BINNENLAND.' Program der Katholieken. Bedevaart naar Rome. Jbr. Jos. De la Court, GEMENGDE BERICHTEN. fcrouw van de tot instandhouding des rredes en tot hare eigen veiligheid met elkander verbonden mogendheden. Naar aanleiding van belangrijke dislocation en verplaatsingen van Russische troepen in de richting naar de grenzen der mouarchie, is het plicht te waken, zonder eenigen twijfel te koeste ren omtrent de vredelievende verklaringen van den Czaar, en daarbij zorg dragende om eiken schijn van uittarting te ver mijden, dat alles geschiedde wat noodig is tot beveiliging onzer grenzen en tot be vordering van de slagvaardigheid van ons leger, Tisza herhaalde dat het verbond der mogendheden van Midden-Euopa niets an ders is als een beslist vredesverbond op zuiver verdedigenden grondslag, en vrij van alle aanvallende bedoelingen. Hij hoopte dat het aan de vredelievende souvereinen en hunne Regeeringen mogelijk moge zijn den vrede te handhaven en Europa te ont lasten van het drukkend gevoel van on zekerheid. Men verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische Regeeriug, de strijdkrachten in de Stille Zuidzee onvoldoende oordeeleude, besloot alle garnizoenen te vermeerderen, terwijl de Russische vloot in de Stille Zuidzee in de volgende lente sterker zal worden gemaakt dan de Engelsche. Ten spoedigste wordt een spoorweg ten behoeve der strategie aangelegd tusscheu Vladivostok en het Siberische binnenland. De Zwitserseke Bondsraad besloot aan ettelijke vreemde anarchisten het verder verblijf op het gebied van den Bond te ontzeggen. Men verwacht nog verdere en meer uit gebreide maatregelen van dien aard. De ongeregeldheden aan de Universiteit te Rome begonnen met demonstration der radicalen tegen Prof. Bonghi hebben zich herhaald, en de aankondiging van den rector (dat bij eene herhaling der onge regeldheden aan de studenten, welke niet ingeschreven zjju, de toegang zou worden verboden) is door de belhamels verbrand geworden. Tengevolge daarvan is de Uni versiteit thans gesloten. Een bericht uit Weenen meldt aan Le Soleil, dat in Bosnië en de Herzegowina eene oproerige beweging wordt voorbereid, waarvan Montenegrijueu de aanstokers zijn. In de Kamer van Volksvertegen woordigers der Vereeuigde Staten is nu een verzoekschrift der Kwakers iu de Ver. Staten, Canada, Groot-Brittanuië en Ierland in gediend, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een Internationaal Scheids gerecht. Door het bestuur van den Algemeenen Bond van IC. R. Iiiesvereenigingen in Nederland is voor de katholieke partij het volgend programma ont worpen 1. Herziening der wetten op Hooger-, Mid delbaar- en Lager Onderwijs, met het oog op decentralisati», bezuiniging en rechtsgelijkheid. 2. Enkele districten, ook in de groote steden en herziening voor het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. 3. Hervorming en verbetering van da Sociale Wetgeving. 4. Hervorming van ons belastingstelsel met dien verstande, dat gestreefd worde naar eene gelijk matige verdeeling van lasten over da verschillende belastbare voorwerpen en dat eene algemeene in komsten-belasting blijve uitgesloten. Afschaffing der accijnzen, op de eerste levens behoeften b. v. zout. en zeep. Herziening van onze tarieven van in- er. uit- gaaude rechten met het oog op de handels-po litiek van andere lijken. 