BINNENLAND. onwaarschijnlijk, dat de hoofdschuldige daar van zal profiteeren. De gearresteerde muiters, die onlangs poogden in Bulgarije eene revolutie te ver wekken, zijn, naar de Daily News ver neemt, te Coustantinopel aangekomen. Ne- lidoff heeft in eene nota aan de Porte doen weten, dat Rusland niet zoekt deze perso nen te beschermen tegen de gevolgen van hunne daden, doch niettemin verklaart de Russische Regeering zich te verzetten tegen de Turksche arrestafiën, wanneer deze be werkstelligd zijn op verzoek van de Bul- gaarsche Regeering opgedragen de uitge wekenen uit Macedonië te beschermen. Montenegro heeft de uitlevering der aan gehouden Montenegrijnen aangevraagd, op dat dezen in Montenegro terecht kunnen staan. De Turksche consuls in Rusland rap- porteereu, dat de krijgstoerustingen opzoo groote schaal plaats hebben, dat dit on- vereenigbaar is met het defensieve karakter hetwelk daaraan werd toegeschreven. In het rapport van den Cousul te St. Peters burg wordt melding gemaakt van omvang rijke oorlogsmaatregelen, die het karakter hebben van eene extensieve geheime mo bilisatie. GEMENGDE BERICHTEN. tegen P. Diederen, secretaris der gemeente Hoens- broek, tegen wien, door den burgemeester Horst mans aldaar, proces-verbaal is opgemaakt, wegens beleediging. Beklaagde had zich namelijk na afloop van de jongste raadsvergadering, ten huize van den burgemeester vervoegd, en eischte een regis ter terug, hetwelk hem door voornoemden burge meester eenige oogenblikken te voren in eene herberg was ontnomen. De burgemeester wees hem echter de deur, onder verklaring, dat hij niets met hem te maken had. D. antwoordde: ik heb met „jou, hond," niets te maken. De bur gemeester heeft zich hierover in zijn ambt gekrenkt gevoeld en deswege proces-verbaal doen opmaken. vlucht voortspoedende duif, totdat zij zooveel dons in haar bek heeft als zij vervoeren kan. Met betrekking tot de vraag, of Kapelaans ook tot de kiesgerechtigden bekooren, meldt men ons uit Breda, dat zich daar de negen Kapelaans der 3 parochieën hadden aangemeld als lodgers, van welke er echter slechts vier op de kiezers lijsten zijn geplaatst, wijl van de vijf overigen de kamers door de schatters te laag zijn geschat. Tijd. Tn een artikel in de Wageninger zegt dr. Bronsveld, dat de anti-revolutionnairen en Room- schen in felle gramschap zijn ontstoken over de oprichting der Utrechtsche kiesvereeniging Een dracht maakt macht. Over de Roomschen moest Dr. Bronsveld zwij gen; die lachen om zijn even nutteloos werk als onvruchtbaar geschrijf. Hoe meer de man van Waarheid en vrede schrijft en wrijft, hoe beter het den Roomschen gaat. Laat hij liever de zaak met zijne vrienden uit maken; dezen zijn hem lastig genoeg. Ds. Buy ten- dijk, de redacteur van de Wagen., breekt zijn vriend totaal af onder de heiligste vriendschaps betuigingen, en Dr. Gunning uit Amsterdam verklaart zijn vriend niets minder, dan dat de grondslag zijner vereeniging niet deugt. Waarom zouden de Roomschen boos zijn? Zij laten den doode de dooden begraven. Maasb Bij zijne geboorte aldus betoogde Zondag de leider der sociaal-democraten te Amsterdam is de mensch noch goed, noch kwaad. Eerst van zijne omgeving neemt bij zijn eigen schappen over. Onttrek hem aan die omgeving, en hij wordt weer als het pasgeboren kind, zonder positieve eigenschappen. In de gevangenis is de mensch aan zijne om geving onttrokken. Ergo. schrik niet, lezer, van de gevolg trekking, die nu komt, in de gevangenis kunnen dus geen misdadigers zijn; in de ge vangenis wonen dus uitsluitend brave lieden. De toehoorders applaudisseerden na dat moois zoo vol geestdrift, dat het //Volkspark// er van dreunde Zooals men weet, werd Vrijdag het voorstel- Reekers in de Eerste Kamer verworpen. Zaterdag nu kwam nog een adres in, gericht tegen genoemd voorstel. De petitie, die een dag te laat was, kwam uit Kampen. Een wetsontwerp tot toekenning en rege ling van pensioenen aan de weduwen en weezen van de rijksambtenaren is bij den Raad van State ter overweging aanhangig gemaakt. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1888 is benoemd tot voorzitter der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, Commissaris des Konings in de pro vincie Noord-Holland. Een middel om door den bliksem getroffen personen, die schijnbaar dood zijn, wtder in het leven terug te roepen, bestaat hierin, dat men terstond het geheele lichaam besproeit met koud water, en dit zoo uoodig een uur volhoudt. Dit middel schijnt in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika veel in toepassing te worden ge bracht. De heer Pooy, directeur van het Meteo rologisch Observatorium op Havana, heeft tal van* voorbeelden verzameld, waarin het met goed ge volg is bekroond. Vele door den bliksem getroffen lieden zouden hun levensbehoud alleen te danken hebben aan de omstandigheid, dat hun gelaat door toeval vochtig was of bevochtigd werd. Uit Middelburg wordt gemeld: In den gemeenteraad heeft zich gisteren eene eigenaardige quaestie voorgedaan in zake de nieuwe kieswet. Zij is deze: de luitenant Epkema werd gedurende een paar maanden uaar Ter Neuzen gedetacheerd, bleef zijn gemeubileerd kwartier io huur behouden en keerde later naar hier terug. Hij verzocht op de schattiugslijst geplaatst te worden, maar de burgemeester schrapte hem er van, omdat hij meende, dat de heer Epkema door zijne delacheering naar Ter Neuzen niet de laatste 9 maanden iu hetzelfde perceel had ge woond. Er had dus geene schatting plaats. De raad besliste eveuwel, dat de heer Epkema door zijne detacheering niet had opgehouden inwoner van Middelburg te zijn; dat de burgemeester on bevoegd geweest is, om iemand, die verlangde op de schattiugslijst geplaatst te worden, te schrap pen, eu nam het besluit dat er alsnog eene schat ting zal plaats hebben. Hoe en door wien daar nu aan zal kannen voldaan worden, wist de voor zitter niet. De wet heeft daarin niet voorzien. Eenige weken geleden gaf te A m- sterdam een straatventer aan het politiebureau der 2e sectie kennis, dat in hetzelfde perceel waarin hij woont, maar eene verdieping lager, geluiden werden gehoord, waaruit hij meende te moeten opmaken, dat er valsche munters aan het werk waren. De recherche kreeg terstond eene opdracht de zaak te onderzoeken, maar io- tusschen gif de veuter aan zy'ne verdenking de grootste ruchtbaarheid. Eergisteren-namiddag nu werd opgemerkt, dat de bedoelde bewoners aan het verhuizen waren. Het waren een koetsier, thans zonder betrekking, met eene bij de politie ongunstig bekende vrouw, met wie hij te zamen woonde. Hat onderzoek in de oude woning zoo wel als iu de nieuwe, heeft tot geen resultaat ge leid. Iu de verlaten woning staat in eene muur kast met krijt geschreven „Wacht u voor de bu ren"! terwijl aan de zoldering was opgehangen een groot, scherp, puntig geslepen mes. De vorige week werd de bode van het Missiehuis te Steijl (Tegelen) belast met het overbrengen van een aangeteekenden brief, inhou dende 4164 mark, naar Kaldeukirchen, om al daar ter post te bezorgen. De