il 1 N N L A N D~ in Egypte, heeft Lord Salisbury medege deeld, dat de Engelsche troepen zich thans uitsluitend in het Noorden bevinden, met uitzondering van eene kleine troepenmacht te Soeakin, welke geplaatst is ouder het hevel van een Eugelschen Generaal. De Regeering is intusschen niet afgeweken van de eenmaal aanvaarde politiek om Soedan te ontruimen. Wilden dn Engelschen, ge lijk Lord Duudonald als weuschelijk had doen voorkomen, de zegeningen der be schaving over Soedan brengen, dan zou daarvoor eene kostbare expeditie noodig zijn, waartoe het Eugelsche volk onder de tegenwoordige omstandigheden zeker zijne toestemming niet zou geven. Dat Soeakin bezet blijft, geschiedt hoofdzakelijk omdat men van daar uit nog kau werken tot het tegengaan van den slavenhandel. Omdat Soeakin in dezen zin van bete^keuis is, laat Osman Digua het juist aau aanvallen tegen die stad niet ontbreken. Dat bij de schermutselingen van den laatsten tij de Eugelsche troepen aanvalleuderwijze te werk zouden zijn gegaan, is slechts schijnbaar en alleen het gevolg vau de maatregelen, tot de verdediging der aldaar ingenomen stelling noodzakelijk. Wat Lord Salisbury's persoonlijke meening betreft, deze zoude ziju: laat ons Soeakin onmiddellijk ontruimen; doch dat kan niet, met het oog op het reeds genoemde bezwaar van den slavenhaudel. Het is diezelfde han del, die nog gedurende vele jaren een toe stand van vrede en rust in Soedan, zooals Lord Duudonald, en anderen met hem, dien wenschen, onmogelijk zal maken. Onder de tegenwoordige omstaudigheden kau men voor dit doel alleen goeds verwachten vau onvermoeide pogingen om den wettigen handel zooveel mogelijk te bevorderen. In Italië houdt de Regeering zich voortdurend bezig met het beramen en nemen van middelen om het weder uitbreken der cholera in 1888 tegen te gaau. Met dat doel is thans de opperste ge zondheidsraad in eene buitengewone zittiug bijeengeroepen en worden er maatregeleu vastgesteld betreffende reiniging van steden, diinkwater, troepenverplaatsingen, in- en vervoer van lompen, ophooping vau werk lieden, volksvergaderingen enz., waardoor men meent de gevreesde ziekte te kunnen voorkomen. Nader is besloten, dat in de havens van Brindisi, Genua, Napels, Palermo en Ve netië ontsmettingsovens zullen worden op gericht, werkende met stoom onder hooge drukking, en dat een geneeskundig staats toezicht zal worden ingesteld. Met de inspectie der meest bedreigde steden en het ontwerpen van verbeteringen in de rioleeriugeu enz. zijn geneeskundi gen, scheikundigen en ingenieurs belast. In de Kamer van Afgevaardigden heeft bij de behandeling der begrootiug voor buitenlaudsche zaken een langdurig debat plaats gehad met betrekking tot Frauk- rjjk. Crispi zeide ouder anderen: Het bond genootschap met Duitschlaud is in Italië populair. Bondgenootschappen, die door Italië worden aangegaan, hebben volstrekt geen oorlog ten doel. Voor het handelsver drag met Fraukrijk kou Italië niet meer doen dan het gedaan heeft. Italië wil niet Abyssinië veroveren, maar zijne verloreu positiëu herwinnen. Ten slotte gaf Crispi den wensch te kennen, dat de Kamer zijne politiek moge goedkeuren. Kinderlijke piëteit. Misschien vraagt d'eene of andere lezer of lezeres, wat of dat beteekent. Om u de waarheid te zeggen 't is een artikel, dat hoe langer hoe meer uit de mode raakt, en daarom minder algemeen bekend is. Ook een teeken des tijds, helaas! Waar toch blijft in onze eeuw van vooruit gang en spoedige ontwikkeling op piëteit d. i. de dankbare liefde