NIEUWE No, 1201, Zondag 5 Februari 1888, 13de Jaargang, agitema non agitate Uit Frankrijks hoofdstad, BU1TENLAN 1). ii. In een laatsten trein. H41KLEIHSCHE C0I1R4IT. ABOIflfEMEIfTSPE IJ8 Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIÊH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPIR8 A LAUKEÏ (Slot.) Iu de schitterende zalen, waar zooveel luxe tentoongespreid wordt, sluipt de vij- aud ook in de gedaante van den dief. Diefstal komt weinig voor ouder de be ambten, maar wel onder de bezoeksters en onbegrijpelijker wyze ziju de dieveggen meestal vrouwen van hooge Staatsambte naren, van rechters, doctoren, advocaten, van renteniers enz. enz. De heelkunde nu kent een toestand, dien zij kleptomauie heet, doch deze kwaal komt maar uiterst zelden voor bij de dieveggen van de Pa- rijscne bazaars. Volgens eeue door den Heer Giffard samengestelde en gepubliceerde sta tistiek, werden in de bazaars te Parijs, in twee jaren twaalf honderd dieveggen op heeterdaad betrapt. Er zijn dames aange houden, die voor tien a vijftien duizend franks kant hadden gestolenzelfs dames uit den hoogen adel maken zich aan dief stal schuldig. Iu de meeste gevallen worden de dieveggen niet aan de politie overge leverd. Men wil geen schandaal maken men laat de dames-dieveggen een bewijs teekenen, dat het strafbare feit bevestigt, welk bewijs baar terug wordt gegeven tegen betaling van eeue fliuke som, ten voordeele der armen van Parijs. De reusachtige stapelplaatsen van weelde artikelen zijn oorzaak, dat men van een overgroot aantal artikelen den prijs niet met juistheid kan bepalen. Men stelt alle pogingen in het werk, men doet alle mo gelijke moeite om het groote publiek te lokken. Er zijn steeds eeuige artikelen, die zoo fabelachtig goedkoop worden verkocht, dat het debiet daarvan niet dan groot verlies moet opleveren. Het volk laat zich verschalken. Men koopt van hetspotgoed- koope artikel en men koopt nog veel meer, dat, onnoodig is. De bazaar heeft zijn doel bereikthij stelt zich schadeloos voor het verlies. Eu om steeds frissche en nieuwe artikelen te hebben, houdt men den eenen uitverkoopna den anderen. Niemand weet ten slotte meer, wat een artikel waard ismen weet slechts voor welken prijs men het heeft gekocht. Men zou wellicht denken, dat de indus trieel, de fabrikant, gebaat wordt door het kolossaal debiet der groote magazijnen. Niets is minder waar. 't Is ontegenzeggelijk gemakkelijker, voor een enkel groot ma gazijn te werken, dan een groot aantal con sumenten te bevredigeu. Maar de zaak heeft toch ook hare schaduwzijde. De groote ma gazijnen weten, dat de fabrikanten van hen afhankelijk zijn. Niet de fabrikant, maar de chef van het magazijn bepaalt den prijs, dwingt den industrieel zijn bod aan te nemen omdat hij, zoo hij wil, hem kan te gronde richten, want waar zal die man, die de klandizie van het groote ma gazijn kwijt raakt, zoo spoedig een equi- FEU1LLETON. Bertha sprak ik, terwijl ik een weinigje verlegen mijn halsboordje ophaalde, 't best zal wezen, als ik 't zelf maar breng. Wat! riep mijne vrouw uit, je zult toeb niet bij 20 graden bonden-kou naar Heerenveen reizen! Het moet wel, antwoordde ik. Het is mijn plicht als voogd, bet geld zelf haar ter hand te stellen. Men boort telkens van ontvreemdingen spreken. Gekheid. Je wilt dien weg op! Je zoudt desnoods nog naar Urk gaan om eens een paar dagen je buis te ontloopen, merkte mijne goede vrouw schamper aan. Bertha, dat kun je toch niet meenen! riep ik gemoedelijk uit. Om mij naderhand met je verkoudheid te vervelen en me uit mijn humeur te niezen, sprak mijne vrouw ontsticht. Zwijg, Bertha! zeide ik thans beslissend en richtte mij majestueus overeind. Ik zou