N I E U W E No 1220. Woensdag 21 Maart 1888, 13de Jaargang. aöite ma iforr agitate. Slayen-emancipatie. ~BUlTEKLAi\ I). Uit het leven van Abraham Lincoln. ABONWEMEETTSFB IJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTBNTIÉIÏ 30 Cents. Van 16 regels Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers, K P P E E S k 1, A U R E I Een der meest hartverkwikkende feest geschenken, welke Z. H. Paus Leo XIII, bij gelegenheid van zijn gouden Priester feest werden aangeboden, is voorzeker dat, hetwelk uit Brazilië kwam en in de be vrijding der slaveu bestaat. Mgr. Joseph de Syl va-Barros, Bisschop van Oliuda in Brazilië, had indertijd een herderlijk schrijven tot zijne diocezanen ge richt, waarin hij hun verzocht het Pause lijk (gest te vieren, door aan de laatste slaven, die nog op hun gebied voornaudeu waren, de vrijheid te schenken. Ditjubilé, bij 't welk alle katholieke volken van den aardbodem zich vol liefde om den beminden Opperherder hebben geschaard, heeft den Brazilianen gelegenheid gegeven zich van een smaad en plaag te bevrijden, die door de Pausen steeds werd bestreden. De plech tige afstand van allen slavenhandel ouder welken vorm ook, meende de Bisschop, zou het waardigste geschenk zijn, dat de Brazilianen deu Paus ter eere van zjju ju- bilé kondeu aaubieden. Zeker zou geen ge schikter tijdstip daarvoor kunnen gekozen worden, dan op het oogenblik waarin de Paus op 't punt stond den zaligen Petrus Claver, den Apostel der negers, onder het getal Heiligen op te nemen. »Ik kan,«zoo eiudigde de Bisschop zijn herderlijken brief, mijne geliefde zonen, die nog slaven bezitten, niet bevelen, dezen de vrijheid te schenken, maar ik bezweer u in deu naam der christelijke barmhartigheid, hun de vrij heid terug 'te geven. Moge dit uwe jnbi- leumsgave zijn! Moge ik aan de voeten van den if. Yadèr de verzekering kunnen ge ven: »In de diocese Oliuda bestaat geen enkele slaaf meerU De Bisschop bleef niet alleen staan in zijn edel pogen. Nog zeven Braziliaausche Bisschoppen, waaronder de Aartsbisschop van Bohia, verhieven, ter bevrijding van de slaven, hnune stem. Hoe groot het gebrachte offer, is kan men zien uit een dagblad van San Leopoldo van 7 October 1887. Twee jaren geleden was het getal slaven nog ongeveer 1,134,000. Tengevolge der vele vrijlatingen bestouden er reeds den 20sten Maart van dit jaar niet meer dan 650,000 slaveu, welk aantal thans zeker belangrijk zal verminderd zijn. Er zpn echter nog steeds meer dan een half millioen slaven in Brazilië. Doch men kan met zekerheid zeggen, dat de Braziliaan- sche slavernij tot uitsterven is veroordeeld. Ook de Regeering begunstigt de slaveu- vrijheid, doch er dient met de meeste voor zichtigheid te worden gehandeld ten einde het land voor outroeringen te spareu, welke door eene a! te spoedige en totale opheffing der slavernij zouden kunnen ontstaan. De nieuwe beweging tot volkomen en onvoorwaardelijke iuvrijheidsstelling van alle slaven heeft veel enthusiasme voor de zaak der slavernij teweeg gebracht. Er werd onmiddellijk een manifest van het Aboli tionisten-Comité (Comité voor do vrijlating) in de nieuwsbladen gepubliceerd. Indeiu- leidiug van dit manifest werd aan Z. D. H. den FE UIL L E T O N. Vervolg en slot). Zijt ge al bij hem geweest,hebt ge zijn antwoord vernomen, en durft ge nu nog bij mij komen, ik dan geen oogenblik rust hebben; Moet men mij ook hier nog, in mijne afzondering, elke minuut afpersen, mij dood martelen. Stanton heeft groot gelijk gehad met uw verzoek af te slaan. Ik vind het dom om zoo iets te vragen, Kolonel./' „Ik hoopte, mijnheer Lincoln, dat gy mei mij zoudt gevoelen." ,/Met U gevoelen! Hemelsche Vader! Ik moet met vijfmaal honderd duizend mensclien o-evoelen die tienmaal ongelukkiger zijn dan gij. Het is nu eenmaal oorlog; wat zal men er aan doen? Ellende