BINNEN L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. gingen tegen Abygsinié' zouden geuit heb ben, houdt aan. Luidens een bij het Columbiaansch Consulaat-generaal te Pargs, zoomede bij de Revue Diplomatiqueingekomen tele gram. zou de President der Republiek, dr. Rafael Nunez, zijn afgezet geworden en de vice-President, Generaal E. Payan, het gezag hebben aanvaard. Een besluit der nieuwe Regeering de creteert: eene algemeene annestie voor de talrijke politieke verbannenen van den laatsten tijd; het herstel der vrijheid van drukpers; de inkrimping der legersterkte en wetgevende bijeenkomst vau het Con gres, door dr. Rafaël Nunez afgeschaft. Uit Calcutta wordt gemeld, dat een Engelsch gevolmachtigde naar Siam ver trokken is, teneinde met den Koning te onderhandelen over de concessie eener spoorweglijn tusschen Bangkok en de grens van Yunan, aan te leggen door een En gelsch syndicaat. Hetzelfde blad verneemt uit Caïro, dat tusscheu Mariott en de Egyptische Regee ring eene overeenkomst is gesloten, waarbij de vorderingen van den ex-Khedive tegen over den Egyptischen staat op minnelijke wijze worden vereffend. In plaats van £118,000 's jaars, welke Ismaël-Pacha uit de civiele lijst vorderde, ontvangt hij lan derijen tegen eene geschatte waarde van 1,630,000 en bovendien 100,000 voor den te veld staanden oogst. Ook krijgt Is maël-Pacha zijne paleizen en andere goe deren terug, zoo in Egypte als te Constan- tinopel, waarvan de waarde door hemzelven geschat wordt op 575,000. De be richtgever van de Standard geeft op, dat de ex-Khedive iu Egypte de paleizen te Ghezireh, te Casrali en te Caïro terug be komt en te Constantinopel het paleis Emir- gkian, alle met het meubilair en zilver werk, zooals vroeger er iu aanwezig was, benevens 250,000 contant. Bij kon. besl. van 17 Januari is liet maximum bedrag van de postwissels, alsmede bet bedrag, dat in de acht dagen door denzelfden afzender aan denzelfden geadresseerde per postwissel van Nederland naar Nederlandseh-Indië en van Ne- derlandsch-Indië naar Nederland kan worden overgemaakt, verhoogd van ƒ150 tot ƒ250. Dit besluit treedt in werking den lsten April 1888. De Minister van Koloniën heeft bekend gemaakt, dat op een nader op te geven dag in de eerste helft der maand April 1888 in Neder- landsch-Indië, ter plaatse mede later op te geven, ingevolge een besluit van de Indische Begeering, eene openbare aanbesteding zal worden gehouden voor de levering van: 7500 ton Engelsche, 4800 ton Australische steenkolen en 400 ton smeed- kolen, ten behoeve van de exploitatie der staats spoorwegen op Java. De voorwaarden worden in de Staatscourant van 22/23 Jan. vermeld. Tegen den Heer Willink Ketjen is naar de N. 11. Ct. meldt eene rechtsvervol ging ingesteld wegens beleediging van den Mi nister van Koloniën. Deze zaak zal den 9n Februari voor de Haag- sche rechtbank worden behandeld. De Stand, meldt, dat eerlang de voorzit ters der anti-revolutionnaire kiesvereenigingen naar de hoofdplaats hunner provincie zullen worden opgeroepen, om onder leiding van een of meer leden van het Centraal-Comité provin ciale samenkomsten te regelen. Wij maakten reeds melding, zegt de Ilaarl. Courant, van liet vonnis, Zaterdag 11. te Londen uitgesproken tegen den aldaar ver- blijfhoudenden Nederlander L. Serné, die lot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld werd wegers brandstichtiug. Hij was op 15 December 11. door eene andere jury vrijgesproken van moord. Er waren, naar men zich herinnert, bij den door bem aangestoken brand twee zoons van hem, 13 en 11 