II1 N N E NL AN D, SocuM GèrdraVe te Parijs, waarbij eene reeks van Belgische en Nederlandsche fi nanciers zich aansluiten, Rusland verlangde vooreerst 500 millioen roebels. Het syn dicaat wees echter op de onmogelijkheid om bij den tegenwoordigen toestand der geldmarkt zulk eene som bijeen te brengen, waarop Rusland zich tevreden stelde met 300 millioen. Thans verklaarde het Syn dicaat, dat de koers van uitgifte der nieuwe leening belangrijk lager moest zijn dan de tegenwoordige koers der oude Russische leeningeu, daar er anders gevaar zou zijn voor een volslagen mislukken. Tot hiertoe echter weigerde de Czaar zijne toestem ming daartoe te geven, daar dit eene nieuwe daling der Russische fondsen te voorschijn zou roepeu. Ten slotte wil het Syudicaat. de gedeeltelijke betalingen voor de leening tot Augustus doen loopeu, met bepaling dat wanueer er inmiddels oorlogsgebeurte nissen mochten ontstaan, alle verplichting voor de nog niet betaalde termijnen zou vervallen. De National Zeitung meldtDe Heer Benuigsen heeft laatstleden Dinsdag met den Rijkskanselier een gesprek gehad, het welk een uur heeft geduurd. Misschien zal het dus een gevolg van een weusch van den Rijkskanselier zijn, wanneer bij de be handeling der leeningwet in de openbare zitting vaii den Rijksdag of in die der Commissie zoodanige reserve wordt in acht genomeu, als uit den aard der zaak weu- schelijk wordt geacht. In alle geval zullen de debatten bij de Commissie worden ge houden. Aan de Times wordt uit Weeuen het volgende geseiud: Met het oog op de openbaarmaking van de overeenkomst tusschen Duitschland en Oostenrijk tegenover Rusland, heeft men het recht te hopen, dat de laatstgenoemde mogendheid tot nadenken zal komen. Het valt slechts te betreuren, dat deze open baarmaking niet reeds vroeger heeft plaats gehad. In een hoofdartikel doet de Times op merken dat de Czaar sedert lang de be- paliugen der bedoelde overeenkomst moet gekend hebben. De openbaarmaking van dit stuk breugt dus in den toestand geeue wezenlijke verandering, en het is niet zeker dat daardoor tot het bewaard blijven van den vrede zal worden bijgedragen. Iutus- scheu is deze openbaarmaking voor den Russischen trots een kaakslag. Rusland zal thans zijne politiek niet kuunen wijzigen, zonder den schijn aan te ueineu van voor eene bedreiging te wijkeu. Binnen weinige dagen zal het tot eene beslissing moeten komen. Van het besluit des Czaars en zijner raadslieden hangen gevolgen van onbereken bare strekking af. Het Journal de St. Petersbourg zegt over het openbaar maken van het verbonds- tractaat tusschen Duitschland en Oosteu- rijk-Hongarije, dat inzonderheid de aandacht verdient de verklaring van het zuiver de fensieve karakter daarvan, welke in den Reichsameiger aan het document voorafgaat, volgens welke derhalve beide Regeeringen vast besloteu zijn den vrede te handhaven, en overtuigd zijn, dat door het openbaar maken van het traetaat hieromtrent alle twijfel zal worden weggenomen. Te hopen is het, zegt het blad, dat dit doel zal wor den bereikt. De Temps bevat eene depêche uit Sofia, waarin gem'eld wordt, dat de patriottische genootschappen voornemens zijn eene be weging te voorschijn te roepeu, ten doel hebbende Bulgarije onafhankelijk te ver klaren. Jl.Zaterdag hebben de verkiezingen voor de Skuptschiua plaats g6had. De regeerings- candidaten hebben bij de verkiezingen van den eersten trap gewonnen. Gisteren hadden de verkiezingen voor den tweeden en der den trap plaats. GEMENGDE BERICHTEN. Een inzender schrijft aan de Noordbrabander //In een der vorige nummers van uw geacht blad las ik onder de Bubriek „Staatkundig Over zicht het volgende: //„De Militaire Aalmoezeniers der 15e divisie van //het Duitsche leger hebben bevel ontvangen //hunne benoodigdheden in orde te maken. ////Dientengevolge hebben zij 11 draagbare al- //taren besteld, alsmede versierselen en gewijde //vaten tot den katholieken eeredienst bestemd.