NIEUWE Mo, 1199. Woensdag 1 Februari 1888. 13de Jaargang. De broodquaestie. DUIT E L A D. ii. ABONNEMENT3PBIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzrnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B UKE AU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer o Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS I.AUKET (Slot.) Een bewijs van de stelling, welke wij reeds verdedigden, namelijk dat de nood zakelijkheid van de werkgevers om tegen eeue kleine winst hun fabrikaat of werk af te leveren, een groot nadeel vormt voor de samenleving, levert hetgeeu wij thans in A'meloo zien. De firma Scholten meent alleen de mede dinging te kunnen volhouden als zij tegen uiterst lage prijzen hare fabrieksproducten te koop biedt. Óm nu die uitkomst te kunnen verkrijgen, besnoeit zij zooveel mogelijk het loon der werklieden. Dergelijke verschijnselen zullen zich tel kens herhalen, zoolang de wijsheid onzer wetgevers blijft bestaan in. niets doen. Laisser fairelaisser allerdie leuze is het devies van de politiek des verderfs voor de hoogste volksbelangen. Neen, een werkdadig en daardoor voor een volk weldadig Bestuur, mag niet alles toelateu, niet alles maar zijn gang laten gaan. Wanneer de landbouwers, de uijveren, maar voor zich zelveu moeten zorgen en de Staat niets voor beu over heeft, dan noemen wij dat onverantwoordelijk. Neemt men notitie (hetgeeu niet zeer sterk is aan te raden, omdat men schier de koorts krijgt van verveling) van de redevoeringen, welke in deze dagen aan de kiezers worden ge bracht, dan staat men verbaasd over de letterlijk onbegrijpelijke wijsheid en weten schap der heeren liberalen. Het redmiddel van den landbouw en de nijverheid is ouderwijs. Dat woord is een soort van bewegings-formule, waarvoor alle maatschappelijke kwalen moeten wijken. Is dat echter wel waar? Heeft bet on derwijs den staudaard van de volksontwik keling, in den waren zin vau het woord, verhoogd Bestudeeren wij de statistiek der straf processen, dan kunnen wij geen vooruitgang bespeuren. De krankzinnigen-gestichten zijn overvuld. De Staat moet zelfs eene Rijks inrichting voor die ongelukkigen te Har derwijk bouwen. Toont het volk zich matiger Men telle maar eens de cijfers op van hen, die ge straft worden, omdat zij »kennelijk« waren. Zijn de lieden eerbaarder dan voorheen Wil men zich daarvan overtuigen, men vrage maar eens wat de politie in de groote steden, waar het ouderwijs wel op den hoogsten trap staat, daaromtrent weet mede te deelen. Toch wordt aan het onderwijs millioenen in ons vaderland besteed. De overheid moet hare onderdanen voor bet volksonderwijs duchtig doen bloeden. Die ouderwijs-ver- godiug5 is dus de dwaasheid zelve. De li- FEUILLETON. De soldaat-schoolmeester. Een oud Pruisisch onderofficier werd dadelijk na den vrede van 1763 met een sober pensi oentje buiten dienst gesteld. Ofschoon al diep in de zestig, kwam hij tot het heldhaftig besluit, om als schoolmeester, als 't kou, nog een duitje extra te verdienen. Hij kon lezen tn schrijven, rekenen ook zoo n beetje, en zette, in vertrouwen op deze bekwaamheden, op zijn eigen houtje en zonder eerst iemand permissie te vragen, in Berlijn eene school op, waar hij, daar het schoolgeld zeer laag gesteld was, ook eerlang een paar dozijn jongens uit de armste klassen bij elkaar kreeg. In 's hemels naam dan en met denzelfden moed, waarmee hij vroeger op Russen en Oostenrijkers inhieuw, begon hij zijn ongewoon zuur emplooi. Overgroote zachtzinnigheid was juist zijn zwak niet, integen deel oordeelde hij met den wachtmeester in Schillers Wallenstein, dat alle regiment van den stok uitgaat, en dezen had hij bij zijn onderwijs altijd paraat en hanteerde hij met onverbidde lijke gestrengheid, met