5. B-perking van de kosten en lasten der de fensie met dien verstande, dat de verdedigbaar heid des lands ten volle blijve verzekerd. Dicsdag 7 Februari te 1 uur zullen de af gevaardigden der verschillende tot den Bond be- hoorende kiesvereenigingen bijeenkomen in het Ge bouw voor Kunsten eu Wetenschappen te Utrecht, om over deze punten te beraadslagen. Het comité tot organisatie voor de bedevaart naar Rome heeft de eer het volgende mede te deeleu: lo. Iu verband met het tijdstip binnen het welk door Z. H. den Paus eene plechtige audiëntie aan de pelgrims zal worden verleend 2330 April ls het vertrek der pelgrims bepaald op Maandag 16 April. 2o. De reis zal genoraeu worden over Brus sel vertrek van daar des avonds te 7 uur Bazel, Milaan, Bologna, Loreto, Rome en, waar- waarschijnlijk terug over Florence, Padua, Venetië, Verona, Milaan. 3o. De duur der reis is bepaald op drie we ken, van welke eene geheele week te Rome wordt doorgebracht, zoodat de tehuiskomst zal plaats hebben uiterlijk op Dinsdag 8 Mei. 4o. De kosten der reis onder welke alles, reis, verblijf en wat daarmede samenhangt, is begrepen zullen voor de reizigers eerste klasse f 350, voor de reizigers der tweede klasse f 300 niet te boven gaan. 5o. Zij, die aan deze reis wenschen deel le nemen, zullen f vóór 2' Maart a. s. zicb moeten opgeven, met vermelding van naam, stand, woon plaats, leeftijd enz., ami een der ondergetee- kenden. De lijsken ter deelneming worden op 2 Maart gesloten. 6o. De nader op te geven j*iste kosten zullen vóór 15 Maart moeten worden voldaan aan de* peiwimgmeester, Zy, 41e vóór 1 April melden, dat zij verhinderd zijn aan de reis deel te nemen, ontvangen de gestorte gelden terug. 7o. Nederlandsche Katholieken, te Rome ver blijvende tijdens de bedevaart9week, kunnen bij het Romeiu-sche comité eene kaart voor de audiëutie verkrijgen, tegen eene vergoeding van f 5 voor onvermij lelijke uitgaven. Het Romeinsche comité bestaat uit de lieeren: J, Arts, Voorzitter, Pallazo della Penenit- zieria, piazza Scossa Gavalli. Dr. Th. Vlaming, Secretaris, Camjso Santo al Vaticano. Dr. G. Brom. P. C. Van den Eerenbeemt, Palazzetto Borghese. H. Suermondt, Piazza Minerva. 8o. In de volgende week zal het uitvoerig programma der reis hij ieder der ondergetee- kenden verkrijgbaar zijn. Het behoeft niet te wordeu gezegd, dat bij eenig9zins talrijke deeluemiug de kosten aan zienlijk zullen verminderen. Dr. H. J. A. M. Schaepman, Driebergen. Mr. F. J. M. A. Reekers, Amsterdam. 's Hertogenbosch. W. Laane, Penningmeester Rozendaal. Mr. R. Regout, Secretaris. Maastricht. Mr. A. F. Vos de Wael, Zwolle. M. J. A. Lans, Schiedam. J. T. Wouters, Ravenstein. J. A. Van Rooij, St. Willibrord. M. W. H. Bauduin, Roermond. H. Robbers, Arnhem. A. Looijmans, Oosterhout. De uitvoering van de bepaling der nieuwe kieswet, dat nl. vanwege het gemeentebestuur eener inrichting van weldadigheid moet worden gevraagd of zich onder de kiezers ook bedeelden bevinden, beeft de werkzaamheden der secreta- riën, vooral in groote gemeenten, niet weinig vermeerderd. Bij de vaststelling der lijsten kon nog aan elk gesticht een afdruk worden gezon den, maar sedert gebruik wordt gemaakt van den termijn om bezwaren in te dienen, gaat er schier gee* dag voorbij of aan schier elk be stuur eener weldadigheidsinrichting wirdt een briefje gezonden, met verzoek, mede te deelen of mijnbeer A. of B., die nog onder de kiezers wil opgenomen worden, wordt bedeeld. Eenvoudiger en minder omslachtig zou het zij", indien de besturen