N I E IJ W E No 1218 Vrijdag 16 Maart 1888» 13de Jaargang. Het lioogei onderwijs in Frankrijk. B U 1T E\LA N 1 Een warwinkel. 4RLEI ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGUTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉH Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Ui tee vers: KÜPPEE8 I AI'BEI. Het is eene onloochenbare waarheid, dat het voor het wel en wee van een volk van groot belang is, dat die personen, welke door hunne maatschappelijke positie een belangrijken invloed uitoefenen op hunne medeburgers, zooals rechters, dokters, ad vocaten, leeraars en anderen, van de waar heden van den christelijken godsdienst doordrongen zijn en hunne haudelingen overeenstemmen met hunne beginselen. Zal dit echter geschieden, dan moeten zij, die zich aan de opgenoemde betrekkingen wij den, niet alleen in het huisgezin en op de lagere school, maar ook op de middelbare en hoogeschool in het geloof en volgens de voorschriften der H. Kerk opgevoed en on derwezen worden, zoodat de moderne we tenschap, zooals zij op de hoogescholen wordt geleerd en het leven, oat er wordt geleid, hen niet ten verderve strekke. De noodzakelijkheid van eeue goede, op religieuze grondslagen gevestigde opvoeding, kende men bij de Katholieken reeds lang, zeer lang, maar aan de Frauschen komt de eer toe de vrijheid van het hooger on derwijs op het vasteland van Europa te hebben veroverd en haar gebruikt te heb ben tot het oprichten van instellingen voor hooger onderwij). Men stichtte binnen kor ten tijd, ondanks de enorme kosten, in ver schillende streken van Frankrijk vooreerst vijf katholieke of vrije universiteiten: voor het Noorden te Rijsel, voor het midden ge deelte van het land te Parijs, voor het Zuiden te Toulouse, voor het Oosten te Lyon en voor het Westen te Angers. Zij heeten vrije hoogescholen omdat zij niet door Staatsmiddelen worden gesteund, de hoogleeraqrs door het bestuur der univer siteiten met behulp vau de Professoren, worden gekozen en benoemd, eu tucht en orde, zonder Staatsbemoeiing streng wor den gehandhaafd. Overigens wordt de stoffe voor het onderwijs zoo behandeld, dat zij minstens met het ouderwijs van den Staat gelijk staat, zoo dat de jongelieden, welke op katholieke hoogescholen hunne studiën volbrengen, de voorgeschreven examens doorstaan en ook vaak Staats-betrekkingen erlangen. Het is van niet weinig belang met de inrichting van die universiteiten eens nader keunis te maken. De katholieke universiteit te Parijs bezit thans drie faculteiten: voor de rechtswe tenschap, geschiedenis en philosophic eu de mathematische en natuurwetenschappe n, ook worden er, als een begin tot vestiging eener theologische faculteit, door vier Gees telijken voorlezingen over eukele deelen der theologische wetenschap gehouden. Eene geneeskundige faculteit kon nog niet wor den opgericht. Voor dit doel zou men een groot hospitaal moeten aanschaffen. Reeds in 't vorige jaar echter vormde zich een Comité tot aankoop van een geschikt ge bouw. De universiteit van Lyon had ook de FE UIL LH T O N. (Vervolg en slot). Wie was dan die onbeschofte, die hem. een broer van den duivel, een rakkerd van een vent genoemd had? Hij moest dat weten en zou het den tele phonist gaan vragen. Eenzelfde gedachte doorkruiste het brein van prof. Tijk al zou het hem nog zooveel kosten, hij moest den spotvogel kennen, die hem cham pagne wou opdringen, aan hem, die op zijn best suikerwater nuttigde. En zij gaven bijna tegelijkertijd het sein van aansluiting. Ieder voor zich verbeelde tot den telephonist het woord te voeren. Dokter Vos begon: drie faculteiten, evenals