ijzeren vuist van een Afgod van Berlichingen. Toen het koninklijk consistorium te Berlijn echter lueht kreeg van het bestaan dezer nieuwe kweekschool, welke geheel zonder zijn weten en toestemming was beralen waardeeren het als een soort Re- valenta, van welke de fabrikant evenwel nog in het geheel niet getuigt, dat het tegen alle kwalen zal baten. Hoe zou nu het onderwjjs uitkomst kun nen schenken tegen de kwijning op het gebied van landbouw en nijverheid? Zijn soms onze laudbouwers onbekwaam? Nu, als de liberale stembus-vogelaars op hunne vangst uitgaan, weten ze nog al wat kranig over de heeren laudbouwerskiezers te spreken. Maakt men van de laudbouwers geleerden, dan zouden ze b. v. uit de wetenschap der chemie oene wjjsheid kunnen putt6u, aller minst gewenscht voor de verbruikers vau boter eu melk. Eu onze nijverheidsmannen dan? Velen hunner hebben zelfs hunne opvoeding reeds genoten op de hoogere burgerscholen. Wat wil men meer? Geleerde landbouwers en iudustriëelen is een genre van meuschen, waarmee wij niet op hebben. Noch aan ijver noch aan de noodige kennis ontbreekt het den Neder- landscheu landbouwer eu industrieel. De freetraders zoeken het kwaad, waar het niet te vinden is en zij schrijven recepten aan de zieken voor, van welke voorschriften wij hoegenaamd geen heil verwachten. Het kwaad zit niet in de menschen, maar in de toestanden eu zaken. Geef aau landbouw en nijverheid een beter tarief eu beide hoofd takken vau ons volksbestaan zullen opnieuw bloeien en tieren. De Duitsche landbouw eu de Duitsche nijverheid kon het niet uithouden tegen buiteulandsche concurrentie, eu toch bestaat in Pruisen zelfs. leerplicht. Niet aan meerdere kennis, maar aan be scherming van overheidswege, hebben onze landbouw en industrie behoefte. Daaraan wordt overal elders dan ook voldaau. De groote mogendheden, hoe verschillend ook bestuurd, onthouden die protectie niet aau hare onderdanen. Zelfs Engeland, de bakermat der han delsvrijheid, is niet zoo liberaal tegenover vreemde producten als men wel eens be weert. In De Nederlandsche Industrieel zijn daaromtrent indertijd zeer eigenaardige wenken gegeven. Alleen in ons dierbaar vaderland hebben tot hiertoe de groote li berale woorden gezegevierd. Ter verdediging van hunne houding be riepen de heeren liberalen zich telkens op de stelling, dat laudbouwrechteu en rechten op de voortbrengselen der nijverheid, de levensmiddelen en alle voorwerpen, die men voor zijn nut of bedrijf noodig heeft, duur der zouden maken. Reeds constateerden wij, dat de uitspraak de consumenten worden door de bescher ming de dupes der productie, niet opgaat. Het Venloosch Weekblad heeft dat in ziju opgericht, zond het den ouden mentor dadelijk bevel, zijne lessen op staanden voet te staken. Deze voelde nochtans volstrekt geen lust om naar die orders te luisteren, te minder daar hij bemerkte, dat de geleerdheid op den staat zijner financiëele omstandigheden van dag tot dag ge zegen der invloed uitoefende. Hij wierp het papier aan een kant, en met een tweede, hem'kort daarop toegezonden ver maning deed hij geen zier anders. De school hield haren gewonen gang, behalve dat bij zich niet alleen bij lezen, schrijven en rekenen bleet bepalen, maar voortaan ook religie, geschiedenis en geographie onder de vakken van onderwijs opnam. Een derde, scherper brief verscheen, waar bij hij hij verder schoolhouden met 25 daalders boete werd bedreigd. Ook deze brief bad even weinig gevolg als de beide voorgaande. Bij de naastvolgende consistoriale zitting kwam deze zaak dan ook dadelijk ter sprake en deed men het voorstel, dat een der heeren raden ziek in eigen persoon naar de plaats begeven, met be hulp der politie de jongens uit de school weg zenden en