tl 1 IN i\ K IV 1. A i\ til Westen heeft begeven om het land tegen de Derwischen van Gallabat te verdedigen. De Spaansche Kamer van afgevaar digden heeft na eeue maand beraadslagens het adres van antwoord op de troonrede, zooals do commissie het in ministriëelen zin ontworpen had, aangenomen met 261 tegen 61 stemmen. Volgens berichten uit Bucharest is de meerderheid van de Volksvertegenwoordi ging het regeeringsbeleid van den Minister president Bratiano meer dan ooit toegedaan en men verwacht dat de onderhandelingen betreffende het handelsverdrag met Oosten rijk spoedig zullen hervat worden. Uit Griekenland wordt aan een der Weener bladen geschreven, dat Rusland reeds eenige maanden geleden te Athene wegens het sluiten van eeu verbond zou hebben onderhandeld, doch dat het daarin vooralsnog niet geslaagd zou zijn, daar Griekenland geen zekeren borg voor de Russische beloften jegens Bulgarije en Servië had kannen verkrijgen. Uit Weeuen wordt aan de Times en Standard gemeld, dat Salisbury's verkla ringen aldaar met voldoening vernomen zijn geworden. De Standardeene uiteen zetting gevende van Salisbury's politiek, zegt, dat Engeland zich bij geen enkel offensief of defensief verbond kan aansluiten. Slechts ingeval de vrede roekeloos verbro ken mocht worden, zou Engeland het ge wicht zijner kracht in de schaal werpen. In het Russische Gouvernement Kasau en in verscheidene deelen van Zuid-Rus land zijn een aantal personen in hechtenis genomen, als betrokken in een wijdver takte agrarische samenzwering. Uit St. Petersburg wordt aan de National Zeitung gemeld, dat de Czaar zich over de rede van Prins Von Bismarck in buitenge woon gunstigen zin heeft uitgelaten. Te Beyrout, in Syrië moet eeu hevig gevecht tusscben Christenen en Muzelman nen hebben plaats gehad. De Senaat der Yereenigde Staten heeft de behandeling van het uitleverings- tractaat met Engeland uitgesteld tot De cember. Men beschouwt dit uitstel als bijna gelijkstaande met eene verwerping. Nederlandsche Bedevaart naar Loreto en Rome. H, Robbers, Arnhem. Eene waarschuwing. en op de verzoening van de Kerk en de bescha ving zinspeelden."// GEMENGDE BERICHTEN. Aan het volledige reisplan ontleenen wij het volgende Het vertrek is bepaald op Maandag 16 April nit Roozendaal te 3.10. De stedtn, die zullen bezocht worden zijn Brussel, Bazel, Milaan, Bo logna, Ancona, Loreto, home, Florence Venetië eu Verona. Voor de HH. Geestelijken en de pelgrims, die zich nog des avonds uaar Loreto zouden willen begeven, bestaat daartoe gelegenheid. Verblijf te Rome: Van Zaterdag 21 April tot Zondag 29 April. Bezichtiging der Stad. Plech tige audiëntie bij Z. H. Paus Lao XIII. Voor of na den dag der audiëntie, zal er bij genoegzame deelneming gelegenheid bestaan tot eeu uitstapje naar Napels, hetwelk afzonderlijk in rekening wordt gebracht. De kosten der reis zullen, gelijk reeds gemeld werd, voor de eerste klasse op de spoorwegen 325, voor de tweede klasse 275 niet te boven gaan. In deze kosten zijn begrepen. a. het plaatskaartje op de spoorwegen, van het Station Esscheu b. het nachtverblijf, kamer, licht, enz. c. het ontbijt brood, boter, koffie of thee; het tweede ontbijt warme spijzen met wijn; het diuer, met wijn d. de omnibussen en rijtuigen voor gemeen schappelijke uitstapjes en bij aankomst. De commissie zal zorg dragen dat voor de pelgrims bij late aankomst, enz.ook buiten de vastgestelde maaltijden, ververschingeu worden gereed gehouden. De kosten van deze verver- schingen vallen niet onder de vooraf te voldoeue som, maar moeten door de pelgrims persoonlijk worden gedragen. Het hier voorgestelde reisplan kan alleen