«INNKSUi ANüi afhankelijk yau de zee, en gelukt het ons den weg door de lucht te gebruiken gelach dan zal er einde zijn aan de tegenwoordige bezwaren. De groote reeder te Hamburg, Woermann, kreeg vervolgens het woord. Dat de post niet meer uitsluitend over Ostende, maar thaus ook over Ylissiugeu verzouden wordt, zoo verklaarde deze is werkelijk eene verbetering van onze getneeuschap met Engeland. Maar ik zou willeu vragen, of het niet mogeljjk is de verzending nog meer te doen plaats hebben over Dover naar Calais, want dat is de kortste weg ter zee en biedt voor de post de grootste zeker heid aan. De grootere zekerheid, welke de weg over Vlissingeu aanbiedt, in verge lijking met dien over Ostende, is nog steeds niet voldoende. Ondanks deze verbetering, is in de laatste maanden de Engelsche post vrij dikwijls öf te iaat aangekomen of geheel uitgebleven. De Heer Stepkau gaf op deze opmerking ten antwoord: De weg over Dover eu Calais is wel de kortste, maar niet de gemakkelijkste. De vaart door bet Kanaal is, in vergelijking met die op de volle zee, zeer gevaarlijk. Niet bet minst door de groote hoeveelheid schepen, die zich op be paalde tijden in het kanaal bevinden, is de overvaart blootgesteld aan vertragingen en gevaren. Bovendien zouden wij afhan kelijk worden van de Fransche besturen, bij het gebruik maken van de Fransche spoorwegen, op het stuk van de transito rechten en van den expeditie-dienst, eu wij zouden dan te maken hebben met twee lauden van doorgang, nl. Fraukrijk en België. Het is reeds thans zeer moeilijk, alle factoren, met welke wij bij het transito- verkeer te rekenen hebben, ouder een hoed te brengen. Fraukrijk richt het verkeer hoofdzakelijk in naar den loop der treinen vaü Parijs, en zou wel moeilijk te bewegen zijn, daarvan af te wijken. Nu het Neder- landsche bestuur in bereidwilligheid zóó ver gegaan is, van ons toe te staan, dat de Duitsehe ambulante postwagens tot Vlis singeu loopen eu onze eigen beambten de post daar in ontvangst nemen, eu deze gedurende den geheelen rit door Nederlaud kunnen bewerken, mocht ik dit voordeel boven de onzekere toestanden in geval de post door Fraukrijk gaan zou, niet onge bruikt laten. De Rijksdag verklaarde zich met deze inlichtingen tevreden, en heeft de posterij- begrooting goedgekeurd. Bij de verdere beraadslagingen heeft de Regeering medegedeeld, dat er tusschen Duitschlaud en Noord-Ameirika onderhan delingen zweven over eene nieuwe regeling van den iuvoer en van de heffiug van rechten van oleomargarine eu kunstboter. GEMENGDE BERICHtËN~ Door een dienaar des gerechts werd de jeugdige avonturier weer huiswaaits gebracht. Op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken worden de gemeentebesturen aangeschreven, dat het wenschelijk wordt geacht, dat de bezorging van oproepingsbriefjes voor de verkiezingen, evenals tot dusverre, in den regel geschiede door gemeente-ambtenaren, en slechts voor zooveel noodig door de post. "Wierd de toezending over de post algemeen aangenomen, ophooping van brieven en dienten gevolge vertraging in de bezorging, ware te vree zen. Als katholiek candidaat te Bergen-op-Zoom is gesteld de Majoor Wilkens te Delft, en te Oosterhout de Notaris Borret te 's-Hage. Door den centralen anti-revolutionnairen kiezersbond in het kiesdistrict Beverwijk is tot candidaat gesteld de Heer W. Hovy, lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Als candidaat van de centrale katholieke kies- vereeniging wordt genoemd