\i S N N E N L 1 S 1). GEMENGDE BERICHTEN. Kamer heeft het daarentegen met 72 tegen 23 stemmen verworpen. Mitsdien is het voorstel vervallen. De Commissie van rapporteurs in de Deenscha Tweede Kamer over het wetsont werp betreffende de kunstboter heeft een tweeieiiig rapport ingezonden. Hare meer derheid acht het voldoende, de i erraenging van kunstboter met melkboter, als >ok het gebruik van boterkleursel iu kunstboter, te verbieden. De minderheid stelt voor, te bepaleu: »Hefc is verboden natuurboter met kunstboter, oleomargarine of varkensvet te vermengen, met oogmerk zoodanig meng sel iu den haudel te brengen. De invoer en het te koop stellen van zulke kunstbo ter is evenzeer verboden. Uit Petersburg wordt gemeld, dat er opnieuw onlusten ouder de studenten der Russische hoogeseholen ophanden zijn. Dezer dagen werden een aantal geheime proclamation rondgezonden, waarin tegen de behandeling, in den laatsteu tij 1 den studenten aangedaan, geprotesteerd en op hervorming der hoogeseholen aangedrongen wordt. Men verneemt uit Caïro, dat sir Eve lyn Baring aa^it )'jo .Britsche Regeariug een belaugrijk ontwerp tot hervorming van het geheele Egyptische rechtswezen, overeen komstig de adviezen vau Sir Drumoud Wolff, heeft gezonden. Gaandeweg zou de rechtsmacht der huiteulaudsche consuls afgeschaft,, en zouden rechtswezen eu poli tie iu Egypte ouder Britsch toezicht ge plaatst worden. Ook het Huis van Afgevaardigden der Vereeuigde Staten heeft de toetreding der Unie tot de internationale overeenkomst ter bescherming van de onderzeesche tele- graafbabels goedgekeurd. In de Vrijdag te Breukelen gehouden verga dering der B. K. centrale kiesvereeniging voor het district Breukelen is tot candidaat der ka tholieke partij gekozen de heer S. M. Van Wijck, steenfabrikant te Keukum. De E. K. kiesvereeniging Recht en orde te Leiden heeft tot candidaat gekozen den Heer O. J. E. baron Van Wassenaer, die door de anti- revolutiounaire kiesvereeniging Nederland en Oranje ook candidaat is gesteld. In de jl. Zaterdag gehouden verga dering der kiezersvereeniging Noord- Brabant, afdeeling 's-IIertogenboseh, waarbij alle gemeen ten van het district waren vertegenwoordig!, is het reglement herzien en het bestuur in ver band gebracht met het nieuwe kiesdistrict, zoo dat het bestaat uit 17 leden, te weten: 's Bosch 5, Bokstel 3, Vucht, Berlikum en Eosmalen 2, Den Dungen, Esch en Nuland 1. Dat bestuur koos tot voorzitter Jhr. Jos. De la Court, tot onder-voorzitter J. A. H. Th. Bor- ret, te Vucht, tot penningmeester M. J. Sweens en tot secretaris J. H. Poell. Met algemeene stemmen op 2 na is besloten aan te sluiten bij den Algemeenen Bond van E. K. kiezersvereenigingen iu Nederland. De E. K. Kiesvereeniging in het district Zevenbergen heeft den heer J. P. ïh. Van Nu- nen candidaat gesteld. De vergoeding aan de postambtenaren voor hunne bemoeiingen met betrekking tot den dienst der Eijks-postspaarbank, is met ir.gang va» 1888, nader vastgesteld op: a, iy<j cent van elke inlage; b. l"'oi 1 per mille) van 't bedrag der inlagen, c. 5 cent van elk boekje in den loop van 't jaar uitgegeven en aan 't einde van datzelfde jaar nog in omloop zijnde. Tot nu toe werd genoten resp; 2y3ct., V2 °/oo (50 cent per mille) eu 5 cent. De Eerste Kamer is bijeengeroepem tegen 12 Maart, des avonds te 8 uren. In de hoofdstad van ons rijk is een