NIEUWE buitenTan No 1219 Zondag 18 Maart 1888. 13de Jaargang. Mr. F. J.M.A. REEKERS, MM.A.N.TRAVAGLINO, Een woord tot de kiezers. BI N N L A N l)~ 30 Cents. Uit het leven van Abraham Lincoln. (Slot volgt). BiARLMSCHEÏOtRMT. ABONNEMENTSPH IJS Per 3 maauden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor bet Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIE» AG-ITE BIA NON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uiteevers: KÜPPERS Sc L A U R E Y. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het dis trict HAARLEMMERMEER, op Dinsdag 20 Maart a. s. wordt ten dringendste aanbevolen de Heer en hi] de herstemming voor fen lid var. de Tweede Kam- r voor het district BEVEïtWTJïC, de Heer achtenswaardige candidaten, die innig overtuigd zijn, dat het liberalisme met de hoogste belangen een onzalig spel speelt en alles in de verkeerde richting stuurt; hoogst eerbiedwaardige mannen, bij wie het besef levendig is, dat. onrecht herstelling eischt, mannen, die bekend zijn met de belangen van land en gewest en die op onbegrensd ver trouwen en algeheele sympathie van alle katholieke en auti-lineraie kiezers mogen aanspraak makeu. Zwaarwichtig zal de beslissing zijn, welke a. s. Diusdag door de kiezers zal genomen worden. Zwaarwichtig en rijk aan gevolgen. De kiezers kunnen aan de rechterzijde eene niet te minachten meerderheid geven en zoo een einde maken aan een bestuur, 't welk niemand bevredigt. De 20ste Maart is de hoogst gewichtige dag voor de toekomst der staatkundige ont wikkeling van ons volk. Dan zal eeu deel van het stemgerechtigd volk opnieuw worden opgeroepen om te beslissen over de richting, die aan onze binuenlandsche staatkunde dieut te worden gegeven. Mochten de kiezers zich toch niet door holle woorden laten bedwelmen Door de liberale pers is er weder vrij wat lawaai gemaakt. Zij is trouwens van nature gekuipt om lawaai te makeu ouder eeu invloed als zij is van moderne predikanten, die hun bef en mantel aau den kapstok hebben gehangen en van rumoerige zonen uit Israël. Zij beweert bi] hoog en bij laag, dat het clericale spook iu aantocht is, dat de rech terzijde liet volk dom wil houden, dat het verbond tusschen Katholieken eu Auti- revolutionnairen het immoreelste is, wat ooit nog door de zon is beschenen. Met zulk een klinkklareu onzin moet de liberale partij de groote menigte kiezers vaugen, die haar bij de stembus helpen. Dinsdag a. s- zal het blijken of de kiezers het inderdaad erustig met hun strijd tegen het liberalisme meeuen. Zij weten het alleo, dat de strijd om niets anders en niets min der gevoerd wordt, dan om het verdringen van het Christendom, van de geopenbaarde waarheid, door het moderne heidendom te voorkomen. Aan u, kiezers, is a. s. Dinsdag het woord om het pleit tusschen rechterzijde en linker zijde te beslechten. Gij hebt nu de laatste dertig jaren bijna onafgebroken ouder liberale regeeringeu ge leefd. Iudien gij rede hebt om over hun bestuur tevredeu te zijn, stemt dan voor de candidaten der liberaleu ludieu gij er vrede mee hebt, dat de F E V ILL E T O N. Tijdens een der vele Amerikaansche oorlogen lag Kolonel Scot van het Noorderleger ziek in eene kleine stad van Virginië. Nauwelijks lieeft zijne vrouw dit vernomen, of zij besluit derwaarts te gaan om den geliefden man te verplegen. Ondanks tallooze bezwaren bereikt zij haar doel; bare trouwe zorg en wellicht meer nog hare tegen woordigheid hebben zulk een guns'ig gevolg, .dat de zieke binnen kort genoegzaam hersteld is om naar Washington te vertrekken. Kolonel Scott en zijne vrouw nemen plaats op de stoomboot. Op den Potomac stoot de boot ongelukkig tegen een ander vaartuig en zinkt. Het meerendeel der opvarenden wordt gered «n daaronder ook de Kolonel, maar zijne vrouw, Atjeh-oorlog reeds 15 jaren 's lauds finau- ciën uitput en dat da onmogelijkheid om dien vijand te onderwerpen ons prestige in Iudië doet verdwijaenindien