NIEUWE No 1215. Vrijdag 9 Maart 1888 13de Jaargang. Frankrijk, ilusland en Europa. iï U I '1' E A L A M I). II. (Slot). Een warwinkel. Wordt vervolgd RLMSCHÏC0IRA1ÏT. ABONNEMÏÏNTSPBIJB Per 3 maanden roor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland >1,80 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BüKEAU: St. Janstraat Haarlem. AO-ITE MA HON AOITATE. PBIJS DES ADVEBTENTIÉN Van 16 regels,30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEES t LAURET. Het vijfde en laatste hoofdstuk van het artikel, waarvan wij in ons vorig nummer gewiiagden, behandelt de politieke gevolgen van eene alliantie tusschen Rusland ei. Frankrijk. De genoemde schrijver zegt, dat een verbond tusschen die twee machten croote gevaren mot zich zoude medebrengen. Het zou Frankrijk berooven van het over schot der sympa hieën, welke het DOg in Europa bezit en zou het drievoudig ver bond versterken, welks doel of voorwendsel is, een tegenwicht voor de Franscli-Rus- sische alliantie to vormen. Anderzijds is ile internationale positie van Frankrijk en Rusland niet dezelfde. Ook in diplomatiek opzicht is alle voordeel aan den kant van Rusland, alle nadeel aan de zijde vau Frankrijk. Reeds het vooruitzicht op een verbond met Frankrijk maak' Rusland ster ker; het is een schrikbeeld waarvau de Russische politiek zich kan bedienen, zonder genoodzaakt te zijn zich tot iets te ver plichten. Om zich de voordeelen van zulk een verbond te verzekeren, behoeft Rusland zich de handen niet te binden. Men zegt zelfs in St. Petersburg, dat op den dag, waarop het den Czaar behaagt aan Duitsch- laud dan oorlog te verklaren, de Chassepot- of Lebel-geweren van zelf losbranden. Men vleit zich daar, dat Yon Bismarck en Moltke door de annexatie van Mets en Straatsburg van het Franscbe leger een vleugel van bet Russische hebben gemaakt. Het tegenovergestelde is echter niet het geval, en dat is het juist, wat de inferio riteit van Frankrijk uitmaakt. Om een beeldspraak van Prim You Bismarck te bezigen: de Franscben kunnen niet zeggen, dat Rusland eene kaart in hun spel is, maar de Russen kunnen wel verklaren, dat Frankrijk in hun spel eene kaart is, die zjj naar willekeur kunnen uitspelen. In tegenstelling met Frankrijk is Rus land voorts tot het laatste oogeublik in staat van politiek te veranderen. Rusland heeft combinaties en alliantiën in voorraad. Zoo lang de ooi log niet werkelijk is uit gebroken, is er niets verloren tnsscheu fet. Petersburg en Berlijn. Een brief, een be zoek, eene ontmoeting is genoeg om tus schen beide Regeeringeu weder eeue toe nadering te doen ontstaan. Niets staat Rusland in den weg, tot Duitschland of tot het drie-Keizerverbond terug te keeren, als het zijn voordeel heelt getrokken van het spook der Fransche alliantie. De Czaar is alt jjd zeker door zjjne collega's aan de Spree en aan den Douau goed te worden ontvangen. De conclusie dus is: dat er tusschen Rusland en Frankrijk geeue gelijkheid bestaat. Rus land behoudt zijne vrijhei I, Frankrijk moet haar opofferen. Terwijl Rusland verschillende f E UIL L E T O N. 4) Vervolg Met wi^H hen je aan 't praten, vrouw, vroeg de heer Stin, die juist binnenkwam terwijl zijne vrouw met ingespannen aandacht het antwoord van haar gema.al door de telephoon verwach tende, zich hoorde toeschreeuwen wat dokter Vos voor zijne onbekende Marianne had bestemd. Met jou, dacht ik. Met mij? En wat heb ik je geantwoord? Loop naar den drommel! De scherven der kopjes waren weer opgeruimd, de onverwachte tehuiskomst van haar «heer// had haar verbluft, verrast, en daarom ontwapend en toen haar blik vroeg: Willen we 't vergeten? ■wees mijnheer beslist met de hand: We praten niet meer over het donderwolkje. Doch dat zou de drommel, hernam einde lijk mijnheer