huisgezin ontdekt, dal bij deze vinnige koude, in een tent van twee beddelakens ver vaardigd, leet'de. Een lid der redactie van het Eandelsbl. heeft die familie een bezoek gebracht. Genoemd dagblad meldt naar aanleidt; g' vau dat bezoek bet volgende: „Voor het gezin van man, vrouw en vier kinderen, dat in eer.e onmogelijke uit lappen, doeken en lakens samengestelde tent, op een terreiu aan de Nsssaukade huist eu beter on derkomen door de politie aangeboden weigerde, ontvingen we gisteren vau 11. B. de som vau f 10. Een onz-r bracht bet geld. Hij vernam vat» de vrouw, dat het echtpaar den kost verdient mei het makeu en verkoop n Van papieren om hulsels voor bloempotten eu dat het gezin ge woonlijk leeft eu reist iu een woonwagen door man en vrouw getrokken. Die wageu was door gebrekkig onderhoud uit elkr.ar gevallen, maar het onderstel was nog gaaf voorhanden on stond bij het artnza ig ver blijf, dat iu d-ze barre koude tot welling dient. Met de 10 gulden, die de vrouw dankbaar aan nam, de man war aan het venten met de cache-pots zou !en zij, gelijk zij zciile, al een heel eind komen tot het aantchfï*u vau het te- nocdigde om den wagen zelf weer iu elkuar te timmeren. Is 't daarbinnen uit te houden iu dit weer Och, meneer, 's nachts is 't een hertje koud, maar bij dag hebben we warmte vau de kachel. Waar die kachel stond kon meneer niet ont dekken, want. hij waagde zich niet door de kleine opening buiten de wind zijd: nair binnen te krui pen. Vlak voor de opening zat een meisje een stuk brood te eten, een tweemaandsch kindje. werd door de moeder even nedergelegd om naar buiten te komen en meneer te woord te staan. E-sti derde kindje kwam even uit de opening gluren, het vierde liet zich niet zien. Zjo groot de armoede, zoo gering de ontevre denheid; geen klaagtoon werd gehoord," De impressario Abbey heefteen proces begonnen tegen den valer van Jozef Hof maan, wegens contractbreuk eu beslag gelegd op de kloeren der familie Hofmanu Abbey zegt, dat hij van da 28 concerten, dis Jozef nog geven moest, minstens 30,000 dollars winst verwachtte en dat hij ongeveer 25,000 dollars kosten had gemaakt en hij vordert nu dat geld terug. Daar Abbey reeds pl. m. 85,000 dollars winst heeft gemaakt met den kleinen Hufmann, is men te New-York van oordeel, dat hij b ter deed de zaak te laten loopen en dat geene jury hem iu het gelijk zal stellen. Een der bladen bevat de volgende roerende advertentie „Anna B...., die gisteren hst ouderlijk huis heeft verlaten, wov.it verzocht zoo spoedig mo- g-'ïijk tot hare bedroefde familie tsrug te keeren. Mocht zij echter volstrekt niet willen turugkeeren, dan verzoekt men haar, dat zij teu minste on middellijk den sleutel van de keukenkast naar huis zendt." In een der Drentsche dorpen werd onlangs een zwaar gemest varken geslacht. Het beest was tijdens zijn leven een echts schrok- ker geweest, want men vond iu de maag toe vallig een kwartje. Dit bracht de slagers op het idee, dat er wel meer verscholen kon zijn en daarom werd alles nauwkeurig nagezien. Men vond behaive het kwartje, een drietal beenen kuoopen, een klosje garen, bijna vergaan, en een kinderkousje. Het kousje was nog in goeden toe stand, en dus uog niet lang geleden iu 's varkens msag gekomen, want gewasschen zijnde, kon het weder dienst doeu. Eeu varkensmaag is dus wat steik, want het dier had vau al deze zakeu