iïiNNË.MLANih GEMENGDE BERICHTEN. einde zich stukken te doen ter hand stellen, noodig voor de erfgenamen der nalaten schap Thierry, welke sinds meer dan eene eeuw hangende is gebleven. Die stukkeu moesten hun erfrecht vaststellen. Eene der erfgenamen, mad. V., vernam de pogingen van Limouzin en weldra zal de zaak haar afloop hebben voor het ge recht. De schandalen schijnen in Frankrijk niet op te houden. Een kapitein wordt thans beschuldigd eene groote hoeveelheid wijn, volgens zijn zeggen voor zijn regi ment bestemd, gesmokkeld te hebben. De Kolonel van het regiment had alle mogelijke moeite gedaan om de zaak te smoren; doch te vergeefs, de Rechtbank heeft den kapiteiu tot 4000 franks boete veroordeeld. Uit Weenen wordt aan de Daily News geseind, dat de diplomatieke kringen min der optimistisch dan de pers over net be houd des vredes oordeelen. Aau de Times wordt uit Weenen bericht, dat de Duitsche Regeering verboden heeft, dat in Duitschland Bulgaarsche nikkelmuut wordt geslagen. Aan de Daily News wordt uit St. Peters burg gemeld, dat de onverdraagzaamheid der Russische Regeering in godsdienstzaken, steeds toeneemt. In goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat voortaan alleen be lijders van den Grieksclien godsdienst tot Slaatsposten benoemd zullen worden, en dat de reeds aangestelde Roomschen of Pro testanten in dienst kuuueu blijven, maar niet meer op bevordering mogen rekenen. De Russische Minister van financiën zou, naar het heet, het ontwerp eener gedwongen leening voorbereiden. De gouverneur-gene raal van den Kaukasus is naar St. Peters burg ontboden; waarschijnlijk zal hij eeu belaugrijk commandemeut in Polen krijgen. Het Russische dagblad Nowaje Wremlja 't welk indertijd de onjuiste tijding had verspreid van den zelfmoord van den Duit- schen militairen attaché Villeaume (wegens een geschil met den Czaar) is thans des wege tot 150 roebel boete en (in zijn hoofdredacteur Feodoroff) tot zes weken gevaugenisstraf veroordeeld. Man meldt uit Weenen, dat de Bul gaarsche Regeering de aanmunting van drie millioen franken nikkelgeld in Engeland heeft doen uitbesteden, aangezien de Duit sche Regeering die aanmunting binnen de grenzen van het Rijk heeft verboden. Het Serviesch Regeeringsblad deelt mede, dat zes Prefecten zijn afgezet, we gens hunne houding tegenover deRegeeriug. Men verwacht ook nog het ontslag van een twaalftal andere ambtenaren. De Eerste Kamer heeft de nog onafgedaan gebleven begrootings-ontwerpen afgehandeld en aangenomen en is daarop tot nadere bijeenroe ping gescheiden. De Arnhemsche Ct. schrijft: Welke ongerijmde gevolgen de nieuwe kies wet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grond belasting tot grondslag voor het kiesrecht is aan genomen, bleek na het opmaken der kiezerslijsten. Aanzienlijke indrustriëelen, die een huis be wonen, dat tot de firma behoort en niet op hun naam is gebracht, zijn van het kiesrecht uitge sloten, terwijl hunne boekhouders, ja zelfs vele vau hunne knechts de bevoegdheid bezaten, die aan hun patroon niet werd toegekend. Wij zouden een stadgenoot kunnen aan wijzen, die in zijn vak een der eersten in Ne derland en geen kiezer is, omdat zijne aanzien lijke panden, voor zijne woning en zaak in ge bruik, op naam van de vennootschap staan, waarbij hij minstens voor de helft is betrokken. Naar Be Zuidhollander van officiëele zijde verneemt, zou de verklaring van Minister Heems kerk, als zouden Eerw. Ideeren Kapelaans niet