denken naar bed te gaan. In de laatste maanden is het uur van het diner weer later geworden. Acht uur des avonds schijnt den Londenaars een geschikte tijd voor dsn maal tijd, dien men gewoon is middageten te noemen. Dientengevolge beginnen de concerten om half negen en enkele zelfs om tien uur! Een kind van 3 maanden te Mado- na, dat alleen in de wieg achtergelaten was, is door eene kat, die op de kleine was gaan slapen, dood gedrukt. De Amerikaansch „N a t i o n a 1 e- Christen-Vrouwen-Ou tuoudersvereeniging" (sic) telt 8735 afdeelingen met 236,962 leden. Voor de uitgaven werd het laatste jaar ƒ913,858 bij eengebracht. De Veresniging bezit vier bladen, waarvau drie iu het Eugelsch en een in het Hoog- duitscli wordt uitgegeven, waarvan de omzet ƒ250,000 bedroeg. Thans zal in Chicago een hoofdgebouw door de Vereeniging gebouwd worden waarvan de kosten op 4 50,000 zijn berekend. Professor Levasseur. van het In ternational Statistical Institute, begroot de bevol king der gansche aarde op 1483 miilioen en China alleen op 400 miilioen. Een jonggehuwd paar is opreis van San Erancisco naar New-York. Na verloop van eenige uren krijgt het blonde vrouwtje een gril. Zij wil ijs hebben om zich wat te verfrisschen. Het is niet te bekomen en de echtgenoot is wan hopig. //Vijftig dollars voor eene portie ij=! Ik geef vijftig dollars!" „Vijfde dollars? vraagt een medereiziger. //Ja". Goed. Bij het vol gende station zult gij eene portie hebben. Eu inder daad, bij het volgende station brsngt de reiziger een schaaltje met ijs. Den volgenden dag hetzelfde tooneel. Nu moet de reiziger honderd dollars hebben. Aan het volgende station brengt hij een tweede schaalije met ijs. Den daaropvolgenden dag vraagt de dame alweder om ijs. De reiziger zwijgt. „Honderd vijftig dollars" roept de echtge noot om hem te vermurwen. De reiziger zwijgt. „Mijnheer, ik smeek u er om!" „'t Is onmogelijk", is eindelijk het antwoord, „als ik nog meer ijs uit de kist neem, blijft mijn dooden oom, wiens lijk ik vervoer niet goed tot New-York." De grootte en zwaarte van den mensch. De beroemde professor Broca zegt, dat, volgens zijue berekening een normaal mensch evenveel kilogram zwaar moet zijn, als hij centimeter groot is, de eerste meter niet medegerekend. Een mensch dus, die 1 meter 75 ceutimeter groot is, moet 75 kilo gram wegen. De lezers kunnen wel eens een proefje daarvan nemen. Par ij s heeft eene bevolking van ongeveer 2,400,000 zielen. Er wordt door den Parijzenaar vrij wat brood gegeteD, stel 500 gram per dag, dat zal niet ver van de waarheid zijn. Dat maakt dus 1,200,000 Kg. brood per dag. Nu ja wat zou dat? 'tls gauw gezegd, een Htillioen kilogram en nog wat, maar 't is heel wat moeilijker zich daarvan eene juiste voorstelling te maken. Een beroemd Parijsch ingenieur deed een ge lukkige greep, toen bij beproefde om de zaak aan een zijner vrienden in meer tastbaren vorm uit te leggen. Verbeeld u, zegt hij, dat al het brood wat door Parijs verslonden wordt, de stad regelmatig bin nen kwam schuiven als een doorloopend brood, zoowat wegende I kilogram per strekkende meter men behoeft dan geen heksenmeester In 't reke nen te zijn om te kunnen vinden, dat zulk eeu brood zonder ophouden, dag eu nacht door, bin nen Parijs moest komen met eene snelheid van 50 kilometers per uur, dat wil zeggen met een gang als een sneltrein. Een landbouwer op Tassel heeft een levende valk in eene rnttenklem gevangen. Van tijd tot tijd vermiste hij van zijne kippen en, meen en de dat de ratten de dieven waren, dacht hij de roovers te verschalken door een dood hoen ouder de rattenklem te plaatsen. Aan een te Samarang geplaatst administratie-officier is een buitenkansje te beurt gevallen, dat slechts weinigen overkomt. Verscheidene jaren geleden moest dien officier, toenmaals nog luitenant, de vrij belangrijke kor ting van pl. m. f 3000 worden opgelegd, wegens het mankeeren van eenige geldelijke bewijzen bij de overgave van zijne administratie. Hoewel onschuldig, git)g bij zeer langen tijd onder die korting