NIEUWE No 1213. Zondag 4 Maart 1888, 13de Jaargang. agite ma ion agitate. G. B. 'T HOOFT. Mr. F. J. M. A. REEKERS, Mr.J. A.N.TRAVAGLINO, 6 Maart 1888. BUIT E NL AN D» Een warwinkel. ARLEBSC ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1 0,8» Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzDuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BÜEBAU: St. Janstraat Haarlem. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉïT Van 16 regels.30 Cents.. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEES L A U B E Y. Voor de verkiezing van een lid voor de Proviuciale Staten van Noord-Holland op 6 Maart a. s., wordt ten dringendste aanbevolen: de Heer Voor de verkieziug van een lid der Tweede Kamer voor het district HAARLEM MERMEER: de Heer en voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor bet district BEVERWIJK, de Heer hoogst achtenswaardige mannen, die af- keerig zijn van de liberale coterie en zelfs door hunne tegenstanders worden geacht om hunne rechtschapenheid en bekwaamheid, manneD, die tnet ons strijdeu tegen net ma terialistisch streven der liberalen en die bovendien bekend zijn met de belangen van nijverheid enAandbouw in land en gewest en derhalve op het vertrouwen der katho lieke en anti-liberale Kiezers ten volle mogen aanspraak maken. De algemeene verkiezingen, die Dinsdag a. s. plaats hebben over het geheele land, zijn van buitengewoon belaug. 't Zijn de eerste ouder eene nieuwe Grond- en Kies- •wet, die over eene legi datieve periode van vier jaren beslissen. Wij staan thans aan den voor-avond van den grooten strijd. Nog slechts eeuige da gen en de kiezers zullen beslissen of zij nog vier jaren den liberalen willen veroorloveu in ons vaderland hunne tirannie uit te oefenen, dan wel, of de libertijnen hun on- rechtvaardigen schepter, zoolang te hunnen voordeele gezwaaid, zullen moeten neder- 1 eggen. Het liberalisme was tot dusver eene ramp voor Nederland. Het bracht niets goeds tot stand. Wordt nu de liberale partij wat de Hemel verhoede! wederom meerderheid, dan wordt de druk van de algemeene cri sis verzwaard, de malaise wordt in steeds wijder kring de ongeuoode gast, die van geen vertrekken weeten de Regeering laat alles na, wat dienen kan om de crisis te temperen, den weg van vooruitgang voor landbouw, groot-industrie, am Dachten ne ring weder te effenen en een toestand voor te bereiden waarin met eeuige kans op goed gevolg, iets van belaug zou kunnen ont worpen en uitgevoerd worden. Het zou eene ramp zijn voor Nederland, indien straks weder het onpractische libe- F E UIL L E T O N. 2) Vervolg Camille was den stroom op de straat gevolgd. De drukte daar warrelde hem voordeoogen; bovendien had de buitenlucht op hem dezelfde uitwerking als de wind op een brandend per ceel en had hij in het plantsoen gekomen zich niet tijdig aan een bronzen dolfijn vasigeklemd, hij was stellig in het bekken der fontein ge vallen, die gevoed door de stadswaterleiding daar ruischend de zilverachtige kolom naar hoven dreef, om haar dadelijk weer op de oppervlakte van 't water uiteen te doen spatten en zich met den inhoud van het bekken te vereenigen. Langzaam het plantsoen uitsukkelende voorbij de groote prachtige muziektent, waarin bet stads- muziekkorps zich eiken zomermiddag van 6 tot 8 uren deed hooren, komt hij op den boulevard onder welks grootsche, met balkons versierde huizen hij gedachtenloos heenzwaait, zoodat hij een wagentje der melkinrichting niet opmerkt, dat uit het koetshuis dier vereeniging komt ge keken en dat de bedienden blijkbaar vergeten hebben behoorlijk op stal te zetten. Deze caram bole geeft hem zijn denkvermogen eenigzins te- ralisme, miinlerheid iu den lande, ten over vloede verdeeld in vrijhaudelaars en protec- tiouisten, doctrinaireu en radicalen, uieuw- consorvatieven