NIEUWE No., 1200. Vrijdag 3 Februarf 1888, 13de Jaargang. agitb ma hout agitate. Uit Frankrijks hoofdstad. BUI T E N L A N t). PRIJS DER advebtentiéh Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. i. De soldaat-schoolmeester. (Slot volgt). ABOBWBMEHTSPBIJB Per 3 maauden yoor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. Uitgevers: KÜPPE1S i LAUEEI Door het overlijden van Madame Bou- cicault, de eigenares van het welbekende magazijn t Au bon marché<.< te Parijs, werd dezer dagen onze aandacht gevestigd op de kolossale mode-magazijuen van de Fran- sche hoofdstad. Nog niet lang geleden heb ben wij vau eene statistiek betreffende den toestand van Frankrijks handel melding gemaakt, waaruit wij zagen, dat de handel in Frankrijk in alles behalve bloedenden toestand verkeert. Wellicht bestaat er sa menhang tusschen deze en andere feilen, een samenhang, die wel geschikt is degenen belang in te boezemen, die de economische aangelegenheden meer van nabij beschouwen. De reusachtige stad, gelegen in het centrum vau een groot rijk, was vroeger de bodem waar elke onderneming op't ge bied van handel en nijverheid, mits met energie gedreven, uitmuntend slaagde. De kolossale productie stond in juiste verhouding met de groote cousumtie. De concurrentie spitste den geest eu gaf aan leiding tot menige uitviudiug. De winkeliers en fabrikauten waren zuinig eu ijverig; zij begonnen met eene kleine affaire, breidden langzamerhand hunne zaken uit; werkten veel, verteerden weinig en onttrokken zich veelal op nog betrekkelijk jeugdigen leef tijd aan de zaken, om dan als renteniers rustig te gaan leven. De Parijsche winke lier had, bij het openen van zijn magazijn, een bepaald ideaaleen eigen kleiu huis in de omstreken der hoofdstad, met een bloem- eu moestuin waarin eeuige vrucht- boomen en eene partij rozenstammen op het terras. Passy, Auteuil, Asuières, Eu- ghien, Viucennes eu hoe al die kleine ge meenten, welke iu de nabijheid der Frausche hoofdstad liggen, beeten, waren het doel zijner droomen, en hij werkte en handelde tot hij zijne schaapjes op het droge had en het bespaarde geld hem veroorloofde den droom werkelijkheid te doen worden. Het getal kooplieden en winkeliers, die zonder deficit arbeiden, die zonder zware zorgen den dag en de nacht zien aanbre ken, is echter veel kleiner geworden. De winkelramen zijn veel vergroot eu van het fijnste spiegelglas gemaakt, doch zij rnas- keereu maar al te dikwerf de bitterste el lende. De handel is gecentraliseerd, gemono poliseerd. De fabrieken werken slechts voor de groote afnemers. Geen wonder, dat de uitvindingen zeer schaars zijn. De stabili teit der mode, die sinds eenige jaren valt waar te nemen, heeft hare oorzaak niet iu de ontwikkeling van betere begrippen, doch is enkel en alleen het werk vau de groote consumenten, die besloten hebben niet door nieuwe uitvindingen met het oude te concurreeren, vermits zij anders met hun FE U ILL E T O N. (Vervolg en slöl.J Ik heb gevraagd, waar de wereld ligt. Hoe is 't, komt er antwoord? De geleerde heer bleef stom. Jongens, waar ligt de wereld? De wereld ligt in 't boozeDe wereld- ligt in 't booze! klonk het eenstemmig uit twin tig kelen. Thans richtte de oude zich tot den vreem den bezoeker: Heer, ge wilt opperconsistorie- raad, een doctor in de godgeleerdheid, een ge leerde wezen, en ge weet nog minder, dan hier mijne jongens. Ge komt daar en wilt mij, ouden soldaat, koeionneeren en te schande maken. II aar achtig! als gij thans een van mijne jongens waart, dan zou ik. Hier hief de ouden den stok honger op en de Kaad, die de deurklink reeds in de hand had, was met een wip buiten, al tevreden, dat hij er nog zoo heelhuids afkwam. Het verslag, dat hij het consitorie van den afloop zijner zending overbracht, was nu na tuurlijk niet zeer