R. K. UMEREENIGM MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. A V R T E T 1 E N, In verband met de aankondiging op de laatste bladzijde dezer Courant, wordt gemeld, dat de Toegangskaarten tot de Feestviering op Vrijdag-avondreeds voor het grootste ge deelte zijn verkocht en dat ze dus, met het oog op de be schikbare zitplaatsen, nog slechts tot een beperkt getal kun nen worden uitgegeven, Voor geest en hart. Rijkdom, waardigheid en eerbetoon verdwijnen bij den dood, de deugd alleen blijft. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kunstnieuws. Kerknieuws. Namens het Bestuur C. J. GONNET, Pres, W. KüFPERS, Secr. men doode konijnen bij groepen ran 5, 6 en 10 tegelijk. De Heer Pasteur zal eerstdaags inliet ulnsti- tut" de genomen proeven bespreken. Of hij den uitgeloofden prijs zal verwerven is nog niet zeker. Zooals men weet, wordt door sommigen de nieuw heid van het middel bel wist. Prins Jerome Bonaparte heeft dezer dagen te Weenen eene eigenaardige historische reliquie gekocht. Het is een portret van Napo leon I. vervaardigd van 's Keizers eigen haar en doorhem in 1809 geschonken aan eene aanzien lijke dame te Venetië. De Britsche consul te Christia- nia werd getroffen door het feit, dat het bouwen van huizen met gebakken steenen gedurende vriezend weder in Noorwegen wordt voortgezet, terwijl het bijna overal elders in Europa gestaakt wordt, waardoor een aantal handwerkslieden juist in den moeilijksten tijd dss jaars buiten verdiensten ge raken. Bovendien bleek hem bij onderzoek, dat muren, in den winter gebouwd, spoediger droog worden dan die, welke in den zomer worden ge bouwd, omdat het verschil in de temperatuur van de lucht en die van de kalk de laatste door verdamping afkoelt en aldus dwingt een groot gedeelte van het vochtgehalte af te geven. Noor- weegsche metselaars zeggen: de muur vriest zich droog. Het geheim van de kunst is het gebruik van ougebluschte kalk. De mortel wordt onmid dellijk voor het gebruik in kleine hoeveelheden gereed gemaakt, en de verhouding van dergelijke kalk neemt toe naarmate de thermometer daalt. Daar hierbij warmte ontwikkeld wordt, is het slechts eene quaestie van de mortel zoo handig en vlug te gebruiken, dat zij zich met de stee nen verbindt eer zij koud wordt. De steenen moeten steeds onder dak worden bewaard. Iu- tusschen is men het zelfs in Noorwegen niet eens over de grens, die aan het metaalwerk moet gesteld worden. Buiten-pleisterwerk schijnt in het geheel nog niet onmogelijk en het gewoon metselwerk, ofschoon langer mogelijk, wordt ge staakt als de temperatuur lager is dan 14 tot 91/z gr. Fahrenheit. Te Havre heeft een brand groo- te schade aangericht in de ijzer- en werktuigen- fabriek aldaar, Forges et Chantiers de la Mediter- rannée. Het voornaamste gebouw is geheel ver nield. Geen enkel arbeider zal echter door het ongeluk broodeloos worden. Eene van die betrekkei ij k zeld zaam voorkomende begraafplaatsen uit de Wikinjer tijd, die geheel ouder de aardoppervlakte inge richt en van kleine grafheuvels voorzien werden, is onlangs bij het dorp Ostrop op het eiland Zselaud bij het beploegen van een akker te voorschiju gebracht. Iu de grafkamer vond men een schoon gewonden armband, verscheidene fijue gouden spiraalringen, een groot brouzen slag zwaard, dat echter gebroken was, en brokstukken van broBZsr. vaatwerk. Al deze voorwerpen zij a naar het oud-Noordsch museum te Kopenhagen overgebracht. I11 het krankzinnigen-gesticht van Daldorf, bij Berlijn, werd dezer dagen een tooueelfeest gegeven door de kostgangers van het gesticht. De zinneloosen speelden uitmuntend. Na de vertooning had er een gemaskerd bal plaats, waarop de ziuneloozen zich aan de gekste buitensporigheden overgaven, juist als redelijke mensehen. De inboorlingen van Engelse n- Indië baschouwen de post" als eene zoo won derbare instelling, dat in enkele plaatsen zelfs de brievenbussen, die 111 sommige straten zijn geplaatst, worden aangebeden. Men heeft gezien, dat een inboorling een brief in de bus wierp en daarbij luide de plaats van bestemming uitriep, om die op deze wijze