jaar oud, om het leven gekomen. De zaak heeft zich aldus toegedragen: Serné, vroe ger reeds èa in Nederland èn in E geland in handen der justitie, had in den loop van het vorige jaar zijn inboedel, die geen 30 p. st. waard was, voor 600 p. st. verzekerd. Hij had allerlei brandbare stoffen in zijne woning bijeen gebracht. Iu deu nacht voor dien, waarop de brand uitbrak, was hij met zijne vrouw en eene zijner dochters op eene kamer van de derde ver dieping gaan slapen, vanwaar men uit een ven ster in geval vau brand zonder vee! moeite kon ontkomen. Ia de kamer daarnaast sliepen da tweede dochter en de beide knapeG. Politie-agenteu verzekerden, dat zij in den nacht vau den brand op onderscheide plaatsen van het huis vlammen gezien hadden, die kennelijk onafhankelijk van elkander branden. Volgens de getuigenis van Serné's dochters zijoe vrouw mocht volgens de Engelsche wet geen getuigenis afleggen had hij zijne vrouw en zijne éene dochter uit het venster geholpen, had toen zijne andere doch ter en de beide kDapen uit de naaste kamer gehaald en de tweede dochter ook uit het ven ster gebracht, maar was er toen zelf uitgeklom men, deu beiden knapen, van welke er een half ounoozel was, toeroepende hem te volgen. De rook en de vlarpmen waren echter spoedig zoo hevig geworden, dat zij daarin niet geslaagd wa ren. Een zeer verdachte omstandigheid was, dat hij eenigen tijd te voren het leven der knapen voor 10 en 5 p. st. had verzekerd. Desniettemin had de jury in December niet stellig durven verklaren, dat hij aan opzeltelijken moord schul dig was. Maar dat de brand door hem was aangestoken, bleek bij dit tweede onderzoek als stellig te mogen worden aaugenomen. Dat de beide knapen waren omgekomen, had op de zwaarte der straf invloed. De limes is vau oordeel, dat die straf zeer zeker niet te zwaar is. Blijft het onzeker of hij moord bedoeld had, stellig ziji toch tengevolge van zijne brand stichting en eene verregaande lafhartigheid de knapen omgekomen. Een Fransch advocaat zou met eene jonge, vermogende dame trouwen, toen plot— aeliug een officier zich als zijn medeminnaar ver klaarde en verlangde, dat hij voor hem het veld zou ruimen of met hem zou duelleeren. De ad vocaat nam de uitdaging aan, kwam op het be paalde uur op de afgesproken plaats en haalde een paar pistolen voor den dag met de woorden: //Ik kan niet met den degen omgaan, laten we dus de zaak met pistolen uitvechten. Kies eeu van de twee. Ik laat u daarvoor het eerste schot". De officier koos een pistool uit, schoot af en zijn tegenstander zonk levenloos ter aarde. Oogenblik- kelijk ging de officier op de vlucht, om uiet door de justitie tot verantwoording te worden geroepen, en verborg zich in een dorpje in de provincie. Eenigen tijd later ontmoette hij daar een vriend, die toevallig uit Parijs daarheen gekomen was, en die ook de dame kende, om wie de advocaat in het tweegevecht was gevallen. De vriend was niet weinig verbaasd, toen hij den officier hier aantrof, en vroeg hem, waarom hij toch zoo plot seling uit Parijs was verdwenen. „Hoe", zeide de officier, „hebt ge dan niet van miju duel gehoord? den dood van dien advocaat" „Wat zegt ge? Die man is frisch en gezond, hij is onlangs getrouwd!" Het bleek nu, dat de advocaat de pistolen met los kruit geladen had en zich voor dood had gehouden, om zich vau zijn medemin naar te ontdoen. Uit Botterdam wordt ons gemeld, dat de bankiers-firma Mozes Ezechiels Zonen, aldaar, hare betalingen heeft gestaakt. Het deficit is, naar men hoopt, niet groot; het vermoedelijk actief beloopt 3 ton, het