NIEUWE No, 1204. Zondag 12 Februari 1888. 13de Jaargang. Sociale toestanden. B U 1T E i\ L A i). Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. agitema won aoitate. PRIJS DER ADVERTENTlfiBT Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. i. Wij beleven wonderlijke tijden. Als wij dat coustateeren zeggen wij eigenlijk niets nieuws, leder weet toch, dat er thans vele dingen gebeuren, van welke vroegere ge slachten niet hebben gedroomd. Toen de nieuwe periode in de wereld geschiedenis begon, welke vau de groote revolutie dagteekent, werd op sociaal ge bied alles teu onderst boven gekeerd. Men wilde niet verbetereu, maar afbrekeu. Al wat bestond was niet goed, alleen omdat het bestond. Reeds vroeger wezen wij er op, boe b.v. de afschaffing der gilden een zeer noodlot tige maatregel moet heeten. Afschaffen is zeker zeer gemakkelijk, maar de maat schappij wordt er niet door gebaat. In de iu8telling der gilden lag ongetwij feld iets goeds. De onbekwameu bleven van elk terrein geweerd. Niemaud zal ontken nen, dat er wel eeus misbruiken zullen heb ben plaats gehad, maar dat bewijst niet tegen de gilden zeiven. Het denkbeeld, dat mende onbekwaam heid van elk gebied moet houden, is zoo rationeel mogelijk. Door dien maatregel wordt bet publiek belaug bepaald ge baat. Als men boort spreken over de Neder- landsche werklieden dan geschiedt dit meest in een zin, die juist niet vereerend is voor dien stand. Maar zou dat niet voor een groot deel hieraan liggen, dat de ambachts man niet de uoodige voorbereiding ge niet? Toen de gilden nog bloeiden, moest ieder leerling zich wel toeleggen op zijn vak, want anders kon hij nimmer gezel, veel minder baas worden. De werkman kwam dus beter met kennis toegerust als werkelijk zelfstandig handelend persoon op de werk plaats of iu de fabriek. Thans verbeeldt zich ieder dadelijk een volslagen knecht te zijn. Halfwassen werklieden stellen eiscben aisot ze reeds meer dan volleerd waren. De sociaal-democratiein ivelker richting alle ontevredenen een middelpunt vindenis voor een deel eene vrucht van dien onhoud- baren toestand. Sedert eenige jaren begint men nu naar allerlei hulpmiddelen uit te zien, om aan te vullen, wat de revolutie bad weggeno men. Een krachtig bewijs daarom is zeker wel bet verschijnsel, dat meu hetleeiling- wezen bij de wet wil doen regelen. Die eiscb werd onlangs gestold, zelfs van liberale zijde; men vindt van dien zelfden kant de tegenwoordige verhoudingen onhoudbaar. Dergelijke verklaringen be vreemden ons niet, docb als wij de libe ralen over al deze dingen hooren klagen, dan voegen wij hun toe: wat wilt ge toch Uwe politieke voorvaderen hebben dat alles zoo gewild. Zij zaaiden wind, gij oogst storm. FE UI LIL ET O N. De wraak van den Majoor. Vrijheid moet niet zijn een woord, maar een beginsel, en dan moet dat met ver stand wordeu toegepast. Maar al te dik- beeft de vrijheid tot losbandigheid of wel tot jammerlijke omkeeringen gevoerd. Als vervolg op deze beschouwing zullen wij die uitspraak staveu met te wijzen op de resultaten der coöperatie. MIMISCH ABONNEMENTSPBIJ8 Uitgevers: K U PPERS k LAUKEY. Majoor Dietrich, Duitscker van geboorte, Ne derlander door zijn langdurigen dienst bij bet Nederlandscb-Indiscb leger, dat bij als soldaat was ingetreden, om bet met den rang en bet pensioen van Majoor te verlaten, genoot zrjne rust in den Haag. Hij bad de residentie tot woonplaats gekozen, omdat daar he a rij se gar nizoen was,^ ofschoon het met zijne mi e en beter zou strooken, wanneer hij op een dorp was gaan wonen. Maar op een dorp zijn geene soldaten, en als bij niet minstens een uniform per iiag zag, zon bij wegkwijnen. Dit was zijne eenige passie. Neen, zijne