ter kennis te brengen van den geest die zooals hij geloofde in die bus woonde. Een ander trok, toen hij de bus naderde, zijne schoeuen uit, prevelde eenige gebeden, wierp den brief in de bus, legde daarna, als eene/iffergave, een muntstuk vcbr de bus, om zich ten slotte iu dezelfde deemoedige houding te verwijderen, als hy was gekomen. Te Maashees is proce s-v e r b a a 1 opgemaakt wegens verkoop van sterken drank zonder verguuuing tegen den onbezoldigden rijksveldwachter J. L. Een schelpenbaggeraar ving gis- teren aan het strand te Scheveningen een spring- levenden zalm van de grootste soort, ruim een meter lang. Beschamend voor de Europeanen. Ver leden week viel een schildersknecht te Berlijn, die op straat een toeval kreeg, zoo ongelukkig op de steeneD, dat eene zware, bloedende wonde aan het hoofd, er het gevolg van was. Van alle kanten stroomden nieuwsgierigen toe en ouder hen bevond zich ook een Chinees die, zonder zich een oogeublik te bezinnen, den bewustelooze op tilde en naar een naburig hospitaal droeg. De wakkere man achtte daarmede zijn plicht als barmhartig Samaritaan nog niet geheel te hebben voldaan; hij wachtte totdat de gekwetste weder bij bewustzijn was gekomen en schonk hem, toen hij hoorde, dat de arme man doodarm was, een goudstuk. Het was een duur dagje voor den braven Chinees, want zijne fraaie zijden kleediug was ge heel met bloed bevlekt. De vleier heeft geen goed denkbeeld van zich zelf, noch van anderen. De wijze is tevreden met het tegen woordige en wacht geduldig de toekomst af. Van eene goede of slechte opvoeding Wgt het geluk of het ongeluk des levens af. Onze goede naam hangt niet af van de grillen der menscheu, maar van onze goede daden. Er is niets kostbaarder dan de vrijheid, en zoo lang gij iets schuldig zijfc, zijt gij gebonden; die band knelt, en is even lastig als lichamelijke boeien; beloof daarom niets, wat gij niet.ten spoedigste kunt volbrengen. Boosaardig. Medebewoner van het huis (de deur voorbijgaande van de kamer waar Juffrouw Eugenie hare liederen zingt) lot de dienstmaagd Heeft Juffrouw Eugenie kiespijn, dat zij zoo huilt Vlug. Man. Is 't middageten nog niet haast klaar Vrouw. Onmiddellijk, man, het vuur is reeds aangemaakt. Probaat middel. A. Wat heb je vreeselijk den hik. B. Ja. Je moet me eens aan 't schrikken maken. A. Waarom B. Dan is het dadelijk over. A. Goed. Leen me 1000 gulden. B. Dank je 't heeft geholpen 1 Eene sehoonschrijfster. Mevrouw. Wat is dat toch voor een geweld in de keuken, Betje Wil de hond uitgelaten worden Gunst, neen mevrouw Mina schrijft een brief. In het vuur van het spel. In Tain, een klein stadje in Frankrijk, werd korten tijd geleden een dief in de kamer van de wacht ge bracht, omdat de kleine gevangenis herbouwd moest worden. In deze kamer waren vier sol daten aan het kaartspelen. Niet zelden ontstond er strijd tusschen hen. De dief kwam naderbij, mengde zich in het spel en gaf nu eens den eene, dan weer den andere ongelijk. De sergeant daar over gebelgd, sprong eensklaps op en riep De deur uit met den vijfden speler weg met den schelm Zij pakten den dief beet en wierpen hem met schoppen en slagen buiten de deur. Hij liep hard weg, en was al lang uit het gezicht, toen de soldaten hunne domheid bemerkten. Ad rem. Een zeker spoorweg-directeur hield er van een loopje met dezen of genen te nemen en had steeds schik, wanneer hij iemand, zooals men dat zegt, met den mond rol tanden kon laten staan. Dit gelukte hem niet bij een spoorweg beambte, die hem eens verlof vroeg, zijne familie in eene naburige plaats te mogen bezoeken. ,/Ge zijt in dienst der maatschappij begon de di recteur. „Ja." „Ge ontvangt geregeld uw sa laris?" „Ja" „Welaan, stel dat gij niet bij de maatschappij, maar bij een landbouwer in be trekking waart, zoudt ge deuken, dat uw baas eiken Ziterdag-avond zou laten inspannen, om u naar hnis te lijden „Neeu", antwoordde de man zonder aarzeleu. „Ik zou dat niet verwach ten. Maar indien de boer had doen inspannen en juist mijn weg moest, zou ik hem een flau- wen kerel vinden, wanneer hij me niet mee liet rijden." Macht der gewoonte. Koopman. Wal doet u nog hier Ik moet zeggen, uwe onbeschaamd heid is werkelijk buitengewoon. Reiziger. Hoeveel mag ik daarvan noteeren? Haarlem, 26 Jan. Gisteren heeft te dezer stede eene buitengewone uitdeeling plaats gehad van levensmiddelen aan R. K. huisgezinnen, waarvoor de gelden uit eene onlangs ii: da R. K. kerken gehouden collecte en bizondere bijdragen, bij gelegenheid van het gouden Priesterfeest van Z. H. Pans Leo XIII, werden bijeengebracht. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat gisteren is afgekondigd de door den Raad der Gemeente bij besluit van 28 De cember jl. No. 19 vastgestelde Algemeene Po litieverordening (Verz. No. 24), en dat gedrukte exemplaren daarvan ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar zijn, tegen betaling van f 1. In de gisteren-middag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad heeft de voorzitter medegedeeld, dat van den Raad van Administratie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij was ingekomen een schrijven van den 20sten Januari 11., waarbij te kennen wordt ge geven, dat hij de onderhandelingen over de verlegging van de spoorbaan definitief afbreekt, op gtond, dat de door B. en W. en de commissie voor de financiën voorgestelde financiëele regeling te bezwarend wordt geacht. Dit schrijven zal in eene volgende vergadering worden behandeld. Zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming is aangenomen het voorstel van B. en W. om te trachten eene onteigeningswet te verkrijgen voor de perceelen, benoodigd voor de verbreeding van de Barrevoetesteeg. Na langdurige discussie werd daarentegen verworpen het voorstel van B. en W, om de bijdragen, die de gemeente voor bestrating en rioleering van nieuw aangelegde straten bij overneming van de gronden van particuliere eige naars ontvangt en die thans ƒ1 per vierkanten meter beloopt, ook voor het vervolg niet te ver- hoogen. Naar aanleiding van deze beslissing wer den aangehouden het voorstel tot aanleg van een voetpad in de Öranieboomslaan en dat tot over neming van den nieuw aangelegen weg tusschen den Zijlweg en de Kinderhuisvest. Besloten werd eenige bestratingen in het Rozenpriëe! aan te brengen. Op het request van de commissie voor de Israëüetiache godsdienstschool om eenige wij ziging te brengen in de voorwaarden, waarop haar schoollokalen in gebruik zijn afgestaan, werd af wijzend beschikt. Eveneens op het request van den Heer G. Timmer tot aankoop van eenigen grond aan het Groot Heiligland. Besloten werd, dat de kramen tijdens de kermis op dezelfde plaats zullen staan als verleden jaar, nadat een amendement van den Heer Macare om haar naar den Dreef te verplaatsen was verworpen. Het voorstel van B. en W. om van gemeentewege geen Raadsverslag te doen samenstellen, maar aan de leden van den Raad te doen toekomen een afdruk van het ver slag der Oprechte Haarlemsche Courant werd aangenomen, nadat bij amendement van den Heer Sneltjes was bepaald, dat deze regeÜDg sl. chts voor één jaar zou gelden. Benoemd werden: tot gemeente-geneeskundige Dr. J. Fan Praag en tot heelkundige Dr. B. Kouwer, beiden alhier wonende, terwijl Mr. Gallandat Huet, die door zijn aftreden als lid van den Raad had opge houden lid der commissie van onderzoek voor de schutterij te zijn,weder als zoodanig werd benoemd. De overige voorstellen werden met het oog op den vergevorderden tijd tot eene volgende zit ting verdaagd. De Heer Be Kanter wees op de gebrekkige wijze, waarop in deze gemeente tijdeus de gladheid zand is gestrooid, en drong op handhaving der bestaande strafbepaling tegen de nalatigen aan. De voorzitter beloofde aan de zaak zijne aan dacht te zullen wijden. De Heer Macare ves tigde de aandacht op de thans afgekondigde po- litie-verordening, waarin feiten zijn strafbaar gesteld, die het vroeger niet waren. Spieker achtte het wenschelijk, dat die bepalingen in breeder kring werden bekend gemaakt dan door de af kondiging geschiedt. De voorzitter meende dat van gemeentewege daarvoor weinig kan wor den gedaan, maar wensehte, dat zulks door de dagbladen zou