den ouden ijzervreter de ooren eens duchtig wasscben zou. De keus viel eenstemmig op den opper-consis- torieraad X, die voor geen kleintje vervaard was en al meermalen bewezen had, waar 't er op aankwam, flink te kunnen handelen. Deze vond zich door die keus niet weinig gestreeld en ver zekerde, de zaak wel heel alleen cn zonder tus- voorlaatst nummer onloochenbaar duidelijk uiteengezet. Wat baat het (daarop kwam zijn betoog neder) of alles zoo goedkoop mogelijk is, wanneer de menschen geen geld hebben om het to koopen Daar wringt juist de schoen, daarvan willen de freetraders niet weten. De Heer Haf mans heeft, met zijn gewoon bon sens, de zaak bij haar waren naam geftoemd. Zijn artikel maakt dan ook grooteu opgang in vele kringen. Maar ingang bij de bekrompen liberalen zal het wel niet hebben gevonden. De liberalen zijn be krompen. Zij zien niet verder dan hunne haudelsneus laDg is. Yoor den handel heeteu zij te pleiten en daarom staan de vertegen woordigers der beide groote koopsteden vooraan iu de gelederen van de jreetraders. Dat is echter slechts een bewijs van domheid waut de ervaring heeft duidelijk doen zien (men leze er de geschriften van onpartijdige schrijvers over), dat daar, waar de landbouw eu de nijverheid bloeien, ook de handel floreert. De maatschappij (het kan niet genoeg worden herhaald) is een organisch geheel. Kwijuen twee takken van het volksbestaan, dan is het onmogelijk, dat de andere bron nen van volkswelvaart ruim kunnen vloeien. Wanneer zal die overtuiging algemeeu worden bij de Regeering en de Kamers? Yau harte voegen wij ons bij hen, die bij de aaustaande Kamer-verkiezingen de quaestie van bescherming voorop willen plaatsen. Het is waar, het geldt hier slechts (gelijk sommigen beweren) eene broodquaes tie, maar zonder brood, zonder voedsel, geen leven. Een krachtig gevoed volk heeft reeds veel voor, want het zal, omdat de aardsche zorgen minder drukken, zeker niet onvatbaarder worden voor den invloed der hoogere, onstoffelijke wereld. De tentoonstelling op het Vaticaan is thans voor het publiek geopend. Zij maakt een grootscheu indruk. Men maakt te Berlijn nu reeds vele plannen voor eene feestelijke ontvangst van den Duitscheu Kroonprins, bij zijn terug keer uit Italië. De Kroonprins en zijne gemalin zijn vaster dan ooit overtuigd, dat de ziekte in de keel geen kanker, maar slechts het gevolg eener verwaarloosde verkoudheid is, dat mogeljjk iu een paar jaar tijds te keereu zal wezen. Aau den Rijksdag is eene suppletoire rijksbegrooting ingediend tot een bedrug van 6,380,900 Mark. Daarvan is o. a. 57,000 M. bestemd tot dekking der kosten van de verheffing der diplomatieke ver tegenwoordiging van het Duitsche Rijk in Spanje tot den rang van gezantschap; 2500 M. schenkomst van de politie te zullen beredderen. Den volgenden morgen reeds ging hij naar de hem aangewezen plaats en trad in de beneden kamer van bet in een achterstraatje gelegen huis, waar de oude woonde en doceerde. Hier zaten om en bij de twintig jongens in rij en gelid op twee banken achter elkander, en de meester stapte in zijn ouden wapenrok, met het onmisbaar rietje in de hand voor het front op en neder. Bij het openen der deur keek hij om en zette groote oogen op, zoo'n onverwacht bezoek van een voornaam heer in 't zwart fluweel te ont vangen. Wat voert gij hier uit.l voegde deze hem vrij barsch toe. Ik houd school, was het even barsch bescheid; wie zijt gij? Ik ben de koninklijke opperconsistorieraad, doctor X. Ei, eil En waar zijt gij thans mee bezig? Dat is hier op 't bord te zien. Zoo geographie dus? Ja. Ga voort clan. Dat zou ik toch gedaan hebben. Wil lem, wendde de oude zich thans tot een der vooraanzittende jongens, we hebben het daareven met Berlijn te