binnenland" geroepen. Op grond van zoodanige ver klaring zouden de mogendheden den Sultan bewegen den Coburger niet als wettigen Regent maar als usurpator aan te duiden. GEMENGDE BERICHTEN. Bulgarije heeft zijn bestaan en zjjne vrij- heid aan Rusland te danken; in de ver wijdering van den usurpator zou Rusland eeue oprechte tegemoetkoming zien. Rusland zou in geen opzicht inbreuk willen maken op de bjj tractaat geregelde vrijheid van Bulgarije. Wil het Bulgaarsche volk dit inzien, dan zou elke vreemde inmengiug overbodig worden en de aanstelling van den toekomstigeu vorst geschieden in over eenstemming met het tractaat. Door de katholieke kiesvereeniging in het distriet Almeloo is de Heer Mr. W. C. J. J. Cre- mers candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In eene vergadering der R. K. centrale kiesvereeniging te Beverwijk, bijgewoond, door 190 kiezers, werd tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld de Heer Mr. J. A. N. Travaglino, advocaat te Amsterdam. In de vergadering van het bestuur der R. K. centrale kiesvereeniging van het district Enk huizen, met de afgevaardigden van de verschil lende gemeenten of parochiën gehouden te Wog- num, is met algemeene stemmen tot candidaat als lid voor de Tweede Kamer gesteld de Heer W. Bos, Burgemeester van Oudorp. Door de afdeeling 's-Hertogenbosch der kiezersvereeniging //Noord-Brabant// is tot can didaat gekozen de Luitenant-Generaal P. G. J. Yan der Schrieck. Eecige kiezers hebben den Heer Mr. A. F. X. Luyben aldaar candidaat gesteld. De R. K. kiesvereeniging Gelijk Recht, te Sneek, heeft den heer W. M. Oppedijk candi daat gesteld. Te Stratum had Dinsdag eene drnk be zochte vergadering plaats van de afdeelingen der kiesvereeniging Noord-Brabant, Eindhoven en Helmond en omstreken, welke ook door de af gevaardigden van het oude dubbele kiesdistrict Eindhoven, de heeren mr. A. Van Baar en dr. P. J. E. Vermeulen, werd bijgewoond. Nadat door beide afgevaardigden het woord was ge voerd over den staatkundigen toestand des lands, en zij hunne denkbeelden over de hoofdvragen van den dag: belastingstelsel, bescherming, sociale quaestie, defensie enz. kortelijk hadden medege deeld en toegelicht, werden beiden bij acclama tie opnieuw candidaat gesteld; Mr. Van Baar voor het nieuwe district Eindhoven, Dr. Ver meulen voor Helmond. Tevens werd op voorstel van het bestuur, insgelijks bij acclamatie, be sloten zich af te scheiden van de kiesvereeni ging Noord-Brabant en twee zelfstandige ver- eenigingen te vormen, welke den naam zullen aannemen van Katholieke Kiesvereeniging Eind hoven en Katholieke Kiesvereeniging Helmond. De katholieke kiesvereeniging in het kies district Wijk bij Duurstede heeft Dr. H. J. A. M. Schaepman candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld. Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal op Zondag 4 Maart eene lezing houden te Alkmaar des 's namiddags en te Beverwijk des avonds. In de Tweede Kamer heeft bij den aan vang der behandeling van het ontwerp ter over eenkomst omtrent de Indische Paketvaart de Min. Heemskerk verklaard, dat hij en de Min. van Marine bereid waren het ontwerp te ver dedigen, daar de Min. van Kol., aan catharale koorts lijdende, het bed hield. De Heer Keuchenius vond hierin aanleiding om eene motie tot uitstel voor te stellen, te meer omdat de zaak zoo overhaast behandeld was dat belanghebbenden geen kennis van stuk ken hadden kunnen nemen en de toelichting zeer onvolledig was. De Heer Van der Loeff en de