BINNENLAND. geen ernstige gevolgen hebben. Aangezien gebleken is, dat de in hechtenis genomen persoon zich aan niet niet minder dan veertien misdaden heeft schuldig ge maakt, zullen waarschijnlijk de Frausche en Turksche Regeeringen een gezamenlijk onderzoek instellen. Beschermende rechten. Onze Manchester-man nen en allen, die zij op sleeptouw hebben ge nomen, willen van beschermende rechten niets weten. Deze woorden zijn een wanklank in hunne ooren. nImpossible/i, zei Napoleon I, r/n'est pas JranqaisOnze Rotterdamsche vrijhandelaars roepen uit alle macht: Beschermende rechten is geen Nederlandsch. Wij willen van bescherming niets weten. Wel willen wij, dat men met 's lands penningen onze Rotterdamsche waterwegen naar zee verbetere, want zie, zonder die verbe terde waterwegen zou Rotterdam alles verliezen, en Amsterdam en Vlissingen zouden daardoor in bloei toenemen ten koste van de Rottestad. Dat eene groote koopstad achteruitgaat, dat mag niet. Dat de industrie een er geheele provincie, van het geheele land, dat de landbouw enz. kwijnen, achteruit desnoods te niet gaan, dat heeft niets te beteekenen. Wij, vrijhandelaren, profi- teeren van goedkoope granen en of de provin ciën, of het buitenland ons zijne voortbrengselen levere, wij verdienen evenveel, contraire, de han delsartikelen van het buitenland geven ons meer winst dan die van het binnenland. Dus geen beschermende rechten noch voor den landbouw, noch voor eenig artikel van industrie. Gij moogt ons zoo veel bewijzen leveren als gij wilt, dat uwe industrie kwijnt. Het doet er niet toe. Onze theorie en ons belang leeren ons: Vrije handel. Dat is voor ons een dogma. Bij gevolg: non possumus. Het naburige Duitschland moge van onze ar tikelen nog zoo veel inkomend recht vorderen, wij blijven er bij: Geen beschermende rechten. Al zien wij, dat de financiëele toestand in Duitschland, zoo als uit de troonrede blijkt, nog zoozeer verbeterd is sedert de meerdere inko mende rechten op graan, enz., het baat niet, onze leus is: Geen beschermende rechten. In Duitschland moge, ondanks de inkomende rechten, het brood niet duurder zijn dan bij ons, wij willen van beschermende rechten niets weten. Zoo schreven en zoo spraken de liberale hee- ren van de thans op sterven liggende Kamers. Wij hopen, dat de 100 50 in de nieuwe Kamers niet doof zullen blijven voor de vertoo- gen, die hun ieder dag onder de oogen komen, voor de noodkreten onzer indrustriëelen. V. W. Be Zuid-Hollander deelt mede: //Naar wij van vertrouwbare en welingelichte //zijde vernemen, is het ontwerp-program der //katholieke partij binnen eenige dagen stereed en //zal het in den loop der volgende week de poli- //tieke wereld worden ingezonden. Wij wachten ii daarom met bespreking van het program van //actie van de anti-revolutionnaire partij." Naar wij vernemen, zijn van Regeerings- wege voorbereidende maatregelen genomen om eene regeling van de geneeskundige hulp op de spoorwegen spoedig tot stand te brengen. Z. M. de Koning heeft HDs. Commissaris in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroe pen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Dinsdag 13 Maart a. s., om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedep. Staten van dat gewest. Naar wij vernemen, is de concessie-aan vrage voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam langs Koudekerk naar Rotterdam aan andere handen overgedragen, van welke zijde eene eventueele aanvaarding afhan kelijk is gesteld van eene vergunning voor het medegebruik van eenige stations langs den Rijn spoorweg. De beslissing hieromtrent behoort aan den Minister van Waterstaat. Door den Katholieken Bond in