stichtelijk, en het college leverde dus zoowel over het ergerlijk geogra- phisch onderwijs als over de den collega weder- overgrooteu voorraad zouden blijven zitten. De macht ligt in handen vau de eige naars der groote inrichtingen, der bazaars. Alles is er op ingericht om den kleinen winkelier te verdrukken, den handel iu 't klein te dooden, de heerschappij te ver krijgen over den kooper door alle middelen het publiek te lokken en op de wereld markt de overwinning te behalen. De samenstelling der groote magazijnen gelijkt op eene zeer groote machinede radereu grijpen in elkaar en deze reuzen- machine heeft ook tot hare taak: op de zwakheid der vrouw te speculeeren. Zij versterkt haar verlangen naar luxe, zij toont haar, keurig uitgestald, een aantal uuttelooze voorwerpen, waarvan het bezit weldra noodzakelijk schijnt. Met de beste bedoelingen is eene dame iu den bazaar getreden om bij voorbeeld een nieuw jasje voor haren jongsten tolg te koopeu. Nadat zij hare keus heelt ge daan, herrinnert zij zich nog, dat zij eeii paar handschoenen noodig heeft. Eu als zij van het departement der kinderkleeren naar dat der handschoenen gaat, wordt zij aanhoudend door het sirenengezang van de luxe betooverd. Door prachtige lokalen, waar fluweel en zijde op de bevalligste wijze worden ten toongesteld, door zalen waarin duizenden kleediugstukkeu de nieuw ste wetten der mode verkondigen, waar de prachtige echte Brusselsche kant, de blin kende pakken linnen eu batist, de schoon ste tapijten en meubelen ziju teu toon ge spreid, baant zij zich een weglangs opeen gestapelde parfumerieëu, ledereu goederen en kunstvoorwerpen, spoedt zij zich door de lokalen der kunstbloemen, der prachtig ge bonden boeken en vau het keurige speel goed en voor dat zij aan de afdeeliug «Handschoenen» komt, zijn alle goede voor nemens vergeten. Vermoeid en schier adem loos neemt zij iu de leeszaal plaats, die ter beschikking van de bezoekers staat. Op de leestafel liggen, in prachtbanden gebonden, een aantal jaargangen van on derscheiden modetijdschriften eu platen van verschillende kostuums. Ginds op de groene tafel is gelegenheid om correspondentie te voeren. Hier schrijft de echtgenoot zijne koopmansbrieven, terwijl zijne dierbare we derhelft de schatten van het magazijn in oogenscnouw neemt euervan koopt. Nergens is eene dame zoo vrfj dan hier. In de onmiddellijke nabijheid van eeue lees zaal, dringen steeds eeu aantal bezoekers in eeu lokaal waar zes bedienden bezig zijn iedereen gratis van limonade te voor zien. Met de kinderen begeeft men zich in de afdeeling, waar om het half uur door een beambte groote, met gas gevulde, hal lons wórden verdeeld onder de aanwezige kleinen. De honderden kinderen die ziels- verheugd met hun luchtballon in de hand door Parijs wandelen, maken eene voort varen behandeling, eene aanklacht bij den Ko ning in met verzoek, dat deze den man zijn schoolhouden mocht verbieden, wijl li ij daardoor groot nadeel aan de jeugd toebracht. Frederik liet den oude bij zich komen; 't ge val wilde, dat hij juist in het beste humeur van de wereld was. Ge hebt, zooals ik daar uit een sclrrjjven van mijn oppereonsistorie zie, hier een eigen school opgezet, sprak dé monarch hem aan. Ja, uwe koninklijke majesteit. Maar hoe komt ge op uw ouden dag nog tot zulk eene gekheid? Voor meester spelen is een zuur dagwerk voor iemand van uwe jaren. Uwe majesteit heeft de genade gehad, om mij voor mjjne veertig dienstjaren een pensioen toe te leggen; maar ik wou daar op eene eerlijke Wijze gaarne nog een stuivertje bij verdienen, voor een borrel en een pijp tabak. Dat is goed en wel, maar de heeren van het consistorie zeggen daar in hun adres: Hij leert enkel onzin en dwaasheid; dat de wereld in het booze ligt, dat. Uwe majesteit, dat is geen onzin of dwaas heid, hervatte