Minister be streden het uitstel, hetwelk verworpen werd met 33 tegen 20 stemmen. Er werd weder een algemeen debat geroerd. Bij de discussie over art. 1 bleek de bedoe ling duidelijk om met de heeren Boissevain c. s. te contracteeren. De Heer Keuehenius kwam er tegen op dat dit niet duidelijk werd uitgedrukt. //Dat riekt naar kwade trouw of misleiding, eene opmerking, waartegen de Minister prote steerde. Een amendement-/f«ic/i«/im,s om het contract door den Minister van Koloniën in plaats van door den Gouverneur-Generaal te doen sluiten, werd verworpen met 46 tegen 12 stemmen. Diens amendement em de namen Boissevain c. s. be paaldelijk te noemen, werd verworpen met 54 tegen 4 stemmen. Hillegom, 25 Febr. Gisteren-avond hield de Afd. Hillegom der Alg. Vereeniging van Bloem bollencultuur eene buitengewone vergadering in het logement van den Heer De Koning, alhier, waarop de Heer H. W. Kouwenhoven van Over- veen als Spreker optrad. Tot onderwerp van zijne lezing had genoemde Heer gekozenEen bloemist uit onxe dagen. Op geestige wijze schetste de Spreker de lotgevallen en het leed van een landbouwer, die, zijn eigen bedrijf verlatende, bloemist werd en na tal van teleurstellingen en groote verliezen te hebben ondervonden, het wijze besluit neemt het bollen- teelen weder aan de bloemisten over te laten om zich met vernieuwden ijver wederom aan zijn eigen bedrijf te wijden. De moraal, welke deze schets bevatte, maakte Spreker in deze woorden duidelijkWanneer alle landbouwers deden als de held van het verhaal, behoefde men nu niet te twisten over het al of het niet schadelijke van de bloemen- verzending en zou de bloembollencultuur ook weder van beter conditie worden. Een langdurig applaus beloonde den Spreker voor zijne pittige en weldoordachte lezing, die herhaaldelijk door de hilariteit der aanwezigen werd onderbroken. Een Berlijnsch specialist voor keelziekten moet eene voordracht gehouden heb ben, waarin hij verklaarde, dal de ziekte van den Duitschen Kroonprins te wijten is aan diens veelvuldig gebruik van de Eugelsche taal. „Be Kroonprins", zei de hoogwijze genees kundige, „spreekt, sedert zijn huwelijk, veelal Engelsch in den huiselijken kring. Nu heeft het spreken van die taal een zeer nadeeligen invloed op de keel, het strottenhoofd en vooral de stem banden. De Engelschen zeiven hebben daarvan weinig hinder, omdat zij niet veel spreken. „Beproeft maar eens, hoe vermoeiend het is, herhaaldelijk de th uit te spreken. En die th heeft onze Kroonprins millioenen malen uitge sproken Slechts een üuitsch Professor is in staat op zoo iets te komen. D e Schwab. Chronik bericht van een jager te Heidenheim, die toe dusverre, 125 vos sen gevangen of geschoten heeft. Het is hem meer malen voorgekomen, dat een vos, die sporen droeg van in de val geweest, maar ontvlucht te zijn, zich toch weer liet verlokken en gevangen werd. Personen, die door het ijs zakken dus leest men in de (Noordsche) Westlandsche Tidende van 15 Febr. 1.1. moeten nooit met de handen den iiskaut vastgrijpen, daar hunne bee- nen dan onder het ijs geraken wanneer de han den loslaten of het zwakke ijs breekt, dan volgt het lichaam dezelfde richting. Men moet inte gendeel de tegenwoordigheid van geest hebben zich dadelijk op den rug te werpen. De beenen drijven dan naar boven m het bovendeel van het lichaam glijdt als van zelf op het ijs. Velen, die het ongeluk hadden door het ijs te zakken, hebben zich op die wijze gered. Het is o. a. aan een persoon te Jönköping tweemaal gelukt