gij het vrijhaudelstelsel als het alleen zaligmakend economisch geloof beschouwt en het ook met opoffering van onze vaderlandsche in dustrie en landbouw wilt zien gehandhaafd; indien gij oordeelt, dat de staatsbemoeiing niet te ver onder het liberalistisch stelsel werd uitgebreidiudi«n gij, zooal uiet met vreugde, dau toch met gelatenheid telkens belastingen hebt zieu opdagen indien gij meent, dat iu onderwijs-zakeu op de la gere, middelbare en hoogere school eeue gepaste zuinigheid onder het systeem der liberalen wordt betracht; indien gij het rechtvaardig oordeelt, dat de voorstanders van de vrije school voor een Staats-ou- derwgs, dat zij verafschuwen, moeten mee betalen indien gij het goedvindt, dat op alle scholen van den liberalistischen Staat van God eu Zijne wet gezwegen wordt en de zonen eu dochteren van een christelijk volk als moderne heidenen worden opge voed; indien gij het prijst, dat eene min derheid van kiezers eene meerderheid van Kamerleden afvaardigt; indien gij vindt, dat, iu het algemeen het liberale stelsel, 't welk het moderne heidendom voor het Christendom wil in de plaats zetten, de maat schappelijke verhoudingen tusschen ouders en kinderen, heeren eu dienstboden, werk gevers en werknemers door zijn invloed heeft verbeterd, indien gij meent, dat de sociaal-democratie geeue plant is, die groeit op denzelfden uaturalistischen, d. i. hei- denschen bodem, waarop ook het liberalis me tierde en bloeide; indien gij het iu al die punten met de liberalen eens zijt, dan moet gij vooral niet verzuimen om in dien geest a. s. Dinsdag uwe stem uit te brengen. Maar vindt gij, dat het laud genoeg heeft van de liberale overheerschiugdat er voor alle landskinderen dezelfde vrg- heden, dezelfde lusten en dezelfde lasten moeten zijn; dat er vooral in dezen slechten tijd met hoogeu ernst naar bezuinigingen moet gestreefd wordendat, waar de in komsten verminderen, de belastingen uiet mogen klimmendat er op schoolgebied nog veel, zeer veel te verbetereu valt, brengt dan gerust uwe stem uit op een der candidaten van de rechterzijde. Het goede werk, dat gij op den 6den Maart hebt aangevangen, moet op den 20sten Maart worden voltooid. Het zwaartepunt voor de wetgevende beslissingen moet van de liberale naar de anti-liberale zijde wor den verplaatst. Dat eischeu het nationaal geweten, de natiouale beurs, de natiouale belangen eu de natiouale toekomst. Kiezers, wanneer gij getrouw uw kiezers plicht vervult, dan lijdt de liberale partij iu gansch Nederland eene gevoelige neder laag, dau is het uit met hare tirannieke heerschappij in ons Parlement. Laat toch deze gunstige gelegenheid om gansch Ne derland op uwen aartsvijand te verovereu, niet ongebruikt voorbijgaan, want hoogst waarschijnlijk zal u in vier jaren zulk eene schooue kans niet meer geboden wor- die hij te midden der algemeene verwarring uit het gezicht had verloren, vindt haar dood in de golven. De troostelooze man laat. aPe middelen aanwenden om ten minste het lijk zijner dier bare gade nog terug te krijgen; doch de bruisende stroom weigert zijn offer af te staan. Bijna krank zinnig van droefheid is de officier eindelijk wel genoodzaakt zonder de geliefde doode de reis naar Washington te vervolgen. Eerst acht dagen later ontving hij daar het bericht, dat liet lijk zijner vrouw gevonden was en voor hem werd bewaard. Het was destijds nog zeer onzeker, wie der twee partijen in den grooten kamp zou zege vieren-, elk oogenblik kon beslissend worden. Dientengevolge was van wege het Ministerie van Oorlog aan de Noordelijke Staten alle ge meenschap met de Zuidelijke ten strengste verbo den, en werd het verzoek van Kolonel Scott om naar Virginië te gaan bepaald geweigerd. //Onmogelijk, volstrekt onmogelijk!