Parijs. In den loop van het jaar 1878 werd er nog eene theo logische faculteit bijgevoegd, waar geleerde Priesters de zedenleer, scholastieke philo- sopliie onderwijzen en de H. Schrift ver klaren. De hoogeschool te Rijsel bezit alle facul teiten, ook de geneeskundige eu theologische. Zij heeft een prachtig hospitaal, de labo ratoriums, de verzameliugeu voor alle takken van wetenschap,de bibliotheken zijn rijkelijk van het noodige voorzien. Deze hoogeschool wordt voornamelijk door jongelieden uit Italië en Zwitserland bezocht; zij bezit een maison de familied. i. eene inrichting waar de studenten tegen matige vergoeding kun nen gehuisvest worden. Augers heeft drie faculteiten, die van het recht, van de letterkunde, geschiedenis en philosophie en die der natuurwetenschappen. De meeste studenten behooreu tot de rechts geleerde faculteit. De examens geven het schitterendst succes. Wat Augers zoo bij uitstek onderscheidt is, dat men in korten tijd in di>'. stad een prachtig en grootsch academie-gebouw stichtte benevens drie internaten, d. w. z. uitmuntende huizen, waar de studenten, ouder leiding van een Priester, samenwonen, zooals dit op de oude universiteiten geschiedde en ten huidigen dage nog iu Engeland te Oxford en Cam bridge gebeurt. Iu het jaar 1878 werd ook te Toulouse met de stichting vau eene hoogeschool een aanvang gemaakt en wel met de faculteit der rechtsgeleerdheid. Aan deze academie wordt meer dan elders onderricht gegeven in het kerkeljjk- en natuurrecht, 't welk iu Frankrijk eeuigszins was verwaarloosd. Het universiteitsgebouw is zeer ruim en doelmatig ingericht; ook bestaat er een in ternaat, en, evenals te Parijs en Rijsel, het zoogenaamde patronaat, dat aan ieder stu dent het recht geeft zich een Professor te kiezen, die hem bescbermeud ter zijde staat eu hem met raad en hulp steels van dieust is. Bij de opening der voorlezingen vau de faculteit der rechtsgeleeuiheid, waarbij vier Aartsbisschoppen, drie Bisschoppen en een groot getal aanzienlijke mannen tegen woordig waren, sprak de Deken der facul teit, Vidal, over het standpunt, 't welk de katholieke hoogescholen innemen tegenover de beginselen, die de hedendaagsche maat schappij wil aangenomen zien. »Wanneer,« zoo sprak Yidal, »dat een goed beginsel moet geheeten worden God uit de wetgeving te verbannen eu als opperste wetgever in de meusckelijke aan gelegenheden slechts dezen onpersoonlijken eu ouverantwoordelijken alleenheerscher, welke men den naam geeft van de publieke opinie en van den volkswil erkent, dan moet ik in 't openbaar getuigen, dat geeu onzer geneigd is, zijn verstand voor zulk eene leer te buigen. Wij gaan er integen deel trotsck op, dezen even oubesteudigen, als blinden meester niet te erkennen, maar de heerschappij te belijden van Hem, Dien wij in onze gebeden en voorlezingen den Heer eu Meester van hemel en aarde noe men. Als dat een goed beginsel heet, Zeg eens, wie is dat geweest. en zonder liem uit te laten spreken, antwoordde de professor reeds: Wat weet ik daarvan. Je diende het toch te weten. Ik ben geen wandelend adresboek. Hou je snater, nare vent! Ik zwijg voor geen mensch, dus zeker voor jou niet. Jij hebt straks ook al den boel in de war ge schopt. Tk hen blij, dat ik me behoorlijk kan verroeren. Dan hen je niet waard dat je leeft. Wat blief je? Ik zal bij de administratie reclames over je indienen. En ik over jourakkerd. Eiken cent dien je verdient, steel je. Een dief? jij bent een dief, een schelm, een schurk! Wacht maar eens even, ik kom bjj je! recht en wet van hunne bron, welke God is, onafhankelijk te maken, dan bekeunen wij luide, dat wij blijven hechteu aau de oude zedenwet en niet aan de nieuwe, aan de oude zedenwet van het Evangelie en niet aan de wetten der valsche wijzen van on zen tijd, die zich vrijdenkers noemen en voor wie deze naam dan ook wonderwel past, als hij diegenen aanduidt, welke bgnue gansche vrijheid vau denkeu gebruikeu om zich van alle regeleu, zelfs vau die van 't gezoude menschenverstand, los te ma ken.