als lodgers op de kiezerslijsten kunnen geplaatst worden, slechts eene persoonlijke opinie van den Minister, en geenszins eene definitieve be slissing zijn. Te Leiden is dan ook bij de Eerw. Heeren Pastoors gevraagd of de Kapelaans in derdaad van hen kamers //in huur hebben//. Men wil dat, zoo de Pastoors daaromtrent eene verklaring in bevestigenden zin afleggen, ook de Kapelaans als lodgers op de kiezerslijsten kun nen gebracht worden. Door den Minister van Justitie is de aan dacht gevestigd op artikel 158 van het wet boek van strafrecht, handelende over brand, ontploffing of overstrooming door eigen toedoen of de schuld van anderen. Na eiken plaats gehad hebbenden brand moet een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak plaats hebben Ter oprichting eener Roomsch-Katliolieke centrale kiesvereeniging zjjn te Leiden hijeen- gekomen de verschillende vertegenwoordigers van die omliggende gemeenten, welke thans deel uitmaken van het nieuwe kiesdistrict Katwijk. Nadat het reglement was aangenomen, werd met eenparigheid besloten zieh bij den provincialen Bond van Roomsch-Katliolieke kievereenigingen in deze provincie en in NoordHolland aan te sluiten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Yan der Drift, te Leiderdorp; C. Lagerberg en A. van Rijn, te Zoeterwoude; B. O. Machen, te Warmond-, 0. Alkenmade Cz. en A. Op de Laak, te Noordwijk; J. Yan der Kroft, te Was senaar; J. Heemskerk, te Zilk en J. Van Deur zen, te Voorhout. Volgens Het Kanton Weert is de Heer Mr. J. Olercx, te Blerik, aangezocht om de candida- tuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden voor het kiesdistrict Weert, en heeft hij dit aange nomen. Op een kantoor te Rotterdam werd eene betrekking als loopknecht toegewezen waarvoor zich 148 liefhebbers aanmeldden, hoe wel geene sollicitanten waren opgeroepeu. Bij een der ingangen van het Hyde Park zoo wordt uit Londen geschreven aau het Berl. Tageblatt stond onlangs een arm, gebogen oud vrouwtje, dat groen vogelvoeder te koop had, maar door geen der voorbijgangers werd opgemerkt. Maar eenigen daarvan merkten haar op, het waren de dochters van den Prins van Wales. Zij hadden medelijden met het arme oudje, ea be raadslaagden wat zij voor haar zouden doen. Terwijl de anderen nog daarover spraken, stapte Princes Maud naar de vrouw toe, nam de mand met vogelvoer, en bood die den voorbijgangers te koop aan. Het jonge Prinsesje maakte goede zaken zij ontving zelts goudstukken, en toen de koopwaar op was, een aantal bestellingen voor den volgeuden dag. Bij het ontvangen geld legde nu het lieve meisje nog een banknoot uit haar eigen zak, en toen liep zij welgemoed naar hare zusters terug, onder de verlegen dankbetuiging van het verwon derde oude vrouwtje. Uit Paramaribo wordt thans ge- meld, dat in Suriname het plan bestaat om het 25-jarig jubilé van de vrijmaking der slaven, op 1 Juli a. s., in de geheele kolonie op feestelijke wijze te herdenken. Zooals men weet, werden op 1 Juli 1863 de laatste 40,000 slaven in Suriname van Regeeriugs- wege onteigend eu vrijgemaakt. Nabij eeu Duitsch dorp werdlaat in deu avond aan het huis van een molenaar geklopt, die met zijn huisgezin en twee knecjhts eenzaam op het vrije veld naast den windmolen woonde. Buiten stond eene bende Zigeuners, on geveer dertig personen sterk, die met de radde tong, welke dit geheele volkje eigen is en onder schrikkelijk gejammer, verzocht voor eeu nacht te worden opgenomen, daar de grootmoeder