MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Excuses. Vrouw. Als je dat vele rooken STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. no'/» deze in de kamer opgesloten, zoodat de onge lukkige kleinen niet konden ontkomen aan het vuur, dat in het vertrek was ontstaan. Te Amsterdam komt men in ver- zet tegen de vordering van 5 cents zegelgeld voor de kwartaal quitanties beneden de f 10, door de Amsterdamsche Duinwatermaatschappij aan de geabonneerden aangeboden. Dit zegelrecht wordt geheven krachtens eene aanschrijving van den Minister van financiën. Een Minister kan, om eene wet productief te maken, toch hare bepa lingen niet veranderen en dit geschiedt hier. Op het oogenblik dat de quitantie gepresenteerd wordt, is de geabonneerde niet meer schuldig dan éen kwartaal, en zoo de som minder is dan f10, dan is eene heffing van 5 cents zegelgeld in strijd met de wet. WaDneer na afloop van het geheele bedrag beschikt werd bij vier quitanties elk lager dan f 10, dan zou eene wetsontduiking plaats hebben maar niet wanneer, gelijk van den aan vang al, elk kwartaal wordt verrekend. Door de wetsduiding van den Minister betalen de abonnés nu niet slechts onverschuldigd zegel recht, maar zelfs viermaal de som, die zij zouden te betalen hebben, wanneer over het algeheel bedrag tegelijk werd gedisponeerd. D r. W. J. F. N u y e n s, te Westwoud, is dermate lijdende, dat hem de laatste HH. Sacramenten der H. Kerk zijn toegediend. Zaterdag-ochtend bracht J. S. een bezoek bij zijn buurman G. v. E., te Sloten, wiens zoon uit was om te loten. J. S. deelde mede, dat hij 's nachts gedroomd had over de loting. De zoon van E. haalde een nummer uit het glas; er bleef echter een nummer tusschen de vingers hangen. Het genomen lot liet de lo- teliug vallen, en dat wat tusschen de vingers bleef was nummer 55, eeu vrij lot. Tot zoover da droom. De loteliug komt thuis, vertelt zijn wedervaren en toont nummer 55 dat hem juist als ia den droom van buurman tusschen de vin gers bleef hangen. Zeker zeer toevallig! Met genoegen vernemen we, dat het voorbestaan der Amsterdamsche Koninklijke Eabriek van Stoomwerktuigen verzekerd is. De leening is volteekend. Eergisterenavond is nog door éen persoon het onbrekende aangevuld. Naar men zegt, zullen de Londen- sehe brandweermannen binnenkort gestoken wor den in een werk-uniform, bestaande uit asbesi- weefselin Parijs fs het zelfde ook reeds met succes gebruikt. Bekleed met dit onbrandbaar omhulsel zal de brandweerman zoo goed als vuurvrij zijn tegen over de vlammen. Te Ommelanderwijk is een boos aardige hond, de schrik van velen, door het Ned. Herv. kerkgenootschap aangekocht, om van kant te worden gemaakt. Een belangrijk besluit is voor korten tijd uitgevaardigd door den Oosteniijk- schen Minister van Onderwijs. Voortaan is het verboden in de openbare scholen boeken te ge bruiken gedrukt met te kleine letter. Ook aan den ouderlingen afstand van letters en regels zijn bepaalde grenzen gesteld. Men hoopt hiermede de toenemende bijziend heid der schoolkinderen te stuiten. In de afgeloopen week zijn veer tig vreemdelingen, waaronder zes vrouwen, over de grenzen van het Rijk gebracht. Er waren ook achttien Arabieren bij. Onder den naam van Kilometerwerth- markenabonnementshefte worden, naar 't zeggen van De Ingenieursinds eenige dagen door de directie der Oostenrijksche staatsspoorwegen boek jes