NIEUWE No, 1195. Zondag 22 Januari 1888. 13de Jaargang. i)e school in Frankrijk. BUiTEftLAN 1). B 1 N N fi N L A N IF abone emektspb ijs 2) Een snuifje. H4 4HLJÜ1HS(1BE 0O11R4WT. Per 3 maanden voor Haarlem1 0.85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland !>80 Afzmderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AG-ITE MA IfOIÏ AG'TATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels,30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPBES LAUEEY Wil hebben onlangs gewezen op den ver- derfelijkeu invloed, welke de vrijmetselarij in Frankrijk uitoefent op verschillend ge bied ook hebben wij reeds vroeger het pro gramma medegedeeld, volgens hetwelk de vrijmetselaars, die sinds November 1877 heerschappij in de Franscbe Kamer heb ben verkregen, trachten de volksscholen te outkersteneu. Het zal, dunkt ons, niet van belang ontbloot ziju thans eens in t kort een blik te slaan op het onderwijs en de scholen zeiven, zooals deze in onze dagen in het Franscbe Rijk bestaan en door de ongeloovigen worden goedgekeurd. Het doel der vrijmetselaars is natuurlijk volkomen scheiding der openbare volks school van de Kerk. Voorts verlangt de loge, dat de scholen totaal vrjj ziju van den invloed der Geestelijkheidchristelijk Godsdienstonderwijs moet uit het leerplan verbannen worden en ten slotte moeten alle vrije christelijke scholen worden ver wijderd. De weg tot dit doel wordt in de bepa lingen van het programma, waarvan wij spraken, aangewezen; het programma luidt als volgt: 1. Iuvoering van het kosteloos en verplicht onderwjjs en langzaam voort gaan in het successievelijk verwereldlijken der gemeentescholen. 2. Als de verwereld lijking gelukt is moeten er wetten en be sluiten uitgevaardigd wordeu om de vrije christelijke school te onderdrukken. 3. Zoo dra de laatstgenoemde scholen verdwenen ziju, moet de openbare iuvoering van het materialisme iu bet onderwijs volgen. Welke vooruitgang de loge-maunen iu het bereiken van hun doel reeds hebben gemaakt en hoe ver de verwezenlijking van het programma reeds is gevorderd, kan men zien uit de volgende opgaven, welke iu 't kort de fundamenten aandui- deu, waarop de school in Frankrijk ten huidigen dage is opgetrokken. 1. Het onderwijs is iu Frankrijk sinds 1881 verplichtend. 2. Het ouderwijs wordt kosteloos verstrekt. 3. De school is onaf hankelijk van de onderscheiden kerkelijke belijdenissen. De scholen worden dus door leeken eu niet door Geestelijken bestuurd; er wordt derhalve geen godsdienstig ouderwijs ge geven, doch iu plaats daarvan onderwijs in de burgerlijke eu zedelijke plichten. Het staat den ouders echter vrij, buiteu de school, huune kindereu in den een of an deren Godsdienst te laten onderrichten. Deu Schoolbroeders is het nog niet ver boden, wanneer zij het stadtsdiploma be- zitteu, 't geen echter zoo schaars mogelijk aan beu wordt uitgereikt, bizoudere scho len, waar godsdienstig onderwjjs wordt ge geven, op te richten. Men onderscheidt iu Frankrijk lagere eu hoogere volksscholen. Eerstgenoemde zijn voor elke gemeente verplichtend de laatst- FEU1LLET O N. Vervolg.) Eens van zijne lessen terugkomende, vond hij Aloysius aan de deur van het huis, met den brievenbesteller, die een brief in zijne hand hield. j)e jongeling beschouwde hem met betraande oogen, maar zonder hem aan te nemen; de post bode scheen besluiteloos. De ridder bleef stilstaan, terwgl hij Barker grootte, met een welwillend gelaat, dat duidelijk verzocht om de uitlegging van de onrust, in welke hij hem zag; Aloysius scheen het niet te verstaan; maar de brievenbesteller keerde zich naar De Roquincourt. Gij schijnt dezen edelman te kennen, zoudt o-ij hem misschien kunnen helpen? Waarmede? vroeg de ridder haastig. Dene kleine ongelegenheid, hernam de be steller aarzelende; deze brief komt van Neuwied voor mijnheer: het port is 4 silbergrosschen, en mijnheer heeft dat geld