BINNENLAND. een arts 'is gestationneerd, die de reizigers aan een sanitair toezicht onderwerpt en slechts hun toegang verleent tot de repu bliek, die gezond zijn en van een ge zondheidspas zijn voorzien. Volgens een bericht van den 17en December uit Lima, heeft de quaestie der papiergeld-circulatie in Peru wanordelijk heden verwekt. De handelaren, door eene paniek bevangen, weigerden de biljetten in betaling aan te nemen. De President der Republiek vaardigde eene proclamatie uit, waarin de Regeering de verzekering gaf dat zij alles in het werk zou stellen om de redenen der opgewekte onrust weg te nemen. In een bericht door Dr. Schweinf'urth te Cairo ontvangen, wordt de aankomst van Stanley bij Emin Pacha bevestigd. Na dere berichten omtrent zijne expeditie wor den binnen veertien dagen verwacht. De Tijd besluit een artikel over Een oud parool, waarin zij opkomt tegen eene beschou wing aan het Handelsblad, welke strekte om de //oude leus// gelijk professor Buys zich uit drukte weder in eere te brengen, met de volgende opmerking: Men heeft meermalen gesproken van het cleri- cale spook, hetwelk dienst moet doen bij de verkiezingen. Spoken zijn van een nevelachtige natuur, en daarom zijn zij vaak moeilijk te be strijden. Alleen wanneer zij zich dikwijls vertoo- nen, worden zij schier altijd ontmaskerd. Begrijpt men niet waarom het clericale spook zich slechts gedurende de verkiezingsperioden vertoont en na afloop daarvan zoo spoedig mo gelijk verdwijnt? Toch vertoont het zich nog te dikwijls, om niet langzamerhand de vrees te doen bedaren, welke het reeds zoo vaak heeft verwekt. Meer en meer begint men in Nederland in te zien, dat ons land met bakersprookjes niet kan geregeerd worden, en dat het voor alles noodig is, tot afdoening van zaken te geraken. De anti-clericale leus zal langzamerhand geheel ophouden, en hoe eer dit geschiedt, des te beter. De strijd tusschen de liberalen aan den eenen kant en de Katholieken en anti- revolutionnairen aan de andere zijde moet op positieve wijze gestreden worden. Aan het enkele anti-clerica- lisme heeft niemand eenig hou-vast; men wekt daarmee alleen de anti-kerkelijke hartstochten op, zonder eenig nut te stichten voor de werkelijke belangen des vaderlands. Vurig hopen wij, dat wij gedurende de aanstaande verkiezmgs-campagne op dit onverkwikkelijk onderwerp niet meer zullen behoeven terug te komen. Wij kunnen het in niemand misprijzen, dat hij al het moge lijke doet om aan zijne partij in de lente van dit jaar de zege te verschaffen, mits daarbij ge bruik gemaakt worde van eerlijke wapenen. Bij den strijd, welke ons wacht, moet van het axio ma worden uitgegaan, dat alle Nederlanders hun land innig liefhebben, en allen niets liever verlangen dan mede te werken tot den bloei van het dierbare vaderland. Dat de wereld-demonstratie ter gelegenheid van 's Pausen Jubilé ook op onze andersdenkende medeburgers een diepen indruk maakt, is ge bleken. Op sommige plaatsen o. a. te Zwolle hebben zij tegelijk met de Katholieken de vlag uitgestoken en meerdere stemmen ter waardee ring der katholieke feestvreugde zijn uit hun midden opgegaan. Op zijne beurt zegt ook het prot. Utrechtsch Dagblad, naar aanleiding van dit feest, het volgende. //Het is eenig in de geschiedenis der R. K. Kerk, dat haar zichtbaar Opperhoofd, de Stedehou der van Christus hier op aarde, zijn vijftigja rig Priesterschap gedenkt en viert met de Roomsch-Katliolieke bevolking der geheele we reld. Op het kleinste dorpje wordt door de Roomscli-Katliolieken gewedijverd in luister en eensgezindheid, ook buiten den tempel, waar in de eerste plaats het dankoffer wordt gebracht. Allen zingen zij het jubellied, grootsch van gedachte, een Te Deuni zooals voorheen nog nooit volkeren zoo eenparig zongen, een jubel zang van de reinste akkoorden.