niet den minsten hinder gehad. Bij Stonehaven heeft een vis- scher in zijne netten van den bodem der zee eeu horloge met ketting opgehaald, dat bleek het eigeudom geweest te zijn van een matroos, Wil liam Christie, die drie jaren geleden niet ver van daar verdronkeu was. Hel werd aan Christie's weduwe ter hand gesteld. Eene onrustige P a 11 e m e n ts zit ting heeft te Sydney (Australië) plaats gehad. De voorzitter kou er niet in slagen een lid der oppositie van het sprtekgestoehe te krijgen en de hulp van den sterken arm moest worden ingeroepen. Maar nu ontstond een groot tumult. Dertien le den der partij van deu weerspannige kwamen daartegen op; de jassen werden uitgedaan, de hemdsmouwen opgestroopt eu nu werden de voorzitter en de ministers genoodzaakt de zaal te verlaten. Aan de houding der politie is het gelukkig te danken, dat geen verder tumult ontstond eu de zaal der wetgevende maciu niet werd veran derd in een boksers-arena. Zulke zittingen zijn iu Australië volstrekt niet zoo ongewoon. De Begeering van Nieuw Zuid Wales heeft vooralsuog geweigerd hare toestem ming te gevou tot liet uitroeien van de konijnen aldaar volgens liet onlangs medegedeelde eyvtcem van Pasteur. Zij zal de uitkomst atvvachteu vau iu Zuid Australië te nemen proeven. Voor een der Londensche recht- banken werd dezer dagen eene zaak betnffende draaiorgels behandeld. Er wei deu twee orgels in de zaal gebracht, eu de rechter noodigde de ad vocaten der beide partij n uit, de verdiensten der instrumenten van hunne cliënten aan te tooneu. Toen stond er een advocaat op, wees op de fijne brwerkiug vau hst eene orgel en begou tot groot vtrmaak van alle aanwezigen eeu deuntje te draaien, om te bewijzen hoe goed het orgel was» De tweede advocaat wilde hetzelfde doen, maar het instrument van dien getabberden orgeldraaier wilde geen geluid geven, httgeen deu rechter aanleiding guf tot de opmerking, dat de rechts geleerde een slecht musicus was. In 1872 verschenen in Duitschland 1026 lijdschrifteu, in 1886 was dit cijfer geste- geu tot 1726. Voor handel eu nijverheid kwamen er de meeste bij. In 1872 verschenen er 120, in 1886 265. Alleen voor de wijsbegeerte werd het getal lijd schrifteu over dit tijdvak kleiner. Het stoomschip Bremen heeft, u a a r men bericht, op den Allantischeti Oceaan iu ge vaar verkeerd, door het veelbesproken, reusachtig groote houtvlot, dat, op weg naar Canada, door eeu s!orm werd uiteengeslagen. Het stoomschip werd door de drijvende Dalken ingesloten en roer eu schroef werden beschadigd; maar het kwam toch behouden ter plaatse zijner bestemming, het eiland Bermuda, aan. Een kellner ilTeen der groote koffiehuizen te Bo;terdam, eene welbekende per soonlijkheid, heelt zich verwijderd met achterla- tiig van.... eeu halve ton schuld in koffie! Twee sportsmen te Aken, een rui ter en ten wielrijder, zullen een wedstrijd houden vau deze stad naar Maastricht, de eerste te paard, de ander per with Da weg zal loopen over Heerlen, Valkeuburg eu Meersen, zijnde een af stand van 76 kilometer, dien de wielrijder aan neemt iu 4 ureu te volbrengen. Er wordt nog slechts op gunstig weder gewacht om den wed strijd te beginnen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie van de lleereu F. Klugt, <j' Zn. Barendtsestraat 33 te Amsterdam, eigenaars van eene uitgebreide haringpakkerij aldaar. Hat zes banket,'t