B N i\ E N L A N I), leiding van Von Bismarcks redevoering: Twee machtige rijken als Rusland en Duitsch- land kunneu in vrede inet elkaar leven op den grondslag van den huidigen interna tionalen toestand, welken Prins Bismarck zoo helder heeft uiteengezet. Alg. Bond voor R. K. Kiezers- vereenigingen. GEMENGDE BERICHTEN. Amst. Ct. O O Dinsdag - namiddag te 1 unr vergaderde in liet gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht het Bestuur vau den Algemeenen Bond van R. K. Kiezersvereenigingen in Ne derland met ds afgevaardigden der aangesloten Kiezers-vereenigingen, welke vergadering mede werd bijgewoond door een aantal belangstellende leden, die ingevolge art. 4 van het Reglement kunnen deelnemen aan de beraadslagingen, maar geene stem kunnen uitbrengen. De voorzitter, Jkr. De la Court, opende de vergadering en gaf een overzicht van hetgeen het bestuur sedert de laatste algemeene ver gadering heeft verricht, o. a. van de samen- sprekingen met afgevaardigden van den huid en Noord-Holl. Bond en in Vereeniging met dezen met afgevaardigden van het Centraal-Comité van aoti-revolutionnaire Kiesvereenigingen, teu einde zoo spoedig mogelijk samenwerking van de anti-liberalen bij de aanstaande verkiezing te verkrijgen, als een bewijs dat deze bond niet afstoot, maar alles in het werk stelt om aan te haler, en te vereenigen. Hij deelde verder mede, dat weder vijf ver eenigingen tot. den bond zijn toegetreden. Dr. Schaepman leidde de behandeling van het Outwerp-program in en verklaarde het stand punt, waarop het bestuur zich had geplaatst bij de samenstelling van dit ontwerp, hetwelk met opzet zoo beknopt mogelijk is gesteld om niet meer te beloven dan kan gedaan worden en niet meer voorspellen dan met eenigen grond mag verwacht worden, dat zal kunnen geschieden. De heeren Mr. Vos de Wael, dr. Schaepman, Mr. Jacq. V. d. Biesen en Mr. Kraakman licht ten de verschillende artikelen toe, waarna de 3 eerste zonder beraadslaging zijn aangenomen. De twee volgende gaven aanltidiug tot eene breed voerige discussie, die getuigde van grondig on derzoek en nauwgezette overweging bij verschil lende kiezersvereenigingen en waaraan o. a. deel namen de heeren Van Wijk, Hazendonk, Wil- lemse, Reijmer, Jhr. Mr. L. C. C. M. Van Nis pen, lid van de Eerste Kamer, Bekhuis en de Voorzitter. Nadat het bestuur de verschillende sprekers had beantwoord en eene nadere en duidelijke verklaring had gegeven van de bewuste arti kelen werden de ingediende amendementen inge trokken en nam de vergadering ook deze beide artikelen onveranderd aan. Het geheele programma is daarna vasgesteld, zooals het in ons vorig nummer werd vermeld, met machtiging van het bestuur om iu eene nadere vergadering met afgevaardigdeu'van den Zuid- en Noord Holl. Bond dit ontwerp nader te bespreken en daarin zoo noodig dergelijke wijzigingen te brengen, die niet in strijd zijn met de strekking en den geest daarin vervat. Wordt besloten dat de eerstvolgende algemeene vergadering tot het vaststellen van de Candidaten- lijst zal worden gehouden op Maandag 27 Februari e. k. 