MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. uit de sneeuw op te beuren. De arme vreemde ling werd spoedig naar het hospitium verroerd. Daar vertelde de inmiddels bijgekomen man, dat zijn vader, twee broeders en nog een ander Italiaan onder de sneeuw bedolven lagen. Hij had lang om bulp geroepen, maar was eindelijk door de sneeuw overvallen. De directeur ging opnieuw uit. Deze tweede tocht was moeilijker; hij dwaalde verd r af, doch, door den hond geholpen, deed hij weder eeue ont dekking: hij vond toen den vreemden Italiaan, die ook naar huis werd gedragen. Ten derde maal uitgegaan had Grand het onuitsprekelijk geluk, na een. uur zoeken in den sneeuwstorm, de overige verdwaalden te vinden. De vader en broeder van den eerst geredde lagen gehoel be dolven en waren zeer verstijfd. Twee personen kwa men spoedig tot bewustzijn en konden hem vol gen; de derde man droeg hij weder op zijne schou ders naar het hospitium. 'tWas middelerwijl reeds 12 uur in den nacht geworden. Niet minder dat vier uur had Grand met zijn hond in een alles verblindenden sneeuwstorm op de bergen doorge bracht. D e N. Landb. Ct. heeft met vroolijke overdrijving gevraagd waarom de „melkkunde» niet aan onze hoogescholen onderwezen werd, waar om ze niet net zoo goed eeue wetenschap zou zijn als de sterrenkunde. De Wageninger vindt het wat kras de melk en de sterren als voorwerpen van wetenschap op éen lijn te stellen, maar De Tijd merkt geestig op, dat er een punt van aanraking is: de Melkwegl De Russische Regeering moet bij eene firma te Londen een groot aantal luchtbal lons voor krijgsgebruik besteld hebben, tegen den prijs van 500 (6000) per stuk. Die ballons moeten van eene onbrandbare stof vervaardigd zijn en zulleh met verdunde lucht worden gevuld. De Rijnspoorwegmaatschappij te Rotterdam schijnt op Zondag geen goederen te bezorgeD, doch dit te laten doen door tusschen— komst der dienstverrichting. Verleden Zondag werd een pakje, dat franco uit Amsterdam was verzonden per Rijnspoor, door een dienstman der Rotterdamsche dienstverrichting bij iemand thuis bezorgd en daarvoor 15 ets. vracht geëischt. Daar de geadresseerde het op Zondag niet in ontvangst wilde nemen, werd het den volgenden dag opnieuw bezorgd, doch toen 45 ets. vracht geëischt. Bij de Rijnspoorwegmaatschappij, welke voor de behoorlijke franco bezorging had moeten zor gen, is gereclameerd. Waterdicht pakpapier. In Oostenrijk is, blijkens de Papier-Zeitungeen waterdicht pak papier gepatenteerd, dat bestaat uit twee met elkander verbonden lagen, waarop een eigenaar dig toebereid waterdicht zwart lak of op een kant, of op beide kanten is uitgestreken. De laag lak ligt zeer gelijkmatig op het papier, is fraai mat van kleur, zonder reuk en breekt zelfs niet bij scherp buigen. Het papier is bizonder geschikt voor het transport van waren over zee, en beter voor het doel geschikt dan perkameutpapier of waspapier. Twee jongens speelden te Har- lingen op een stoep, en de kleinste, op het deksel van een put trappende, had het ongeluk daarin te vallen. De andere, 10 jaar oud, zag nog alleen maar de handjes van den drenke ling en had de tegenwoordigheid van geest hem het putemmertje toe te werpen en hsm toe te roepen dit te grijpen, wat de dreukeliug dan ook deed. Het touw stevig vasthoudende, schreeuwde nu de lOjarige zoo hard hij kou om hulp. Deze schoot toe, en het jongentje werd uit zijn benauwden toestand gered. Door de heeren Vloothuis Zoon, horlogemakers te Hoorn, schijnt eene uitvinding gedaan te zijn om botsing tusschen elkander Ontmoetende treinen te voorkomen. Op hun re quest heeft de Minister van waterstaat een deskundige aangewezen, ten einde het bruikbare der vinding te onderzoeken. De rattenplaag in het Witte Huis. Heeft de regeering van Nieuw-Zuid-Wales onlangs tot uitroeiing der konijnen eene aanzienlijke som uitgeloofd, er moet in Washington sprake van zijn in het Congres een wetsvoorstel in te dienen om eveneens een prijs uit te loven voor hem, die een middel aan de