verstrekt, die coupons inhouden tot een be drag van 150. Zij worden voor ƒ123 verkocht aan reizigers, die in den loop van een jaar voor f 150 volgens het gewone spoorwegtarief verreizen. De uit het boekje te scheuren coupons van een gulden, vijf gulden, 10 ct. en 5 ct., strekken als gewoon betaalmiddel .bij het nemen van een reis biljet. Ziju de coupons binnen het jaar verbruikt, dan zijn voor 19 aanvullingsboekjes te verkrij gen die voor f 30 coupons bevatten. Dit goed- koope betaalmiddel is op verschillende lijnen gel dig en kau door den eigenaar van een coupon boekje ook voor biljetten van met hem reizende familieleden en huisgenooten worden gebezigd. Onder de gevonden voorwerpen, bij de politie te VYeenon terug te bekomen, is iels wat niet maar zoo alle dagen gevonden wordt, nl. eeu commandeurs-ster van de Frans- Jozeforde. „Eene Huisvrouw" verplicht in het Handelsblad andere huisvrouwen aan zich door het voorstel, om, ter voorkoming dat dienst boden ran valsche getuigschriften gebruik maken, den maatregel na te volgen, welke te Maastricht in zwang is. Iedere dienstbode moet daar voorzien zijn van eeu boekje door de politie uitgereikt; bij het in dienst treden neemt de persoon, die de dienst bode huurt, het boekje in bewaring en bezorgt het bij het verlaten van den dienst aan het politie bureau, met eene geteekende verklaring omtrent de goede of slechte hoedanigheden der vertrek kende. Nadat het boekje door de politie is af- geteekend, ontvangt de dienstbode het terug en en is dus in het bezit van de getuigen van meerdere personen. Iets nieuws aan de schaatsen. De elegante schaatseuiijdsters op de vijvers van het Regents Park en Hyde Park te Londen, hebben de uit vinding in praktijk gebracht, om een riempje of een metalen band met belletjes om den enkel te bevestigen, om door het melodieuze geklinkel bij het rqden hare nadering aan te kondigen en daardoor het veelvuldige tegen elkander inrijden en vallen te vermijden. H e t N. v. d. Boekh. ontleent aan een plaatselijk olaadje de volgende correspondentie „Tot ons leedwezen zijn we genoodzaakt eenige ongelukken met doodelijken afloop, tot een vol gend nummer uit te stellen." Eene tapper ij te Dordrecht werd jl. Zondag bezocht door een man, die na eenige vertering te hebben gemaakt, een en ander wilde betalen met een muntstukje, in kleur ca vorm overeenkomende met een half pond Stirling. De kastelein weigerde evenwel dit in betaling aan te nemen en waarschuwde de politie, die het muntstukje in beslag nam, terwijl zij t. gen den uitgever, den 20-jarigen varensgezel A. H. P. te Dordt woonachtig en geen vreemdeling bij justitie en politie, proces-verbaal opmaakte. Bij onderzoek bleek dat het muntstuk van koper vervaardigd waB en geene waarde had. Eene curiositeit op het gebied der tooneelkunst is, dat iemand te Soerabaia op het oogenblik zich bezig houdt met het schrijven van een drama, naar aanleiding van de onder vonden onheuBche bejegening van kapitein Willink Ketjen. Schrijver zegt in Ketjeu's „Open Brief" voldoende gronden voor de bewerking te vinden hij wenscht zijn stuk voor opvoering te bestemmen. Eigen lof van een mensch is als de schaduw van diens persoon die maakt hem niet grooter. Ook best gebouwde schepen lijden soms schipbreuk op eene klip. Geef den dankbare meer dan hjj vraagt. De hoffelijkheid is vaak als de slan gen buigzaam en koud. Het hart van den