de oude driftig, dat staat precies zoo in den bijbel, en die zullen de heeren van het consistorie toch wel niet willen verwerpen. Ik ben een goed Christen, uwe majesteit, en bouw vast op Gods woord. treffelijke reclame voor de zaak, want op eiken ballon is de naam der firma in dui delijke letters te lezen. Zoodra de gekochte goederen zijn thuis gebracht, keert het verstand terug. Wat moet men met al die prullen begiunen? Is men echter niet bij machte om de re kening te betalen, de bazaar heeft voor een redmiddel gezorgd. Hij is bereid, alles weder terug te nemen, ja zelfs betaalde voorwerpeu weder bij zijn voorraad op te nemen. Door dozen maatregel worden de haudelsrelatiën gemakkelijker. De kooper koopt spoediger, omdat hij morgen het ge kochte wederom terug kan brengen, maar voor het zedelijk bederf worden de deuren wagenwijd open gezet. Het gebeurt immers dagelijks, dat dames hoeden of kleeren koopen, deze vooi werpen bij het een of ander feest gebruiken om ze dan eenige uren later terug te zenden. Ook is het geen zeldzaam feit, dat zelfs tapijten eu elegante meubelen naar huis worden ge bracht ten einde bij eene receptiete wor den gebruikt, om dan straks weer naar den bazaar te worden terug gezonden. Met de gebruikelijke plechtigheid hebben Zondag de zes nieuwe zaligverklaringen te Rome plaats gehad. TalrijkePaters-Redemp- toristen woonden de plechtigheid bij, waar- ouder drie Superiors vau hunne huizen in Oostenrijk, het arbeidsveld eu geboorteland van den nieuwen zaligverklaarde, Hofbauer, twee Superiors van Frankrijk, twee van Spanje, twee van Luxemburg, en twee van Beiereu. Graaf Paar, Oostenrijksch Gezant bij den H. Stoel, was met het gansche personeel der ambassade tegenwoordig. De plechtige H. Mis werd, na de zaligverkla ring, opgedragen door Z. D. H. Mgr. Bauer, Bisschop vau Brunn afkomstig uit hetzelfde diocees van Olmütz waarin de Zalige Clemens Hofbauer is geboren. De Hoogeerw. Pater Mauron, Generaal der Re demptoristen, heeft den H. Vader de ge bruikelijke geschenken overhandigd. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan den Czaar eeu eigeuhandigeu brief geschreven in antwoord op do gelukwenscheu, die de Keizer den H. Vader heeft doen toekomen ter gelegenheid van zijn Priester-jubileum. Leo XIII heeft in den brief te kennen ge geven, dat hij al wat in zijn vermogen is doen zal om het verlangen van den Czaar te bevredigen, opdat er hartelijke betrekkin gen gevestigd worden tnssc'nen het Vati- caan eu Rusland. Louise Michel, die nog al met hare lichte hoofdwond coquetteei t, heeft een brief aau de vrouw van Lucas geschreven eu is daarvoor door de tweelingzuster van deze laatste bedankt geworden. Beide brieven Dat is braaf mijn zoon; maar gij hebt doc tor X. toch wat al te barsch behandeld, en die heeft zich daarover met recht beklaagd. Met uw welnemen, uwe majesteit, wat had die man zijn neus ook in mjjne school te steken? Hij kwam enkel om mij bespottelijk te maken; maar om dat te doen, hadden de heeren een loozer klant dan hij is, moeten zenden. Mijne jongens wisten meer, dan hij; want als zoo'n man niet eens weet, wat in den bijbel staat, is dat toch zonde en schande. Nu, wees maar bedaard, oude. Die men- schen zullen u voortaan met rust laten. Zoo denk ik ook, uwe majesteit; ik weet wel, dat Frits zijne oude soldaten de hand al- tjjd nog hoven 't hoofd houdt. Hier zijn twee Friederichs d'or, drink daar voor eens op mijne gezondheid. Duizendmaal dank, uwe majesteit, dat zal ik doen. God spare uwe majesteit nog lang in 't leven. Maar nog een ding, oude; gij moet die arme jongens niet meer zoo ongenadig ranselen. De handen voortaan thuisgehouden begrepen? Uwe majesteit, met onderdanig verlofieder moet hebben, wat hij verdiend heeft, zei de oude Dessauer altijd, en zoo denk ik ook. Zonder stok moge