BIN NE NL AND" dat de Fransehe en Duitsehe poststoom- booten. zoolang de postconventie van 1856 met Frankrijk duurt, gebruik maken van de havens op Ceylon. Lelèvre kondigde een amendement op het adres aan, be helzende eene klacht over de niet-vermel- ding van de achterstallige packtrenten in Ierland, en eene betuiging van leedwezen, dat Blunt verhinderd werd eene verga- deriug te houden te Woodford. Uit Weenen wordt verzekerd, dat Prins Ferdinand door de politie gewaarschuwd werd, dat Stamboulof wederom bezig is een komplot tegen den Prins op touw te zetten. GEMENGDE BERICHTEN. De Nederlandsche Consul woonde de gerechts zitting bij. De machinist N. te Smilde, heeft eene 20-jarige dochter, die sinds korten tijd lij lt aan waanzin eu dientengevolge uit de ouder lijke woning niet dan onder toezicht van eeu familielid op straat wordt gelaten. Vrijdag ging zij even een boezelaar van een harer zusters op de bleek leggen, waarbij de zuster baar ook al spoedig volgde, maar niet haastig genoeg, want het meisje ging aan deu haal eti liep zoo hard ze kon, door de landerijen, door turf en heide zonder dat haar zuster in staat was haar te achterhalen. Tot dusver is het nog niet gelukt het ongelukkige meisje op te sporen. Nog beter Russisch dan Pruisisch. Uit Petersburg wordt bericht, dat alle vreemde Israë lieten last hebben gekregen hunne zaken binnen drie maanden af te doen, en dan het Russische gebied te verlaten. In der tijd gunde de Pruisische Regeering aan de katholieke landskinderendie er geboren en getogen waren, geen veertien dagen om hunne zaken te regelen. Al de geestelijke orden moes ten zonder genade het land ruimen. De Miniseer Falk, een Israëliet, wordt voor den vader der cultuurwetten gehouden. De Kölnische Zeitung, een echt joodsch blad, keurde deze wetten goed. Ik zou wel eens willen vernemen, hoe ze nu over de Russische uitdrijvingsdecreten denken. //Nah!// zullen Izaak en Nathan zeggen, //'t is hard voor de proeders//. Maar is 't misschien ook verdiend? V. W. De hooge en gewichtige openbare betrek kingen, waarvan het bekleeden of bekleed heb ben, behoudens het bepaalde in art. 93,1ste lid, en in art. 96, 1ste lid, der Grondwet, de ver kiesbaarheid tot lid van de Eerste Ivamer der ëtaten-Generaal medebrengt, zijn blijkens een Kon. besluit van 14 Eebr. jl. - de navolgende: President van eene der Kamers der Staten- Generaal; Vice-President en lid van den Raad van State; Staatsraad in buitengewonen dienst; President en lid van de Alge- meene Rekenkamer; Directeur van het ka binet des Konings; Hoofd van een departe ment van algemeen bestuur; Buitengewoon Ge zant en gevolmachtigd Minister; Minister resident; President, Vice-President, en lid van den Hoogen Raad; Procureur-Generaal en advocaat-Generaal bij den1 Hoogen Raad; President van en Procureur-Generaal bij een gerechtshof; President van het Hoog Militair gerechtshof; Advocaat-fiscaal voor 's Konings zee- en landmacht; Commissaris des Konings in eene Provincie; Burgemeester van eene gemeente van meer dan 40,000 zielen; Hoog leeraar aan eene Rijks Universiteit en Hoogleer aar aan de Gemeentelijke Universiteit teAmsterdam, mits het hoogleeraarscbap gedurende meer dan tien jaren bekleed zij; Voorzitter en lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen; Admiraal; Vice-AdmiraalSchout-bij-nacht; Generaal der infanterie; Luitenant-Generaal; Ge- neraal-Majoor; Gouverneur-Generaal van Ne