Mr. J. A. N. Tra- vaglino, te Amsterdam. Door de gezamenlijke afgevaardigden der B. K. Kiezers van het district Doetinchem is tot candidaat voor de Tweede Kamer voor dat district gekozen Mr. F. Vos De Wael, aftre dend lid. Uit Eraneker wordt geschreven, Men kan aannemen, dat de samenwerking tusschen de antirevolutionnairen en de Katho lieken in dit district volledig tot stand is ge komen. Immers heeft de antirevolutionr.aire kiesvereeniging Nederland en Oranje voor de aanstaande verkiezing van een lid van den ge meenteraad vacature Land tot candidaat gesteld den Heer B. O. Ensink (Katholiek). De Boomsch-Katholieke kiesvereenigingen in dit district daarentegen komen niet met een eigen candidaat-, maar hebben voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer den candidaat der anti-revolutionnairen, den Heer L. W. De Vries te Minnertsga, overgenomen. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te 's-Hage, heeft met alge- meene stemmen besloten, over te nemen den candidaat der B. K. kiesvereeniging, Baron Mi- chiels Van Verduynen, vermits genoemde kies vereeniging zich had. laten vinden tot het over nemen van den Candida .t, die door Nederland en Oranje zou worden gesteld. Nog werd het Bestuur gemachtigd, voor de derde plaats over te nemen den te benoemen candidaat van de kiesvereeniging Vaderland en Koning, ingeval genoemde kiesvereeniging mocht besluiten den heer L. J. S. Van Kempen van N. en O. over te nemen, en besloten in een ander geval naar omstandigheden te behandelen. Mr. F. J. A M. Beekers is ojmieuw tot candidaat geproclameerd van de B. K, centrale Kiesvereeniging in het district Haarlemmermeer. In strijd met de berichten omtrent het stel len van een en denzelfden candidaat door anti- revol. en B. Katli. voor het district Katwijk, deelt men mede, dat Vrijdag 24 dezer eene vergade ring der B. Kath zal worden gehouden, om een B. Kath. candidaat te stellen. Door het bestuur der B. K. Vereeniging Recht en Orde wordt met den heer Mr. O. J. E. Baron Van Wassenaer Catwijck onderhan deld over zijne eventueele candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bij de aan staande verkiezing in het district Leiden. In het kiesdistrict Oostburg is door het B. K. comité d-i Heer Dr. Schaepman candidaat ge steld voor de a. s. Tweede-Kamerverkiezing. In de te Osch gehouden vergadering der kiezersvereeniging Noordbrabant, afdeeling Grave, is met algen? eene stemmen candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer op Dinsdag, 6 Maart e. k., de heer Mr. J. J. I. Harte, advocaat te Ansterdam. Ook is met overgroote meerderheid besloten tot aansluiting bij den algemeenen hond van B. K. Kiezersvereenigingen in Nederland, De Baad der gemeente Eist (Betuwe) heeft op een adres van den Weleerw. Heer II. B. Bodifee, Kapelaan te Eist, om alsnog op de kie zerslijsten te worden gebrachtmet 5 tegen 4 stemmen besloten gunstig te beschikken. De Burgemeester had voorgesteld afwijzend te be schikken. In de Tweede Kamer heeft de Heer San ders verlof gevraagd voor eene interpellatie over de voornemens der Begeering omtrent de in diening van eene telephoonwet. De Heer Van Kerkwijk bestreed de verlof-verleening, welke geweigerd werd met 40 tegen 21 stemmen. Bij het voortgezet debat over de subsidie in zake de Berkel-verbetering nam de Begeering over een amendement-Meesters om de subsidie van hoogstens 31/2 ton toe te staan, met open stelling van de gelegenheid om de plannen tot verbetering alsnog te wijzigen. Een