medelijdende is als de edele boom, die zelf gewond is, wan neer hij zijn balsem geeft. Wordt het tegenwoordige door u vol maakt gedaan, stelt gij het goede dat gij heden kunt doen, niet uit tot morgen, dan zult gij in korten tijd een grooten schat voor den Hemel vergaderen en met reu zenschreden op den weg der volmaaktheid vooruitgaan. Versproken, Sterrenkundige. Dames en heeren, als ge heden-avond den „Grooten Beer" wilt zien, verzoek ik u beleefd op mijn studeervertrek te komen. De rollen omgekeerd. Gedurende den oorlog tusschen Engeland en Frankrijk leefde er in Londen een zekere Glarisse, een Bretagner, die als dansmeester aan de balletdansers onder wijs gaf. Eens droeg de tooneeldirecteur hem op, in een nieuw stuk een stomme rol te spelen. Het was de rol van een Franschman, die op het tooneel zich in alle onderdanigheid een schop van een lord zou laten geven, om de Engelscheu ten koste van de Franschen te amuseeren. Die scène was nog aardiger, omdat deze vernederende rol door een wezenlijken Franschman weid ge speeld. Maar wat gebeuit er nu Glarisse nam zijne rol gewillig aan en kweet zich heel goed van zijne taak. Hij liet zich bij alle repetitiëu den schop geven, maar toen, op den avond der voor stelling, de scène gekomen was, liet hij den lord zijne tanden zienin plaats van stil te zijn, en dreigde hem met vuistslagen. De tooneellord, verwonderd over deze onverwachte weigering, deed eenige passen vooruit, om zijn doel te kun nen bereiken, maar de dansmeester week heel behendig uit en daagde zijn tegenstander tot bok sen uit. Dit werd dadelijk aangenomen, en de beide strijders deden hunne jassen uit op de plan ken en haddeu elkaar erg te pakkeu. De toe schouwers bewonderden dit tooneel eu hunne toejuichingen weerklonken door het heele gebouw. De Engehche tooneelspeler viel onder de slagen van deu Bretagner. Het publiek verlangde den volgenden dag hetzelfde stuk maar de held moest veertien dagen te bed blijven, en de dansmeester behield de eer van de overwinning. Zinsverband. Onderwijzer, Napoleon zag met eigen oogen het verschrikkelijke ongeluk bij deu overgang der Beresina. Door ontzetting aange grepen, stapte de Keizer in zijn reiswagen en zei tegen zijn adjudant Hé, Jansen, doe dat venster eens open het is zoo verschrikkelijk warm hier Ja, tegen jou heb ik het. De scholier Jansen. Ik dacht, dat Napoleon tegen zijn koetsier sprak. Gesnapt. Een vader had een zoon, die pia no-les uam. „Tommy", zeide de oude heer op zekeren avond, //oefen je je wel genoeg op de piano, terwijl ik op het kantoor ben." Ja pa. Eiken dag Ja pa. Hoe lang heb je gisteren gestudeerd Twee uur. En van daag Drie uur. Het doet mij genoegen te hooren, dat je zoo geregeld studeert. Ja, pa. En als je nu morgen weer studeert, dan moet je ook de piano eens opensluiten. Hier is de sleutel. Ik draag hem al een dag of acht bij me. eens liet. Man. Maar, vrouw, het is mij tot eene tweede natuur geworden. Vrouw. Het bierdrinken dan. Man. O, dat is mij tot eene derde natuur ge worden. Verstrooid. Een rechter begeleidde zijne echtgenoote in een winkel om een kleed te koo- pen. Zij. En wat kost deze japon Winkeljuf frouw. Dertig gulden. De Rechter (verstrooid) of drie dagen gevangenisstraf. De verkeerde wereld „Ik h.ror je zoon studeert tegenwoordig te Leiden „Wat blief je? Hij etudeeren?! Neen ik stu deer, waar ik het geld voor zijn studeeren van- dann zal