// Pruisische waakzaamheid. Eenige geeste lijke orden zijn weer binuen de grenzen van het Duitsche Rijk toegelaten. Zij mogen, naar het heet, zich weder ongehinderd aan hunne geestelijke oefeningen wijden. De goede Zusters te Culm mogen echter hare maandelijksche ver gaderingen of samenkomsten niet houden, dan onder toezicht van de politie (unter polizeiliehe Aufsicht.) Het schijnt, dat het Duitsche Rijk niet op vasten bodem staat, daar het zelfs bang is, dat misschien de Nonnen tegen den grooten Staat Zouden samenzweren. Waarlijk waar arme Nonnen der Regeering eene nachtmerrie op het lijf halen, ondanks de duizenden kolossale Krupkanonnen, waarover zij beschikt, daar heerscht weinig zelf vertrouwen. Wat zouden de heeren vrijmetselaarsbroeders wel zeggen, zoo de Regeering ook hunne ver gaderingen steeds; unter polizeiliehe Aufsicht stelde? V. W. Naar wjj vernemen, is een wetsontwerp,hou dende bekrachtiging van eene onderhandsche overeenkomst van de Regeering met de maat schappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd, bij den Raad van State in behandeling. De Eerste Kamer zal woensdag-middag a. s. te 3 uren eene vergadering houden. Overvoert, 16 Jan. De afdeeling Overveen der Algemeene Vereeniging van Bloembollen teelt heeft in het koffiehuis //Yan ouds het Raad huis// alhier, eene tentoonstelling geopend van vroegstbloeienden nageltakken en tulpen. Niet alle soorten van bollen toch laten zich, zelfs niet kunstmatig, even vroeg in bloei trekken, en daar, vooral in Duitschland, met Kerstmis en Nieuwjaar veel vraag naar vroegbloeiers is, ver dient de aankweek van die soorten aanmoediging. Wanneer men nu nagaat, dat de gewone jaarlijksche tentoonstelling te Haarlem met Maart wordt gehouden en de bollen in den koudeh grond eerst in 't laatst van April bloeien, zal men gaarne erkennen, dat de Overveensnhe af deeling eene belangrijke schrede voorwaarts heeft gedaan. GEMENGDE BERICHTEN. In New-York doet zich op den luchtspoorweg (elevated railway) eene eigenaardige moeilijkheid voor, vooral in de drukste plaatsen van de stad zooals op den Manhattatak. De treinen bestaan altijd nit B wagens, waarin ruimte is voor 240 passagiers, terwijl er bijna onophoud. lijk behoefte is aan tweemaal zooveel plaatsen. Do stations zijn zoo kort, dat de treinen niet langer kuunen gemaakt worden, en de boven- bosw zou bovendien geen zwaardere treinen kun nen verdragen. Het is verder gedurende de exploitatie geble ken, dat er moeilijk meer dan 24 treinen per uur regelmatig langs dezelfde lijn kunnen rij den, en die grens is reeds lang bereikt. Hel zal dus noodig zijn de stations uit te breiden, den bovenbouw te versterken of meer lijnen naast elkaar te leggen. Het publiek begint Vrij wel ontevreden te worden over dien slaat van zaken en tracht het gemeente-bestuur te dringen, daar do Maatschappij, tevreden met hare kolossale winsten, hoegenaamd geeue aan stalten maakt tot verandering of verbetering in deze aangelegenheid. Het Amerikaanscbe plaatsje Wa- kefield (Wisconsin) is dezer dagen verwoest door een aap. Die aap was opgesloten in het „Vaudeville- theater", waar hij vrij mocht rondloopen. Hij smeerde zich daar met petroleum in, uit eene kruik, die hij vond, en toen hij daarna vlak hij een der lichten ging zitten, geraakte hij in brand. Razend vau angst en pijn sprong het arme dier van het eene eind der zaal naar het andere, en verspreidde de