zich door dezen eenvoudigen maatregel van een zekeren dood te redden. Van 15 18 Mei zal te Konings bergen eeue internationale tentoonstelling van weelde- en trekpaarden worden gehouden. Voor de rechtbank te 'sGraven- hage is behandeld de zaak tegen den Heer Ketjen, beklaagd van opzettelijke smaad jegens een ambtenaar tijdens de rechtmatige uitoefening zijner bediening, door bij een be oek aan huis, tegenover de dienstmaagd van den Minister van Koloniën, de woorden te bezigen „ik kom de Indische papieren halen, die mijnheer mij heeft ontstolen," De vordering is: I maand. Uitspraak 1 Maart. Het kleine stadje Milford Centre in de nabijheid van Marysville, Ohio, bezit, naar de New-Yorker Staatszeitung mededeelt, een burgemeester, die het met den amotseed, alle wetten en verordeningen stipt te doen naleven, zeer ernstig meent. Zijn naam is Garnwood. Toen, voor twee maanden de burgemeester stierf, koos men hem tot diens opvolger. Nauwelijks bekleedde hij zijne waardigheid acht en veertig uur, of hij had eene oude verordening opgedolven, volgens welke alle berbergen om tien uur des avonds moesten worden gesloten en eerst des morgens om aeven uur weder mochten geopend worden. Opdat niemand zich zou kunnen verontschul digen met een horloge dat naliep, liet hij om tien uur de klok luiden en deed een weinig later in eigen persoon de ronde, om te zien, of het bevel was opgevolgd. Een week daarna stelde hij eene andere oude verordening in werking, waarbij bepaald werd, dat minderjarigen, op straffe van hechtenis, zich uit-.t in kroegen mochten vertoonen of aau het potspel deelnemen en kort daarop verbood bij, dat jongelieden benedeu zestien jaar des avonds na acht uur tenzij onder geleide van volwassenen, op straat mochten komen. Dan beschikte hij, dat paarden, die langer dan zes uur op de straat zonder voeder of drinken gelateu werden, onteigend en op kosten der ge meente zouden onderhouden worden, indien zjj niet terstond werden verkocht. Eindelijk beval hij, dat elk kind, dat zich niet genoegzaam gekleed op straat vertoonde, weder op kosten der gemeente in de kleeren zou wor den gestoken, ouder bepaling, dat de ouders voor de gemeente zouden werken tegen een dag loon van 1,25 doll. tot de schuld was voldaan. De bevolkiug is wordend en belegde de eeue meeting na de andere, maar de burgemeester verschanst zich achter zijne verordeniugen en heeft, om de kroon op het werk te zetten, den ingezetenen, uitgenomen de dienaren der wet, het oponthoud op den openbaren weg na midder nacht verboden. Den 12den December j 1. werden door deu notaris Mr. J. M. Richelle, te Amers foort, ten verzoeke van den zich noemenden ker- keraad der Hervormde gemeente te Bunschoten, wiens leden evenwei, doordien zij de gehoor zaamheid aan de Synode hadden opgezegd, uit hunne betrekkingen waren ontzet, de landerijen van de kerkelijke gemeente in het openbaar ver huurd. Aan dat voornemen werd niet op de ge wone wijze publiciteit gegeven, maar de predi kant» Dr. Van Goor, deed strooibiljetten drukkeu en die uitsluitend te Bunschoten, onder de do- leerenden, verspreiden. De landerijen werden dau ook Verhuurd, maar later is do Synode tusscheu- beide gekomen, met dit gevolg, dat de landerijen, in deu loop dezer maand, te haren verzoeke door den notaris Mr. J. De Louter in de her berg De Faam te Hoogland andermaal in het publiek zullen verhuurd worden. De personen, die in December huurden, allen leden der dolee- rende gemeente, hebben, naar men zegt, de hekken van sloten