BI N N E i\ L A N 1). volgeude woorden gesprokon betreffende de openbaarmaking van bet Duitsek-Oosten- rijksehe tractaat. Gij weet, Mijne Heeren, dat de toestand van Europa eene vermindering onzer krijgs macht niet toelaat. Het gewichtige stuk, dat door de offici- eele bladen te Berlijn en Weeueu openbaar is gemaakt, is niet ter algemeene kennis gebracht om te dreigen. De openbaarma king is eeue waarschuwing, eene manifes tatie ten gunste van den vrede. Wij wer ken voor den vrede. Maar om dat doel te bereiken, moet ons leger sterk en gereed zujn. Zij die niet deu ken als wij, zullen thans begrijpen, dat het hun niet geraden zou zijn den vrede te verstoren. Van Philadelphia wordt den 3n dezer geschreven. Eeue wet is aan het Congres voorgelegd om den President te autoriseeren, alle ma ritieme natiën uit te noodigen, tot het bij- woneu eener conferentie op den In Octo ber 1888, te Washington, ten einde te her zien, en vast te stellen, de regelen der routes op zee, met de internationale seinen; om een uniform systeem te ontwerpen van signalen, aanduidende de richting waarin schepen zich bewegen bij mist, sueeuw of dik weder en bij nacht; te vergelijken en te bespreken de verschillende wijzeu, toege past tot het behoud van menscheuleveus en eigendommen, van schipbreuk, vermel ding, aanduiding en verwijdering van ge vaarlijke wrakken of hindernissan voor de scheepvaart, en voor de aauwijziug van schepen, tot het overbrengen van berichten aan zeevarenden omtreut naderende stor men, gevaren der scheepvaart, verandering in kustverlichting, betonning bebakeuing, en meer andere berichten, en om te formu leeren en ter bekrachtiging voor te leggen aan alle maritieme Mogendheden, goede internationale bepalingen om aauvaring te voorkomen en andere zeerampen te ver mijden. De wet zal den President tevens mach tigen tot het benoemen van vijf afgevaar digden om de Vereeuigde Staten op de conferentie te vertegenwoordigen. De aan neming dezer wet wordt aanbevoleu door de maritieme beurzeu eu de Kamers van koophandel vau het geheele land. Algemeene Bond van R. K. Kies- vereenigingen. GEMENGDE BERICHTEN. In oen meteoorsteen, welke voor Eergisteren-namiddag te 1 uur had in het Gebouw voor Kunsten eu Wetenschappen te Utrecht eene algemeens vergad ring plants van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen ter behande ling vau het ontworpen /Program van Actie" voor de katholieke partij in Nederlaud. Het door het bestuur voorgestelde ontwerp luidde aldus: 1. Herziening (ier watten op het Hioger-, Middelbaar eu Lager Onderwijs, met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. 2. Enkele districten, ook in de groote steden en herziening voor het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. 3. Hervorming eu verbetering vau de Sociale WetgevÏDg. 4. Hervorming vau ons belastingstelsel met dien verstande, det gestreefd worde naar eeue gelijkmatige verdeeling van lasten over de ver schillende belastbare voorwerpen, en dat eene al gemeene inkomstenbelasting büjve uitgesloten. Afschaffing der accijnzen, op de eerste levens behoeften b. v. zout eu zeep. Herziening van onze tarieven van in- en uit gaande rechten met het oog op de handelspolitiek van andere Kijken. 