vlammen, waar hij kwam. Het gebouw stond spoedig in lichte laaie en binnen korten tijd was het geheele plaatsje, welks huizen bijna alle van hout waren, vernield. Verscheidene dieven maakten vau de verwar ring gebruik om de huizeu te plunderen. In eene verhandeling, voorge- dragen in de Vereeniging van civiele en werk tuigkundige ingenieurs te Londen, werden de volgende voorbeelden aangehaald van de kracht der golven. Te Wick (N.W. hoek van Schotland) werd eene beton-massa van 1500 kubieke yards, we gende 3600 ton, door de woedende golven in eens weggeslagen. Bij eene andere gelegenheid viel op dezelfde plaats een stuk van 1350 tou nis offer «oor de beukende wateren, terwijl her haaldelijk werd waargenomen, dat de golven tot 150 voet boven gewoon hoog water werden op gezweept. De dynanometer te Duubar onderging een enkele maal eeue drukking van 3,5 ton op den vierkanten voet, terwijl de gemiddelde goifdruk in den winter nagenoeg 1 ton bedraagt. Te Zetland zijn stukken van rotsen, wegende ongeveer 16 ton, door de golven losgewoeld en meegenomen, niettegenstaande ze 80 voet boven hoogwater lagen. Waar zulke krachten werken behoeft men zich niet zoo zeer te verwonderen, dat de rotsige kust van Schotland op de meeste plaatsen tot diep landwaarts in is weggevreten, maar meer dat er van Schotland en de omliggende eilanden een steen op den andoren blijft. Het Hof van Appèl van Pa tl (Fran k- rijk), beeft dezer dagen eene belangrijke beslissing genomen omtrent de onschendbaarheid van het teltgraaf-geheim. De rechtbank van Tarbes had in een echtscbeiilingsgeding last gegeven, dat de als bewijs over te leggen oorspronkelijke hand schriften van een paar telegrammen gezocht zou den worden uit het archief van het betrokken telegraafkantoor. Maar de advocaat der tegenpar tij verzette zich daartegen, en het Hof van Pau heeft nu beslist, dut de rechtbank niet bevoegd was tot het gelasten van zulk een onderzoek, en dat het telegrammen-geheim niet op die wijze mag geschondeu worden. Menigmaal werd reeds vermeld, dat reusachtige petroleumfonteinen opspoten bij boringen in het Asperon Schiereiland nabij Baku. Dit gaat altijd nog maar voort. Het laatste be richt vermeldt eene fontein, die per dag ongeveer 2400 ton minerale olie uitbraakt, en dat wel nu reeds gedurende 4 weken aanhoudend door. Men weet geen raad met dien stortvloed, zoodat na genoeg de helft teloor gaat. Gelukkig dat einde lijk de oogen van het Gouvernement open gaan en er maatregelen beraamd worden, om die ver spilling van de natuurlijke schatten te keer te gaan. Van stonde aan zullen de bezitters van olie bronnen en verder alle nieuwe concessionarissen gedwongen worden een meer wetenschappelijke methode te volgen van boren, verzamelen en be waren van de ruwe olie. Een briefschrijver in de Times wenseht paarden niet meer te beslaan; eu zoo niet alleen het daaraan besteede geld maar ook de kosten van het genezen der gebreken, dikwijls uit slordig beslag ontstaan, uit te winnen. Hij zegt, dat paarden op ruwe en gladde wegen vee! veiliger loopen zonder, dan met hoefijzers. Het eenige bezwaar'is, dat er 3 of 4 maanden moete,n verloopen, alvorens de hoef taai geworden is, want gedurende dien tijd kunnen de paarden zeer weinig werk verrichten. Gedurende dien tijd eu eigenlijk altijd is het noodig de pBarden in een geplavei- den stal te brengen zonder stroo. Gedurende de laatste vorst heeft de briefschrijver zelf de proef met zulk een onbeslagen paard genomen en met het beste gevolg. Verleden jaar 'w"e r d "t e I/o n d e n eene vrouw, juffrouw Ryan genaamd, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens op lichterij. Een som van f 600, welke men bij haar vond werd irr beslag genomen. Tlrans na baar straf te hebben ondergaan, eischte juffrouw Ryan teruggave van dat gold, en de politie weigerde dit, omdat het geld blijkbaar afkomstig was van hare oneerlijke praktijken; zij vroeg nl. giften voor weldadige doeleiuden, maar beweldadigde alieen zichzelven met het ingezamelde. De po litie had 70 personen gevonden, die geld aan Juffrouw Ryan hadden gegeven; maar geen van die allen wilden de geschonken aalmoes terug komen halen. Daarom heeft nu d« Rechtbank vau Westminster beslist, dat het geld, daar nie mand er aanspraak op maakt, teruggeven moest worden aan degene, in wier zak men het had gevonden. Juffrouw Ryan kan dus haar spaarduitje weer opsteken. Men weet, dat de advocaten inAme- rika over 't algemeen niet in den besten reuk staan. Daarvan zien we in 't volgende een staaltje: Onlangs kwam eene bejaarde dame in het kan toor van een beroemd advocaat. Zij hield een jongen, die er zeer ondeugend uitzag, aan de band en zeide. Mijubeer, ik kom u vragen, of u lust heeft, om dezen jongen onder nwe leiding te ne men, ten einde er een advocaat van te maken. De jongen ziet er wel wat jong uit, me vrouw, zeide de advocaat Hoe oud is hij? Zeveu jaar, mijnheer. Hij is te jong, bepaald te jong. Heeft u geen andere jongens? Jawel, mijnbeer, nog verscheidene, maar wij hebben besloten, om van de anderen iets an ders te msiken. Ik ben het echter met mijn man eens, dat van dien kleinen jongen een uitmun tend advocaat zal kunnen groeien en daarom ben ik hier gekomen om te zien, of u ook ge neigd zoudt zijn, hem aan te nemen. Neen, mevrouw, hij is nog te joug, om tot de studie der rechtswetenschap te worden opgeleid. Maar waarom houdt u dezen jongen voor meer geschikt als advocaat, dau uwe an dere zoons? Wel, mijnheer, dat is zeer natuurlijk: hij is pns zeven jaar oud, gelijk ik u zeide; toen hij vijf was, loog hij reeds dat het een aard had; toen hij zes was, was hij brutaal als een koetspaard, en nu kaapt hij alles wat hem maar onder de hand komt. Een afgeslagen koop. Mevrouw II a n- cock verhaalt, dat toen haar echtgenoot, de Gene raal, eens een zestal opperhoofden van de Sioux moest onthalen, zij hem in zijne moeilijke taak hielp door piano voor hen te spelen. De muziek beviel den wilden blijkbaar, maar bad toch geen beschavenclen invloed op hen, want dadelijk be gonnen zij door middel van een tolk te onder handelen om de Squaw (vrouw) van den „grooten kapitein." samen met zijne „muziektafel," te koo- pen. Kralen, kleedingstofïen en dekens werden eerst in ruil aangeboden. Toen de „groote kapiteu// dit alles afwees, meenden zij dat het niet genoeg was en voegden er nog Ponies, en nog meer kleedingstofïen en allerlei snuisterijen bij. Toen dit bod ook niet werd aangenomen, was hunne verontwaardiging zoo groot, dat zij misnoegd het huis uitliepen, doof voor het geroep van den tolk om terug te komen. De gezondheids-commissie to Kopenhagen heeft een besluit bekend laten maken, volgens 't welk sedert 1 Januari '88 geen vlecsch meer zal mogen verkocht worden, dat niet door deskundigen, op drie verschillende stations asn- wez'g, onderzocht en gestempeld is. Onbruikbaar vleesch wordt gi coufisceerd. Een predikant van 117 jaar zag men dezer dagen te Philadelphia, ten einde voor ouden en gebrekkigen ten beste te spreken, op den kansel verschijnen. Deze clergyman is een neger en heet Ischin Gibson. Hij is in 1772 in den staat Virgiuië geboren en reeds sedert vele jaren geheel blind; zijn gehoor heeft hij evenwel ongekrenkt behouden. Zijn zwart