passief 3Vu ton. Dit bankiershuis bestaat meer dan honderd jarer.. In Italië geneest men eene ver koudheid met ijs, in Kopenhagen zou men daar van den kinkhoest krijgen. In kudaluzië werkt het voedsel van den Laplander als vergift. Dezelfde dosis opium, die een Pommeraan doodt, breDgt een Turk in verrukking. De sterke brandewijn, die den Bus eerst goed op zijn verhaal doet komen, is den Spanjaard doodelijk. In Barbarije meeuen de aanzienlijken hun leven te verlengen door het inademen van stoffen, die ons schadelijk zouden zijn. Iu den veldtocht van 1813 aten de Kirgizen paddestoelen, die algemeen voor vergiftig werden gehouden, zonder daarvan eenige nadeelige werking te ondervinden. De Engelsche natnurvorseher Fordyce verhaalt, dat hij een neger gekend heeft, die als eene uitgezochte lekkernij eene soep van ratelslangen at. De kop werd met de giftklier ook steeds verorberd. Een inwoner van P ij n acker heelt eene kip, die den len Maart is begonnen te leggen en dit heeft volgehouden lot op heden, telkens vijf dagen achtereen een ei te leggen en den zesden dag over te slaan. Voor belooning van dappere sol- daten in den eerstvolgenden grooten oorlog dien Pruisen voeren zal, is reeds gedeeltelijk gezoigd. De onlangs overleden Handelsraad Beviandt, die aau Elberfeldt 200,000 Marlc en aan zijne ge boorteplaats Mettmann 110,000 Marlc vermaakte, beeft 10,000 Marlc vermaakt aan het Pruisisch Ministerie van oorlog, om van die som en de renten belooningen uit te keeren aau onderoffi cieren en soldaten, die zich iu den. eerstvolgenden grooten oorlog zullen onderscheiden. Breekt er voer 1921 een halve eeuw ua dan vrede van Frankfort geen oorlog uit, dan moet het geld verdeeld worden onder de nog levende oud-strijders van 1864-66 en 1870-71. Te Mannheim is een advocaat in het aangezicht geslagen door Baron Fats (Taets Vau Amerougeu waarschijnlijk een landge noot van ons omdat hij weigerde met den Barou te duelleeren. Zijn aanvaller is nu veroor deeld tot twee maanden vestingstraf. Een student, die den advocaat de uitdagiug had overgebracht, werd met vijf dagen gevangenis gestraft. Een aleemeen g e a c h t h o o g I e e r - aar te Breslau, Prof. Joseph, is nu wegens dief stal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 2 jaren verlies van zijue burgerrechten. De Professor, die een hartstochtelijk liefhebber van postzegels is, nam eer. paar jaren geleden een aantal kostbare postzegels weg uit eene verzame ling, welke door een koopman ter bezichtiging was gesteld. Toen zijn diefstal ontdekt was, gaf hij andere postzegels dan de gestolene terug, en toen ook die list mislukte, beloofde hij den koopman 140 Marlc, als deze de zaak stil wilde honden. Hij liet echter tot dusverre de betaling van de som achterwege, en de koopman, die zijn geduld ver loor, gaf den diefstal aau, waarvoor nu de hoog leeraar wordt gestraft. Te Veendam zijn een fabrikant, bezitter eener bloeiende stoomsmederij, en een handelaar in hout, steen en bouwmaterialen van de kiezerslijsten geschrapt, op grond, dat de grond bun eigendom niet is en de woningen niet voor de vereischte huurwaarden zijn aangeslagen. En kelen vau huune werklieden zijn daarentegen op de kiezerslijsten gebracht. H e d e n-n acht zoo meldt de Soer. Ct. van 14 Dec. heeft ter reeds een onge hoord brutaal feit plaats gevonden. Sedert een paar dagen ligt hier ter reede het Nova-Scotian schip Stalwart, met eene volle la ding petroleum. Zeven man der equipage hebben de grootste sloep volledig uitgerust en geproviandeerd. Zij hing in de takelstoen alles klaar was, hebben