brief kwam aan het bestemde adres terecht met een tekort van 4000 mark, waarvoor eenige afknipsels van post- kautoor-snippers papier in de plaats. Daardoor misleid werd naar alle kantoren, waarover de brief gepasseerd was, geseind, doch leverde het onderzoek op, dat de brief ongeschonden en met het juiste gewicht is besteld. Het vermoeden viel nu op den bode, die dau ook bekende, de 4000 mark teruggaf en werd ontslagen. De winter isditjaarinNoorwe- gen bizonder streng. In Christiania had men 19 en te Slakloa in Nordwarken 31 graden vorst. De bevolking van België bedroeg op 31 Dec, 1887 5,853.278 zielen. De bevol king, die iu 1831 3,785,814 zielen bedroeg, is dus met 2 millioen vermeerderd. Belg'ë telt 4 steden, welker bevolking meer dan 100,000 in woners, ul. Antwerpen met 204,498, Brussel met 174,586; Gent met 145,424 eu Luik met 137,559. De toeneming der bevolking was het grootst iu Antwerpen, dat in 1846 nog maar 88,487 in woners telde. 17 gemeenten tellen van 25 tot 100,000 inwoners, 5 van 20 tot 25,000; 8 van 15 tot 20,000; 31 van 10 tot 15,000; 116 van 5 tot 10,000 en 212 van 3 tot 5000. In enkele winkels te Amst, zijn borden van caoutchouc met opstaande ribben in ge bruik genomen, welke het opnemen van geld door gehaiidsciioer.de vingeren vergemakkelijken. De Amsterdamsche Csoutcouc-Compagnie levert deze. Men meldt een treffend woord van den H. Vader: Toen hij voor eenigen tijd aan een aanzienlijken bezoeker de tiaar had ge toond, die de gemeente Parijs den H. Vader heeft aangeboden, zeide Z. H.: //Toen ik Zondag in den St. Pieter links van mij op het altaar den mijter van den Duitschen Keizer zag, rechts van mij de tiaar van Eiaukrijk's hoofdstad eu tusschen deze beiden, vóór mij, het kruis door den Keizer van Oostenrijk mij aangeboden, vroeg ik mij zelf af, of dit alles niet een symbool was, of deze vereeniging niet het zinnebeeld en de belofte van andere vereenigingën was en ik bad God over deze volkeren deuzeifdeu zegen uit te storten en den vrede aan de wereld te schenken". Dr. Mackenzie is ontboden bij een patiënt te Michigan in de Vereenigde Staten die aanbood hem een honorarium van 30,000 dollars te betalen. Hij heeft dit echter van de hand gewezen, met de verklaring, dat de behan deling van den Duitschen Kroonprins hem ver bood om zich zoover van zijn patiënt te verwij deren. Ter gelegenheid der verkiezing van twee leden van den gemeenteraad te Kampen werd aldaar dezer dagen het volgende verkie zingsbiljet in Kamper dialect verspreid: Burger Kiezers! Wee mutten margeu (Dinsdag) een paor raodsledeu gaou kiezen en nou hef Ham- mink (eeu logementhouder te Kampen) 't ons hin de Kamper Krante aneraodeu um op 't geele briefieu J. H. Mooren te zetten, dat is best, want ie euren halgemein, dat et eu klaore kerel is, die van de gemeentezaokeu meer af weit dan de mijnsten. Wee raoden housgeliekeu dan ook hem te stemmen met ons hallen op J. II. Mooren eu vult em op 't geele pampiertien hin daor zullen wei later wis en zeker geen spiet van ebben. 