voorzien, eu het laat zich verwachten dat, doen zich andere huurders op, ongeregeld heden niet zullen uitblijven, Na een „straftijd" van 16 jaren werd voor eem'ge dagen te Londen een zekere George Beaseley begenadigd, die wegens moord tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Het is nl. gebleken, dat hij de misdaad, die hem tea laste werd gelegd, niet heeft begaan. Beaseley was bij zijne veroordeeling 27 jaren oud en heeft dus den besten tijd van zijn leven onschuldig in de gevangenis doorgebracht. Een smartelijk ongeluk is te Ba- kony-Naoa, voorgevallen. De vrederechter dier plaats bemerkte, dat on bekende dieren veel schade aan zij-ie eigendom men toebrachten; hij liet een schaap dooden, vergiftigde het vleesch en legde het als lokspijs op den weg der dieren. Een arme boer van Oszlop, daar toevallig voorbijgaande, vond het vleesch, ea droeg het meê naar huis voor vrouw en kinderen, dsar zij sedert drie weker, niets dan droog brood gege ten hadden. Des anderendaags was heel de familie dood. D e Kurj. Warx. verhaalt, hoe het toeval eeue daad van goedhartigheid loonde. Op een zeer kouden avond keerde de Pastoor van het gehucht Winna in het gouvernement Groduo van een zieke huiswaarts en bemerkte onderweg een man, die in een greppel lag te slapen. Het was d» Urjadnik (veldwachter) van het vlek, die, geheel beschonken, daar neergevallen en weldra in diepen slaap verzonken was. De medelijdende Pastoor wetende hoe gevaarlijk het is bij een hevige vorst onder den blooten hemel te slapen, tilde met behulp van zijn koetsier den bewuste- looze in zijne slede eu nam hem mee naar de pastorie waar do dronkaard in eene kamer, grenzende aan het slaapvertrek van deu heer des huizes, te ruste werd gelegd. Het was reeds na middernacht, toen de half ontnuchterde Urjadnik in zijne nabijheid een gesmoord geroep om hulp meende te vernemen. Hij sprong van zijn bed hij had gelukkig geheel gekleed geslapen keek uit het venster en zag licht in de slaapkamer van zijn gastheer. Hij nam onbestemde schaduwen waar en hoorde allerlei geluiden. Da man bezon zich niet langer maar drong, daar de deur gesloten was, door een venster het vertrek binnen, waar hem een vreeselijk schouwspel wachtte. Do Pastoor hing aan een haak aan de zoldering en drie gemas kerde mannen waren bezig ladetafels en kasten open te breken. Dit tooneel ontnuchterde den Urjadnik vol komen. Snel besloten haalt hij uit een zijzak een re volver te voorschiju en vuurt. Een der boos wichten stortte doodelijk getroffen ter aarde, terwijl zijne beide medeplichtigen door het venster een goed heenkomen zochten. Mot een sabelhouw hakte de veldwachter thans den strik door, waar aan de misdadigers den Pastoor hadden opge hangen en daar het gelukkig nog niet te laat was, redde hij op zijne beurt den Geestelijke, die hem voor doodvriezen had bewaard. Wij lezen in de Meier Ct. Enkele bladen hebben reeds het bericht ge leverd, dat Mejuffrouw Sophie Sanders van Eind hoven te Parjjs de eerste medaille behaald heeft in een groot internationaal concours, uitgeschreven voor de beoefenaars van Volapük. Tot onderwerp was haar opgegeven eene levensbeschrijving van Jeanne d'Arc. Inj deze naakte mededeeling ligt echter niet de bizonderheid. Doch wanneer wij berichteo, dat juffrouw Sanders is een gewoon burgermeisje, dat slechts de gewone zustersschool heeft bezocht, en thans leeds tal van jaren in dienstbetrekking is bij den heer Ch. Mennen te dezer stede, waar zij met het verrichten harer dagelijksche