Friesland, tevens centrale vergadering der R K. kiesver- eenigingen in die provincie, zal 26 Febr. a. s. te Leeuwarden eene algemeene vergadering gehou den worden, waarin de gedragslijn zal worden besproken, welke de Katholieken bij de aanstaan de verkiezing voor de Tweede Kamer zullen te volgen hebben. Tevens zullen voorloopige candi- ten voor het lidmaatschap dier Kamer worden gesteld. Overveen, 3 Febr. Het feest van het Gouden Priester-Jubilé van Z. II. Paus Leo XIII zal, volgens het vroeger vermelde pogramma (zie Nieuwe Haarlemsche Courant van 1 Januari jl., No. 1186), op luisterrijke wijze worden gevierd op a. s. Woensdag, des avonds te 7 uur, in een lokaal der openbare school, alhier. GEMENGDE BERICHTEN. Snugger. Het Bestuur eenerkies- vereeniging ten plattelande vervoegde zich onlangs aan eene gemeente-secretarie met het verzoek om een afschrift te mogen hebben van de lijst der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, voor leden van de Eerste Kamer en voor leden van de Staten-Generaal 1 Het stoomschip P. Caland. 15 Jan, van Rotterdam naar New-York vertrokken, is 31 Jan. in Plymouth teruggekeerd met verlies van drie bladen der schroef en schade aan het roer. Het stoomschip had zware stormen met zeer hooge zeeën gehad. Den 18den 's namiddags- op 50° NB. 20k VVL, werd een hevige schok ge voeld alsof het schip ergens op stootte. Spoedig bemerkte men, dat er 2 bladen van de schroef afgebroken waren, doch men kon niet gewaar worden waar de schroef tegen aangeslagen had. Waarschijnlijk is het een gezonken wrak of een of ander stuk zwaar hout geweest dat gedeeltelijk onder water dreef. Aangezien het verlies van twee bladen der schroef geene dadelijke verhindering was voor den voortgaug van het schip, besloot de kapitein, na overleg met de stuurlieden, de reis voort te zetten. Het schip kon echter tegen de harde westelijke stormen, vergezeld van zeer hooge zee, niet veel voortgang maken. In den namiddag van den 23en op 48» NB. en 37° WL. brak het derde blad van de schroef af en kwam er beweging in het vierde blad. Of dit ongeluk veroorzaakt was door het zware stampen in de hooge zee, dan wel of de schroef ergens tegen aan geslagen had is onbekend. Ook was een der viugerlingen var. het roer gebroken en had het roer meer schade bekomen, waardoor men bevond, dat het onmogelijk werd het schip tegen den harden wind en de hooge zee in te sturen, zoodat de kapitein wijselijk besloot terug te keeren tot groote geruststelling der passagiers, die reeds ongerust begonnen te worden over de weinige veiligheid van het schip. Alle zeilen werden bijgezet en de machine gaande gehouden, zoodat de P. Calandbegun stigd door de westelijke winden, een vrij goeden voortgang maakte en dan 31 Jan. te Plymouth arriveerde. Het stoomschip zal in het droge dok vau de Great Western Docks gaan om nagezien te worden. Men vreest, dat de achtersteven ook beschadigd zal zijn, in welk geval men de lading moet lossen en de passagiers aan land moeten gebracht worden. Te Middelburg zijn j 1. Donderdag- namiddag de ecbtgenoote van den Commissaris des Konings en eene jonge dame, Freule Van Doorn, op een vijver, bij het schaatsenrijden, door het ijs gezakt en verdronken. Dit ongeluk veroorzaakt groote ontsteltenis in de stad. Uit Leiden schrijft men aan het Hblad.