derlandsch-Indië; Luitenant-Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië; Vice-President en lid van den Raad van Nederlandsch-Indië; President van de Algemeene Rekenkamer in Nederlandsch-Indië; President van het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch-Indië; Gouver neur van Suriname; Gouverneur van Cu- raijao. In een op Maandag te Hulst gehouden vergadering van gedelegeerden uit de onder scheidene gemeenten van het hoofdkiesdistrict Hontenisse, is eene R. K. kiesvereeniging tot stand gekomen, alleen ten doel hebbende de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Als candidaat is met algemeene stemmen ge proclameerd de heer Mr. P. J. P. M. Walter, kantonrechter en lid der Provinciale Staten van Zeeland te Hulst. In de eergisteren-avond in 'd Geelvinck ge houden vergadering der Katholieke Vereeniging Recht en Orde te Amsterdam is besloten tot toe treding bij den Zuid- Noord-Hollandschen Bond. Verder werden discussies gevoerd over de aan te nemen houding bij de aanstaande verkiezin gen. Op de voorloopige candidatenlijst der ka tholieke kiesvereeniging te 's-Gravenhage, waar uit de keuze van candidaten voor de drie zetels van den Haag zal gedaan worden, staan de heeren Graaf Schimmelpenninck (conservatief), wethouder, Baron Michiels van Verduynen (Ka tholiek), raadslid, en Van Kempen (anti-revolu- tionnair en protectionist). Blijkens een bericht in De Tijd is het stellen van een katholieken candidaat in het kiesdistrict Deventer geschied als een daad van protest tegen de willekeurige indeeling der districten en te gen de overheersching der liberalen. Kans op succes wordt erkend niet te bestaan. In de vergadering van de N.-Amstelsche kiesvereeniging Recht en Orde, is met groote meerderheid besloten toe te treden totdeNoord- Zuid-IIoll. Bond van R. K. kiesvereenigingen. In de Tweede Kamer is de Heer Blussé beëedigd. Na landurig comité-generaal werd behandeld het tractaat met Spanje. De Heer Levy wees op onzekerheid of niet-katholieke Nederlanders in Spanje voldoende waarborgen hebben voor den eeredienst in besloten gebouwen en op begraaf plaatsen. Heeft de Regeering zich daarvan verge wist? zoo niet, dan zou hij eene motie voorstel len tot verdaging. De Heer Bahlman bestreed het tractaat, waar bij wij geen belang hebben, dat nadeeliger is dan het vroegere, hetwelk wij hadden kunnen behouden, indien wij onze tarieven hadden her zien. In de zitting van gisteren werd aangenomen met 55 tegen 2 stemmen de onteigeningswet joor den aanleg van het kanaal door de Vrie- zenveensche venen, nadat de bezwaren van den Heer A. Van Dedem bestreden waren door de heeren Meesters, Cremers en den Minister van Waterstaat. Het ontwerp tot aflossing van de leening voor het Amsterdamsch Entrepotdok is zonder dis cussie aangenomen met 55 tegen 1 stem. Een arbeider te N i e u w v e e n, e e n man met een talrijk gezin, heeft zich op het figuurzagen toegelegd en het daarin zoo ver ge bracht, dat hij dezer dagen uit een runderscheukel een dominospel heeft vervaard'gd. De steentjes hebben een vierde van de gewone grootte, zijn duidelijk geoogd en van koperen knopjes voorzien. Ook het schuifdoosje is uit hetzelfde been ge maakt, alles even zuiver en netjes. Ook te Dordrecht z ij n op den dag der loting voor de nationale militie socialistische gestshriften ouder de lotelingen verspreid. De toestand van Koning Otto van Beieren moet hopeloos zijn. Een vertrouwbaar persoon deelt in de Frankf. Ztg. het volgende mi de: Op den