NIEUWE No !2i! Dinsdag 28 Februari 1888. 13de Jaargang. Ierland. Eene les voor Nederland. BUITENLAND. 30 Cents. ii. (Slot.) belang R1EUSCHE dOllRilT. ABONHEMENTSFBIJ8 Per 3 maauden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afz Jnderljjke Nummers Dit blad verschijnt elkeq DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. 0,8ó 1,10 1,80 0,06 FBIJS DER ADVEHTENTIÉN BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vr ij dag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS liAUKEÏ. Op Ierland hebben wij gestaard eu daarbij waargenomeu, hoe de eeuwenlange verdruk king eene verbittering teweegbracht, welke niet licht zal overwonnen worden. Wij eindigden met de verklaring, dat in de geschiedenis van Ierland eene les ook voor ons volk is opgesloten. Vermoedelijk heeft men onze bedoeling reeds begrepen. Zij was geene andere, dan te doen uitko men, hoe het miskennen vau rechten van een deel der natie altijd noodlottig werkt op den toestand van het geheel. Waarom is de staatsrechtelijke eenheid tusschen Engeland eu Ierlaud nimmer eene waarheid geworden in het volksleven? Zou het niet zijn, omdat alleen zulk eene eenheid waarlijk dien naam verdient, welke op vrijheid is gegrond. Hierbij behoeft men allerminst te denken aan die vrijheid, welke door de groote revolutie werd geschonken, en die van de ware vrijheid alleen den naam gemeen heeft. Vrijheid is eigenlijk de erkenning van het recht van het individu, terwijl de om- wenteliug de vrijheid alleen voor den een de plaats stelt. Dat moet men allerminst in sa- uit het oog verliezen. Wel vormt de meuleving eene verzameling van personen, maar ieder van hen heelt recht op vrjjheid. Die omschrijving moet in gezonden niet in absurden zin worden genomen. Niemand heeft de vrijheid of het recht om zich te vergrijpen aau hetgeen eens anderen is: zijn naam, zijn goed, zijn bloed. Het recht van den eigendom moet geëerbiedigd wor den, evena1^ de moord nimmer te wettigen is met het beroep op de vrijheid van hem, die doodt. Daarom is de uitspraak zeer juist, dat de vrijheid van den enkele in die mate moet bepaald worden, dat de vrijheid van allen mogelijk wordt. Doch hetgeen wij onder vrijheid van bet individu verstaan, is geheel iets anders dan het bon plaisir. De revolutie erkende alleen de vrijheid van de revolutionnairen, daar om deed zij allen, die niet met de omwen teling wilden mede doen, zuchten in den kerker, onthoofden op het schavot of, en dit was de zachtste wijze van straffen, dwingen hem het land te verlaten. De revolutie deed dus tegenover de niet- revo'utiounairen als de Engelscheu tegen over de Ieren. Dwangwetteu werden door de omwenteliugsmannen uitgevaardigd te gen de voorstanders der Monarchie. Ge weld werd gesteld tegenover recht; de macht besliste eu dat wel eene macht, die niet wettig, maar door aanmatiging be stond. Eu de zonen der omwenteling zijn niet beter dan hunne moeder. De liberalen doen nu precies, wat de revolutionnairen pleegden F E 111L LET O N. PALOS DE MOGUER. (Eene Adaluzische vertelling.) (Vervolg en slot). wDrommels, Ja! 't is waar, wat een gedenk- waardigen dag! Wat heb ik toen mijne lieve, kleine Colomba mishandeld! En waarom eigen lijk?// //Om een haar.// //Om een ongelukkig vrouwenhaartje?// //Ge wilt zeggen om een haar van een man//? „Van eene vrouw. laat het verleden» ver der rusten.// //Zou je me misschien willen bewijzen, dat ik ongelijk gehad heb.// //Wis en zeker, 't Is waar!// z/Je hebt het mis.// ■/'Agnus!// //Colomba!