marktberichten" BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. n'u van sigaren geprobeerd, voor zij besloten 10,000 stuks te stelen van de soort, die bun beviel. Te Buinerveen, gem. Borger, is onlaugs een gezin, dat voor enkele jaren naar Noord-Amerika was vertrokken, aldaar terugge keerd. Volslagen werkeloosheid en tengevolge daarvan ontstane armoede hadden dit gezin tot den terugkeer naar het vaderland genoopt. Door de familie waren de noodige gelden voor den terugkeer bijeengebracht. Ook te Drouwenermond trok voor enkele jaren een gezin naar Amerika, dat later, nadat alles verteerd was wat de goedereu bij verkoop opbrachten, naar den geboortegrond terugkeerde. Bij zulke verschijnselen neemt de lust tot emigratie zeer af. Onder den naam van Nederland en Oranje is te Berlijn eene vereeniging van Neder landers opgerieht. Den 19n. dezer zal zij met een feestmaal 's Konings verjaardag vieren. Doorschijnend papier. Een Japansch papierfabrikant heeft eene soort van papier uitge vonden Satrastritta genaamd. Het wordt gemaakt van eene iuheemsche Japansche waterplant. Het voornaamste kenmerk er van is eene bizondere doorschijnendheid. Het is zeer sterk en taai, en kan dus zeer goed gebruikt worden om glas te vervangen. Tot twee maler, heeft menopTessel een levenden valk gevangen in eene ratteklem, waaronder eene doode kip was gelegd. Woensdag waren te Breda drie vreemdelingen en presenteerden in verschillende koffiehuizen horloges te koop. Zij spreken Eransch en houden zich buiten het bereik der politie. De horloges zijn niet van goud, doch zilver zwaar verguld, en hebben eene waarde als nieuw van 6 a 7 gulden. Een wachtmeester kocht er een meenende een koopje te hebben. Toen hij echter bespeurde bedrogen te zijn, maakte hij er politie zaken van, hetgeen tengevolge had, dat de koop lieden werden opgespoord en hij zijn geld terug kreeg. Door de politie te s-B o s c h is aangehouden een horlogemaker uit Dussen, J. v. d. H., die in het bezit werd gevonden van valsche kwartjes en van den vorm om ze te maken. Hij heeft reeds bekentenis afgelegd, Op bet Zweedscke budget is een verhooging van 50,000 kronen gebracht ten ein de den postboden des ZoDdags meer vrijheid te kunnen bezorgen. Door de Association fran9aise pour la propagation du Volapük, Paris Boulevard Saint-Germain 174, is in het vorige jaar een internationale wedstrijd uitgeschreven, voor de beste in Volapük geschreven verhandelingen over een der drie volgende onderwerpen: 1. Levensbe schrijving van Jeanne 'dArc. 2. Eene nationale sage. 3. Vrijhandel of beschermend stelsel? In eer.e plechtige vergadering der Vereeniging, op 15 Januari jl. gehouden, zijn, naar de Arnh. Ct. meldt, de prijzen uitgereikt aan de bekroonde mededingers. Onder de drie bekroonden zijn drie Nederlanders, nam. mej. Sander en de hoeren Goudschaal, te Scheemda, en Warmolts, te Eexta. De millionnair Amos J. Snel 1, te Chicago, is doodgeschoten door esr.ige dieven, die hij op inbraak iu zijn huis betrapte. Naar het U. D. verneemt is het niet alleen aan den restaurateur van het station, Rozendaal, maar aan alle restaurateurs vau sta tions der exploitatiemaatschappij, op eene boete van f 20, verboden om sterken drank aan bet personeel te verkoopen. De pokken-epidemie te Milaan, rpeds in 1886 aangevangen, houdt daar nog steeds aan. In de maand December werden aldaar we derom 184 personen door die ziekte aangetast, terwijl in die maand 29 daaraan zijn overleden. Het totaal aantal der lijders aan de pokken in het jaar 1887 bedroeg 2124 daarvan zijn 442 gestorren. Sinds het jaar 1871 werd te Milaan nooit zoo belangrijke sterfte aan pokken waargenomen al3 in het jongstverloopen jaar. In 1886 bedroeg het aantal sterfgevallen aan pokken 202. Wenk voor bloemenliefhebbers. Vele b 1 o e- meuliefhebbers hebbeu de gewoonte de asch van hunne sigaar in hunne bloempotten al te