amendement-Van der Eeltz (de subsidie verminderen tot hoogstens 2L/2 ton) werd ver worpen met 34 tegen 31 stemmen. Een amen dement-Van Pallandt (jaarlijksche subsidie van ƒ14,000 werd verworpen met 50 tegen 10 stemmen. Artikel 1 werd daarna verworpen met 25 tegen 11 stemmen. De Minister vroeg schorsing van het debat. De consul der Vereenigde Staten te Sivas in Aziatisch Turkije gewaagt, waar hij de verschillende soorten van grondbezit in zijn district beschrijft, zooals staatsgronden, particu liere landen, gronden behoorende bij opeubare gebouwen enz.Vau nog een bizouderen eigen- domstitel, mevat genaamd, die op zeer eigenaar dige en echt Oostersche wijze wordt vastgesteld. Het betreft de strooken grond, tusschen de gren zen der dorpen gelegen. Het beginsel is namelijk, dat de weidegrond van een dorp zich, ter voor koming van twisten tusschen bewoners van ver schillende dorpen, niet verder dan zekeren afstand mag uitstrekken. Oin die grens te bepalen, be stijgt een der mannen uit het dorp de minaret (ter moskee en schreeuwt zoo bard als hij kan. Het punt waar zijne stem niet meer gehoord kan worden is dan de grens van het dorpsgebied. Inmiddels doet ook op dezelfde wijze de hardste schreeuwer van het naburige dorp zijn b.:st. Het land tusschen beide puuteu is mevat en behoort aan den Staat. Naar men uit Kopenhagen be- richt, is op alle Deeusche Spoorwegen het verkeer gestremd door sneeuw. Ook op vele spoorwegea in Spanje eu in Erauk- rijk is het verkeer gestaakt wegens de sneeuw. Ia den Alpeudas Kouset (dep. Dröaie) is een toevluchtshuis voor reizigers door eene lawine be dolven. Zeven menscheu kwamen daardoor om het leven. Ook elders vielen dergelijke ongelukken voor. Bij de loting te Steen w ij k gehou den, heeft een der lotelingen het nummer uit de bus getrokken dat een zijner iiuisgenooten een dag te voren had genoemd als het voor hem bestemde. Merkwaardiger ging bet daar bij de loting in het afgeloopeu jaar. 's Avonds voor de loting ontmoetten een paar vrienden elkander, die beiden den volgenden dag zouden loten. „Wat dunk je van de loting" zegt de eene en omvangt gekschereud vau den andere ten ant woord „Geen gevaar, ik trek het hoogste num mer en dan volg jij." Bij de loting werd de voorspelling volkomen bewaarheid. De twee vrien den trokken de twee hoogste nummers, in de zelfde volgorde als was gezegd. Door de leerlingen van het blin- den-insiituut te Milaan, is voor eenige dagen met zeer goeden uitslag een tooneelstuk opge voerd geworden. Tusseheu de bedrijven werden verscheidene muziekstukken, 0. m. een quartet voor strijkinstrumenten, door een bliude, Domeni- co Vento, gecomponeerd, door hen onder (le luide toejuichingen vau het publiek uitgevoerd. Men schrijft aan de Z. „Het is opmerkelijk, dat de lotelingen van de laatste paar jaren, en vooral ook dit jaar, in lichaamsontwikkeling zooveel vooruit zijn bij die van eeu jaar of zes langer geleden. Bij de loting in Winterswijk was van de 79 jongelieden, die daaraan deelnamen, niet alleen geen een te klein, maar zs waren allen grootcr dan 1.57. een bad zelfs teue leugte met gtëveu- rtdigde breedte vaa 1.858. Ook in andere plaat sen valt de flinke postuur der jongelui op. Hoogstwaarschijnlijk is deze gunstige omstandigheid te wijten aan de goedkoopte van brood en spek sedert de laatste jaren." De tirade „Wel een be wijs voor de gunstige werking van het vrijhan- delsstelse!," bleef achterwege, maar gluurt tusseheu de regels door, zegt De Tijd zeer ter snede. De