BEURSBERICHTEN* MARKTBERICHTEN, Laatste Berichten. Voor geest en hart. Netels wassen zonder zaaien, zonder ploegen en spitten. Dagen van weelde zjjn vaak zorge lijker en zwaarder te dragen dan kwade dagen. De sleutel, die altoos in de hand is, verroest niet. Het einde van den toorn is bij velen de aanvang vau het berouw. Gedichten en rekeningen zijn sneller gemaakt dan betaald. Ter behartiging. In een oogenblik van overweldigend ge voel een groot offer brengen, daartoe js ook een zwak mensch in staat. Maar zon der bitterheid, jaren achtereen, opofferingen zich te getroosten, dat vermag alleen eene groote ziel. Allerlei. Een die er verstand van heeft. Gast. (in eene restauratie tot den kellner). Is dat Maatjes haring? 't Is om te lachen! Hij heeft Maatjes nooit gezien. STEDELIJK NIEUWS. jaar 14, van 6580 jaar 22, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 86 jongens en 85 meisjes. Kerknieuws. BERLIJN, 14 Maart. Volgens de zoo- even bekend gewordeue ambtelijke rege ling betreffende de keizerlijke begrafeuis op aanstaanden Vrijdag-middag, zou Kei zer Frederik, vergezeld van zijne familie, aan de plechtigheden deel nemen; doch uit goede bro wordt vernomen, dat de geueesheereu zich krachtig daarentegen verzetten, zooveel te meer dewijl de op winding der laatste dagen natuurlijkerwijs bij den hoogen lijder thans door af mal I iug wordt gevolgd. Bovendien werd 's Keizers slaap iu den jongsten nacht herhaaldelijk gestoord, tengevolge waarvan bij in den loop 7au den dag meermalen trachtte te slui meren. Het schijnt, dat de Kroonprins Wilhelm reeds thans sommige staatszaken voor zijn vader behandelt, voornamelijk aangelegen heden van militairen aard. Men verzekert dat Prins Von Bismarck's ongesteldheid alleen tengevolge zal hebben, dat hij op verlangen zijner geueosheeren de plechtigheden der teraardebestelling niet zal bijwonen. De aandrang van menschen om het ten toongestelde keizerlijke lijk te zien, is on beschrijfelijk. Het gausche gedeelte der stad in de nabijheid van den Dom en het slot is van alle verkeer met de overige wijken afgesloten. Zij, die aldaar woonach tig zijn, moeten zich des nachts van levens middelen voorzien, willen zij gedurende den dag geen gebrek lijden. Teneinde zich een denkbeeld te maken van deze opeeu- hooping van menschen, gelieve men zich voor te stellen, dat uit de verte gezien, de uitwasemingen, die uit de samengepakte menigte opstijgen, iu den koudeu damp kring zich verdikken tot eene groote witte wolk, welke in de lucht blijft hangen. De versieringen van den Dom af, Onder de Liuden langs tot aan de Brandenburger Poort zullen een grootschen aanblik op leveren. Verder dan tot dit punt zullen geene versieringen aangebracht worden, dewijl de ter begrafenis aanwezige vorste lijke personen slechts zoo ver den stoet zullen volgen, zijnde de geheele tocht tot Charlotteuburg te vermoeiend. De Bran denburger poort wordt geheel men zwart bekleed. Alle overgangen van straten wor den overdekt met groote rouwbaldakijueD, alle huizen gelijkvormig met rouwfloers versierd. Den gauschen weg langs zullen omfloersde gaslantarens en flambouwen branden, niettegenstaande de plechtigheid des middags plaats vindt. Heden te middernacht komen de Rijksdag en de Pruisische Kamers in corpore aan de lijkbaar des Keizers hulde brengen. Er is op het oogenblik sprake om alle dagbladen der wereld, welke bizondere dé pêches en artikelen over 's Keizers over lijden bevat hebben, in eene verzameling bijeen te brengen en als blijvend aan denken in een openbaar museum of archief te bewaren. LONDEN, 14 Maart. De toestand te New-York is gisteren niet verbeterd, veel eer verergerd. Na eene korte stilte begon er een nieuwen sneeuwstorm. Dientenge volge blijven alle vervoermiddelen, behalve eenige sleden, stilstaan. Ook komen er geeu treinen, brieven of telegrammeu aan, be halve