niet valent voor het geleden verlies kunnen vinden? De eigenaar van het reusachtig magazijn moet op de eerste plaats zorgen, dat hij goedkoopere prijzen stelt, dan ieder ander debitant. Hij moet dus den fabrikant de laagste, de minst mogelijke prijzen be talen en deze fabriceert dan goederen, die naar den schijn slechts fraai ziju, voor het oog welgevallig, doch waaraan alle solidi teit outbreekt en die in zeer korten tijd onbruikbaar of versleten zijn. De soliditeit, de voortreffelijke uitvoering van het Parijsche fabrikaat is iu de laat ste jaren aanmerkelijk minder geworden. De oningewijde kan zich moeilijk een begrip van de consumptie maken. Het de biet van de groote magazijnen bedraagt jaarlijks millioenen franks. En Parijs telt vijf a zes reusachtige magazijuen, die op groote schaal en met ruime middelen ge vestigd, een ergerlijk en iu hooge mate uadeelig werkend monopolie bezitteD. De handel in 't algemeen is te Parijs kwijnend. In plaats van de vroegere wel vaart heerscht er thans groote zorg. Een klein getal magazijnen, die slechts aan de élite leveren, het fijnste en duurste debi- teereu, houden wel is waar staud, maar zij hebben eeu zeer beperkt aautal klanten. Eenigen tijd geleden hebben twee eige naars van groote magazijnen te Parijs zich ook met de sociale quaestie bemoeid. Toen er eene werkstaking plaats had van schrijn werkers en behangers en de vereenigde werkgevers verklaarden aan de eischeu der werklieden onmogelijk te kunnen voldoen en de werkplaatsen diensvolgens gesloten werden, verklaarden twee eigenaars van groote ettablissemeuten zich bereid het loon te verhoogeu en aan alle ontslagen arbei ders werk te geven. Wat was hiervan het gevolg? Dat de werkgevers genoodzaakt waren toe te geven wilden zij niet, dat hunne klanten naar de groote magazijuen liepen. Het kapitaal, waarmede die enorme eta blissementen werken is groothet wordt gedeeltelijk door het uitgeven van aaudeelen bijeengebracht. In sommige bazaars heeft men ambtenaren van het huis, die voor 2 a 3 millioen franks aandeel hebben iu de zaak. De groote etablissementen werken ua deelig iu hooge mate op de welvaart van den gewonen winkelier, op den middenstand, die de kern van een volk is, op den in dustrieel en fabrikant, die voor uiterst lage prijzen genoodzaakt wordt te leveren en die dus het loon zijner werklieden moet vermindereu wil hij 't hoofd boven water houden. Zij werken nadeelig op de kassen der huisvaders, wekken de koopzucht van vele huisvrouwen op of bevorderen haar en brengen daardoor verdriet en ellende in menig huisgezin. De mode heeft de groote bazaars in 't aanzijn geroepen, thans maken die bazaars gaan, als het niet dringend noodig was; ik reis heden-avond nog af, of het je bevalt of niet en daarmee uit. Geef mij mijn duffel, doe er het papieren geld in en schenk mij gauw een grogje in, want het is tijdl Na deze woorden, waarin zij ongetwijfeld den „gebieder// herkende, verliet ik, in het volle besef mijner mannelijke waardigheid en mijn nog onversneden autoriteit, met groote stajipen de kamer. II. Er was reeds voor de tweede maal geluid, toen ik, bij eene temperatuur van eenige graden onder nul, het station bereikte, met een pels aan, die mij de ooren vermomde; ik stortte met overhaasting de vestibule binnen en riep in koorts achtige drift: Heerenveen tweede. Ik was zuinig, ik reisde tweede klasse naar den zin mijner vrouw nog eene klasse te hoog. //Aan de andere zijde//, klonk het door een soort schietgat. Weder herhaalde ik mjjn drin gend bevel. „Je moogt je wel haasten,//klonk het waar schuwend. Op dit oogenblik ging er rakelings eene ge- de mode. In den voortdurendeu loop van alle gebeurtenissen, zal echter ook het oogenblik niet meer verre zijn, dat eeu eiude maakt aan de heerschappij dier groote etablissementen. Zulks is intusschen slechts dan mogelijk als de kooplieden en winkeliers tot de so lide lui willen gerekend worden, die het publiek door schoone, prijswaardige arti kelen aan te bieden aan hunne ateliers en winkels verbinden en de consumenten niet zoo dwaas zijn aan de superioriteit geloof te slaan van goederen, enkel en alleen, om dat deze uit Parijs komen. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu algemeeue malaise heerscht, is het zaak het geld in het land te houden. Het nationaal vermogen mag niet geschaad worden. De gunstige uitslag van het laatste micros copische onderzoek van Virchow betreffende do ziekte van den Duitschen Kroonprins is bevestigd. Hoewel het onderzochte deel uit het midden van de zieke plek afkomstig is en eeu half vingerlid groot, vond Vir chow niets ongunstigs. Was kanker de kwaal, dan had hij daarvan sporen moeten vinden. Mackenzie gelooft nu de volle zekerheid, voorzoover die bij het leven van eeu patiënt verkregen kan worden, te bezitten dat het perichondritis en geen kauker is, Toch zal de mededeeling van het officiëele bulletiu, dat eeue operatie overbodig is, wel alleen op den oogenblik- kelijken toestand betrekking hebben. Mac kenzie gelooft, dat eene luchtpijpsnede in betrekkelijk korten tijd noodig zal worden, omdat perichondritis steeds gepaard gaat met ontsteking van het kraakbeen, welke afschilferiug hiervan tengevolge heeft, zoo dat door de afgestorvene deeltjes, welke los laten, gevaar voor stikken zoude ont staan. Heeft eene luchtpijpsnede plaats gehad, dan is het mogelijk dat strotteu- hoofdtering of algemeen verval van krachten ontstaat; maar dit is volstrekt niet on vermijdelijk en duurt in elk geval jaren lang, wanneer het verloop niet bizonder onguustig is. Terwijl nu tot dusver voor namelijk de linkerzijde van het strotten hoofd was aangedaan, breidde de ontste king zich nu ook tot de rechterzijde uit. In de Fransche Kamer van Afge vaardigden heeft de Minister Tirard, bij de voortzetting der beraadslaging over de begrooting, verklaard, dat de ontvangsten, zooals die door de commissie zijn uitge trokken op de begrooting, niet gewaar borgd ziju. De groote moeilijkheid is ge legen in het tekort van 25 millioen, dat een gevolg is van de mindere inkomsten der suikerbelasting, welke vermindering weer eeu gevolg is van de smokkelarij. Het toezicht zal voortaau strenger zijn. De toestand is ernstig. De Kamer dient eerst na grondig onderzoek te beslissen daante langs mij heen, die onmiddellijk weder in het gedrang verdween. //Instappen,// klonk het duidelijk van hot perron. Tk vloog over een lucifers-jongen heen naar de deur en werd onder de vertvenschingi n van den vermoeden negociant en het afscheidsgelui in een coupé geduwd, waarin ik juist op mijn gemak had plaats genomen, toen een lang heer, blijkbaar dezelfde gedaante, die zooeven langs mij heen was gestoven, in den coupé kwam, en stom, bewegingloos, vlak tegenover mij kwam zitten. He deur werd met een geweldigen smak toegeslagen; de locomotief gilde het uit. Waarde, vredelievende lezer! Ilebt gij wel eens met veel papieren geldswaarde op zak, in een spoorwagen-coupé tegenover een onbekend, krachtig gebouwd manspersoon, en dat in een kouden, somberen winternacht, gezeten? Begrijpt gij, wat er iu mij omging? Ik hulde mij in mijn overjas en dook in mijn hoed. Elk oogenblik, dat ik maar even over den kraag van mijn jas heenkeek, scheen het mij toe, dat hij zjjne glinsterende oogen scherp op mij gevestigd hield. Hemel, als die vreemdeling, zoo zeide ik tot mij zeiven, onder een ongewoon kille huivc- over