'snam. een uur in hetzelfde lokaal, waarna Dr. Schaepman een hartig woord sprak om op te wekken tot levendige deelueming aau den strijd, die moet beslissen of het Vaderland zal worden verlost van de liberale, tirannie of het volk op eigen beenen staat of zal blijven loopen aan den liberalen leiband om eindelijk te sterven aan ruggemergstering; met warmte en gloed deed de gevierde spreker den ernst der positie uitko men om eindelijk eeuige nuttige en pracliscke wenken te geven, welker opvolging bij deze ver kiezingen noodig is. De voorzitter dankte de leden voor hunne trouwe opkomst en warme toewijding aan de goede zaak, en als tolk der vergadering Dr. Schaepman voor zijn krachtdadigen steun en zijn bezielend woord en sloot daarna te ruim 4 uur de vergadering. Ware edelmoedigheid. Basly de socialis tische afgevaardigde iu de Fransche Kamer hing onlangs een treurig tafereel op van de ellende, de ontberingen waaraan de kinderen der moor denaars van den armen Watrin te Deeazeville Waren prijs gegeven. Om dezen armen weezen hulp te bieden, bleef er niets over, volgens den socialistisehen Basly, dan den boosdoeners de vrijheid te schen ken. Dan konden zij weer het brood voor de hunnen verdienen. Dat zou eene edelmoedige daad zijn van de Regeering. Medelijden moet men hebben met de boos wichten, die in hunne brooddronkenheid moord en gruwelen plegen. Medelijden met de slacht offers en hunne nagelaten betrekkingen, en vooral als zij tot de ultramontaansche partij behooren, neen, dat is niet noodig. Zij toch zijn eens en voor altoos met eene zwarte kool geteekcnd als de vijanden des vaderlands. Dit bleek uit Basly's rede. Aan de houding van de meeste afgevaar digden van liberale zijde, bleek duidelijk, dat men deze goedkeurde. Zonder de edelmoedigheid van den afgevaar digde Larochefoucauld' waren de socialistische boosdoeners tot schrik en angst van de goeden in den lande uit valsch medelijden in vrijheid ge steld. Toen Basly eindelijk schreeuwde: //Wat moe ten wij doen met de ongelukkige kinderen der verdwaalde vaders?" riep de edele Larochefou cauld: //Geef ze mij, ik zal voor hunne opvoeding zorgen.// Èn zoo geschiedt. Twee jongens worden voor zijne rekening in een weeshuis te Parij3 opgevoed, terwijl de meisjes door zijne tante worden verzorgd. Bon sang ne peut mentir. Tiet bloed verloo chent zich niet. De ware adel is in Frankrijk nog niet uitgestorven. Wanneer de goede partij eenmaal boven komt, is Frankrijk nog niet verloren. V. W. Te Leften is de aangekondigde vergadering gehouden met het doel eene R. K. Kiesvereeni- ging op te richten, De Heer Mr. Bahlmann hield eene redevoering, welke door de vergadering werd toegejuicht. Een 150-tal personen woonde de vergadering bij, waaruit een bestuur van 15 leden werd verkozen. Een voorstel van den Heer Bahlmann, om zich terstond bij den Noord-Hol- landschen Bond aan te sluiten, werd met warmte ontvangen. In eene vergadering van anti-revolution- naire kiezers in het nieuwe kiesdistrict Haar lemmermeer is besloten tot de oprichting eener nieuwe centrale anti-revolutionnaire Kiesvereeni- ging. Voorloopig hebben zich 90 leden aange sloten. Eene commissie zal voorts benoemd wor den tot het opmaken van een conceptreglement, die onderling voorloopig tot haar Voorzitter aanwees den ITeer G. B. 't Hooft te Haarlem mermeer en tot secretaris den heer ds. J. Wie ten te Aalsmeer. Te Spaarndam zullen de katholieke kiezers zich aansluiten bij die in de afdeeling Spaarn- woude. Aangezien het tijdstip der opening van de nieuwe Kamers zoo kort mogelijk na de ver kiezingen moet worden bepaald, bestaat het voor nemen, die te doen plaats hebben kort, hoog stens een paar dagen na Pasehen vermoedelijk alzoo den 4en of oen April. - In den winkel van een drogist te Munchen is onlangs door een leerling, bij ver gissing, aan eene vrouw, die levertraan kwam balen, iu plaats daarvan eene flesch met vergift