en socialisten, over de meer derheid der stemmen in de vertegenwoor diging des lands kon beschikken. Die ramp kan door de Katholieken en de overige anti-liberalen iu den lande wor den voorkomen. Zij hebben de meerderheid in Nederland, beschikken over de meeste stemmen aan de stembus, ja, over aan zienlijk meer stemmen dan de liberale kiezers. Daar tegenover staan wel het negenvou dig distriet Amsterdam en het vijfvoudig district Rotterdam en ook districten waar een anti-liberaal geen kans van slagen heeft, doch zelfs die onrechtvaardige winst der liberale partij kunnen wij overkomen door onze meerderheid van stemmen elders. Bovendien zijn Amsterdam en Rotterdam nog niet reddeloos voor ons verloren. Met beleid, met overleg en diplomatie zijn ook daar nog zetels voor de Rechterzijde te veroveren. Voor de Rechterzijde, voor de auti-liberalen, dat is de hoofdzaak. Alle audere beschouwingen moeten zwichten, persoonlijke consideratiëii moeten opgeof ferd worden; aan wrevel wegens het eigen gerechtigde van sommige bondgenooten moet niet worden toegegeven. Daar echter, waar een anti-liberaal geen kans van sla gen heeft en verdeeldheid heerscht oudor de liberalen, zal men verstandig handelen op den minst gevaarlijken candidaat zijne stem uit te brengen, doch overigens dient er te worden gestemd op een anti-liberaal, wie het ook zij, op een die, moge het ook alleen door den loop der omstaudighedeu wezen, de meestö kansen heeft. Handelt men anders, dan komt de persoon, dien meu gaarne in de Kamer zag, er toch niet in en de liberaal gaat den zetel vervullen waarop hij eigenlijk geen recht had. Twee anti-liberalen zijn dan geweerd en de can didaat der partij, dien men heette te be. strijdeu, zegeviert door ons toedoen. En mocht het in dier voege gaan, dan erlangt ten slotte de liberale partij meer dan vijftig zetels en gedaan is het met al datgene wat anders dadelijk zoude beproefd worden om den achteruitgang te keereu, waaronder ons land, als zoovele audere landen, zucht. Dan blijft hot schoolwezen waar wij, behalve de opbrengst van gelden, nagenoeg buiten staan steeds meer uitgaven eischen, terwijl de jeugd daarenboven, gezwegen nog van de godsdienstlooze opvoeding, onbe kwaam wordt gemaakt voor de harde eischen des levens en de practisehe vorderingen van ambacht en nering. Alsdan wordt er ten behoeve van den landbouw niets gedaan van overheidswege. Dan blijft ons greustarief ongewijz gd, ten bate van den vreemdeling; dan worden onze rug en doet in hem de herinnering ontwaken, dat bij nog een paar uurtjes dienst beeft op het kantoor. De stand der wijzers op de verlichte klok in een krantenkiosk doet hem hevig ont stellen: reeds zoo laat? I Hij zet zich op ge vaar af te valhn in draf en bereikt einde lijk de markt en loopt daar een paar menscben omver, die rustig een groot plakkaat, dat op het affichebord, bij het stadhuis, prijkt, staan te spellen en hetwelk den volke verkondigt, dat weldra een collega van den beroemden Carre, met vergunning van 't bestuur, te B. een vast circus zal doen bouwen. Het oogverblindend licht, dat door de ruiten van de vergaderzaal der vroede mannen heenbreekt, doet gelukkig voor Camille, de omvergeduwden een oogenblik alle kleuren van den regenboog zien, zoodat bij zich uit de voeten kan maken en klokslag 10 uur bet kantoor binnentreden, dat door den collega van Camille, dien bij moet aflossen, weldra zou verlaten worden. Terwijl bij met een lodderig oog bet vertrek opneemt, dat hem voorkomt van gedaante ver anderd te zijn, schiet hem, bij bet zien van eenige stoelen, een plan voor een rustbed te binnen, dat bij eens ergens zoo prachtig van drie zulke zittuigen beeft zien vervaardigen. Nadat bij een paar malen mot een der stoelen is omgerold en een keer bet geheele «rustbed// markten