en onderdanigheid der kinde ren jegens de ouders? Nauweljjks kan de vogel op eigen wieken drijven, en vaak nog veel vroeger, of hij bekreunt zich niet meer om het ouderlijke nest, noch om het ouderlijke paar. Vrij en frank wil hij zijn en zich in het onbegrensde luchtruim, in de wijde wereld, bewegen. Om de lieve Heimath wordt alleen dan gedacht, als vandaar hulp of onderstand moet komen. Kan men er buiten, dan onderhoudt men nog enkel betrekkingen met de oude lui, als die nimmer of nooit aan merkingen hebben te maken. Zoodra zij die vrij heid nemen, dan toont men daar niet van gediend te zijn, dan kan men ze missen als kiespijn. Bij gewichtige aangelegenheden, als 't aangaan van verbintenissen, geeft men daar nanstands- halbern kennis van; raad vragen en dien opvol gen, is wat al te ouderwetsch. Den ouden lui, die door zieh moe te sloven, en zuinig te leven het een heel eind ver in de wereld gebracht hebben, eenige dankbaarheid betuigen door hun raad op te volgen, geschiedt niet alle dagen. Mocht het eens gebeuren, dat iemand eene verbintenis kan aangaan, en dit uitstelt, om een ouden vader of eene stokoude moeder aan hun einde te helpen, dan slaat men de handen in elkaar van verbazing. Zoo iets is in onzen tijd een witte raaf. De geest van vrijheid, van onafhankelijkheid en zelfstandigheid openbaart zich reeds vroeg, zoowei bij het meisje als bij den knaap. Wie zal durven beweren, dat de geest vau opvoeding, zoo in huis als daar buiten, niet grootendeels schuld er aan is? Zelfs de bewe ging op politiek gebied en het lezen van fort- schrittliche dag- en weekbladen, waarin vaak van het hoogste tot het laagste geestelijk en wereld lijk gezag onder den voet wordt gehaald, waar met gelooven op gezag den draak wordt gesto ken, dragen hiertoe bij; ja, zijn de oorzaak, ten zij men met een mauvais sujet, een ontaarden zoon of dochter, te doen hebbe. V W. Met wijziging van het bestaande voorschrift is door den Minister van financiën bepaald, dat de 2de vraag in het model van het algemeene aangifte-biljet voor het patentrecht wordt vervan- hen door de volgende: De hier te lande ge vestigde kooplieden, commissionairs, fabrikanten behooren hiernaast op te geven, of zij voor hun beroep reizen, ten einde in dat geval hun pa tent dadelijk te kunnen bekomen. Voor hun beroep reizende zonder patent, stellen zij zich bloot aan bekeuring.// Bij kon. besluit van 12 Maart is aan ar- kel 1 van het besluit van 30 November 1870 {Staatsblad no. 183), houdende bepalingen om trent de sluiting enz. der aangeteekeDde brie ven, tusschen het tweede en derde lid toe gevoegd een nieuw lid van den volgenden in houd: //De verplichting tot verzegeling bestaat niet ten aanzien van aangeteekende brieven, welke volgens eene verklaring van den afzender op den omslag geene waarde aan toonder bevatten.// Bij de Regeering is bericht ontvangen, dat de Beiersche Regeering besloten heeft voor alle voorwerpen van kunst, welke uit Nederland naar de internationale kunsttentoonstelling te Munchen gezonden en na afloop dier onderneming weder uitgevoerd zullen worden, vrijdom van inkomende rechten te verleenen. De Eerste Kamer heeft het handelstractaat met Spanje goedgekeurd met 29 tegen 6 stem men en daarna, het ontwerp van wet betreffende de pakketvaart in Indië zonder beraadslaging aangenomen met algemeene stemmen. De Heer Mr. L. W. C. Keuchenius heeft te kennen gegeven, zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Eede aan te nemen. De Heer W. M. Oppedijk, benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Harlingen