welk genoemde heeren leverenis aan vel n bekend. Duizenden vaatjes ervan worden door de Heeren Klugt niar alle oorden van ons land ver zonden. De haring is groot van stnk, van de beste qualiteit en bovendien uitmuntend geschikt om in te leggen. Bij een gesprek dat eene Scheve- niugsche vrouw met een onderwijzer iu de gym nastiek betrekkelijk haar zoontje had, gaf ile be- zoigde moeier te kennen: „gaê jv maêr naêr den aèg göchelen, myn zou mot zèinan worden, die hoeft niet te gommdei- !i"ken; gaê jy maêr in den aêg toveren, hy hoeft gèn gommelestiek te laêreu!" Raadgevingen voor hem, die met zijne mede bewoners van hetzelfde huis in vrede wil leven. 1) Men moet al:ij 1 beleefd en inschikkelijk zijii. 2) Men moet elkaar a'tijd vriendelijk groeten, maar zooveel mogelijk familiariteiten vermij ien. 3) Men moet zich nooit door de dienstmaagd iets vau de huis lijke omstandigheden zijner medebe woners laten vertellen. 4) Men moet nooit dt z df- de waschvrouw, strijkster of naaister enz. hebben. 5) Men moet nooit eene dienstmeid huren, die reeds bij iemand in huis heeft gediend 6) Men moet nooit iets leenen, maar mocht het eens ge beuren, dan moet men liet geleende zoo spoedig mogelijk terug geven. 7).Heeft men iets op de trap gemorst of gestort, dan moet jmen het da delijk laten wegnemen. 8) Men moet altijd in 't oog houden, dat er op de verdieping boven of onder ook uog anderen wonen, en onnoodig ge- druisch vermijden. 9) Hoort men eene woorden wisseling, dan moet men dadelijk^'de vensters dicht doen eu zich verwijderen, om er niets van te verstaan. 10) Men moet zich niet verbeelden dat zijne eigene kinderen liever zijn dan die zijner medebewoners. De goedkoopste en eenvoudigste methode om uitzweting van salpeter aan steenen wanden, vooral op plaatsen, waar zon en wind niet voldoende werken, te verwijderen, is, volgons het Deutsch Bergwerhsbldeu muur met zeer verdund zoutzuur te wasscheti en met eene groote spons de witte vlekken te bevochtigen. Is ééne keer niet daartoe voldoende, dan wordt de methode herhaald. Donderdag jl. is te Kallantsoog in het Zwaneuwater door den jachtopziener H. Bleijeudsal een otter geschoten. Het dier had eene zwaarte van ongeveer 25 pond. Te Bucharest heeft men ook eeu opzienbarend rechtsgeding tegen twee hooggeplaats te. p-.rsonen te wachten. Generaal Muïcau eu zijn broeder, Kolonel Maïcan, zijn in hechtenis geno men, onder beschuldiging van zich te hebben laten omkorpan tot het gunnen van militaire leverantiën. Naar men uit Dantzig bericht, ziji 20 huisvaders uit het rissciieisdorp Heubude op zee verongelukt bij een sneeuwstorm, die hen overviel. Er worden daarenboven nog Vele visschers vermist. Binnen de afsluiting van het droogdok te Mi Idelhurg wordt reeds sedert eenige dagen eene der Vlissingsche mailbooten, welke alduar is schoongemaakt, opgehouden, omdat bij de tegenwoordige doode watergetijden en den voortdurend Ooateiijken wind, de hoogw.tter- stand buiten de zeesluizen te Viissiugeu bene den het gewone pijl blijft, en dientengevolge het water binnen die sluizen niet tot zoodanige hoogte kan worden opgezet, als vereischt woidt om de breedgebouwde mailbooten door de opening van het Middelburgeche droogdok te kunneD krijgen. Eeu g'tijk geval heeft zich vroeger reeds een paar malen voorgedaan. De weduwe K. te Arcer (L), die de vorige week ernstig verwond werd door