5. Beperking van de kosten en lasten der de fensie met dien verstande, dat de verdedigbaar heid des lands ten volle blijve verzekerd. De vergadering werd bezocht door de afgevaar digden der aangesloten kiesvereenigingen, alsmede door de ltden der kiesvereenigingen te Utrecht, Amsterdam enz. De voorzitter, Jhr. Jos: De la Court, heette de vergadering welkom en deelde mede, dat opnieuw eenige kiesvereenigingen zijn toegetreden. Hij verzocht geeue ufzonderlijke ver slagen aan de pers te zenden, daar een gelijk luidend rapport tijdig zal worden verstrekt. Inge volge dit verzoek onthouden wij ons van verdere mededeelingen. Aan niet velen, gelooven wij, zegt De Tijd, zal het hekend zijn, dat door Nederlandsehe rech ters vonnissen worden uitgesproken wegens. afgoderij en wegens schoolverzuim. Toch is dit het geval. Blijkens het onlangs verschenen Kolo niaal Verslag van Suriname werd in 1886 door den kantonrechter te Paramaribo een persoon veroordeeld wegens het plegen van afgoderij en werden door verschillende rechters verscheiden personen veroordeeld wegens schoolverzuim (hun ner kinderen?). Een en ander geschiedde op grond van het koloniaal politie-reglement van 1874. Het eerste vonnis is ook nog daarom merkwaar dig, omdat de eenige veroordeelde ook was de eenige beschuldigde: de man schijnt dus afgoderij gepleegd te hebben in zijn eentje. Wel eenigs- zins zonderling is de houding der overheid, die in Suriname afgoderij bestraft, maar zich op Java officiëel laat vertegenwoordigen bij de offers van bezwering van booze geesten bij het openen van spoorweglijnen! De Univers bevat eene dépêche van 4 Eebr. uit Kome, betreffende de ontvangst van de pel grims der Conferentiën van den II. Vincentius a Paulo door den II. Vader. Nederland was daarbij vertegenwoordigd door den Heer Mr. Th. Horret, president van bet hoofdbestuur. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de Pakketvaart in den Indischen Archipel in Neder- landsche handen kome, heeft de Regeering ge meend omtrent de bediening van die pakketvaart eene overeenkomst te moeten sluiten zonder voor afgegane openbare aanbesteding. Door de Heeren J. Boissevain, W. Ruijs en P. E. Tegelberg werd een bepaald aanbod ge daan, waarbij verschillende wijzingen werden voorgesteld op de door de Indische Kegeering vastgestelde voorwaarden. Na overleg daaromtrent is een ontwerp-con- tract opgemaakt. De hoofdvoorwaarden daarvan zijn thans aan de wettelijke bekrachtiging onder worpen, omdat het wenschelijk is, dat de Kegeering vrij blijve om tot wijzigingen van ondergeschikt belang mede te werken, zonder telkens wettelijke bekrachtiging te vragen. De bedoeling is de overeenkomst te sluiten volgens het concept, en, daar de persoonlijkheid der drie gegadigden allen twijfel aan hunne be doelingen uitsluiten, en zij zich ook reeds van den steun van voorname Nederlandsche finan- ciëele instellingen en kapitalisten verzekerd heb ben, alzoo de zekerheid te verkrijgen, dat de Indische Pakketvaart eene inderdaad Nederland sche onderneming zij. Een geheel nieuw ontwerp-besluit omtrent de verkiesbaarheid van leden der Eerste Kamer, buiten de hoogstaangeslagenen, is gezonden naar den Raad van State, waar het spoedig afgedaan wordt. De katholieke kiezers in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude vormen eene afdeeling der katholieke kiesvereeniging te Be verwijk; de Heer P. Yink te Spaarnwoude zal optreden als bestuurder dezer afdeeling, O ver veen, 9 Eeb. Gisteren-avond werd in het lokaal der openbare school, door de goede zorgen van het daartoe geconstitueerde Comité, een prachtig feest gevierd ter gelegenheid van het gouden Priester-Jubilé van Z. H. Paus Leo XT1I, een feest, 't welk in alle opzichten als uitmuntend geslaagd mag beschouwd worden. Het muzikaal gedeelte van tien feest-avond had plaats onder leiding van den Heer W. Wie- gant. Alle nummers van het welgekozen pro gramma werden door de solisten en de koren uitstekend vertolkt. De gansche uitvoering ge tuigde, dat er flink was gestudeerd; alle uitvoe renden, niet het minst zij, die het instrumentale gedeelte op zich hadden genomen, hebben zieh met innige toewijding van hunne vaak moeilijke taak gekweten. De Hter M. P. Okhuijzen gaf bij deze gele genheid een tachudaktulisehe voorstelling bene vens keurige en hoogst verrassende dissolving- vieuws, welke zeer in den smaak vielen van de talrijk aanwezigen en niet weinig bijdroegen tot het lucces van den feest-avond. Aan het Comité, aan den Muziek-directeur, den Heer Wicgant, aan de solisten, koristen en aan den aeeompagnateur komt ongetwijfeld een woord van lof toe voor hetgeen zij het au ditorium deden genieten. Door dezen genotvollen kunst-avond zal het Leo-feest voor de Katholieken van Overveen ongetwijfeld altijd eene hoogst aangename her innering blijven. Eene dierentemster, Mile Senile, die te Dutlia in Lowrys Star Music Ilall voor stellingen gaf, is door een harer leeuwen zeer ernstig gewond. Na afloop Van de voorstelling, zou een photograaf eene afbeelding maken van haar voornaamsten toer, waarbij zij haar hoofd in den muil van een leeuw stak. De toebereidselen voor het photographueren duurden lang. Da leeuw begon teekenen vau on geduld te geven. Toen plotseling de stralen van het kalklicht op hem gericht werden, schrikte hij, deed den bek dicht, en verwondde met zijne for- sche kaken de (lierentemster zeer gevaarlijk aan den hals, en bracht haar met een zijner klauwen eene ernstige wonde aan de borst toe. De arme Mile Senide werd spoedig door den directeur eu eenige bedienden bevrijd. Zij ver keert in een zeer bedeukelijken toestand. De hoofd administratie dar Ex ploitatie-Maatschappij van S. S. heeft aan de drie weduwen der verongelukte beambten bij het onheil te Ruinerwold op 2 Januari jl. levenslang toegekend het volle va3te traktement, dat de echtgenooten bij ban leven genoten. Onderstaand schrijven is voor eenigeu lijd door den adminislreerenden diaken te Baarn ontvangen Baarn 1887 ZsptemBer 8 Baas Koolebrander het schijnt of je met ons kerk Ge Nootschap Niet Bekent Beu Daar wij een Dolleernde Ge meente Gesticht hebbe. Dus Als enoms weer een Broeder of Zuster By ons Dolerende komt te overlijde wij met onse Bus zelf koliteere zulle voor De Doleernde Arme wij hebbe zelf DieAken en ouderlinge en kerkvogde en Nota Bsle Dus zulle wij ook voor onse Gemente moete zorge in Diense tot Armoe ver valle. Uit Ahr Naam. Koningin Victoria heeft eene boete moeten betalenhet is gebleken, dat zij indertijd vergeten had haar op het slot Wiudaor geboren kind, Prins Alfred, in het doopregister van de gemeente, waartoe het slot behoort, te laten inschrijven. De aluminiumfabr iek b ij den w a- terval van Schaffhausen, tegen welker oprichting zich zoovele stemmen verhieven, omdat men vreesde, dat daardoor de beroemde Rij nwatervnl ontsierd of verzwakt zal worden, komt nu toch tot stand. Ongeveer eeu vierde gedeelte van het Rijnwa ter zal in ds fabriek gebruikt worden, welke daardoor een arbeidsvermogen van 1500 paar- dekrachten verkrijgt. Te Leiden is eene nieuwe machinale tapijtreinigipg-inrichtiig geopend door d«n Heer P. Van Driel Bzn. In een geheel nieuw opge trokken gebouw is eens sterke greeuen omhulling opgetrokken, waarin eene as omdraait ra t 72 riemen. Da as maakt 100 omwentelingen in de minuut, zoodat het kleed, dat in eeu koker ge stoken werdt 7200 maal door de toppen dier riemen wordt aangeraakt. De machine werkt met 4 paardekracht. De stof der tapijten wordt buiten bet gebouw gedieven, en daar terstond onschadelijk gemaakt. Niet alleen dus voor de kleederen is deze behandeling onschadelijk, ook voor de werklieden, die nu geen stof meer in ademen. Da machines zijn uit Schotland, De Heer Van Dri 1 is de eentr. iu Nederland, die deze onder neming heeft aangedurfd. De Oostenrijkscheen de Hon- gaarscha hoofdstad, Weenen en Pest, zullen eer- iangdoor eene t lephoongelaidiug worden verbonden. De Engelse he dames hebben eene aardige nieuwigheid verzonnen zij bestaat daarin, dat men sealskin jacquettes, moffen eu hoeden bezet met kleine muizen. Men laat de guitige diertjes uit de zakken kijken, over den mof dar telen, langs borst eu schouders naar boven krui pen, en verstoppertje spelen om den rand van den hoed. Het contrast tusschen het zachte don kere sealskin eu de blauwachtig grijze muizen staat zeer goed. Spotters geven het denkbeeld aan, er een aardigen muizenval op den hoed, met een,stukje kaas er in, bij te voegen, of, de toegepaste wetenschap gaat ver, de muizen door eenefijue machinerie leven en beweging te geren. Naar de Stoompost verzekert, wordt bij de Begoering ernstig aangedrongen op eene telephoonverbinding tusschen Amsterdam en Rot terdam. Een ka-pitalist te Pest ontving voor korten tijd bezoek van een zijner kennissen, die hem zeide: „Beste vriend, ik moet eene borg tocht stellen, wees zoo goed mij tot dat doel 25 stuks x-loten te geven." De kapitalist, die de gewenschte papieren toevallig voorhanden had, was dadelijk bereid en gaf den bezoeker 25 loten te leen. Een paar dagen later kwam de man, die ze had uitgeleend, bij zijn vriend met de woorden: Mijn waarde, nu heb ik zelf x-loten noodig, minstens lien stuks; wilt ge er mij zooveel terug geven?" „Ja, dat is een lustig geval; ik heb die loten alle reeds als borgtocht gesteld. Maar weet ge wat? Ik bezorg u tien stuks andere x-loten. Is dat goed?" „Natuurlijk, dat is mij hetzelfde. Als ik ze maar gauw krijg, want ik heb de pa pieren van daag nog noodig." Na een uur waren de loten reeds gebracht eu de oorspronkelijke quitantie van 25 loten werd op 15 teruggebracht. De 25 loten, die lot onderpand dienden, bleven waar ze waren, en nu wilde het toeval, dat op een (laarvan bij de laatste trekking, de hoogste prijs viel. Da kapitalist en zijn vriend zijn het er nu oneens over, waartoe het lot behoort, waarop de hoogste prijs viel: tot de partij van de 15, die teruggegeven moeten worden, of tot de overige 10, die het eigendom blijven van den persoon, die had geleend. Over (ie valse he munters te A m - sterdam meldt het Hblad, dat te dezer zake 4 personen zich in voorloopige hechtenis bevinden. Eerst werd zekere Mevius aangehouden, herhaal delijk betrapt op het uitgeven van valscli geld, daarna een vroeger bij herhaling veroordeelde persoon, Scnilshuijsen genaamd, benevens 's mans zuster en vervolgens Hol, de meubelmaker van de Bloemgracht. Bij laatstgenoemde vond men in den hollen poot van eene tafel 127 valsche gul dens, beneveus valsche halve guldens en kwartjes. Ook vond de politie daar de matrijzen, die voor de vervaardiging, ook van valsche rijksdaalders, hadden gediend. Sedert 1 Januari van dit jaar lie fa- ben zich te Monte Carlo reeds tien vreemdelingen van het leven beroofd, wegens verliezen, die zij in de beruchte speelbanken hadden geleden. De tiende zelfmoordenaar was een Amerikaansche marine-officier, die zich onder den exprestrein liet vei pletteren. Hij had meer dan 100.000 frs. verloren. De Rechtbank te Zutfen heett een sjouwer uit Deventer, die op straat eene porte- monraie met geld had gevonden en daarvan geene aangifte hij de politie had gedaan (met andere woorden zich die wederrechtelijk had toegeëigend) veroordeeld tot zes weken gevangecnisstraf. Den onlangs overleden Eranschen schrijver Edmond de Baumont, werd eens door een milliounair 500,000 franks geboden voor zijne verzameling oude degens (35 stuks), welke hij nu aan het Museum Cluny heeft vermaakt. De Beaumont wees echter dit aanbod af. Hij had, zeide hij, de degens voor genoemd Mnseuin be stemd. „Ik heb," zoo verklaarde hij later aan een vriend, „een inkomen vnn 6000 franks, kan wer ken en studeeren zooals ik wil, en ben altijd en overal vrij. Werd het nu ongelukkigerwijze be kend, dat ik een half millioen bezat, dan zou ik moeten leven ais eeu schrijver met 30.000 franks iukomen, en daarvan zon ik ziek en gek worden. De Mormonen zullen nu trachten in Egypte eene kolonie te stichten. In Turkije is het hun, zooals men weet, niet gelukt, het Mor monisme te doen erkennen op gelijken voet als de andere godsdiensten. Eene hooge zeldzaamheid mag het zeker heeten, dat A. De Man, te Msarsen; den dag herdenkt, dat hij gedurende 55 jaren bij de firma Van Willigenburg met de meest getrouwe plichtsbetrachting als schilderskuecht is werkzaam geweest. eenige maanden te Krasnolohodsk, io het Russi sche gouvernement Penaa, is gevallen, heeft men diamanten gevonden. Reeds vroegvr vond men in een zeker soort van meteoorsteen wel de kool stof (lie in gekrista!liseerden toestand diamant heet, als graphiet, maar tot dusverre nog niet ah dia mant. Litusschen heeft men onlangs ook in een in West-Australië neergevallen meteoorsteen kristal len gevonden, welke veel overeenkomst met diamanten hebben. Dat 'swinters zoo veel menschen aan hoofdpijn lijden, is vooral aan de benauwde kamerlucht toe te schrijven. Ten einde hier ver betering iu te brengen is aan te raden, iu een kom met een halve liter kokend water een eet lepel terpeutijuolie te droppelen, en de kamer zal gevuld zijn met de heerlijkste dennengeur. Men schrijft aan Het Dagblad Naar aanleiding van een beriebt in uw blad om de vogeltjes te gedenken en te voederen, kan het zijn nut hebben te vermalden hoe men dit het best doet. Men zorge vooral, wanneer men voeder strooit, dit niet in of bij den tuin te doen, maar zoo mogelijk op eeue plek op eenigen afstand daarvan. De ondervinding toch heeft geleerd dat waar de vogeltjes 's winters goed worden gevoederd, zij das zomers liet liefst vertoeven, vooral de musschen. Geschiedt dit nu iu of bij den tuin, dan is de last en schade in het voorjaar bij de uitgezaaide, vooral fijtie zaden groot. Het middel is zeker gemakkelijk toe te passen. Te Golijnsplaat heeft iemand op zijn 91 jaar het kiesrecht verkregen. Te O u d-S chooue'oeek(Dr.)is dezer dagen de landbouwer Buter ernstig gewond door een stier, die hem op de horens nam en een eind verder op den grond wierp. Om kanarievogels, die door den rui verzwakt zijn, weer op zang te krijgen, geeft men hen in eeu potje, een stukje van een hard gekookt ei met wat oudbakken wittebrood ver mengd. Hun gewoon voedsel moet bestaan uit echt knollenzaad. Iu hun drinkglaasje doe men gekookt water, of afgetrokken thee, waarin een stukje kandijsuiker ter grootte van een lid van een vinger, opgelost is, en van tijd tot tijd een weinig salade (dunsel). Dit is het eenige middel om derf verzwakten vogel weer op zang te krijgen. De restaurateur Malz, aanwien het uitbreken van de trichineaziekte te Unter- hainsdorf (Saksen) geweten wordt, zal zich voor het gerecht deswege moeten Verautwoordëu. Iu genoemde plaats en ook te Cuuewalde maakt de ziekte nog talrijke slachtoffers. Men schrijft uit Schiedam: In de zoogenaamde „Gorzen" alhier, heerschte Zaterdag eene buitengewone drukte. Er woont daar in eene dier straten een gezin, waarvan het bekend is, dat de vrouw de kinderen uit het eerste huwelijk vau haar man, voortdurend mis handelt. Vooral een bijna 10-jarig meisje uit dat gezin is doorgaans het slachtoffer van die mishandelingen, De vorige week had de ontaarde moeder dat kind zonder eten of diaken op den zolder gesloten. Zaterdag-morgen wist het na een verblijf van 4 dagen en nachten aldaar, door het dakvenster te ontvluchten en bij eene buurvrouw in te klimmen. Het kind, dat natuurlijk uitge put was, werd door die vrouw opgenomen eu liefderijk verzorgd. De politie was intusschen mtt het geval in kennis gosteld, eu bracht de moeder naar het politiebureau, om zich aldaar te ver antwoorden. Niet dan met veel moeite gelukte dat, daar de buren, die inmiddels het huis had den omsingeld, haar te lijf wilden. Zij is thans weder op vrije voeten, doch zit in hare eigen woning gevangen, daar zij de deur niet durft uitgaan, uit vrees voor een geducht pak slaag, dat haar door de buren is toegezegd. De schade, welke Frankrijk door de druifluis iu zijne wijngaarden geleden heeft, wordt door den Econnmiste Frangais geschat op tieuduizend millioen franks. Dat is het dubbele van de oorlogsschatting aan Duitschlaud. Die schade is, volgens genoemd tijdschrift, de voornaamste oorzaak van den treurigeu toestand van landbouw in de laatste jaren. Berichten te Liverpool ontvan gen melden, dat de Britsche mailstoomboot Sher~ bro, varende tusschen Liverpool en West-Afri- kaansche havens, te Sierra Leona is aangekomen. De kapitein rapporteert, dat het schip te Ba- geida strandde, dicht bij de grenzen van het Goudkustgebied, doch dat het na 48 uren veilig werd afgesleept. Terwijl het intusschen neg vast zat, kwam op bevel van den Duitschen Gouverneur van Bageida eene boot langszijde. Een gedeelte (Ier lading, be staande uit 285 vaten palmolie en 100 tonnen palmpitten, werd in beslag genomen en aan laud gebracht. Tot dusverre zijn voor deze handelwijze geene redenen opgegeven. D e Amst Ct. meldt, dat d e II o 11. IJ z e- ren Spoorwegmaatschappij van hoogerhand bevel heeft ontvangen tot opruiming van den spoorweg aan de noordzijde van het Noordzee-kanaal tus schen Velzen en IJmuiden. Volgens hetzelfde blad is het zoo goed als zeker, dat de gronden, die noodig zijn voor de haven-uitbreiding te IJmuiden, gerechtelijk zullen onteigend worden. Door het Centraal bestuur van den Steenhouwersbond is in Nederland een adres aan den Minister van justitie gericht, houdende het verzoek om met het oog op de toenemende werke loosheid, en den zorgwekkenden toestand van dien tak van nijverheid te bepalen, dat bij eeue mogelijke verbouwing van het Paleis van justitie te Amsterdam, en van het bouwen vau eeae nieuwe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2