NIEUWE No 5212 VrUdag 2 Maart 1888. 13de Jaargang. De toestand. BU1TENLAN Een warwinkel. HURiiMsmicoïiim. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maaudeu voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA H05 AGITATE. PRIJS DER ADVEBTKNTIËN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E K 8 êc LAURET. 't Is nu al vele jaren geleden, dat de liberalen het roer van den Staat in handen hebben, lang niet met algemeene instem ming en evenmin met goeden uitslag. In tegendeel. Naarmate steeds weer hun on rechtvaardig overheerschen, hunne dwing- landij bleek, liep men bij de verkiezingen naar de stembus om hun hier of daar een zetel te ontnemen, ofschoon zij die door bun schandelijk onrechtvaardige districten-ver- deeliug zoo goed mogeïjjk hadden verzekerd. Maar terwijl bij elke verkiezing duizeuden stemmen meer in anti-liberalen zin werden uitgebracht en de natie dus toonde wars van het liberalisme te zijn, bleven toch jaar en dag de liberalen in de Kamer in de meerderheid. Eene uiet-liberale, maar geloovige, christeljjke natie werd geregeerd met de hulp van eene liberale vertegen woordiging! Jareu lang heeft de Rechterzijde het ge laten verdragen, dat zij aan houdend moest bukken voor de Liukerzjjde. Doch de stem der gerechtigheid klonk bij de verkiezingen allengs luider, tot dat eindelijk de Tweede Kamer op het doode punt kwam; de par- tjjen wogen tegen elkander op, zij stonden gelijk, 43 tegen 43. Eu de aldus gevormde Rechterzijde was geheel iets anders geworden dan bet vroegere allegaartje; bij haar was gevestigde overtuiging en geestdrift voor een booger beginsel. Die Rechterzjjde bestond uit degelijke mannen, voorstanders en handhavers der groote belangen, waarvoor ook de natie in haar geheel genomen strijdt. Geen wonder, dat het in de Kamer telkens tot eene botsing kwain en dat Rechter- en Linkerzijde ge durig vlak tegen elkander ingingen. Bij de laatste toch wa» geen zweem van eerbied voor de overtuiging der eerste; zij wilde niet aflaten van hare geweldpleging op bet geweten van het volk, wilde geen stroo- breedte toegeven in de groote, in de levens- quaestie, in de vraag van het onderwijs. De Rechterzijde sprak fier haar: wij kunnen niet,c en de Linkerzijde haar tiranniek: wij willen niet.* Daar was in de Kamer wel evenwicht, maar geen overwicht en toch eene Re geering vraagt eene meerderheid. Zelfs voor een Heemskerk bleek regeereu onmogelijk en door het wetgevend lichaam te ont binden, riep hij de natie op, öm bp de stembus te beslissen aan welke zijde de meerderheid zou wezen. Het was weer het gewone liedje: de overgroote meerderheid stemde in anti-liberalen zin, en toch, door de schandelijke verdeeling der kiesdistricten, kregen de liberalen weer de meerderheid in de Kamer. Sinds is de Grondwet herzien. Het getal Kamerleden is nu op honderd gebracht en F E V ILL E T O N. Er werd op zekeren avond eene historische le zing gehouden. De B .sche beau-monde was rijk vertegen woordigd in een der talrijke zalen van het Casino. Yoor de/e bijeeenkonst was de grootste leeszaal aangewezen. De historicus 11. in gezelschap van het- on afscheidelijke glas water, verbeidde de stilte, die een tik van de schel had gevraagd. Juist wilde hij met een kuchen zijne conferen tie aanvangen, toen hij bemerkte, dat zijn kale schedel tot mikpunt diende aan de ontelbare stralen, die eensklaps vinnig uit eene electnsche lamp kwamen geschoten, 't Was eenigszins dui ster geworden en om den geëerden professor beter te kunnen zien en verstaan had men de lamp aangestroomd. De professor vroeg en kreeg een lichtscherm. Gewapend met dit voorwerp, begon hij, na eeu teug uit zijn glas, feiten te releveeren, welke beleefd waren door het voorgeslacht van zijn auditorium; gebeurtenissen waarin het water de hoofdrol speelde en die de allerakeligste too- neelen tot onderwerp