'T is bons krek et zelfde wie of uluu op't witte stembriefien zetten dat mag je zelf maor weiten. Jan, Piet of Klaas. De //bedel-armbaod", zooals in üuitschland de armband van zooveel kleiue munt stukjes als men bij elkaar kan krijgen, genoemd wordt, ij iu gevaar voor een groot aantal der draagsters contrabande te worden. In vele scholen namelijk is hij verboden. De kerstboom had dezen armband bij dozijnen over de vrouwelijke jeugd uitgeschud, en de meisjes droegen hem zeer gaarne naar school, om te laten zien hoeveel muntstukjes zij gekregen of //bijeengebedeld" hadden. De on gelukkige armbanden echter veroorzaakten bij het schrijven, bij het opheffen der armen een polizri— widriges" gerinkel, en men kent de Pruisische ecliooltucht. Een onderwijzer te Berlijn vergeleek iu zijne predikatie de meisjes met „schellenbe- haugenen Schlittenpferden" of met jeugdige mis dadigers wier handboeien rammelen, en verbood ten slotte ten strengste het lastige sieraad. Een visscher te Woudeend (Er.) heeft met èen zet met de zegen 1200 pond blei van onder het ijs opgehaald, voor het grootste deel bestaande uit visschen van y2 toii P0I|d. Den 3in dezer zal voor de recht- bank te Maastricht de zaak behandeld worden Door de Duitse he Regeering is aan den burgemeester vau Helder een bedrag van f 2500 toegezonden, om te worden uitgereikt aan hen, die bij de redding der opvarenden van de iu de vorige maaud verongelukte Duitsche bark Renoivn de reddingboot bemanden, en aan de bemanning der sleepboot Hercules. Als dePresident Mac Mahon eene soiree gaf, bestelde hij daarvoor o. a. 4000 fles- scben champagne. Grcvy gaf bij die gelegenheid 800 flesscben, na eenige dagen uitgerekend te hebben, of hij het niet met minder kou doen. Eu hij pakte zijne genoodigden in eene nauwe galerij zoo dicht op elkander, dat zij uiterst moei lijk bij het buffet konden komen, zoodat er in de verstikkende hitte soms om een glas werd gevochten. Daardoor bleven er van de 800 flesschen nog wel eens eenige over, als de bedienden ze niet op den kop tikten. De tegenwoordige pre sident Carnot bewandelt den middenweg. Een Duitsch blad schrijft over de meergemelde uitzending door den Czaar van een schip met graan aan de hongersnood lij dende bevolking van Montenegro, dat men, se dert het schip uit Odessa in zee stak, daarvan niets meer heeft vernomen, zoodat men wel moet komen tot de gevolgtrekking, dat het met man en muis is vergaan. Sommigen beginnen er echter aan te twijfelen, of het met de bevrachting van het schip wel eerlijk is toegegaan. Het in deze zaak ingesteld onderzoek heeft nog niets aan het licht gebracht. Het blad eindigt met de vraag, of het misschien niet mogelijk is, dat het graan iu Champagne is omgezet en het dus niet den honger der Montenegrijnen, maar wel den dorst van Russische ambtenaren heeft gestild. Door de R ij k s a m b t e naren, belast met de waarneming van het greuskantoor der invoerrechten, post Elten-Lobit, werd Dinsdag namiddag Mevr. Wed. H. v. d. L. uit een drei gend levensgevaar gered. Op eene tot dusver onverklaarbaar gebleven wijze was zij in de na bijheid van het kantoor te water geraakt, en de levensgeesten waren bijna verdwenen, toen zij ge lukkig nog iu tijds gevonden en gered werd. Het volgend verhaal wordt aan de Arnh. Gt. medegedeeld „Op zekeren dag des vorigen jaars werd in de gemeente X. iemand, die geen sterveling ter we reld iets verschuldigd was, hoogst onaangenaam verrast door de inbeslagneming van al zijne have en goed. Volgens den deurwaarden, die met deze taak was belast, had de vorige bewoner van het thans door hem betrokken pand een jaar of zes geleden een klein sommetje belasting niet betaald, en nu nam men daarvoor zijne goederen 111 be slag. Op advies van een advocaat uit de naburige stad het bovenstaande viel voor in een zeer klein plaatsje schreef deze patiënt een be zwaarschrift aan den Commissaris des Konings, bracht dit Lij den gemeente-ontvanger, met ver zoek, cm het aan dien Commissaris op te zenden en verkreeg vau