hand doet tot uit roeiing van de ralten, die het Witte Huis be volken. Mevrouw Cleveland heeft aan een harer vrien dinnen sub rosa medegedeeld, dat de President der Vereenigde Staten zijne halve nachten door brengt met de jacht op ratten. Het was echter reeds lang bekend, dat dit brutale volkje bezig was bezit te nemen van de woning van het hoofd der uitvoerende macht. Onder President Arthur was dat knaaggedierte zoo brutaal, dat zij zelfs de zittingen van den ministerraad kwamen bijwonen. President Arthur heeft een hardnekkigen oorlog tegen hen gevoerd, maar met even weinig succes als President Cleve land. Donderdag jl. vervoegde zich aan de secretarie eeuer plattelandsgemeente nabij Amsterdam een ingezetene dier gemeente, welke op luiden toon ophelderingen verzocht, waarom zijn Daam bij die van zooveel groote lui op het gekkenbord (de naam der publicatieborden) was geplakt. Met moeite werd dezen eerbaren burger aan het verstand gebracht, dat hij thans, ingevolge de nieuwe kieswet, in de termen viel van te mogen kiezen, terwijl de volgorde van de letters, die zijn naam vormden, oorzaak was dat deze tusschen die van eenige invloedrijke ingezetenen stond. Eenigszius gerustgesteld vertrok de man, na nog morrende te kennen gegeven te hebben, dat bij niet wist waarvoor die gekheid diende, eu dal het toch maar om de centen te doen was. Gedurende eene huiszoeking in de woning van verdachte Nihilisten te St. Peters burg, brak dezer dagen een hevige brand uit, welke in een paar uren het geheele huis met alles wat daarin was: eene geheime drukkerij en een aantal papieren, vernielde. De brand was blijkbaar met opzet gesticht, om het onderzoek der politie te verijdelen. Verscheidene bewoners van het huis zijn in hechtenis genomen. Een visscher van Mazargues(Bou- ches du Rhone) heeft verleden week een haai van 600 kilos gevangen. Niet zonder moeite werd het dier aan wal gebracht en niet voor uien het den kop had afgeslagen. Het bleek te zijn dezelfde haai, die onlangs een schipper en een kind, wier boot door een windvlaag omgeslagen was, ver scheurd had en waarvan de kleeren in de inge wanden van het monster werden teruggevonden. Ervaren landbouwers uit den omtrek van Berlija voorspellen geen strengen nawinter, omdat de egel, die anders omstreeks dezen tijd zijn winterslaap diep onder den grond pleegt te houden, zich reeds weder vertoont en op wormen, slakken en muizen aast. Omstreeks het midden van October liet deze weerkundige borsteldrager zich nog zien, eveneens een teeken, dat de winter niet lang zal aanhouden. Eene vrouw te Bordeaux, 57 jaar oud, was reeds lang ziek en tengevolge van de crisis der ziekte viel zij in den morgen van Maandag 2 dezer in slaap en, hoewel geheel be wegingloos, was hare ademhaling zeer geregeld. De avond kwam en zij sliep nog. Dagen en nach ten gingen voorbij en steeds sliep zij door. Üe geneeskunde staat tegenover een dergelijk geval machteloos en de vrouvv slaapt nog steeds door. De beste manier om u iemand tot vijand te maken is, hem vijftig gulden te leenen, zeide een wijsgeer; en toen keek hij zijn publiek eens rond en vroeg half lachend, half verwijtend: //Is hier soms iemand, die zich mij tot vijand wil maken?» Niets is zoo welsprekend, dan het goede voorbeeld. Hoogmoed sluit bet hart voor over tuiging. Hoe minder begeerten, hoe meer vrede en rust. Het vaderlijk gezag is de eerbiedigste van alle wetten. De wijze waarop wij de rampen en ongelukken dragen, die ons overkomen, ver meerdert of vermindert hen. De vergiffenis, welke wij aan onze vij anden schenken, bestaat niet alleen daarin, dat wij hen niet benadeelen, wij moeten hen bovendien ook liefhebben en goed doen. Allerlei. Ook eene uitmuntende hoedanigheid. Huurder. Heeft deze woning nog andere goede hoedanigheden, dan die, welke u mij heeft opge somd Huisheer. O, ja, nog eene, als ge geluk hebt, kunt ge er de 100,000 uit de staatsloterij in winnen. ge die maaltijden ook niet meteen hier kunnen laten.» Bij de exercitie. Sergeant. Recruut