N IE U WE Zondag 11 Maant 1888, 13de Jaargang. De eerste veldslag. buitenland! No 1216. 30 Cents. F E V ILL E T O N. Een warwinkel. H14RLEmOICI)ÜR4IT. ABOHNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BÖKEAU: St. Janstraat Haarlem. PB1JS DEB ADVEBTENTIËH AGUTE MA BOH AGITATE. Van 16 regels Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPIES l.AURET, De nieuwe troepen zijn voor de eerste maal in het vuur geweest. Ze hebben zich goed gehouden. Wel hebben zij nog niet over de geheele linie de overwinning kunnen bevechten, maar nu reeds kan men van hen getuigenzij hebben het laud goed gediend. Gelukkig was het een bloedelooze strijd geen revolverkauonuen en geen repeteer geweren behoefden hun moordend werk te volbrengen. Maar daarom was de strijd toch niet van minder ^beteekenis. Eu al zijn het geen militaire veldbeeren, die zich met roem hebben overladenal zijn het geen minderen, die wonderen van dapper heid hebben verricht, toch hebben de leiders en de volgelingen aanspraak op het bur gerlijk kruis van moed, beleid en trouw. Want moed, beleid en trouw is bij deu verkiezingsstrijd van 6 Maart betoond. Of getuigt het niet van moed wanneer men, trots aanval en verguizing, trots de meest onwaardige en onware betichtingen, den moed blijft behoudeu zijne overtuiging te belijden en daarvoor zich de grootste opofferingen met liefde wil getroosten. Wat heeft men den onzen al niet voor de voeten geworpen! Welke beschuldigingen heeft men al niet naar hun hoofd ge slingerd Wanneer maar een tiende schiju van waarheid bad van wat door de tegen partij den volke is verkondigd, dan zouden wij den naam van Nederlander, ja van mede burger volkomen onwaardig zijn. Dat het grootste deel des volks echter van het tegendeel overtuigd is, dat heeft de dag van 6 Maart bewezen. Moed alleen verzekert echter de over winning niet. Er behoort eene andere eigen schap bijaan beleid mag het niet ont breken. En daaraan heeft het dan ook niet ont broken. Wij zullen volstrekt niet beweren dat hier en daar niet nog met meer over leg had kunnen zijn te werk gegaan. Een meer eendrachtig optreden op sommige plaatsen van al wat is tegen de liberalen met hun aanhang van radicalen en socia listen zou een nog schitterender uitslag hebben bezorgd. Maar wij zullen daarom toch niet het bekende woord bezigen dank baar maar niet voldaan. Neenwij zijn dankbaar en voldaan tevens voor al hetgeen door de gezamen lijke anti-liberalen is verricht. Men vergete toch niet dat deze verkiezing eigenlijk was eene verkenning van het terrein. Voor vriend en vijand was de stemming der nieuwe kiezers in vele dee'.en van het land geheel onbekend. Het was een tasten in het duister. Men kau wel vermoeden hoe de geest was, maar eenige zekerheid was ar voor niemand. 5) Vervolg Reeds tweemaal had hij een //attaque// gehad, de dokter had hem dan ook ten strengste verboden, onder welken vorm ook, geestrijke dranken te gebruiken en met eene geregelde levenswijze te volden, voorspelde hem de dokter nog een lang leren ie midden van zijne studieboeken. Zoo leefde professor Tijl reeds velen jaren. Zijne studiën waren zijn grootste genot en lnj had zich onder de telephoonklanten laten opnemen om geen tijd te verliezen en met collega^ Jan sen en collega Pietersen en andere collega's uit lijn kamer te kunnen eonfereeren. Hij lag reeds te bed, doch studeerde nog voort, want een groote foliant lag op zijne omhoog gestoken knieën en daarin las hij ijverig, toen op eens het schelletje zich aanmelde en den pro fessor een oogenblik gehoor vroeg. Hog zoo Iaat, wat mag dat wezen, als 't maar geen ongelukken zijn? Met moeite strompelde hij naar het kastje, bracht met inspanning den