bezigheden, zich de kennis der Fran- sche, Eugelsche en Duitsche taal, zoowel als van het Vo'apük, op keurige wijze heeft eigen ge maakt, dan zal man wel met ons instemmen, dat in deze détails wel iets bizonders ligt opgesloten. Juffrouw Sanders spreekt en schrijft, vooral haar Frauacb, op zeer voortreffelijke wijze, zoo voor treffelijk zelfs deze kleiue indiscretie zij ons vergeven dat zij van Fransche vakbladen, waaraan zij hare medewerking verleend heeft, de ruimste waardeering heeft mogen ontvangen. Ook op het gebied van algemeene geschiedenis is zij biz mder goed thuis en zou menig leeraar, ook onder dit opzicht, door hare uitgebreide ken nis verwonderen. Bovenstaande is oorzaak, dat dit eenvoudig meisje in relatie staat met tal van Europeesche geleerden en specialiteiten. H e i u k e n s z a n d eene gemeente van oirca 1600 zielen, telt 18 personen tusschen 80 en 90 jaar, en 42 tusschen 70 en 80 jaar. Een eerste en nog onvolledige becijfering van de schatten, op de Vaticaaneche Tentoonstelling bijeengebracht, levert tot resultaat, dat daar gevonden werden 800 ringen voor Bisschoppen, 9000 kelken, 30,000 stolen, 15,000 kasuifels eu meer dan 40,000 alben. Ouder de paramenten zijn er van schier ongelooflijke kost baarheid. Om er slechts éon voorbeeld van aan te halen de stool, aangeboden door de dames van Bogota in Zuid-Amerika,jis versierd met niet minder van 14,800 paarlen, 800 smaragden en 340 diamanten. Gedurende het jaar 1887 werden aan de groote stadsbank van leeuing teAmster- stam beleend 797941 panden, waarvan 770332 gelost en 31993 verkocht weiden. Vergissen is menschelijk I Deze maand werd te 's-Graveuhage een brief op het post kantoor bezorgd met bestemming naar Nisse. Het adres was duidelijk geschreven en achter den naam der woonplaats voorzichtigheidshalve „bij Goes" gevoegd. Toch deed de brief een reisje naar Nizza in Frankrijk en kwam van daar heelhuids te Nisse aan. Een niet minder ro mantisch avontuur beleefde indertyd een simpel visitekaartje uit Rotterdam naar Heiukenszand ia Zeeland verzonden, dat voor éon cent een uitstapje naar het eiland Saeland in Denemarken maakte. De 94-jarige marketenster van de slagvelden van Waterloo, Elske van Aggelen, te Wsgeningen, zond op 19 dezer eeu gelukwensch aan Z. M. den Koning waarop eergisteren in een schrijven namens Z. M. dank werd betuigd. Een dichter onder de militairen. Door een der soldaten van het detachement suppletietroepen per Koningin Emma naar hier overgevoerd, is bij gelegenheid van den jongsten verjaardag van het Prinsesje onderstaand versje vervaardigd Wilhelm, du erlauchter Herrscher, Reich an Ehren und an Jahr'u, Am Geburtsdag deiner Tochter Wollen wir dir huld'gend nah'n Eng vereint, als Kampfgenossen Schwören wir bei unierm Gott, Dir, aus deutschen Stamm eutsprossen, Treu zu sein bis in den Tod Heldenmütbig woll'n wir stehen Kampfen fiir dein Erb nud Thron. Für Hollands Wohl die Waffen zieh'n, Gleich, als war'u wir Holland's Sohn. Dies der Schwur, wir woll'n ihm halten, Nie war deustches Wort nur Wind. Möge Gott dich lang erhalten Dass Du treu ihn siehst erfüllt. De melodie is naar het Oostenrijksch volkslied. De vergader in gen van het Leger des Heils worden te Spaarudam nog geregeld drie malen per week gehouden. Het publiek is, evenals in het begin, nog zeer talrijk, terwijl ook het aantal „bekeerden" vermeerdert. Naar men ons mededeelt, zou men nu alle mogelijke vooruitzicht hebben, dat de schoone „Regi" weldra een spoorweg-museum genoemd zal kunnen