Europeesche. De spoorwegstations te New-York zijn opgevuld met reizigers, die weg willen maar niet kunnen. Honderden treinen zitten overal vastgesueeuwd, vele iu den omtrek van New-York, waarin duizenden passagiers den geheelen Maandag en eeu deel van Dinsdag moesten door brengen, tot sleden beu kwamen verlossen. Honderden daglooners zijn door den New- York-Ceutraalsspoorweg aangenomen tot sneeuwopruiming. Waar de toegangen tot huizen en winkels door sneeuwbergen ver sperd zijn, konden deze veelal slechtsdoortun- nels bereikbaar worden gemaakt. De meeste winkels, handelskantoren en banken bleven gisteren gesloten, evenzoo de katoenbeurs, terwijl de effectenbeurs, waar van elfhonderd leden er slechts dertig opkwamen, maar kort bleef geopend. De zaken waren be perkt tot Londen en geen slotkoerslijst werd opgemaakt. Leeftocht en steenkolen beginnen scbaarsch te worden tegen ver dubbelde prijzen, terwijl melk niet verkrijg baar is. Tallooze restauraties bleven gisteren gesloten. De logementen, waar vele stede lingen onderkonieu eu kost zoeken, wei gerden meer gasten op te nemen. d 10 Cents per regel. »Ik had de borst bezet en eiken mor gen moest ik bijna een uur laug hoesten eu spuwen. Dank aan de Capsulen Guyot, heelt dat slijm zich losgemaakt en nu beu ik genezen van die kwaal, waaraan, helaas! vele lijden en die er zich even als ik, vau konden ontdoen. Ontvang mijne oprechte dankbetuiging. Aan Mr. Guyot, apoth.19 rue Jacob, te Parijs. De echte Capsules Guyot zijn wit; de haudteekeuing E. Guyot staat op elke oap- sule. Prjjs per doos1 ff. 25, het jaartal, dat op de rekening staat, onder zekere omstandigheden, den doorslag. Men zal zeggeu, dat het verkorten van alle jaartallen de bedoelde gevaren oplevert, echter niet in gelijke mate. Zoo kan men van 81 slechts 1810 tot 1819 maken. De kans voor kwade prakiijken is hier zeer gering. Met bet jaartal 1888 is het een ander geval. We geven alzoo den raad, op stukken, waar het op een juisteti datum aan komt, voluit te Bchrijven 1888. De redactie van het Wiener Tageblatt te Weeuen, dat, als vele andere bladen, te vroeg den dood van den Duitscben Keizer berichtte, had daardoor in hooge mata'deu toom opge wekt van den Afgevaardigde Schoenerer, bekend om zijne anti-semitiscke gevoelens. Die Heer kwam 's nachts te 1 uur, in gezelschap van 28 personen, met stokken gewapend, het redactie-bureel bestormen, waar vier redacteurs en een telegraaf beambte zaten, en ging, onder allerlei bedreigingen, woedend te keer tegen „de joden, die niet konden wachten tot de Keizer dood was.// Met behulp van toesnellende letterzetters en drukkers werd de opgewouden aanvaller, toen hij een der Joodscke redacteuren wilde doen knielen weldra overmeesterd en het huis uit gebracht. Hij kreeg iu het gezicht een slag met een ijzeren voorwerp, en nog een ander werd ernstig gewond. De rechtbank te Maastricht heeft den secretaris te Hoensbroek, wegens beleediging van den burgemeester aldaar, veroordeeld tot eeue boete van f 3 of 3 dagen hechtenis. Het ij zere n veldbed, waarop Kei zer Wilhelm gestorven is, was vermaard sedert de laatste 20 jaren, al kan een onpartijdige moei- Tjk beamen, dat het „een voorwerp vau deij-erig- ste bewondering der wereld" was, zooals de Franlcf. Zeitung het noemt. Dat ledikant is steeds door den Keizer op al zijne reizsn meegenomen en gebruikt op zijn veldtoch ten, gedurende zijn verblijf in badplaatsen enz. Het bewijst, evenals de geheele inrichting van het slaapvertrek, waar men alleen de hoogst noodige meubelen vond, welke niet door sierlijk heid uitmuntten, dat de Keizer eenvoudig was en niet om weelde gaf. Maar tevens bewijst het, met den vermaarden ouden grijzen mantel, dien hij maar niet wilde afdanken, hoe moeilijk hij kon scheiden van dingen waaraan hij gewend was. Het Leger des Heilsheeflnute Londen een volks-eethuis geopend, waar min vermogenden een maal gekookt eten verstrekt wordt voor den prijs van 1 farthing (nog geen li/s cent) en hooger. Zij krijgen voor 1 farthing een ktm voedzame soep; voor nog een farthing een groot stuk brood, een kop koffie of chocolaad en eene snede brood met gelei voor 1/2 penny (21/2 ct.) een portie rijst voor 1/2 penny enz. enz. lluim 16,000 menschen maakten verleden week vau deze inrichting gebruik. Te B 1 a d e 1 (N.