// //Dat bericht is zeker niet van belang ontbloot, omdat het getuigt, dat zelfs in het Protestantsche Duitschland wordt ingezien, dat de godsdienst voor den soldaat noodzakelijk is en derhalve de Aalmoezenier blijft gehandhaafd, welke den dap pere, die het leven voor zijn vaderland veil heeft, in zijn kazerneleven onderricht en leidt, in zijn stervensuur op het slagveld bijstaat met den troost en de genademiddelen der H. Kerk en hem wel voorbereidt de eeuwigheid doet ingaan. //Ik veroorloof mij de aandacht der militaire autoriteiten en bizonder van Z. E. den Minister van Oorlog op dit goede voorbeeld te ves tigen en hen tot navolging aan te sporen opdat ook in Nederland iets gedaan worde om het godsdienstig leven in het algemeen bij den sol daat op te wekken door wedervoering van de verplichte kerkparade, tot bijwoning des Zondags der godsdienstoefeningen en de aanstelling van Aalmoezeniers, maatregelen die zeker de voorin genomenheid van het volk tegen den soldaten stand sterk zouden doen verminderen en veel er toe zouden bijdragen om het zedelijk gehalte van ons leger te verbeteren.// In de te Tilburg gehouden vergadering der kiezersvereeniging Noord-Brabant, afd. Tilburg, was eene kennisgeving ingekomen van den Heer F. II. II. Borret, dat hij verzoekt niet meer in aanmerking te komen voor eene candi- datuur der Tweede Kamer, tevens dank zeggende voor het vertrouwen zoovele jaren van de kie zers van het district Tilburg genoten. Met algemeene stemmen werd in het nieuwe district Tilburg de heer mr. B. M. Bahlmann tot candidaat voor de Tweede Kamer geprocla meerd. Het wetsontwerp, dat, gelijk gemeld is, door de Begeering aan den Baad van State is toegezonden, heelt, naar wij vernemen, met straf vordering niets te maken. Het heeft hoofdzake lijk ten doel, zoodanige wijzingen aan te bren gen in het Wetboek van Burgerlijke Bechtsvor- dering, dat de summiere behandeling van bur gerlijke zaken algemeen wordt aangenomen. De Tweede Kamer is thans officieel opge roepen tegen Dinsdag 14 Februari, te 2 uur. Het Staatsblad No. 22 bevat een konink lijk besluit van den 4en Februari waarbij het volgende wordt bepaald: Art. 1. De verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in alle kiesdistricten zullen plaats hebben op 6 Maart; in de kies districten waar herstemming noodig mocht zijn, zal deze plaats hebben op 20 Maart daaraan volgende. Art. 2. De verkiezingen door de Staten van de provinciën voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal zullen jdaats hebben op 24 Maart. De Commissarissen des Konings in de verschil lende provinciën worden gemachtigd de Provin ciale Staten te dien einde in buitengewone ver gadering op te roepen. Te Leeuwarden is Vrijdag, onder voorzit terschap van Dr. A. Kuyper, eene provinciale conferentie gehouden door 80 voorzitters en af gevaardigden van anti-revolutionnaire kiesvereeni- gingen in Friesland. In die bijeenkomst werden de middelen besproken welke, ter bevordering eener goede en doeltreffende organisatie, zouden aangewend moeten worden, om tusschen de ver schillende kiesvereenigingen dier partij de zoo zeer gewenschte samenwerking te verkrijgen. Eene nieuwe manier om fooien te geven. De directeur van een theater in New-York, die als zoodanig veel moest reizen en daardoor ook vele hotels had leereu kennen, had de gewoonte, al tijd den eersteu dag waarop bij in een hotel kwam, den kellner, die hem aau tafel bediende, een biljet van 5 dollar in de baud te duwen om zich diens bizondere vriendschap godurende zijn verblijf te verzekoreu. Bijna altijd toonden de met zoo'n fooi bedeelde kellners zicb den eersten en ook nog den tweeden dag bizonder voorkomend voor den gast. Wanneer bij dan ecbter niet opnieuw in zijn zak greep, begonnen hem langzamerhand de kell ners te veronachtzamen en zijne bevelen niet meer zoo prompt op te volgen als te voreu. Om dit kwaad te verhelpen, vond do directeur bet vol gende middel uitWauneer hij bij den eersten maaltijd met den keiluer, die hem bedient, te- vredeu is, snijdt hij een biljet van'vijf dollar in tweeën, geeft de eene helft aan den keiluer en stopt de andere helft in zijn zak. De andere helft krijgt de kuecht, wanneer de gast weggaat, en deze met de bediening tevreden was. Daar de kellner met de eene helft niets doen kan, is hij wel gedwongen, de