hadden. Menig ach! en och! werd dien avond geuit, door de huismoe- weldra zal er eene algemeene verkiezing plaats hebben om de geheele Kamer te vernieuwer. Nu is de vraag: aan welke zijde zal nu de meerderheid komen? Wat zal de uitslag zijn van verkiezing van 6 Maart a. s. Die uitslag hebben de anti liberale kiezers in hunne macht, wanneer zij vastberaden strijden, eensgezind ter stem bus gaan en bun wil openbaren door te stemmen op verklaarde tegenstanders van het liberalisme. In districten, waar een anti-liberaal niet de minste kans van slagen heeft en ver deeldheid beerscbt onder de liberalen, zal men verstandig handelen op den minst gevaarlijken candidaat zijne stem uit te brengen. Wij hopen, dat de anti-liberale kiezers dezen keer hun plicht getrouw zullen ver vullen. Zij kunDeu, zjj mogen niet anders, in geweten niet. Aan voorlichting heeft het niet ontbroken, het politiek leven is krachtig genoeg opgewektzjj moeten over tuigd zijn van het gewicht des oogeubliks. Om den uitslag te teekeneu van het li beraal regeeringsbeleid wijzen wjj hier nog in 't kort op den dringeudeu nood des vaderlands. Is de schatkist niet uitgeput? Klimmen de Staatsschulden niet jaarljjks al booger en booger? Gaat het volk niet gebukt onder het wee van drukkende be lastingen? Yerkeeren de Nederlandsche landbouw, de Nederlandsche nijverheid niet in nood? En doet de heerschzuchtige li berale partij wel iets om die belangrjjke takken der nationale welvaart te hulp te komen? Blijft zij niet hardnekkig vast houden aan het zooveel besprokeu vrjj- haudelsstelsel Zet ze onze grenzen niet wagenwijd open voor vreemde concurrentie? Geraken de openbare zeden niet in verval Nemen de misdaden niet ontzettend toe? Zijn de gevangenissen niet overbevolkt en wiüt het socialisme niet dagelijks veld? Is het liberalisme door zpne begunstiging van vrijgeesterij en ongeloof daarom niet de schuld? Eu dan, hoe bedroevend is nog de toestand op Atjeh, dat millioeuen schats en stroomeu bloeds heett gekost? Eu boven al wordt niet op de meest onbeschaamde wpze geweld gepleegd in de ouderwijs- quaestie tegen den verklaarden volkswil in? Wordt ons niet ons recht geweigerd? Welnu, om dit alles is de toestaud hoogst ernstig. Nooit wellicht heeft men zich met zooveel jjver op de verkiezingen voorbereid dan thans. Nooit was de verwachting zoo hoog gespannen. Wie zal voortaan in 's Lauds raadzaal de eerste viool spelen is de vraag, welke op aller lippen zweeft. En geen wonder. Den »gewoueu wetgever* immers werd eene bevoegdheid toegekend, die zich veel ders, die tussclien de massa getrouwde en niet getrouwde dames verscholen waren en welke men in weerwil van het verblindend electrisck licht met een kaarsje moest zoeken, en die zich door hare mannen hadden laten overhalen de gezel lige huiskamer met de zalen van het Casino te verwisselen. Onder de vele toehoorders werd een heer bemerkt ten minste hij droeg een hoogen hoed die blijkbaar zeer groote waarde hechtte aan het lot der vreeselijk geteisterde slachtotiers door de watersnooden van voorheen, want hij had het hoofd diep voorover gebogen en scheen zich met dichtgenepen oogen hunne lotgevallen in de verbeelding terug te roepen - - sommigen zeiden echter dat hij sliep. Onmogelijk was het niet, want de arme jon gen had dien avond tot laat nog dienst in het telephoonkantoor. Juist was Camille zonder betrekking, toen het postje van telephonist openkwam; wel waren er nog een vijfhonderd sollicitanten, en was hij de 502e die zich aanmeldde, doch 't scheen dat de chef zich wilde wreken op al de voor gaande, die het hem 't zij tot zijne veront schuldiging gezegd zeer lastig maakten, door juist den laatste, die zich opdeed in dienst te nemen; want toen Camille in het bureau tiad en den mond wilde openen om zich aan te be velen, riep zijn toekomstige superieur,- //Ben jjj verder