negenden dezer kwam de Konin gin-moeder naar het eenzaam gelegen jachtslot Fürstenr'.ed om zich persoonlijk te overtuigen van den toestand, waarin haar ongelukkige, ee- nig overgebleven zoon zich bevor.d. Door een hofbeambte en een geneesheer Vergezeld, trad de Koningin-moeder de kamer van den zieke binnen en void dezen aan het venster slaan, terwijl hij met de vingers op de ruiten trommelde. De Ko ningin liep op hem toe, riep hem bij zijn naam, maar de Koning scheen haar niet te hooren en staarde het venster uit. Met tranen in de oogen herhaalde de Koningin-moeder bij korte t*s- schenpoozen, zenuwachtig: Otto! Oito hoort ge me niet Na geruimen tijd gezwegen te hebben, begon de zieke te neuriëu, gelijk een kind. llij herkende zijne eigen moeder niet en trommelde, zich om de aanwezigen niet bekommerende, tegen de vensterruiten, terwijl hij strak voor rich uit op het sneeuw gehulde landschap tuurde. Eens klaps kromp Otto I iueen, zijn blik viel op de sigaret, die in de vensterbank lag, hij greep haar suel en zich oprichtende riep hij hard: „vuur!" Eene herhaalde poging van de arme moeder, om voor een oogenblik het geestelijke bewustzijn bij haar zoon op te wekken, bleef als de vorige vruchteloos. De Koning schijnt nu volkomen gek te zijn. Ook lichamelijk is hij ernstig ziek. Eergisteren-avond heeft in eene schacht der Kreuzgraben-mijn bij Camp- hausen, in het S«arbekken, eene miju-gasont- ploffing plaats gehad, waardoor 40 mijnarbeiders zijn gedood. De overige 36, die in de miju zich bevonden, zijn gered. De Amsterdamsche politie heeft thans de hand gelegd op een socialist, dien zij vermoedt den moord gepleegd te hebb n op den 17-jarigen Paulus Van Lteuwen, op den Nieuwendijk aldaar, in den nacht van 13 op 14 dezer. De politie zet haar onderzoek voort en nam ook een drietal audere socialisten in verhoor, die echter weder werden ontslagen. De vermoe delijke dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Houtem (L) is eene in aan bo uw zijnde kerk ingestort, waardoor drie arbeiders on der de aarde bedolven geraakten en niet dan met groote moeite konden gered worden. Twee hunner werden ernstig gekwetst. De viool van Pagan i n i, eene voor- Irrffelijke Guarnero, is Zondag in het stadhuis (e Genua in een daarvoor vervaardigde glazen kast gelegd, om daar voortaai; bewaard te worden. Voor dit geschiedde, heeft Camillo Sivori de vi ool bespeeld, in tegenwoordigheid van den ver- tfgenwoordiger des Konings, de leden van den gemeenteraad en eeuige weinige gc-noodigden. Hij speelde de „Mclancolie" van Prume en daarna eene uRomanza" en een ^Andante" door hem zeiven gecomponeerd. Naar men ons uit Den Haag meldt, heeft de kwaal, die, zooals bekend is, haar sto rende» invloed nu en dan op 's Konings gezond heidstoestand doet gevoelen, zich in den laatsten tijd wederom geopenbaard in hevige pijnen, welke Z. M. noopten gisteren in bed te blijven, de af- geloopen nacht is vrij rustig geweest. De pijnen zijn minder hevig. Z. M. verlaat evenwel het bed niet. De algemeene toestand geeft voorshands gelukkig geen grond tot bezorgdheid, maar deze gezondheidsredenen zullen 't Z. M. onmogelijk maken te ontvangen zoodat uit dien hoofde a. s. Zondag ten hove de gebruikelijke receptie en het galadiner niet zullen plaats hebben. De Koningin der Belgen toont hart te hebben voor dieren. Toen zij onlangs op straat een man zag, die een voor zijne kar ge spannen hond onbarmhartig sloeg, liet zij on middellijk