NIEUWE No, 1206, Vrijdag 17 Februari 1888. 13de Jaargang. 's Pausen wereldlijke macht. BUITENLAND. mmmm De laatste lucifer. H44HL1MS(IHE C01IR4IT. ABOSTHEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz ïnderl jjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE STA T?ON AGITATE. PEIJS DEE ADVEBTEHTTIÉIf Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers-, KÜPPERS LAUREY. Niet zelden moeten wij van onze tegen standers de aartsdomme bewering vernemen, dat het den Pausen aan den noodigen tact ontbreekt om eeue wereldlijke regeering te leiden. Meti bazelt zelfs, dat de Paus door de uitoefening eener wereldlijke macht te zeer verwereldlijkt zou worden. Noch het een, noch het ander is waar. Integendeel, onder de Pausen en hunne Karuinalea heeft men de grootste en beroemdste staatslieden ge vonden, die het wereldlijk en geestelijk gezag op uitmuntende wijze wisten te ver binden en uit te oefenen. Reeds in de eerste tijden van het Chris tendom, kwamen de Pausen in het bezit van een door onderscheiden schenkingen steeds aaugroeiend vermogen, zoodat zij in staat waren, rijke aalmoezen te kunnen uitdeelen. Ook van eene geestelijke recht spraak vinden wij reeds in de eerste tijden gewag gemaakt; vele Christenen toch wa ren er in den aanvang van het Christen dom, die hunne geschillen aan de uitspraak der Bisschoppen onderwierpen. De vervol ging der Christenen bracht geene veran dering daarin te weeg. De wereldlijke heer schappij der Pausen neemt een aanvang in de catacomben. Zij werd dikwerf fel bestookt. De uitspraak van Keizer Decius reeds teekent den haat, dien het heiden dom voor het Christendom koesterdo. Lie ver,» zegt die machthebber, »zieikdateeu andere Keizer, dan dat een Roomsch Bis schop naast mij regeert.Maar de beulen werden vermoeid, de zwaarden braken en werden bot. De Christenen zongen God hunne dank- en lofliederen, zoo schrijft de geschiedkundige Eusebius, en de verbeurt- verklaarde goederen werden aan de Chris tenen terug gegeven. Keizer Constautijn beschouwde het als ziju grootste plicht, de Kerk te beschermen door zijn toedoen werd de macht der Pausen grooter. Ouder zijne regeering had er eene gebeurtenis plaats, welke van het grootste belang was voor de wereldlijke macht van deu Paus. Constautijn namelijk verplaatste het zwaartepunt van zijn Rijk naar eene nieuwe hoofdstad, naar Byzantium of Con- stantinopel. Rome stond hij af aan deu Paus. Als motief voor deze schenking neemt men aan, dat Constautijn niet binnen de zelfde muren met den Paus wilde regeeren. Geen enkel opvolger van Constantiju heeft dan ook in Rome verblijf gehouden. Het Romeinsche Rijk ging zijn onder gang tegemoetRome zou de speelbal der volkeren worden. Van de Oostzee en Azië kwamen de wilde horden opdagen en trokken naar Italië. De Westgothen onder Alarik plunderden Rome; toen deze bar baren waren weggetrokken, kwamen de Van dalen nauwelijks waren ook die woestaards verdwenen, of een andere barbaar verscheen in het geteisterde ItaliëAttila met zijne Hunnendoch deze kwam niet te Rome, Paus Leo trok hem tegemoet en bewoog hem tot deu aftocht. Spoedig echter kwamen er wederom an- FEUILLETON. Menigeen zal er mogelijk om lachen, hoe het iemand kan invallen, over zulk een nietig ding tal van regels te schrijven en daarvoor eenige kolom men te vragen, waarin men anders wel een der schoonste verhalen kon plaatsen, doch mijn vriend dien deze //laatste lucifer// veel angst en wan hoop op 't lijf joeg, lachte er volstrekt niet om. Daarom wil ik slechts voor die menschen schrij ven, welke het verhaal met een soort medelijden voor den arme willen lezen. Ook wil ik doen zien, hoe vaak het nietigste voorwerp het nood lot van den mensch durft te tarten, al ware het maar, om zich voor de minachting, die het ten deel valt te wreken. Dit heeft een mijner