B11\ i\ E LA\ 1). ten einde het bruidspaar geluk te wenschen. Eene talrijke menigte was in den omtrek bijeengekomen en ontving de Koningin met luide toejuichingen. De Koningiu, die er bizonder goed uitzag, was blijkbaar zeer voldaan over deze ontvangst. Behalve de Koningin, maakten nog de Koning van België, Prins Christiaan, de Kroonprins van Denemarken en de Hertog van Cam bridge hunne opwachting, benevens een lange stoet van Ministers, Gezanten en Leden van het Parlement. Bizondere feestelijk heden zullen wegens het overlijden des Duitschen Keizers niet plaats hebben. De officieuze Wiener Zeitung maakt een brief van Prins Von Bismarck aan Graaf Kalnoky openbaar, waarin dank be tuigd wordt voor de deelnemiug van Oos- tenrijk-Hongarije, die eene ongedwongen en levendige uitdrukking is van de onwankel bare en krachtige vriendschap, welke op den onwrikbareu grondslag der gelijkheid van belangen en traditiën der volkeren berust. Graaf Kalnoky antwoordde hierop, zijn dank voor het schrijven betuigende, dat het een verheffende troost voor de toekomst is, dat het bondgenootschap in betrekkelijk zoo weinige jaren reeds zoo diep wortel heeft geschoteu. De vriendschapsbanden zijn niet slechts hecht en sterk voor den vrede ge strengeld, maar zullen ook in de toekomst tegen elke proef bestand zijn, daar Oosten- rijk-Hougaiije het volste vertrouwen heeft op Keizer Friedrich. GEMENGDE BERICHTEN. helpenmaar ook hij stortte bedwelmd in de lo. De uitgeademde lucht bevat bijna (zoo niet altijd) ammonia, maar in zulk eene geringe 13 Maart: der lijders in de gestichten wordt een gunstig In een artikel: //Eerlijk bovenal// beveelt de Standaard zijn geestverwanten met alle kracht aan de Katholieken bij de herstemming te steunen. Het Calvinistische blad schrijft o. a. het volgende: //Wij kunnen hen (de Katholieken) niet mis sen in Oostburg, Helder, Bodegraven, Dordrecht, Eraneker, Den Haag, Groningen, Middelburg, Wolvega en Zuidhorn. //Terwijl zij (de Katholieken) niet buiten ons kunnen in Wijk-bij-Duurstede, Beverwijk, Breu- kelen, Doetinchein, Deu Haag, Haarlemmermeer, Loosduinen en Schiedam. //Stemmen we elkaar nu over en weer, dan bestaat er goede kans, dat in deze achttien districten voor verre het grooter deel de libera- listen geslagen worden. De nieuwe Kamer zal nog in geruimen tijd niet geheel zijn samengesteld. Eerst moet de uitslag der herstemmingen op 20 dezer wor den afgewacht, en eerst daarna kunnen de meeste der nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, waarmede weder ten minste 3 weken gemoeid zijn en waarop weder herstemmingen kunnen volgen. Eerst in 't eind vau April, misschien eerst in de helft van Mei, zal de //Kamer van Honderd// voltallig zijn. De oude Tweede Kamer blijft in wezen, zoo lang de nieuwe niet is geopend. Daar die ope ning wegens de vele herstemmingen en nieuwe verkiezingen wel verdaagd zal worden tot de verkiezingen geheel of nagenoeg zijn geëindigd, zal wellicht noodig zijn de oude Kamer nog bijeen te roepen voor maatregelen van dringen den aard, die zich kunnen voordoen. Tiet plan, de nieuwe zitting in de eerste week van April te openen, zal wel niet doorgaan. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de Gouverneur van Suriname, Mr. H. J. Smidt, aan de Begeering zijn verlangen zou hebben te kennen gegeven, om wegens gezondheidsreden in het voorjaar naar Nederland terug te kecren. Gelijk men weet, is de Heer Smidt, intussohen verkozen tot lid der nieuwe T weede Kamer en vindt hij dus na zijn terugkeer een nieuwen werkkring. Het geheele Ministerie-Heemskerk heeft, naar men aan den schrijver der //Brieven uit de hofstad// mededeelt, reeds besloten bij de opening der nieuwe Kamers de portefeuilles neer te leggen. Tot lid van de Gedeputeerde Staten van Noordholland is gekozen de Heer Mr. W Baron Boëll, wethouder te Amsterdam, met 35 stemmen. Naar wij vernemen, zegt liet N. v. d. D. heeft Mr. B. TI. Bahlmann, die te Tilburg tot lid van de Tweede Kamer is gekozen, beslist verklaard eene benoeming voor het district Eist te zullen aannemen, indien hij daar bij de herstemming wordt gekozen. Roermond, 13 Maart. In hare zitting van Vrijdag heeft de Bechtbank alhier uitspraak gedaan in zake de //lodgers.// De namen van de Leeraren aan het bisschoppe - lijk College, de heeren Moetwil, S. BouL au en Drehmanns, zijn van de lijst der kiezers geschrapt; die van de heeren Heidens, Simons, Hultermane en Verhulst, daarentegen, behouden. Naar wij vernemen, gaan de Heeren profes soren van deze uitspraak in cassatie. Het observatorium te Greenwich heeft een nieuwen koepel gekregen, vervaardigd van papier machéhet dak is zoo licht, dat er geene machines; noodig zijn om het te doen draaien en even sterk als ijzer. De koepel is bestemd voor een telescoop met photoheliograaf. De rue des Deux-Ponts (qu artier Noire Dame) te Parijs, is Dinsdag-ochtend de schouwplaats van een vreeselijk ongeluk geweest. Tegen elf «ren ontdekte eer. herbergier, Bossou ge naamd, eene verstopping in de afwateringsbuis van het geheim gemak. In de meening, dat hij het kwaad gemakkellijk kon verhelpen, daalde hij met een ijzeren staaf langs een ladder in de kuil af, doch door de doodelijke uitdampingen be dwelmd, stortte hij, een gil gevende in de diepte. Zijn hulpgeschreeuw weid door zjjn neef, Julia Boufic gehoord, die zijn oom trachtte te kuil. Het gerucht van dit dubbele ongeluk verspreidde zich weldra op de straat en twee werklieden, een van 28 jaren en de andere, een vijftiger, snelden toe. //Ik het eerst, ouwe jongen", riep de eerste, terwijl hij de ladder greep„ik ken het kunstje". Hij daalde af. Twee minuten later deed zich een doffe slag kooren. De stiklucht had een derde slacht offer gemaakt. „De ongelukkige"; zuehte de BOjarige werk man „maar ik zal hem redden." En voor men het hem beletten kon, zette hij den voet op de eerste sport van de ladder en niet lang daarna deelde hij het lot der an deren. Terwijl dit alles voorviel, waren de pompiers gehaald. Slechts gehoor gevende aau zijn moed en wei gerende zich aan een touw te laten vastbinden daalde de korporaal Toulon in den kuil, waar ook hij den dood vond. Toen liet men een sergeant aan een touw vastgebonden, afzakken na eeuige seconden werd hij half gestikt opgehaald. De frissche lucht gaf hem weldra hut gebruik zijner zintuigen terug; doch hij was nog zeer zwak. „Ga op nieuw uaar beneden", beval de lui tenant kortaf. De ougelukkige keek ziju officier bewegiugloos aan. Hij had het bevel niet begrepen. „Vooruit, ga uaar beuedeuherhaalde de luitenant. „Het is goed luitenant sprak de soldaat, voor wien dit bevel een doodvonnis was. En wankeleud naderde hij de ladder, keerde zich naar zija officier, maakte het teekeu des kruizes en zette den voet op de eerste spbrtmaar zijne krachten waren uitgeput, hij verloor het be wustzijn eu men moest hem wegvoeren. Een sapeur volgde hem, doch deze moest ook in alle haast naar boven geheschen worden. Door een apotheker werd hij met moeite bijge bracht. Elke nieuwe poging tot redding moest opgegeven worden. Nadat door pompen versche lucht in de kuil gevoerd