gegeven, tengevolge waarvan zij overleed. De drogist (niet de leering) is nu volgens de nieuwe wet betreffende de aansprakelijkheid voor ongevallen, verplicht aan do nagelaten betrek kingen van da vergiftigde levenslang eene voldoende toelage te geven. Eene bierhuishoudster, wier buffetjuffrouw in hare slaapkamer, door een lek in de gaspijpev, gestikt was, moet, volgens de wet, aan de moeder van het meisje een jaargeld van 800 Mark uit- keeren, welke som de oude vrouw jaarlijks vau hare dochter ontving. Prins Alfred Bell, de zoon van Ko ning Bell, van Kamerun (Afrika), die, zooals men weet, met twee zwarte Iandgenooten te Altona het timmeren is komen leeren, is nu vandaar naar Bremen gegaan, om zich daar in het smids vak te oefenen. De veearts Hou ba te Maastricht heeft ia eene lezing aldaar nuttige wenken ge geven naar aanleiding van de keuring ea beoor deeling van aan parelziekte lijdend vee. Zooals men weet is door Koch de overeeukomst bewezen tusschen de parelziekte bij het rund en de tering b'j den mensch. Desniettemin keurt men hier te lande alleen het vieesch af en vernietigt bet, wan neer de ziekte in hevigen graad aanwezig iswordt zij echter io geringen graad waargenomen, dan wordt het vieesch goedgekeurd en als normaal en vlekkeloos vrij iu den handel toegelaten. De heer Houba zou wenschen, dat zulk vieesch alleen verkocht werd onder toezicht en dat koopers uitdrukkelijk werd medegedeeld dat, om mogelijke besmetting te voorkomen, het vieesch terdege ge kookt of gebraden moet worden. Door dien maat regel zou men er toe bijdragen, dat in meerdere of mindere mate eene ziekte (tering) gestuit worde, die onder het mensclidom zulke verwoestingen aanricht en zelfs de oorzaak is van een tiende gedeelte der totale sterfgevallen. Te Winschoten is dezer dagen ze- kere A. Bargeboer, die in 1866 op 20 jarigen leeftijd de wijde wereld inging, en sedert niets van zich liet hooren, onverwacht in de ouderlijke woning teruggekeerd, waar iedereen hem reeds lang dood waande. Hij was al dien tijd zeemaa geweest. Nadat door welwillende tus- schenkomst een exemplaar van bet Feestnummer van de Tijd van 31 December jl. in rood ma rokijnlederen portefeuille, versierd met vergulde wapens en emblemata, Z. H. den Paus was aan geboden, mocht thans het geachte katholieke hoofdorgaan een vereerend schrijven van Z. Em. Kardinaal Rampolla, 's Pausen Staatssecretaris, ontvangen, waarin Z. Em. bericht, dat Z, H. de Paus hem heeft opgedrageu, der directie Zijne levendige dankbetuigingen aan te bieden en baar mede te deeien, dat de H. Vader van ganschor harte, haar en al de redacteurs en lezers van het katholieke blad zijn zegen verleent. Ook het hoofdcomité van het Liefdewerk „Oud Papier" heeft naar aanleiding van een adres van gelukwcnsching namens alle comités aan den H. Vader, <eu vleiend schrijven van dankbetui ging namens Z. II., van Z. Em. Kardinaal Ram polla ontvangen. Minstens sedert 1840 is in geen enkel jaar de sterfte te Amsterdam zoo gering geweest ais in 1887 op de 10,000 inwoners stierven er slechts 244. De sterfte stond tot de geboorte als 100 tot 158. Te Kerkerade is met grooten lui ster het huwelijk voltrokken tusschen baron O. Von Pelzer Berenberg met mej. M. Van der Eist. Door den vader der bruid werden bij die ge legenheid de werklieden zijner steenkolenmijn rijkelijk onthaald. Bovendien hadden zij den ge- heeleu dag vrijaf en werd de belangrijke som van f 5000 iu de kas der werklieden door hem gestort. Nog zou aan elk