-B.) vierde de wethon- der J. Castelijns zijn 37-jarig jubilé als.... brenger van de stembus bij gelegenheid van de verkiezingen naar het stadhuis te Eindhoven. Waar men al geen jubilé*» van maakt! Als variant op het bekende poli- tieke grafschrift op Mr. Levy wordt aan De Tijd het volgende gezonden: Hier ligt Levy. Over alles schreef-i, Tegen iedereen keef—i, Yoor Alkmaar (en Haarlem) bleef—i. Ds. Speekman, predikant teWir- dum, is te Groningen plotseling op straat dood gevallen. In Prince's Hall te Londen zal heden een nieuw instrument bespeeld worden, de claviharp, een uitvinding van den Brusselschen instrumentmaker Dietz. Het is eene harp met toetsen, die als eene gewone piano kan bespeeld worden en die bet voordeel aanbiedt veel minder ontstemd te worden dan eene gewone, harp. Ook aan het station Halfweg is thans do r.ieuwe controle op de plaatskaartjes in gebruik gekomen. De aldaar uitstappende reizi gers moeteu namelijk hunne plaatsbiljetten aan eene beambte op het perron afgeven, terwijl de toegang voor het publiek, met uitzondering van le klasse reizigers, op het perron is verboden. Stahl und Eisen, een Duitsch tijd- schrilt, geeft een middel aan de hand, om sterk verroest ijzer van de roestlaag te ontdoen. Daar toe dompele men het ijzer slechts in eene op lossing van tinchlorid en binnen het etmaal is de roest verdwenen. Men zorge echter, dat de oplossing niet te veel zuurdeelen bevatte, daar anders het ijzer zelf wordt aangetast. Nadat bet voorwerp, waarvan men de roestdeelen wilde ver wijderen, uit deze opgenomen is, moet bet eerst met water, daarna met amoniak worden afge spoeld en ten slotte krachtig worden afgedroogd. Ook eene gelofte. „Waarom drink je je grog toch altijd door een strootje?" „Wel, omdat ik mijne vrouw plechtig beloofd heb nooit meer een glas aan mijne lippen te zul len zetten!" Pasklaar. „Kijk!" zei een jong advocaat tot een grijzen rechter, toen hij bij vergissing diens hoed had opgezet „we hebben beide dezelfden omvang van hoofd!// „Ja, van buiten!" was het antwoord. Naïef. Vader (tracht de courant te lezen). Wat was dat nu weer voor een leven in de gang? Moeder. Een van da kinderen is van de trappen gevallen. Vader (wrevelig). Hoor eens, zeg aan de kinderen, dat wanneer ze dat niet stil kunnen doen, ik het hun zal verbieden. Altijd klaar. lieer, (in het koffiehuis tot den bediende) Ken je dokter Smit ook? Bediende (na eenig peinzen). Den naam her inner ik mij niet, maar van aanzien ken ik hem zeer goed! Sarcastisch. Gouvernante (een kleinen knaap les gevende). Weet gij wel, Heintje! dat ik gehoord heb van eeu kleinen jongen, niet ouder dan gij, die reeds goed kor. lezen en schrijven en aan 'tlalijn begon. De knaap. O, juf, wat eeti goede ouderwijzer moet dat jongentje dan gehad hebben. Vermoffeld. Commissaris van politie. Wel, hebben jelui den kerel eindelijk gesnapt? Agent. Ik geloof dat we den rechte hebben. Commissaris. Heeft hij het kenteeken, het lit— teeken op zijn voorhoofd? Agent. Neen, dat is niet te zien, maar't komt me zoo voor, dat de kerel het heeft vermoffeld Accuraat. Een metselaar tuimelt van een stei ger, en een medelijdend voorbijganger vraagt hem of de val hem ook heeft bezeerd. „De val minder" is het antwoord „maar meer, dat die zoo plotseling werd gestuit!" Haarlem, 15 Maart. In de zitting van den Gemeenteraad gisteren gehouden, hebben B. en W. voorgesteld, dat de Raad zal besluiten, dat eene door de