bij voldoende deelneming tot uitvoering komen. In het geval, dat op den 2en Maart de voldoende deelneming onverhoopt niet zou zijn verkregen, zal de commissie of haar mandaat moeten ueder- leggeu of de voorwaarden wijzigen. Zij noodigt daarom dringend allen, die tot deel neming geneigd zijn, uit om zich voor deu 2den Maart aan te melden bij een van de leden der Commissie. Bij verhindering behoort men vóór 25 Maart kennis te geven, indieu men betaalde som wenscht terug te ontvangen. Na 25 Maart is terugbetaling onmogelijk. Uit de verdere bizonderheden omtrent het reisplan, blijkt voorts, dat de commissie al het mogel'jke aanwendt en zal aanwenden, om de deelneming aan den Pelgrimstocht zooveel moge lijk te bevorderen. Exemplaren van het reisplan zijn op aanvrage verkrijgbaar bij de leden der commissie, zijnde de heeren Dr. H. J. A. M. Schaepman, Voorzitter Driebergen. Mr. P. J. M. A. Reekers, Amsterdam. Jhr. Jos. de la Court 's-Hertogeubosch. W. Laane, Penningmeester-. Roosendaal. Mr. R. Regout, SecretarisMaastricht. Mr. A. E. Vos de Wael, Zwolle. Pastoor M. J. A. Lans, Schiedam. Deken 3. E. Wouters, Ravestein. Pastoor ,J. A. Van Rooij, St. W illibrord. Kapelaan M. W. H. Rauduin, Roermond. A. Looijmans, Ooslerhout. In het laatstverschenen nummer van het Dom pertje van den ouden Valentijn, lezen we een opstel, dat in hooge mate onze belangstelling beeft opgewekt. Het is getiteld: //Twee 'feestartikels Het opstel is geschreven naar aanleiding van twee artikels over het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII, die in het bizonder de aandacht der redactie hebben getrokken. Het eerste artikel is dat van de Illustrirte Zeitung, een blad dat, ofschoon geen katholiek orgaan zijnde, zijn num mer van 31 Dec. j 1., wat de platen betreft, bijna geheel aan het wereldfeest op het Vaticaan bad gewijd. Na op waardeerende wijze over dit artikel (door een Lutheraan geschreven) gesproken te hebben, zegt Het Dompertje bet volgende: „Leggen wij naast het begin van het feestar tikel der Illustrirte Zeitung thans eens den aan hef van een dergelijk opstel in Eigen Haard. Een feestartikel kan dit eigenlijk niet genoemd worden want het staat niet, gelijk in het Duitsche tijdschrift, aan het hoofd van het eigenlijke blad, maar is weggemoffeld in het adverteutie-bijblaadje, hetwelk voor de gelegenheid is ver(ont)sierd met een klein mislukt houtsueêiie, dat het portret van L o XIII verbeelden moet. Bij dit plaatje hoorde natuurlijk een praatje, en ziehier hoe het deftige Hollandsche tijdschrift zijn opstel over //deu jubilaris over de bergen" aanvangt; 't is teekenend, als men het naast de hartelijke ont boezeming van zijn Duitschen collega legt „Hel is eigenlijk niet de paus eu kerkvorst Leo XIII, die op 1 Januari feest zal vieren (och Heere, neenmaar de eerwaarde Vicenso Giovanni Pecci, die dan ruim vijfig jaren de priesterlijke waardigheid zal hebben bekleed. De wereldgeschiedenis beeft er eigenlijk even min iets mede te maken, als met de zilveren bruiloft van den een of anderen regeerenden vorst (Wel zoo!). Doch vrienden eu aanhangers zoeken gaarne alle gelegenheden op, om hunnen meester een bewijs te geven van liefde, en ge hechtheid, en Leo XIII zou wel diep en smar telijk worden getroffen, wanneer een feestdag on opgemerkt voorbijging, die voor hem zoo ge wichtig is geweest. De wereld, die toeziet, kan er tevens eeu les uit trekken zoo zij die noodig heeft omtrent het bestaan, dat opper priesters san Rome plegen te leiden Eigen Haard blijkt zelf aan zoo'n les wel de grootste behoefte te hebbenwant bet toont evenveel besef voor de hoogheid van een Room- scben