eenige niet, zelfs niet zijne hoogste; zijn eigenlijke hartstocht was de lust, om op alles aanmerkingen te maken, en daar biertoe in eene groote gemeente meer gelegenheid bestaat dan in eene kleine, was ook dit eene reden voor den Majoor, om zich bij voorkeur in den Haag te vestigen. Des middags van twee tot vier uren kon men Hoogst merkwaardig is ook de vorming van vakvereenigingen. Eerst waren bet de werklieden, die, aanvankelijk om pret te maken, docb later om ook over ernstige zaken te handelen, allerlei vereeuigingen stichtten. Later volgden de patroons. De uitoefenaars van allerlei beroepen en be drijven vereenigden zich om hunne geza menlijke belangen waar te nemen. Daarin kon niets vreemds of afkeurens waardig worden gevonden. Opmeikelijk is het alleen, dat, terwijl vroeger (althans iu den regel) de gildeu niet tegen elkander opstouden, iu deze gildeloozeo eeuw de klas senhaat ontzettend aan wakkei t. De bakkers stichten vereenigingeu, maar bekommeren zich niet om de belangen van de vleeschhouwers; de timmerlieden vragen niet naar betgeen iu bet belaug van de loodgieters uoodig zou wezen. Toch zou samenwerking van allen hoogst wenscbe- lijk moeten heeten. De samenleving bestaat wel uit onderscheiden groepen, maar tus- scben dat alles valt een organisch verband waar te nemen. Thans hebben wij dus de gilden in den meest jammerlijken vorm. Trouwens alles wat buiten bet historisch ontwikkelings proces wordt gebracht, wordt niet hervormd maar vervormd. Veel erger nog is bet gesteld met de werklieden, de werknemers. Zij coaliseeren zich doorgaans met de kennelijke bedoeling om te strijden. Hunnerzijds wordt alzoo geheel voorbij gezien, dat alleen iu bet vinden der harmonieën de levenskracht der samenleving gezocht moet worden. Dat eiscbt ook bet christelijk beginsel. »Ben ik mijus broeders hoeder Die uit drukking voegt niet in den mond van een Christen. Bij het streven naar eigen geluk mogeu wij dat van anderen niet verstoren. De wetgever dient er dus naar to streven, zoo zouden wij meenen, om op de eene of andere wijze eene wettelijke organisatie te verzekeren aan betgeen nu reeds feitelijk bestaat. Waarom zou men niet kunnen eiscben, dat niemand eene zaak begon, voor bij bad doen zien, dat bij zijn vak verstaat. Men noemt zulks iubreuk maken op de vrijheid. Daarbij vergeet men even wel, dat bet zelfs door de liberalen wordt geleerd, dat de vrijheid van allen niet mo gelijk is, zonder dat van den enkele eenigs- zius te beprrken. Juist dezer dagen lazen wij in Ae Land bouw-Courant eene merkwaardige bevesti- tiging van betgeen wij steeds hebben ge loofd. Door een inzender namelijk werd geklaagd over de zeer geringe keunis, welke de hoefsmeden bezitten iu bet beslaan der paar den, terwijl toch voor bet paard veel af hangt van de wijze, waarop het is beslagen. De bewuste belangstellende oordeelt, dat men niet moet komen tot liet Pruisische stelsel, waar bewijzen van bekwaamheid van den boefsmid wordeu gevorderd; wij hem trouw in bet Haagscke Bosch vinden, waar bij zich steeds op dezelfde bank nederzette. De habitués kenden hem en waren even zeker hem te ontmoeten als de Majoor zeker was van hunne verschijning. Ook de dienstboden, die bij mooi weer met d« kinderwagentjes bet boscb doorre den, wisten, wie en wat de oude lieer was. Ze wisten, dat bij geen sterveling, dus ook geen kind, kwaad zou doen en toen op een pracli- tigen namiddag twee van de kindermeisjes, die bare wagentjes bestendig naast elkander hadden voortgeduwd, bij de bank van den Majoor stilhielden, durfden zij veilig zich even verwij deren, overtuigd dat de oude beer een oogje op de kinderen zou houden. Zij gaven elkander in dien zin een wenk, in de hoop