Stin, wie is die onbeschofte, die jou zoo iets durft toevoegen, ik zal dien vent dat eens voor goed afleeren. En hij gaf het sein. Camille schrikte op, Wat wülen ze nu uitwegen te zijner beschikking heelt, zou Frankrijk eiken uitweg afsluiten en blin delings een slop inhollen, waar het ten slotte geheel en al geïsoleerd zou moeten staan. Zelfs het plechtigste verdrag zou zulk eene ongelijkheid niet opheffen; als overwinnaar of als overwonnene heeft de Czaar andere vredeusmiddeleu dan de Fran sche republiek. Tusschen Keizers gaan de onderhandelingen gemakkelijk. Als de beide geallieerden het onderspit moeten delven, zouden hunne vijanden den eenen geallieerde met meer hardheid kunnen behandelen dan den andereu. Een ongelukkige oorlog kau zeer goed met de verzoening der drie Keizers en met een nieuw verbond tegen de re volutie eindigen. Ziedaar de toestand, die groote voorzich tigheid eischt. Hebben daarom Frankrijk en Rusland er geen belang bij elkander te helpen? Zeker, tegenover het drievoudig verbond is zelfs hunne toenadering zeer na tuurlijk. Maar elk verdrag tusschen Parys en St. Petersburg moet den vrede tot doel hebben, niet den oorlog. Voor beide landen is de vrede allernoodzakelijkst. In Frankrjjk, er valt niet aan te twijfelen, is de over- groote meerderheid van het volk vredelievend gezind. Zoowel de anarchisten als de roya listen schreven den vrede op hun verkiezings- program.Opportunisten en radicaleu moesten op tweeërlei gronden den vrede bewaren; op de eerste plaats als Franscben, op de tweede als republikeinen. Als Franscben heseffen zij, dat de eerstkomende oorlog het einde van Frankrijke grootheid kau zijn, als republikeinen weten zij, dat de naaste krijg, gelukkig of ongelukkig, een einde aan de republiek zal maken of, 'tgeeu voor hen even grievend zou wezen, de dood van de republikeiuscbe partij zal zijn. Maar ook Rusland heelt den vrede noodig. In een oorlog zou het niet alleen de ver overingen van Alexander I en Catbarina II, maar ook zijne materiëele en geestelijke ontwikkeling op 't spel zetten. Dit laatste weegt niet zeer zwaar. Vermits Rusland arm is en veel schulden heeft, kau het eene tamelijke mate ellende verdragen, die be schaafde lauden niet zouden doorstaan. Maar alhoewel de Rus heel wat kan verdragen, zou men toch niet kunnen weten, of niet een groote oorlog de natie tot morren bracht en zou het niet onmogelijk zijn, dat de nihilistische hartstochten in zekere klassen wederom in hooge mate zouden opgewekt worden. Het artikel eindigt met deze woorden: Waarom zou Europa ten strijde trekken? Als het drievoudig verbond werkelijk, zooals Prins Von Bismarck den keeren Tisza en Crispi heeft verzekerd, eene vmlesalbantie is, dan is de vrede verzekerd, want hjj wordt aan den eenen kant gesteund door het drievoudig verbond, aan de andere zjjde door Frankrijk en Rusland. Eu wanneer weer? Wil dat mensch dan iedereen goeden nacht zeggen? Met wien? vroeg hij wrevelig. Hetzelfde nommer. Geven ze elkander raadseltjes op zei de telephonist en herstelde de pas afgebroken ver binding. Dokter Yos ontstelde een weinig, toen hjj dat akelige machine zich weer hoorde melden. Was die malle Reuvig dan van plan hem van avond volstrekt niet met rust te laten; het speet hem erg, door zoo'n band aan zulke lastige patiënten verbonden te zijn. «Wat zou hij nu wel weer te vertellen hebben." En de dokter gaf in spanning het sein, dat hij luisterde. Loop jij zelf naar den drommel, dat 's voor jou, rrrrrakkert! klonk het op eens, met een forsche mannenstem langs den draad. Nu was het de stem van een man, neen hij had zich straks zeker bedrogen, dat eene vrouw- tot hem sprak. l)e ongelukkige! hij is stellig gek geworden, gek gesuft; ik dacht het wel. Zijn arme oom 'k zal dezen