slaan of zelfs wel hunne pijp er in uit te kloppen, m< t en beuevens het scherpe vocht, dat onder het uitkloppen van de pijp meekomt. Dat doen zij omdat zij meeueu dat het eene goede bemesting,is maar het is integendeel hoogst schadelijk en verkeerd, 't Is waar, dat asch als mest gebruikt kan worden en ook gebruikt wordt, maar wat goed is voor den akker en het veld behoeft het daarom niet even goed voor bloemen in potten te zijn. Ten tweede is tabaksascb, en vooral tabaksap niet tot be mesting van bloemen in potten geschikt. De rookers onder de bloemenliefhebbers, die meenen hunne planten goed te doen door ze met siga- renasch te bestrooien, hebben het mis en zullen wel doen dat iu 't vervolg liever na te laten, willen zij ze niet beschadigen. De reuk in de kamer wordt er ook beter op wanneer meu deze fcemeBting nalaat. De Parijsche straatslijpers Dar- guesse en Hazo, dis om een kop kcfiia hadden gewed, dat eerstgenoemde eeu slecht ter naam staande vrouv», Lenot, niet in de Seine zou dur ven werpen, wat deze daarop inderdaad heeft ge daan, zijn veroordeeld: Darguesse tot twintig jarigen, Hazo tot levenslangen dwangarbeid. I.- De rede, 1 a a t> t|l e d e n ijM a a n d a g door Prins Von Bismarck in de» Duitscben Rijksdag gehouden, is door het hoofdtelegraaf-bureau te Berlijn naar 326 plaatsen van het binnen- en buitenland, eu wel naar sommige plaatsen, in verschillende talen, in haar geheel, naar de ove rige in breedvoerig of kort uitreksel, overgeseind. De rede bevatte in haar geheel 10,997 jwoorden. Het geheele aantal d zer telegiammen bedroeg 1218, te zamen met 194,296 woorden. Hieraan zijn 235 ambtenaren mot 60 Hughes-, 155 Morse- eu 7 Estienne-toestellen den dag en nacht bezig geweest. Daarop volgden nog een groot aantal dankbetuigingen en gelukwenschen aan den Rijks kanselier uit de Duitsche staten en vreemde landen, zelfs uit Amerika. Op eenige daarvan heeft hij geantwoord. Een goedkoop en doelmatig mid- del om den haard aan te maken bestaat in het gebruik van aardappelenschillen, die in een aarden pot, in den oven van den haard zijn ge droogd. Met een weinig petroleum branden deze aardappelschillen even goed als blokjes hout. Een staaltje van sluwe oplich- terij wordt in de Sumatra Ct. door haren cor respondent in Atjeb verhaald. Den 17den De cember wilde een Atjeher met de stoomboot Eongsee, die reeds het anker had gelicht, de reis medemaken van Kotta Radja naar Poeloe Penang. Terwijl hij den steiger opging liet bij bij ongeluk een zak geld in zee vallen, die naar zijn zeggen ƒ500 moest bevatten. De kapitein door medelijden bewogen, bood hem f 10 aan doch hij weigerde die te ontvangen eu verzocht alleen als gunst te mogen medegaan naar Poelo Pinang zonder betaling van passage, hetgeen hem werd toegestaan. Doch op dereede van Edi gekomen verliet hij de boot om niet weer terug te keeren. Intusschen was op de reede van Kotta Radja de zak opgevisckt, doch men vond er geen enkelen dollar in, wel steenen. De politie doet onderzoek. Als model voor requesten-schr ij- vers deelt de Kaagsche kroniekschrijver van het Hbd. het volgende staaltje mede van eene brug- wachtster, die dezer dagen aan een onzer depar tementen van algemeen bestuur haar derde of vierde verzoek om traktementsverhooging zen dende, daarbij schreef: „Ik voeg er mijn portret bij, opdat zijn excel- lensje kan zien, dat de rekesten die ik vroeger verzonden heb, ook van mijn afkomstig zijn. Mijn muts draag ik niet meer, omdat er hier geene musschenwaschter is. Dit schrijf ik voor securig- heit." Niet weinig teleurstelling heeft in de Nederlandsche kolonie te Londen het be richt veroorzaakt, dat Dr. Schaepman, met het oog op zijne parlementaire werkzaamheden, den 16en Februari a. s. niet zijne aangekondigde voordracht in de Nederlandsche Vereeniging zal komen houden. Deze wordt daarom tot de eerste helft van Maart uitgesteld. Vorstin