misschien, dat bij zich daartoe verbinden zou, maar Ma joor Dietrich gaf geen antwoord, hoewel hij zich voornam te doen wat van hem werd verwacht. Hij vond het van de dienstboden wel verkeerd om eenige oogenblikken hare wagentjes te ver laten, doch verder dacht hij niet en bij staarde voor zich, terwijl de twee dienstboden een pad achter zijne bank insloegen. Maar zij bleven zoo lang weg, dat de Majoor genoodzaakt was eens naar de dienstboden om te zien. Nederlanders zijn niet gewoon met den knoet op te staau eu hem weder des avonds bij onze legerstede te ontmoeten. Dat klinkt nu zeer aardig, maar het bewijst volstrekt niets. Wij geven volkomen toe, dat men Pruisens wetgeving hier niet als een ideaal moet beschouwen en navol gen. Toch kan zij veel bevatten wat na volging verdient. Hier berinneren wij er aan hoe de Cen trumspartij in Duitschland in vele opzich ten bet streven steunt der conservatieven, waar dezen willeu terugkomen op de so ciale verwoesting door de revolutie aan gericht. De vele pelgrimstochten naar Rome en de duizenden bewijzen vau vereeriug en liefde, die de H. Vader van alie oorden der wereld ontvangt, ziju den liberalen eu vrijmetse laren een doorn in bet oog. Volgens eene dépêche van de Agence Havas, beeft de stichter van den vrijdenkersbond in Madrid, zekere G a b a r r o, dio voor eenigen tijd in Rome is, den president der Italiaausche Kamer een adres met 60.000 handteeke- uingen ter hand gesteld als noodzakelijk protest tegen deu pelgrimstocht van de Spaansche Katholieken naar Rome, eu als de uitdrukking van de innige wenschen voor bet welzijn van Italië. Deze de monstratie is zeker al heel belachelijk, eu kan alleen als bewijs gelden van de machte- looze woede, die de vrijmetselarij verteert bij het zien der hulde, deu Paus gebracht. Daargelaten nog of de handteekeuingen vau bet adres echt zijn, is baar aantal zeker wel wat al te klein, om de gevoelens te kunnen uitdrukken van een land met acht tien millioeu bewoners De H. Vader heeft den Czaar bet ant woord doen toekomen op diens telegram van g6lukwenscking, ter gelegenheid van bet jubileum. Daar de Paus bet telegram vau den Czaar door bemiddeling van deu Franschen Gezant bij het Vaticaan beeft bekomen, is het antwoord langs deuzelfden weg naar St. Petersburg opgezonden. Vol gens eene dépêche aan de Monde bestaat er alle reden om aan te nemen, dat een Ge zant van het Russische gouvernement naar Rome zal komen, om de onderhandelingen met bet Vaticaan te hernieuwen. Dokter Bramann beeft Donderdag namiddag, in tegenwoordigheid der andere artsen, de luchtpijpsnede met goed gevolg op den Duitscheu Kroonprius volbracht. De toestand van deu Kroonprins is be- En wat zag hij? Daar stonden Sientje en Keetje, of koe zij heeten mochten, te praten met eenige vriendinnen. De Majoor werd boos. 't Is schande, zeide kij, dat die dienstmeisjes, zoo roekeloos de kin deren, kaar toevertrouwd, onbewaakt ackterlaten om te gaan babbelen! 't Is ongehoord, een gru wel! Misschien kwam er bet besef bij, dat die meiden hem tot plaatsvervanger hadden durven aanstellen, hem Groot-Majoor met de Willemsorde en drie herinneringsmedailles aan veldtochten en het teeken van dertig jarigen dienst! Als zij terugkwamen, zou hij ze eens ongemakkelijk onder handen nemen. Maar neen, hij deed beter met heen te gaan, dan zouden die schepsels bij hare terugkomst.. Hij stond op. Maar die stumperds van kinderen alleen te laten, dat kon hij toch ook niet over zijn hart verkrijgen. Daar viel hem iets in; hjj zou eene geduchte wraak nemen en zonder een woord te spreken. Slechts na een vluchtigen blik door het groen, naar de plaats, waar nog altijd de kin dermeisjes stonden te babbelen, legde hij