der bende ziek was geworden. De molenaar werd geroerd door de gedachte, dat de oude vrouw op den publiekeu weg zou sterven, maar hij be dacht ook hoe gevaarlijk het voor hem en de zijnen kon worden, als hij hetverzoek der Zigeuners afsloeg, daar dezen zich in dit geval door brand stichting, diefstal eu andere gewelddadigheden zouden wieken. Hij gaf hun daarom toestemming dien nacht iu den stal een onderkomen te zoeken en zij bedankten hem met een verbazenden stort vloed van woorden en bedelden nog eenige levens middelen daarop begaven de Zigeuners zich ter rust, dat wil zeggen men hoorde nog uren lang in hun kwartier gehuil, geschreeuw, vechterij, gekraak en gekwaak eu lang voor de dag aan brak werd de molenaar reeds weder wakker ge klopt. De Zigeuners verklaarden hem onder vreeselijk gehuil eu geschreeuw, dat hunne oude grootmoeder gedurende dien nacht gestorven wa3 en men dringend een zak noodig had, om haar daarin te begraven. De molenaar kou dit verzoek niet goed afslaan en leverde de treurende bende niet alleer. een zak om het lijk in te doen, maar reed de overledene ook op zijn eigen wagen naar het woud, waar men haar wilde begraven. Toen daar echter de teraardstelling plaats zou hebben, hieven de Zigeuners een zoo ontzettend gehuil aan, dat de molenaar, door bijgeloavige vrees aangegrepen, ijlings naar huis terugreed. Toen hij weg was, maakten de Zigeuners deu zak open en haalden daaruit niet huuue grootmoeder maar het vetste zwijn vau den molenaar, dat zij 's nachts den hals hadden afgesneden en op zoo origineele wijze door den eigenaar zelf uit het huis hadden laten brengen, De nieuwe cellulaire gevangenis te Groningen waarin bijna 400 cellen zijn, is reeds zoo bevolkt, dat uit kleinere gevangenissen in het noorden niet meer naar Groningen wordt getransporteerd. Uit Heerenveen worden de ver oordeelden nu tot liet ondergaan vau straf naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. E e r gi s t e r e n-a v o n d is op het ter rein van het station der Staatsspoorwegen te Utrecht eeue proef genomen met eene nieuwe wijze van verlichting voor rangeerterreinen. Dit verlicbtingssteisel is bekend onder den naam van Lucigen er. wordt in Engeland veel toege past. Het licht wordt verkregen door verbranding van teerolie met vooraf verwarmde en sterk sa mengedrukte lucht. Da kracht waarmeede de lucht uitstroomt is oorzaak, dat de vlam eene hoogte van ongeveer zestig centimeter bereikt. De licht sterkte is ongeveer gelijk aan die van vijf-en-twiu- tighondeid normaal kaarsen. Bij de proefneming is gebleken, dat bij plaat sing der vlammen op voldoende hoogte, twee of drie vlammen voldoende zouden zijn om bet ge heele terrein van het station van den Staatsspoor weg te verlichten. Te Noordbroek is eergisteren- avond een moord gepleegd. De aanleidende oor zaak moet hierin worden gezocht, dat de win kelier H. V. zekeren P. v. D. verdacht de oor zaak te zijn dat hij(V.) wegens overtreding van de drankwet door de veldwachters was bekeurd. Dit gaf aanleinding tot eene heftige woorden wisseling. V.D. trok zijn mes en trof V. daar mede in de borst. V. gaf biunen een half uur den geest. De dader is in hechtenis genomen. De verslagere was eeu paar jaren geleden gehuwd en ruim 30 jaar oud; de dader is ruim 70 juar. De Italiaansohe Regeering laat te Philadelphia een kanon maken, dat door lucht druk wordt afgeschoten en dan 300 kilogr. dy namiet schiet tot op een afstand van vier mijlen. Het nieuwtje