kind, dat op den dag net- bruiloft geboren werd, een spaarboekje met eene inschrijving van f 100 worden uitgereikt. Een stier van den Heet F. Venne- ma te Eenrum geslacht, had levend een gewicht van 2204 halve kilo's. Eergisteren hing hij net jes versierd aan den haak. Nu woog hij 1558 halve KG. en had 210 halve KG. vet. Vele be langstellenden waren van hoinde en verre opgeko men om dezen monster-stier te zien. Eene Strijpsche boerin ging deze week te Eindhoven ter markt met «ene mand eieren, waarvan de opbrengst zeker 7 cent per stuk moest bedragen. Men vertrouwde baar echter niet, iu de onderstelling, dat een Strijpsch kippen hok niet zooveel eieren kou opleveren en de kip pen, die ze gelegd hadden, reeds lang opgegeten moesten zijn. Eene vrouw bood 5 cent per ei, doch dit bod werd hooghartig van de hand ge wezen, en brommende toog de verkoopster huis waarts. Door de gladheid der wegen struikelde zij ecuter en de eieren, waarvan geen enkel heel bleef, vormden door hun kleurigen inhoud een bretden kring om de veeleisckende en tevens ont hutste boerin. Een verstokt recidivist. Voor de Recht- bank te Leeuwarden verscheen dezer dageu een 40ja- rig man, die reeds 54 maal met de justitie in aanra king was geweest en wel 40 malen met den kanton rechter (waarvan 32 maal wegens dronkenschap) en 14 maal, met de Rechtbank, wegens dief3ta'. Thans werd hem voor het stelen van een jacht- vest één jaar gevangenisstraf opgelegd. Men sc h r ij ft uit IJ muiden aan de „Gelijk in de vorige jaren, komen hier ook dezen winter herhaaldelijk kleine bedelaars de huizen afloopen. Zij doen dit des avonds en Vra gen veelal brood of ander eten. Maar is 't niet lekker genoeg, dan werpen zij 't weg.// Tout comme cliez nous. Vóór een paar dagen hoorden wij op den Dam te Amst. eene bedelares, quasi ventstcr in lucifers,aan een collega mopperende zeggen dat ze 'n ber(lag had gehad, want ze had maar 28 stuivers ontvangen. Die straat schuimers, grootc en kleine, lijden geen honger; integendeel, ze hebben het beter dan de kinderen van menigeu werkman en dan menige werkman zelf. Generaal Booth, dec hef van het Leger des Heils, zal den 22sten Februari a. s. wederom te Amsterdam komen. Bij die gelegen heid zal waarschijnlijk het gebouw De Vrede, op Rapenburg, dat, gelijk men weet, voor de „Amsterdamsche divisie" is aangekocht, worden geopend. In de maand November jl. kwam een ingtzstene van Leiden met zijne vrouw van een familiebezoek te huis, toen hij tot zijn grooten schrik ontwaarde, dat het raam van zijne woning opgeschoven was en de bedden met petroleum waren begoten. Er werd aangifte bij de politie gedaan en er bad een onderzoek plaats, doch de dader werd niet ontdekt. Thans is rle vrouw des huizes door de politie aangehouden, nadat zij aan haren man de bekentenis bad afgelegd, dat zij de daad had gepleegd om den man op die wijze te noodzaken van woning te veranderen, (laar zij zoo beangst en onrustig in hare tegenwoordige woning was. Verder bekende zij dat die angst en onrust eeu gevolg waren van eent misdaad, welke zij op haar geweten had. Zij had namelijk iu Au gustus te voren haar kindje van vier maauden door verworging van het leven beroofd. De vrouw is thans in verzekerde bewaring, terwijl de politie eeu onderzoek uaar het geval van moord instelt. De politie te Karlsruhe doet na- sporingen naar eene bende haardieven. Zij heeft 800 Mark voor de ontdekking daarvan uitge loofd. De dieven dringen in de kamers van al leenwonende vrouwen, bedwelmen hunne slacht offers en knippen haar de haren af. Verscheidene vrouwen zijn reeds op die wij ze gedwongen, mee te doen met de hedendaag- sche damesmode van kortgeknipte haren. Volgens de Avondpost bestaat het plan om het Badhuis te Scheveuingen dit jaar zoo mogelijk reeds iu xVIei e.k. te openen. Een dokter aan wien de taak was opgedragen de gevangenen geneeskundige hulp te vcrleenen had ic!