andere helft te verdienen. De Parijsche kookschool, die cor- respondenten in alle werelddeelen heeft, houdt zich thans met het bewerken van een woorden boek bezig, bat alle bewoordingen betreffende het vak zal bevatten. Dit woordenboek draagt den titel vau Diction- naire de cuisine et J hygiene alimentaire. De letter A. is dezer dagen geëindigd. Te Halberstadt heeft een zeld- zaarn proces de gezworenen bezig gehouden. Zekere juffrouw Warteuberg stond nl. met baar mede plichtige Schroder wegens poging tot vergiftiging van haar man, door middel van arsenicum, te recht. De beide beschuldigden en hun slachtoffer zijn allen doofstom. Twee directeuren van doof stommen-inrichtingen fungeerden als deskundigen en tolken. De vrouw werd tot 3, de medeplich tige tot 4 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In sommige streken van Drente bestaat r.og een zeer eigenaardig bijgeloof. De bij kers aldaar meenen, dat, wanneer de boer, bij wien des zomers de bijen geplaatst zijn, komt te sterven, dit aau die diertjes moet worden mede gedeeld. Dit geschiedt dan door op eiken korf eeuige keeren te kloppen. Militair onderwijs in de historié. Sergeant onderwijzer. De vorige maal ziju wij gekomen tot de Uuie van Utrecht wij hebben gezien, dat er „Unie van Atrecht" stond, doch dat is natuur lijk eene drukfout. Korporaal (leerling). Maar, sergeant, de Unie van Atrecht was vroeger dan de Uuie Sergeant onderwijzer tot den korporaalJ a ja! juist ik herinner me nu ook wel, dat Utrecht vroeger Atrecht werd genoemd, dat heb ik wel gelezen; (tot de overige leerlingenDus „Unie van Atrecht" of „Uuie vau Utrecht" is hetzelfde omdat Utrecht vroeger Atrecht werd genoemd. Begrepen Bij een geschil, deze week voor de Haagsche Bechtbank bepleit, werd zelfs een be roep gedaan op de Mozaïsche wetgeving. Te Nieuwveen kibbelt al sedert geruimen tijd een landbouwer met de weduwe van eeu vak genoot, buren, over een strook land van weinige centimeters en hebben eindelijk hun geschil voor den radder gebracht. 'Nadat enquêtes en contra- enquêies zijn gehouden, een interlocutoir vonnis werd gewezen, waarvan men appèl aanteekeude, en het Gerechtshof het vonnis der eerste rech ters, betreffende eene excepdo, had bevestigd, diende de ziak ten principale voor de 11 chtbank te 's Hage. Mr. Van Meurs begon zijn pleidooi met te verwijzen naar Deuteronoraiuin 27 17 Ver vloekt zij, die zijne uaastens landpale verrukt". Om het bloeden te stillen. Het gebeurt ieder werkman wel eens, dat hij zich bij den ar beid bezeert, en eeu of ander lichaamsdeel hevig begint te bloeden. Dan is er geen beter en tevens geen eenvoudiger middel dan watten in warm water te doopen en die op de wonde te liggen. De uitwerking is verrassend. Enkel watten op leggen of watten in koud water gedoopt, helpt lang zoo goed niet. Uit Sieben gewald schrijft men aau de Gr. Cl. VVat smokkelen toch rijk maakt. E;n berucht smokkelaar alhier sterft. 30 jareu heeft hij ge smokkeld en is nimmer in de handen der kom miezen gevallen. Vooral met tabak smokkelen naar Pruisen verdiende hij met zijne zoons tot 30 thlr. 's weeks. Pas drie dagen echter heeft hij zijne oogen gesloten, of zijne vrouw komt bij den ïïnrw. Heer Pastoor om onderstand. Zoo er gens, dan wordt toch hier het spreekwoord be waarheid „Zoo gewonnen zoo geronnen." Naar men verneemt, zal te Botter- dam eerlang, ouder den naatn van „Schoolpen ning," des Zondags, bij het uitgaan der H. Missen, in alle kerken eene collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der Vereeniging „Het Katholiek Onderwijs." Scherpzinnige waarnemers, die ze zijn, hebben de Chineezen de ontdekking ge maakt, dat men zich van het oog der kat zeer wel bedienen kon om den tijd te bepalen. De oogappel trekt zich bij de kat legen den middag meer en meer samen en wauneer de zou haar hoogste standpunt heeft bereikt is hij tot eene dunne streep vernauwd, die recht over het oog loopt. Later op den dag verwijdt zich de pupil allengskens weer. Iu Chiueesche dorpen kan men zeer dikwijls de boeren naar d: oogen van hunne kat zien kijken. Ze vragen haar dan hoe laat het is. Een veld-artillerist, die