niet.bij zich. "Waarom spreekt gij niet? zeide de Fransck- vermelde behoeven slechts iu grootere ge meenten te worden opgericht. Het onder wijs in de moraal wordt niet gegeven vol gens de begiuselen van den een of anderen eeredienst, maar, zoo vermelden de bepa lingen, het is godsdienstig in den kooge ren zin des woords. Op de hoogere volksschool wordt ook onderwijs gegeven in de vreemde talen. De schoolplichtigheid duurt vau het zesde tot het dertiende jaar. Iu sommige nood zakelijke gevallen is het geoorloofd de kin deren drie maanden iu het jaar vacantie te geven. De leerling, die iu zijn twaalfde jaar het eindexamen aflegt, kan van de schoolplicht worden ontslagen. Heeft eeiie gemeente meer dan 500 inwoners, dan moeten er afzonderlijke scholen voor jongens en meisjes worden opgericht. Iu de jongens scholen ziju ouder wijzers, in de meisjes scholen onderwijzeressen werkzaam. Op de hoogere volksscholen wordt schoolgeld be taald; er bestaan echter talrijke «beurzen» voor arme leerlingen. Behalve de beide genoemde soorten eigen lijke volksscholen bestaan in Frankrijk nog bewaarscholen écoles maternelles eu classes enfantines)natuurlijk slechts iu groo tere gemeenten, iu handwerksckolen écoles manuelles d' apprentissage), waarvan er in de laatste jaren ook in de grootere steden zijn opgericht. Deze scholen ziju geeu on dernemingen van bizoudere personen, neen, zij zijn bestauddeeleu van do Staatsschool. Ten opzichte van de plichten en rechten van het onderwijspersoneel woidt geen on derscheid gemaakt tusscheu onderwijzers en onderwijzeressen. Hun aanvankelijk salaris bedraagt 1000 franks en wordt na elke drie jaren met 300 franks verhoogd tot dat het maximum van 2200 franks is bereikt. Over de laatste verkoogiug, die namelijk ven 1900 tot 2200 franks, beslist eene daartoe bevoegde com missie. Behalve het salaris, krijgt het hoofd eener school vrije woning en eene toelage wanneer hij iu eene groote stad woont. Het t lezicht op de scholen wordt uitgeoefend door Inspecteurs, wier hoofd in elk depar tement een Inspecteur der academie is. Bovendieu ziju er in Parijs een aantal Inspecteurs-Generaal, wier werkkring be staat de kweek- eu andere scholen van het gewest te bezoeken en van hun onderzoek rapport uit te brengen aau den Minister van Ouderwijs. De lagere Inspecteurs wor den benoemd uit da onderwijzers van de volksschool; zij moeten echter het diploma hebben, dat voor leeraars aan de kweek school wordt vereischt en moeten bovendieu eeu afzonderlijk examen te Parijs afleggen. Behalve deze autoriteiten bestaat iu elk departement eene Commissie voor de volks school (Conseil dep artemental del instruction primaire) waarvan de Prefect voorzitter is. Deze Commissie bestaat uit 4 gewone leden, den Iuspecteur der academie, 2 lagere In specteurs, twee directeurs van kweekscholen man, terwijl hij in zijn zak tastte. Maar Aloysius hield de hand van De Roquin court door een gebaar terug. Neen zeide hg, op droevigen toon, ik heb die som noch hij mij.noch elders; ik kan ze u niet teruggeven, mijnheer. Ik geef ze u evenwel; want ik hen ze u verschuldigd, zeide De Roquincourt op den na- tuurlijksteu toon; ziedaar, mijnheer, omdat die brief van Nenwied komt, zal hij van uwe moe der zijn. Hij gaf den postbode hel geld, die zich ver wijderde, en overhandigde den brief aan Barker. Deze had het geduld niet meer om hem te bedanken; maar hij opende het papier en door liep het snel. Naarmate hij den brief doorlas, verbleekte zijn gelaat; eindelijk hield hij op met een smartelijken zucht. Hebt gjj eene slechte tijding ontvangen? vroeg de ridder, die voor hem de trap opging, en bij den zucht van den jongeling stilstond. Ach! dit ongeluk moest er nog bij komen, stamelde Aloysius, terwijl hij den brief wanhopig aan zijn voorhoofd bracht. Maar wat is er? wat schrijft men u? her nam De Roquincourt, ijlings de trappen afko mende om bij Barker