op zeker tijdstip een afgesloten opgave hunner bedeelden aan de ge meentebesturen inzonden; een soort van leg ger, die ten Stadbuize slechts behoefde te wor den nagezien. De bijeenroeping van de Tweede Kamer wordt verwacht tegen Dinsdag 14 Februari. Zij zou dan drie weken samenblijven. Overveen, 31 Jan. Bij gelegenheid van het Jaargetijde van wijlen den Zeereenvaarden Heer G. Schoonderbeek, eertijds Pastoor der R. K. Parochie alhier, is in de kerk een prachtig go- thisck monument geplaatst, in overeenstemming met den stijl van den Godstempel ontworpen. In eene omlijsting van gestiliseerde rozen, is de beeltenis van wijlen Pastoor Schoonderbeek knie lend voorgesteld in vereering van de PI. Maagd. Aan den voet der zuil, waarop hare afbeelding is gebeiteld, staat de ciborie nagebootst, welke de hoogvereerde Overledene van Z. PI. Paus Pius IX ten geschenke ontving. Vermits de Overledene de stichter der tegenwoordige kerk van Overveen is geweest, is ter herinnering aan dat feit dit gebouw op den achtergrond aange duid. In het onderste gedeelte is eene koperen plaat bevestigd met twee uiterst sierlijke beeld jes van patroonheiligen, waarvan de bewerking, even als de gravure der latijnsche inscriptie, door den Heer Brom te Utrecht voortreffelijk is behandeld. Boven aan het bijna 4 meter hooge monu ment is de Christus resurgens geplaatst met twee Engelenbeeldjes. Op het kerkhof wijst een monument van mar mer en hardsteen de laatste rustplaats aan van den ijverigen zielzorger, die hier in zoo hooge mate werd bemind en vereerd. Beide monumenten, vooral het eerstgenoemde, mogen als meesterwerken van kerkelijke kunst ten lioogste worden geroemd. De bewerking is met bizondere zorg geschiedt en het geheel maakt een inderdaad grootschen indruk. De conceptie en uitvoering van deze prachtige monumenten werd opgedragen aan een met roem bekenden kunstenaar, den Heer F. L. Stracké Jzn. te Haarlem, die den gevestigden naam van zijn atelier door deze uitnemende schepping wederom aanmerkelijk beeft verhoogd. De werking van kwik. De Berlijnsche scheikundige, Professor Dr. Oscar Liebreicb deelde onlangs eenige merkwaardige gevallen mede hoe kwik door de lucht dringt. Een gezin uit de gegoede klasse betrok eene andere woning, die natuurlijk vooraf de gewone 8choonmaakkuur onderging. Nadat het gezin daar eenige dagen gewoond had, werd de een voor, de ander na, ziek: tong eu tandrleesch zwollen op en werden pijnlijk; er kwam hoofdpijn, koort sigheid, hartwater, enz. bij. Dadelijk liet men den huisdokter komen, die eerst de zonderlinge ziekte en de oorzaak er vau niet wist te verklaren. Bij onderzoek bleek eindelijk dat er vroeger een ther mometerfabrikant, die zooals meu weet veel mbt kwik werkt, eenige jaren in liet huis gewoond had. Nu werd de woning nauwkeurig onderzocht, de vloer werd opgenomen, en men vond er eene groote hoeveelheid kwik onder, dat door de sple ten van den vloer gedrongen was en de lucht had bezwangerd. De inademing van die met kwik vermengde lucht had de raadselachtige ziekte veroorzaakt, die n« door gepaste legeuraiddelen werd genezen. Een nog sterker bewijs van eene schadelijke werking van los kwik is het volgende. Ia het jaar 1810 in de maaud Februari, had het oor logsschip Triomf iu de Spaansche haven Cadix kwik geladen. Terwijl men tegenwoordig dit metaal in ijzeren Hesschen bewaart, werd het toen in zakken verpakt, die in kisten werden gelegd. Daar