hem een bewijs van ontvangst van dat schrift. Reeds den volgenden dag ont ving de man nogmaals eeu bezoek van den deur waarder, die hem per exploot aanzeide, dat de gemeente-ontvanger het hem ter hand gestelde bezwaarschrift niet aan den Commissaris opzond, maar het „naast zich neerlegde." De wet van 22 Mei 1845 bepaalt, dat, ingeval bij eene inbeslagneming van roerende goederen derden op de daarin begrepen voorwerpen geheel of gedeeltelijk recht meeneu te bebbe», zij hunne bezwaarschriften te dier zake door tusscheukomst van d:n ontvanger en tegen een door dtz-n af te geven bewijs kunnen indienen bij den Gou verneur der provincie en dat, zoo he,t bezwaar schrift wordt afgewezen, degene, die tegen het beslag opkomt, de zaak voor den gewonen rech ter kan brengen, mits de dagvaarding doende binnen 3 dagen 11a de beteekeniug. De ontvanger maakte zich hier dus in elk ge val schuldig aan plichtverzuim, doch wat te den ken van eene dergelijke wetsbepaling Den 28n dezer herdenkt Profes sor P. C, Donders te Utrecht den dag, waarop hij vóór 40 jaren zijn professoraat aanvaardde. Bij een transport van eenige bon- derden gevangenen uit Zuid-Rusland naar den Caucasus, kwam het tot eeu verwoed gevecht tusschen de getrausporteerden en de soldaten en gendarmen door wie zij werden begeleid. Acht soldaten, twee gendarmeu en 31 gevangenen wer den gedood, terwijl 21 gevangenen gedurende den strijd op de vlucht gingen en niet meer konden worden achterhaald. Het gevecht begon tusschen twee stations ia den Caucasus. De ge vangenen, uie met een spoortrein werden ver voerd, dwongen den machinist om den trein te doen stilhouden. Aan het gevecht namen ook de conducteurs deel. Een opmerker h e e f t m e e r m a 1 e n waargenomen, dat eene duif in haar vlucht rake lings werd gevolgd door eene musch, die haar van donsveeren beroofde. De musch heeft tegen Mei behoefte aan zacht, warm nestbekleedsel en gaat waarschijnlijk daarom op //Schobberdebonk" uit. De musch achtervolgt de in steeds wilder Uit A 11 deïst wordt gemeld: z/De remonte komt Dinsdag, dus jongens, maakt dat ge klaar zijt", boorden we verleden week al zeggen, en dit bericht scheen eenig leven te brengen in onze bij uitnemendheid rustige om gaving. //Nou", zei er een, die het woord re monte niet verstond, „dan zuwwe toch is kans kriegen um de tabak te verkoopen jong, dat zou me passen want ziede, um oe de waarheid te zeggen, ze zit me al lang zat af." Het een voudig boertje had waarschijnlijk gedacht, dat die mijnheer Remonte een tabakskooper was en hem allicht van het 1887er gewas zou afhelpen. Hoe moet hij echter op den neus gekeken heb- beu toen hij vernam dat „de remonte" geen ta bak, maar paarden kwam koopen voor het leger. Eu ook dat heeft de commissie niet gedaan, want van al de aangeboden exemplaren, waar onder zeer schoone, kon slechis een aan de ei- schen voldoen, dat werd gekocht voor den aan zienlijken prijs van 600 gulden. Menig boer heeft sl even goed op den neus gezien als het tabaksboertje. Allen hadden zich heel wat van „de remonte" voorgesteld, doch het liep voor de meesten op niets uit. De W. Pr. kreeg dezer dagen dit telegram uit Meran „Half twee uur namiddag, 31 graden Reaumur." Deze dolle hoogte vau het kwikzilver te Meran, kwam het genoemde blad zeer onwaarschijnlijk voor, waarom men zich tot het telegraafbureau wendde met het verzoek het kantoor Meran te willen vragen, of het cijfer 31 wel juist was. Een uur later kwam een tweede telegram uit Meran, luidende: „31, 31, een-en-dertig is