en jammer is thans ons aller lot; Bisschop hulde gebracht wegens zijn beslist optreden voorde bevrijding der slaveu. Door het vaderlandslievend initiatief van den Pre laat aangevuurd,willen de leden alle pogingen in het werk stellen, om de volkomen afschaf fing der slavernij tot stand te brengen. Het manifest sprak tot de Katholieken in naam der beschaving, in naam der begin selen eener gezonde en ware moraal. Mede burgers, zoo luidde het woordelijk »iu alle landen, die onder de slavernij lijden, is het abolitionisme voortgekomen uit de liefdevoor gelijkheid onder de menschen en uit humane gezindheid in verband met de vaderlandsliefde. De geschiedenis van alle tijden bewijst, dat de krachtigste propa ganda voor den eindelijken zegepraal van net abolitionisme bestond in het bestrijden der slavernij als een der grootste misdaden aan de vrijheid gepleegd, zonder zich tot toorn te laten verleiden tegen die heereu, die immers slechts het offer zijn van be staande Staatsinstellingen, van eene on onrechtvaardige wet, van gewoonten en gebruiken, waardoor zij uatgene voor recht houden, wat niets anders is dan geweld en aanmatiging. Het echte abolitionisme wil de afschaffing der slavernij terwille van de wedergeboorte en grootheid van bet vaderland, terwille van het welzijn der meesters en slaven, zonder daden van ge weld, zonder verwarring verwezenlijken; daarom doet het een beroep op de meusck- lieveudheid van allen. Wanneer in het keizerrijk de openbare meening zich doet gelden tegen Staatsinstellingen, die de merischheid onteeren, dau is het slechts noodzakelijk, dat men de weinigen, die nog slaveu bezitten, doet weten dat al zeer spoedig eene wet hen zou kunnen nood zaken hunne slaveu vrij te laten zij zouden alsdan deu roem hunner weldadigheid ver liezen. Vervolgeus doet het manifest een beroep op het eergevoel, op de liefde voor de vrijheid, liet gewaagt van den vooruitgang der industrie en beschaving. Brazilië, ge lukkiger dan andere landen, die te vuur en te zwaard de slavernij uitroeiden, zal door weldadigheid en edele vaderlandsliefde den slaven de vrijheid schenken. Tot beter begrip van de gansche bewe ging zijn eenige ophelderende opmerkingen onontbeerlijk. In Amerika stonden de verdedigers en de tegenstanders der slavernij langen tijd scherp tegenover elkaar. De tegenstanders der slavernij verdeelden zich weder in de par tijen der freesoilers (vrgbodemmannen) en der abolitionisten. Eerst.genoemden wilden elke uitbreiding der slavernij in nieuwe ge westen verhinderen en de slaven langza merhand emancipeerenlaatstgenoemden wenschteu de slavernij tot eiken prijs overal afgeschaft. De freesoilers waren in den regel zeer verstandige lieden, afkeerig van elke gewelddadigheid, lieden, die den druk en last der feiten niet ontkendende aboli tionisten hadden het verwijt op zich ge laden, dat zij de kolossale moeilijkheden die in deze quaestie zich berghoog voor deden, niet genoegzaam telden. Zjj vonden draag uw aandeel daarin, zooals liet een man en een soldaat betaamt. Laat uwe vrouw in vredes naam waar zij is. Daarop leunde de president, moe en afgemat, achterover in zijn stoel, sloot de oogen en wenkte dat Seott zou heengaan. De afgewezene bracht een slapeloozen nacht door; eerst tegen den morgenstond sluimerde hjj in, zoodat hij vrij laat ontwaakte. Nog was hij niet geheel gekleed, toen er op zijne deur geklopt werd, enwie schetst zijne verbazing, toen een ^ogenblik daarna de President zelt binnen treedt. Met tranen in den oogen kwam de goede man op hem toe, omvatte zijne hand en zei ge roeid: //Ik heb u gisteren hard behandeld, Kolo nel! ik kom u vergeving vragen. Ik was uit mijn humeur, afgemat en doodmoe door allerlei beslom mering. Dat is gewoonlijk zoo op Zaterdag-avond. Ik moet u werkelijk wel een gorilla toegesche nen hebben, zooals de