Duinwater-maatschappij te Amster dam gedane aanbieding tot wijziging der con cessie niet kan leiden tol verlenging der haar verleende vergunningen en dat zij zullen ge machtigd worden nadere voorstellen te doen, ah hun geraden zal voorkomen. Ter bespreking van deze aangelegenheid werd eene geheime zitting gehouden, welke drie uren duurde. Na heropening der openbare vergadering werd op voorstel vau den voorzitter zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten, de verdere be handeling uit te stellen en de stukken aan B. en W. terug te zenden, met de opdracht om den Raad een volledig conceptvoorstel aan te bieden zooals B. en W., gehoord de adviezen iu de ge sloten zitting ge uil, zullen meenen te moeten doen. De voorstellen van B. en W. omtrent drie aanvragen om vergumiing tot bouwen, ingevolge art. 170 van de politieverordening, van de Heeren W. C. Pous <5* Comp.A. Hoenderdos en A. Schornaoel werden aangenomen. Zoo ook het voorstei om aan de Leidsche-vaart eene beschoeiing aan te brengen, voor f 187. Op het verzoek van den Heer A. H.Kappel- hoj werd conform het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Eene gelijke beslissing werd genomen op het adres van den Heer II. Van Amstel betreffeude het verbreken van ijsbanen op het Spaarne. Tot gemeente-heelkundige tevens verloskun dige, werd met algemeens stemmen opnieuw be noemd de Heer B. C. J. Proot. Al de overige punten werden wegens het vergevorderde uur aangehouden. Op eene vraag van den Heer Sneltjes, of er geene voldoende maatregelen konden genomen worden om volksoploopen en baldadigheden als de laatste twee avonden bij de bijeenkomsten van het „Leger des Heils" zijn voorgekomen tegen te gaau, verklaarde de Burgemeester te verwachten dat dit wel zou kunnen gelukken. Daarna werd de vergadering gesloten. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de maand Eehruari kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente-secretarie werden aangegeven: 3 gevallen van febris lyphoï- dea, 4 van mazelen en 1 geval van angina diph- therina met doodelijken afloop, terwijl éeu lijder aan febris lyphoïdea be?week. Het totaal der overledenen met 5 levenloos aangegevenen be draagt 27. Yerhond'ng der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 24,6. Aan lichaamszwakte stierven 14, aan kanker 4, aan stuipen 3, aan hersenziekten 5, aan croup 7, aan organische hartgebreken 5, aan ziekte der ademhalingsorganen 32 (waarvan 13 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijs— verteringawerktuigen 5, aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 9 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt; beneden 1 jaar 18, van 15 jaar 10, van 5 14 jaar 3, vau 14—20 jaar 2, vgn 20-r5Q jaar 18, van 50—65 Gisteren werd alhier vanwege de Hollar.d- scbe Maatschappij van Landbouw en de afdeeling Haarlem en Omstreken van voornoemde Maat schappij een hengstenkeuring gehouden. Veertien paarden werden ter keuring aangeboden. De keurings-commis9ie bestond uit de heeren Baron Van Haersolte, Jhr. Gevers BeynootIttmann, Colenbrander en Oudijk. Geen der paarden, prijs waardig gekeurd zijnde, kou de prijs der Maat schappij, groot f 500, noch de verhoogiug door de afdeeling tot een bedrag van/"250 worden uil- gekeerd. Wederom is hier ter stede een valsch rijks daalderstuk in beslag genomen met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1870. DelaatBte bezitter daarvan wist niet van wien bij het had ontvangen. Door de politie alhier is aangehouden Gerrit Van Campen, werkman, wonende in de Witstraat alhier, verdacht van diefstal van eene looden goot van een perceel, Daast zijne woning ge legen. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 14 Maart: D. T. Romp en A. M. Dammiaans. Getrouwd 14 Maart: C. J. Waalewijn en J. J. Zweers. Bevallen: 14 Maart. B. Lijnzaat-Van der Linden, z. 12 Maart: E. J. Van den Berg-Van der Hulst, z. A. M. Van Pellecom-Revalk, d. J. Vevzijlberg- Van Seggelen, z. en d. 14 Maart: G. Lindt-Van Hoek, z. Overleden: 11 Maart: J. A. Van der Linde, 3 j. 12 Maart: A. M. Stam/ners-Valk, 31 j. 13 Maart: E. M. Smit, 4 d. Z. H. Mgr. A. GodschalkBisschop vau 's-Boach, heeft beuoerad tot Pastoor te Bezooien den Weleerw. Heer H. Verberne en tot Kapelaan te Woensel den Weleerw. Heer A. Wevers, laatstelijk Assistent te Bezooien. Amsterdam, 14 Maart 1888. Prijzen der onderstaande effecteng3110teer_ pCt. de koers. Nederland. (Jertif. Work. Schuld. 2' 73 v 31 Hongarije. Obi. Leaning 18675 Gouilleening8 Italië. Obl. Ransel. Leen. 1860-64 6 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.—Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Busland. bij Hope (lomp. Oude Russeu 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' 18762 (Perpetueeie)4 Turkije Obl. AJg. Sohuld 1865. 5 186». 6 Egypte. Obl. Leening 1876.4 N.-Amertko. Obl. Vereen, Staten 1876 4' 1877 4 Columbia. Obligalieu43, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aaud. Natiouole Bank. divi-1 Nederland. Holi. lJz. Spw. Aand. M. tot Eïpl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezol Obl4' 1875. 5 ltalle. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Huslaud. Gr. pw. Mantach. Aand.. 5 Balti elio Spw. Aaud8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Chark. Obl. ƒ1000,. 5 Morscbansk Sysran Aand., 5 Riaaclik Wiasma 5 Humojute Aandeden Spwdiv Amerika Chicago N. W. Ucrt. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aaud Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PHEMIE-LEENINGEN, Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Orediet 3 Belgie e Stad Antwerpen 1887. Oostenryk. Staatel 18544 18605 1864 Husland. 18645 18665 961/4 867s 623/s 583/4 99 SOi/s 9574 47 60 1374 75 1047, 287s 15'/iS 131/4 11374 146 118 76 135 853/, 1174 597, 1073's 52 903/„ 257, 257, 1387, 223/„ 1183/, 987'8 1107, 105 1027, 90 ÏOI3/, 1037, 1283/„ 125 118 Geldkoers prolongatie 3, 37j pet. HAARLEM, 14 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien 2, verkocht 2 voor 1 150 a 125, stier verk voor f vaarzen, verkocht voor f pinken verkocht voor f a - graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 47 verk. 47 voor 1 6 a 3, schapen, 30 verk. 30 voor f 18 a 9—, Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 11 stapels kaas, 1330 stuks, wegende 2323 kilo, hoog ste prijs f 28,50 middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 14 Maart. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: 2 runderen, 152 vette kalveren lste qual 0,95,2de qual./0,75 per kilo, graskalf J a 129 nuchtere kalveren, 4 a 9, 1 schapen en lammeren f 149 vette varkens 36 a 40 c. per kilo. PURMEREED, 13 Maart. Kaas:aangevoerd 41 stapels prijs der kleine kaas i 32.—- middelbare f Boter 1.15 k 1.25 per kilo; 168 Runderen aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 91 stuks prijs 70 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito:aanvoer 581 6tiiks prijs f 3 a 10 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 83 stuks, prijs 38 48 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 130 stuks, prijs f 11 a 23 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 249 stuks prijs f 5 a 8 ROTTERDAM, 13 Maart öp de veemarkt waren heden aangevoerd: 12 paarden. 1691 ïunderen, 154 vette en gras kalveren, 257 nuchtere kalveren, 1 schapen of Jam meren, varkens, 58 biggen. bokken. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 64 c. 2de qual. 58 c., 3de qual. 52 c.; kalveren l»te qual. 105 2de qual. 95 a 85 c.. schapen 66 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 14 Maart. Moutwijn, per ned. vat/7,25 Jenever f 12,7 5, Amsterd. proef 114,spoeling f 1,50 dito commissie f 1,30. MEDEDEELINGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3