de zeven er in plaats genomen en met de grootste handigheid de beide takels tegelijk afgesneden, zoodat de sloep te water plofte. Wel moet die even moeilijke als gevaarlijke manoeuvre uitstekend zijn uitgevoerd, dat zij zoo zonder ongelukken afliep. De Kapitein en verdere personen aan boord werden door dat ploffen iti het water gewekt en konden, een oogenblik later aan dek gekomen, de ver trokkenen nog in de verte nastaren, maar dat was al wat hun overbleef. De vluchtelingen roeiden den kant van Grissik uit, ziedaar al wat men verder weet. Maar de kapitein onderstelt, dat hun doal is Borneo; de zoo volledige uit rusting der sloep gaf aanleiding tot dat vermoe den. Ze zullen echter „a long pull" hebben, want zeilen hadden ze niet in de sloep. Natuurlijk werd eene aanklacht bij de politie ingediend. Wat wil die evenwel geven Eene bizondere aardigheid bij hst geval is, dat het hoofd der gedeserteerde bende is een ex- matroos der Keizerlijk Duitsche Marine, zelf Duitscber, een vent volkomen op de hoogte der navigatie en van zessen klaar voor alles en nog watdit blijkt trouwens uit de handige wijze waarop hij het gevaarlijke stuk vertoonde van het kant en klaar te water ploffen der sloep, een kunstje dat weinigen hem met evenwel suc ces zullen nadoen. Eene milioenen juffrouwin Engeland. Zekere juffr. Prince is voor den rechter te Bol ton geiagvaard wegens oplichterij. Voorgevende dat zij 1.700 000 pd.st. moest erven, had zij daarop van vrienden en keunissen 2000 pd. st. geleend. Eenindustriëel te Milaan heeft op eene der drukste standen van de stad eene zaal gehuurd, waar een aantal schoenpoetsers in unilorm aanwezig zulien zijn, om hunne dien sten aan te bieden. Hierdoor is het niet meer noodig, zich buiten op straat de schoenen te la ten poetsen. De zaal zal 's avonds door gas zijn verlicht. Aan den ingang krijgt de bezoeker van den kassier tegen betaling van het verschuldig de bedrag een bewijs, terwijl een portier zal zor gen voor het bewaren van de orde in de zaal. Een kleine doofstome neger is ie Atrika zes ponden zout waard. Zooveel tenminste heeft volgens de Figaro een Hollandsche zendeling moeten geveu voor een arm, doofstom negertje, dat men wilde doo- den. Hst negerkind bevindt zich thans in de doofstommen-inrichtiDg te Maastricht, beweert het Frausche blad. De leverancier van vleescb aan de militairen te Leeuwarden is door de garni- zoeus-voedingscommissie met j 25 beboet wegens het ten behoeve van het garnizoen slachten van eene koe, die aan parelziekte leed. De slager had haar zeer kort te voren vau een veehandelaar voor gezond gekocht. Een s a 1 o n-k aunibaal gaf onlangs voorstellingen in eene Hongaarsche stad. Hij ver slond, zoo vertelt de Pester Lloyd, messen, spuwde vuur, trok gekleurde linten uit zijn keel, maar ondanks dat alles mocht hij zich in geen druk bezoek verheugen. Hij beproefde door zijn pro gramma uit te breiden meer toeschouwers te lok ken. Het hielp niet. Daar kwam hij op den ge malen inval te annonceeren, dal hij op het slot der eerstvolgende voorstelling eeu geheel merisch zou opeten. Dat trok. Des avonds was de zaal stampvol. Er kon geen muis meer in. De „artist" had zijn programma tot op de menscheneterij uitgevoerd. Na eene zeer lauge pauze werd het publiek ongeduldig en begon te morren. Enkele stemmen hoorde men roepen: „Waar blijft hij met zijn menscheueteu!" Eiudslijk trad de „artist" voor het voetlicht en verzocht op beleefden toon of een der aanwezigen de vriendelijkheid zou willen hebben ophettoo- neel te komen om zich te laten opeten. Een