deze soort van verpakking geen luchtdichte wa9, moest er noodzakelijk kwik ontsnappen en zich met de lucht in de scheepsruimte vermengen. De matrozen werden ziek, de geiten, die men aan boord had, stierven, en al de ratten vond men dood liggen. Het gemeentebestuur te Z ij e heeft eene origineele manier uitgevonden, om de ver weg wonende kiezers gemakkelijk naar de stembus te voeren. Met eene schuit, waarin alle politieke kleuren zullen worden opgenomen, zullen de kiezers voor gemeenterekening van ac Burger- brug en St. Maartensdijk naar het stembureau worden gebracht. Niet lang geleden wasVonBis- mauck des avonds te voet uitgegaan en keerde juist terug, toen een aantal menschen voor zijn huis eeu soort vau ovatie brachten. Voor het ijze ren hek, waarboven twee gaslantaarns slechts een spaarzaam licht verspreidden verdrongen de lieden zich. Met den breedgeranden hoed diep in 't ge laat gedrukt, trachtte de kanselier stilletjes zijn huis binnen te gaan. Dit was echter tevergeefs beproefd. Hij werd in zijne burgerkleeding niet herkend en onder het geroep „Halt, hier is een kerel, die niet mee wil doen werd hij aange houden, kreeg eenige duwen en stompeu en was genoodzaakt om voor zich zelt hoera te roepen. De trekking van de loterij der t e n- toonstelling van Voedingsmiddelen is bepaald op aanstaanden Donderdag 2 Februari. Bêtise liumaine oü sont tes limites Er z ij n te Parijs menschen, wier beroep het is, dassen te strikken, een hoofdzaak bij het toilet, waarmee lang uiet alle elegante heeren goed terecht kun- neu. Die dassenstrikkers zijn bedienden van groote modemagazijnen. Zij gain tegen 6 uren in een fiacre zit tan, en rijden hunne klanten af. Zoo heb ben zij binnen twee uren 20 a 25 heereu gehol pen en 40 a 50 franks verdiend. Want het strik ken van een das door die kunstenaars kost 2 franks. Zekere L. d. V.die onlangs te Beegden zich des nachts den toegang verschafte tot eene herberg, door te roepen: „til naam des Koning9, doe open, Rijkspolitie 1" Is door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot f 12 boete of 7 dagen hechtenis. Als geschikte plaatsen van b ij - eenkomst voor de vele congressen in dezen tijd, stelt een aardrijkskundige de volgende voor: Juristencongres-, te Grijpskerk in Groningen Doc torcongres te Dodenwaard in Gelderland Gymnasten-. te Spanbroek in Noord-Holland Scherpschutters te Vuren iu Gelderland; Zangers te Hcesch iu Noord-BrabantBakkers te Bak huizen in Friesland Slagers te Dieren in Gel derland Kleermakers te Grootebroek in Noord- Holland Schoorsteenvegers te Duizel in Noord- BrabantTimmerlieden-, te Balkin Friesland; Socialisten te Nieuw-Leuzen in Oterijsel. Er lij d e n nu te C u n e iv a 1 d e, (O b e r- lausitz), naar de Köln. Ztg. bericht, 180 men schen aan de trichinenziekte. Acht zija reeds overleden. De Saksische R»geering hetft een commissaris afgevaardigd tot het instellen van eeu onderzoek. Er stierf voor eenige dagen te Gissey-sous-Flaviguy eene vrouw, die een af gelegen klein huisje bewoonde zoo donker, slin kend en vuil, dat eeu inboorling van Vutrlaud er waarlijk atguusfig op zou geweest zijn. Toen men nu de meubelen onderzocht, vond men iu eene oude vermolmde kast, tusachen vod den, oude schoeneo, enz., en nevens een pot met boter gevuld, die door hare kleur eb haren geur voor deu Zondvloed scheen gesmolten te zijn, een zak, inhoudende 47,000 fr., in goud en bank biljetten. Daarenboven bestaan er voor ongeve r 70,000 fr. hypothecaire inschrijvingen en 60,000 fr. eigendommen! 