koker aan 't oor en •vernam toen; Er was dus veel beleid noodig om de verspreide troepen bijeen te brengen en hiervan is men boven verwachting goed geslaagd. Hulde daarvoor aan de leiders, maar hulde ook aan allen, die trouw hun plicht hebben gedaan. Trouw: ja, met gerustheid mag men op onze kiezers toepassen. Wat ook vall', Trouw staat pal. Trouw is meu opgekomen onder het vaan del waarop het devies staat: voor koning en vaderland onder Gods hoede. Er was hier geeu sprake van personen, maar van be ginselen. Steun en stem werden gevraagd voor allen, die staan op denzelfden bodem van godsdienst, orde en en recht. Dat was dan ook het kenmerk van den strijd. Niet of A of B benoemd zou worden, maar wel welke richting de zegepraal zou behalen: die van recht en vrijheid, ot die van wanorde en onrecht, Eu hoewel nu, gelijk wij zeiden de uitslag, voor zoover wij dien kennen op het oogenblik vau het schrijven dezer regelen, nog niet geheel geweest is zóo als wij dien geweuscht hadden, wij zïjd volkomen dankbaar voor betgeen reeds is ver kregen. Maar veel zal afhangen von den beslis- senden strijd, die den 20eu van deze maand zal geleverd worden. Dan toch hebben de herstemmingen plaats en van den uitslag daarvan zal het voor het grootste deel afhangen in welke richting het bestuur des lauds althans in de eerste jaren zal worden gevoerd. Tasten wij niet geheel mis in onze be rekeningen, dan moet de meerderheid komen aan de zijde van hen, die wij onze politieke geestverwanten mogen noemen. Het auti- liberalisme zal als meerderheid te voorschijn komen, mits ieder zijn plicht doe^. Daartoe doen wij dan ook nu reeds een beroep op alle goedgezinde kiezers. Het behoeft wel niet gezegd te worden dat daar, waar eene meerderheid aan can didate!) vau onzen godsdienst kan worden verzekerd, wij hunne verkiezing bij voor keur wenschen. Het mag toch zonder vrees voor tegenspraak gezegd worden: de Katho liek is het toonbeeld van orde en gezag. Maar waar de candidaat behoort tot de Protestantsche godsdienst en met ons staat op denzelfden bodem van: eerbied voor Gods instellingen, van orde, vrijheid en recht, al is er ook verschil van opvatting, daar vragen wij voor hem deu steun van de onzen even als wij rekenen op hun st9uo voor onze caudidaten, waar zij voor zich geen meerderheid kunnen verwerven. Wij herhalen het: de strijd loopt nu vooral over beginselen, niet over personen. Daarom: men vrage niet: is deze of geeue persoon mij welgevallig, maar is zijn beginsel Je heb gelijk, ik geef de champagne! Champagne! Hij! Die spotvogel maar daar zou hij hem troef op gegeven en hij riep terug: Drink jij zelf je Champagne, uilskuiken! Dat vond de advocaat laag, gemeen, onuitspre kelijk gemeen. Hij wist wel, neef Darnus was een wispelturig iemand, maar zoo'n lage trek van zijn karakter had hjj nooit kunnen ver moeden. Hij vroeg dan ook maar directe afsluiting met zoo'n schepsel, dat men goed wou doen en door wien men, omdat hij stellig de bokkepruik op had, zoo werd onthaald. Hij stapte na een kwartiertje op, vol hoop een en ander, over de parure in het café Suisse van wien wist hij niet te vernemen. Nauwelijks in het cafe Suisse binnengetreden of het oog van advocaat Creveaux ontdekt hem, den misselijken, akeligen neef Darnus, die in levenden lijve aan een tafeltje zit te whisten. Dat was te veel voor den beleedigden advo caat. Zonder neef verklaring van zijne zonderlinge handelwijze te vragen, loopt hij op hem toe en geeft hem een slag in het aangezicht. Algemeene opschudding in de zaal, Darnus woedend om den smaad, dien de advocaat hem ^00 publiek durft aandoen, springt hem naar in overeenstemming met onze beginselen. Eenheid en eendracht