* Waarlijk een volk, dat zulke inrichtin gen en iu zulk een geest sticht, kau slechts, zij het dan ook langzaam en na vele be proevingen, eene betere toekomst tegemoet gaan. Het uitgeven van bulletins omtrent des Duitscheu Keizers ziekte wordt voorloopig gestaakt. De artsen verzekereu, dat zijn slaap en eetlust goed zijn en dat hij in ge wicht niet zoozeer afgenomen is, als na de jongste crisis wel werd beweerd. Hij weegt ongeveer 80 kilo. Van den elevator, die de verdiepingen in het Charlottenburger slot verbindt, maakt hij geen gebruik, doch be klimt met gemak de trappen. Terstond na den dag zijner aankomst arbeidde bij nog tot een uur des nachts, en eergisteren tot elf uur. Daarbij staat hij reeds om acht uur op en noemt slechts eene korte middag rust. Mackenzie heeft zijne vertrekken in de onmiddellijke nabijheid van die des Keizers. Na de plechtigheid der bijzetting van Keizer Wilbelm's stoffelijk overschot ver trekt het Keizerlijk paar terstoud naar Wiesbaden. Kroonprins Wilhelm heeft reeds machtiging ontvangen om, zoo noodig, tot afdoening van minder gewichtige regeeriugs- zaken iu 's Keizers plaats te treden. Het couserveeren van Keizer Wilhelm's lijk is door inspuiten der zoogenaamde vloeistof van Werkenheim« verricht ge- wordeu, zoodat de inwendige organeu niet verwijderd behoefden te worden. Tot het bij wonen der begrafenis zijn reeds een veertigtal buitenlandsche vorstelijke personen en niet ver van 100,000 vreemdelingen te Berlijn aangekomen. Dientengevolge wordt het vin den van kwartier reeds moeilijk. Toch is de groote stroom van vreemdelingen eerst morgen te verwachten. Onbeschrijfelijk en ontzaglijk is de toeloop van het volk tot bezichtiging van het lijk. Trots sneeuwjacht en koude verdringt zich de menigte, van den vroegen ochtend tot den avond, onophoudelijk in den Dom. Door liet gedrang der honderdduizenden zijn iu den omtrek vau het gebouw reeds ver scheidene kleine ongelukken voorgevallen; en met het oog daarop heeft men in de nabijheid posten tot het verleenen van ge neeskundige hulp opgericht. Ernstige on heilen vielen er echter nog niet te betreuren. Het doodenmasker, door Reiukold Begas op het lijk van Keizer Wilhelm genomen, is geslaagd. In het daaruit verkregen model Ik dank je, ik verwacht je niet; ik wil je niet zien, gemeene schobberd. Ik ga naar de administratie. En ik! Zoo goed en zoo kwaad professor Tijl zich kon voortbewegen, strompelt hij naar den tele- phoonpost. Dr. Vos, die er een heel eind van daan woont, stormt in ijlende vaart en met de bok- kepruik op eveneens naar het bureau waar zij te gelijk aankomen. Mijnheer, zoo begint de professor direct op het zien van den dokter dien hij niet kent ik hen woedend, ik kom me beklagen over uwe wanordelijke administratie, ik kom Nu was hij op 't bureau zelf en nog duurden de quiproquo's voort, dacht Dr. Vos. Wat is dat hier toch voor een boel. Hij roept of liever zij roepen Dr. Vos had zich hekend gemaakt en gezegd, dat hij eveneens komt reclameeren doch niemand hoort, en tocht er brandt licht; toch moet er iemand zijn. is dau ook tot iu de geringste ouderdeeleu alles scherp en duidelijk wedergegeven. Volgens de berichten valt het echter moei lijk, terstond den Keizer