eene wilde koe, is aan de gevolgen daarvan overleden. De lotelingen van het eiland Wieringen, die verleden Woensdag naar Den Helder kwamen om te loten, konden door het ijs hunne woonplaats niet weder bereiken, zoodat zij te Ewijksluis moesten blijven wachten totdat de postscliipper hen weder kon medenemen met de ijs vlet. Zij werden zoolang op kosten van de gemeente onderhouden. Te Groningen is een veertien jarige knaap door een schrik plotseling sprankloos geworden. Suiker bezit groote voeilings- waarde, maar suiker, eenigen lijd in deu mond gehouden gaat daar door gisting in melkzuur over en dit melkzuur tast het email van de tan den aan, waardoor deze huune beschutting verliezeu eu la gzamerhaud wegrotten. In somige plaatsen op het platte land wordt als snoepgoed voor kinderen een fluit je van suiker verkocht. Dit schijut een gevaar lijk stuk speelgoed te zijn. Aan den kop bevindt zich namelijk een koperen mondstukje, dat zeer licht woidt ingezogen. Een dokter bericht ons, dat hij iu korten tij 1 reeds eeu paar malen zij ne hulp moest verleeuen om dit stukje kopsr uit de keel te verwijderen, 't geen niet dan na zeer veel moeite kon geschieden. Als een zeker weinig voorkomend geval deelt iemand aan de Arnh. Ct. mede, dat hij een paar jonge duiven heeft, die den nacht met een houd in diens hok doorbrengen. Vroe ger was deze haar vijand, maar thans verleent hij haar ongestoorde gastvrijheid. Eene aanzienlijke familie teWee- nen weuschte eene merkwaardige schilderij van Kembrandt te verkoopen: „de geboorte van Jeaus." De Duitsche Egeering moet bara 50,000 heb ben 'aangeboden. Eene Pa'ijsche verzamelaa'ster, die het voornemeu heeft hare kunstgalerij aan het Louvre-rauseuiu te vermaken, werd voor 115,000 franks eigenares van het stuk. De predikant Morden Bennel, lid der Academie, een predikant, die de Anglikaau- sche St. Pieterskerk te Bournemouth bouwde, is verleden week, met zijne echtgenoote, tot het Katb. geloof bekeerd. Om bij kippen het eiere n-1 eggen te bevorderen, moet men ze steeds vau groen voeder voorzien, daar de ondervinding heeft ge leerd, dal dit voor het leggen eeu bepaald ver- eischte is. Men verzuime dus nouit de kippen allen afval vau groenten voor te werpen in zich bovendien in den herfst te voorzien van eenige kool-of mnesplauten, waarvan men voortdurend enk Te iu het hoenderhok ophangt, zoodat de kippen er vrij aait kunnen pikken. Naar men aan de „Zutph. Ct." m edeelt, heeft de Holl-Spoorwegmaatschappij een prijzmswa r.ligen maatregel ingevoerd, en wel om hij strenge koude het dienstdoends prrsoneel, de machinisten, stokers. wiss< lwachlers, rangeerders enz. aan de hoofdstations een paar malen daags goede koffie te verschaffen voor rekening vau da maatschappij. Door een geëmployeerde bij de Staatsspoorwegen iu Limburg is eeae uitvinding gedaan om, wanueer de treinen de signalen en stations voorbij loopen, onmiddellijk tot zelfs 300 M' ter voorbij het station de aandacht van deu Machinist daarop te vestigen. Het instrument bestaat uit eene bus, die overal aan beves tigd kan worden, tot zelfs aan een telegraaf paal, tot op voormelden afstand. Van daaruit wordt eeue geleiding gebracht, tot in het bureau van den stationschef, waarop deze, ir. geval van nood, op een knop drukt. Daardoor ontstaan uit het aangebrachte voorwerp een aantal knallen, vergezeld vau een geweldigen