// En daar de koster, natuurlijk van bedreigin gen overging tot feiten, werd de ongelukkige uit te halen. De middelen zijn wel zachter geworden, welke zij aanwendeD, maar dat maakt geen verschil in het beginsel. Van de guillotine hoort men niet meer spreken. De doodstraf is zelfs afgeschaft. De liberalen houden van de doodstraf niet meer, nu zjj toch niet aan politieke mis dadigers wordt voltrokken. De liberalen van nu hebben}nog meer deernis met .de ergste moordenaars, dan hunne politieke vaderen met priesters, vorsten, en edellieden. Thans zijn de zedelijke middelen van be- strjjding aan de orde. De liberalen tasten nu den anti-liberalen iu hunne beurs eu in hun geweten. Met geweld willen zij de kindereu, ook van geloovige ouders, dwingeu de Staatsschool te bezoeken. Als iemand onder de liberalen gerang schikt, den moed heeft van te durven be weren, dat er naar een middel behoort ge zocht te worden om de voorstanders van het christelijk onderwijs tegemoet te komen, dan wordt hij dadelijk buiten de liberale synagoge geworpen. Men ziet het, alles gaat op de' gewone wijze als de Engelscheu handelen jegens de Ieren. Door een waar Engelschmau wordt een Ier juist goed genoeg gehouden om schoenen te poetseu. Welnu, ook de Neder- landsche liberalen beschouwen de anti-libe ralen, vooral} de kerkelijkeu, tot niets goed en tot niets nut. Daarom moet hij de stembus van 6 Maart a. s. tegen die Nederlandsche Eu- gelschen krachtig worden opgekomen. Wij oordeeleu dat een recht en een plicht. Een recht wijl de^kiesbevoegdheid eene macht is, welke niet ongebruikt mag blij ven. Rechten worden aan* een volk, of aan een gedeelte ervan, niet voor niet verleend. De vaderlandsliefde vordert, dat men er ook gebruik van make. Als men zijne rechten niet gebruikt, dan moet men zich er ook niet over beklagen, als de Staat onze rech ten niet eerbiedigt. Maar bet opgaan naar de stembus is uu niet slechts het niet-ougebruiktlaten van een recht; bet is ook een heilige' plicht. Naast rechten staan altijd plichteu. Dat heeft God zoo gewild. Hij verhoud aan ons recht den plicht om Hem te dienen eu te vereeren. Het gebruik maken van ons burgerrecht is, vooral in de gegeven omstandigheid, veel meer nog een plicht te noemen. Welk "een geknoei en gescharrel bjj de stembus! Waarlijk nu begint het hier op Frankrijk te gelijken. Men wordt overstroomd met aanbeve lingen van caudiaaten; de liberalen zijn overal sterk iu de weer. Tegenover die be weging der revolutie is liet plicht met. alle macht en kracht partij te kiezen voor bet- als vroom eu vroed Staatsbur- geen men, des ger oorbaar rekent iu het lauds. Bekend is het, dat de liberalen of radi calen niet willen weten van de rechten der geloovigen. Wel hebben de-radicalen zich met minder voorzichtigheid onder handen ge nomen dan zijne stoelen en banken wan neer hij die afstofte. Weer ging zij zich bij hare peettante bekla gen en de alguazil steunde zjjn vriend niet min der krachtig, dan het voorgaande jaar; het ging evenzoo bij den Alcade, den notaris, den apothe ker enzAlgemeene strafoefening voor alle vrouwen, die zich in de macht van een echtge noot bevonden, en zelfs voor vele weduwen en meisjes, die op het punt stonden de banden des huwelijks aan te knoopen. Toen een zoo zonderling feit ruchtbaar werd, dachten de bewoners der omliggende streken, dat de inwoners van la Privada jaarlijks een dag krankzinnig werden. Zij besloten eene vreemd soortige kwaal te genezen en de autoriteiten der stad Moguer werden belast, te gelegen«r tijde, tusschen beiden te treden. Op den dag van een dier vermaarde verjaar dagen, toen de stok in bijna elk huis der stad Privada in functie was, ging eene depulatie van Moguerenen naar de stad, en beproefde den vrede onder de bewoners te herstellen. Het lot van de vredestichters was geljjk aan bereid verklaard voor de rechten der