rebellen mij afschilderen. Toen gij weg; waart, heeft het mij innig leed gedaan, dat ik u zoo behandeld had; ik heb echter in Europa de meeite sympathie en bleven ten slotte over winnaars in deu strijd. Wie eeuig begrip en kennis heeft van kerkelijke geschiedenis, weet ook dat de Katholieke Kerk ten gunste der slaveu- emaucipatie steeds werkzaam is geweest, maar niet door middelen van geweld. Het moest de kracht der christelijke liefde zijn, die de groote verandering tot staud bracht. Eene plotselinge vrijmaking zou niet alleen de bestaande rechts- en levenstoestanden totaal hebben verwoest maar zou ook deze voor de vrijheid nog niet voorbereide eu na de bevrijding aan nood en ontbering prijs gegeven massa eene gevaarvolle toe komst hebben verschaft. De Bisschoppen van Brazilië schijnen, gelijk men uit hunne daden kan nagaan, het tijdstip tot vrij making vau slaven, thans gekomen. En ook in deze aangelegenheid toont de Kerk zich opnieuw in den meest eminenten zin des woords als de eerste beschavende macht der aarde. Zelfs hare hevigste tegen standers kunnen haar dit getuigenis niet onthouden. Pfahler schrijft in zijn handboek over oudhedenDe christelijke Clerus was het alleen, die de kracht en den moed had op te komen tegen de ruwe gewelddadigheden van de grooten dezer aarde. Door de Geeste lijkheid werd het volk, de weduwen en weezeu, de armen, de gevangenen, de slaven beschermd. De harde lijfeigenschap is hoofd zakelijk door de Kerk opgeheven. Maar de opvoeding van een ruw, door het verkrij- geu vau schatten en rijkdommen wulpsch geworden volk, is niet het werk van de- cenniums, maar van eeuwen. Gförer zegt: Heeft niemand zijne stem verheven voor de beklagenswaardige slaven? Zeer zeker, maar alleen de Clerus, wien daarvoor lof en hulde zij toegebracht. Zoo ooit, dan bewees de Moeder der volken, da Katholieke Kerk, door hare zorgen voor de slaveu, haren hemelschen oorsprong. Priesters hebben tegen de slavernij gespro ken, gewerkt en geschreven. Slot volgt). Dezer dagen is er weder een officiëel bulletin van den toestand des Duitschen Keizers uitgegeven. Daarin wordt gemeld: Z. M. is, niettegenstaande de agitatie van de laatste dagen, waardoor hij genoodzaakt was zich te ontzien, vrij van koorts, terwijl er zich ook geeue bizondere bezwaren voor doen. De afscheiding houdt nog rijkelijk aan; vandaar nog steeds aauprikkeling tot hoesteD. Zaterdag-voormiddag is teCharlottenburg bekend gemaakt, dat er niemand in het mausoleum mag worden toegelaten voordat de Keizer er geweest is. Het lijk van Keizer Wilhelm blijft tot 22 dezer (verjaardag van den overledene) in het voorgedeelte van het mausoleum staan en zal eerst op dien dag worden bijgezet. Van alle kanten wordt er geijverd voor het oprichten van een gedenkteeken ter eere van Keizer Wilhelm. Verschillende ge- den gekeelen nacht geen oog gesloten. En daar om ben ik nu maar terstond naar de stad ge reden om mijne sch ild af te doen; gelukkig dat ik u thuis heb getroffen." //Hoe goed zijt gij, ,Mjjnheer de Pre:ident!« sprak de Kolonel geroerd. //Neen, dat was ik niet,-ik was gisteren inte gendeel zeer slecht, en ik zou het mij nooit vergeven hebben, als ik u dit niet had gezegd. Ach, wat was het edel van uwe vrouw, dat zij u kwam verzorgen. En gij moet wel een goed mensch zijn, daar uwe vrouw zooveel voor u heeft gewaagd. De vrouwen zijn de wezenlijke be- schermengels der Natie; heldendaden hebben ze in dezen oorlog verricht. Maar kom nu, Ko lonel! Mijn rijtuig wacht aan de deur; wij zul len Stanton gaan spreken.