dadelijk een onderhond verzoeken. Hij vroeg afsluiting met het tegenwoordige nommer, hetwelk hij niets meer te zeggen had, doch aansluiting met No 33 der ljjst, dat het eigendom was van den oom van den ongel uk- kigeu hypochondrist. zulk een vrede nog' twijfelachtig schijnt, dan is hij, helaas! in allen gevalle de eeuige, die het nieuwe Europa sinds langen tijd heeft genoten. De thans verschenen collectieve verklaring van de bjj den Duitschen Kroonprins aan wezige artsen hangt blijkbaar samen met den uitslag vau het door Professor Wal- deyer ondernomen microscopisch onderzoek. Het schijnt dat thans ook Mackenzie zich tot de bekende diagnose (die van kanker) beeft laten bekeereu. Zijne taak blijft het tliaus, den lijder, met gebruikmaking van de nu ingetredeue tijdelijk gunstige periode, iu zóóver krachten te doeu verzamelen, dat hij in staat zij zoo spoedig mogelijk naar Potsdam terug te keeren. De stem ming te Berlijn is zeer ernstig. De Rijksdag heeft bij eerste en tweede lezing de overeenkomst betreffende het te gengaan van verkoop van sterken drank door de visschers op de Noordzee aange nomen. De ziekte waaraan de tegenwoordige Republiek ljjdende is, zegt Le Figarois wel bekend bet is hare begroot.iug, een kanker, die haar langzamerhand verscheurt. En geheel als te San Remo gelukt het den geleerdste» dokters niet de beslissende ope ratie te doeu. Doch daar ten minste doet men wat men kau om te genezen. Maar hier!.... Hier kent de verkwisting geen paal of perk. Men vindt haar in alle hoe keu. La Patne heeft de ofEeiëele lijsten, door het Ministerie van Financiën uitge geven, bestudeerd en zie hier wat dit blad heeft ontdekt. In 1871 werden burgerlijke pensioenen aan 45 000 ambtenaren ten bedrage van 30 millioen per jaar uitbetaald. Iu 1886 is het aantal burgerlijke pensioenen tot 80 000 gestegen en de uitbetaling tot 59 millioen (het juiste cijfer is 58 762 000 frs.) Generaal Boulanger heeft aan den Mi nister van oorlog een brief geschreven on der dagteekening van 4 dezer, waarin hij zfgt, dat dringende stappen bij hem gedaan zijn met betrekking tot de verkiezingen in deze maand te houden. Zjju uitdrukkelijk verlangen is echter, met het oog op de be trekking, die hij vervult, en in het bizonder met het oog op den tjjd dien wij beleven, zich uitsluitend aan zijne militaire plichten te wijden, en om dus een einde te maken aan de manifestatiën, die ten aanzien van zijn persoon aan den dag gelegd zjju en die schjjneu herhaald te zullen worden, «er- zoekt hij den Minister dezen brief openbaar te maken, of hem vergunning te geven een brief te schrjjveu en ter algemeene kennis te brengen, waarin hij zijne vrienden ver zoekt geen steromen op hem uit te brengen, aangezien hij deze niet kan aannemen. Wel allemachtig, dat nommer belooft een klant te worden, nu weer aansluiting met 33, lveeft dat volk dan geen medelijden met een arm telephonist. 33, waar is 33? Wat zijn die cijfers geducht lang. 33 Ja, ik voel het, het Emilliontje doet me geen goed. 3333, ha! hier heb je 't En Camille maakte No 903 vast aan No 333. Advocaat Creveaux, of liever zjjne vrouw, had eenige dagen te voren het ongeluk gehad eene diamanten parure te verliezen van bijna 600 gulden waarde. Annoncen in de dagbladen, het uitroepen door stadsomroepers, brieven aan ver schillende juwelierswaarin het kleinood nauw keurig gesignaleerd werd, niets had mogen baten en men gaf reeds de hoop op, toen mevrouw Creveaux op dien avond alleen zijnde, eensklaps hevig schrikte, daar de telephoon, die maar zel den dienst deed, een onbarmhartig geluid in haar donkeren hoek maakte. IJlings liep zjj naar haar man, die in de buurt een praatje maakte daar z(j naar dat gevaarte geen hand dorst uit steken eigenlijk omdat zij geen