// was het j antwoord van Stanton, den Minister van Oorlog. den om der liberalen overmacht met éeu slag te vernietigen. Waakt en werkt met inspanning van al uwe krachten, ter be reiking van deze zoo vurig verbeide uit komst. Nog slechts eenige dageu scheiden u van het oogenblik, hetwelk over uw wel of wee voor een aanmerkelijk tijdsverloop zal beslisseu. Maar gedureudo die weinige dageu kan door menigeen veel gedaan worden ter voorbereiding tot den grooten strijd. Te wapen dau! De vijaud nadert in ge sloten gelederen om u en uwe bondgenooten te verslaan. Eene smadelijke nederlaag wacht u, zoo gg niet hand in hand met de poli tieke geestverwanten op uw gemeeuschap- pelijken vijand losstormt. Moedigt elkander aau met woord en daad tot dezen kamp op leven en dood. Wekt uwe weifelende wapenbroeders uit hunne onverschilligheid op. Drukt de strijdkuots in de handen der beangsten. Roept uwe krijgsbroeders te za- men en wijst hen op de hooge en heilige belangen, die bij dezen strijd op het spel staan; legt huu de noodzakelijkheid bloot om zonder aarzeling op de anti-liberale candidaton te stemmen; zet hun uiteen hoe hier moet gestreden worden voor God en Vaderland en welk een strafbaar plicht verzuim hij pleegt, die zich aan dezen strijd zou willen onttrekken; maakt hen ten slotte duidelijk, dat het van éene stein kan af hangen of de zege zich aan ons vaandel, dan wel aan dat der liberaleu zal hechten. Dau, maar ook dan alleen bestaat er ge grond vooruitzicht, dat allegeloovige kiezers op de kampplaats der stembus verschijnen en binnen kort door gansch Nederland de triumf-liederen der auti-liberalen over de nederlaag hunner tegenpartij zullen weer klinken. De 20ste Maart moet voor de liberalen de oordeelsdag zijn. Wat met moeite en inspanning is voorbereid, wat tot zekere hoogte reeds gewonnen en verkregen is, moet worden verzekerd en voltooid. Dat moet en dat kan gebeuren. Dit zal geschieden, indien de kiezers bet hoofddoel, het eenige doel in het oog houden eu alles weten op te offeren aan dat eene doel: de liberalen in de minderheid te brengen. Ter stembus dauDat geen uwer zich aau zijngewichtigen kiezersplicht onttrekke, eene plicht, die toch zoo gemakkelijk is te vervullen. Van éene stem, wij herbalen het, kan de nederlaag of de zegepraal uwer vijanden in gansch Nederland afhangen. Herinnert u, dat de noodlottige Belgische onderwijswet van 1879 met éene stem meer derheid door de Kamer van Afgevaardigden werd aangenomen eu dat tot de voorstanders een Afgevaardigde behoorde, die insgelijks met éene stem meerderheid was gekozen. Moge dit laatste voorbeeld u tot in spanning van alle krachten opwekken en geve God, dat eene verpletterende nederlaag der liberalen het loon zi) van uwe getrouwe plichtsbetrachting. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden zal reeds Zaterdag-avond zitting houden en de be- //Niemand mag voor persoonlijke belangen, stroom afwaarts. Onze huidige toestand eischi groote behoedzaamheid, en het belang van een privaat persoon mag geen reden zijn om de zaak van het volk daardoor in gevaar te brengen. Dit weet gij zoo goed als ik. Uw ongeluk treft mij innig, maar er is niets aan te veranderen. Laat in 's Hemels naam anderen voor de doode zorgen; in dezen benarden tjjd eischen de levenden wel al onze aandacht.// Alle voorstellingen, al het smeeken van den Kolonel baatte niets. '/Onmogelijk!// was en bleef het beslissend antwoord van den Minister. Radeloos van droefheid besloot Scott zijn ver zoek rechtstreeks tot den President te richten; wilde deze hem ook geene toestemming geven tot zijn treurige reis, dan had hij toch al het mogelijke beproefd. Hij slnat dus onverwijld den weg in naar het Witte huis. Bij zijne aankomst aldaar, laat op een Zaterdag-avond, verneemt hij dat Lincoln juist naar zijne villa vertrokken is, waar hjj gewoonlijk den Zondag doorbracht. raadslaging over de begrooting voortzetten. Maandag zal waarschijnlijk eene Boodschap in beide Huizen worden voorgelezen, behelzende het besluit tot sluiting van den Rijksdag, welke Dinsdag of Woensdag