en Sneek, heeft verklaard de benoeming voor laatstgenoemd kiesdistrict niet aan te nemen. Haarlemmermeer, 19 Maart. Gisteren - avond omstreeks 8 uren is de boerderij van P. F. Lammers, Ringdijk, bij Bennebroek, J 33, af gebrand. Oorzaak vermoedelijk door den schoor steen. Eerst heeft de spuit van Bennebroek, daarna die van Hoofddorp dienst gedaan. Ook hier zullen werken van wege de genie worden uitgevoerd. Er zal worden overgegaan tot het maken van een grooten verbindingsdijk tusschen de heide aan de Ringvaart staande forten. GEMENGDE BERICHTEN. Te Maastricht is in het klooster der Eerw. Paters Jezuïeten een electrisch orgel het tweede in ons laud in de vorige week plechtig ingewijd. D e Peking Gazette meldt, dat de Kei- zer van China een memorandum ontving van den Gouverneur van Uliassutoi, blijkens hetwelk wegens de groote zwermen van ratten in drie der poststations in Mongolië, noodig is gebleken andere wegen voor den Rijüsposidienst te kiezen. Sedert twee jaren reeds hebben de weiden in die districten door de verwoestingen van dit onge dierte veel geleden, eu verleden jaar was bijna elk grashalmpje opgegeten, liet geheele land is door hunne holen ondermijnd, de paarden eu kameeleu verhongeren en er is geen middel om deze in het leven te houder.. De holen zijn voorts een groot gevaar voor de rijdende post boden, en het gebrek aan voeder maakt hetou- mogeljjk, voldoende dieren voon den dienst te onderhouden. Te Bradfort, in Pennsylvanië, woont een man, die zonder in den grond te graven, kan ontdekken of aldaar natuurlijk gas onder zit. Wanneer hij over zulk eene plaats loopt krijgt hij een gevoel in zijn keel alsof hij stikken zal. Onlangs outdekte hij op deze wijze eene plaats, waar men bij boring zooveel gas vond, dat er elkeu dag vijf mtllioeu voet uitstroomt. De man wordt schatrijk. Pijpen en mouwen in Corea. De tabak is voor Oorea wat opium voor China eu brandy voor Engeland is. De Goreaner loopt met zijne drie voet lange pijp, die hij met de eene hand vasthoudt, rond, terwijl hij met de andere hand den een of anderen arbeid, graven, hakken of iets dergelijks, verricht. Want niets kan hem bewegen zijne pijp ook maar voor een oogenblik uit den mond te uemeu, en het gevolg daarvan is, dat 15 man daar zooveel uitvoeren als drie man elders. Eene andere belemmering bij het werk is de kleeding van den CoreaaD, met lange wijde mou wen, die hij als zakken gebruikt om alle mo gelijke dingen in mee te dragen. Deze omstan digheid heeft de Koning als zulk een groot on gerief erkend, dat hij eene verordening tegen lange mouwen heeft uitgevaardigd, waarin hij zijn onderdanen beveelt korte, nauwsluitende mouwen te dragen, zooals hij zelf doet. Maar het koninklijk bevel vermocht niets tegen het oude ingewortelde misbruik, en het volk houdt zich hardnekkig aau zijue pijp en zijne lange mouwen. Op de New-Yorker iuchtspoo r- wegen wordt thans petroleum als brandstof in de locomotieven gebruikt. Met een straal komt de olie in de vuurbox en verbraudt daar met zulk eene krachtige vlam, dat men genoodzaakt is geworden de wanden van den vuurbox met vuurvaste steen te bekleeden, om ze tegen de felle verhitting te beschutten. In den" Limburger Koerier leest men de volgende advertentie „De ondergeteekenden betuigen bij dezen hun welgemeeudeu dank aan allen, die hen gedurende den laatsten wiuter zoo ruimschoots met voeder bedachten eu hen daardoor van een wissen dood redden. „Nu weldra de aarde het groote rerjongings- feest, de