was, werden de 5 lijken naar boven gehaald. De directeur van een der voor naamste piano-fabrieken te Parijs; de heer A. Bord, is overltdm eu heeft ruim 500,000 frs. aan zijne werklieden en bedienden vermaakt. BI ij kens de berichteu uit Ne w- York heeft eergisteren aldaar een geduchte sneeuw storm gewoed. De straten lagen 5 tot 10 voet hoog door sneeuw versperd. Aile pogingeu door spoor- en tramwegdirectiën om de banen door sneeuwploegen te doen schoonvegen, mislukten. De ploegers moesten tegen wil eu dank het werk opgeven. E/euals op die banen was ook overigens voor rij- en voertuigeu alle verkeer onmogelijk. Vele wagens werden beschadigd of onbeschadigd in de sneeuw achtergelaten. In Broadway lag de sneeuw 10 voet hoog. Op deu luchtspoorweg kon evenmin worden gereden, want de sneeuwjacht was zoo verblindend, dat de machinisten eu con ducteurs niet vooruit konden zien. Vandaar dat er verscheidene botsingen hebben plaals gehad, waarbij reizigers gewond zijn, niettegenstaande de weinige treinen, die bij groote tusschenpoozen werden afgezonden, uiterst laugzaam voortstoom- den. Slechts weinige personen waagden het, de straat op te gaan. De meeste winkels en kantoren waren ook gesloten; waar zij geopend waren, konden er er toch geen zaken worden gedaan. Aan twintig makelaars is het nog gelukt, de Beurs te bereiken, maar dit gaf huu niet veel; want er waren bijoa geene beursbezoekers eu geene berichten, doordien er geene spoortreinen reden en de sneeuwstorm, over eene groote uilgestrekt heid woedende, Vele telegraafdraden had vernield. De meeste avondbladen ziju ook niet uitgegeven, doordien het personeel wegens het geduchte weder de bureaux niet kou bereiken. Eergisteren is te Neuill y-s u r- Seine het standbeeld onthuld van Parineotier, die het eerst de aardappelplant naar Erankrijk heeft overgebracht. Adelino de Eari Guimaraes de Porto heeft, zegt l'Exercito Portuguem, een nieuw geweer uitgevonden, waaraan hij den naam Archimedes heeft gegeven. Dit wapen werkt zouder buskruit en zonder saamgeperste lucht. Door middel van stalen veereu van buitengewone spankracht wordt het projectiel op groote af standen geslingerd: men kan daarvoor lood of steen bezigen. Het mechanisme is zeer vernuftig uitgedacht en het systeem geheel nieuw. Uit Westerblokker, bij Hoorn, meldt men Iu Blokker schitterde eergisteren-avond om half negen en elf uur telkens een heerlijk poollicht, gedurende vijf tot tien seconden. Het was voor den toeschouwer als het schijnsel van Bengaalsch licht op de sneeuw. Den 4deu dezer is de wedstrijd tusscheu Axel Paulsen en Hagen te Ghristiania gehouden met dezen uitslag, dat eerstgenoemde Werd geslagen. Hagen legde de baan vau 16,090 meter af in 33,26 en Paulsen in 33,51 mn. De houding der 12,000 toeschouwers bewees, dat men het bijna algemeen betreurde, dat Paul sen was geslagen. Uitgeademde lucht en hare schadelijkheid. Zeer belangrijke mtBedeelingen over dit onder werp zijn door Browu-Sequard en 'd Arsonval ge daan. Zij hebben aangetoond, dat de door men- schen of dieren uitgeademde lucht, tot eigen aardige vergiftingen aanleiding kan geven, welke tengevolge van de onveranderlijk gelijke verschijn selen, waarmede zij gepaard gaan, op de aanwe- wezigheid van eeu specifiek vergift wijzen. De daaromtrent tot heden bekende feiten zijn de volgende: hoeveelheid, dat men daaruit de schadelijke uit werking vau de lucht niet kan verklareu. 