Opperpriester als een kind van de be waarschool voor den post van eersten minister. Doch laten we onze vergelijking tusscheu de beide feestartikels voortzetten. Terwijl de Lutheraan vervolgens, aan de hand van O'Reilly nauwkeurig verhaalt hoe Leo XIII geboren werd uit een oud-adellijk geslacht, dat tal vau degelijke geleerdeu beeft opgeleverd, hoe zijne moeder hem iu de reinste godsvrucht groot bracht, hoe hij zich reeds bij zijn eerste studiëu door buitengewone talenten onderscheidde, als jongeling deu grond legde voor ziju later als classiek bewonderden stijl, steeds de eerste prij zen behaalde en zich de schoonhe,deu der Latiju- sche eu Italiannsche classieken eigeumaakte, flapt de schrijver iu Eigen Haard er letterlijk uit wat ksm voor deu mond komt. Na bij voor beeld gezegd te hebben dat 's Pausen vader „als officier een weinig uit den familieband gespron gen" was, gaat hij aldus voort: „„Giovanni keelde als geestelijke in het oude spoor terug, en deed dit met zooveel ijver, zoo veel succes, zulk een onbesproken deugdzaamheid, zulk een uitsluitende voorliefde voor de studie, dat Paus Gregorius XVI, die eeu evengoed keurder was van menschen als Van de wijnen van O/vieto eu Montefiascone, hem slechts even behoefde te zien en te spreken, om hem zijne beschermiug te verzekeren."" Waar haalt Eigen Haard, dat niet eens de voornamen van deu tegenwoordige» Paus weet te noemen, op eeus de wijsheid vandaan dat Gre gorius XVI zoo'n ervaren wijnproever was? Doch wij zullen ons nog over grootere scherp zinnigheden van dat blad hebben te verbazen. Keeren we eerst weder naar den Lutheraan ts- rug, die vervolgens de groote diplomatieke gaven des Pausen doet uitkomen, bij zijne zending als nuntius vooï België. „„Hoe moeilijk ook in het door godsdienstige en staatkuudige partijen ver deelde België de positie van nuulius zijn moest gelukte het Pecei toch in verbazend korten lijd op den duur vasten voet te krijgen; bij werd de steun van de katholieke Kerk in het jonge Ko ninkrijk, stond bij de katholieke Koningin, niet minder echter bij den protestantschen Koning in hoog aanzien, legde den fijnsten diplomatische» tact, een scherp inzicht voor ziju taak, schran derheid en verzoeningsgezindheid, aan den dag, en het hof zag hem met oprecht leedwezen iu 1845 vertrekken, toen hij het bisdom Perugia outving.Daar de revolutionnaire beweging voortdu rend toenam, had de Kerkelijke Staat juist daar een man noodig van onbuigzame wilskracht, vol komen onbesmetheid met elk liberalisme en streng pauselijke gezindheid."" Eigen Ilaard weet dat alles beter, ook zonder er O'Reilly op na te slaau. Het is vermakelijk het blad in zijne hooge wijsheid te hooren door- bazelen als volgt: „Dat hij hier in (België) niet slaagde was niet zijn schuld, het strekte hem meer tot eer dan tot schande. Der Roomsche Curie kon de wijze, waarop hij optrad, weinig behagen; want en hier treedt het eigenlijk karakter van den toe- komsligen kerkvorst in het licht hij was met ziji e hoffelijke, verdiaagzame manieren en met zijn openhartigheid en humaniteit te weinig een ver trouwbaar ei; gehoorzaam instrument iu de banden van beu, die den Stoel van Rome omgaven. Het is opmerkelijk dat de ongenade van de Curie hem niet tot het inzicht bracht, hoezeer hij als Roomsch-Katohliek prelaat eeu verkeerden weg volgde en dat de kardinaalshoed, hem met het ambt van aartsbisschop gegeven, geen belooning was voor bewezen diensten maar eeu lokaas om hem te vangen. Hij liet zich zoo weinig vangen, dat bij in 1877 en later herderlijke brieven schreef, die een recht liberale» geest ademden En „„hij meende wat hij schreef,"" voegt