nog meer overstelpt met het over compleet vau andere Rijken, dan worden de werkzaamheden nog minder en de loonen nog geringer, dan zullen naarmate ieders li inkomsten dalen, s lands uitgaven voort durend stijgen; dan zal de plaatsvervanging iu welken vorm ook worden afgeschaft, eene inkomsteu-belasting worden ingevoerd en alle pogingen in 't werk gesteld worden om ook den leerplicht in 't aanzijn te roepeu, terwijl voor de bizondere scholen alle onder steuning vau Staatswege zal worden ge weigerd. Komt de Liukerzijde wederom in de meer derheid, dan zal de godsiiienstlooze, de moderne secte-scliool iu volle kracht blijven bestaan, men zal ons dwingen, zoo we niet met aardsche goederen bedeeld zijn, onze kinderen naar die scholen te zenden, waar het ongeloof wordt verkondigd. Weigeren we zulks, verzetten we ons tegen de tirannie, dan zal men ons voor onze halsstarrigheid met geldboeten straffen. En kunnen of willen wij onze zuur verdiende penningen niet afstaan, dan zal men ons voor eeuigen tijd, op echt Pruisische wijze, de gevangenis als woonplaats aanwijzen. Zeker, het hart krimpt ons ineen, als wij aan die mogeljjke toekomst denken. Als wjj goed overwegen, dat misschien over eenigeu tijd onze kinderen, of die onzer armere en toch reeds zoo ongelukkige ge- loofsgeuooton door liberalen dwang aan het moderne heidendom zullen overgeleverd worden. Eu gij, wien het kiesrecht gegeven is, gij zoudt geen hand uitsteken om zoo mogelijk te beletten, dat de zielen dier kinderen besmet worden door de neutrali teit, d. w. z. door het ongeloof der liberale secte-school. Neen, gij ijst bij de gedachte, welke zware verantwoordelijkheid daardoor op u zou komen te rusten. Wij vleien ons niet met eene gemakke lijke zegepraal. Er bestaat echter kans, dat de Rechterzijde op den 6den Maart a. s. eene meerderheid in de Tweede Kamer ver krijgt, maar dan zullen ook alle krachten moeten aangewend wordeu eu ieder kiezer zal moeten overtuigd zijn, dat het vau zijne stem kan af liaugen of de Rechter- dau wel de Liukerzijde zal overwinueu. Ter stembus dan als éeu man. Ter stem bus om de liberale partij, die in hare heersch- zucht het recht met voeten treedt, voor langen tijd onschadelijk te maken. Ter stembus dan, om een einde te maken aan de tirannie van vrijdenkers eu vrijmetse laars, die spotten met al wat heilig is en die ons eer als vreemdeling dau als Neder landers beschouwen, alleen omdat wy ge- looven in den Gekruiste eu die niets on beproefd laten om uit de zielen onzer kin deren het geloof te doen verdwijueu. Men redde wat te redden is. Ieder kiezer zij diep doordrongen van zijne plicht, van ziju recht, van zijne taak. Niemand blijve in de war heeft gegooid, strekt bij zich op zijn geëimproviseerd bed uit en valt in een dom melende overdenking: boe bet mogelijk is, dat op eene plaats, waar bij nooit water, als van de waterleiding gezien beeft, zooveel water kan ko men, dat buizen, menscben en beurzen onder- loopen. Juist zag bij in zijne droomerige ver beelding eene sebuit omkantelen en de opvaren den, waaronder hij zelf, zich vastklampen aan de telepboondraden, die zeker in die waterstad als een Atlantischcn telegraafkabel onder den waterspiegel zullen gelegen hebben toen bet sein tot eene verbinding werd gegeven. De beer Tres, lid der achtenswaardige firma Tres Co zit met bizondere oplettendheid in zijne boeken en papieren te snuffelen; eene voor name zaak houdt hem bezig, die noodzakelijk eene conferentie eisebt met bet buis Landman Bieme te Antwerpen. Zijn boekhouder, de heer Bons, zal morgen naar de Scheldestad ver trekken om de zaak af te handelen; bij de heer Tres zou dien avond persoonlek zijn boekhouder, die op den Noordwal woont, de noodige inlichtingen komen bezorgen. Hij ont dekt echter eene correspondentie