vrienden ondervonden en het had hem bij na het leven gekost. Laten wij hem thans zijne treurige geschie- dere vijanden opdagen, de Heruliërs en Rugiërs. Odoaker, de Vorst der laatstge noemden, doodde den Koning der Oostgo- theu, Theodorik. De Oostgothen hunnerzijds worden door de Byzautijniche veldheeren Belisarius en Narses overwonnen. In al de verdrukkingen en rampen van deu oorlog toonden de Pausen, dat zij hel pers en redders van hun volk waren zij veizachtten den nood door rijke gaven, zij sloten, ter bescherming van Rome, ver dragen met vreemde machthebbers en vol ken, nadat de Grieksche Keizers Italië weder aan zijn lot hadden overgelaten. Paus Gregorius III wendde zich, door de Longo- barden vervolgd, om hulp bij de Franken; hun Major DomusKarei Martel, beloofde hem ook hulp te zullen zenden, evenzoo Paus Stefanus II aan Pepijn den kleinen. Pepijn bood den Paus allereerst een asiel aan en sloeg den Longobard Aistulf her haalde malen. Het veroverde gebied, dat de Paus vroeger bezat, werd hem teruggege ven en wel is waar uitdrukkelijk niet als geschenk (donatio) maar onder den titel van «restitutie.Het feitelijk eigendom van den Paus werd door Karei den Grooten bevestigd en vermeerderd. De Kerkelijke Staat is alzoo op grond van dezen rechts titel, de oudste en wettigste heerschappij, het werk des geloofs en der liefde van eeuwen lang. Met de vrjjheid en onafhankelijkheid van den Paus is ook het welzijn en de voort durende groei en bloei der Kerk innig verbonden. Reeds de heilige Anselmus schreef aan Koning Boudewijn van Jeruzalem: »God ziet niets zoo gaarne dan de vrijheid der Kerk.» De wereldlijke heerschappij van den Paus is in drieërlei opzicht noodzakelijk voor de Kerk. Ten eerste wordt het kie zen van een Paus in gevaar gebracht, wan neer de Paus onderdaan is vau een vreem den Souverein. Ten tweede: Is de Paus onder daan vau een vreemden Vorst, dan moet hij dien als 't ware ontzien zijne politiek wordt dan geïnfluenceerd door eene vreemde Regeering. Ten derde, slechts dan wanneer de Paus vrij en afhankelijk is, zal hem vertrouwen en gehoorzaamheid door de gausche wereld geschonken en bewezen worden. De Paus is de Vader der gausche christelijke volksfamilie, daarom houden de Pausen bij hunne ïerkiezing op, tot eene natie te bebooreu zij zijn de vertegen woordigers der gausche Christenheid. Eenmaal was de vrijheid der Pausen ernstig bedreigd't was toen de Opper herder der Katholieke Kerk te Avignon, in de schaduw van het Fransche koninkrijk, resideerde. Die tijd was eene ongelukkige voor Kerk en Pausdom. Eerst het terug- keeren der Pausen naar Rome, gaf aan de Kerk de onafhankelijkheid en aan het Pausdom den ouden glans terug. Napoleoul. waagde de poging, na de secularisatie van den Kerkdijken Staat den Paus tot een Hof-Bisschop te vernederen, die te Parijs moest wonen. Doch de geweldige Corsicaan stierf als een gevangene en de Kerkelijke Staat werd op het Congres van denis verhalen en aldus beginnen: //Ik was spoorwegwachter. Aan mij was de ver lichting van een in de nabijheid van het station gelegen tunnel opgedragen, en wijl de geringe verdienste niet toereikend was, dit werk aan vreemde handen toe te vertrouwen, heb ik mij zeiven daarmede belast, omdat ik oji dat uur steeds vrij van dienst was, d. w. z. onder mede werking van een werkman; deze had voor het meebrengen van het noodige materieel te zorgen, alsmede voor de verzorging der gereedschap pen, terwijl ik de lantaarn droeg. De verlichting had ten doel om het juiste en veilige inrijden van de treinen te verzekeren. Op zekeren avond echter was de werkman verhinderd mede te gaan en dus moest ik op mij alleen vertrouwen. Steeds gewoon, slechts de lantaarn mede te nemen, ging ik dezen keer geheel bedaard en argloos naar de plaats mijner bestemming. Altijd was ik een