gerimpeld gelaat is geheel door sneeuwwitte haren en een dito baard omgeven; iets wat hem een indrukwekkend aan zien geeft. In zijne jeugd diende Gibson bij de voornaamste families van Virginië als slaaf. Zijne derde echlgenoote heeft hij in 1882 door den dood verloren en zijn oudste zoon telt thans den eer- biedwaardigen leeftijd van 77 jaren. De moeder van Giason is evenzeer hoog bejaard gestorven; zij stierf 112 jaar oud, en had aan 29 kinderen het levenslicht geschonken. Men sc h r ij ft aan het Handelsblad: „In eene Nedorlandsche Vereeniging (Wagner- vereeniging) met een Nederlandschen leider van een Ncderlandsch orkest en een Nederlandsch koor is gisteren-avond den bekwamen leider na mens dat koor een welverdiende eerekrans uitge reikt door een heer, die Duitsch sprak! Waar schijnlijk een Duitscher. Was onder al die Ne- derlandsche heeren niet éen te vinden, die iu de landstaal zoodanige hulde kon betuigen?// De bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold gewonde conducteurs, De Jong en Stroobos, hebben Zaterdag geheel hersteld het Ziekenhuis te Groningen verlaten. Een reiziger, Rosenberg ge naamd, kwam onlangs te Pest bij een tandarts om zich een kies te laten trekken, welke hem veel pijn veroorzaakte. De eerste poging om de kies te verwijderen bleet vruchteloos, maar ver ergerde de pijn. Rosenberg trok een boos ge zicht, maar bleef zitten. Een tweede, zeer krach tige ruk haatte ook niet. Razend van pijn sprong nu de patiënt op, om heen te loopen; maar de tandmeester duwde hem, met zacht geweld, weer in den leunstoel, met de opmerking, dat alle goede dingen in drieën bestaan. Maar toen ook de derde ruk mislukte, ver loor de kiespij Rijder alle zelfbeheerachiug. Hij gaf den tandmeester een flinke oorveeg, en liep voor de man van zijne verbazing was bekomen, naar een anderen tandarts, die hem behendiger van zijne pijireu bevrijdde. Rosenberg moest zich dezer dagen voor de rechtbank verantwoorden wegens de toegediende oorveeg. Hij voerde tot zijne verdediging aan, dat de tandarts bij den derden ruk hem met stoel en al een eind door de kamer had getrokken en dat, terwijl hij, dol van pijn, met armen en beenen sloeg, zijn hand met 's tandmeesters wang in aan raking moet gekomen zijn. En de rechter, een man, die blijkbaar weet wat kiespijn is, sprak den gedaagde vrij. Over het hooger onderwijs aan da mes sprekende, deelt de Amsterdammer (Weekbl. van Ned.) het volgende mede De leerlingen der „hoogeschool voor meisjes" te Hammoud, in den Staat Indiana, hadden de schoolcommissie om een tweede kachel gevraagd. De redacteur van de Daily Echo, een der bla den var. de stad Hammoud, veroorloofde 2ich hieromtrent eenige spotternijen, waarop de meis jes in de Hammond Independent met een inge zonden stuk antwoordden. Nu volgde een per soonlijk schimpartikel tegen de onderteekenaar- sters, dat eene kolom van de Daily Echo vulde, vol onbehoorlijkheden en beleedigingeu. De meis jes besloten zich te wreken. De drie ondertee- naarsiers, Birdie Hammond, Julia Portier en Ida Guthrie, wachtten, ieder met een zakje roode peper in de eene en eene karwats iu de audere hand, den redacteur voor zijn bureau op, en zoodra hij verscheen werden de peperhuisjes in zijn ge zicht geledigd, en de drie meisjes diendeu hem met de karwats eene geduchte dracht slagen toe. De redacteur, Towie genaamd, vluchtte, de meis jes vervolgden hem; bij viel in eene sloot, de drie. aankomendon furiën lieten niet af. Eindelijk lieten zij hem vrij en werden in hare families in triomf ontvangen. Zij zijn nu da heldinnen van Hammond, werden in de Hammond Independent