Booneu- staak doe je mond dicht, je voorman zou er in kunnen vallen. Uit de kinderkamer. Wat wil je wor den, kleine man Ik wil soldaat worden, oom. Dan word je doodgeschoten, mannetje. Ja Wie schiet dan de soldaten dood, oom De vijand, mijn jongen. Dan wil ik liever vijand worden. Bang en Stand. Hendrik VIII van Enge land, die den Duitschen schilder Hans Holbein aan zijn hof in dienst hield, had met hem een contrakt gesloten, dat hij voor niemand anders mocht schilderen, zoolang de Koning hem be taalde. Eene der dames van liet bof wist den schilder echter over te halen, om in stilte haar portret te maken,Terwijl Holbein haar schilderde, mocht geen der adellijke heeren of dames van het hof worden binnen gelaten. Een der lords, die zich echter bij een voorgenomen bezoek boven deze wet verheven achtte, wist, toen hij was af gewezen, langs een ander vertrek toch in het atelier door te dringen. In ziju angst voor den Koning greep Holbein den voornamen indringer, onverhoeds bij den kraag en wierp hem van alle trappen. Meteen echter zag Holbein bet ver keerde van zijue handeling in, begaf zich op staan- den voet naar den Koning en deed rondweg be lijdenis van zijn dubbel vergrijp. De Koning gaf den schilder genade. Niet lang daarna kwam de lord als aanklager en betuigde den vorst, dat bij elke gelegenheid zou te baat nemen, om Holbein te dooden. //Mylord," zeide de Koning, „ik verbied u eene hand naar hem uit te steken ik waarschuw vooraf; want u zoude zelf daarvoor'met nw leven boeten.» „Ja, maar Sire, bedenk toch het verschil van rang en stand tusschen ons beiden.» „Non sens van zeven boeren kan ik dadelijk zeven lords maken, maar van zeven lords, zooals u er een iskan ik niet éen Holbein maken.» Gemakkelijk gezegd. „Ik zal dus deze me dicijn hier laten. Na eiken maaltijd moet ge er een lepel van nemen.» „Ocb, dokter!» klinkt het met galgenhumor uit den mond van den armen patiënt „zoudt Schrale troost. Heer. Die jas kun je wel weer meenemen die zit me veel te ruim. Kleermaker. Wacht u maar eens totdat het er flink op geregend heeft dan zit die u als aan het lijf gegoten Een kenner. A. Zeg, amice, mag ik je eren alleen spreken? B. Met pleizier, maar ik heb geen cent geld bij mij, hoort ge Haarlem, 24 Jan. Wij herinneren onzen le zers nogmaals, dat op de gemeente-secretarie de kiezerslijst ter inzage ligt en sporen de rechtheb benden en vermoedelijk rechthebbenden, dringend aan, zich te vergewissen of hunne namen op bedoelde lijst zijn geplaatst. De Commissaris des Konings in de Pro vincie Nootd-Holland herinnert alle autoriteiten en ieder ander, die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van 8 November 1815 (Staatsblad no 51) en aan den inhoud van art 29 der wet van 5 October 1841 Staatsblad no. 40), betreffende de verevening van schuld vorderingen ten laste van het Rijk, met aan beveling om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers vóór den 1 Juli aan staande in te dienen, aangezien aan die wets bepalingen, zoo nu als in het vervolg, stipt de hand zal worden gehouden. Door het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Grootebroek is aanbesteed, onder beheer van den architect E. J. Margry, te Rotterdam: het bonwen van een zustergesticht met scholen. In gekomen 25 biljetten. Minste inschrijver was de Heer J. Slenters, alhier voor f32.200. In het Koloniaal Museum op het Paviljoen zal voortaan des Zondags aan belangstellenden tot een beperkt aantal vrije toegang worden verleend op vertoon van kaarten, die gedurende de werk dagen kunnen worden afgehaald: Paviljoen voor zijde, onder het terras. Door dezen maatregel hoopt het bestuur eene kennismaking met het museum in ruimeren kring te bevorderen. ARROND.RECHTB. TE HAARLEM Terechtzitting van 19 Januari 1888. 1J.B..2N. N., 3 H. P., 4 G. v. d. W., 5 H. Z., 6 G. de B. jr. en G. de B. ar. 7 A. B. en B. B., allen te Heemskerk; allen strooperij; ieder f 3 boete of een dag hechtenis, de 3e, 4e. 5e, Ce, en 7e: f 2 bij verstek. 