>, in zijn grooten ijver voor de afschaffing van sterken drank, in het hoofd gtzet, dat de meeste veroordeelden iu den ker ker zaten tenvolge van het misbruik van alco hol. Op een van zijne bezoeken vond hij een forechen man, die voor vele jaren zat opgesloten eu deed hem de gewone vraag: Heeft de sterke drank er ook iets toe bij gedragen om u hier te brengen? Alles, mijnheer, alles! riep de man. De dokter aangemoedigd door dat oprechte antwoord, vroeg hoe het dart gekomen was? Wel mijnheer zeide de gevangene dat zal ik u gauw vertellen. De rechters waren dronken en mijn advocaat ook, en daarvan is 't gevolg geweest, dat ik schuldig ben verklaard. TeMadrid is de schouwburg Rio Tin to afgebrand.De vlammen zijn uitgeslagen eenigen tijd vóórdat de voorstelling zou beginnen. Nie mand is bij de ramp omgekomen. Eene nieuwe verklaring van //de Leidschc flesch". Da Brugsche Beiaard haalt eene plaats aan uit een boekje van Henriut, ge titeld L'article de Paris, als een voorbeeld hoe goed (le Fratischen toch van alles op de hoogte zijn. De bedoelde plaats luidt, letterlijk vertaald: "De Leidsche studenten hebben een bond opge richt, genaamd Ommerschansiana, waarvan uit sluitend studenten deel uit kunnen maken, die eene veroordeeliug wegens droukeuschap achter deD rug hebben. De leden van den boud dra gen bizondere keuteekeuen eu mogen zich in de achting van het algemeen verheugen. Het is dau ook eeu feit, dat te Leiden de beroemde flesch is uitgevonden. Een Ecgelschtijdschrift, meldt dat met de tram te Londen over het jaar 1887, honderdvier-en-veertig miliioen passagiers ziju vervoerd. Als een bewijs, dat de beoefening der Volapiik evenmin belachelijk als doelloos is, kan dier.eu, dat het onderwijs in die taal een der vakken is aan de handelsschool zoowel te New-York als te Munchen. In het nummer van het //Handelsbladvan 28 Januari, komt eene ad vertentie voor, waarin een Hamburgsch huis eeu reiziger vraagt, in slaat om in Volapük te cor- respondeeren. Voor eene betrekking b ij eender industriëelen te Alkmaar, met eene jaarlijksche toelage van f 700 ougeveer, hebben zich 390 sol licitanten aangemeld. In Engeland is een boek versche nen, dat daar in het protestantache land, een diepen indruk maakt, en dezen ook overal maken zal als het eens vertaald over de wereld zal ver spreid worden. De schrijver ervan is dom Gasquet, en de titel„Hendrik VIII en de Engelsche kloosters." Het is eeu door en door geleerd werk, dat een helder licht werpt over den toestand van die droevige dagen. Het is nu beweze.n, dat de beschuldiging tegen de losbandigheid der kloosters, geene rede had van bestaan eu dat bet opge maakt verslag niet alleen verdween, maar nooit aan het Parlement werd voorgelegd. Men bad geld noodig en m<m roofde en plunderde de kloosters 1 Dom Gasquet is een Benedictijner. Het tweede deel zal spoedig volgen maar het eerste deel heeft reeds, om zoo te zeggen, bij het pu bliek het pleit beslist. Eergisteren is te Amsterdam tegen 5 personen proces-verbaal opgemaakt, die bij de loting voor de nationale militie socialistische ge schriften onder de