N IE WE IV». 1210. Zondag 26 Februari 1888. 13de Jaargang. [Ierland. Eene les Nederland. voor B U i T E VLA X 0. Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland >1,80 Afzjuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. Van 16 regels.30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Als meu in de Eugelsehe bladen leest wat zij over de Ieren schrijven, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat er geen slechter wezens op aarde zijn. Ieder begrijpt echter, dat daarbij de Engelsche zelfge noegzaamheid en de eeuwenoude afkeer van Ierland, eene zeer groote rol vervullen. Men kan de Eugelscbeu, hoe braaf zg ook mogen wezen, volstrekt niet gelooven als het de Ieren geldt. Niets natuurlijker dan dat wederkeerig, alzoo van de zijde der Ieren, weiuig liefde jegens Engeland wordt getoond. Die wederkeerige antipathie wortelt in de historie. Naar waarheid mag verklaard worden, dat Ierland door Engeland wordt verdrukt en mishandeld. En nu erkennen wij gaarne, dat daarin verandering ten goede kwam, dat eenig onrecht verdween, maar met dat al bluft bij de Ieren de herinnering aan vroegere grievende miskenuing'bestaan, ter wijl vooral de landbouwgrieven nog vol- strekt niet zijn weggenomen. Ierland wordt, op dit oogenblik bestuurd door dwangwetten; het land staat feitelijk buiten het c/emeene recht. Zulk eeu toestand noemen wij onhoudbaar al schijnen de bovendrijvende partijen (die der Tones en der liberale Unionisten) daar volstrekt geen kwaad in te zien. Bij de verschillende veldtochten, die tegen Iemand werden ondernomen, namen de veroveraars een deel van den bodem en schonken dien als overwonnen land aan adellijke Eugelschen weg. Dat gunstbetoon kwam den armen Ieren natuurlgk zeer duur te staan, want hun wettig eigendom werd, zonder eenige schadeloosstelling, onteigend. Die Engelsche Lords kwamen niet m Ierland wonen, doch lieten hunne Iersche goederen door administrateurs beheeren. Gelijk zich deuken laat, liet dat beheer ontzaglijk veel te wenscbeu over. De boereu of pachters werden uitgemergeld en de ad ministrateurs deden uitstekende zaken Een beroep op de billijkheid van de grondeige naars; gelijk dat in gelijksoortige gevallen als de pachtheer te naderen is, dikwerf met goed gevolg wordt gedaan baatte met, of liever kon niet eenmaal plaats hebben. Men beselt lichtelijk welke verhoudingen werden geboren. Er ontstond eene positie in Ierland, welke misschien nog het best valt te qualificeeren met de woorden: voort durend agrarisch lijden. Bg dat lgden voegt zich nog een ander, hetwelk wij wel in de eerste plaats hadden mogen noemen. De overgroote meerderheid der Iersche bevolking beljjdt den katholieken godsdienst en deswege werd zij door het onverdraag zame Protestautsche Engeland ontzettend vervolgd. Waarheid bovenal, en daarom moet er kend worden, dat, ten aanzien der religie, de vrijheid der Ieren thans met meer wordt geschonden. Maar door de veelzijdige ver- FE UIL L E T O N. palos de mogtjer. (Slot volgt). ABONNEMENTSPRIJS h2e?" AG-ITE MA WON AGITATE. niimiiT. PRIJS DER ADVERTENTlfiN Uitgevers: KÜPPEES LAUREf. (Eene Adaluzische vertelling.) Vervolg //Dat is zeker een baartje, antwoordde Agnus, terwijl bij bet tusscben vinger en duim nam, dat van u afkomstig is, want bet is een viou- wenboar. En ik zeg, dat bet van u afkomstig is, want het is een mans baar.// z/Van mij? en ik draag niet zulke lange baren!// //En ik niet zulke korte!// «Maar omdat bet de kleur van uw hoofdhaar beeft //Wel neen de mijne zijn van een veel don kerder blond!" Fn de mijne zlJn bruiner.