commissie, belast met der. aan koop van paarden voor het leger, heeft in het begin dezer week ook de gemeente Gent bezocht. Ofschoon er verscheidene paarden werden aan geboden, is er geen enkel gekocht. Een tabaks bouwer, dit. hoorende, zeide Nou da wis ik wel, met de pèerd ta gif niks 'k wol, da z' ons de tebak mar afkochten, anders blieven we daar mê zitte (lan kosten z' alle saldaoten ieder en prenm geve, en aan de saldaoten ien d' Oost ok ieder en goeien, da sol wê goed zien veur de burri- burri." Te Nijkerk is eene keelziekte 0 n- der de kinderen uitgebroken. Het aantal slacht offers is vrij aanzienlijk, daar de ziekte een gevaarlijk karakter heeft aangenomen. In ésn gezin stierven in éene week vier kinderen aan de zoogenaamde croup. H. M. de Koningin en P r i n s e s W i 1- helmina zijn Zondag jl. naar het gerucht wil, weder aan een ernstig gevaar ontsnapt. Terwijl zij zich door de smaakvol versierde straten der residentie lieten rijden, viel eene kleine vlag op een der pairden, waardoor dit schichtig werd en het op loopen trachtte te Zetten. Onmiddellijk toegeschoten hulp voorkwam gelukkig ernslige onheilen, zoodat het Prinsesje, dat een oogenblik natuurlijk angstig was, weinige uren later 9 uur in den avoad ia een gesloten hofrijtuig vergezeld van een kamerheer eu eene hofdame, naar de woning van mevrouw Van Lennepopde Kocinginnegracht reed, waar zij zieh in het afsteken van het vuurwerk verlustigde. Op weg daarheen werd liet Prinsesje in het Voorhout levendig toegejuicht eu begroet met het Wilhelmus." Het broeien van den hals is al even nadeelig als het dragon van op die plaats te nauw sluitende kleedingstukken, daar door deze laatste de bloedsomloop gestoord wordt, wat hoofdpijn, neusbloedingen en andere ziekelijke verschijnselen ten gevolge kan hebben. Vooral bij kinderen is het zeer nadeelig, daar zij op de school bij hun werk meestal in vooroverge bogen houding zitten, zoodat bet bij hen nood- wending bloedsaandrang naar het hoofd moet veroorzaken. In de laatste dagen hebben he r- haaldelijk 111 Spanje geduchte sneeuwstormen ge woed. Uit Madrid wordt van 19 dezer bericht, dat de oudste menschen zich niet kunnen herin neren zooveel sneeuw te hebben zien vallen. In de provincie Bilbao zijn verscheidene spoortreiuen midden iu de sneeuw blijven steken. Op de lijn van Santander werden eenige locomotieven gezon den om den weg te onderzoeken, maar zij moesten terugkeeren. Iu de provincie Leon stond hier en daar (le sneeuw een meter hoog op den spoorweg. Op sommige punten der provincie had zij zelfs eene hoogte bereikt van vijf meter. Wel een bewijs dat erin Ne de r- land uitstekende schutters zijn, vindt men in de verrichtingen te Monaco, van Jhr Mr. J. W. G. Boreel Van Hogelanden, waar hij bij ien der scliiet- concoursen een eersten prijs van fr. 16000 gedreld he-fft met Chevalier K. De Knijff. Genoemde heer was zonder geweer op reis gegaan en had er aldaar voor 3 gulden eeu gehuurd. In (len zoölogisch en tuin te Ham burg bevindt zich thans het tweede levende exem plaar van da Aye Aye, dat naar Europa is over gebracht. (liet ee.ste exemplaar kwam iu 1862 te Londen, in den zoölogischeu tuin.) Het is eene soort van half-aap uit Madagascar en zoo zeld zaam, omdat het een nachtdier is, dat in de dicht ste bamboeswouden woont. Het heet „viugerdier", omdat bet een zeer merkwaardigen dunnen en langen vinger heeft aan de voorste banden, waar mede het als met een stalen werktuig ziju voed sel ouder den bast der