'iWas waarlijk aandoenlijk om te zien, hoe de erfgenamen, naast het lijk, de eene na den andere eene flesch wijn ledigde nom hunne.vreugde te verbergen. Het N.v.d. D. verneemt dat te A ra- sterdam een nieuw post- en telegraafkantoor zal worden gebouwd ter plaatse van het tegen woordige gebouw, dat met eenige aangrenzen de huizen, wetke reeds bij den dienst aangetrok ken zijn, zou gesloopt worden. De kosten worden geraamd op een half millioen. Mundis vult decipi (de wereld wil b e d r o- geu zijn). Een kwakzal-er staat in een on-,er academie steden voor zijn reiswagen de goede liêu zijne waren aan te prijzen en doorspekt zijne rede met latijnsche spreuken oc een scliiju van ge leerdheid daaraan te geven. Hier heb ik een fLschje dat is goed voor alle kwalen/', „Mun- dus vult decipi!"( uiet waar professor, zegt lnj tot een bekend hoogleeraar, die juiat voorbij treedt). Zeer zeker, zegt de professor. Hebt ge het gehoord spreekt hij nu tot de menigte; de professor heeft het zelf toegestemd, en de bezoekers koopen nu om liet hardst de geheim middelen, Mundus vult decipi! Ook Par ij s en Marseille zullen per telephoou worden verbonden. Men rekent, dat de verbinding reeds den 1 Juli tot stand zal ge bracht zijn. De telephoondrade* zullen van Parijs tot Nogemt-sur- Marue onder den gro*d gelegd worden. In Pesth ziet men ook dames in palilieuniform. De dames, die dienst doen bij de telephoou in politiebureaux, vonden zich na melijk tegenover de mannelijke medebeambten iu haar gewone dameskleeding niet op haar gemak en diendten een adres in, met verzoek eveneens de uniform te mogen dragen. Het Mi nisterie willigde den wensch in en de dames uit de telephoouzaal vertoonen zich tegenwoordig in de voorgeschreven blouse, waarop ook het oa- derscheidingsteeken, de vergulde roset, niet ontbreekt. Bij eene godsdienstoefening te Londen gehouden ter herdenking vau Gordon 's dood, deelde de predikant Waller een per soonlijk vriend van den Generaal een verhaal van Gordon's dood mede, zooals het door een der familieleden vernomen werd uit den mond van een sergeant, die ooggetuige daarvan was. „Zoodra Generaal Gordon hoorde, dat de op roerlingen binnen Khartoem waren" zoo ver haalde de sergeant, zeide hij: „„Alles is uit. Heden wordt Gordon gedood."" Hij ging naar beneden, gevolgd door de vier sergeants, die hunne geweren medenamen, en ging op een stoel zitten aan de rechterzijde der poort van htt paleis, terwijl de sergeants naast hem stonden. „Daar kwam op eens een Sheikh aandraven, gevolgd door eenige Arabieren. Da sergeants wilden schieten, maar Gordon hield hen tegen. „„Van daag geen geweren. Gordon wordt ge dood." //De Sheikh deelde Gordon mede, dat hij van den Mahdi iu last had, hem levend mede te voeren. De Generaal weigerde mede te gaan. Hij verklaarde te willen sterven waar hij was, maar vroeg genade voor de sergeants, die niet gescho ten hadden. „De Sheikh herhaalde driemalen zijn bevel, en ontving telkens hetzelfde antwoord. Toen trok hij zijn zwaaid, snelde op Gordon toe, die hem strak aanzag, maar geen weerstand bood, en gaf hem den doodelijken houw, over den linker schouder. Het hoofd van den Generaal werd afgehouwen en naar deu Mahdi gebracht. Zijn lichaam werd dicht bij het paleis hegraven; men richtte daar een grafteeken voor hem op." D e Haarl. Ört vermeldde dezer da gen een