ge loovigen op te komen; doch wat beteekent dit practisch? Toen het er op aan kwam om hun woord door eene daad, het stellen van caudidaten, gestand te doen, kropen zij iu hunne schulp. De anti-liberalen zullen alzoo op hunne eigen krachten moeten steunen, willen zij niet als Ieren worden behandeld. Tegen de Nederlandsche Engelscheu moet met kracht worden opgekomen. Alle man moet aau de stembus verschijnen, willen de liberalen het niet winnen. De Engelschen (de libertijnen) zullen de Ieren (de anti-liberalen) ook op schoolge bied tiranniseereu als de anti-liberalen niet alle krachten inspannen om de liberalen er onder te krijgen. Dat was de les, welke wij wilde doen booren, toen wij op Ierland wezen. Laat ze u, o kiezers-geestverwanten, niet te vergeefs zijn gezegd! Het wetsontwerp, betreffende den ver koop vau lood- of ziukhoudende voorwer pen is in den Rijksdag, nadat de Minister Bötticher had verklaard, dat de RegeeriDg er mede instemde, bij eerste en tweede lezing aangenomen. De wet op de vogelbescherming is met eenige onbeduidende wijzigingen bij tweede lezing aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel, be treffende de bijdragen van onderwijzers der lagere scholen in de weduwen- en weezeu- gelden, heeft de Pruisische Minister van onderwijs verklaard, dat de Regeering vast voornemens is, de onderwijzers, leeraars en professoren van die bijdrage vrij te stellen, maar dat liet nog groote moeilijkheden oplevert, waarom de Regeeriug dan ook verzoekt, haar den noodigen tijd te laten om alles nauwkeurig te kuuneu onderzoekeu. De Kölnische Volkszeiiung meldt, dat het Centrum bij de tweede lezing van de be grooting in den Rijkslag eene gewichtige motie zal indienen betrekkelijk het gods dienstig onderricht in de lagere scholen. De Bondsraad heeft zich vereeuigd met het besluit om de zittingsperiode van den Rijksdag voortaan te bepalen op vijf jaren. De Reichs-Anzeiger van den 25en be helst een bulletin uit Sau-Remo van den- zelfden datum, geteekeud door de zes ge- neesheeren van den Kroonprins. Deze be richten, dat de Kroonprins in den vorigen nacht verscheidene uren goed geslapen had, eu dat, op hun voorstel, met goedkeuring van den Prins, Professor Kussmaul uit Straatsburg in consult is geroepeu, omdat het hoesten en opgeven nog voortduurt. De Norddeutsche Allg. Ztg. outviug uit Sau-Remo een telegram, volgens hetwelk Zaterdag-morgen het opgeven geringer was. In het proces tegen de socialisten Apelt, Wölschke en consorten te Berljjn, wegeus dat keiwelk gewoonlijk hen wacht, die zich in huiselijke twisten mengen. De echtgenooten, die zich verbeeldden, dat zij in hunne rechten gekrenkt waren, bereidden zich voor tot tegenweer, de vrou wen ziende, dat vreemdelingen zich in haar huiselijke zaken mengden, maakten gemeene zaak met hare echtgenooten om zich tegen de nieuw nangekomenen te keeren.De beminnelijke en goedige landgenooten van Agnus lieten geen enkelen Moguer naar huis gaan, die niet een of meer heenderen had gebroken. De woord-afleidkundigen beweren, dat van dien dag af men aan de stad Privada den naam van Palos gaf in 't Hollandsch: Stokslag en dat men er de Moguer bijvoegde, omdat de inwoners dezer stad er het grootste gedeelte van gekregen hebben, toen zjj zich in andere zaken mengden. Anderen beweren, dat Palos d* Moguer jjet Spaansche woord Mujer beteekent: vrouw de ware naam der stad is, omdat eigenlijk de bedoelde slagen bestemd waren voor de schoone sekse. Nog anderen, beweren, dat de stad oor- sponkelijk „Pelo de Mujervrouwen-haar werd genoemd omdat de kloppartij dooreen vrouwenhaar werd veroorzaakt. deelneming aan een geheim genootschap, zal den 2deu Maart uitspraak