boomen wegvangt. Men schrijft aan de Amst. Ct.: Als eene Inzonderheid verdient vermelding, dat op het erf van den landbouwer B., aan den Spaarnwouderweg te Haarlemmermeer, eene put is ontdekt, die niet alleen goed drinkbaar water geeft, maar welks water ook bizondere eigenschap pen schijnt te bezitten. „Eenige deskundigen en doctoren van Haarlem hebben een en ander in oogenschouw genomen en kleine hoeveelheden ter nader onderzoek medege nomen." De tentoonstelling van meuBelen, welke door (le Meubelmakerspatroons-vereeniging te Amsterdam zal worden gehouden, wordt medio Maart geopend. Een Engelsch reeder, Sullivan genaamd, zal gesteund door invloedrijke personen te St.-Petersburg, beproeven eene geregelde scheep vaart tusschen Engeland en Noord-Siberië te openen. Hij beweert een waterweg ontdekt te hebben, welke door den invloed van den Golf stroom vrij van ijs is en loopt tot aan den mond van do rivier de Jenisei. Een vrouwel ij ke suikerfabrikant, zegt de Soerab. Ct. daarvan hoorde men tot dusver zeldeu of nooit. Toch wordt eene suikeronderneming in de na bijheid van Soerabaia feitelijk door eene vrouw une Cliinoiae beheerd zij houdt de kas geeft hare orders aau den Europeeschen machi nist; regelt den rietaanplant met den tuinopziener, bespreekt en beëindigt diverse aangelegenheden met de inlandsche ambtenaren en hoofden, kort om zij is er de baas. De vergedreven zuinigheid, door die matrone in haar beheer betracht, is intusschen oorzaak, dat op die fabriek alles vuil en bouwvallig er uitziet. Een knaap van een jaar of zestien te Middelburg woonachtig, maakte een uitstapje naar Amsterdam, waar familie vau hem woonde. Da ontvangst was niet zeer hartelijk, want men bracht hem naar het commissariaat van politie. Het publick wordt gewaarschuwd tegen zekere vrouw Wolters, die het land afreist en stoelen van latwerk ten verkoop aanbiedt. Gemelde stoelen kosten 5 franks per stuk, welk geld zij bij verkoop in ontvangst neemt. Zij komt later terug, voorgevende het een of ander aan deu stoel te moeten veranderen, die zij alsdan meeneemt, en niet weer terugbrengt. De briga dier der maréchaussee te Gulpen, stelde Vrijdag een onderzoek naar haar in, maar toen was zij reeds van daar verdwenen. Men kwam tevens tot de ontdekking, dat men met eene bekende der justitie te doen had, welke nog 6 maanden zit ten te goed heeft. In de stad Mount Vernon (in den staat Illinois ziju door een typhoon ongeveer 500 huizen min of meer zwaar beschadigd. Tijdens den storm brak er brand uit, die een groot ge deelte der stad in de asch legde. Het aantal dooden wordt op 29, dat der verwonden op meer dan 100 geschat. De schade wordt geraamd op een half milliosn dollars. De vereeniging Eigen Hulp a 1- hier, aldus schrijft men uit Breda aan Het Centrum, dia reeds den winkeliers een doorn iu het oog is en heel veel kwaad bloed heeft gezet, is thans van plan bij hare uitgebreide winkel nering, pensioenfonds enz. eene begrafenis-vereeni- ging op te richten of liever uit haar midden eene commissie te benoemen, om lijken goedkoop te begraven. Keeda heeft zij een paar dooden ten giave gevoerd, dat natuurlijk een koopje was. Men weet, dat onlangs Generaal Meijer c. s. het verzoek aan den Baad richtte om de voorwaar den te weten tot het begraven op het nog on gebruikte gemeente-kerkhof, welke doodenakker waarschijnlijk die van Eigen Hulp zal worden. Wij geven genoemde Vereeniging in overweging als initialen te gebruikeneen doodshoofd tus seheu een koffietrommel en eene theebus. Te Carste Brian z a (Italië) is te n- gevolge van het vallen van een hang-petroleum- lamp braud ontstaan in eene groots katoenspin nerij, die geheel iu de asch is gelegd. 