Eigen Haard er uitdrukkelijk bij. Nu, 't was wel noodig, dat het weekschrift van meneer De Veer c, s. ons dat kwam verzikeren! Intusschen zou het van nog meer belang zijn te weten of het blsd zelf wel meent wat het schrijft, wan- neer het hier nogmaals het honderdmaal weer legde sprookje opwarmt van den liberalen Paus, die telkens weer aan de nasporingen ontsnapt. Met Leo XIII lukte die aardigheid al evenmin als met ziju voorganger. Men moet er Eigen Haard maar over hooren: „„Als Paus is de thans jubileerende priester in 't begin aan zijne liberale beginselen getrouw geweest. Ilij heeft als met een radicalen bezem de lergloopers en gunstelingen verjaagd uit het Vaticaan en den ergerlijken handel iu nagemaakte relikwieën doen ophouden. Hij heeft de wanorde, die er heerschte in de pauselijke administratie, opgeheven. Hij heeft het verlies van de wereld lijke macht zich wel niet getroost; maar met hem heeft het Pausdom opgehouden zich in ij Iele vervloekingen uit te putten, eeu geestelijk hoofd onwaardig. Hij heeft getracht de vorsten en hoven, die Pius door zijn aanmatigende ma jesteit van zich vervreemd had, voor den Sto< 1 van Petrus te winnen, en de geestelijkheid ver maand liever de zaken van den godsdienst te behartigen dtm door allerlei grieven, mirakelen en lasterlijke aanstijgingen de wereld te ergeren en tegen de Kerk in het harnas te jagen. Een schoon begin, maar het staat geschreven (in het bijblaadje van Eigen Haard) dat men van een paus van Rome, welk ook zijn begin zij, het einde gemakkelijk raden kan, daar zijn kerkelijk karakter onfeilbaar moet loopen in het zooge naamde ultramontanisme, waarbij alle onderhan deling met den geest der eeuw en met alle li beralisme wordt afgesneden. Zelfs Pius IX Doch het stuit ons tegen de borst, nog langer dien hatelijke» onzin hier over te schrijven, be- leedigeud voor de roemrijke nagedachtenis van den ouvergetelijken Pius IX, beleedigeud voor den verheven persoon van zijn opvolger, belee- digend voor de gansche katholieke geestelijkheid en voor alle katholieken van Nederland. Nog eeus, meent het blad zelf wel wat het schrijft, als het zoomaar ongegeneerd weg spreekt vau de „leeg- loopers van het Valicaau", van den „ergerlijken handel in nagemaakte relikwieën", van „ijdele vervloekingen," van „grieven, mirakelen en laster lijke aantijgingeo," alsof het hier, in plaats van de eerbiedwaardigste en heiligste instelling der wereld, een schandelijke oplichtersbende gold? Waar lraalt de ex-domiuee De Veer, of wie van zijn medewerkers het prul moge geschreven hebben, de lasterlijke aantijgingen vandaan, die hij hier klakkeloos en zonder het minste zweempje vau bewijs neerschrijft, als feiten van aigemeene bekendheid? Waar siet hij zijn lezets voor aan, als hij meent hun genoegen te doen met derge lijke ijdele schimpscheuten, elk fatsoenlijk man en vooral een gewezen predikant onwaardig? Meent hij iu ernst de belangen vau zijn blad te behartigen met, op het oogenblik dat heel hel katholieke Nederland vol geestdrift met de gansche wereld hulde bracht aau Leo XIII, door dergelijk onzinnig geschrijf alle weldeukenden te ergeren? Moest hij zich niet de oogen uit het hoofd scha men, terwijl zelfs „onze geëerbiedigde KoniDg," met alle regeeringen der aarde, Leo XIII door een gezantschap als de hoogste politieke persoon lijkheid ter wereldhuldigde, tel schrijven: „„Inde politiek is hij onbeduidend geworden. Tegen Italië slaat, hij den toon aan, dien Pius IX aansloeg; heiligen maakt hij als Pius IX; de clericals bladea genieten de oude onafhankelijkheid [die natuurlijk alleen aan liberale schotschriften toekomt]; de