van ouden da tum met het Antwerpscb buis; dit maakt de zaak nog moeilijker. Wrevelig dat zijn boekhouder hem onkundig achterwege, doch ieder stemgerechtigde tooue den 6den Maart, dat hem het welzijn vau land en volk na aan 't harte ligt en dat het hem niet onverschillig is, welke toekomst hij en de zijnen tegemoet gaan. De dag van 6 Maart schenke ons dan de zegepraal op de partij, die ons, Katho lieken en anti-liberalen, tot dusver heeft verdrukt en bespot! Dat zij zoo 1 Het verrassende besluit der geneesneeren te Sau Remo, om aan de aldaar vertoe vende dagbladcorrespondenten geeue ia- lichtingen meer te verschaffen omtrent den toestand van den Kroonprins, wordt te Berlijn als een hoogst bedenkelijk teeken beschouwd. Met 115 tegen 114 stemmen heeft de Rijksdag bij tweede lezing eene bepaling vastgesteld, krachtens welke de zelfstaudige uitoefening van zekere beroepen voortaan alleen mag worden toegestaan aan per sonen, die bewijs leveren dat zij de daartoe noodige bekwaamheid bezitten. Op de lange lijst dezer beroepen staan ouder anderen vermeld die vau barbier, bakker, kuiper, boekbinder, drukker, koek- en banketbakker, kapper, metaalgieter, goud-, zilver- of ju weelwerkers, hoedenmaker, blikslager, passe mentwerker, zevenmaker, parapluiemaker, schrjjnwerker, kleermaker, schoenmaker, decorateur, horlogiemaker, wever, timmer man, metselaar, werktuigkundige, opticus, slachter, molenaar, schrijn werker, stuca- door, enz. enz. De rechtbank te Parijs heeft uit spraak gedaan in het proces tegen Wil son. Zij heett hem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, tot eene boete van 3000 fr. en tot verlies van zijne burger- schaps-rechten voor den tyd van vijf jaren. Ribaudiu is veroordeeld tot 8 maanden, Dubreuil tot 4 maanden, en Hébert tot 1 maand gevangenis. Ratazzi is vrijge sproken. Het Huis der Lords heeft met 72 tegen 45 stemmen het amendement-Jersey op de wet, betreffende het spoorweg- en kanaalverkeer, verworpen, waarin verklaard werd dat geen voorstel bevredigend te achten is, hetwelk niet een begunstigingstarief voor vreemde invoerartikelen verbiedt. De wet is daarna in tweede lezing aan genomen. In den loop van het debat heeft Lord Salisbury, het amendement bestrijdende, gezegd, dat art. 25 van het ontwerp een begunstigingstarief voor vreemde invoer artikelen buitensluit. De Standard meldt uit Berlijn, dat Rus land nog niet, zooals een gerucht ten on rechte zegt, een candidaat voor den Bul- liet met dien naren brief, grijpt bij de kruk van de telepboon en vraagt verbinding met No 23, dat op de lijst duidelijk staat aangegeven als vertegenwoordigende den beer Bons, boek houder der firma Tres Co. Camille, die zich verbeeldde in bet water te liggen spartelen, wordt op eens door de schel van de telepboon lot de werkelijkheid terug geroepen. Zijne plotselinge indienststelling en bet geraas van het omvallen zijner drie stoelen, die vrij onhandig in hunne rust werden gestoord door den salto mortale van hun tijdelijken eige naar deden Camille, toen bij bet oor aan de buis hield, het gevraagde nommer niet goed verstaan; zoo goed bet zijn slaperig hoofd bet hem vergunde te denken, zocht bij in zijne ver dikte hersens naar bet No.dat tot verbinding werd opgeroepen en zonder juist na te gaan of zijn vermoeden zich niet bedroog, verbond bij, zich zeker van zijne zaak wanende, bet No van den seiner met No 129. Het was maar eene korte mededeeling; ant woord sebeen men niet te verlangen; bet teekon van afsluiting volgde zeer spoedig en Camille raapte zijn //rustbed// weer op en plaatste zich in zigzagsvormige-horizontale richting op zijne drie stoelen. Hij verwachtte dien avond geen enkel bericht meer; 's avonds om dien tijd was bet nooit druk. Wordt vtrvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1