geval van mazelenbesmettiug door eeu brief, uit een besmet huis te Tiel verzonden naar Assen. Gelria kent een dergelijk geval, doch waar de besmetting over veel verdoreu afstand eu na heel wat langer tijd werkte, namelijk bij een brief die vau Haarlem, uit een besmet huis, naar Soe- rabaia werd verzonden. Man en vrouw werden daar, kort na ontvangst van het schrijven, door ds ma zelen aangetast, en waren aau die ziekte te Soe- rabaia de eenige lijders. Eene vrouw, die bokst Evenals er da mes zijn, die boeken schrijven, zijn er iu Enge land ook die boksen. Op zu^lk een heldhaftige vrouw kon LonJeu zich beroemen. Miss Elise Michel, een jonge, schooue dame van drie-en- tvvintig jaar. Eens wilde zij met geweld bij Lord Lowthe in Cleveland Wood binnendringen, en maakte reeds van hare zeldzame gave gebruik, toen een constable verscheen, eu haar bij de politie aan klaagde. John Dawsori, het ongelukkige slachtoffer van Miss Elise Michel, deed het volgende verhaal: „De dame kwam heden morgen en verzocht, eerst hiel beleefd mijn meester te spreken. Vol gens liet bevel, dat ik oiit/angen had, zeide ik, dat mijnheer niet thuis wa3. Ik herhaalde, dat mijn meester haar misschien niet wilde spreken, waarop de dame zich met geweld een weg wilde banen. Ik ging dadelijk voor de deur staan, met mijne handen op de knieën. Maar mijne verwon dering is moeilijk te beschrijven, toen ik be merkte, dat de juffrouw haar parasol, haar hoed en hare handschoenen Ier zijde legde, haar mou wen opstroopte, hare kleine witte vuisten balde en mij volgens alle regelen der kunst aanviel. In het begin lachte ik, en dacht, dat zij gekheid maakte, maar merkte weldra, dit het ernst was. Met de eeue hand hield zij mij bij de haren vast, terwijl zij met de andere op eene vreeselijke manier op miju gezicht sloeg. Dit duurde zoo lang, totdat de constable mij verloste." Miss Elise kwam met eene vermaning en eene geldboete vrij. Men vernam later, dat zij ver loofd was, en men heeft recht te veronderstellen, dat de man voortdurend in groot gevaar ver keert. Eene oude vrouw Mile. Litout, die anderhalf jaar geleden in ds Fransche Kamer een schot in de lucht loste, om in het algemeen de aandacht ta vestigen op hare grieven tegen een onrechtvaardige!! huisheer, heeft later weer iu het bizonder ook op dien huisheer geschoten, maar zonder hem te raken. Zij stond Woensdag te Parijs deswege terecht, en werd tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. 1 Gisteren morgen heeft de heer Völlmar, directeur der Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers, op de repi- titie aan de leden dier kapel bekend gemaakt, dat hij met het oog op zijn gezondheidstoestand, niet zeker was de vermoeinissen van den aan staanden zomer te kunnen weerstaan, en daarom den regiments-commandant had verzocht, hem tegeu het voorjaar «oor pensioen voor te dragen. Maakte deze mededeeling op de ledeu der ka pel een diepen indruk, de le luitenant Jhr. Van der Wijck, sedert 1 Januari jl. op grond der nieuwe administratie-reglementen, den kapitein- adjudant, toegevoegd iu het toezicht op da mu ziek en iu die qualiteit op de repetitie tegen woordig, nam dadelijk het woord, om den heer Völlmar zijn leedwezen te betuigen over zijn voor nemen, het echter hoogelijk waardeerende, dat de heer Völlmar het belang der kapel boven het eigen belang stellende, reeds nu züu ontslag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2