listen 1// Haarlem, 16 Februari. In de jl. Dinsdag ge houden vergadering van den Gemeenteraad was de bekende quaestie der kamerbewoners in zake het kiesrecht aan de orde. Drie ingezetenen heb ben aan den Raad verzocht, alsnog op de kie zerslijsten te worden gebracht, op grond dat zij tegen betaling van zekere som bij hunne ouders wonen en over een bepaald gedeelte der woning vrije beschikking hebben. Verder hebben vier Eerw. Heeren Kapelaans hetzelfde verzoek gedaan, met recht bewerende dat zij, de zelfstandige maatschappelijke betrekking van Kapelaan be- kleedende, waaraan een vaststaand traktement is verbonden, ten huize van den Pastoor kamers tot uitsluitend eigen gebruik bewonendat zij ten behoeve van den hoofdbewoner de aan hunne betrekking eigen kerkelijke diensten pruesteeren, die gelijk te stellen zijn met geldelijke betaling en des noodig op eene bepaalde som te schatten en dat de wet niet de al of niet betaalde huur- som, maar de geschatte huurwaarde der vertrek ken tot grondslag der kiesbevoegdheid maakt. B. en W.op den voorgrond stellende, dat de wet spreekt van in huur hebben van een gedeelte eener woning, waren van oordeel dat de rechts verhouding, die tusschen de reclamanten en de hoofdbewoners beBtaat niet is de verhouding waarin een huurder staat tegenover een verhuur der volgens het civiel recht. B. en W. advisee- ren tol afwijzing van het verzoek. Na langdurige discussie heeft de Raad zich met het advies van B. en W. vereenigd ten op zichte van twee particulieren en alle Eerw. Hee ren Kapelaans. Wat den heer Overhoff betreft meende men, dat bij als huurder kan aange merkt worden. Er werd besloten, dat deze op de kiezerslijsten behoort te worden gebracht, indien de door hem bewoonde vertrekken de door de wet gestelde huurwaarde hebben. Tevens werd de Heer J. Willens, die heeft aangetoond het vereiechte bedrag in de grondbelasting te betalen, alsnog op de lijsten gebracht. Verder werd besloten om opnieuw, doch tegen hoogeren prijs eenige gemeente-eigendommen te verhuren aan hen, wier huur krachtens krachtens eeu vorig Raadsbesluit was opgezegd; om aan den Heer L. Sabelis tegen 30 cent per vierk. m. te verhuren eenigen walgrond aan het Donkere Spaarne; om met den Heer B. Zuithof aan te gaan eene ruiling van grond aan den Harmen- jansweg; om te verhuren eenige gronden aan de Leidschevaart aan de Heeren W. Bekkers. C. Koster, J. v. d. Swet te Noordwijkerhout en den Heer Jb. v. d. Mije te Zandvoort;om voor een uur per week te verhuren aan de Gymnastiek vereeniging „Ripperda" het gemeentelijk gymnastieklokaal in het Pand, en te verburen aan den Heer W. Hekking eenigen grond aan het Kennemerpleiu. De rekening van de Kamer van Koophandel over 1887, sluitende met een nadeelig saldo van f 22,72, werd goedgekeurd. Vastgesteld werd eene vijfde suppletoire begrooting voor den dienst 1888. Aan den Heer W. A. A. Hecker werd wederom opgedragen het onderwijs in de ge schiedenis aan het Gymnasium tot ultimo Augus tus 1888. Vervolgens werden eenige reclames tegen de aanslagen in de plaatselijke belastingen behandeld en werd overgegaan tot benoeming van ltden der stembureau 's voor de verkiezin gen vaii den zesden Maart. Bij deze gelegenheid deelde de voorzitter mede, dat de bureau's zul len zitting hebben in bet Raadhuis, de Doelen, Weten en Werken en de directeurskamer van de Burgeravondschool. De collecte door de gezamenlijke armbe sturen te dezer stede langs de huizen gehouden voor eene buitengewone uitdeeling op 's Konings ve Jaardag, heeft opgebraeht 1936,491/2 bovendien werden 1000 turven 25 broodeu ontvangen. Dezer dagen zijn door de politie alhier aan de Botermarkt vier kippen in beslag genomen, welke eenige dagen geleden te Haarlemmermeer waren gestolen. Hierdoor is ook de vermoedelijke dief, die aldaar woonachtig is, ontdekt geworden. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 15 Febr: J. J. Franssen en A. Wijnanda. B. Wijers en A. M. Van Harmeien. Getrouwd: 15 Febr.: J. Zwanenbeek en J.Zwolschen p. Baas en G. De Gooyer. W. Hollander en G. Van Aalderink. Bevallen: 12 Febr.: K. Van Vlijmen-Kemper, d. A.Edelijn-Van der Bel, d. K. Van Eeuwijk-Stipdonk, d. E. Rietman-Dernison, d. (levenloos). G. De Kuster-Koeman, z. 13 Febr.: M. T. Cramer-Van Strae- len, z. 14 Febr.: G. E. Van der Goes-Stuurman, z. J. Jl. Beinema-Voetelink, d. D. Hoog-Nieuwen- hui9en, d. A. E. De Vos-De Vos, z. 14 Febr.; M. Guitoneau-Singer, d, M. Prinsen-Godelrooi, z. H. H. Van den Broek-Scheelings, z. E. Fortgens-Vnn Seters, z. N. Breman-Kater, z. 15 Febr.: A. 11. Kuypers-Dudock, d. N. Kievit-De Vries, d, J. Plaats-Breukink, z. Overleden: 12 Febr.; P. Van der Schaar, 2 m.C. B Möhlman-Deen, 66 j. 13 Febr.: J. B. Demkes, 67 j. J. c. E. Voet, 32 j. 14 Febr.: E. C. Toe set 61 j. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft benoemd tot Pastoor der parochie van O. Ij- Vr' O"'1- Out- te Amsterdam den Zeereerwaavden Heer L. E- Jansen; tot Pastoor te Vlissingen den Wel- i B/waai den Heer M. H P. M. De Graaf en tot Kapelaan te Hoogwoud den Weleerwaarden Heer Th. J. C. Engering. voor vaarzen, verkochtvoor f pinken verkocht voor f a graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 23 verk. 23 voor 9 a 4 5 schapen, verk. 5 voor f 18 a 15 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 22 stapels kaas, 2404 stuks, wegende 4928 kilo, hoog ste prijs f 30,50 middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 15 Febr. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: 1 runderen,156 vette kalveren late qual f 100,2de qnal./O SO per kilo, graakalf/ a68 nuchtere kalveren, 7 a 12, schapen en lammeren f 125 vette varkens 36 a 42 c. per kilo. FURMEREND, 14 Febr. Kaas:aangevoerd 84 stapels prijs der kleine kaas 32.middelbare Boter 1.50 a 1.55 per kilo; 138 Runderen: aangevoerd. vette koeien laag in prys; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 80 stuks, prijs 70 a ItO c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito:aanvoer 130 stuks prijs f 6 a 18 per stuk, stug- gen handel. Vette varkenB: aanvoer 102 stuks, prijs 36 44 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 80 stuks, prija f 10 a 18 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 141 stuks prijs f 5 a 7 ROTTERDAM, 14 Febr. Op de veemarkt waren heden toren en heden aangevoerd: 17 paard. 639 innderen, 176 vette- en graskalveren, 104 nuchtere kalveren, scha pen of lammeren, varkens, 51 biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 65 c. 2de qual. 60 c., 3de qnal. 56 c.; kalveren l«te qual. 107'/j 2de qual. 95 a 90 e., schapen 60 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 14 Febr. Moutwijn, per ned. vat/9,— Jenever f14,50, Amsterd.proef f 15,75 spoeling fl,20 dito commissie f 1,40. Amsterdam, 15 Februari 1888. Prijzen der onderstaande elïecteng0not(,et_ pCt. de koers. Nederland. Certif. Werk. Sohuld. 