te zijn. uit het departement, 2 onderwijzers eu 2 onderwijzeressen, die door hunne resp. col lega's worden gekozen. Dezs Commissie moet zorg dragon voor de juiste uitvoering van de wettelijke voorschriften eu veror deningen zij doet aan het Ministerie voor stellen tot verbetering van liet ouderwijs zij moet alle klachten tegen het onderwijs personeel onderzoeken, eene lijst der te benoemen of te bevorderen onderwijzers houden (de beslissing is overgelaten aan den Prefect en den Inspecteur der academie) enz. enz. Iu elk departemeut bestaat eene kweekschool voor onderwijzers eu eene voor onderwijzeressen. Iu deze inlichtingen wor den jongelieden van 16 tot 18 jarigen leeftij l opgenomen. Ieder kweekeling moet zich verbinden, den Staat minstens 10 jaren te dienen. Daarvoor ontvangt hij kosteloos voeding eu ouderwijs. De cursus duurt drie jaren. De leerlingen houdeu hun verblijf iu de kweekschool, doch hebben elke maand eenige dagen vacautie. Ter vor ming van kweekschool-ouderwijzers bestaat te St. Cloud een hoofdonderwijzers-kweek school, eveneens met driejarigen cursus. In deze inrichtingen worden jonge onderwijzers vau 20 tot 25 jarigen leeftijd opgenomen, mits zij reeds twee jaren onderricht hebban gegeven. Het diploma van kweekschool onderwijzer geeft ook aan den houder het recht aau het hoofd te staan van eene hoogere volksschool. Voor onderwijzeressen bestaat eeue kweekschool te Foutenay aux Rose3 bij Parijs. De kweekschool-onderwij zers, die zich willen wijden aau het on derwijs in vreemde talen, worden, na af gelegd examen, op kosten der Regeeriug naar het buitenland gezonden. De Staat zorgt, gelijk men ziet, voor eeu behoorlijk toezicht en controle en is er steeds op uit om de Staatsscholen te ver beteren en de onderwijzers te bevoordeeleu ten einde de vrije, christelijke scholen te verdringen. Het kan niet ontkend worden, dat het onderwijs in vele opzichten is vooruit gegaan. Maar of deze vooruitgang Frankrijk tot zegeu zal verstrekken Wij althans gelooven zulks niet. De gebeurte nissen der laatste weken hebben trouwens getuigenis gegeven van het groote bederf, 't welk zoowel in de lagere als iu de hoogste kringen heerschende is. Eu wat zal de toekomst brengen, als de jeugd is opge groeid, die «onderwijs heeft ontvangen iu de burgerlijke cn zedelijke plichten op de grondslagen eener godsdieustlooze moraal» Uit Rome wordt aan de Monde gemeld «De aangekondigde zaligverklaringen zulleu van deu 22 dezer in de volgende orde op zes achtereenvolgende Zondagen plaats hebben le: De veuerabele Louis Griguon de Mont- fort, stichter der orden van de Missies van deu H. Geest eu de Dochters der Wijsheid 2e: de veuerabele Clemens Hof bauer van Indien gij wist, mijnheer! riep deze uit, terwijl tranen zijne stem smoorden, wat er ge beurd is, helaas! zij hebben hetgeen aan mijne moeder en mijne zuster overbleef, verkocht; bei den zjjn nu zonder bescherming, zonder brood. De ridder gaf een leeken van droefheid en verbazing. En zij roepen mijne hulp in, voer Aloysius voort, van mjj, die zelfs het brievenport niet heb kunnen betalen! Zij smeeken om mijne hulp, op een oogenblik, dat ik, gelijk zij, zonder redding, zonder lioop ben! De ridder trachtte Barker door eenige vriende lijke woorden tot bedaren te brengen en liet hem in zijne kamer komen, om hem nauwkeuriger te ondervragen. De ontsteltenis van den jonkman deed dezen alles gulweg bekennen. Hij verklaarde aan De Roquincourt, lioe hel vuur spoedig alles, wat in den kleinen winkel was, dien hij met zijne moeder hield, had verwoest, liet verlies bedroeg 1200 thalers, het bedrag van h m geheel fortuin; terwijl hij voortaan geen middel had, om daarin te gemoet te komen. Naarmate Barker in bi zon derheden uitweidde, scheen zijne wanhoop grooter te worden. Aan den ridder den verschrik- kelijken toestand van zijne moeder en zuster schetsende, zag hij dien steeds duidelijker