vuurregen, die on mogelijk door den maehiuist onopgemerkt kunnen worden gelaten. Dit toestel kost iu zijn geheel zeer weinig eu is aan de bevoegde autoriteit ter beoordeeling opgezonden. Waar al geen geld uit geslagen wordt. Te Berlijn worden nu medailles, broches, dasspelden enz. gedragen, waarop de woorden zijn geplaatst, die Bismarck bij het slot van zijne groote redevoering heeft geuit: „Wij, üuitschers vreezen niemand andt-rs dan God hier op aarde Volgens berichten in de couran ten van Japan, moet daar tegenwoordig eene buitengewone reuzin iu leven zijn. Zij is twaalf jaar eu vijf maanden oud en iets langer dan twee meter. Evenredig aan hare lengte is ook het ge wicht, dat over de honderd kilogram brdraagt, terwijl de afmeting barer handen 22 centimeter eu die van hare voeten 37 centim. bedraagt. De voordrachtvan d r. H. J. A. M. Schaepmau in de lokalen der Holl. Club te Lou den, is nu bepaald op 13 Maart e. k. De heer Van der Made, die Do n- derdag-avond op het havenhoofd van hst Nieuwe- iliep ging kijken, werd door de koude zoo zeer bevangen, dat men hem bewusteloos liggeu vond. Hij werd naar huis gedragen eu is reeds deu volgeuden ochteud overleden. Dezer dagen werden inde w ij ken te 's-Hage bewoond door de meer gegoeden der residentie, buis aan buis biljetten afgegeven, waar bij de dienstboden, met name die van het vrou welijke geslacht, uitgenoodigd werden eene ver gadering iu Walhalla bij te wonen, waariu het „juk der dienstbaarheid// zou worden besproken. Eene poging dus waarschijnlijk, om de dienst boden op te ruien. Fragment uit een procesverbaal. De b e- schuldigd-, is schoenmaker, hij is gehuwd en heeft geen vermogen; aan andere misdaden heeft h(j zich niet schuldig gemaakt. Tot het afnemen vaneenverge- lijkend examen van ben, die wenscben opgeleid te worden tot tolk voor het Ctiineesch iu ludië, is eene commissie benoemd van niet minder dan acht hoog- en middelbare leeraren als n professor iu het Ctiineesch, een professor in het Ne.leiiandsch, éen leeraar (m. o.) in het Eugelscb, éen leeraar (m. o.) in het Er«nsch, é;n leeraar (m. o.) in de wiskunde, éen leeraar (ra. o.) in de scheikunde, éen leeraar (m. o.) in de natuurlijke geschie denis en éen doe ut iu het üuitsch aan een gymnasium. Welk een omhaal om te onderzoeken wie van een zeker gatal tot het examen opkomende jon gelieden de meeBte geschiktheid heeft voor de studie van het Chiueesch De zaak is mis schien niet onnatuurlijk naar echt Cbinee- schen trant opgevat. Het komt ons voor, dat dit oi.d rzoek veilig had kunnen opgedragen zijn aan den eerstgenoemdeu geleerde alleen, desnoods met e;-n der leeraren van de Indische instelling te Lriden als bijzitter. Het zal toch wel niet de be doeling zijn, dat de ongelukkige adspirantjes naar het tolkschap ook op den tand zullen gevoeld worden voor Eugtlsch, Fransch, Duitsch, wiskundp, scheikunde, natuurlijke geschiedenis want dan vreezeii we, dat de vele houden den haasjes den dood zullen doen. Ziedaar weder een sterk sprekend voorbeeld van examenwoede, overdrijving er. „red tape." Wanueer de Kamer van Honderd ai dergelijke dingen met hare uieuwe en schoonvegende be zems gelieft te keeren, dan behoeft ze er maar een bitter beetje goeds bij te doen om zich ont zaggelijk verdienstelijk te maken jegens het va derland. A. Crt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2