wordt verwacht. Het be sluit dee Keizers, hierop betrekking hebbende, is reeds geterkend. Het Journal officiel maakt een rapport van den Minister van oorlog aan den President der republiek bekend, waarin in het licht wordt gesteld, dat Generaal Boulanger, ondanks bet verbod, driemaal te Parijs is gekomen, zelfs ver momd en quasi mank gaande. Het rapport stelt voor, hem zijn Commandement te ontnemen en hem uit het actieve leger te verwijderen. De President der republiek beeft aan het rap port zijne goedkeuring geschonken. Generaal Boulanger heeft daarop aan den radi calen Afgevaardigde Laguerre het volgende ge- telegrapheerd Ik ben tweemaal te Parijs geweest, om mijne zieke vrouw te bezoeken. De Minister had mij daartoe verlof geweigerd. Het laud zal ten deza niet mistasten. Het zal begrijpen, dat men m'j heeft willen straffen, niet omdat ik te Parijs ge weest ben, maar wegens den uitslag der verkie zingen op 26 Februari (toen in eenige depar tementen 54,000 stemmen op Boulanger werden uitgebracht), hoewel men niet heeft kunnen be wijzen, dat ik zelf daaraan eenig deel heb gehad. Hoewel Boulanger thaus, als non-actief, niet verkiesbaar is tot Afgevaardigde, is het niet twijfelachtig, dat bij in verscheidene departe menten candidaat zal gesteld worden. De bestraffing van Boulanger wordt in de po litieke kringen gunstig opgenomen. Nergens zijn er manifestatiëa. Naar uit Constantinopel gemeld wordt, zou de Russische Gezant, Nelidof, te verstaan hebben gegeven dat, nu het eenmaal is vastgesteld, dat Prins Ferdinand geen recht heeft op den troon van Bulgaiije, de Porte thans ook de maatrege len nemen moet, vereischt om den Prins te ver wijderen. De toestand te New-York verbetert gaan deweg eenigszin9, ofschoon het verkeer met het buitenland nog hoogst moeilijk bljjft. Eergisteren gingen de telegrammen van New-York naar Bos ton via Europa. Uit New-York verneemt men, dat het Chi- neescb-Amerikaansch tractaat voor den duur van twintig jaren den aanvoer van werklieden uit China in de Staten der Unie verbiedt. Met het oog op de aanstaande herstemmin gen gelooven wij, dat hel niet ondienstig is, nogmaals het program van actie der katholieke partij te publiceeren. Daar ons program op de meeste punten met dat der anti-revolutionnairen overeenstemt, zal het dus voor ieder duidelijk worden wat de rechterzijde in de Kamer op het gebied der wetgeving zal nastreven. Het luidt aldus: I. Herziening der wetten op het booger-, middelbaar- en lager Onderwijs met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. II. Enkele districten ook in de groote steden en herziening van het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis aangaat III. Hervorming en verbetering van de sociale wetgeving. IV. Hervorming van ons belastingstelsel, met dien verstande, dat gestreefd worde naar eene gelijkmatige verdeeling van lasten over de ver schillende belastbare voorwerpen en dat eene al- gemeene inkomsten-belasting blijve uitgesloten. Afschaffing der accijnzen op de eerste lerens behoeften (zout en zeep). //Naar Krijgsmansrustbeveelt hij aan zijn koetsier. En een goed uur later zet een huur rijtuig den Kolonel af voor het landhuis van den President. Lincoln zat te midden van een stapel papie ren, overladen met werk en gebogen onder den last, die toen vooral op zijne schouders drukte. Geen wonder dat de man, onder zoo veel zorg dikwijls zijn gewone, goede luim verloor en tegen zijne gewoonte koel en hard werd. In zulk een toestand trof Scott den President, toen hij bij hem werd toegelaten. Nog had hij zijn verzoek niet half uitgesproken, of Lincoln, die hem met donkere blikken had aangestaard, voegde hem driftig toe: //Dat gaat mij niet aan. Vraag dat aan den Minister van Oorlog//. //Ik ben al bij hem geweest, Mijnheer de President,// antwoorde Scott bedeesd; //maar hij kan mijn verzoek niet toestaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1