hartstochtelijk liefhebber van rooken en kon nu dit maal ook niet nalaten mijn „neus- warmertje// te stoppen. Het licht der lantaarn wilde ik gebruiken om aan te steken, doch ik had Weeneu wederom hersteld, de wereldlijke macht der Pausen opnieuw gesanctioneerd. Hopen we, dat de tijd niet meer verre zij, dat ook de tegenwoordige overweldiging van Rome een einde neemt, dat alzoo weldra het Opperhoofd der Christenheid wederom in plechtige processie van het Yaticaan naar het Lateraan zich kan be geven en dat de Paus, gezeten op zijn recht- matigen Troon, in al zijne rechten hersteld, in volle vrijheid voor het heil en de be langen van degeloovigen kan werkzaam zijn. Dat geve de Almachtige! Ter gelegenheid van het 70 jarig jubilé van den Duitschen Keizer als chef van het Russische Iufauterie-Regiment Kaluga zul len den 18d dezer te Berlijn, als deputatie van dat regiment, de Commandant, twee officieren en een sergeant komen. De Rijksdag nam bij tweede lezing de socialistenwet aan, gelijk deze door de com missie is geformuleerd, zoodat de door de Regeering voorgestelde verscherpingen ver vallen, en de wet voor twee jaren van kracht zal zijn. Het voorstel van Windt- norst om den kleinen staat van beleg te schrappen, werd met 153 tegen 100 stem men verworpen. Eenige leden der conservatieve- en vrije conservatieve partij hebben bij den Rijks dag een voorstel ingediend, waarbij aan de Regeering wordt verzocht omtrent de wer king van enkele invoerrechten als die op boter, kunstboter, raap-, lijn-, katoen en ricinuszaad. palmpitten, koper, alle soorten van oliën, reuzel, oleomargariue, stearine en paraffine, traan, rundertalk, wassoorteu en minerale smeerolie een onderzoek in te stellen, ten einde na te gaan, of -het niet in het belang van den landbouw en enkele industrieën wenschelijk zou zijn, de daarop geheven invoerrechten te verhoogen of te wijzigen. Het voorstel der heeren Benda c. s. in het Pruisische Huis vau afgevaardigden om ook de zittiugperiode van den Pruisiscken Landdag op vijf jaar te stellen, is bij derde lezing aangenomen. Yoor stemden de con servatieven, de vrije conservatieven en de nationaal-liberalen. In diplomatieke kringen te Berlijn open baart zich eeue geruststellende opvatting van den politieken toestand. Aanleiding daartoe schjjnt het lange gesprek te heb ben gegeven, dat de Russische Gezaut Schuwalofl met Prins Von Bismarck heeft gehad. Men vermoedt, dat Schuwalofl ein delijk positieve voorstellen van Rusland met betrekking tot het Bulgaarsche vraag stuk heeft overgebracht. Op aanzoek van de Norddeutsche Lloyd te Bremen eu ook van den Bremer Senaat, had de Duitsche Regeering te Brussel en 's Graven'nage het voorstel gedaaD, op de Tkornton-bank benoorden den mond der Schelde een vuurschip met mistsignalen te stationeeren, ten behoeve der scheepvaart. Naar men thaDS verneemt, hebben de Bel- aan een gevaarlijken vijand, den wind, Diet gedacht cn op eens juist op 't oogenblik dat ik met het werk wilde beginnen pofl daar woei mij het licht in de lantaarn uit en ik bevond mij in den grootsten nood. Verstomd en verplet terd stond ik daar, de schrik joeg mij door al mijne ledematen, het zweet brak mjj van alle kanten uit, ik meende van angst te bezwijken, want, waar nu licht gekregen; geen enkel luci fertje had ik in mijn bezit. Daarbij werd het mij nog meer angstig te moede omdat een stikdonkere nacht mij omgaf; het oog des ster- velings kon er niet doordringen; ik zag niets en hoorde slechts het ijzingwekkend gehuil der nachtuilen. Ik wist niet meer, waar ik mij be vond; keerde ik mij rechts, dan maakte mjjn hoofd kennis met een muur, stapte ik voorwaarts, dan zouden mjjne voeten weldra de treurige ondervinding opdoen, dat zij met de rails in eene niet gewenschte, onaangename aanraking kwamen. Dus stond ik daar en trok