-. Onlangs deed door de verschillende dag bladen het bericht de ronde, dat een Leidsch studentenoppasser de gelukkige erfgenaam zou worden vau eene nalatenschap van niet minder dan negen tonnen gouds. E:flater zou zijn ze kere Job Gordijn, te Delft in de vorige eeuw overleden. In enkele bladen, en ook in de Staats courant, kwamen daarop oproepingen van recht hebbenden voor. Nu doet zich het geval voor dat Leiden als het ware wemelt van Goddijnis, Godiju's jGordijn's en aangetrouwde familie. Maar ook in andere gemaeuten doet zieh dat geval voor. Onophoudelijk worden op het stadsarchief alhier nazoekingen gedaan in duffe folianten, ten verzoeke van ingezetenen van vele gemeenten in ons Rnd. Heel veel wijzer is men er nog niet mee geworden, alleen is er voor den studenten- oppasser L. dat uit te leeren, dat hij de tonnen zal moeten deelen met vele anderenals het ooit tot deelen komt en dat dan die tonnen wel zeer kleine tonnetjes zullen worden. Bedenkt men dat de nauwkeurigheid in die oude opgaven van den burgerlijken stand zóóveel te wenschen overlaat, dat b. v. Jan Goddijn als eigen broeder van Pie- ter Gordijn staat opgegeven, dan zal het ieder duidelijk zijn dat die zaak niet zoo heel gemak kelijk uit te maken is en de studenten-oppasser zich wel wat te vroeg vroolijk heeft gemaakt. Door de politie t e D o r d r e c h t i s proces-verbaal opgemaakt tegen een broodbakkers- gezel, wegens mishandeling van een hond, dien hij als trekdier bezigde onder eene bakkerskar. Ter waarschuwing diene, dat zoodanig feit is strafbaar gesteld bij het Wetboek van Strafrecht en daartegen eene gevangenisstraf van hoogstens vier maanden wordt bedreigd, of geldboete van ten hoogste f 120. Naar aanleiding van het geheim- zinnige bericht in het N. v. d. D. omtrent een Hoofdofficier, die op een officiëel diner bij een Commissaris des Konings sterk socialistische denk beelden met betrekking tot grondbezit zou heb ben verkondigd, schrijft het Vaderland De inkleeding van het berichtje kau leiden tot de gissing dat het geval in Den Haag zou zijn voorgevallen. Dat is echter niet zoo. Het heeft zich in een der noordelijke provinciën toegedragen en de loop der zaak is niet geheel zoo als in het N. v. d. D. is voorgesteld. Volgens de ons uit goede bron verstrekte inlichtingen, hebben de Proc.-Generaal en de Minister van Justitie er zich volstrekt niet mee ingelaten. De Minister van Oorlog heeft reden gevonden, den bedoelden Hoofdofficier te ontbieden en hem te onderhouden over de wijze, waarop hij zich op een diner bij den Commissaris des Konings heeft uitgelaten, wat in de bedoelde stad het praatje van den dag was. Minder het verkondigen van afwijkende denk beelden dan wel de modus quo moet aanstoot hebben gegeven. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn twee post wissels, groot f 156.67 en f 13.30 door onbekenden ingezonden uit Zeist en uit Leeuwarden, wegens te weinig betaalde rechten. Uit Aken wordt aan den Courrier de la MeusÊ gemeld, dat te Obereunewald een Prui sisch plaatsje, welks bevolking voor het grootste gedeelte uit wevers bestaat, tricbinose epidemisch beerscht. Volgens de jongste berichten werden er 120 personen door aangetast en zijn reeds een 6tal personen na een veeeselijk lijden, bezweken. Bijna alle spuitgasten van het plaatsje, die bij gelegenheid van Kerstmis een feestmaal hielden, waarvan IrichineuB varkensvleesch het voornaam ste gerecht uitmaakte, zijn ziek en ook met den Burgemeester en de meeste leden van den Ge meenteraad is dat het geval. Er is om zoo te zeggen geene enkele familie, die niet een of meer zieken telt, zoodat in de geheele gemeente thans sleehts verpleegden en verplegers zijn. Alle be drijf ligt stil en de ellende is groot. Directeur, leeraren en verpleeg den van het Blinden-lustituut te Grave, mochten 26 Januari het genoegen smaken, een adres be antwoord te zien, door hen ter gelegenheid van 's Pausen Gouden Priester-Jubilé aan Z. H. ge richt. Het bewuste adres was door een der ver. pleegden, een blindgeborene, op het papier ge bracht met behulp der zeer praciische schrijf machine, door een der leeraren van het Instituut samengesteld. Het inkomen van den Duitschen Keizer. D e Keizer van Duitschland heeft, naar men verzekert, geen ander inkomen, dan dat, wat hij als Koning van Prniseu heeft genoten. Wel is het waar heeft Z. M. jaarlijks een groote post op 't rijksbudget en bedraagt deze voor het jaar 188788 zelfs de somma van ruim 2!