kennis had om het toestel behoorlijk in werking te brengen. De advocaat het gepersonifiëerde No 333 die dadelijk present was, seinde, dat hij aan dachtig luisterde en de telephoon sprak; Iu de Fransche Kamer is onlangs een rapport uitgebracht betreffende het 9teeds toeueinend aantal vreemdelingen die naar Frankrijk komen, waar zij vrij kunnen ver toeven, zonder verlof tot verbljjf of eenige andere papieren noodig te hebben, waar door het hun gemakkelijk valt hun waren naam te verbergeu en daardoor, iu geval vau nood, aan de nasporingeu der politie te ontsnappen. In 1866 waren er op 37,312,028 Fran- schen, 635,495 vreemdelingen (1.67 pCt.); in 1886 op de 37,103,789 Frauschen, 1,115,214 vreemdelingen (3 pCt.) Onge lukkig behooren die vreemde gasten niet immer tot de nijversten of ook maar ou- schadelijksten. Een tiende gedeelte vau het aantal misdrijven werd door vreemdelingen bedreveu, en van de 1000 vreemdelingen, hier gevestigd, worden er per jaar 20 ver oordeeld, terwijl de verhouding voor de Fransche bevolking is vau 5 op de 1000 of viermaal minder. De rapporteur wenscht daarom hier een maatregel ingevoerd te zieu, ongeveer zoo als door onze Regeering op de in Neder land verblijfhoudende vreemdelingen wordt toegepast. Uit Constantinopel komt de belang- rjjke tijding-, dat in den eergisteren gehouden Ministerraad besloten is tot inwilliging van Rusland's bekende vorderingen betref fende Bulgarije. Met zeldzamen spoed is daarop de bevestiging van dit besluit door eene Irade des Sultans onmiddellijk gevolgd, en terstond daarop is aan den President van den Bulgaarscheu Ministerraad, den Heer Stambouloff, namens de Porte te ken nen gegeven, dat de positie, welke Prins Ferdinand van Saksen-Coburg als Vorst van Bulgarije inneemt, door haar als on wettig wordt beschouwd. Eene uitnoodi- ging om zich te verwijderen, schijnt het schrijven niet in te houden. Men schijnt evenwel nog aan de moge- ljjkheid te gelooveu, dat Ferdinand zich door deze aanmaning zal laten bewegen om heen te gaan. Indirect blijkt dit uit eene mededeeling vau Tlie Times uitWee- neu, inhoudeude, dat Oosteniijk, Italië en Engeland ingelicht zijn omtrent de maat regelen, welke Rusland ten opzichte van Bulgarije zal nemeu na de verwijdering van Ferdinand. Mag men de door een Parijsch dagblad ontvangen inlichtingen echter gelooveu, dan heeft Vorst Ferdinand daarop volstrekt geen plan. Zelfs wordt aan Stambouloff het voor nemen toegeschreven hij zou reeds met een manifest aan het Bulgaarsche volk" in dien geest bezig zjjn Bulgarije tot een onafhankelijk koninkrijk te verklaren, met Ferdinand als eersten Koning. Voorts wordt bevestigd, dat de garnizoenen der Douau- en zee-havens zjjn verdubbeld. Middelerwjjl zou, naar een ander Parjjsch Kom straks in café Suisse, belangrijke me dedeeling. Eerst begreep men de zaak niet, doek mevrouw de dames zijn spitsvondig had direct ge dachte op de verloren parure. Daar heb je 't zei de advocaat, zijne vrouw tevreden toeknikkende, en hij telephoneerde terug: Wacht mij daar, ik zal komen. Nu hij toch eenmaal aan de telephoon stond kon hij even goed neef Darnus met de zaak in kennis stellen. Hij had naraeljjk met neef Darnus gewed, dat de parure nooit zou terechtkomen, deze daarentegen van wel; vandaar dat de verliezer een avondje oesters moest geven en in zijn cham pagne-kelder duikelen. H(j vroeg verbinding met No 338,'t nommer van neef Darnus. Wordt dat volk nu dol, bromde Camille, doch wat er aan te doen: ze maar weêr verbin den en hij verbond den advocaat aan No 339. De stoppen staan ook zoo dicht bij elkan- der! r, De samenspraak wa« zoo geëindigd en Camille wierp zich uitgeput door zulk een arbeid op zijne drie stoelen neer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1