te A 1- fen a/d Bijn met verlof vertoefde, heeft iu den nacht van 1 op 2 dezer met zijn sabel eene ge- heele laan met boonten zoodanig gehavend, dat die geheel verloren worden geacht. Te Ootmarsum werd dezer dagen naar de Tw. Ct. meldt, een varken geslacht, dat aan een inwendig gebrek scheen te lijden, omdat het steeds een ongewoon geluid van snuffelen of ademhaling door den neus gaf. Bij het openen bleken long en lever zeer gezond te zijn, maar bij het afhakken bevond men, dat zich in den er,uit een pruime- of kersapit had vastgezet. Daar deze pit reeds van eane behoorlijke lange kiem was voorzien, had dit dier hoogstwaarschijn lijk met een sierlijk boompje op den neus kunnen prijken en daarmede bet bewijs leveren, dat Munch- hauseus verhalen nog zoo dol niet ziju. Jammer dat het geslacht is. De eerste prijs in deloterij der voediugstentoonst.elling het ameublement der firma Vos en Le Grand is getrokken door een inwoner van Zutfen. Dat men in Duitschland niet schroomt de wiju-verkuoeiers te straffen, blijkt uit een overzicht dat omtrent straffen tegen hen uilgesproken, van regeeringswege is overgelegd aau de commissie, beiast met bet ontwerpen van een wetsvoorstel regelende de wijnbereiding en den verkoop van wiju. Daaruit blijkt o. a. dat wfgens wijnvervalscbing veroordeeld werd door het Landgericht te Offan- burg een persoon tot 1 jaar gevangenisstraf en 3000 mark boete, door dat te Mulhausen twee personen, vader en zoon, de laatste tot iy3 jaar en 60.000 M. boete, de vader tot eene maand gevangenisstraf en 30.000 M. boete, door dat te Coblentz iemand uit Kreuzr.ach tot zes weken gevangenisstraf en 1500 M. boete, door dat te Constanz eea tot 4 maanden en 7 weken op sluiting en 500 M. boete enz. euz. Deze straffen troffen vervaardigers van kunstwijn, vvaaiiu in sommige gevallen in het geheel geen, in andere gevallen slechts weinig druivensap te vinden was. Ia gevallen waarin de wijn eenvoudig werd versneden, kunstmatig gekleurd of aangezet met spiritus, waren de straffen minder zwaar. Donderdag ziju te Interne!, Bir mingham en omstreken, vrij hevige schokken vau aardbeving gevoelt. In de Vereenigde Staten vervaar- digt men tegenwoordig papieren jakjes zonder armen, uit een zestal op elkander gelegde cou ranten. Zij kosten slechts 121/2 co'd en worden over het hemd gedragen en men zegt, dat zij het lichaam uitmuntend beschermen tegen de felle koude, die thans aan de overzijde van den Oceaan heerscht. Verleden jaar werd een burger van Berliju door zijn buurman van uachtgerucht aangeklaagd, daar de eerste een haan bezat, die den klager door zijn gekraai uit den slaap hield. Om verdere onaangenaamheden te voorkomen werd de haan weggedaan. Een jaar daarna kwam er echter een ander iu zijne plaats, ciie het even zoo maakte als zijn voorganger: hij kraaide ook. Nu wendde zich de buurman audermaal tot de politie en het gevolg was, dat den eigenaar van der. rustverstoorder werd aangezegd den haan weg te doen of te zorgen, dat deze geen nacht gerucht meer maakte. Maar de haan bleef en kraaide steeds voort. Nu werd de eigenaar vac den liaan veroordeeld tot 5 Mark boete. Maar de veroordeelde kwam iu hooger beroep en de zaak werd nauwkeurig onderzocht. Vooreerst kon niet worden bewezen, dat bedoelde haan dezelfde was geweest, als hij, die des bnurmaus rust ge stoord had; verder werd bewezen, dat het hok, waarin de haan 's nachts verblijf hield, voldoende gesloten was en werd in aanmerking genomen, dat „hel kraaien in de natuur van den haan ligt". De advocaat van dan aangeklaagde beweerde, dat hij slechts twee menschen kende, die het kraaien van een haan niet velen konden, namelijk Wal- lenstein en de aanklager. De beschuldigde werd vrijgesproken. Te Coblentz bestaat eene vereeni- ging tot zuivering van de Duitsche taal. Zij heeft in alle herbergen en brouwerijen eeu verzoek doen aanplakken, om geeue vreemde woorden te gebruiken voor dingen, die in de moedertaal kunnen uitgedrukt worden. Toen op den 26a n November 1770 de Minister Von Munchhausen overleden was, aan wiens verdienstelijke bemoeiingen de univer siteit te Götlingeu haren bloei had te danken, beijverden zich alle professoren, aan de nagedach tenis van den ontslapene iu warme redevoeringen hulde te bewijzen. Dit achtten ook de hoogleeraren Kastner en Murray hun plicht, maar de beide heeren, die altoos iets te kibbelen hadden, konden het er maar niet eens over worden, wie het eerst zijne rede zou uitspreken. Kastner schijnbaar uit overmaat van beleefdheid, drong er op aan, dat Murray zou beginnen en wist er intussciien achter te komen, met welke zinsnede diens voordracht aanving. Murray wild9 natuurlijk voor ziju collega in vriendschapsbetoon niet onderdoen en smaakte de voldoening dezen eindelijk te bewegen het eerst den katheder te beklimmen. Kastner wijdde uit over de groote verdiensten van den overledene en besloot.- „Maar zijt sterk, vermant u. Weent niet, mijne broeder sl" Nu leidde men professor Murray binnen. Nau welijks stond de redenaar op het spreekgestoelte of daar klonk het met pathos: Weent mijne broedersl" Maar integendeel, de zaal schaterde liet uit. Een bewijs hoe groot de Butter i- ne-iudustrie in de Brabautsche gemeente Osch is, diene, dat vorle.den week van daar verzonden werd ruim 1,250,000 (een millioen tweemaal honderd en vijftig duizend) halve kilo's Butte- riue. Alle vrees van nadeelige gevolgen te onder vinden van de zg. Butterii:e-wet is hier voor goed verdwenen. Te Straatsburg is een Pruisisch officier doodgeschoten door twee Franscheu, met wie hij twist kreeg, bij het verlaten van het Casino. Door de Londensche brandweer werden verleden jaar 2363 branden gebluscht. Daarvan waren 175 van ernstigen aard, en bij 42 daarvan zijn 55 menschenlevens verloren. Onder het personeel kwamen 91 verwondingen eu 261 gewone ziektegevallen Voor. Van de voorgekomen branden ontstonden 691 door eene onbekende oorzaak; 381 door omge vallen lampen of lichten; 141 door ongelukken met kaarsen; 134 door vonken uit haarden; 90 door onklaar geraakte schoorsteenen, 65 door lekken in de gasleiding;63 door het springen vau petroleumlampen: 50 door het spelen van kinde reu met vuur enz. Men maakt tegenwoordig overal jubile's van. Iu een der Amsterdamsche bladen lazen wij de aankondiging, -dat iemand aldaar den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar op trad als koopman.... in vette kalveten. De gene es kundige n, die te New- York van overheidswege den jeugdigeu pianist Jozef Hofmaan onderzochten, hebben verklaard, dat bij volkomen gezond en ia staat is, mi t het geven van concerten voort te gaan. Het aantal door hem te geven concerten is nu echter be perkt tot op vier per week. Het geneeskundig onderzoek werd, zooals men weet, uitgelokt door da „Vereeniging tot kinder bescherming". Een milüour.nir heeft zich bereid verklaard 50,000 dollars te geveu, voor de op leiding van den kleinen Hofmann, als deze voor eerst niet meer in het publiek optreedt. Maar de vader van den knaap verlangt daarvoor 100,000 dollars. Prinses Clementine, de moeder van Vorst Ferdinand van Bulgarije, is niet alleen voor het uitdeelen van „aardige decoraties//, zij g; eft ook meer praktische cadeautjes. Zoo heeft zij aan de directie van den nieuwen spoorweg, welke bij hare reis hare hooge tevredenheid op wekte, een locomotief geschonken. De Parijsche Matin bericht, dat de Fransche Minister van onderwijs den Heer Marus Vachon heeft opgedragen eene reis door België, Nederland en Denemarken te ondernemen, ten einde te onderzoeken hoe het in gemelde lan den gesteld is met de kunstnijverheid. Om de goede looiing van het le der van drijfriemen te onderzoeken, raadt het Pharmaceut. Üentralblatt aan, een snippertje van het leder in azijn te leggen. Wanneer het leder goed doorgelooid is, wordt de kleur slechts iets donkerder; heeft de looistof daarentegen de ge- heele massa niet doordrongen, dan zwellen de vezels in korten tijd sterk op en wordt het ge- heele stukje leder allengs eene geleiachtige massa. Het kind, dat zijne rekensom op de lei uitcijfert, zet, zonder dat het zelf het weet, Arabische letters, want onze cijfers zijn letters uit het alphabet der Arabieren, slechts, in den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2