haar rijtuig stilhoudeu en deed proces verbaal opmaken tegen den dierenbeul. Een matroos van het Nederland- sclie fregat Van Speyk, Bernard Hessier, stond dezer dagen te Rio de Janeiro (Brazilië) terecht, ouder beschuldiging van verleden jaar Mei in die haven een zijner makkers, Winter genaamd, bij een twist in dronkenschap overhoop gestoken te hebben. De gewonde was 20 minuten na zijne op neming in het gasthuis overleden. De beschuldigde verklaarde bij bet verhoor, dat de verslagene een zijner beste vrienden was geweest, en dat hij zich niets van het gebeurde kon herincereD, en de verdediger betoogde, dat de beschuldiging op geen houdbare gronden steunde. Na langdurige debatten en beraadsla gingen werd de beschuldigde door de gezworenen vrijgesproken. Door de Remonstrantsche gemeente te 's-Hage was dezer dagen een concours uitge schreven voor heeren, die verlangden in aan merking te komen voor de betrekking van orga nist bij die gemeente. Den avond vóór den dag waarop het vergelijkend onderzoek zon plaats hebben, ontvingen eenige heereu, die zich hadden aangemeld, per telegraaf, anderen per brief ken nis, dat zij zich reiskosten en moeite konden be spareu, want de geschikte man was reeds gevouden en benoemd. Bij gelegenheid van deWereld- teotooustelling te Brussel, zullen de Nederland sche Spoorweg-Maatschappijen de goederen en voorwerpen, welke onverkocht of onverloot van daar teruggekomen, kosteloos tenigvervoeren, voor zooverre het vervoer daarvan over bare lijnen is geschied. De viachten voor de heeureis zullen ook eeuigszins worden gewijzigd. Uit St. Petersburg wordt geachte» ven Bij de aanhoudende strenge koude in Rusland zijn, blijkens uit Moskou ontvangen berichten, in de laatste dagen' aldaar niet minder dan 13 lijken gevonden van doodgevroren menschen. Daaronder bevonden zich 5 vrouwen. De slachtoffers schijnen voor het meerendeel fabriekarbeiders of hand werkslieden te zijn. Daar gedurende dezen winter in de oude hoofdstad bijna alle nachten lieden met bevroren ledematen in de straten worden ge vonden, maakt de politie aldaar des nachts voor durend rondes, ten einde bun behulpzaam te zijn en, indien noodig, in éen der hospitalen order dak te brengen. De Maatschappij „H o11 a n d" h e e ft aan ongeveer 30 ingezetenen vau Papendrecht, waaronder zeer geachte en die vele jaren bij die Maatschappij tegen brandschade verzekerd waren hunne assurantie opgezegd, tengevolge van den laatsten brand aidaar (in November jl.) welke algemeen op rekening van kwaadwilligheid ge steld wordf, ofschoon het gerechtelijk onderzoek nog lot geeue uitkomst heeft geleid. In de werkplaatsen van de Meri- dional spoorwegen in Italië wordt een ketelwagen van bizondere constructie gebouwd, ten dienste van bet vervoer van wiju. Deze wagen wordt ge heel uit ijzer geconstrueerd en de wanden met hout bekleed, ten einde deu wijn te beschutten tegen temperatuurs-verand. ringen het draagver mogen is 12 ton. Met behulp van eene pomp wordt de ketel gevuld en geledigd bovendien zal zij voorzien zijn van een ventilatie-toestel om de schadelijke gassen te laten ontsnappen. De binnenwand van den ketel zal worden be streken met eene bizondere stof ter voorkoming van ijzerverbindingen. De kosten van den wageu worden begroot op 6500 lire. Mocht deze wagen aan de verwachting voldoen, dan worden door de Maatschappij meer wagens gemaakt. De Engelsche journalisten h e b - beu den naam van razend onbescheiden te zijn. Een