iotelingeu verspreidden. Het feuilleton van een der A m- sterdamsche bladen eindigde dezer dagen met het verhaal hoe de ongelukkige Angelika in zwijm viel bij het zien van baar vader Vorates, die schijn baar levenloos door vier personen iu huis werd gedragen; zij begreep, dat haar verloofde Rodinis ter dood was veroordeeldDe samensteller van het blad, over zooveel akeligs zelf ontsteld, plaatste er onmiddellijk eene advertentie onder, aanvangende met de woorden: „Drink eens." Te Stade (Hanover) staan wegens kerkroof twee mannen terecht, waarvan een be kend heeft, in 43 kerken inbraak eu diefstal ge pleegd te hebben. Het optreden van den Heer Goron als hoofd der Parijscbe veiligheidspolitie, zoo schrijft men nu uit Parijs, heeft niet zoo gunstige gevolgen als men verwachtte. Het is 's avonds na elf uren nog steeds zeer onveilig in de minder drukke strateu der stad, en er gaut bijna geen nacht voorbij zouder dat er iemand wordt aan gerand of vermoord. Do politie heeft er nu eene dievenbende gevat van 15 loden, waarvan de aauvoerder 15 jaren en bet oudste lid 16 jaren telt. De jonge boeven legden zich vooral toe op bet plunderen van win kel-uitstallingen. Een nieuw kiezer te Zevenhuizen (een arbeider, die wat groot woont) heeft den oproepingsbrief voor de verkiezing van een lid van den Raad geweigerd „uit vrees dat er kosten aan verbondeu waren!" Londensche rechters hebben dezer dagen beslist, dat een man, die, tot zijne vrouw sprekende, een derdeu persoon belastert, niet wegens bet openbaar maken van laster ge straft kan worden, omdat voor de wet man en vrouw oen zijn. Het is dus zoo goed alsof de man in ziehzclven had gesproken. Door de Russische Regeeringis bepaald, dat geen joden of geestelijken van eenigen anderen godsdienst dan van de Grieksche kerk in Rusland mogen reizeu. Deze maatregel is 1 dezer in werking getreden. Het in October in de duinen van Overveen gevonden lijk is thans herkend als van iemand uit Osnabrück, die lijdende was aan zwaarmoedigheid. De Groothertogin van Saksen- Weimar, Prinses Sophia der Nederlanden, heeft een nieuw bewijs gegeven van hare belangstelling iu onze nationale industrie, door voor een aan zienlijk bedrag dsel te nemen in de geldleeniug ten behoeve van de fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. De Duitsche bladen hebben zich dikwijls bezig gehouden met de vraag, wat toch wel het gele vocht zou zijn, dat Von Bismarck af cn toe drinkt, gedurende zijne redevoeringen. Nu zijn zij er achter. Het vocht is coguac met water. Verscheidene bladen deelen dat gewiebtig nieuws met eenigen ophef mede, en verbalen er uitvoerig bij, hoe, de laatste maal, de Ministers zelveu, onder toezicht van Graaf Herbert Von Bismarck, den toddy voor den Rijkskanselier ge reedmaakten. 't Is trouwens der moeite waard, want niet minder dau zestien malen moest des Rijks kanseliers glas worden gevuld. Als 't Rijnwijn met spuitwater geweest is gelijk sommigen beweren is 't al kras genoeg. Constantinopel heeft thans het voorkomen van eene stad in het hooge Noorden. Alles is er wit besneeuwd. De sneeuw ligt er drie voeten hoog, en het verkeer in de straten is zeer bemoeilijkt. De beurs eu vele winkels blijven gesloten, en de zaken staan er zoo goed als stil, naar de berichtgever van the Standard meldt. Sinds 1874 heeft men Constantinopel niet in zulk een toestand gezien. Den 10 April zal te Neuilly een standbeeld onthuld worden ter eere van Pannen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2