dan vroeger uitstrekt. Yan den uit slag der verkiezingen, den 6deu Maart a. s. te houden, haugt dus meer af, dan tot hiertoe het geval was. Zegepraalt de Li berale Unie,* dan zal het lot, ons door hare aanhangers toebedeeld, alles behalve benijdenswaardig wezen. Katholieke en anti-liberale kiezer-*, toout dat de beginselen u heilig zijn. Komt steeds voor uwe beginselen uit, luistert naar onze kiesvereenigingen, die met u en namons u beraadslagen en stemt op den 6den Maart a. s. allen eerlijkonbevreesd en eensgezind. Z. H. de Paus heeft den 26sten Febr. in de troonzaal het gezantschap ten ge- hoore ontvangen, dat de Sultan van Ma rokko naar Rome had gezonden om Z. H. niet diens jubileum geluk te wenschen. Het hoofd van het gezantschap las een adrei in de Arabische taal voor, dat vertolkt werd door Pater Lerchuudi, die langen tijd in Marokko heeft vertoefd. In het adres wordt gezegd, dat de Sultan het voorbeeld der volken in Europa, Azië en Amerika en van alle souvereinen wil volgenj die hunne gclukwenscben Z. H. hebben aan geboden, welke bjj de gratie Gods zijn priester-jubileum heeft mogen vieren. De Sultan was verder tot dien stap geleid door het bewustzijn, dat Zijne Heiligheid het welzijn en het geluk van alle volken be oogt. De Sultan maakt zich deze gelegen heid tevens ten nutte om aan Leo XIII de betuiging zijner oprechte vriendschap over te brengen. Een eigenhandige brief des Sultans werd hierop aan den Paus overhandigd. Z. II. betuigde zijn dank voor de heil- wenschen des Sultans en herinnerde, dat de Heilige Stoel, eu inzouderüeid Paus Gre- gorius VII, altijd goede betrekkingen met Marokko had gehouden. Ook zinspeelde Leo XIII op de faciliteiten, die de Francis- kaner Geestelijken in Marokko ondervinden. Het gezantschap had rijke geschenken, zooals tapijten, geborduurde stoffen, enz. voor Z. H. den Paus medegebracht. Het wetsontwerp op de vogelbescher ming is in den Rijksdag bij derde lezing onveranderd aangenomen. De nieuwste dokter van den Duitschen Kroouprius, Dr. Kusaroaul uit Straatsburg, denkt niet zeer gunstig over den hoogen lijder. Wel heeft hij geconstateerd, dat de longen niet zijn aangedaan, maar tevens, dat de algemeene toestaud van den zieke hoogst onbevredigend is. Dr. Kussmaul schijnt ook weer veel meer ovei te hellen tot de kanker- diagnose eu de noodzakelijkheid der ver wijdering van het strottenhoofd. Te midden van al deze elkander tegen sprekende geleerden zit intusschen de arme er ook weer een? nu er moet een einde aan komen; ik neem jou?// En zoodoende was Camille telephonist geworden en sleet hij zijne dagen door de verschillende nominers der abonnementslijst met elkander in verbinding te brengen om de menschen, welke door die nominers op zjjn kantoor vertegenwoor digd waren, naar hartelust met elkaar te laten pra ten. Hoorde hij het sein van afbreking, dan scheidde hij de //nommers// van een en de dis cussie was afgeloopen. Werktuigelijk had hij in het Casino het nom- mer van den professor tegen de leuning van zjjn stoel opgezocht om de voordracht, zonder sein van den spreker af te breken; natuurlijk dat niet vindende, had hjj er maar in berust en liet hij met vele anderen den geleerden heer spreken naar welbehagen. Twee z/heeren// van circa 15 jaar, die vlak in zjjne nabijheid een fleschje St. Emilion //knapten//, vonden, toen er een paar glazen door de keel gespoeld waren, den wijn te wrang en bestelden met pieperige, doch schelle stem metjes eeu beter merk, terwijl zij ze teerden toch van papa's duiten de aangesproken flesch ongemerkt op het tafeltje van Camille schoven, zoodat deze laatste even ongemerkt het wijntje den weg van allen wijn kon injagen. De onverwachte //roode baai// maakte nog meer indruk op Camille dan de historische voordracht, lijder en draagt zijn kruis, eu geeu wonder zeker mag het heeten dat hij, anders zoo opgeruimd, onder al die verschillende von nissen, welke nu al in den loop der tijden door de verschillende geleerde heeren met de meeste beslistheid over hem werden uit gesproken, eeu weinig mistroostig wordt. Veel houden zijn der hazen dood, en vele doctoren brengen een lijder tot wanhoop. Ook op ander gebied schijnt eeu ieder in deze zaak een verschillend gevoelen te heb ben, en het voorwerp daarvan te wezeu, werkt op den duur vermoeiend. 