van de Nieuwjaars- telegramkaartjes is er blijkbaar af. 1 Jan. '86 werden er verkocht 11,882, in 1887 6847 en in 1888 slechts 3802. Bij proeven, te Ne w-Y o r k g e n o- men, is gebleken, dat eene electrische lamp, met eeue lichtkracht van 100 kaarsen, in het water neergelaten, de voorwerpen onder water zicht baar maakt tot op een afstand van 45 meter. Die verlichting onder de oppervlakte van het water zal voor verscheidene doeleinden vau nut kunnen zijn. In oorlogstijd hoopt men op die wijze de geleidkabels van vijandelijke torpedo's te ontdekken. Door den Burgemeester van Hoensbroek (Limburg) is proces-verbaal opge maakt tegen vijf gemeenteraadsleden, ter zake van valschheid in geschriften. Eenige officieren van verschil- lende wapens hebben te 's Graveuhage, eene coöperatieve bouwmaatschappij opgericht, waarioe grorden in de onmid lellijke nabijheid d:r Sche- veninesche boschjes zijn aangekocht. Daarop zul len villa's worden gebouwd, die f 40 a 600 jaarlijks aan denbewoner zullen kosten, al naar gelang der grootte, en binnen 25 jaar het eigendom zullen zijn van de bewoners. De deelnemers zul len naar eigen verkiezing kunnen bouwen. Het doel is, gezond en goedkoop te wonen. Z a t e r d a g-m id dag verklaarden de gezworenen te Lundeu den Hollandschen kapper Sernée schuidig aan moedwillige brandstichting. Het gerechtshof veroordeelde hem tot twintig jaren tuchthuisstraf. Seruée's bediende werd vrij gesproken. In het hoekhuis Rembrandtplein Utrecbtschestraat te Amsterdam zal eene inrichting worden geopend, zooals Amsterdam er nog geene bezit. Het huis zal nl. tot vischres- taurant worden iugericht, waar men tegen de billijkste prijzen vischdiners en vischdejeuners kan bekomen. Voor de ramen aan de straat zulleu bassins gesteld worden, waarin de zee- en riviervisch rondzwemt, zoolang tot een kooper komt, die ze wenscht te verorberen. Behalve een restaurant zal er een oester-salon worden ingelicht. Bij een tandarts t e~Z urichis de zer dagen weder eene vrouw overleden tengevolge van het chloroformiseeren, ondanks de onver wijlde hulp van den geneesheer die, volgens de wettelijke voorschriften, bij de kunstbewerking tegenwoordig was. Te Hoorn is eene nanmlooze ven- nootschap in wording tot verzekering tegen schade, voortspruitende uit belemmering of stilstand van bedrijf en uit ontruiming der woning, wanneer deze het ge.volg zijn van brand of blussehing daarvan. Ontwerpers zijn de heeren dr. Mijers, G. H. Van Hoolwerff eu P. Van Dijk. Als com missarissen zijn bereid op te treden Jbr. Mr. Van Akerlaken, 0. Boldingh en Mr. G. H. Bast te Hoorn, en J. Van Sonsbeeck te 's-Hertogen- bosch. Het kapitaal zal bedragen 1 ton, in 200 aandeeleu, waarvau 25 pCt. te storten. Te Limburg is veel valscli Prui- 8isch geld in omloop, meestal één-markstukken. Zij zijn zeer goed nagemaakt, doeh van nikkel, iu plaats vaD zilver. Een Duitsch officier verhaalt in het Berl. Tagebl., hoe de Kroonprins eens als „wonderdokter" is opgetreden: Bij eene door den Kroonprins gecommandeerde manoeuvre zou mijn artillerietrein tot dekking dienen. De artillerie was op den heuvel opgesteld, waar zich de Kroon prins met zijn staf bevond. De dag was drukkend heet; het gedurig ver anderen vau stelling en het werken iu den grond had ons meuigeu zweetdroppel gekost. Een der manschappen, dia nu juist niet door groote snug gerheid uitblonk, trad onder het werken op mij toe en meldde zich ziek. Zijn gezicht was geel gevlekt, het was alsof hij