200 werk lieden ziju hierdoor op eens geheel zonder werk. De schade wordt op 700 duizend lires gesteld. Op eene pachthoeve te Welsville, in Noord-Amerika, bewoond door den land bouwer Brinke en zijn tachtigjarigen schoonvader Samuel Lrkit, vond dezer dagen een akelig voor val plaats, De oude mau had de vaste gewoonte om des avonds, voor het naar bed gaan, naar het varkenshok te gaau kijken of daar alles in orde was, en hij had dit op zekeren avond we derom gedaan, toen het opviel dat bij zoo lang uitbleef. Zijn schoonzoon ging naar hem zoeken en vond tot zijne ontzetting het gruwelijk verminkt lijk van den ouden man in het hok liggen, waaraan de varkens zich tegoed deden. Men ver onderstelt, dat de ongelukkige uitgegleden en gevallen is, zich niet heeft kunnen oprichten en toen door de varkeus is aangevallen. Het lichaam had geen menschelijke vorm meer en een groot deel er van was reeds opgegeten. De Congo - munt is in omloop. Aan da eene zijde draagt de munt: het borstbeeld van Koning Leopold II met deze woorden „Leopold II B. d. Beiges, Souv. de l'Etat iudép. du Congo". Aan de keerzijdehet wapen van België en het schild van de Congo, met de zinspreuk: „Travail et Pro- grès". Aan dezelfde zijde is de waarde van het muntstuk eu het jaartal vau de uitgifte vermeld. De voornaamste handelshuizen te Amsterdam en te Botterdam hebben, als koop lieden, iudusiriëelen, reeders, bankiers, assura deurs, alsook als aandeelhouders en obligatiehou ders van de Panama-kanaalmaatschappij een adres gericht aan den heer Ferdinand De Lssseps, voor zitter dier maarschappij, waarin zij hulde brengen aan zijne werkzaamheden als zoodanig. In het dorpje Limone, aan het Gar- dameer, wordt het electisch licht sedert eenigen tjjd met goeden uitslag aangewend tegen de smok kelarij, die op groote schaal op het meer wordt gedreven. De uitwerking vau het licht is verras send, daar zelfs kleine vaartuigen, ook al bevin den zij zich aau den tegenovergestelden oever, een afstand van 2V2 kilometer, zoodanig verlicht worden, dat zij de waakzaamheid der kommiezen niet ontgaan. Ook de Koning van Spanje isziek. Z. M, kiijgt namelijk tanden. Een lid van den Italiaanschen Senaat, de Heer Del Giudice, zal zich eerstdaags wegens eene aanklacht van oplichterij tot een bedrag van 68000 lires, ten nadeele eener jonge dame, voor de rechtbank hebben te verautwoorden. De som, welke bet geheele vermogen der ionge dame, eene wees, uitmaakte 011 welke hem slechts op ziju dringend verzoek werd afgestaan, nadat hij haar zijne fiuanciëele omstandigheden met de fraaiste kleuren had afgemaald, werd door hem gebruikt om zijne schulden, de gevolgen van mis lukte spccuiatiën, te dekken. Een ander lid van den Senaat, zekere Perse- vini, heeft zich schuldig gemaakt aan onzedelijke handelingen, tengevolge waarvan hij reeds her haalde malen, doch te vergeefs, uitgcuoodigd werd ziju ontslag te nemen. Thans is eene commissie uit den Senaat afgevaardigd om deze zaak te on derzoeken. In het Belgische plaatsje Neuf- chateau is eene vrouw van vreugde gestorven bij het begroeten van haar oudste zoon, die iu de loling voor den krijgsdienst een hoog nummer bad getrokken. Haar mau blijft achter met 13 kiuderen, waarvan het jongste éen jaar oud

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2