2o. De uitgeademde lucht bevat ia uiterst ge ringe hoeveelheid organische stoffeu, welke, zoo zij uit de longen komende, niet reeds in bedor ven toestand verkeoren, toch de neiging hebben spoedig, zelfs bij een vrij lage temperatuur, tot ontbinding over te gaan. 3o. De schadelijke uitwerking van besloten lucht; met afseheidiugsprodukten van de longen bezwangerd, is niet uitsluitend toe te schijven aan het daarin aanwezige koolzuur. Dit bewijst de omstandigheid dat gewone lucht, welke mat 1 pCt. koolzuur vermengd is, bijna niet hinderlijk is, terwijl de uitgeademde lucht, waarin niet meer dan die hoeveelheid koolzuur aanwezig is, zeer schadelijk is. Die feiten, eu vooral het laatste, wettigen het vermoeden, dat de uitgeademde lucht een of meer vergiftige bestanddeelen bevat, maar tot nu toe is door niemand proefondervindelijk aan getoond, in hoeverre de organische stoffen, uit de longen afkomstig, een speciaal bekend ver gift bevatten. Bij konijnen werden inspuitingen iu de ade ren gedaan; men bezigde daarvoor het uit de longen bij de uitademing afgescheiden water. Bij eene dosis van 4 a 8 gr. constateerde men de volgende verschijnselen: lo. vergrooting van de pupil; 2o. eene duid lijk merkbare vertraging in de beweging der ademhalings-werktuigen; 3o. een op verlamming gelijkende zwakte, vooral in de onderste ledematen; 4o. eene zeer snelle daling in de temperatuur, afwisselend van 0.5 tot 5o O. Verhoogde meu de dosis tot 20 a 25 gr. dan vertoonden zich dezelfde verschijnselen, doch in veel heviger mate, en gingen gepaard met eene cholerine, welke aanhield tot dat de dood volgde, gewoonlijk na drie of vier dagen. Daar door proefuemingen bewezen is, dat ge woon water bij een konijn in de aderen ge spoten, iu de verhouding van 90 gr. per kilogr. van zijn gewicht, eerst bij zulk eene dosis eene vergiftige uitwerking heeft, zoo ligt de gevolg trekking voor de hand, dat de beschreven ver giftigingsverschijnselen slechts zijn toe te schrij ven aan één of meer vergittige stoffen, in de uitgeademde lucht aanwezig. Dat hierbij bacillen eu microben geene rol spelen, maar dat men te doen heeft met een organisch chemisch veigift, is bewezan door de proefnemingen van voornoemde geleerden; zij constateerden namelijk, dat het bij de ultademiug afgescheiden water, in een gesloten vatgeruimeu tijd gekookt, niets vau zijne giftige werking had verloren. Wij vernemen dat Mevrouw Bulk- ley do verblijfplaats van den Heer Hoek en diens kinderen te Lugauo (Zwitserland) met behulp van Eugclsche detectives, heeft opgespoord en ge tracht heeft de politie te overreden, dat de Heer Hoek eeu onwettig gezag uitoefende over zijne kiuderen. Mr. Hoek moet op het politiebureau zijn gehouden eu tegen ziju wil werden zijne kinderen daarheen overgebracht iu het bijzijn der grootmoeder. Hij slaagde er na veel moeite in, de politie van zijn goed recht te overtuigen. Do Nederlaudsche Bjgesriug moet iu de zaak zijn gemengd. Men weet, zegt het Soer. Hbl.d a t de iulanders aau het slot hu mier brieven sewoou zijn zich zeiven te vernederen. Zoo troffeu wij ouder de oplossing van een reken-vraagstuk on langs aau vele groeten van mij, uiterst dom element, leerling iu de eerste klasse van de Sa- maraugsche zendingsschool. Inde haven van Wisby zijn 9 zee- lieden, verdronken. In een heftigeu sneeuwstorm werden van de stoomboot Hermes vier matrozen in eene boot uitgezonden, om een en ander werk te doen. De boot liep vol water, en zonk. Er werden twee booten uitgezonden tot redding van de vier mairozen e n van de Hermes, met zes, en een van de Poseidon, met vijf mau, laatst genoemde boot nam do vier drenkelingen op; maar zij dreef, onder hot opvisschen tot