8 C. M. tc Velzen; mishandeling; een dag gev. straf. 9 N. B- te Haarlemmermeer; mishandeling; 3 dagen gev straf. C. v. d. B. te Haarlem; mishandeling; 14 dagen gev. straf. 11 W. K. te Leimuiden; beleediging van een amb. tenaar in functie; f25 boete of 5 dagen hechtenis. 19 W. L. te Haarlem; mishandeling van een ambtenaar f; 7 dagen gev. straf. 13 J. P. K. te Jan-Gijzenvaart; Opz. vernieling van eens anders goed; vrijgesproken. 14 T. L. van S. te Haarlem; diefstal; 7 dagen gev. straf. 16 H. B. te Haarlemmermeer, verduistering en oplichterij; 6 weken gev. straf, met vrijspraak van het sub 2 tenj/tste gelegd. 17 J. H. Z. te Haarlem; verduistering; een jaar gev. straf. Z. D. H. Mgr. F. II. Boermans, Bisschop van Roer mond, heeft benoemd tot Kapelaan te Broek-Sittard den Weleerw. Heer E. Th. Van der Vorst, vroeger Kapelaan te Hoensbroek. BURG STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 19 Jan.: C. Weruik-Blij, z. 20Jau.:N. Vermaas-Boeré, d. G. Buys-Lap, d. M. van der Goes-Toeset, z. M. S. Stuurman-Sabelis, d. A. Ba- rends-De Greef, d. M. Orval-Van der Grift, z. (leven loos). 21 Jan.: H. M. Vos-Philippo, d. W. M. Lips-de Hey, d. M. van Ameroogeu-Glazer, d. - J. E. van Donselaar-Klaprood, d. M. Roeet-Van der "Werif, d. 22 Jan.: H. Van Duin-Opmeer, d. C. Lammes- Keesmaat, d. H. T. Stoelman-Van Keulen, d. G. Tieskens-Bruigom, d. W. H. Franse-Boon. z. A. C. Wesseling-Stam, d. N. Cauveren-Van Praag, z. S. C. van der Laan-Boeré, z. Overleden: 19 Jan.: D, Guitoneau, 33 j. 21 Jan.: M. E. Kuipers-Wilkelman, 48 j. C. Bakker, 2 j. P. Rosenberg, lm. H. Ausum-Te Loo. 45 j. A. C. Versteegh, 8 m. 22 Jan.: W. Van Loov, 2 j. W Van Cuyk, 82 j. 23 Jan.: L. F. Grossouw, 22 j. HAARLEM., 23 .Tan. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 6,— a f5.75. witte f 5.50 a 6,65 rogge f 4.65 a f 4.40 Haver f 3.12% a f 2,80 gerst f duivenboonen 16,25 a 6,20; paardenboonen f5,45 5,15 bruine boonen f Gr. erwten f a f AMSTERDAM, 23 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 556 rundereu, van welke de prijzen waren vette lste qual. f -.70. dito 2de qnal. f 0.65 dito 3de qualiteit 7'-.60 per kilojmelk- en kaifkoeien 140 a 220, 1 graskalv. a 50 nuohtere kalveren 6 a 11, 14 schapen en lammerena 355 vette varkena 35 a 41 c.; beide per kilobiggen a paarden a LEIDEN, 21 Jan. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet tarwe winter- a -,znmer- /-,— a f heet. rogge winter- a zomer- a heet. gerst zomer- -.— a chevalier a heet. haver, zware- f -. De prijs der boter was heden per 1/4 vat 1ste qual. f62.a 68.—, 2de qual. f 52.— a 60. ALKMAAR, 21 Jan. De aanvoer van vea en daar- voorbestede prijzen volgt Okoeien 140a 160, 25 nuchteren kalveren 8 a 14,— vette kalveren a 204 schapen 10 a 18 varkena fper kilo, 43 ma gere dito /II a 13,4 bokken 4 a 8, paarden a lammeren f a ALKMAAR, 23 Jan. Ter veemarkt werden ver kocht 7 koeien van 150 a 225 80 kalveren van f 40 a 120 17 nuchtere dito van f 6 a 18 3 schapen f 14 a 18, 119 varkenB a 36 a 44 c. 27 magere 10 a 13 per kilo. HOORN, 21 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heel. tarwe f 7,a 8,heet. rogge f heet. gerst a 5.heet. haver l 3 af 3,75 mosterdzaad a— —heet. bruine f 11,a 12— gele f J' heet. paardeboonen f 6 a 7,heet. erwten f a heet. groene/11.a 13, heet. grauwe 12,50 a 15 heet. witte 10,0 a f 12 heet. aardappelen a manden appelen f a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f tot veulen» f a koeien van ftot—kal veren van 6 tot 20, schapen van 10 tot 20 lammeren van 12 tot 17,— varkena van 7 a 12, zeugen a biggen van 3.— a 6 ROTTERDAM, 23 Jan. Op de veemarkt waren gis- eren en heden aangevoerd: —paard. 