de duivel schoolmeester wezen. Nu, oudje, adieu. werden natuurlijk openbaar gemaakt. Zij houdt het er voor, dat Lucas op haar ge schoten heeft onder den invloed vau eene suggestie tijdens den hypnotischen slaap (de man was dronkenen wenscht daar over met Professor Charcot te spreken want zij is vast van plan het onderwerp te behandelen in een barer pbysiologisehe studiën, die bij Deutu zullen verschijnen. De »roode maagdwordt druk geïnter viewd van wege de pers en leent zich daartoe metv veel gratie. Hare anarchistische vrienden hebben eergisteren-avond in eene meeting verkondigd, dat Lucas (»de dwa lende,® naar zij hem noemen) niet vervolgd moet worden, omdat hij slechts gebruik heeft gemaakt van ziju »recht:« te schie ten op wie iemand niet bevalt. Lucas heeft nu een brief geschreven aan Louise Michel, waarin hij vergeving vraagt voor zijn moordaanslag op haar gepleegd, eu hare voorspraak bij zijne rechters inroept. Maxime Lisbonne, de bekende anarchist, heeft zich voor de revolutiounaire groep der Egaux de Montmartre moeten verant- wootden wegens ziju verschijnen op de re ceptie van den President der Fransche Re publiek. Hij herhaalde zijne verklaring, dat hp wilde zien hoe het volk door den President ontvangen werd, eu dat hij daarover zeer voldaan was. »Dat ik gegaan ben eu geen andere der partijgeuooteu,® zeide bij, »is eenvoudig omdat ik de eeuige was, die eeu rok had.® Toen men hem het bezit van dat aristocratisch® kleedingstuk verweet, verhaalde hij de geschiedenis daarvan. De rok is afkomstig uit ziju tooneelspeeltijd en pas onlangs door hem teruggevonden. Hij was vrij smerig en moest aan kraag eu opslagen door allerlei middeltjes opge knapt worden, o. a. met petroleum. Dit laatste verleende hem een eigeuaardigen geur. »Een der geuoodigdeu vau burger Carnot«, zei Lisbonne,voegde mij des wege to6: »»Een goed denkbeeld van een revolutionuair, zich te parfumeeren met pe troleum De Egaux lachten, en waren tevreden met de ophelderingen. Lisbonne verklaarde zich ten slotte bereid, den rok beurtelings aan de partijgenooteu te leen eu, opdat ook zij eens een kijkje kunnen gaan nemen op de recepties van het Hoofd van den Staat. Eu dat aanbod werd aaugeuómeu. Zoo zal men bij President Carnot den revolutionuaireu rok nog wel eens zien eu ruiken. Blane, lid van het Lagerhuis en van Parnell's partij, is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, wegens oproerige redevoering. Hij is van het vonnis iu be roep gekomen. Naar men verwacht, zullen in het Par lement de Iersche leden, door de Gladsto- niauen ondersteund, opkomen tegen het Hiermede was de audiëntie tot volkomen ge noegen van den ouden soldaat maar niet tot zoo groote tevredenheid van het consistorie af- geloopen. Dit ontving de volgende koninklijke kabinetsorder: „De invalide soldaat Y, over wien gij n be- //klaagd hebt, is een oude stijfkop en met //dat slag van menschen is, zooals gij zeiven //best weten zult, niets aan te vangen. Het //nadeel, dat hij, naar gij zegt, door zijn school- //liouden aanricht, neem ik op mijne verant- //woording, en 't afrossen van de jongens heb //ik hem verboden. Overigens zal ik nooit //dulden, dat mijne oude invaliden, die bloed //en leven voor het vaderland en mij over had- //den, als zij eens eene eerlijke kostwinning //bij de hand nemen, daarbij lastig gevallen //en gechicaneerd worden, waaraan men zich //te houden hebbe. Frederik.// De Koning liet den ouden soldaat nog een paar maanden het ambt van onderwjizer uitoefe nen, doch verleende hem na dien tijd een jaar- lijksche toelage, voldoende om in het onderhond van den invalide te voorzien, met last tevens zijn onderwijs te staken, zeker tot groot genoegen van het consistorie en vande leerlingen van den ouden snorbaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1