/2 millioen mark, doch daarvan betaalt hij alleen zekere gratificaties. Eeitelijk geniet hij voor het onderhoud van een keizerlijk hof geen pfennig en bekleedt hij alzoo een onbezoldigd eerearabt. Het is echter niet ge noeg, dat hij geen honorarium heeft, de uitgaven aau zijne keizerlijke waardigheid verbonden zijn zoo groot, dat Wilhelm werkelijk bij het genoemde bedrag voor gratificaties nog moet bijpassen. Men beklage den Keizer daarom niet. Zijn inkomen als Koning vau Pruisen en zijn privaat rijkdom men vergunnen hem om op onbedtrompen wijze uitgaven te doen. Uit de domeinen en andere rijksgoederen trekt hij eene jaarlijksche rente van zeven millioen zeven honderdduizend mark: boven dien heeft hij nog eene jaarlijksche toelage van vier en een half millioen. Men berekent, dat het slaatsitikomen van Wilhem ongeveer zeven mil lioen Hollandsche guldens bedraagt. Van de privé rijkdommen van Z. M. weet men geene bizonder- heden te berichten. De Duitsche rekenmeesters hebben uitgemaakt, dat de Keizer alzoo alleen van staatswege ruim 38,000 mark per dag te verteren heeft. De Keizer van Rusland heeft echter veel meer noodig; want ill het jaar 1884 had het hof te St. Petersburg niet minder dan 10,560,000 roebel, zegge ruim 21 millioen gulden, op de budgetrekening. Derhalve moest de Czaar bijna 30,000 roebel( per dag hebben. De Duitsche Keizer is uatuurlijk geen belasting plichtige en heeft behalve van het paleis te Ber lijn een vrij gebruik van de lustkasteelen te Hom burg, Wiesbaden, Hanuover, Celle, Osnabrück, Gliicks'ourg en Kassei, terwijl ook Wilhelmshöhe tot zijne beschikking openstaat. Hoe Keizer Wil helm zijne zeven millioen gulden verteert, is natuur lijk niet algemeen bekend. Dit weet men, dat hij voor zijn persoon zeer kleine eischen heeft, en dat de hofhouding volstrekt niet buitengewoon schitterend mag heeten. Intusschen heeft de Keizer toch eene groote huishouding en zijn vele Prinsen van den bloede voor een groot gedeelte van hem afhankelijk, terwijl de uitgaven voor de represen- talies en ook die voor de recepties van vreemde gasten ten hove een niet onbelangrijk cijfer b - loopen. Toch deelt men ons mede, dat de heer Cohti, financier, van Z. M., het jaarlijksch over schot tot een zeer fraai cijfer van afgeronde millioenen heeft weten te doen aangroeien. Acht Javanen zaten nabij Sama- rang onder een kapokboom, als groote heerer., viugt-et-un te spelen, toen een rukwind een zwaren tak van dien boom afrukte en op de spelers wierp: Een van hen, dien de schedel werd ver pletterd, bleef op de plaats dood, terwijl drie zwaar werden gekneusd. Een klork van het huisCuprus er. Gils, wisselagenten te Antwerpen, wier kan toor in de Vleminckxstraat is gelegen, was eergis- teren-avond te 5 uren naar de post gegaan om verschillende brieven te verzenden, waaronder cén, bevattende zes effecten, die eene gezamenlijke waarde hadden van 28.000 fr. (verhaudelbare waarden Een kwartier later kwam de klerk terug in zijn bureel en zeide, dat do brief iu quaestie was gestolen. Een der patroons volgde den klerk naar de post, waar de klerk uitlegde hoe hij den brief naast zich had neergelegd en hoe die iu een omzien plotseling was verdwenen. Terwijl de klerk zijne zaken afdeed, had men twee Engelschen