't Zal er op neerdraaien, dat de Prins naar Berlijn terug moet, schoon ook op dit punt zich weer twee verschillende stroo- miiigeu doen gelden. De Keizer en Je Rijks kanselier schijnen er voor, de Kroon prinses er tegen. De Fransche Kamer van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp, waarbij een nieuw tarief van rechten voor sommige voortbrengselen uit Italië wordt vastgesteld, in zijn geheel aangenomen, met de daarin door den Senaat gebrachte wijzigingen. De Miuister Dautresme had verklaard, dat hij die wijzigingen niet goedkeurde, maar zich vereeuigde met het ontwerp-tarief, zooals het door de Kamer was aangenomen. De Fransche Regeering heeft te Rome doen weten, dat Frankrijk's voorstellen be treffende het handelstractaat de laatste zijn, welke zullen gedaan worden. Italië heeft dus deze slechts tc verwerpen óf aan te nemen. Twee Duitschers te Parijs ziju het land uitgezet, zekere lierman Sauer, een onder wijzer uit Hannover, die in verscheidene koffiehuizen Frankrijk en zijne Regeeriug gesmaad heeft, en een wagenmaker, Wag ner genaamd, die iu het Café du Commerce socialistische voorlezingen heeft gehouden. Engeland heeft op een bijna afwij zende toon geantwoord op een verzoek van Rusland, strekkende dat de Britsche Re geering bjj den Sultan eene aanvrage on dersteunen zou, om van de Porte te ver krijgen, dat zij het bewind van Prins Ferdinand onwettig verklare. De Britsche Regeeriug erkent, dat de stelling van den Prins niet wettig is, doch tevens, dat hij feitelijk vorst is, waardoor hij een waarborg oplevert voor de rust iu Bulgarije, en dus voor den vrede in Europa. Bovendien zou Engeland willen vernemen, wien Rusland iu 's Prinsen plaats zou willen stellen. De limes zegt, dat men te St. Peters burg tracht een chaos te scheppen, terwijl de centrale mogendheden trachten het uit breken van den oorlog, als dit toch moet geschieden, zoo veel mogelijk te verschuiven. Het Lagerhuis heeft met 256 tegen 134 stemmen het voorstel van Smith aange nomen, bepalende dat er eene sluiting vau het debat plaats heeft zoodra niet minder doch beide wijn en voordracht bewerkten dat het hoofd van Camille topzwaar op de borst neerzonk. Eerst toen een groot rumoer in de zaal aangaf, dat de conferentie geëindigd was, ontwaakte Camille, stond langzaam op en ontdekte daarmede dat de voordracht en de Emilion te zware kost voor hem waren en de laatste in zijne heenen was geschoten, die, daardoor geheel van streek; het bovengedeelte van hun eigenaar bijna weigerden te dragen. Camille volgde zoo goed en kwaad hij kon den drom, die zich uit de verschillende naar buitenslaande deuren in een wip verdeelde: som migen in de koffiekamers, anderen in de biblio theek en leeskamers, enkelen in de biljartka mer, weer anderen in de restauratie, een ander gedeelte in de tuinen, waar sierlijke zwanen, door het licht der maan beschenen, helder afstaken tegen den donkergroenen achtergrond, en einde lijk eenigen door het breede voorportaal naar bui ten, de straat op, waar een massa rijtuigen, het een nog schoon er dan het ander, de eigenaars wacli tten. Ook de conducturs der tramwegen sloegen lustig de klepels tegen hunne metalen omhulsels, want sedert jaren was bet regel, dat bij elke uilvoering, zelfs bij de lezing van een professor, een extra rit voor de bezoekers van het Casino werd georga niseerd. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1