index pront het meik der schande op ieder werk, dat aan de Jezuïeten mishaagt. Hij heeft er overwinningen mee behaald in Duitschlaud iu naam eener partij, dis hij vroeger afwets."" Doch genoeg van dit ergerlijk gebazel. Met walging slingeren wij het ding in een hoek om - deu Duitschen Lutheraan nog eens op te slaan, wiens oordeel over 's Pausen overwinningen in Duitschlaud eenigszius anders luidt dan dat vau Eigen Haarden wiens artikel behoudens enkele wanklanken, die den schrijver als Lu theraan te vergeven zijn een doorloopende verheerlijking is van de politiek van Leo XIII, die Eigen Ilaard zoo onbeduidend vindt." Tot zoover Het Dompertjedat voorzeker den dank van alle Katholieken verdient, zijn afschuw op zoo rechtmatige wijze te hebben uitgesproken omtrent de ergerlijke taal van Eigen Haard, eeue taal, die het katholieke hart met verontwaardiging vervult. Naar wij vernemen geeft de uitgever van Eigen Haard zich alle moeite om dit tijdschrift ook bij het katholieke publiek ingang te doen viuden. Op sommige plaatsen wordt het prospi ctus ervan huis aau huis verspreid. Uit het aangehaalde opstel zal het ongetwijfeld ten duidelijkst blijken boe weiuig Eigen Haard bij de Katholieken thuis behoort. Wanneer tijdschriften sis Eigen Haard, liberale couranten en andere anti-katholieke geschriften in de huizen der Katholieken komen, gaat het geloof achteruit. Wie een blad houdt, dat tegen deu godsdienst schrijft of de Grootwaardigkeids- bekleeders der Katholieke Kerk beleedigt, ver klaart daardoor, dat hij tot hen behoort, die de KatholiekegKerk bestrijden; hij kan even goed alle weken een- of meermalen den duivel uitnoo- digen om voor oud en jong in huis te prediken. Iu het kiezen van lectuur mag vooral iu onze dagen wel met de grootst mogelijke voorzichtig heid worden te werk gegaan. Er schuilen zoo dikwerf adders onder het gras. De Amstelbode verneemt, dat door de beide besturen der katholieke kiesvereenigingen in het kiesdistrict Amsterdam in principe besloten is tot samenwerking met de anti-revolutionnairen. Te Arnhem hebben de eerste verzoekschrif ten om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst, de rechtbank bereikt. Eene beslissing 1 yan dat college, in hooger beroep uitspraak doende over de beslissingen in den gemeente raad genomen, mag dus dezer dagen worden te gemoet gezien. Naar de Gelderlander verneemt, is de Heer B. R. F. Yan Ylijmen, Kapitein der infanterie te Nijmegen, met algemeene stemmen gekozen tot caudidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Yechel. Als een bewijs van de gebrekkige kennis vau enkele lieden ten opzichte onzer ko loniën moge dienen, dat de administratie der Sumatra Ct. kort geleden een schrijven uit Ne derland ontving van een welbekend industriëel, met het adres: „Den heer directeur der Sumatra Courant, te Celebes." Als voorbeeld hoezeer de Eran- sche kleinere steden al meer en meer gedrongen worden schulden te maken doordat het onderwijs aanhoud, nd duurder voor de gemeenten gaat wor den, nu men overal de kloosterscholen door ge meentescholen tracht te vervangen, en voorts de politie enz. enz. op veel breeder schaal moet worden ingericht, diene hel volgende bericht uit Clermont-Eerrand. Een gemeenteraadslid heeft de begrootingen voor 1860, 1875 en 1888 met el kaar vergeleken. Iu eerstaemeld jaar, kostte de politie 23,105 fr. in 1875 28,650 fr. en in 1888 zal zij kosten 66,575 fr. Het onderwijs kostte in 1860 23,611 fr.in 1875 42,400 fr.en zal in 1888 kosten 230,000 frauken. Eu zoo gaat het overal in de provincie. De Burgemeester van Dublin, Sullivan, heeft een bundeltje gedichten, door hem iu