dus bij de beide hoofdrichtingen van de anti-liberalen. Strijd tegen de liberalen, ook waar zij minder scherp schijnen dan zij werkelijk zijn. Waut men vergete bet niet: radicaal en socialist zijn de natuuilijke volgelingen van al wat liberaal is. Daarom kiezers: weest allen op uw post den 20sten Maart; zet het werk voort, zoo gelukkig aangevangen en met dankbaarheid zult gij mogeu terugzien op wat door u is verricht. Blijft de leus getrouw: Voor Koning en Vaderland, onder de hoede van God! De fiuanciëele toestand van België is uitmuntend. Dat dit feit onder een conserva tief Ministerie voorkomt, hindert natuurlijk de radicale partij. Hare bladen schreeuwen dan ook uit alle macht dat deze voorspoed slechts bestaat omdat de heer Beernaert de belastingen, door de vorige Regeeriug aangenomen, heeft behouden. Deze bewe ring is brutaal. Het zegelrecht op assu- rantiepolisseu is verminderd. Hetzelfde is het geval met de accijusrechten op het bier, op de tabak, op den brandewijn, met liet tariet der spoorwegen en kanalen met het vervoer van goederen en de scheepvaart rechten op de Sambre. Evenzeer heeft men verminderd de invoerrechten op de koffie, de registratie op de huurcedels en de ver koopakten van landelijke goederen. Eu al deze verminderingen hebben eene vermin dering van belastingen vau 6 millioen frs. tot stand gebracht. Wij zeggen 6 millioeD. Een aardig sommetje, niet waar? Het is waar, dat zulk eene som voor de liberalen slechts eene kleinigheid zou kunnen zijn. Ouder hunne regeeriug gleed een millioen door hunne vingers als een balletje door die van een goochelaar. Wat echter do anti regeeringspers zorg vuldig aan ziju lezers verheelt is, dat de uitgaven van het Rijk in 4 jaren tijd door verbazingwekkende bezuinigingen met meer dan 18 uiillioenen zijn verminderd. Ziedaar de voorname oorzaak vau den bloeienden toestand der schatkist en wel in znlk eene mate, dat, als de liberalen op nieuw aan het gezag kwamen, het deficit onmiddellijk belangrijk vermeerderd zou terugkeeren. Daarom, zonder zich door dwaze illusiën in slaap te laten wiegen, kan het conser vatief Ministerie zich vleien overwinnend uit de aanstaande verkiezingen te voorschijn te zullen treden. De Kroonprins van Oostenrijk zal een kort bezoek brengen aan Engeland. Z. K. H. zal den 17den te Londen aankomen en voor omstreeks tien dagen de gast der Koningin zijn. de keel en voor- en tegenstanders zouden dra zich gemeten hebben zoo de politie niet tusschen- beide ware getreden en zoowel den advocaat als den neef had ingerekend. Yoor den commissaris gekomen kwamen Darnus aan wiens adres de advocaat het verwijt richtte van het bekende gezegde door den pro fessor geuit, tegen hem te hebben gebezigd en die tusschen zijne kalmte had herkregen, als zijn gevoelen te kennen, dat hier zeker eene ver gissing van de zijde der telephoonbureaux moest plaats gehad hebben, daar hij dien avond vol strekt door de telephoon tot niemand en nie mand tot hem het woord had gericht. Onmogelijk, zei een inspecteur, dat gaat zóo secuur, dat vergissen niet mogelijk is. Ja als dat ook niet het geval was zou men aan de schromelijkste vergissingen bloot staan, sprak de commissaris. Deze meeningen versterkten advocaat Creveaux in zijn gevoelen en met een eeuwigdurende vjjandsohap voor elkander in het hart, verlieten de twee bloedverwanten in tegengestelde richting het politiebureau, nadat eerst proces-verbaal tegen beiden was opgemaakt. Door een groote rij villa's verbonden, was het vroegere schoone dorp V. een nog schoo ner® faubourg der hoofdstad geworden. De weg De Keizer van Oostenrijk heeft den Prins van Wales benoemd tot honorair Kolonel van het 12e huzaren-regiment. De