het kindje uit het wagentje met de witte kap in het wagentje met de rose kap en wachtte tot het tweetal had //uitgepraat.» Toen hij ze hoorde naderen, rees hjj van zjjne bank en vredigend. Omtrent de operatie verneemt men het volgende: Nadat des nachts het snelle toenemen der benauwdheid bij den Kroonprins nog een medisch consult bad noodig gemaakt, werdeu er terstond nog pogingen aange wend om door uitwendige middelen ver lichting aan te brengen; docb de zwelling in de streek van den rechter stemband nam zóo sterk toe, dat men beducht werd voor een rechtstreeksch gevaar vau verstikking. Nu werd tot eene onver wijlde operatie besloten. De Kroonprins en Mackenzie wenscbten daarbij geen ge bruik te makeu van verdooveudo middelen docb de operateur Bramann verklaarde de aauweudiug daarvan, tot meerdere zeker heid van zijne operatie, te verlangen. De Kroonprins nam daarop in een leunstoel plaats eu werdgecbloroformiseerd. Bramann opende bet vleescb van den hals, waarbij slechts een gering bloedverlies plaats had, en maakte toen in de bloed-arme, kraak beenachtige luchtpijp eene tamelijk lange snede, terwijl bij tegelijkertijd eene zilve ren ademhaliugsbuis inbracht. De operatie, om half vier uur begonnen, duurde nauwe lijks tien minuten en verliep volkomen goed. Terstond daarna begon de patiënt weder ruim te ademen. De artsen ziju met den toestand voor het oogenblik tevreden. De Rijksdag heeft bij derde lezing het ontwerp betreffende de verlenging van het mandaat dor afgevaardigden tot vijf jaren aangenomen. Tegen hebben gestemd het Centrum, de vrijzinnige partij, de Polen en de Denen. De Rijksdag heeft in tweede lezing, zonder beraadslaging, het wetsontwerp be treffende bet uitgeven der leening voor legerdoeleinden ongewijzigd aangenomen. Alleen drie sociaal-democraten stemden tegen. Het feit waarvoor de Heer Wilson voor de correctioneele politie zal terecht staan, is oplichterij. Hij wordt beschuldigd de heeren Legrand en Crespin de la Jeannière voor geld te hebben doen decoreeren. Het proces zal den 16n, 17n en 18n Fe bruari wordeu behandeld. De heer Wilson wordt vervolgd in ge zelschap van de heeren Hébert, Ribandeau eu Dubreuil aan den eenen en Mme Ra- tazzi aan den anderen kant. Volgens bericht van het Kais. Ge- sundheitsambt te Berlijn is de cholera we derom in Italië uitgebroken, eu wel in Cavalvechio. een stadje vau 2144 inwoners, in de provincie Capitanata. Ongeveer drie maanden was de ziekte uit Italië geweken. Volgens berichten uit Rome, is de Rus sische Regeeriug vau voornemen aan de groote mogendheden een rondschrijven te zenden, in hetwelk wordt aangetooud, dat de tegenwoordige toestand in Bulgarije in strijd is met bet tractaat van Berlijn. De Nowoje Wremja schrijft naar aan wandelde kalm en langzaam been. Gunst Sien, baas je, 't is vast al laat. En die snoeshaan heit de kinders alleen gelaten; zoo'n ouwe ijzervreter, hij heit toch niks te doen. 't Is wat te zeggen. Die arme bloeien. Beiden grepen haar wagentje en sneller dan de Majoor liep, reden zij het Bosch door, hem voorbij. In het voorbijgaan kreeg hij nog een blik van verachting en Keetje maakte de opmer king: Soldaten koeieneeren dat kennen ze. Meer niks. De Majoor Dietrich hield zich alsof hij het niet hoorde en uit vrees, dat hjj haar verraden zou, stapten ook zij sneller voort. Als zij den hoek van Bleijenburg maar bereikt hadden, voor hjj haar had ingehaald, zou hjj ze wel uit het oog verliezen. Pas waren zij een eind de straat in, toen de Majoor zich vertoonde op den hoek en hij zag boe een van de meisjes doorreed, terwijl de an dere in een huis verdween, waarvan de deur blijkbaar openstond. {Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1