mij wanhopig de haren uit het hoofd; ik vervloekte alle pijpen gische en Nederlandsche Regeeringen dit voorstel afgewezen. De Beiersche Minister van Financiën, de Heer Von Riedel, verklaarde in de ver gadering van de Commissie van financiën uit de Tweede Kamer, dat hij het voorstel nopens opheffing vau het certificaat van oorsprong bij den in- en uitvoer van granen niet kon ondersteunen. Yerder werd door den Minister de toezegging gedaan, dat hij in de aanstaande zitting van deu Landdag een wetsvoorstel betreffende eene hoogere belasting van de groote bierbrouwerijen zou indienen. Iu het Lagerhuis verklaarde Fergusson, dat Engeland zich tot geene toezegging van hulp te land of ter zee had verbonden. Hierop vroeg Laboucbère: »Moet ik daar onder verstaan, dat er geene overeenkomst met Italië gesloten is, zelfs geene zonder toezegging van hulp met troepen of sche pen?* Op deze vraag weigerde Fergusson antwoord te geven. In het Hyde Park heeft eene groote be tooging plaats gehad vanwege de radicale vereenigingen, ter eere van de gekerkerde Iersche Afgevaardigden. Er werden rede voeringen uitgesproken. Wanordelijkheden hadden er niet plaats. Onder de nieuwe wetsvoorstellen, in de pas geopende zitting van het Britsche Parlement ter tafel gebracht, is ook weder onze oude kennis het wetsvoorstel betref fende de certificaten van bekwaamheid voor vreemde loodsen. Het staat evenals te voren op naam van deu Heei King. Uit Weenen wordt geschreven, dat de diplomaten aldaar druk in de weer zijn, en het gevoelen veld wint, dat Rusland voorstellen zal doen tot het beleggen van een internationaal Congres, teneinde de Bulgaarsche zaken te regelen. Fraukrijk's Minister van Buitenland- scbe Zaken, de Heer Flourens, heeft te Brianfon eene redevoering gehouden voor zijne kiezers of liever: voor hen, welke hij hoopt, dat hem zullen kiezen (hij is namelijk nog geen lid van de Kamer). Breed heeft liij daarin uitgemeten zijne verdiensten bij de beslechting van het jongste Fransch-Duitsehe grensgeschil (zaak Schuaebele) en daarvan o. o. gezegd dat, wanneer het hem gelukt is, in deze de waardigheid van Frankrijk hoog te houden en aan de billijke klachten van Frankrijk voldoening te verschaffen, dit hieraan te danken is geweest, dat men aan de andere zijde der grens gezien heeft dat de harten aller Franschen eensgezind klopten, Frank rijk is sterk door zijn recht en door zijne instellingen, waaraan het zijne diplomatieke voordeeleu in den jongsten tijd te danken heeft, en aan welke het zijne overwinning met de wapenen verschuldigd zou zijn in dien de grens werd aangevallen. Deze laatste phrase klinkt eenigszins Bou- langer-achtig, maar er is door zoovele staatslieden zooveel gezegd in den laatsten tijd, dat men begrijpen kan, dat Flourens ook eens van de gelegenheid gebruik maakt. Lucas, die onlangs te Havre een moord en verweet mij mijne lichtzinnigheid. Maar wat is dat? Had mijne hand in mijn vestzakje geen lucifertje bespeurd? Aanstonds moest het zijn schuilhoekje verlaten, om mij uit den angst te helpen; jammer, ik vond geene opvolgers. Daarbij heette het: //Opgepast!// Mijne vreugde was on beschrijflijk, doch van korten duur; als deze lucifer ook eens zijn dienst weigerde! Opnieuw maakte zich een vreeseljjke angst van mij mees terKom, dacht ik, fiisch gewaagd, is half gewonnen, eerst de lantaarn, daarna de p(jp, sprak ik tot mij zeiven. Ik beefde; was het van vreugde, hulp gevonden te hebben, of was het van angst, dat ook deze laatste poging zou kunnen mislukken? Ik weet het niet, doch mijn hart sloeg geweldig. Keeds brandde het lucifertje en juist wilde ik de lantaarn weder haar licht schenken, of flap en ook die poging was mislukt, de lucifer was uit en daarmee ook alle hoop op redding verloren. (Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1