// In de warmste woorden wist de President den Minister van Oorlog te overreden niet alleen het gevraagde verlof toe te staan, maar ook eene stoomboot beschikbaar te stellen om het lijk der trouwe gade af te halen en in statie naar meenteradeu hebben reeds een bedrag ter deelneming vastgesteld. Op andere plaatsen ziju er van wege eenige ingezetenen lijsten vau iuschrijving geopend. Met welk eene geestdrift het denkbeeld wordt begroet, blijkt onder andereu uit de Elberfelder Zeitung. Vrijdag-ochtend verklaarde zij,in afwachtiug vau de optreding eener commissie uit de burgerij, zich. wel voorloopig met de ont vangst van inschrijvingen te willen belasten, daar er zelfs reeils kleine giften, tezamen tot een bedrag van 110 mark, bij haar waren ingezonden. Nog dienzelfdeu avond kon zij reeds twee inschrijvingen van 1000, eene van 5000, en eenige andere te zameu van ruim 100 mark vermelden. Bij tweede lezing der begrooting voor onderwijs heeft het Pruisische Huis van Afgevaardigden het bedrag van 10 millioen mark toegestaan, ten einde er kan worden overgegaan tot eene algemeene verminde ring van lasten ten behoeve der volks school, onder voorbehoud eener afzonder lijke wet tot regeling dezer gelden. De Frao8che Minister van oorlog heeft aan den President der Republiek een be sluit ter goedkeuring voorgelegd, waarbjj Generaal Warnet benoemd wordt tot com mandant van het dertiende legercorps, in plaats van Boulanger. Er heeft zich te Parijs een comité ge vormd (un comité républicain de protestation nationale, gelijk het zich betitelt) van elf radicale Afgevaardigden en vier andere per sonen alsDéroulède, Henri Rochefort, Mayer, van la Lanterneen Lalou, van la Franceom in verschillende departementen de candidatuur van Boulanger voor de Ka mer te bevorderen. Met dat doel heeft het een manifest openbaar gemaakt, waarin erkend wordt, dat bij niet verkiesbaar is; maar zijne vrienden willen het nationaal gevoel te zijnen aanzien tot uiting brengen. Sneeuw en regen hebben aan alle maui- festatiëu voor Boulauger een einde ge maakt. Boulanger gaat met zijne dochter naar Auvergne. Hij komt daarna terug, om dan te Parijs te wonen. De gematigde republikeinen eischen scherper maatregelen tegen Boulanger, die volgens hen met de uiterste radikalen heult. Te Arles, nabij Marseille, is iets gebeurd, dat de gemoederen in rep en roer heeft gebracht, en niet ten onrechte. Aldaar zijn twee Fransche soldaten, zouaven, die uit Tongkin teruggekomen waren, door Italiaansche werklieden vermoord. Men heeft de slachtoffers ouder grooten toevloed der bevolking begraven, eu het heeft weinig gescheeld, of de moordenaars waren bij hun overbrengen naar de gevangenis, door de bevolking om hals gebracht. Op vele plaatsen langs de Rhone, waar de Italianen veelvuldig aan dijkwerk gebruikt worden, zijn zij dientengevolge door de Fransche bevolking aangevallen, en het zal te ver wonderen zijn, als er niet eenige vau deze Italianen binnenkort worden doodgeslagen. Naar aanleiding van eene interpel latie, in het Eugelsche Hoogerhuis ingesteld door Lord Dundonald, betreffende de tegen woordige politiek der Engelsche Regeeriug Washington te brengen. Toen reed hij zelf met den Kolonel naar het dok om Ie zien, of de be velen behoorlijk uitgevoerd werden, en bij ver liet hem niet eer, voor de boot op het punt was af te varen, llarteljjk drukte de edele Lin coln toen de hand van den jongen Kolonel, ter wijl hij hem zeide: "De mensckelijklieid gaat boven de staatkunde en zelfs boven de krijgs wetten, wanneer bet gevallen geldt als dit. God zij met u, brave man! Hij moge u besebermen in de verruiling van uw treurigen plicht!// Op den stillen godsakker van een dorpje in Nieuw-Hampshire ligt een kleine terp smaak vol met bloemen versierd. Elk voorjaar verkon digden de viooltjes, die den groenen heuvel omgeven, de deugden der edele gade onder deze zode. Maar diezelfde bloempjes berinneren ook elke lente aan den onvcrgelijkelijken Lincoln die, kort na het boven verhaalde, het offer werd van een schandelijken sluipmoord, (14 April 1865.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1