reporter (verslaggever of correspondent) ver volgt hem, van wien hij iets welen wil, overal. Geen oogenblik verliest hij hem uit het oog, maar vraagt hem telkens eu over alles eu nog wat, tot in 't onbeschaamde toe. Toen Generaal Sherman door Afrika reisde, werd hij overal achtervolgd door zulk een reporter van den Times, die in last had, misschien ook wel van het Engelsche gouvernement, om de han delingen van den Amerikaan, aan wiens reis po litieke eu strategische bedoelingsn werden toege schreven, na te gaan. Op zekeren dag nu werd dit korte gesprek gevoerd tusecheu den correspondent van Daily News, die zich ook al in de buurt ophield Correspondent. Hoe vindt u Egypte Generaal. Merkwaardig land. Correspondent. Heeft u de graven reeds be zocht Generaal. Neen. Correspondent. Waarom niet? Generaal. Dat zal ik u zeggen. Miju eigen graf hoop ik zoo lang mogelijk te outloopen en graven van anderen iuteresseereu mij volstrekt niet. Correspondent. Maar de graven der Pharao's dan Generaal. Ook die niet. Om u de waarheid te zeggen, is er maar éen graf, dat ik hier gaarne ZOU bezoeken. Correspondent. En dat is, Generaal Generaal. Van den man, die mij op het oo genblik verveelt en reeds lang verveeld heeft. Vau den dag af, waarop dat gesprek gevoerd is, hielden alle mededeeliugeu betreflende Gene raal Sherman's doen en laten in deu Times op. Dezer dagen werd op degewone wekelijksche markt te Purmerend door iemand eene kooi met 10 leeuwerikkeu ten verkoop aan geboden. Door den inspecteur van politie aldaar werden dc bees'jes echter in beslag genomen en spoedig daarna in vrijheid gesteld. Op een dag der vorige week be vond eene vrouw met haar zesjarig kind zich in een spoortrein, die zich tusschen de Duitsehe plaatsen Sangeishausen en Hddrungeu bewoog. Het kir.d speelde onder het rijden met een portierskuop eensklaps ging het portier open en de kleine viel naar buiten. Met een vreeselijken gil wilde de wanhopige moeder haar kind naspringen en slechts met groote moeite slaagden de medereizigers er in haar vast te houden. Toen men later op een on derzoek uitging, vond meu het kind geheel on gedeerd aan den weg zitten. Volgens de Gazette leeft er te P a - rijs een man, die sinds twee jaren geen strotten hoofd meer heeft. Hij rookt, eet, drinkt en ge voelt zich volkomen wel. Uit Chicago wordt medegedeeld, dat het op straat aanvallen en berooven van personen en het inbreken en stelen uit brand kasten daar dezen winter zoo algemeen is, dat men er des nachts niet anders dan goed gewa pend op straat durft komen. De stad is vol roo- verr, dieven en inbrekers. In de laatste zeven dagen voor den 24»ten Januari werden 237 huizen en winkels beroofd, zes brandkasten ge plunderd en zeven personen op straat aange rand en bestolen. Ook werden in denzelfden tijd, in de vijfde politie-afdeeling der stad alleen, drie vrouwen op straat aangerand en daarna op een ledig erf geworpen, waar ze half dood van koude eu ondergane mishandeling werd opgenomen. Er wordt bijgevoegd, dit er nooit te voren zooveel armoede in Chicago was als dezen winter. De Majoor-Commandant der dd. Schutterij te Middelburg heeft, in verband met de ingekomen bezwaarschriften tegen eene inspec tie der schutterij op Zondag 19 Febr., 'e Konings jaardag, bepaald, dat alle leden dier schutterij, die wegens geloofsovertuiging bezwaar mochten hebben om aau de bevolen inspectie deel te ne men, dien dag zullen vrijgesteld zijn, maar daags daaraanvolgend