in de vestibule van bet postkantoor opgemerkt. Zij waren nog in de vestibule toen de klerk deu diefstal bemerkte. Ongelukkig was hij on- noozel genoeg om niet aanstonds alarm te maken. Hij liep eerst naar het kantoor zijner patroons, zoodat de dieven verscheidene minuten tijd had den om zich uit de voeten te maken. Het was ook werkelijk zoo gebeurd. Terwijl de klerk naar de VlemiLckxstraat ging, hadden de vermoedelijke dieven, de twee Engel schen, zich op hun gemak verwijderd. Nauwelijks waren ze weg, of de bestolen klerk kwam met zijn patroon binnen maar het was te laat. Zaoals te hegrijpen is, werd onmiddellijk de po litie verwittigd. Telegrammen werden naar Parijs, Londen, Berlijn, enz., gestuurd, maar of de dieven niet rapper zullen geweest zijn dau de telegraaf dat zal de tijd leeren. De gestolen waarden bestaan uita. vier obli gaties Southern-Pacific-Railway, elk van 1000 dollars, dragende de nummers 19151, 19152, 19153 en 19710; en b. twee obligaties Second emprunt Orient-Russe, van 100 roebels, nummers 59263 en 53156. Lager onderwijs. TeParijsis ze kere „vader Frugeur" met zijne vrouw, zijn zoon en tal van leerlingen in hechtenis genomen. Als eene ware Fagin hield hij eene dievenschool. Des avonds plachten zijne jeugdige discipelen, die al len hunne „specialiteit" hadden als zakkenrollers, laden-plunderaars enz.te zijnent den buit te komen veideelen. Naar wij uit goede bron verne men, belooft de toekomst niet, dat er van het systeem Rijsselberghe (het gelijktijdig telegra- pheeren en telephoueeren langs denzelfden geleid- draad) een druk gebruik zal worden gemaakt, in zooverre dit door twee verschillende corpora tion, nl. het Rijk en eene Telephoon-Maat- schappij, zou moeten geschieden. Voor de ge meenschap per telephoon geeft men namelijk de voorkeur aan koper- of bronsdraad en bij de Rijkstelegraaf ziju de geleidingen meestal nog van ijzer. Ook zien particuliere maatschappen wel eenigszins op tegen de moeilijkheden, die door het herstellen van draden iu gemeenschappelijk gebruik in geval van beschadiging of storing zouden kunnen ontstaan. Eene sleepboot met twee groote ijzeren schepen achter zich, en daarachter een schip geladen met steenkolen, voer Dinsdag jl. de Waal stoomafwaarts. Nabij Dreumel geraakte een der ijzeren schepen aan den groud vast. Het schip, geladen met steenkolen, geraakte in volle vaart tegen het vastzittende schip, zoodat het geheele voorschip daarvan verbrijzeld werd en het tevens eene omzwaaiende beweging maakte. De vrouw des schippers trachtte met haar kind in de roeiboot te komen, hetgeen echter mislukte, zoodat zij met haar kind tusschen da schepen beklemd raakte. Beiden werden in deerniswaar- digen toestand bevrijd en op een ander schip overgebracht. Dr. Bollaan verleende hun hulp, doch moeder en kiud overltden weldra te Dreu mel aan de gevolgen der wonden en door den geleden angst. Tegen H. Vrind, veldwachter te Wolvega is door de rechtbank te Heereuveen 2 maanden gevangenisstraf geëischt, omdat hij een persoon door zijne schuld eene verwonding heeft toegebracht in de halsstreek, door het schieten met een revolver, waatbij volstrekt van geen op zet is gebleken, doch alleen, dat hij de kwa jongens, wien het St. Thomas luiden was ver boden, schrik wilde aanjagen. Van den beklaagde werd veel goed getuigd zeer velen uit Wolvega woonden de terechtzitting bij. Allen hoopten, dat de veldwachter in functie bleef. De Subst. Officier heeft ook volstrekt geene ontzetting uit het ambt geëischt. BI ij keus opgaaf, werden in A m- sterdam in 1887 1,167,017 gesprekken per tele phoon gevoerd, door gemiddeld 1288 geaboneer- den (op 31 Dec. 1886, 1263, op 31 Dec, 1887, 