218 ïunderen, 26 vette- cn graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 182 scha pen of lammeren, 015 varkens, biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 62 e. 2de qual. 58 c., 3de qual. 54 c.; kalveren 1ste qual. 102'/s 2de qual. 95 a 90 c., schapen 58 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 23 Jan. Moutwijn, per ned. vat ƒ9,— Jenever f14,50, Amsterd.proef f 15,75 spoeling fl,dito commissiefl,30. LONDEN, 23 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2900, Schapen en Lammeren 13000,Kalveren 180. Zwijnen PrijzenBeste Runderen 2/4 a 4/9 Schapen en Lammeren 3/2 a 5/4, Kalveren 3/- a 5/- Zwijnen 2/4 a 3/6. Amsterdam, 23 Januari 1888. Prijzen der onderstaande effecten n. ganoteer pLt. de koers Nederland. Certif. Werk. Sohuld. 2i, 3 0 0 0 3i Hongarije. Obl. Leening 18675 Goud leening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buiten). 1853-84 8 bij Hope& Comp. Oude Russen 5 Obl. Nio. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 76. 1' Portugal. Rusland. Spanje. 74% 887„ 99 997a 88 61% 63%, 587j 101%, 807s 97%, 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865. 5 00 0 1869. 6 Egypte. Obl. Leeuiug 1876.4 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4' 1877 4 Columbia. Obligatien43, Peru. Leaning 18700 1872G Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw.Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' Kalle. Rualand Bumeule. Amerika. 1875. Zuid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatsch. Aand.. Balti che Spw. Aand.. Jelez Griasi Obl.. Kiew Brest Aand Kursk Ohark. Obl. ƒ1000,. Morschansk Sysran Aand.. Riaschk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Oert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. PREMIE-LEENINGEN. Nedevland. Loten Amsterdam 100. Rotterdam Gemeente Crediet.. Belgte. Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staats!. 1854, I860.. 1864.. Rusland. 1864. 1866.. 5 8 5 8 5 5 5 E 5 div. 60 127a 73%, 106 26 16", 143/s 116 1467, 116 75'/a 1377, 88'/, 9% 60'/, 111 55% 89'/, 96 26'/, 140 27%, 1183/, 101'/a 110'/, 105 102 897a 103 107'/, 130 138 129 Geldkoers prolongatie 2'/, pet. BERLIJN, 28 Jan. Aan den Bondsraad is een ontwerp ingediend tot liet aangaan eener leening voor krijgskundige doeleinden, welke als geheim beschouwd moet worden. Volgens de Berliner politische Nachrichten wordt verzekerd, dat ook het laatstelijk ge noemde bedrag van 230 millioen mark nog niet geheel met de werkelijkheid overeen stemt. Binnenkort is men voornemens eene ge deeltelijke operatie aan het strottenhoofd van den Duitschen Kroonprins te bewerk stelligen, teneiude de door de ziekte ver woeste kraakbeenige deeleu aan de linker zijde te verwijderen. Waarschijnlijk zal Dr. Mackenzie zelf deze kunstbewerking uitvoe ren, waarbij dan tevens onderzocht kan worden in hoeverre diens meening gegrond is, dat er geen kanker aanwezig is, en of het doelmatig geacht kan worden den ge- weuschten terugkeer van den Kroonprins naar Duitschland te veroorloven. HAVRE, 23 Jan. Louise Michel heeft alhier eene anarchistische conférence gehou den. In de vergadering ging het stormachtig toe. Te midden haver voordracht werd er gebromd, e» een der aanwezigen loste eene revolver op Louise, waardoor zij werd gewond. PARIJS, 23 Jan. Op bevel van den Minister van Binuenlannsche Zaken is de onder- Prefect te Briey een onderzoek gaan instellen naar het voorval aan dePransch- Duitsche grenzen. De Lanterne behelst eene dépêche uit Rome, volgens welke de Italiaansche Re- geeriug een aan de Corriere Matino gericht telegram zou onderschept hebben, waarin gemeld werd, dat er een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Italianen en de Abyssiniërs, waarbij de laatsten vele dooden en de Italianen 100 dooden hadden. MEDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. De Capsulen Guyot zijn bij voorkeur het middel der broncbites, aamborstigheid, zin kingen. De kandteekeuiug E. Guyot staat in het zwart op elke witte capsule prijs fl. 1,25. »Ik leed aan eeue zinking en hoestte dag en nacht. Na verscheidene genees- reeren mijner stad geconsulteerd te hebben, maakte ik van de Capsulen Guyot gebruik en werd onmiddellijk verlicht. Thans be vindt ik mij wel en ik kau niet anders dan ze aan lijdende personen recomman- deeren. Aguet, aannemer te Lausanne»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3