voorbij den golfbreker, kantelde daar, en de 9 manneu die er in zaten allen huisvadersverdronken. De boot vau de liermes dreef naar den wal en bleef behouden. D r. H. J. A. M. S c h a e p m a n r e i s (1 e Zondag over Ylissingen naar Londen, waar hij als spreker optreedt in het gebouw der Neder- landsche club. Eene jeugdige kiesvereeniging te Amsterdam had twee leden aangewezen om in de nabijheid van een der stembureaux zitting te nemen iu een koffiehuis, teneiude, zoo noodig, op het uiterste tijdstip de kiezers nog voor te lichten. De leden, zeiven hun tijd daarvoor niet beschikbaar kunnende stellen, hadden die taak weer overgedragen aan een paar jougelui, die volstrekt niet onisticht waren door het vrije dagje, dat hunne patroons hun verschaften, 't Be viel hun in het koffiehuis blijkbaar beter dan ten kantore hunuer patroons althans in den middag waren zij zoo opgewekt en vroolijk, dat van het werk, waarvoor zij aangewezen waren, niet veel meer terecht kwam. Zij hadden zeiven meer voorlichting noodig om hun huis te vinden, dan de kiezers om de stembus te bereiken. Men sc h r ij f t uit 's-G ravenhage Het bericht dat de kapelmeester der Kon. Mil. Kapel; de heer Völlmar, pensioen zou heb ben aangevraagd blijkt op eene oujuiste opvat ting te berusten. De heer Völlmar blijft iu tegen deel bij zijn besluit, om alsnog geen pensioen aan te vragen, volharden. Volgens het jongst openbaar ge- maakt verslag der inspecteurs voor het Staats- totzicht op krankzinnigen werden op 31 Dec 1886 in de verschillende gestichten van ons land ver pleegd 5340 krankzinnigen. Over de verplegiug oordeel uitgesproken. Niet altijd is dit het geval met krankzinnigeu, die buiten de gestichten w >r- den verpleegd. Zoo vonden de inspecteurs in een der kleine steden van Zuid-Holland eeD krank zinnige opgesloten in eeu hok, dat van een klein venster mat traliën was voorzieu. Dit was van een schuur afgeschoten en dientengevolge spaar zaam verlicht en. niet voor verwarming vatbaar. De lijder was niet behoorlijk gekleed en zag er vail en verwaarloosd uit. In een Noordbrabantsch dorp vonden zij een jougen, krachtigen man in ziju bed vastgebonden ten huize zijne vaders, omdat deze geen ander middel bezat om hem iu bedwang te houden. In eene platte'andsgemeente in Limburg troffen zij aan eene arme weduwe met 5 kinderen, die e=n krankzinnigen broeder verpleegde en daarvoor van net armbestuur geen andere tegemoetkoming ontving dan eene som vau f26 'sjaars. Iu al deze gevallen traden de inspecteurs handelend op. Een correspondent van de Avondpost beweert, dat te Amsterdam in de sociëteit de Groote Club bij de jongste verkiezingen wedden schappen zijn aangegaan tot bedragen van f 5000. Het Limb. Hbl. meldt dat, in afwij- kiug van vroegere jaren, door de Maastrichtsche firma Petrus K-gjut een maatregel is genomen, die niet genoeg kan geroemd worden, en waar door tal van huisgezinnen in dit strenge winter seizoen zich kosteloos een warmen haard kunnen verschaffen. Vroegere jaren werden nl. de cokes enz., afkomstig van huune aardewetkovens, door een daarmede belast personeel gesorteerd en dan per kar voor f4 verkocht. Genoemde afval wordt thans opeen der terreinen van genoemde firma bui ten de Boschpoort gestort, alwaar men dagelijks eeu groot aantal vrouwen eu kinderen bezig ziet met het uitzoeken van cokes enz., waardoor menig behoeftig gezin in den harden winter voor koude is gevrijwaard. Goed bedacht. Een heer kocht dés avonds in een sigarenwinkel voor f 2,50 een pakje sigaren. Hij verzocht den winkelier hem een