geprezen, eu wie het zou durven wagen, te twij felen of deze heldendaad van goede opvoeding, hoogera ontwikkeling of vrouwelijk gevoel ge tuigt, loopt gevaar, het lot van den armen Towis te ondergaan. De Heer J. Bakker, cichoreibran- der te Wildervauk, is deze herfst in het bezit gekomen van een jonge haas. Het diertje mist natuurlijk de vrije lucht, maar loopt in de schuur rond. Het is is zoo mak, dat het op het geroep van den eigenaar bij hem korut. Het wordt ge voed met haver en koolbladereu. Een electrisch r ij tuig. Een elec- trische dogcart voor gewone wegen is door een ingenieur van de „Brighton Electric Railway" uilgevonden. De electrische stroom wordt ver schaft door zes onder de zitbank geplaatste ac cumulatoren, strekkende voor een rit van zes uur. Proeven hebben aangetoond, dat op asphalt eene snelheid van negen mijlen per uur kan worden verkregen, terwijl op een gemacadamiseerden weg, slechts vier mijl per uur kan worden afgelegd. Verleden jaar werden in Duit, se fa- land 169,240 recruter. ingedeeld bij leger en vloot. Daarvan hadden 163.203 hun onderwijs ontvangen in het Duitscli en 4822 iu eene vreemde taal. De overige 1,215 hadden in het geheel geen onderwijs ontvangen en konden lezen noch schrijven. We vinden betreffende de behen- digheid van de Indiërs iu het hauteeren van het zwaard een merkwaardig staaltje iu een levens beschrijving van Lord Napier, die langen tijd commandant was van het Engelsche leger in Indië. Op zekeren dag werd in het kamp van den Generaal een Indische zwaardvechter en goochelaar gebracht, die o. a. een citroen, dien zijn assistent in de hand hield, met éen zwaardslag iu tweëen sloeg. Napier dacht, dat het een goocheltoer of een afgesproken werkje tusschen de twee was, omdat hem zulk eene handigheid onmogelijk toescheen. Daarom bood hij zelf aan om een citroen vast te houden, ten einde den Indiër iu de gelegenheid te stellen andermaal zijne kunst te toonen. De inboorling bekeek de rechterhand van lord Napier en zeide, dat hij het niet durfde wagen, waarop de Engelschman hem de linker liet zien. D-ze scheen den Indiër wel te bevallen, daar hij aan nam om, iudieu de Generaal kon belooven, dat bij den citroen met vaste hand zou houden, ook nu de vrucht door midden te slaan, zonder de hand in 't minst te deren. Lord Napier vroeg, waarom hij aan de linkerhand de voorkeur gaf boven de rechter. „Omdat antwoordde de In diër uwe rechterhand holler is dan de linker en ik van de eerste wellicht den duim zou kun nen raker. Daarop hield lord Napier zijne hand met den citroen in de boogie: de slag viel en de citroen was in twee gelijke deeleu verdeeld, zonder dat de hand was getroffen. Een aart s-m i 11 i o n n a i r, de E n- gelschrnan Fay, te Guanajato (Mexico), zal zich eene eigenaardige weelde veroorlooven. Hij zal z;ch een prachtig paleis laten bouwen, dat niet min der dan 100 meter hoog zal zijn, geheel om ringd door tuinen, die aan de prachtige tui nen uit Babyion zullen herinneren en die toegankelijk zullen zijn door eene reusachtige lift. De liter Fay meent op die hoogte te moeten leven, om zich te vrijwaren tegen de microben, die de atmosfeer der groote steden verpesten. Dit luchtpaleis, dat den naam van „Paleis Semiramis" zal dragen, zal tclephonisch ver bonden worden met de stad Fuanajato en het water zal er worden aangevoerd uit eene bron op eenigen afstand, die hij heeft gekocht. Het iigenaatdigste der geschiedenis is, dat dit Babylonische paleis, rustende op groote pi laren van massief ijzer, geheel zal gebouwd wor den vanpapier-machél

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2