plotseling door de geelzucht was aangetast, maar zijn oogeu stonden helder en hij had roode handen. De Kroonprins kwam naderbij en vroeg deu soldaat wat hem scheelde. Terwijl deze stotterend verhaalt, dat zijne kameradeu hem gezegd hadden, dat hij geheel geel zag en de geelzucht moest gekre gen hebben, kwamen hem door angst en verlegen heid nog grootera zweetdruppels op het voorhoofd en liepen laugs zijn gezicht. Da Kroonprins vraagt den soldaat of hij een zakdoek bij zich beeft en zegt hem het zweet af te wisschen. Hierop haalt de man een grooten gelen zakdoek met het portret des Keizers erop te voorschijn, dieu hij den vorigen dag in het dorp had gekocht. Nog vóór hij er zijn gezicht mede aanraakt, heeft de Kroonprins de oorzaak van zijne geelzucht begrepen: de doek gaf af. Hij stelt den soldaat gerust en geeft hem zijn eigen zakdoek, met de woorden: „Draag den Keizer altijd in het hart, dan behoeft hij niet op je zakdoek te staan, eu je zult gezond eu tevreden zijn". De soldaat was genezen; deu zakdoek waarmede het wonderwerk was verricht, heeft hij sedert zorgvuldig bewaard. Iu eene der Twentse hegemeen ten kwam een boerenknecht op het stadhuis om eeue koe aan te geven die geslacht moest wor den. Of men hem daarom ook nog zoo duidelijk mededeelde, dat hij aan het verkeerde kantoor was, het hielp niet. De knecht meende in zijn recht te zijn, en gooide het meegegeven geld er neer en zeide: „Ik laot mi nig veur deu gek holden! Wi kunt de koo boeten ow breefken ook wal dood kiiegen!" en ging heen. Een hoogbejaard huisman te Har- lingen kreeg bet dezer dagen in dan zin om te gaan reizen. De beste manier vond hij die, welke de spoorwegen aanbieden, en hij verlangde dus eene abonnementskaart voor het noordernet van den Stnatsspoorw. De bureau-beambte deelde hem mee, dat men dan zijn portret noodig had. „Dat heb ik," sprak de huisman, ging naar huis en verscheen kort daarna met eene prent, in lijst en achter glas, voorstellende een kurassier te paard, en dat de persoon in qnaestie moest voorstellen op 20-jarigen leeftijd. Niet zonder eenige verwon dering vernam hij, dat dit portret niet kon dienen tot het bedoelde oogmerk. Eene commissie, verleden jaar door den Staat New-York belast met het zoeken van een menschelijker doodstraf dan het ophan gen, heeft zich evenals vroegere commissiën van dien aard elders eenstemmig verklaard voor het ter dood brengen van misdadigers door electriciteit. Indertijd werd gemeld, dat tegen den Heer Cats, te Wolvega, eene aanklacht bij de justitie was iugediend, omdat hij op eene jacht partij, die deze Heer op zijne bezittingen te 01- deberkoop (Fr.) hield, een jack hond van den Heer Jager, aldaar, welk dier zich op des Heeren C. jachtveld bevond, opzettelijk zou hebben dood geschoten. De justitie onderzocht de zaak, eene vervolging werd ingesteld, en thans is door het O. M. tegen den Heer C. 100 boete geëischt. Naar men uit St. Petersburg be- richt, is dezer dageu de eerste tr, in gereden over de brug over de Amu Daria (Mid len-Azië.) Die brug is ruim 2040 meter lang. Eene belangrijke vondst van Ro- meiusclie oudheden werd 11. Dinsdag in de Aker straat te Keulen gedaan. Meer dan dertig geraam ten, met oude Romeiusche munten tusschen de tandeD, werden op anderhalven meter diepte op gedolven, zoomede glas eu aardewerk, lijfsieraden enz. alles nog in goeden staat. Het onderzoek duurt voort in tegenwoordigheid der eigenaren der plaatselijke overheid en van eenige oudheid