worden. Naar men weet gaan reeds twee tandradbanen naar deze bergspits, terwijl een derde spoorweg Kaltbad met Scheidegg verbindt. Bij de Bonds vergadering zijn nu echter daarenboven nog twee projecten voorgelegd beide van Weggio uitgaande. Het eene ontwerp betreft een spoorweg, namelijk eene voortzetting van deu Arth Regi-spoorweg over het westelijk gedeelte van deu berg naar beneden tot aau het Vierwaldstadtermeer. Deze spoorweg zal 5.4 km. lang zijn, hellingen van 25 pCt. hebben eu fr. 1.850.000 kosten. Het auder project betreft een draadspoorweg van Weggio tot aan Kauzeli, een schoon punt op gelijke hoogte als RegiKaltbad. Deze lijn zal 21000 meters lang ziju, met hel lingen vau 60 pCt, en fr. 850.000 kosten. Van het dorp Weggio uit beklimmen steeds de meeste touristen den Rigi en nog dagelijks wordt deze weg door flinke wandelaars gekozen, als zijnde de schoonste en aangenaamste weg. Ongetwijfeld zullen ook deze nieuwe lijnen goed rendeeren. De diamantslijper te Amsterdam die door zijn broeder zoo ernstig mishandeld is geworden, is aau de gevolgen overleden. Wordt het, en terecht, als een heu- gelijk feit aangemerkt, dat weder eeu jaar het leven van den laatsten mannelijkeu telg van ons Oranjebuis is toegevoegd, dat feit is nog van te meer beteekenis, omdat men onder Zr. Ms. voor zaten er geen aantreft, die op eeu-en-zeventig- jarigen leeftijd als Vorst, Stadhouder of Koning heeft geregeerd. Teruggaande tot 1535, vindt men slechts ésti lid onder de voorzalen van Z. M., en wel Graaf Jan Nassau, die den ouderdom van zeventig jaren, 15361606, bereikte. Den 12u Mei a. s. wordt hst 39 jaren, dat Z. M. Willem de Derde regeereud Koning is. Ge heel de Nederlandsche natie verheugt zich reeds in het vooruitzicht, den 12n Mei 1889 het veer- tigjarig jubileum van Z. M. regeering te vieren. Wagen. Ct.) Een echtpaar te Tilburg werd op 's Konings verjaardag verrast met de geboorte van tweelingen, die de namen ontvingen van Willem en Emma. De meest verstrooide van alle verstrooide professorau is, naar alle waarschijn lijkheid, de beroemde wiskunstenaar Sylvester, hoogleeraar aau de Hopkinsuniversiteit te Balti more. Deze bevond zich ODlangs in Engeland, toen hij onverwacht bericht ontving om naar Baltimore terug te keeren. Te Philadelphia aan gekomen, kwam hq op de voor hem hoogst on aangename gedachte, dat hij een zeer kostbaar manuscript moet hebben achtergelaten. Onverwijld keerde hij met dezelfde stoomboot, die hem naar Philadelphia had gebracht, terug, om, bij zijne landing te Liverpool het vergeten gewaande handschrift in ziju rokzak te vinden. Z. M. de Koning neemt, naar wij met vreugde vernemen, dagelijks in beterschap toe. Een krachtig bewjjs van de macht in het kleine is dezer dagen te Overzande (Zuid— Bev.) gegeven. IncleR. K. kerk aldaar was een nieuw altaar noodig, doch het kapitaal ontbrak. De Eerw. Heer Pastoor der parochie wist echter te bewerken, dat elk lid eiken dag slechts 1 cent voor dat doel afzonderde, met het schit terend gevolg, dat in een jaar tijds de som van 11470, de kosten van het prachtige altaar, werd bij elkaar gebracht. Te Luik iseeneNaamloozeVen- nootschap gevestigd voor de oprichting en exploi tatie van een „Kurzaal" te Valkenburg (L). Het gemeenschappelijk kapitaal bedraagt 250,000 frauks, verdeeld in aandeelen van 100 franks. Bij de Engelsch e cavalerie is de mitrailleuse Nordenfeldt ingevoerd, welke uitste-» kende diensten kan bewijzen bij alle gelegenhc^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2