zijne gevangenis ta Tullamore vervaardigd, uit gegeven, onder den titel Prison-Poems, or The Days of Tullamore. Eene elegante Engelsche dame, te Parijs, heeft onlangs, bij een feest ten stad- huize, grooten opgang gemaakt door, op de bloe men, waarmee haar kleed versierd was, een schitterenden levenden kever te dragen, welke met een fijn goud kettinkje aan de bloemen was vastgemaakt. Die kever is van eene zeldzame soort en uit Mexico afkomstig. Het zal dus de Parijsche dames nog al geld kosten, als zij deze mode dwaasheid navolgen. Maar misschien ook zullen de schoonen zich gaan versieren met andere soorten van kevers eu torren, die gemakkelijker te be komen zijn. De beroemde violist Wilhelmj gaf dezer dagen te Breda eene uitvoering. Gedu rende zijne voordrachten nog wel in twee ach tereenvolgende nommers kwam eene kat door de zaal en ging op bet tooueel zitten. Het beest ge voelde zeker sympathie voor de muziek of trachtte een iesje te nemen. Te New- York is eene belangrijke proef genomen met het onzichtbaar maken van torpedobooten. Dat is althans bij dag gelukt door aan de voorzijde der booten een stel spie gels te plaatsen, welke slechts de kleur eu de beweging van bet water weerkaatsen, doch de vaartuigen zelve geheel aan het gezicht onttrek ken. Wanneer men de spiegels echter bij nacht plaatst, zijn zij, wanneer de verdediger vau elec- trisch licht gebruik maakt, juist oorzaak, dat de torpedoboot goed zichtbaar wordt. Volgens berichten uit Friedrichs- hafen aan de Munchener Allgemeine Zeitung, ligt tengevolge eetier lawine op den Arlbergerspoorweg, het station Langen, beuevens een posttrein, onder de sneeuw bedolven. Tweeduizend man zijn be zig met de werkzaamheden tot redding. W'aschvr ouwen gevraagdEen groot aantal waschvrouwen te Berlijn zijn in deu laatsten tijd leelijk beetgenomen door een bedrieger, die zich uitgaf voor bode bij het bestuur vau de ge vangenis te Elötzensee (tiij Berlijn), en zeide, dat hij voor de groote wasch dier inrichting bekwame waschvrouwen zocht eu nu eens persoonlijk kwam onderzoeken. De directie der gevangenis wordt nu over stroomd met brieven en aanbiedingen, waaruit blijkt, dat de bedrieger voor zijue moeite ieder f 1 heeft laten betalen. Dat de eerzame dames hem wel eens de ooren zouden willen wasschen, lijdt geen twijfel. Onder de lotelingen der lichting van dit jaar voor de Nationale Militie komt te Zevenaar eeu jougtling voor, die 230 halve kilo's weegt, voorwaar eeu soldaat, die, wanneer hij een dienstplichtig nummer trekt, moeilijk bij een of ander wapen kan geplaatst worden. Op de Britse he spoorwegen zijn verleden jaar niet minder dan 399 beambten, bij bet aaneenschakelen van wagens tusscben de buffers verbrijzeld. Naar aauleidiug van dat treurige hooge cijfer, wordt opnieuw aangedrongen op het in voeren van zelfwerkende toestellen tot het samen koppelen van waggons, waardoor, bij betrekkelijk geringe kosten, dit groot verlies van mensckeu- levens zou vermeden worden. Een Russisch gebruik. De Russen hebben de gewoonte om elkander bij den aanvang van hun Nieuwjaar (13 Jan) kaartjes of briefjes te zenden, waarop zij hunne felicitaties schrijven. Wie zulk eene felicitatie ontvangt, verbrandt haar en drinkt de asch er van op iu een glas Champagne. Dit gebruik is zeker zeer poëtisch en missckieu wel wat al te zielroerend voor zulk eeu vrij barbaarsch volk. Men gelooft evenwel dat dit gebruik door Oostejlingen iu Rusland is ingevoerd. Zeer kieskeurige dieven zijn on- knga ingebroken bij een sigarenhandelaar te Ber lijn. Zij hebben nl. niet minder dan 30 soorten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2