geschieden. Tegen een bierhuishouder alhier, die pas eene nieuwe //Brau" had opgericht, is proces verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben en schenken van sterkeu drank in het klein, zonder hiertoe Vergunning te hebben. Tevens is eene bierhuishoudster ten tweeden male ter zelfder zake bekeurd. BURG STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd, 25 Jan.: J. K. Van der Walle en M. Saur. P. Spoor en C. Monné. J. van Bottenburg en J. Brouwer. H. Rijbroek en W. J. de Ridder. C. Baggerman en C. 6. Brakel. K. Polkerts en H. Hofman. C. J. Hessen en C. G. Brakenhof. G. J. Rijnders en C. C. Hagen. C. Menkmann en J. G. Schuitemaker. P. Van Dijk en C. L. Lemmers. J. P. Van Burgenund en C. A. M. Winkel. Bevallen: 22 Jan.: G. Kabel-Kriek, z. J. Roussac- Klingers, z. M. Hutte-Van Ake, 2d. 13 Jan. S. M. Koper-Rosier, d. M. J. Van der Bent-Van Biezen, d. T. Jonstra-Van der Baan, d. D. De Winter-Ales, d. W. Miesyerus-Kruiyer, d. J. Troeset-Lijnzaad, d. J. Guitoneau-Meester, d.24 Jan.: A. Vader-Hart, d. A. C. Bosman-Van Roon. z, 25 Jan.: F. S. Hogenbrik-Van Riessen, z. Overleden: 21 Jan.; J. J. Van de Walle, 2 mn. 22 Jan.: M. M. Kamp-Van der Vaart, 55 j. E. Berghuis, 11 j. 23 Jan.: H. T. Blom, 4 j. N. J. Netten, 46 j. B. Van Bilderbeek, 3 j. E. Boeda-Boeda, 79 j. 24 Jan.: T. B. M. Boele. 15 mn. J. Wol- leswinkel, 3 mn. Comiaaariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks; uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Een koperen buisje, waarin drie openingen en twee schroeven. Een hengelaarsbakje, met een lederen riem, een zakje en een kopje met vischaas. Eene ijzeren wagentrede. Een paar bruinwollen handschoenen, Een blauwwollen cachenez. Een verguld kroontje. Negen gulden zeven en een halve cent, volgens eene bijgaande quitantie, afkomstig van B. Ruigrok te Hillegom. Twee portemonnaies zonder geld. Een zilveren teekenpotloodhouder. Eenige sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den Heer W. P. Lijdsman, Turf markt No. 2een groote kortharige geelgevlamde hond met een korten staart; bij vrouw Augustus, Noorder schoolsteeg No. 47 een nieuwen manshoedbij Mej. P. Jl. Knnpe, Wed. G. Van der Hoek, Lange Heerenvest een wit boezelaar, met een strook van onderen; bij den Heer Kion, Bakenessergracbt No. 87 rood: een zilveren armband. Het derde concert der Haarlemsche Bachvereeniging 't welk Dinsdag-avond in de concertzaal der soc. Ver- eeniging werd gegeven, ontleende zijne groote aantrekke lijkheid aan het optreden van drie eminente artisten, met name Jlejuffrouw Pia Von Sicherer en de Heeren Francis Planté en Henri Bosnians. In eerstgenoemde artiste leerde men eene zangeres ken nen van opmerkelijke gaven. Haar krachtig orgaan munt evenzeer uit door volheid, als door mildheid van klank. Van fijn gevoel en vergevorderde stemheheersching getuigde inzonderheid hare voordracht van de liederen van Brahms en Schuiert. Ongetwijfeld zal men Mejuffrouw Von Sicherer hier gaarne nog meermalen zien optreden. Hoogst aangenaam was het ons bij hernieuwing kennis te maken met de talenten van den Heer Planté, een der uitstekendste pianisten van onzen tijd. Zijne virtuositeit onderscheidt zich door eene technische volmaking, eene keurigheid van schakeering en eene afgerondheid, die in derdaad hare wederga ver hebben te zoeken. Het is moei lijk een talent als het zijne naar verdienste te huldigen. Hij bracht het publiek in opgetogenheid door een aan tal nummers, waarvan de voordracht, de schitterende tech niek, de warmte en gratie niet genoeg kunnen bewonderd worden. De Heer Bosmans heeft bij herhaling bewezen, dat hij een kunstenaar van groote verdiensten is, volkomen ver trouwd met de geheimen van zijn heerlijk instrument. Hij onthaalde het auditorium op de keurige Andante van Davidoff, op de schoone Nocturne van Chopin en de geestige Mazurka van Popper, welke nummers door hem meesterlijk werden vertolkt. De Heer L. Schlegel had, naar gewoonte, de welwil lendheid met zijn voortreffelijk accompagnement de solisten ter zijde te staan, 't geen niet alleen door het auditorium, doch ongetwijfeld ook door de solisten zeiven in de hoog ste mate werd gewaardeerd. Dat de drie artisten zich in den grootsten bijval en herhaalde terugroeping mochten verh'ugen, behoeft zeker ternauwernood te worden ver meld. Aan het Bestuur der Bach-Ver. onzen hartelijken dank voor den genotrijkenavond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft benoemd: tot Pastoor te Kethel den Weleerw. Heer W. C. Koevoets, en tot Pastoor te Ku- delsteertden Weleerw. Heer P. J. Poelhekke, thaDS Kape laan aan de Kathedrale kerk alhier. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. AmsterdamVer. v. d. H. Vincentius a Paulo. Uit geloot obligatiën Nos 70, 82 en 118. Betaalbaar bij de Heeren Koek en Koedijk, aldaar. HAARLEM, 25 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en pry zen als volgt koeien 6, verkocht 6 voor 1 132 a 180, stier verk. voor f 1 vaarzen, 1 verkocht 1 voor f80 pinken verkocht voor f a graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 23 verk. voor f 5 a 10, schapen, verk. voor I a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht stapels kaas,stuks, wegende kilo, hoog ste prijs f middelbare prijs - per 50 kilo kost— a AMSTERDAM, 25 Jan. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,191 vette kalveren, 1ste qual 90, 2de qual. 0,60 per kilo, graskalf/ a 28 nuchtere kalveren, 5 a 12, schapen en lammeren #23 vette varkens 36 a 40 c. per kilo. PÜEMEEEND, 24 Jan. Kaas: aangevoerd 95 stapels prijs der kleine kaas f 32.middelbare 23,50 Boter 1.20 a 1.25 per kilo; 102 Runderen: aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 112 stuks prijs 60 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito:aanvoer 77stuks pry's f 6 a 18 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 148 stuks, prijs 36 4.2 c. per kilo met matigen handel;magere dito aan voer 48 stuks, prijs f8 a 15 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 156 stuks prijs f 4 a 6 ROTTERDAM, 24 Jan. Gp de veemarkt waren gis- terenjen heden aangevoerd: 29 paard. 593 ïunderen, 172 vette- cn graskalveren, 51 nuchtere kalveren, 15 scha pen of lammeren, 9 varkens, 35 biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 62 e. 2de qual. 58 c., 3de qual. 54 c.; kalveren lste qual. 102'/j 2de qual. 95 a 90 c., schapen 58 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 25 Jan. Moutwijn, per ned. vat ƒ9, Jenever £14.50, Amsterd.proef f 15,75 spoeling f 1,20 dito commissief 1,50. NANCY, 25 Jan. In het door den pre fect van het departement Meurthe et Mo selle uitgebrachte verslag wordt verklaard, dat er geen schending van de landsgrens heeft plaats gehad. Vanwege den voor- naamsten belanghebbende is geen beklag ingediend, zoodat er ook geen reden is voor diplomatieke stappen. ROME, 25 Jau. De Fransche gemach tigden, belast met het voeren der onder handelingen over het Fransch-Italiaansche handelstractaat, zijn door de Fransche re geering teruggeroepen. De onderhandelin gen zijn nu geheel afgebroken. Het Agentschap Siefani meldt, dat de Fransche gezant de Mouy, ingevolge in- structiën zijner regeeriug, aan den Mi nister-President Crispi gevraagd heeft, hoe hij dacht over de ouderhandelingen be treflende het baudeistractaat. De Heer Crispi heeeft daarop besloten de onder handelingen te hervatten op 27 Februari. BUCHAREST, 25 JaD. Uit Rustschuk wordt gemeld, c^at de oud-Prefect Meutoff, thaus Burgemeester der stad, in hechtenis genomen is ouder beschuldiging van sa menspanning tegen de Regeering. LONDEN, 25 Jan. Naar de Standard uit Weenen verneemt, heet het dat de Bulgaarsche uitgewekenen een nieuwen inval in Bulgarije voorbereiden. MEDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. De hardnekkigste hoest de brouchites en alle aaddoeningen der takken van de lucht pijpen en der longen, worden spoedig en zonder kosten genezen door bij eiken maal tijd 2 capsulen Guyot te nemen. Duizenden getuigschriften bewijzen de krachtdadigheid van dit voortreffelijk middel. De flacon kost fl. 1,25 en bevat 60 witte capsulen, die alle de handteekening van E. Guyot dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3