doen gehad; Berlijn is de hoofdstad!.waarvan? De bengel bedacht zich, tot een paar krach- voor het vervoer van opgegravene monu mentale oudheden uit Olytnpia naar Berlijn; 19,800 M. voor het benoemeu vau een rijks commissaris en een secretaris op de Marshall eilanden iu de Stille Zuidzee. Het grootste gedeelte der begrooting, 6,300,000 M., is echter bestemd voor het aankoopen, voor rijks-rekening, van de beide telegraafkabels tusscben Borkum en Lowestoft, en tusscheu Gretfiel en Yaleutia in Ierland. De rijksdag heeft de beraadslaging over de socialistenwet voortgezet eu die ten slotte op verzoek verdaagd. Het wetsontwerp werd verdedigd door Helldorf en door den Saksischeu gevolmachtigde Held, bestreden door Bamberger eu Koszielski, terwijl Mar- quardseu verklaarde, dat de nationaal-li- beraleu eenparig voor eene verlenging van de op het oogenbük bestaande eu onver anderde socialistenwet voor tien jaar zouden stemmen. De Minister Von Putkammer zeide in antwoord aan Bamberger o. a. dat deze, wanneer hij thans de partij der socialisten steunde, dit zekerlijk deed met het oog op de verkiezingen, want dat op een enke len wenk van den socialist Bebel de helft der leden van de vrijzinnige partij hun mandaat kouden verliezen. De Minister moest verder herhalen, dat de verbonden Regeeringen het wetsontwerp eenparig als noodzakelijk beschouwen. Een aantal anarchisten hebben te Marseille eeue vergadering gehouden om het geval, hunner vriendin Louise Michel te Havre overkomen, aan hunne begrippen te toetsen. Alle sprekers hebben den staat kundigen moord verdedigd, eu Lueas ver giffenis geschonken, ook verontschuldigd. De revolver werd gezegd de bonne guerre te zijn. Er is ten slotte met algemeene stemmen eeue resolutie aangenomen, die hierop neerkomt, dat ieder te zijner ver dediging zich maar moet wapenen. De oorlog tusscben armen en rijken is eenmaal verklaard. Aan de stoutsten blijve de over winning. De Afgevaardigden Mérillon, Laroze en Méliue hebben bij de Kamer een wetsvooistel ingediend, volgens hetwelk de Afgevaar digden voortaan voor zes jaren «ekozen worden (eu niet voor vier jaren, gelijk thans het geval is) en de helft der Kamer om de drie jaren aftreedt, volgens een daarvau te maken rooster. Voor de eerste maal zal door het lot beslist worden, welke departe menten reeds na drie jaren opnieuw hunne Afgevaardigden te verkiezen hebben. De Kamer heeft met 310 stemmen tegen 189 het 'naudelstractaat met Mexico aan genomen. Iu antwoord op eene interpellatie van den Hougaarscheu Afgevaardigden Ilelffy, verklaarde de Minister Tisza, dat er niet de geringste grond aanwezig is om te twijfelen aau de wederzijdscke goede tige aaien met het rietje het antwoord voor den dag lokten; Yan van de Pruisische mo narchie. Goed; nu jij Erits. Waar ligt de Prui sische monarchie? In in Pruisen! Stommerik, kinkell op t alignement hierl De jongen trad voor en de oude smeerde hem den rug, tot liij 't had getroffen, snikkend en huilend uitriep: In Europa! Inmiddels had de opperconsistoraad zich wij selijk tot bij de deur geretireerd, wijl liij anders gevaar liep, zelf ook eene veeg mee te krijgen, daar de oude in zijne verbolgenheid nu rechts dan links op den armen zondaar lossloeg. Thans ging hij verder: En jij Karei waar ligt Europa? In de wereld, meester. Goed. Nu maakte de oude gezwind rechtsomkeer en trad met opgeheven rotting dicht voor den consistorieraad. En gjj, heer, waar-ligt de wereld? De man, die al reeds genoeg gezien had om te weten, dat de oude soldaat geen gekscheren verstond, en door deze barsche, onverwachte vraag en nog meer door de daarmede gepaard gaande gesticulatie geheel verslagen was, kon geen woord uitbrengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1