laatste Eugelsche eere-Kolonels van Oostenrijksche regimenten waren Koning George IV en de Hertog van Wellington. De bladen wijzen op deze benoeming als een bewijs van de zeer goede verstandhouding tusschen Oosten rijk en Eugeland onder de tegenwoordige politieke omstandigheden. Nu de groote massa sneeuw begint te smelten worden in Frankrijk overstroo- miugen gevreesd, daar de rivieren reeds sterk wassen. Het door Wilson aaugeteekende hooger beroep zal waarschijnlijk in het laatst de zer maand voor het hof van appèl in be handeling komen. Er moet voor Parjjs een nieuwe prefect, van politie benoemd worden, daar de te genwoordige prefect, de Heer Bourgeois, die iu het departement Marne tot Afge vaardigde is gekozen, zijn ontslag heelt in gediend. Als zijn waarschijnlijken opvolger noemt men den Heer Loze, vroeger Secre taris-Generaal bij de profectuur van politie, en thans prefect van het departement Som ine. De Raad der orde van het Legioen van eer heeft eene commissie van onderzoek benoemd, om een rapport op te maken over de zaak van Legrand, den bekenden fabrikant van vaten, die door geld het kruis van het Legioen vau eer van Wil son moet gekocht hebben. Zoodra de com missie haar rapport gereed zal hebben, zal de Grootkanselier der orde van het Legi oen van eer het aan den raad mededeelen, om te overwegen of Legrand van de lijst moet geschrapt worden. Het huis van Afgevaardigden der Britsche Unie heeft de reeds gemelde motie in zake de Venezolaansche grensquaestie aangenomen. Het Journal de St. Petersbourg spreekt met waardeering over het besluit der Porte, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het Berlijnsche tractaat. Terugkeer tot een wettigen toestand zegt het blad kan onmogelijk iets van veroutrustenden aard zijn. Naar de Times uit Petersburg verneemt, is men daar overtuigd, dat Ferdinand bin nenkort Sofia zal verlaten hebben. Er is reeds sprake van, hem te doen opvolgen door een Prins van Saksen-Weimar. Het wetsontwerp der heeren Lieber en Hitze, betreffende Zondagsrust, is in den Rijks dag hij derde lezing aangenomen. Daarop volgde oen besluit, hoofdzakelijk inhou dende dat de voorschriften, ten aanzien van Zondagsviering opgenomen in de be staande boudswetten op eeredienst, door dit ontwerp niet worden aangeroerd; dat het echter in vele gevallen twijfelachtig zou kunnen ziju, in hoever zij door dit was vooral des zomers een der drukste gedeelten der grijzer en grijzer wordende stad, welker verouderde ledematen echter een vernieuwd en verjongd leven verraadden, dat menig pedant opkomend plaatsje van schaamte in zijn schulp deed kruipen. Duizenden voetgangers en hon derden rijtuigen, die als kleine en groote vogels tegen den avond uitvlogen, schaarden zich aan de tafeltjes der prachtige koffiehuizen of nestel den zich in de ruime bloem- en boomrijke pu blieke tuinen om, als straks de zon voor de maan moet plaats maken, zich in zwarte drom men huis-, bed- en stalwaarts te spoeden. De rookwolken der loeomotieven, voor welker dampige ontboezemingen de paarden volstrekt niet bang waren en welker gegis en gefluit als een lieflijk geluid den villabewoners, vrooljjk in de ooren klonk en hunne gesprekken volstrekt niet stoorde, ja zelfs nog animeerde; die pracht, die drukte, dat alles maakte die voorstad tot een 19-eeuwsch Eldorado, dat menigen gepensioneerde dag aan dag verlokte, het zielental van Y. te verrijken. Geen wonder dan ook dat de trammen den ganschen dag bestormd werden door honderden passagiers, die zich naar B. en daar weer verder, in aansluiting met andere trammaatsehap- pijen of ook naar tusschenliggende plaatsen begaven. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1