1313) of gemiddeld ce. 21/2 gesprek per dag en per abonné. Iu deze cijfers zoo merkt de Ned. Ingenieur op zou meu een bewijs mo gen zien van de geringe spraakzaamheid der Nederlanders, vergeleken speciaal met onze oos telijke naburen. Immers de D. Bauz. deelt mede, dat het aantal telephoon-aausluitiugen te Berlijn cc. 7400 bedraagt, die gemiddeld per dag iets meer dan zestien maleu worden gebruikt. In New-York waren 6900 toestellen met een gebruik van gemiddeld 12 malen per dag. Het gebruik der toestellen te Amsterdam is iu 't oog vallend gering, zelfs al neemt men aan, dat dit gebruik in verbaud staat met het geheele aautal verbin dingen en dus per se minder moet zijn dan te Berlijn of te New-York. Immers het gemiddeld getal van 2V2 bewijst, dat er buiten de handels kantoren, die er zeer zeker een veel drukker ge bruik vau maken, vele abonnés zijn, die bijv. slechts eenmaal of H/s maal per dag of wellicht niet eens geregeld dagelijks van hun toestel gebruik maken en het is gemakkelijk uit te rekenen, dat op die wijze elk gesprek op stellig 25 a 35 cent, m. a. w. verbazend duur te staan komt. Een onderwijzeruit het 4e district in Zeeland weuschte op 40-jarigen leeftijd zijne betrekking vaarwel te zeggen. Hij koos op dien gezegendeu ouderdom het militaire leven en werd te Vlissingeu soldaat. Een tiental maanden daarna werd hij bevorderd tot korporaal en nu wenschte hij zicli nog eeus met de Atjehers te meten, en vertrok naar Har derwijk om van daar verder voor 6 jaar gediri geerd te worden, naai onze overzeesche bezittingen. Te Berlijn hebben zich naeene stu- denten vergadering 30 studenten aangemeld voor vrijwillige ziekenverpleging in geval van oorlog. Reeds in 1886 is door Wichern een genootschap voor vrijwillige ziekenverpleging opgericht, d. i. een bond van mannen die iu tijd van vrede tech nisch worden gevormd voor den dienst van de zieken in den oorlog. Die boud telt thans 70 buitengewone en 229 werkende leden, waaronder 3 professoren, 144 studenten, 33 mannen, die in den dienst der inwendige zending staan, 7 amb tenaren, 21 kooplieden, 30 handswerkslieden en nog 12 vau andere beroepen. Ook te Greifswald zijn voor eenigen tijd, 11a eene voordracht van Prof. Cr. Cremer, reeds 26 studenten tot het genootschap toegetreden. Bij een inwoner te Kralingen is vanwege de bevoegde maeht in zijne woning de waterleiding afgesloten, op grond van het ver- strekkeu van water uit zijne leiding aan anderen, die niet waren aangesloten. Te Leeuwarden zijn een paar in gezetenen de slachtoffers geworden van twee, ver moedelijk Amaterdamsche koopliedeu, die met linnen venten en dit op allerlei listige manieren aan den man of liever aan de vrouw, trachten te brengen tegen betaling van het dubbele der waarde. De eene is als heer gekleed, kleiner van gestalte dan de andere, die als knecht dienst doet. Zij ziju reeds vertrokken, om waarschijnlijk ook elders hunne bedrieglijke praktijken voort te zetten. De Argent ij nsche republiek heeft besloten, krachtige maatregelen aan te wenden om den uitvoer van vleesch te bevorderen. Tot dat doel is eeue wet in het leven geroe pen, waarbij van 1 Januari dezes jaars af, pre- miëu worden beschikbaar gesteld tot een geza menlijk bedrag van 550,000 dollars. Deze premiën zijn als volgt verdeeld: Eene van 250,000 dollars voor uitvoer van levende runderen of van rundvleesch, dat door koude of andeie methoden deugdzaam wordt ge conserveerd eene van 150,000 voor uitvoer van levende schapen of geconserveerd schapenvleesch eene van 50,000 dollars voor pekel vleesch naar nieuwe markten; eeue van 100,000 dollars voor premiën, toe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2