aankomst der lieve iente zal vieren, zullen ondergeteekenden niet ualaten hunne schoonste melodieën aan den Sehepper van het heelal op te dragen, als eene bede voor heB, die zich iu den nood over hen ontfermden. Namens het bestuur van het Vogelenheir, LEEUWERIK, VINK, President. Secretaris. De Commissaris van orde, MUSCH." De dankbetuiging komt, dunkt ons, wat vroeg! Dat professors abstract zijn is bekend, maar koetsiersEeu koelsier te 'e Hage moest Dinsdag-avond eene familie afhalen en naar huis brengen. Toen hij zijn „vrachtje" beleefd uit— r.oodigde om uit te stappen bleek men in den stal te zijnde koetsier was kalm naar huis gereden. Als een uitstekend middel om brand vooral ir. fabrieken en derg. te bedwingen, wordt door L. Ramdohr, in Gotha, ten sterkste aangeprrzen de waterdamp. In fabrieken, die stoomketels hebben, kan de noodige inrichting gemakkelijk tot stand gebracht worden, en wel zoo, dat elke afzonderlijke ruimte, als daarin brand ontstaat, in den kortst mogelijken tijd ge heel met stoom gevuld moet kuuuen worden, dat de daarbij noodige stoomgeleiding onafge broken in goeden staat van werken moet zijn en te allen tijde genaakbaar, te welken einde de geleiding aan den buitenkant van het ge bouw moet liggen en met den stoomketel door een afsluititiga—ventiel in onmiddellijke verbinding moet staan. Ie meid A. H 1 X. I. U. Z. 1. T. M. R.,K.,Z.ÜT.Ï 2e meid X. Z. 1. T. M. R. N. U. Z. T. Oplossing Ie meid Aha Ik zie U zet een tkeeëmmer, Ka, zet U thee 2e meid Ik zet een theeëmmer, en U zet thee. Een middel tenen botsingen 1 Eau onzer le zers, zegt liet Handelsblad, schrijft ons „Het ongeluk te Ruiuerwold heeft mij doen peinzen om een zeker middel te vinden, ten einde den machinist van een sneltrein te waar schuwen, dat hij a*n een tusschenstatiou moet elilhouden. Toen is mij ingevallen de wijze waar op eeu briefpakket in een zak door een sneltrein wordt afgehaakt. Welnu wanneer men den af- haakarm bevestigt aan het kastje, waar de ma chinist op de locomotief achter staat en de sla- tiouschef hangt aau den paal waarvan afgehaakt wordt eene brandende lantaarn, dan ziet de ma chinist van den voorbijsnellenden trein, die stil houden moet, plotseling die brandende lantaarn voor zijn neus. Hij moet dan toch al heel erg zijn aangeschoten om dat licht niet te zien en niet den trein tot staan te brengen. Aldus wordt het gevaar van menige botsing (voorkomen," Niet gedorsciien haver is een beter voeder voor paarden dan dejkorrels alleen, of dan de korrels eu het stroo, als beide afzon derlijk worden gevoederd. Het is veel beter, dat Korrels en rauw voeder te zamen gevreten wor den. Wij kunnen hooi snijden (baksel maken), het met de korrels vermengen en de massa nat maken; maar wij bereiken hetzelfde doel veel beterkoop, als wij de ongedorschen haver voe deren. Ook de moeite en kosten van het dor- sehen worden bespaard. Bij dtza manier van voederen moet de haver gemaaid worden voordat de korrel geheel rijp is; de haver wordt dan goed droog opgeborgen. I n Z n i d-0 ostelijkEngeiar. d wordt ouder ds te veld staande peulvruchten groote schade aangericht door kevers (bruchi), die in dit seizoen in zoo buitengewone hoeveelheid voor komen, dat de Britsche Regeering het noodig heeft geoordeeld de landbouwers er tegen te waarschuwen. In de pakhuizen, waarin erwten en booneu zijn opgeslagen, bevinden zich groote zwermen der kevers, en de boeren worden daarom opmerkzaam gemaakt, dat zij goed moeten toe zien welk zaad zij gebruiken en vanwaar het afkomstig is. