MARKTBERICHTEN, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Kerknieuws. Ambtenaren, Schoolmeesters, Schoen- en Kleedermakers, en over het algemeen degenen, die een zittend leven leiden, klagen in den regel over last van aambeien. Het] is de gestoorde spijsverte ring, die verstopping met hoofdpijn, bloeds- aandrang, duizeligheid enz. enz. te weeg brengt. In al deze gevallen helpen de Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt spoedig, daar zij de oorzaak der kwaal wegnemen. Een ieder, die door zijn beroep aan dergelijke kwalen blootstaat, moest deze voorkomen door een tijdig in nemen van de Zwitsersche Pillen. Men koopt ze bij de apothekers a 70 cents de doos, en bij den Heer P. R AASEN, Koningstraat 48 alhier. gevangenis aldaar, alsmede van het bouwen en verbouwen var. gevangenissen in andere plaatsen, het werk in dat vak op of in de onmiddellijke nabijheid van het terrein moet vervaardigd wor den. Ook wenschen zij, dat in de bestekken op genomen worde eene bepaling, dat de arbeidsdag op hoogstens 10 uren en minstens op 8 uren gesteld worde, met een loonstandaard voldoende aan de redelijke eisehen van den tijd, naar om standigheden in de verschillende oorden van het rijk. Men heeft te Bordeaux eene bende oplichters gevat, die aau een aantal personen geld leenden, zich voor een veel grooter bedrag dan het geleende schuldbekentenissen in pand lieten geven, en dan die papieren voor het volle bedrag lieten disconteeren. Zij moeten zoo ongeveer een miliioen franks hebben gestolen. Tot dusverre zijn zes personen in hechtenis genomen. Verscheidene voorname burgers moeten in de zaak zijn betrokken. De Baad van Amsterdam besliste gisteren met 16 tegen 14 stemmen, dat het on- noodig is, negen achtereenvolgende maanden de zelfde kamer te bewonen, om kiesbevoegdheid te bezitten. De vermaarde Duitse he „kanon- nenkoning" ICrupp is thans te Weeuen, waar hij met bizondere eerbewijzen ontvangen werd, en zelfs aau het Hof gedineerd heeft eene zeer zeldzame onderscheiding in Oostenrijk. Den Sultan, die hem ook zeer vriendelijk ont ving, moet Krupp onlangs nogal kras om beta ling zijner rekening hebben gemaand. Volgens berichten uit s-G raven- hage zou de vervolging, tegen den Heer Willink Ketjen ingesteld, gegrond zijn op het feit, dat hij zich vervoegende aau de woning van den Minis ter van Koloniën aan diens dienstbode voor den Minister smadelijke woorden zou hebben toege voegd. De zaak zal a, s. Donderdag worden behandeld. In Moskou heeft een fabrikant eene viool gemmaakt uit klei, die uitstekend heeft voldaan. De fabrikant wil in zijn instrument ech ter nog eenige verbetering aanbrengen en ver wacht, dat het dan beter en goedkooper zal zijn, dan diezelfde muziekinstrumenten van hout. De Fransche kapitein, Krebs, met kapitein Benard uitvinder van bestuurbare luchtballonsheeft ook eene door electriciteit voortbewogen boot vervaardigd, welke na met goeden uitslag te Havre gedane proefnemingen thans te Brest zal worden in dienst gesteld. Dit vaartuig, 885 centimeter lang, 225 breed en 154 diep heeft eene gemiddelde snelheid van 6 knoo- pen. Da machine weegt 2891 kilo en de accu- mulateurs, naar het stelsel van Gommelui-Desma- zures, bestaat uit 132 elementen. Daar de boot zonder eenig geraas manoeuvreert, verwacht men er veel van voor den dienst bij nacht en voor torpedo's. Een Wieringer visscherhadde- zer dagen het geluk, in zijn garnalenkuil een grooten zalm te vangen, ruim 21 kilo zwaar. De man bracht ijn „buitenkansje/' te Nieuwediep aan den afslag, en besomde daarvoor f27. Tot de wonderlijkste gebruiken aan het Turksche hof behoort, dat het den Sul tan niet geoorloofd is, zijne kleederen en linnen goed langer dan een dag te dragen. De padishah zou majesteitschennis jegens zich zelf plegen, wanneer hij ook slechts twee (lagen achtereen in dezelfde kleediug verscheen, zoodat eiken mor gen een nieuw pak kleeren en nieuw linnengoed te zijner beschikking gereed moet liggen. Nog daargelaten de kamerdienaars, die dagelijks met de afgelegde nog gloednieuwe kleederen gaan strijken, maakt deze zonderlinge regel het geluk van velen uit; want niet alleen heelt des Sultans kleermaker jaarlijks driehonderd vijt-en-zestig rokken, even zoovele vesten en pantalons te ver vaardigen, maar tal van andere leveranciers wor den er door gebaat. Wie te lang verzint, Ziet zich zeiven blind. Rust baart profijt, Maar op zijn tijd. Daar zouden geen kwade woorden wezen, Werden ze van de kwaden niet geprezen. Geen wond zoo kwaad, Of er is nog raad. Hoe eer gespaard. Hoe eer vergaard. Wanneer men slechts gelukkig wil zijn, zou dat wel gaan maar men wil geluk kiger zijn dan auderen, en dat nu is zoo moeilijk, omdat wij auderen altijd geluk kiger achten, dan wij zelveu zijn. Een. goed Amsterdammer. Vader en Moe der gaan met den zesjarigen Willem naar het Amsterdamsche Panorama, voorstellende, gelijk men weet, de verwoesting van Pompeji. Men maakt den knaap opmerkzaam op de overal uitslaande vlammen en met de meeste aandacht volgt hij de aanwijzingen, om ten slotte aan zijne gewaarwordingen lucht te geven in de naïeve vraag: „Maar, Pa! Waarom ia de „Jan van der Heyden" er niet?" Historisch Een leukerd. Er was een zeer gewichtig personage, die meende, dat ieder hem kende of behoorde te kennen. Hij liep eens door een veld, toen hij een stier mot dreigend gebogen kop op zich nf zag komen. Hij was een Generaaliemand van politieken invloed en met natuurlijk embon point, maar hij liep, bij liep zelfs harder dan de stier liep, en bereikte het eerst het hek. Hij klom er over buiten adem en met volslagen gemis van waardigheid en vond den eigenaar, met een pijpje in den mond, ka'.m hot schouwspel gad slaande. „Wat denk je w 1, mijnheer," riep da verbit terde politicus, „om zulk een wild dier door je land te laten hollen." „Wel", zei de man, „ik geloof, dat de stier meester is op zijn land." „Zoo, zoo," riep da ander, „en wee. n wel, wie ik ben mijnheer?" „Volstrekt niet, mijnheer." „Ik ben Generaal X, mijnheer." „Dan had u dat den stiet moeten vertellen," zei de boer leukjes. Bij den photograaf. wZoudt gij zoo goed willeu zijn, Mijnheer, eeu portret van mijn over leden man te willen makeu?" „Zeker, juffrouw. Misschien heeft u een portret van den overledene, of eene teekeuing?" „Dat niet, maar in het Politieblad, ziet u, heeft indertijd heeljuist zijn signalement gestaanl" Een onwaardige. Student. Die lange M. is de ellendigste lummel, dien ik ken. De vent is niet eens waard, dat je geld van hem leent. Nog sterker. Twee praatvaars hadden het er over wie van beiden zich den winderigsten dag kon herinneren. De eene zei, dat hij eens een dag beleefd had toen het zoo winderig was, dat de kraaien drie urén noodig hadden om van een veld naar hun nest, dat er omstreeks een mijl ver van daan was, te vliegen. „ls dat alles?" zei de ander. „Wel man, ik heb het zoo zien waaien, dat de kraaien naar hun nest moesten loopen." Examen in de geographie. Examinator. No9m mij eens de hoofdstad van het eiland Cuba. Aspirant (van de handelsschool). Van Cuba? Examinator. Nu, dat zal een leerling van de handelsschool toch wel weten! Je rookt toch im mers al? Aspirant. Jawel, mijnheer. Examinator. Nu, de naam staat op bijna alle sigareukistjes, weet je 't nu nog niet? Aspirant. Loud Londres. Het ondersoheid. Gast. Kellner, hoeveel geld? Ktllner. Een soep, negen, éer. groente met aardappelen en vleesch een en twintig stuivers, dat maakt een gulden vijftig cents, mijnheer. Gast. Zoo. (neemt de spijskaart.) Maar hier staat: soep, zes, groente met aardappelen en vleesch, achttien stuivers? Kellner. Pardon, mijnheer (haalt eene spijskaart uit zijn rokzak) maar hier slaat juist, zooals ik het gezegd heb. Gast. Hoe zit dat dan? Kellner. Ja, ziet u, mijnheer, de uwe is de bestelkaart en deze hier is de betaalkaart. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 9 Jan. De kathedrale en parochie kerk van den II. Jozef te dezer stede prijkt sinds ettelijke dagen met eeu voortbrengsel van schil derkunst, even schoon van kleur en teekeuing als geniaal van conceptie, een kunstproduct, 't welk den vervaardiger, den kunstschilder C. F. Phlip- peaualle eer aandoet en dat in alle opzichten getuigt van het hooge standpunt 't welk hij in de beoefening van de vaderlandsche schilderkunst heeft ingenomen. Het is een groot religieus his toriestuk: de Martelaars van Gorkum, 't welk door de leden van de Haarlemsche Processie van den Briel aau de kerk, welke aldaar verryst op de plaats waar de Martelaren werden omge bracht, ten geschenke wordt gegeveD. Een bevoegd kunstrechter zegt, in De Neder- landsche Katholiek, van deze kapitale schilderij het volgende „Grootsch is de opvatting. Nicolaas Piek, gereed de ladder te bestijgen, richt nog een laatste woord tot zijne medege zellen, welke biddend en ten offtr bereid, de zalig heid, die hun door den marteldood wacht, ver beiden. De verscheidenheid van uitdrukking, de kracht der karakteristiek, welke ieder der Marte laren in zijn gelaat weergeeft, dwingt onzegroote bewondering af. Vooral treffen ons de oude Wilhadus, die afgemat is neergezegen, de vurig biddende Franciscaan nevens hem de schroom vallige jonge Mouuik ter linker zijde van de schilderij. In scherpe tegenstelling staau daar de ruwe watergeuzen en de beulen, wier trekken en hou ding getuigen van de gemeenheid hunner inborst. Jan Vau Otnal, de afgevallen Luiksche Priester, in de schilderachtige kleediug der voorname lie den uit dien tijd, beveelt ongeduldig de dade lijke voltrekking vau het vonnis, en de man, die in zijde en fluweel gedost, gewapend en door ge- wapenden gehoorzaamd, met woest gebaar ter dood beveelt, vormt een treffend contrast met de afgebeulde slachtoffers, die overgeleverd zijn aan de wreedheid hunner Vervolgers, doch door hun dood, hunne zedelijke overwinning vieren op het geweld der onrechtvaardigen De dag, die begint aan te breken het is midden in den zomer verlicht dit tafereel met een grijsachtig, zacht licht. De groote gave van teekenen des heeren Piilip- peau schittert in volle kracht. Het doet goed zich zoo te kunnen veikvvikkeu aau die welge- combiueerde lijnen, die gevoelige vormen, die doordachte samenstelling van grotpen en figuren. De kunstvolle harmonie der koele tonen van de belichting der bruingrijze kleedereu der meeste figureu en der warme kleuren van de kleederen van Jan Omal en eenigen zijner handlangers, geeft een heerlijk geheel. Ouaoodig te zeggen dat de détails, handen, voeten enz.elk op zich zelf een kunststukje zijn dit is men gewoon van den heer Phlippeau. Wij aarzelen niet deze schilderij te noemen //eene gebeurtenis" in onze kunstwereld en een waar monument van Christelijke kunst in den goeden, in den volsten zin des woords." Tot Onderwijzer aan de B. K. Parochiale Scholen alhier, is benoemd de Heer J. Oostveen, in plaats van den Heer W. Smulders, aan wien, op zijn verzoek, een eervol ontslag is verleend. Door den Heer Mr. P. F. Hubrecht te 'sGravenhage zijn aau het gemeente-archief al hier ten geschenke aangeboden een aantal stuk ken uit de 17de eeuw, betreffende de Haarlem sche geslachten Gael-Van Berenstein. Eergisteren-avond omstreeks 9 uren is brand uitgebroken in eene turfloods, gelegen in de Korte Margarethastraat No. 16, toebehoorende aan den koopman J. Bosse. De brand, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is, werd door een voorbijganger ontdekt en is door de politie met haar slangenwagen en door de buren ge- bluscht. De loods was tegen brandschade verze kerd, maar de turven niet. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad is besloten, tot de indeeling van de Gemeente in 4 afdeelingen voor de iule- vering van de stembriefjes voor de Gemeente raadsverkiezing. Aan den eervol ontslagen Onrlerkassier van de Bank van leening, den Heer W. Grijmjr., werd een jaarlijksch pensioen toegekend van f468,64i/g aan den Heer A. A. Sprenger, onderwijzer aau de Gymnastiek-, Dans- en Schermschool, tot April 1890 eene jaarlijksche vergoeding van f275 voor huishuur. Besloten werd eenige straten buiten de Amsterdamsche poort te noemen Teylerstraat en Volhardingstraat, terwijl het overige gedeelte der voordracht is aangehouden. Tot leeraar in het teekenen aan de H. B. School, vacature Goteling Vinnes, werd benoemd de Heer J. Z. Van Dijk te Brielle en tot com missaris van de Stadsapotheek de Heer dr. C. Ekama alhier. Voorts werd de Baadscommissie voor de ver legging van Be spoorbaan, op haar verzoek, onder dankbetuiging, van de haar opgedragen laak ont heven, BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 8 Febr.: P. J. De Munnik en G. L. A. Kamerbeek. Getrouwd: 8 Febr.: J. K. Van der Walle en M. Saur. P. Spoor en C. Monné. H. Rijbroek eu W. J. De Ridder. C. Baggerman en C. E. B rakel. K. Fol- kerts en H. Hofman. C. J. Hessen en E. G. Braken- liof. G. J. Rijnders en C. C. Hagen. C. Menk- man en J. G Schiütemaker. F. Van Dijk en G. L. Lem mers; J. F. Van Buggenum en C. A. M. Winkel. J. Van Bottenburg en J. Brouwer. Bevallen: 6 Febr.: T. Marijs-Kostense, z. M. Groe- neveld-Laduc, d. J. Wolff-Uytenhoorn, d. (levenl.) 7 Febr.: M. H. Van Veen-Schrams, d. E. V0s-Quist. z. M. C. Koning-Meuks, d. K. Klinkenberg-Otte, z. E. Blankwater-Hartgerink, z. C. J. Heinkens- Van Wees. z. L. C. A. Mensing-Wesselius, d. (leven loos). 8 Febr.: M. E. Kraak-Timmer, z. Overleden: 5 Febr.: H. Gremmé-Stevcnhagen, 84 j. W. Groenendaal, 66 j. F. Dndiuk-Beukman, 75 j. Het heeft Zijne Heiligheid den Pans Leo XIII be haagd bij besluit van den 29 Januari 11. den Hoogeerw. Heer C. J. A. Terwindt, Directeur aan het Inst. voor Doofstommen te St.-Michels-Gestel te benoemen tot Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van den H. Joan nes Evangelist te 'sBosch. UITIiOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor li. II. Kerken en Gestichten. Wormer, Parochiekerk. Uitgeloot de aandeelen Nos 12, 13, 16, 124, 131, 146; 219, 233, 281, 319, 376, 417, 419, 456, 514, 517- Met premie: Nos 304, 829, 338, en 477. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 8 Februari 1888. Prijzen der onderstaande effectenganoteer. pOt. do koers. Nederlitnd. Cortif. Work. Schuld. 2' 747^ 3 31 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pauael. Loon. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—-Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buiten]. 1853-84 3 bij Hope Oomp. Oude Ruisen 5 Obl. Nio. Spw. 1887 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitoni. 1867, 1871 76. 1' Portugal. Rusland. 87'/. 987/s 98'/, 87'/, 92 »/s 617i« M'/i. 58 V8 Spanje. Turkije. Egypte. 2 4 5 6 4 4' 4 4', 1876. (Perpetueele) Obl. Alg. Schuld 1865. V V 1889. Obl. Leeuiug 1876 N.-Amerika. Old. Vereen. Stoten 1876 1877 Columbia. Obligation Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. .divid Nederland, fioll. iJz. Spw. Aand. M. tot Kipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 5 Italië. Rusland ttumeulo. Amerika. 5 8 6 5 5 5 5 di v v v v 1875. Zuid-ltal. Spoorw. Obl Gr. pw. Maatsch. Aand.. Balti che Spw. Aand,. Jelez Griaai Obl Kiew Brest Aand Knrsk Ohark. Obl. ƒ1000. Morachansk Syeran Aand.. Riasclik Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Gert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Gert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Gert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. 8 Rotterdam3 Gemeente Grediet.. 8 Stad Antwerpen 1887. Staatsi. 18544 18605 1864 18646 18665 Goldkoor» prolongatie 2'/, pet. 807/, 96 Belgie. Oostenrijk Rusland. 60 137/. 73'/, lOO/w 299/n 157/g 14 1161', 147'/, 120 76»/» 138 88'/, 10'/, 69»/, 110 54'/, 84'/, 93'/. 25 267/,, 141 27»/s 121'/, 101'/, 110'/, 1043/, 102»/, 89'/, 102'/, 104'/a 131 135'/, 1277, HAARLEM, 8 Febr. Aan de veemarkt van he de waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volg koeien 10, verkocht 8 voor t 150 a 110, stier verk voor f vaarzen, verkocht voor f pinken verkocht voor f 60 a graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 26 verk. 26 voor 8 a 8 10 schapen, verk. 10 voor f 16 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 37 stapels kaas, 3835 stuks, wegende 7248 kilo, hoog ste prijs f 31,— middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM8 Febr. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,169 vette kalveren1ste qual 95, 2de qual. 0,70 per kilo, graskalf/ a 40 nuchtere kalveren, 6 a 11, 1 schapen en lammeren 149 vette varkens 36 a 40 c. per kilo. PURMEREND, 7 Febr. Kaas: aangevoerd 89 stapels prijs der kleine kaas f32.50 middelbare Boter 1.40 a 1.45 per kilo; 143 Runderen: aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 81 stuks prijs 70 a 100 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 103 stuks prys f 6 a 18 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 145 stuks, prijs 36 44 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 40 stuks, prijs f 10 a 14 per stuk met vluggen handel. Biggien aanvoer: 192 stuks prijs f 4 a 7 LONDEN, 6 Febr. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2400, Schapenen Lammeren 11000. Kalveren 140. Zwijnen 10, PrijzenBeste Runderen ,2/4 s 5/- Sehapen en Lammeren 3/4 a 5/4, Kalveren 3/- a 5/2 Zwijnen 2/4 a 3/8. ROTTERDAM, 7 Febr. Op de veemarkt waren heden teren en heden aangevoerd: 13 paard. 1201 mnderen, 15 vette- en graskalveren, 3 nuchtere kalveren, 33 scha pen of lammeren, 426 varkens, biggen, bokken. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 66 c. 2de qual. 62 c., 3de qual. 58 c.; kalveren 1ste qual. 105 2de qual. 95 a 85 c., schapen 60 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 7 Febr. Moutwijn, per ned. vat/9,— Jeneverfl4,50, Amsterd.proef f 15,75 Bpoeling f 1,60 dito commissie f 1,60. LAATSTE BERICHTEN. SAN-REMO, 8 Februari. Dezen avond doet het geloofwaardige bericht de ronde dat de ademhaling van den Duitsche Kroon prins heden belangrijk moeilijker is ge worden. De artsen hebben besloten onmid dellijk over te gaan tot de luchtpijp-snede, omdat door uitstel gevaar van stikken zou kunnen ontstaan. PARIJS, 8 Februari. Wilson, Legrand en Crispin zijn naar de correctioneele recht bank verwezen wegens het geval met de decoraties. De zaak zal op 18 dezer voor komen. De République francaise en het Petit Journal zeggen, dat de Italiaansche Regee ring hare troepen uit Massowah zal terug roepen en er alleen de vrij willigers zal laten. De National maakt een telegram uit Rome openbaar, volgens hetwelk de Mi nister van marine bevolen heeft alle kust- batterijen te wapenen. BERLIJN, 8 Februari. Voor de Rijks dagzitting was heden als eerste onderwerp de nieuwe legerwet aau de orde. De be raadslaging was in een paar minuten af- geloopen. De Heer Von Franckenstein stelde voor, dit wetsontwerp ook in derde lezing en bloc aan te nemen, hetgeen ge schiedde. De voorzitter kon dientengevolge onmiddellijk, onder luiden bijval, ver klaren, dat het onderwerp definitief was aangenomen. Hef wekte zeer de vroolijk- heid op, toen den Minister van oorlog, en kele minuten na de opening de zaal bin nenkomende, kon worden medegedeeld, dat het ontwerp reeds wet was geworden. LONDEN, 8 Februari. Naar de Stan dard uit Shanghai verneemt, hebben nieuwe vreeselijke overstroomingen van de Gele Rivier twee miliioen menschen van hun dak beroofd. De Standard verneemt uit Constauti- nopel, dat Baron Hirsch van daar vertrokken is zonder met de Porte eene overeenkomst te hebben aangegaan, maar met achterlating van eeu gevolmachtigde om de onder handelingen voort te zetten. Op Creta is opnieuw eene oproerige be weging uitgebroken. SOFIA, 8 Februari Prins Ferdinand en Prinses Clementine zijn alhier teruggekeerd. De Ministers, liet gemeentebestuur en eene groote menigte wachtten beu aan het sta tion, waar de Prins met herhaalde toejui chingen werd begroet. MEDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. Vermindering van een asthma van l0 jaar door de Capsules Guyot. Reeds 10 jaar lijd ik aan een asthma, vergezeld van een hevigen hoest, die mij »uiet gedoogt te slapen, ik hoest en spuw eiken morgen gedurende 2 uren. Uwe witte »Capsulen Guyot doen mij veel goed, niet- tegenstaande mjjne 74 jaren. Auguste, te G. (België). »De handteekening E. Guyot staa, op elke witte Capsule.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3