bankje van f 25 te wisselen en nam daartoe een bankje uit zijne portefeuille, waarvoor deze hem negen rijksdaalders teruggaf. Den anderen morgen bemerkte de heer, dat hij bij vergissing een bankbiljet van f 100 had ge geven. Daar men hem in ziju logement de ongun stigste information gaf nopens de eerlijkheid van den winkelier, wendde de vreemdeling zich recht streeks tot de politie, maar ook deze kon hem weinig hoop geven, dat hij de te veel betaalde f75 ooit zou terugkrijgeu. De politie wilde iu- tusschen eene proef wagen eu daar men wist, welk vleesch men iu de kuip had, werd besloten tot list zijne toevlucht te uemeu. Dienteugevolge begaf zich eeu inspecteur van politie naar deu winkel van deu tabakshandelaar en ontspon zich aldaar het navolgende gesprek: Inspecteur„Pardon, mijnheer, maar hebt gij eergistercu-avond niet een bankbiljet van f 100 ontvangen van een heer, die sigaren bij u heeft gekocht Winkelier: „Ik? Een bankje van honderd gul den Volstrekt niet!" Inspecteur: „Niet? Dat is toch zeer vreemd! Verbeeld u, dat wij heden-morgen een behendi- gen gauwdief ih handen gekregen hebben, die ons door de Nederlaudsche Bank was gesigna leerd als de verspreider van valsche bankbiljetten. De snuiter heeft alles bekend en toen hij re kenschap moest geven van negen rijksdaalders, die hij ia den zak had, verhaalde hij, dat hij bij u vijf en twiutig Havana-sigaren voor een rijksdaalder had gekocht met het doel om een zijner valsche bankjes van f 25 te wisselen, maar dat hij zich vergist had door u er een van f 100 te geven, hetgeen hij eerst later gemerkt had, zouder aan de zaak eenig gevolg te durven ge ven. Nu kwam ik u de negen rijksdaalders te rugbrengen met verzoek mij iu het belang der justitie het valsche bankbiljet te geven Winkelier: //Wacht, wacht! Nu beriuner ik het mij p.rtect Hierhier hebt gij het bankje van f 100. Hoe is 't mogelijk Men zou zweren, dat het echt was Geef mij nu als het je blieft de negen rijksdaalders terug 1" Men kan zich verbeelden welke oogen de win kelier opzette, toen de iuspecteur hem duidelijk maakte, dat hij iu den strik was geloopen. Voor eenigen tijd moest eene partij kopereu vuurschermen uit Buslaud wor- dau verzonden. Da douanen wisten eerst niet volgens welk tarief dit artikel moest behandeld worden tot er eindelijk een opmerkte, dat de fabrikant zijn naam iu het koper had gegoten. Toen was men klaar eu de vuurschermen wer den belast als Russisch drukwerk, bestemd voor het buitenland. De uitgever Boux te Lyon, geeft in 25 afleveringen een boek van zijde uit, dat compleet 250 franks zal kosten eu waarvan reeds 15 afleveringen zijn verschenen, die echter slechts 2 pagina's inhouden. Het werk bevat de gebeden der heilige Mis; elke pagina heeft een eigen rand en de tekst is in gothische letters, terwijl het geheel niet gedrukt, maar met zwarte op witte zijde is geweven. Te V e c h e 1 (N. Br,) is een 32jarige bedelaar aangehouden, die papier rondventte. Bij hem werd gevonden een bedrag van f 2200 aau bankpapier en effecten, volgens ziju zeggen de orfenis zijnor ouders 1 1888 of 88? Het is een algemeen gebruik het getal van het loopende jaar niet voluit te schrijven, dus niet 1888, maar koitweg 88. Deze gewoonte brengt juist in dit jaar hare eigenaardige gevaren mede; men kan vau het getal 88 immers zeer gemakkelijk de jaartallen 1880, 1S81, 1882 tot 1889 maken, door voor en achter het getal de ontbrekende cijfers te plaatsen. Bij de verja ringen van schuldvorderingen bijvoorbeeld, geeft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2