2' 8 0 0 0 3' Hongarije. Obi. Evening 18675 GoiulleeningS Italië. Obl. Pantel. Eeen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Rualand. hij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nie. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. E 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1' 74"/n 88 98®/, 97 873/i« 90 61'/e 62'A 5 5 div lOO'/s 80'/, 95®/, 60 13'/, 74'/,, 106'/, 30'/, 16 14'/, 118", 146", 120 76 138 88'/, 10'/, 59'/, 108'/, 52'/, 85 93®/,, 25 25'/, 140'/, 269/n 121'/, 100'/, 105'/, 103 90'/, 102", 104'/, 132 134 125 HAARLEM, 15 Febr. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt koeien 12, verkocht 10 voor 1 150 a 100, stier verk. 18762 (Perpetueele)4 Turkfje. Obl. Alg. Sehuld 1865. 6 1869. 6 Egypte. Obl. Eeeuiug 18764 N.-Amerika. 01>1. Vereen, Staten 1876 4'. 00 0 1877 4 Columbia. Obligatien4®, Peru. Eeeuiug 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Holl. ]Jz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indisehe Spw. Aand R(jn Spw. volg. Aand. Boitel Wezel Obl 1875. Italië. Zuid-Ilal. Spoorw. Obl.. Rusland. Gr. pw. Maatseh. Aand.. Balti che Spw. Aand.. Jelez Griati Obl Kiew Breit Aaud5 Kurik Ohark. Obl. ƒ1000. 5 Morscbansk Sysran Aand.. Riascbk Wiasma Rumeule. Aandeelen Spw Amerika. Chicago N. W. Cart. Aaud.. N. York Eako Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kaneas Texas Obl. Cert PBEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. Rotterdam Gemeente Crediet.. Belgle. 0 Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. StseLl. 18544 18605 1864 Rualand. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 2'/, pet. BERLIJN, 15 Februari. Het bulletin in den Reichsanzeiger uit San Rerno luidt van heden-voormiddag als volgt: De plaatselijke en algemeene toestand van deu Kroonprius is dezelfde als gisteren. De slaap werd somwijlen door hoofdpijn gestoord. De Kroonprins verliet omstreeks het middaguur het bed en heeft vaste spijs genuttigd. Tot dusverre betert de wond van den Kroonprins goed, zonder veel ettering of nabloeding. De patiënt heeft reeds weder zjjne particuliere correspondentie en zijne lectuur hervatmaar het hoesten en de hoofdpijn maken zjjn toestand nog steeds moeilijk. Gisteren heeft Yon Bismarck, bij gele genheid jvan een officiëelen maaltijd, aan onderscheidene met hem bevriende Afge vaardigden verklaard, dat hij hoopt, en zelfs verwacht, dat de betrekkingen met Rusland weldra van beteren en vriend- scbappelijken aard zullen worden. Aan de wijze waarop zich de Russische dagbladen tegenwoordig uitlaten, moet volgens Yon Bismarck niet te veel gewicht gehecht worden, omdat hij weet, dat de Russische Regeering slechts op enkele van die bladen volkomen invloed oefenen kau. MEDEDEELINGEN d 10 Cents per regel. De Capsulen Guyot zijn bij voorkeur het middel der broucbites, aamborstigheid, zin kingen. De handteekening E. Guyot staat in het zwart op elke witte capsule Prjjs: fl. 1.25. »Ik leed aau eene zinking en hoestte dag »en nacht. Na verscheidene geneesheeren mijner stad gecousulteerd te hebbeu, maakte >ik van de Capsulen Guyot gebruik en werd »onmiddellijk verlicht. Thans bevind ik mij >wel en ik kan niet auders dau ze aan lijdende personen recommandeeren. r-3 >Aguet, aannemer te Lausanne.*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3