zich aan eene inspectie zullen heb ben te onderwerpen. Een hevige brand heeft ean ge deelte van de Russische stad Sebaatopol in de asch gelegd. Onder de vernielde gebouwen zijn het spoorwegstation, liet postkantoor en het po- litiebureel. Z. H. de Paus ontving etce deputa tie, bestaande uit 700 personen van Carpineto, tijne geboortestad, die gekomen waren om hem geluk te weuscbeu met zijn jubilé en hem voor zijne weldaden te bedanken. De deputatie bood dan Paus producten van Carpineto aan. Uitdagingen tusschen de stu- denten van Bern en hunne collega's van Zurich, hebben daartoe geleid, dat die van Zurich twin tig hunner beste duellisten hebben gezonden. Da ontmoeting heeft plaats gehad in een koffiehuis te Schönau. Eerst te middernacht hielden de rapierduels op en aan den trein van Zurich kwamen in eeu vijftiental rijtuigen, vijftien gewonden met mis vormd gelaat met doeken bedekt. Sommige n der duellisten zijn onkenbaar door de wonden, die zij bekomen heoben. 't Is subliem 1 Op het weldadigheidsbal der Pransche kolonie te St. Petersburg heeft Don derdag II. een kostuum, half moeijik (Russische boer) half Franech markies, een groot enthu- sia8me verwekt. Dwars over het kostuum was in goud gestikt: „Eendracht maakt macht." De familie Trenti te Piacenza, in Italië, bewaarde sedert tal van jaren een oud geweer, eeu erfstukje, dat door een der voorva deren uit den veldslag aan de Trepia, die in 1799 plaats vond, was medegebracht. Het geweer bevond zich steeds, met andere wapenen, tegen den muur van eene kamer en werd dezer dngen van zijne plaats genomeD, omdat een liefhebber van oudheden er een zeer hoog bod voor deed. Die man bekeek het wapen van alle kanten, toen plotseling een zware knal en een vresselijke gil weerklonk. Het geweer, dat in 89 jareu niet was aangeraakt, bleek geladen te zijn geweest. De lading had een jong kind, dat zich in de kamer bevond, getroffen en 't arme schepsel stierf bijna onmiddellijk. Te Hazelton, in Pennsyiranië (Ver- Staten) zijn 10 menschen bij een brand om het leven gekomen. Die brand ontstond door eene vechtpartij, waarbij de lamp omvergeworpen werd, en de vlammen verspreidden zich zoo snel, dat de meesten van het gezelschap niet konden weg komen. Zes mannen redden zich door uit de ven sters te springen. Zij bekwamen ernstige wonden. Bij Rübeland, in het Hartsgebergte waar onlangs eene uieuwe grot, de Hermanns Höhle, werd ontdekt, welke veel grooter is dan de Baumanns- en Biels-Höhle, is nu nog eene grootere grot ontdekt, welke 120 meter lang moet zij». Aan een Londensch burger is door het gerecht eene schadevergoeding vau 130 (f 1560) toegekend, wegens verwondingen, welke zijne vrouw bekwam bij het glijden op de baan van de „Internationale Tobogganing maatschappij" in het Glazen Paleis, door een ongeluk, dat «oor- komen had kunnen worden door betere voorzor gen van die maatschappij. Er was slechts eene schadevergoeding van 100 geëischt. De Nederlandsche Protectionis- tische Vereeniging ia thans gevestigd eergisteren zijn te Utrecht de statuten vastgesteld. Het hoofd beginsel, in art. 2 vervat luidt //De taak der Vereeniging is: bescherming van het landbouwbelang in den ruimsten zin, zooveel mogelijk in aansluiting aan het streven tot pro tectie door de iudustriëele vereeniging." Het lidmaalschap zal ten hoogste f 1 bedragen. Aangaande den ziektetoestand van dr. W, J. P. Nuyens te Westerwoud wojdt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2