pootige vleeschhouwerskuecht sprong ter stond op de verhooging en verklaarde zich bereid (1e huiveringwekkende proef met zich te laten nemen. De //escamoteur" verzocht den man op een stoel plaats te nemen. In ademlooze spanning wachtten de toeschouwers en het vrijwillige offer lam op den afloop van den kanuibalistiacben maaltijd. De specialiteit in het menscheueteu stroopte hemdsmouwen op, maakte allerlei hocus- pocus en beet eindelijk zijn slachtoffer iu het oor. De vleeschhouwersgezel sprong in een wip van ziju stoel op, vertrok zijn gezicht van de pijn en riep met de hand op het oor: „Hoor eens, je bijt!" „NatuurlijIs" antwoordde de gewaande kanni baal en zette een paar ooger. op, of hij vreeselijken honger had, „natuurlijk; ik bijt. Ik kan je toch niet in eens opslokken". De vleeschhouwer had er genoeg van. In een ommezien was hij het tooneel afgesprongen en uit de zaal verdwenen. Het laatste nummer van het programma kon niet doorgaau, daar niemand roeping gevoelde den voortvluchtigen vleesch- houwersgtzel te vervangen. Hoe groot het gebrek aan genees- kundigen in de provincie Drente is, blijkt hieruit, dat in de maand December niet minder dan 31 personen overleden ziju zonder geneeskundige hulp te hebben ontvangen. Velen wonen op 2Vs a 3 uur afstands van een geneesheer. Eene nieuwe manier om rekeningen U voldoen! In den loop der vorige week werd de zoon van den slager I. te Gennep naar het naburige dorp Heijen gezonden om nieuwjaarsrekeningen rond te brengen. Bij een zijuer oude klanten werd op afdoening aangedrongen, omdat de posten reeds zoo oud waren. In deu vorm van een duchtig pak slaag had de directe afbetaling plp.a's, evenwel zonder quitantie. Na deze afreke ning werd het jonge mensch de deur uitgeworpen en ook nog buiten vervolgd. i Een man van de wet en de letter. Een der eerste advocaten van Londen vroeg dezer dagen aan den president der rechtbank wr. Day, of hij ook kon goedviodeu eene zaak uit te stellen tot na het ontbijt luncheon of twaalf uurs-bo- terham) van het Hof, daar de advocaat der tegen partij had geseind, dat hij den vroegtrein had gemist. Mr. Day antwoordde: Ik begrijp uwe bedoe ling, maar uwe vraag is niet voor antwoord geschikt. Het Hof schorst eene zitting, maar het Hof ontbijt niet; ik ken geen enkel Hof dat ontbijt; ik weet niet wat de individu's van het Hof doen, maar het Hof ontbijt nooit. In de vestibule van hetpaleis van justitie te Limoges heeft een ontevreden cliënt op zijn advocaat geschoten, die echter niet getroffen werd. Slechts de kraag van zijn overjas werd door de kogels doorboord. De bekende Engelsche tooneel- speler Wilson Barret verloor dezer dagen een groot gedeelte van zijn meubilair. Een dief had gehoord, dat hij op het punt stond om te ver- huizeu en reed, in zijne afwezigheid, met een grooten meubelwagen voor zijne deur. Het dienst doend personeel hielp trouw mede aan het vol pakken van den wagen, die daarop wegreed, zonder dat men kwaad vermoeden had. Toen Barret te huis kwam, vernam men eerst het ware der zaak, maar van het gestolene is tot nog toe niets terecht gekomem Onlangs werd gemeld hoe de 20-jarige Hermanus Westerhof, te Kibbelgaarn, bij ongeluk door zijn vriend, Hiltje Doddema, werd doodgeschoten. Deze laatste stond Vrijdag terecht voor de rechtbank te Winschoten. Op grond van zij ie verregaande onvoorzichtigheid, werd door deu Officier van justitie eeu gevange nisstraf van negen maanden tegen hem geëischt. Zooals wij onlangs zeiden, gaan in Berlijn de brandkastenmakers voort elkanders brandkasten open te breken. Na Eabian-Ade