// "nlloe. kan je nu iets, dat zoo klaar en duide lijk is, toch loochenen?" drukking is er kwaad bloed jegens Enge land gezet, dat niet gemakkelijk te ver wijderen is. De agrarische toestand is bijna nog on veranderd. Wel heeft men bij de wet ge tracht eene verbetering aan te brengen, doch afdoende was zij niet. Naar ons inzien zou de rechtvaardigheid medebrengen, dat den Ieren hun land werd terug gegeven en dat de Staat daarvoor aan de eigenaars schadeloosstelling toekende. En nu zeggen wel velen als er onrecht tegenover de Ieren is geschied, dan is dat verjaarddoch die redeneering gaat hoog stens in theorie, niet in de werkelijkheid op. Ierland was niet een overwonnen land in den gewonen zin. De Ieren stonden op omdat zij zich gekreukt meendenmaar volgens de eigen opvatting der Eugelschen, behoorden zij tot liet Rijk, maakten zij eeu deel daarvan uit. Aan oproerige onderdanen worden, als de opstand bedwongen is, allerlei straffen op gelegd; wij hebben echter nog nooit gehoord, dat men hun land en goed ontnam. Oor logsschatting in grondeigendom eischt men van eigen onderzaten niet. De tuchtiging moet in eene andere richting geschieden. Aangenomen nu, zooals wij doen, dat er groot onrecht jegens de Ieren geschiedde, kan men niet beweren, dat dit ook verjaart. Al zou dat (wij herhalen het) naar streng recht zijn vol te houden, men gaat daarvan niet uit in een beschaafd land. Engeland heeft er immers zelf bet grootste belang bjj, dat de Ieren tevreden zullen leven. Door de Ieren wordt nu, teneinde van beter conditie te worden, eene eigene volks vertegenwoordiging begeerd. Het stelsel waarvoor zij strijden, heet homerule. Het komt ons voor, dat de Ieren ten volle recht daarop hebben. Na eerst tot de tegenstanders van dat systeem behoord te hebben, kwam Gladstoue, een waarlijk be kwaam Staatsman, tot de overtuiging, dat het niet aanging, langer aan Ierland te weigeren, wat het in dit opzicht vroeg. Toen Gladstone dien stap waagde, werd hij met verontwaardiging een verrader van Engeland3 belangen genoemd. Het meest verbitterd waren de oud-liberalen (de Whigs), die zich nu de uuiouistische liberalen noem den, alzoo liberalen, die de volstrekte een heid tusscben Ierland en Engeland niet willen opgeven. Tot recht verstand van hunne houding diene men te weten, dat onder hen de meeste eigenaars van Iersche landgoederen worden gevonden. Hunne po litiek wordt dus bepaald door hunne beurzen. De tegenwoordige Regeering kon bij baar optreden niet regeeren, meende zij, zonder hulp der Ieren. Onder den invloed van die opvatting deed eeu der leden van het Ka binet, Lord Churchill (thans reeds afge treden), allerlei beloften aan de bome-rule- partij. Toen echter de verkiezingen nogal mee 'vielen en de Regeering zich kon staande houden, als zij maar de hulp had der oud liberalen, werd aan die belofte niet meer gedacht. Lord Churchill ontkende zelf ver- //Nu nog mooier, wou je me dan voor blind doen doorgaan?// „Weetje wel, datje onuitstaanbaar bent, Agnus?// „Weet je wel, dat Agnus wel eens een eind hout kon nemen, om u //Zou je dat durven, lummel.1" //Wat zeg je daar?.Zit bet zoo! Arme Colomba! Ze was de dochter van een magisterhaar man schudde haar als de jas van haar schoonpapa, daags voor een plech- tigen feestdag. Een uur daarna ging de ongelukkige met de haren in wanorde en roodgeschreide oogen hare lotgevallen verti llen aan hare peettante, de doch ter van een alguazil. De vrouw van den alguazil trok onmiddellijk partij voor haar petekind, dat om een haar een pak »laag gekregen had; de alguazil nam de verdediging op zich van den echtgenoot; de ge moederen werden verhit, de hitte veroorzaakte de grootste spanning de stok maakte allerlei wiskunstige figuren in de lucht en de senora ontving eene