in; de congregatie der Redemptoristen3eDe veuerabele Egidiu3-Maria van St. Jozef, van de orde der ongeschoeide Minderbroe ders van St. Petrus van Miuatura; 4eDe veuerabele Felix van Nicosie, broeder van de orde der Minderbroeders Capucijnen5e De veuerabele Jean Baptist de la Salie, stichter der Broeders der christeljjke scho len; 6e: De veuerabele Maria-Jozef vau St. Agues, geuaatnd Iuès van Beuigamiu, religieuze der Augustijnesseu. De zalig verklaringen zullen met de gewone plech tigheid ia dezelfde zaal gehouden wordeu, waar de heiligverklaringen plaats hadden. De thans gesloteu lijst van adressen van burgers te Berlijn aan den Kroonprins wijst circa 190,000 haadteekeuingeu aau. Volgeus eene circulaire vau eeu Ham- burgschen bankier, moet de Rijkskanselier aau tafel tot deu Hambun<sclieu handelaar Ohleudoff hebben gezegdNaar rnijue innige overtuiging zullen wij nog iu geen drie jaar oorlog hebben. In deu Elzas werd onlangs weer iemand wegens landverraad opgehaugen. De man, Schreissguth geheeten, was instrumentma ker te Straatsburg eu werd gevangen ge nomen, toen hij bij Avricourt over de grenzen wilde gaan. De Franscbe Kamer heeft, zonder eeuig debat, de urgentie aangenomen van het wetsontwerp, bepalende, dat het Parijsche stadhuis de zetel vau den Prefect der Seine is. De République frangaise meldt, datdeltaii- aansche Minister-President Crispi aau den Fransciien Gezant de verzekering heeft ge geven, dat do kantonrechter te Florence den 21 dezer de archiefzaal van het Fran scbe consulaat niet zal binnendringen. Een telegram van de Times uit Wee- een spreekt van den onguustigen indruk, dien aldaar de vertraagde logeustrafliug der Duitsche Regeering gemaakt heeft van zekere voor Oostenrijk heleedigende arti kelen in de Duitsche pers. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat eeue keizerlijke irade deu Minister van Oorlog beveelt, de verdedigingswerken vau Adrianopel ten snelste te voltooien. Aan de Standard wordt uit de Turk- sche hoofdstad bericht, dat daar in diplo matieke kringen de Vorst van Montenegro genoemd wordt als de Russische Candidaat voor den Bulgaarschen troon. Onnoozele lieden. Gewoonlijk wordt de rechtgeloovige, hij zij Katholiek, Protestant of Jood, voor onnoozel, d. i. simpel, sulachtig, licht- geloovig gehouden. Zij worden meestal onder de ignoranten, d. i. domooren en botteriken, ge rekend. Dat de zoogenaamde groote wetenschap pelijke bladen, die meenen, dat zij de wijsheid en de geleerdheid in pacht hebben, de dwaaste ongerijmdheden opdissehen, dat neemt men hun niet kwalijk. Zoo iets schijnt alleen te pleiten voor hunne hooge geleerdheid, voor hunne weten schappelijke ontwikkeling. De Kölnische Zeitung hg schaamde zich over zijne onmacht om haar te helpen, beschuldigde den Hemel, en ver viel meer en meerin eene verbijstering van smart, die de grootste ramp der ougelukkigen is. De Ro quincourt begreep, dat alle troost nutteloos was, gelijk alles wat in dit oogenblik noodig kon schijnen om de ter neder geslagene ziel op te beuren, en dat daartoe geene stralen van hoop, maar feiten noodig waren. De ridder was te arm, om den jonkman zoo aanstonds te helpen: de behoeften van een lotgenoot in de algemeene ballingschap, hadden reeds sedert verscheidene maanden zijne inkomsten verminderd; wat hij nog doen kon was te gering, om Barker uit de zen afgrond van wanhoop, tot welke hij ver vallen was, op te heffen. Hij moest derhalve tot eene meer afdoende edelmoedigheid zjjne toevlucht nemen. De Roquincourt nam aanstonds zijn be sluit. Nooit iets te vragen hebbende voor zich- zelven, was hij stoutmoedig genoeg het voor an deren te doen; weigering bedroefde hem, zonder hem te vernederen; hij sprak den jonkman eenige bemoedigende woorden toe, beloofde hem te hel pen, en sloeg den weg in naar het hotel van den burggraaf De Roullac. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1