nu weer Ade-Fabian. Er doen zich bij die proefnemingen omstan digheden voor, welke de zaak zeer ingewikkeld maken. De onlangs opengebroken kast van Ade was er een, volgens dan fabrikant, van oude con structie, niet eene zooals hij ze tegenwoordig le vert, en de openbrekende werklieden gebruikten er bizondere toestellen voor tot een gewicht van 65 kilo. Toen Ade da vorige week eene kast van Fabian liet openbreken, waren de we. klieden van een voudige hulpmiddelen voorzien, welke uiet meer dan 16 kilo wogen en gemakkelijk onder de kleederen te verbergen waren. Daartegenover staat, dat Fabian verklaarde, dat hij tegenwoor dig ook betere kasten maakt dan de nu ge opende. De Berlijnsche bladen, onpartijdig in dezen wedstryd, geven iu elk geval uau Ade de hulde dat hij de brandkastenmakers in Berlijn tet eene verhoogde werkkracht en tot eene verbeterde fa bricage heeft geprikkeld. Hoe wijd het keelgat van sommige Müicheners wel is, blijkt opnieuw uit eeu treurig geval, dat zich volgens het Prager „Tage- blatt" onlangs aldaar heeft voorgedaan. E;n „aar dig" Munchenaar had iu stilte in 't glas vau ziju vriend een horloge met daaraan verbonden ket ting geworpen Van zijne vrienden moet men 't hebben. De dikke, goedige Beier zette 't glas aan den mond en geen kwaad bewust, werd ook het horloge met ketting ingoalikt. Thans zit het in zijn maag, en veroorzaakt den man, die geene spijzen meer kan verdragen, zooveel last, dat men tot eene gaslrotomie zal moeten overgaan. Mazelen besmetting overgebracht door een brief. Eeu geval hiervan is te Assen voorgekomen, alwaar een jongmensch huis genoot van den Commissaris des Konings in wiens onderlijk huis te Tiel zich de mazeleu vertoond hebben, door die ziekte is aangetast, terwijl thans te Assen geene andere lijders aan mazelen voorkomen. De toevloed van studenten in de geneeskunde is te Berlijn zoo groot, dat de Ke geering de kosten van toelating tot de lessen heeft moeten verhoogen, om eeu steeds meer en meer dreigend Aerzteproletariat tegen te gaan. In den loop vau het jaar 1887 is het aantal studenten in de geneeskunde aldaar wederom met 128 toegenomen, niettegenstaande zoowel door de directeuren der gymnasia als door de artsen-vereenigingeu op het steeds toenemen van het aantal artsen is gewezen, en krachtig aan de leerlingen der Duitsche gymnasia is ontradeu, deu werkkring van arts tejjvolgen. Zulke waarschuwingen schijnen dus al even weinig geholpen te hebben als die hier te lande gegeven. Te onzent is het aantal studenten in de geneeskunde tot ongeveer 1100 gestegen, zijnde nagenoeg 3 maal zooveel als in 1865 iu de geneeskunde studeerden. Te Tripscompagnie (Groningen) heeft de vrouw van den schipper W. L. bezig zijnde het bed op te maken, daarin een levenden bunsing gevangen. De vrouw was min of meer van haar stuk, maar de bunsiug werd toch ge vangen. Men heeft onlangs in den om trek van Keims, op een ommuurd terrein vol konijnenholen, eene welgeslaagde proef ge nomen met het middel ter verdelging van ko nijnen, dat de Fransche geleerde Pasteur heeft aangegeven, in antwoo-d op eene prijsvraag der Begeering van Nieuw Zuid Wallis, die f 300,000 uitloofde voor het beste middel daartoe. Wegens de ongesteldheid vau den Heer Pas teur werden de proeven door ziju neef, den Heer Loir, geleid. Een bos hooi werd overgoten met bouillon, waarin microben van kippen-cholera waren gekweekt. Den volgenden dag vond men reeds 19 doode konijnen, twee dagen daarna nog 12 en toen men daarop iu de holen zocht, vond 'v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2