er uit te herkennen, doordien na den dood de bovenlip zoodanig is ingevallen, dat het gelaat rondom den mond zeer verwrongen is. Prins Von Bismarck's ongesteldheid is in zóóver geweken, dat hij weder arbeiden kan, doch hij mag de begrafenisplechtig heid, in haar geheel althaus, niet bijwonen. Volslagen uit de lucht gegrepen zijn de uitgestrooide geruchten omtrent eene »Bis- marck-crisis«. Daarentegen schijnen er in andere hooge posten, inzonderheid aan het Hof, die tot dusver door streng conserva tieven bekleed werden, principiëele verande ringen ophanden te ziju. De liberale pers begroet met de grootste vreugde de van den Keizer uitgegane pro clamatie, en zinspeelt er op, dat de Minister Von Puttkamer wel het eerst zal moeten aftreden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zoo staat het vast, dat alreeds door eene persoonlijke briefwisseling tusschen Keizer Frans Jozef en Keizer Frederik het on veranderd handhaven van het Duitsch- Oostenrijksche verbond is verzekerd gewor den. Doch ook tusschen den Czaar eu den Duitschen Keizer zijn er weaerkeerige be tuigingen van sympathie gewisseld. Het eerste telegram van den Czaar werd door Herbert Bismarck aan den Keizer bij diens aankomst te Leipzig overhandigd. De Fransche Regeering zal zich bij de begrafenis van Keizer Wilhelm laten vertegenwoordigen door Generaal Brugère en den luitenant Carnot, zoon van den President der Republiek. Wegens het overlijden van den Keizer van Duitschland, hebben de Ministers be sloten voor bet cogeublik de feesten, bals en recepties, welke zij deze week zouden geven, af te zeggeu. Volgens LaPatrie zal een voorstel worden ingediend, om op den dag der begrafenis van Keizer Wilhelm geene zitting van het Parlement te houden. In het Lagerhuis deelde Fergusson mede, dat het iu 1887 noodig bevonden was, de districten Pishin en Sibi formeel bij het Britsch-Indische Rijk in te lijven. De Standard prijst in Keizer Frederik's manifest den eenvoudigen, reineu ernst, die diepen indruk moet maken. De Times be toogt, dat de Europeesche vrede in den zoon denzelfden vasten steun vindt als in den vader, en dat de troonsbestijging van Keizer Frederik geene verandering brengt iu Duitschland's politiek. De Daily News ziet in het manifest een bewijs, dat de nieuwe Keizer vertrouwd is met de behoeften van zijn volk. Op den zelfden dag dat Keizer Frederik III weer den Duitschen grond betrad, vierde ziju zwager, de Prins van Wales, ziju zilveren bruiloft. Koningin Victoria reed met Prins Heudrik van Battenberg, zijne echtgeuoote Pri uses Beatrice en de Hertogin van Al bany reeds 's morgens om half twaalf van Buckingham Palace naar Marlboroughhouse Zij treden een ander vertrek binnen, Daar ligt met ineengedoken hoed op het hoofd, een hoed in vorm gelijk aan eene harmo nica, onze Uamille op den grond, al'een de punt van zijn ietwat langen neus is zichtbaar, doch hoorbaar is zijn geheele lichaam; het gaat met een dof gebrom als een doedelzak op en neer. Dr. Vos en de professor naderen de toestellen. Alles heldert zich thans op. Hunne beide nommers waren nog met elkaar in verbinding. Zij hadden dus eenigen tijd te voren die liefelijke woordjes tot elkaar gericht. Aan excuses geen gebrek. Dr Yos brengt zijn zieke!ijken lotgenoot naar huis, nadat beiden overeengekomen waren een klacht aan de krant in te zenden. Hunne klacht was zoo vruchtbaar, dat een aantal andere waaronder eer.e die gewicht in de schaal legde der politie n. 1. in het volgend nom- mer verschenen en eer de week ten einde liep, kon Camille naar een ander baantje omzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1