juist, alle Meraners puffen." De volslagen mislukte tentoon stelling ter gelegenheid van het vijfiig-jarig be staan dor spoorwegen in Frankrijk die, naar men zich wellicht herinnert, verleden zomer te Parijs werd gehouden, heeft aanleiding gegeven tot een zeer ingewikkeld proces, waarin de correctioneele rechtbank te Parijs eergisteren uitspraak deed. Van de organisateurs zijn wegens oplichterij ver oordeeld Levy tot zes, Argan tot drie maanden en verder Bloch, Cerf en Weill ieder tot éene maand gevangenisstraf en ieder hunner tot eene geldboete. Het Engelsche blad Nature m a a k- te onlangs meldiugvan een buitengewonen bliksem slag, waardoor eene landhoeve te Mors iu Dene marken werd getroffen. Na den schoorsteen vernield en voorts den zolder doorloopen te hebben, daalde bliksem af in de vertrekken gelijkstraat9, en bracht daar de zonderlingste uitwerkingen te weeg. Het pleister werk rondom de deuren eu vensters werd afge rukt, bedgordijnen enz. werden vernield. Eene oude wandklok werd vergruizeld, terwijl een daar naast hangende kooi met kanarievogel gespaard bleven. De bliksem verbrijzelde daarboven de glas ruimten van 60 ramen benevens al de spiegels in het hui9. Dit verlatende, drong hij door eene deurnaar eene binnenplaats, doodde daar eene kat, twee kippen en een varken, om eindelijk in den grond te verdwijnen. Twee vrouwen, die zich in een der vertrek- den bevonden, werden wel ter aarde geworpen, doeh bekwamen geen letsel. De brigdier der Rijksveldwacht M. de Jonge, te Gulpen, is Zaterdag bijna het slachtoffer van zijn plicht gewordeu. Hij had achter eene hegge nabij het beruchte voetpad te Ingber-Gulpeu post gevat. Na eeriige oogen blikken aldaar te hebben vertoefd, valt er eens klaps eeu schot, welks lading hem vlak langs het hoofd snorde en iu het hout terecht kwam. De dader, zekere S. van lugber, nam de vlucht, maar werd door den Rijksveldwachter herkend. Hij zal zich te verantwoorden hebben met welk doel hij iu die richting heeft geschoten. Z. H. de Paus ontving tot hiertoe bezoeken van 60,000 pelgrims, 52 Kardinalen, 500 Aartsbisschoppen en Bisschoppen. 4000 kisten met geschenken werden naar het Vaticaau ge zonden 1800 konden niet worden geopend, 500 zijn nog niet geopend, 800 zijn nog aan de ver schillende stations en 900 zij onderweg. Men schat de waarde der geschenken op 30 millioeu gd.aan geld werd ruim 20 millioen gezonden. In een der Bredasche couranten komt de volgende advertentie voor: „Ons wacht weer eene verkiezing voor den ge meenteraad. Wien zullen wij kiezen? „Het antwoord is: Piet Sch llekens Sr., koper slager. „Iu tem zal onze vriend De Booy, wien het aan den noodigen steun in den raad ontbreekt, een steunpilaar vinden. „Het is waar: Schellekena is een eenvoudig man, maar bij weet zijn mond beter te roeren dan menig jabroêr in het raadscollege. „Hoofdzaak is, dat hij zijn stem zal durven verheffen tegen den tegenwoordigen trageu gang van zaken, waarvan er zelfs enkele nu en dan maar eenvoudig in den doofpot worden gestopt. „En juist iemand, die slag heeft van doofpotten, past in den raad. „Kiest dus den ouden Piet Schellekena.// Op de kiezerslijst in Den Haag staat Z. M. de Koning op de volgende wijze vermeld No. 4609. Naam Nederlanden. Voornamen Z M. Willem III Alexander Paul Erederik Lodewijk, Koning der Woonplaats Noordeinde 68. Aaugeslageu wegens grondbelasting voor ƒ697,17. Eergistere 11-a vond werd eenbe- schonken werkman te Utrecht door eenigejongena in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2