Von Bismarck heelt te Berlijn eeu bazar ten voordeelo van de armen dier stad gehouden, welke twee dagen open was en 20,000 Mark opbracht. Het stokoude vooroordeel, dat men iemand, die in hangenden toestand gevon den wordt, ook al geeft hij nog teekenen van leven, niet mag te hulp komeu zonder vooraf de politie te hebben gewaarschuwd, heeft Vrijdag te Maastricht weêr een noodlottig gevolg gehad. Toeu de politie met een geneesheer op de aau- gewezen plaats kwam, was de ongelukkige reeds dood. Half verzonnen, is lomp begonnen. De dief meent waar bij bij is, Dat allen zijn als hij is. Zulk een raad gezaaid, Zulke vrucht gemaaid. Zoo ge doet, zoo ge ontmoet. De beste ploeg, gaat 's morgens vroeg. De Almachtige is niet te bedriegen. Hij kent het hart; voor Hem bestaan duister nissen noch schuilhoeken. Zijn alwetend oog dringt overal door. Leg uw masker af, schijnheilige, anders zal God u treffen wees wat gij schijnt, of schijnt wat gij zjjt. Allerlei. Moderne gebouwen. Rentenier (tot zijne echtgenoote) Mijn portret, een nieuw kostuum en een landauer verlangt ge voor uwen verjaardag en dat, nu wij nog maar vier weken tijd. hebben. Er kan immers van dat al niets gereed zijn een nieuw huis als ge wilt, dat kan itc voor u laten bouwen, daarvoor is nog tijd genoeg. In 't café. A. Drommels, daar heb ik een ander vest aangetrokken en bijgevolg heb ik geen geld bij mij. B. Nu, voor zoo iets heb ik niet noodig een ander vest aan te doen. Verzachtende omstandigheid. Rechter. Gij hebt dus den getuige met een bierglas naar het hoofd geworpen? Beschuldigde. Ja, mijnheer de rechter, maar het glas was reeds gebarsten. Hyperbolisch. De tooneelspeler Dramatus komt altijd te laat op de repetitie. Hij wil daar door zijne collega's wijs makeD, dat hij een hor loge heeft dat achter loopt. eene van die wandelingen zag hij iemand onder eeu boom zitten, ging op hem af, maakte een praatje en vroeg hem o. a.: Wat is de vorst van dit land voor iemand? Is hij een rechtvaardig man? Die? zeide de man. Dat mocht wat! Hij is integendeel een groote dwingeland. De Keizer vroeg: Kent ge mij? Neen. Ik ben de Heer van dit land de Keizer. De man schrikte en vroeg nu op zijn beurt: Kent gij mij? Neen, antwoordde de Keizer. Ik ben de zoon van een koopman; in elke maand komen drie dagen voor, dat ik gek ben. Van daag is het een van die drie dagen. De Keizer lachte en verwijderde zich, zonder den man lastig te vallen. Een afdoend bewijs. „Wou je zeggen dat je Eransch verstond, Pietje?" voegde iemand spot tend een kleinen jongen toe. i,0 ja, ik versta het," antwoordde de kleine wijsneus, „want als pa en ma onder het thee drinken Eransch spreken, weet ik, dat ik bij het naar bed gaan een poeier krijg." Oprecht. A. Zoo ik hoor zijt ge met Juf frouw X. in't huwelijk getreden. Een goede partij! Naar ik hoor heeft zij een bruidsschat van f 200,000 mee gekregen. B. Denk niet, amice, dat ik haar om die 1200,000 heb getrouwd, ik had haar toch genomen al bezat zij slechts f100,000. Haarlem, 14 Eebr. De onderhandelingen, welke zijn gevoerd tot het aankoopen van de villa Sophiadal, gelegen aan het Prinsenbolwerk alhier, ten einde in dit gebouw een R. K. Gast huis op te riebten, hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. De eigenaardige moeilijkheden, die zich zouden voordoen bij de bebouwing van den tot de villa behoorenden grond, zijn van dien aard, dat de ontwerpers van het plan ver plicht waren van hun loffelijk voornemen af te zien. Uit den winkel van den Heer F1., leer handelaar aan de Zijlvest alhier, is Zaterdag-avond de toonbanklade, waarin 50 gulden lagen, ont vreemd. De ledige lade is des nachts op straat teruggevonden. Eene juffrouw, die Zaterdag-avond stond te kijken naar hen, die gekostumeerd en gemas keerd de sociëteit Vereeniging binnengingen, moest hare nieuwsgierigheid boeten, met het ver lies van vijf rijksdaalders, welke intusschen uit haren zak waren verdwenen. Z. D. H. de Aartsbischop van Utrecht, Mgr. P. 31. Sniclcers, heeft benoemd tot Kapelaan te Hoogland den Weleerw. Heer J. Engberink en te Zandberg den Wel- eerw. Heer T. A. Spaan. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, Bisschop van 's Bosch, beeft benoemd tot Pastoor te Vlijmen den Zeereerw. Heer A. Van der Pas, Kan. Reg. en Prior der abdij van Berne te Heeswijk, en tot Kapelaan der Parochie van den II. Dominieus te Nijmegen den Weleerw. Pater E. Grapel. BURG-. STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 9 Febr.: M. P. Thoënes-Munnik, d. 10 Febv.: E. Puts-Stornebrink, z. C. C. Van Dnyn-Vis- s rs, z. J. H. Zomerdijk-Bijster, d. A. M. Franse Krom, z. A. De Vogel-Warmerdam, d. 11 Febr.: S. Van Maaswinkel-Veen, d. H. Kruyer-Van der Wal, d. M. A. Van der Horst-Stellens, z. 12 Febr.: C. J. A. Janssen-Kroonenburg, d. A. H. Kruijer-Koppen, z. M. E. Kessens-Timmer, d. W. De Jongh-Huisken, z. C. van Poorten-Riemens, d. D. Poorler-Klein, z. Overleden: 10 Febr.: C. .1. Schwartz, 30 j. A. M. Spook-llogjes, 79 j. G. F. C. Matthieu, 34 j. A. M. Tulleken 5 m. 11 Febr.: R. Suining, 76 j. H. H. Drupsteen-Van der Woude, 22 j. J. W. Van Huizen, 7 mn. A. M. Verzijlberg, 2 j. J. Van den Biggelaar, 80 j. Sluw.jjEen Keizer, die een tiran was, had de gewoonte om nu en dan vermomd in de buiten wijken van zijne hoofdstad te wandelen en dezen en genen te oudervragen, ten einde eens te hooreu wat zijne onderdanen wel van hem zeiden. Op HAARLEM 13 Febr. Ter graanmarkt van beden gedaan: roode tarwe f af witte f 6.75 a 6,50 rogge f 4.85 a f 4.50 Haver f 3.a 1 2,75 gerst f 4 60 duiveuboonen f 6,20 a 5,75; paardenboonen f 5,227, 5,10 bruine boonen f S.Gr. erwten f a f AMSTERDAM13 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 650 runderen, van welke de pryzen waren vette 1ste qual. f -.05. dito 2de qual. f 0.56 dito 3de qualiteit f -,50 per kilojmelk- en kalfkoeien 140 a 210, *9 graskalv. a nuchtere kalveren a schapen en lammeren a 382 vette varkens 36 a 40 c.; beide per kilo 1—biggea a paarden a LEIDEN, 11 Febr. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen al» volgt: —heet tarwe winter- a fmer- a f beet. rogge winter- a zomer- a. beet. gerst zomer- a chevalier. aheet. haver, zware- De prijs der boter was lieden pel 1/i vat 1ste qual. f70.a 78.2de qual. f 52.— a 68. ALKMAAR, 13 Febr. Ter veemarkt werden ver kocht 5 koeien van 103 a 200, 64 kalveren van f40 a 112 17 nuchtere dito van f5 a 14 schapen f - a 132 varkens a 34 a 46 c. 21 magere 11 a 15 per kilo. ALKMAAR, 11 Febr. De aanvoer van vee en daar- voorbestede prijzen volgt 7koeien j 140a200, 31 nuchteren kalveren /4 a 8,— vette kalveren a 577 schapeu.ll a 22 varkens fper kilo, 92 ma gere dito 8 a 13,4 bokken 4 a 9, 5 paarden 30 a 100, lammeren f a HOORN, 11 Febr. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als vojgt: beet. tarwe f 6,25 a 8, heet. rogge f 3,75 a 4,75 heet. gerst 4 50 a 5.beet. haver f 2,75 a f 4,50 mosterdzaad a heet. bruine f 7,50 a 10,50 gele J f heet. paardeboonen 1 5,25 a 6,heet. erwten 7,25 a 13, beet. groene J 8,50 a 12, heet. grauwe J' 11,25 a 14 heet. witte 11,25 a f 12 beet. aardappelen J a manden appelen f a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f 60 totlöO veulens f a koeien van ftotkal veren van f 4 tot 16, schapen van tot lammeren van 13 tot 18,— varkens van 6 i 12, zengen /15 a 30, biggen van 4.a 7. ROTTERDAM, 13 Febr, Op de veemarkt waren heden teren en beden aangevoerd:paard. 323 ïunderen, 53 vette- en graskalveren, nuchtere kalveren, 115 scha pen qf lammeren, 599 varkens, biggen, bokkeij, De pryzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 65 c. 2de qual. 60 c., 3de qual. 56 c.; kalveren 1ste qual. 1077, 2de qual. 95 a 90 c., schapen 60 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 13 Febr. Moutwijn, per ned. vat 9,— Jenever f 14,50, Amaterd.proef f 15,75 spoeling f 1,20 dito commissie f 1,40. LONDEN, 13 Febr. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3000, Schapenen Lammeren 11000. Kalveren 190, Zwijnen 20, PrijzenBeste Runderen 3/4 a 5/6, Schapen en Lammeren 3/- a 5/2, Kalveren 3/- a 5/4, Zwijnen 2/4 a 3/8. Amsterdam, 13 Februari 1888. Prijzen der onderstaande effectenganoteer_ pCt. de koers. Nederland. Oertif. Werk. Sohuld. 21 8 0 0 312 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buiten]. 1853-84 8 Rualand. bij Hope Comp. Oude Rassen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1887, 1871 76 1' 18762 (Perpetneele)4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865. 5 00 0 1869. 6 Egypte. Obl. Leeniug 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876. 4' 00 0 1877 4 Columbia. Obligatien4®, Peru. Leening 18706 187 2 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875. 5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. pw. Maatscb. Aand,, 5 Balti cbe Spw. Aand,. 8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Obark. Obl. y'lOOO., 5 Morschansk Sy»ran Aand.. 5 Riaschk Wiasma 6 Humeule. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Gert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Gert. Aand Miss Kantas Texas Obl. Cert.. 7 Italië. Rusland 74Vs 87»/i. 98"/is 98'/. 87'/, 903/< öl'/s 62 58 7, lOO'/t 807j 95®/„ 60 137/s 106'/s 29®/4 153/< 14 112", 1461', 120 767, 138 88'A 101/4 1087s 537, 851/, 93"/ie 259/is 141 263/4 18174 101 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgie. 0 Stad Antworpen 1887. Oostenrijk. Staatsl. 18546 18605 1864 Rualand. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 21/, pot. 1107, 1057, 103 90 102 1047, 1307, 136'/, 1277, SAN REMO, 13 Februari, 's ochtends. De Kroonprins heeft een goeden nacht ge had. Gisteren is hij gedurende drie uren uit bed geweest, en heden zal hij waar schijnlijk langer kunnen opblijven. De eet lust is uitstekend, en is er geen symptoon van koorts of bronchitis. BERLIJN, 13 Februari. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing het eerste arti kel van de socialistenwet, volgens het welk de wet verlengd wordt tot 30 Sep tember 1890, aangenomen met 164 stem men tegen 80. Morgen voortzetting. LONDEN, 13 Februari. Op het Trafal- gar-plein liepen gisteren weder een 3000 personen bijeen. Toen de politie hen uiteen dreef trokken zij naar de West minster-kade, waar zij de grieven der werkloozeu ter sprake brachten. Zonder wanordelijkheid ging de troep vervolgens uiteen. Volgens de Daily News heeft de Gou verneur van Loureu^oMarquez eene be langrijke uitbreiding van macht gekregen, waardoor hij feitelijk onafhaukelijk is van den gouverneur van Mozambique. Naar de Standard meldt, heeft de Rus sische Regeering heimelijk de verdedigings werken van Herat doen inspecteeren, en zouden de Russische agenten de defensie werken veel te onbeduidend hebben be vonden. De Chronicle meldt uit Weenen, dat de vroegere Russische ambassadeur aldaar, Novikoff, ter plaatse aangekomen is, naar het heet belast met gewichtige instructies van den Czaar, en dat er belangrijke on derhandelingen tusschen Oostenrijk-Honga- rije en Rusland gaande ziju. De Times meldt dat, naar aanleiding van Rusland's protest, de Porte de zending van Kiazim Bey naar Sofia heeft inge trokken. MEDEDEELINGEN, d 10 Cents per regel. Ik heb zelf de krachtdadigheid van de Capsules Guyot ondervondenik kan ze dus met recht aanbevelen. Ik heb ze ge bruikt teken eeeue beklemming op pe borst, die mij bet spreken belette eu heb er den besten uitslag van verkregen, zoodat ik dan ook zorg draag dat dit kostbare genees middel rnjj nooit ontbreekt. »0.priester te S.« Men erkeune geene Capsules Guyot voor echt, dan die welke vervaardigd zijn 19, rue Jacob, Parjjs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3