worden ge daan. Te Dautzig kwam eindelijk het pro ces tegen 21 socialisten tot een einde. Zij waren den 28eu Mei van het vorige jaar veroordeeld tot éeu a, twee maanden ge vangenisstraf, ook wegens deelneming aau een geheim genootschap, maar het Rijks gerechtshof had dit vonnis vernietigd, om dat het niet bewezen was, dat het doel van het genootschap in strijd was met de wet. Nu werden zij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een tot drie weken. Uit Grenoble wordt gemeld, dat een paar duizend werklieden aldaar Vrijdag avond zich naar het stadhuis hebben be geven, waar de gemeenteraad eene zitting zou houden. Zij hebben toen vijf der hunnen afgevaardigd met verzoek om gehoord te worden. Hieraan werd voldaan. Tot den plaatsvervangeuden maire, die hun te woord stond, hebben zij drie ver zoeken gericht: lo. om de vreemde arbei ders uit de werkplaatsen der gemeente te verwijderen; 2o. om voortaan de aanbe stedingen uitsluitend aan Fransche onder danen toe te wjjzen3o. om aan dezen de verplichting op te leggen enkel Fransche materialen voor het werk te gebruiken. De plaatsvervangende maire heeft be loofd, dat aan het eerste verzoek onverwijld gevolg zal worden gegeven; verder, dat vreemdelingen voortaan niet meer bij de aanbestedingen zullen worden toegelaten. Wat het derde punt betreft, dit zal in overweging worden genomen. De gemeenteraad heeft vervolgens met eenparige stemmen besloten den weusch kenbaar te maken, dat er eene verblijfs- belasting van de buitenlandsche werklieden zal worden geheven. Die wensch zal overge bracht worden aan de afgevaardigden van het departement om die zaak in de Kamer te berde te brengen. Prins Louis Napoleon, zoon van Prins Jêrome Bonaparte, heeft, volgens Figaro zijn ontslag gevraagd als Italiaansch Offi cier. Z.ooals men weet, drong De Cassa- gnac, die, hoewel Btjnapartist, een heftig tegenstander van Prins Jérome is, onlangs iu een open brief op dat ontslag nemen aan. Uit Sofia wordt bericht, dat de op positie in Bulgarije, aangemoedigd door de laatste verklaring van Rusland, jjverig aan het werk zou zjjn om tot zich to trekken de officieren, die ontevreden zijn, maar nog niet hare zijde durfden kiezen, uit vrees dat de verkregen toestand in de waagschaal zou worden gesteld. Het gerecht te Madrid heeft iu hoogste ressort beslist, dat de Pastoor Galeote, die den Bisschop vau Madrid indertjjd vermoord heeft, krankzinnig is, en diensvolgeus zijne opsluiting in een gekkenhuis gelast. De Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag heeft het voorstel tot oprichting vau een ministerie van landbouw met 133 tegen 52 stemmen aangenomen. De Eerste De lezer kan nu zelf oordeelen en kiezen. De verjaring-feesten van dezen dag duurden te Palos, totdat een geleerde van, ik weet niet welk land, de bewoners dezer stad overtuigend bewees, dat het water van de Rio Tinto, op zekere plaats, op den door hem aangeduiden dag en aangeduid uur ingenomen de merkwaardige eigenschap bezat de vrouwen te vrijwaren tegen elke slechte of verkeerde behandeling, zoolang zjj het in den mond hielden. Alle namen er de proef van en het slaagde naar wensch om het heilzame water niet te laten ontsnappen, hielden ze de lippen op elkaar geklemd. dan was er geen twist meer, geen sprake meer zelfs van stokslagen. Tegenwoordig nog zou, zelfs overal elders, de methode van den geleerde met eenig succes kun nen worden toegepast. Op tjjd zwijgen! wat een kunst, wat een watenschap! Hoeveel nuttelooze vragen, onvruchtbare redetwisten, die vaak in eindelooze twisten ontaarden, ontstaan om een haar, zouden niet voor altijd onmogelijk zijn?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1