dracht slagen. metel, dat hij haar ooit iu zijn overleg met de Iersche partijleiders had gedaan. Gladstoue en zijne aanhangers blijven echter pal staan. De stembus was, bij tus- schentijdsclie verkiezingen, hun niet ongun stig. Werd het Parlement ontbonden, dan zou het zeer waarschijnlijk wezen, dat de partij van Gladstone en de Ieren de meer derheid zouden verwerven. De Ieren vragen als minderheid om recht. De Tories en de Unie-liberalen weigeren dat. Het gevolg is voortdurende onrust iu Ierland; terwijl telkens op zich zelve hoogst afkeurenswaardige misdaden worden bedre ven. Tegen die overtreding van Gods wet heeft Z. H. de Paus meermalen geprotes teerd ook tegenover de Iersche qnaestie nam hij eeu verzoenend standpunt in. Maar van bepaalde inmenging in den strijd ont hield het Hoofd der Kerk zich wijselijk. Ierland verlangt vrijheid en recht. De minderheden (te zamen feitelijk de meer derheid der natie) hebben ook in Neder land daaraan behoefte. Daarover een vol gend maal. Bij den Rijksdag zijn in behandeling ge komen de voorstellen der Heeren Muukel en Rintelen. Beide voorstellen hebben ten doel het verleenen van schadevergoeding aan personen, die onschuldig veroordeeld en gestraft zijndoch in dat van den heer Rintelen werd tevens voorgesteld eene wij ziging iu de hepaliugen op nieuwe be handeling van strafzaken, waarin een vonnis was uitgesproken. Deze wijziging kwam hierop neder, dat vóór de nieuwe behan deling de onschuld van den veroordeelde moest worden geconstateerd. Dit punt is na eenig debat verworpen. Wat liet ver leenen van schadevergoeding betreft, daar omtrent was de Heer Windthorst, na al hetgeen vroeger daarover reeds was ver handeld, overtuigd dat de Regeering zich niet er mede zou vereeuigen. Hij achtte het evenwel wenschelijk, door den Rijksdag het beginsel te zien vaststellen, dat aan onschuldiggestrafteu schadeloosstelling moet verleend worden. Daarop werden de op dit punt overeenstemmende voorstellen na verwerping van eenige amendementen aan genomen. Naar gemeld wordt, heeft de Kroonprins zich in de laatste dagen voornamelijk bezig gehouden, behalve met het samenstellen van zijn testament, met een staatkun digen uitersten wil, bestemd voor zijn zoon Prins Wilhelm, voor het geval zijne hoop op herstel niet mocht verwezenlijkt worden. Daar de wond der operatie nagenoeg geheel genezen is, keert professor Bergmann waarschijnlijk dezer dagen naar Berlijn terug. Prins Lodewijk van Baden, de 23 jarige tweede zoon van den Groothertog van Baden, die te Preiburg studeerde, is daar eergisteren plotseling aan eene longon tstekiugbezweken. Onderscheidene Fransche bladen voor spellen tegen Donderdag den val van het Peettante en peetkind liepen toen naar de vrouw van den notaris om den twist beslecht te krijgen; mevrouw verklaarde zieli voor, mijnbeer verklaarde zich tegen en de vrouw van den notaris ontving ook een praebtige bastonade. De drie geslagenen gingen toen gezamenlijk op naar den constitutioneelen Alcade. Daar bad eene herhaling van de voorgaande scènes plaats; be scherming en steun bij de Hooggeboren Vrouw alcades eind-resultaat: eene vierde vrouw, die geslagen werd en niet tevreden was. Zoo ging bet ook met de doctores, de apothekeres en alle senora's op es. Toen de notabelen bet voorbeeld gegeven had den, wilde de gewone man in 't minste niet achterblijven; naaisters en modisr.en, scboenmakers- en kleermakersvrouwen, kroeghoudsters en water- draagsters schaarden zich beurt om beurt bij de partij van de vrouw des kosters en bezegelden bun geloof, zoo niel met bet bloed harer aderen, dan toch met striemen en blauwe plekken. De stad bood dien avond een treurig schouwspel van gekneusde hoofden, armen, beenen enz. enz. Ministerie Tirard en zijne vervanging door een van Floquet. De begrootiugscommissie wenscht namelijk het bedrag der geheime fondsen teruggebracht te zien van 2,000,000 op 800,000 fr., torwijl de Regeering min stens 1,600,000 beweert noodig te hebben. Indien laatstgenoemde som niet wordt toe gestaan zou bet Ministerie aftreden. De rechterzijde wenscht slechts 600,000 fr. te zien toegekend. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat Oostenrijks antwoord op de voorstellen van Rusland met betrekking tot Bulgarije naar Berlijn is verzonden. De Times zegt, dat de door Rusland voorge stelde maatregelen vernietigen wat bestaat, zonder er iets voor in de plaats te stellen men heeft het recht aan Rusland te vragen, wat zijne denkbeelden omtrent den lateien toestand zijn, waaromtrent voorafgaande overeenstemming van Europa volstrekt noodzakelijk is. Uit St. Petersburg meldt de Timesdat verschillende Russische bladen Duitschland van dubbelhartigheid beschuldigen. De Daily Chronicle verneemt uit Rome dat de Hertog van Norfolk aldaar de ouder handelingen tusscben Engeland eu Z. H. den Paus voortzet, en daarvoor nieuwe instruc- tiën van het Engelsche Kabinet heeft ont vangen. Volgens berichten uit Weenen zal Kalnoky naar Pest terugkeeren om een nieuw onderhoud met den Keizer te hebben. Naar uit Weenen en Sofia gemeld wordt heeft de krijgsraad zoodauige maatregelen genomen, dat het geheele Balgaaische leger binnen den tijd van 14 dagen kan worden gemobiliseerd. Aan de verschillende spoorwegstations tusscben Kieff en Odessa liggen tien mil- lioeu poed graan en zeven inillioeu suiker welke nog niet verzonden konden worden omdat het troepenvervoer alle goederen wagens iu beslag neemt. Het officiëele Russische regeeringsblad bevat een communiqué, in hetwelk wordt gezegd, dat de Regeering eiken maatregel van geweld in Bulgarije van de band wijst. Het communiqué gaat uit van het tractaat van Berlijn, als de erkende grondslag van de regeling der zaken in Bulgarije, eu als de eenige internationale waarborg tegen eene omverwerping van die regeling. Van dit standpunt heeft de Regeeriug den gang van zaken sedert het aftreden van Prins Alexander gadegeslagen. De Regeering heeft daarom geweigerd Prins Ferdinand te erkennen, en getracht de overige mogendheden over te halen zich in denzelfden zin te verklaren. Met het oog op den algemeenen wensch dat er een einde kome aan den veront rustende toestand waarvan de hoofdoorzaak in Bulgarije is, acht de Regeering zich ver plicht eene poging te doen om de mogend heden over te halen eene verklaring af te leggen betreffende de onaantastbaarheid van het tractaat van Berlijn in zake Bul garije, en betreffende de noodzakelijkkeid dat een wettelijke toestand in het leven worde Toch was de goedigheid en minzaamheid dier lieden zoo groot, dat weinige dagen daarna alles vergeten was en een jaar ging voorbij, zonder dat cr in bet land een //als// of een //maar// was geweest. Op den dag der verjaring van den huwelijks- storm zaten de engelachtige Colomba en de zachtmoedige Agnus samen hun morgen-chocolade te drinken, evenmin eraan denkende om ruzie te krijgen als de duivel eraan dacht om zich te bekeeren, toen der jeugdige kosterin een bijna onmerkbare glimlach op het aangezicht speelde. Toen haar man vroeg, waarom zj) lachte, luidde haar antwoord //och, om niets.// //Het moet toch wel om iets zjjn,// meende de koster. //Och, eene onnoozele nietigheid.// //Zeg maar op, waarom, en wij zullen samen lachen.// //Weet je nog wat heden juist een jaar ge leden is gebeurd?//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1