de verschillende ontwerpen der be grooting. Dinsdag heeft te Parijs het Hof van Cas satie als hooge Raad der Magistratuur uit spraak gedaan iu de zaak van den Heer Yigneau, den rechter van instructie, die onlangs ontslagen werd wegens de eigen aardige wijze waarop hij van deu telephoou gebruik had gemaakt, om achter de ge heimen van den Heer Wilson te komen, enz. Het Hof heeft bij gesloten deuren op genoemden Heer de censure simple toege past onder voor zjjn verleden en zijne achtbaarheid zeer vleiende overwegingen. Deze zeer zachte straf aanvankelijk verwachtten sommigen dat hij zelfs van het rechterlijk ambt vervallen zou worden verklaard baart opzien als eeu slag in het aangezicht van deu Procureur- Generaal Bouchez. Vele Fransche dagbladen gaan voort, onder mededeeling van allerlei bizonder- heden de grieveudste beschuldigingen tegeu dezen laatsten openbaar te maken. O. a. beweren zij, dat hij eigenaar is van een slecht huis, welks bewoners tot groote er gernis, door de politie steeds worden ont zien. Bouchez, schoon uitgetart zijne be schuldigers gerechtelijk te vervolgen, laat niets van zich hooren. Naar uit Weeneu wordt geschreven, doet Rusland tegenwoordig opnieuw krach tig ziju invloed bij Turkije gelden, opdat een voor Rusland gunstig initiatief in de Bulgaarsche zaken worde genomen. Men verwacht in Bulgarije nieuwe invallen van gewapenden benden, welke zich op Turksch grondgebied vereeuigen, Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Russische Gezant, Graaf Nelidoff, naar Griekeuland is vertrokken, met het doel, om, voor het geval een oorlog uitbreekt, eene overeenkomst tusschen Rusland, Tur kije en Griekenland tot stand te brengen. Aan deu Standard meldt men uit Wee- nen, dat de Oostenrijksche Regeering bij de delegatiën een krediet van honderd millioen florijnen wil aauvragen ter vor ming van een oorlogsfouds. Rusland dringt bij de Porte aan op betaling van de achterstallige oorlogs schatting. Ia goed iugelichte kringen wil men weten, dat tegen afstand van Er- zerum de oorlogsschatting wel zou kwijt gescholden wordeu. De zeveu beschuldigden iu het ni- hilistengediug te St. Petersburg (jonge mannen en vrouwen), waarvan wij onlangs melding maakten, zijn allen ter dood ver oordeeld. Zes van hen vroegen gratie, en thans heeft de Keizer de vonnissen van alle zeven verzacht; tot dwangarbeidstraffen van 8, 12, 15, en 18 jaren. De twee voornaamste schuldigen zijn veroordeeld tot dwangarbeid voor onbe- paalden tijd. Naar het schijnt zal de schending van het Fransche consulaat te Damascus ring, als die vreemdeling eens kon vermoeden. als hij eens wist dat.Kom gekheid. Maar als hij toch eens wist, wat ik daar in mijn zak heb en expres daarom mij in den donkeren coupé gevolgd wnre 't Is te gek om van te speken, zei ik gerustellend tot mij zeiven. Daarop dook ik weer in mijn hoekje en deed precies, alsof ik de oogen sloot, maar ik zag door de haartjes van mijne oogleden en verloor den verdachte niet uit liet oog. Ik weet heusoh niet, hoe het kwam, maar alle denkbare moordaanslagen en kopafhakke- rijen, waarvan alle mogelijke couranten tot he den hebben gewaagd; alle afschuwelijkheden, die de lijfstraffelijke rechtspleging ontsieren, kwamen mij plotseling weer in het geheugen, zoodat ik daardoor het effect van eene zeer boeiende reis lectuur kreeg. Telkens als ik opzag, vonkelden mij die loe rende tjjgeroogen togen. Eindelijk werd het mij toch te eng; ik besloot daaraan een einde te maken. Ik verzamelde al mijn moed, zag door de bevroren glasruiten in het nachtelijk duister, beschouwde weemoedig het besneeuwde, sombere landschap en zeide niets. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1