gebukt en ledigde hij den kelk tot deu laatsten druppel. Nu, op het punt staande ais Kapitein met verlof te gaan, verneemt hij plot seling, dat de verloren bewijzen zijn terugge vonden en de Regeering in verband daarmede de teruggave van de reeds betaalde f 300C heeft bevolen. Wel eene vreugde in dat gezin! Met welk een verruimd hart zal het nu de reis naar het moe derland ondernemen. Als eene merkwaardigheid wordt uit Oud-Beierland gemeld, dat daar een flesch met krieken is opgedolven, wei niet uit den tijd der Romeinen, maar toch van den jong- sten zomer. De krieken zagen er uit en smaakten alsof ze zoo versch yan den boom geplukt waren. Men meldt ons uit Friesland: De geheimzinnige kist vau den overleden boer Sijtsma Tjekgaast, meer onder den naam Sijtsa Gerbens bekend, is geopend. Sprak men van een schat van f 87,000, die daarin verborgen zou zijn, bij zoo groote verwachting moest de inhoud wel tegenvallen. Opmerkelijk was het echetr, hoe de geldbui dels, alle met munt van het jaRr 1847 gevuld, verborgen waren. In de buitenste kist vond men eerst eenige voorwerpen zonder waarde, als oude kachelpijpen en stukken bordpapier, maar daar onder werd eene nieuwe kist gevonden, waarin de schat lag, eeue waarde van f 5000 vertegen woordigende. De geheele erfenis bedraagt f 50,000, en al is deze nu niet zoo groot als eerst gedacht werd, zij komt den beiden familieleden, die het niet te breed hebben, goed te stade. Opmerkelijk was het dat Sijtse geen dokter wilde hebben, doch er eindelijk toe overging, toen zijne huishoudster zeide da visite te zullen betalen. Vooral in den winter wordt er veel over hoofdpijn geklaagd, wat dikwijl een ge volg is van de bedompte lucht, die in de woon vertrekken heerseht. Om deze te zuiveren, giet men in een kom een liter kokend water en drop pelt hierin een eetlepel terpentijnolie, waardoor het venrek'^van een heerlijken, verfrisschendea denuegeur wordt vervuld. Omtrent de Paus Leo-feesten in de eeuwige stad schrijft de correspondent van het N. v. d. D. het volgende: Rome, 10 Januari 1888. Van morgen kwam de verrassende tijding, dat de H. Vader heden-middag tusschen twee en vier uur de Nederlandsche afdeeling zou komen be zichtigen. Bij de plechtige opening was hij te vermoeid geweest, om ook de hooger gelegen galerijen te bezoeken, en de teleurstelling, bij die gelegenheid ondervonden, zou dus van daag worden vergoed. Reeds voor tweeën bevonden zich allen, die tot de Nederlandsche, Luxemburgsehe en Belgische deputaties of kolonies behooreu, bij de triomf- poort, waardoor men de lokalen der tentoon stelling binnen komt. Gezamenlijk ging men rechts de marmeren trappen op, die iu de Va- ticaansche musea voeren, dan links de Sala degli Candelabri in, om zoo de zaal van Rafael's tapijten te bereiken, waar ouze afdeeliug zich bevindt. Doch hoe groot was onze verrassing, (deels met teleurstelling vermengd), toen we za gen, dat de H. Vader ons voor was geweest en reeds alle aaudacht wijdde aan de bezichtiging onzer tentoonstelling. Hij was slechts van zijue naaste omgeving, alsmede van enkele edelwacb- ten en Zwitsers, omringd. De president onzer deputatie, Dr. Jansen, van Rijsenburg, haastte zich den H. Vader eerbiedwaardig te naderen, om zijn geleide door onze afdeeling te kunnen aanbieden. Het kleine gezelschap bewoog zich slechts langs de eene zijde vau de zaal, terwijl de overigen (alle Hollanders, die thans iu Rome verblijf houden) aan den overkant langs de ven sters etoiiden geschaard. De Paus beschouwde alles met veel belangstelling en tevredenheid, doch wijdde nog bizondere aandacht aan den groo- teu monstrans, die door de firma G. B. Brom, te Utrecht, is vervaardigd, en vroeg met veel in genomenheid naar de woonplaats en den naam van den kunstvaardigen maker. Ook wekten het altaar vnn Margry eu Snickers en da Madonna van Mengelberg 'a .Pausen bizondere belangstelling; hiervoor zoowel als voor het kostbare missaal en nog veel kunstrijk stik- of borduurwerk had hi|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2