kundigen. De directeur van de Berl ij nsc he sterrenwacht, Prof. Förster, die onlangs te Rome logeerde bij Prof. Wichman, Via del Leone, 18 ontving daar een kistje uit New- York, met een voor den Paus bestemd geschenk, dat geadres seerd was: To His Ilolyhess ],eone 13. (Aan Zijne Heiligheid Leo XIII). De al te vindingrijke post had nl. gemeend, dat de gast van Prof. Wichmann His Holyness heette, cn dat dus het kistje bij hem moest zijn. Prof. W. zorgde natuurlijk, dat het geschenk spoedig aau het juiste adres werd bezorgd. D e Spes patriae van Bulgarije schijnt voornamelijk te Genève haar opleiding te genieten. Er studeereu aan de koogescho >1 aldaar niet minder dan 46 jonge Bulgaren. Zj zijn wat op vliegend, maar zeer ijverig. In het Fransche Ministerie van Financiën is een diefstal gepleegd vau 300,000 franks aan obligatiën der nieuwe lsening van 3 percent. De schuldige, een bediende van dat Ministerie, is met drie medeplichtigen in hechtenis genomen. De dietstal werd ontdekt bij het inwisselen van eenige der gestolen stukken ten kantore van een geldwisselaar, wien de zaak verd :ekt voor kwam en die de politie waarschuwde. Het gemeentebestuur te Madrid heelt met het oog op brandgevaar besloten, dat te begiunen met het volgend win'erseizoen, alle schouwburgen electrisch verlicht moeten zijn, op straffe van sluiting. Als een bewijs hoever de Fran sche industriëelen het gebracht hebben iu het vervaardigen van zoogenaamd Ghineesch en Ja- nansch porselein, moge het feit gelden, dat de President van de Kamer van Koophandel te Kioto (Japan), de Heer H imaoka, naar Parijs is gekomen om daar kleurstoffen te koopen voor de Japansche fabrikanten van aardewerk. Een nieuw zaakje Scknabele dreigt wederom de verhouding tueschen Frankrijk en Duitschland te bederven. Ziehier wat, naar uit Nancy gemeld wordt, dezer dagen weer aan de grenzen gebeurd zou wezen. Als het waar is, wat we vooralsnog betwijfelen, houden de Duit- schers er daar inderdaad voor meuschen, even goed als voor wild, een stelsel van lokken en vangen op na. Vrijdag 11. was zekere Barbcrot, een gewezeu Fransck jachtopziener, vlak aan de grenzen bezig met een troep wilde zwijnen te vervolgen, toen plotseling een Duitsche grenswachter hem aanriep eu door teekeneu beduidde nader te komen. Zon der achterdocht naderde Barberot, doch toen greep de Duitsehcr hem plotseling aan, waarna eene worsteling ontstond, waarin Barberot op den grond werd geworpen. Zijn aanvaller nam hem hierop zijn geweer af eu verwijderde zich. Op Barberot's hulpgeschreeuw kwam een boei' uit Trieux, die met eene kar in de buurt was, aansnellen. Hij bracht den ontstelden Franschman naar diens woonplaats terug. 't Geval dus wordt iu 't bericht uit Nancy ten slotte nog gemeld heeft in de geheele grensstreek groote veroutwaardigiug gewekt. Moge 't spoedig opgehelderd worden en dan uit zijn! DeZwitsersche bladen p u b 1 i c e er- den onlangs een treffend verhaal van eene schit terende redding op den St. Beruardsberg, in 't laatst van November A. P. bewerkstelligd. Ter wijl een hevige stormwind o zekeren Zondag avond woedde, bemerkte de directeur van het vreemdelingen-gesticht, Grand genaamd, dat zijn lijfhond onrustig werd en naar buiten wilde. Grand nam eene lantaarn, en een misthoorn en volgde den hond op de bergen. Het duurde niet lang, of hij hoorde een noodkreet, en zie, geleid door den houd, gelukte 't hem weldra een Italiaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2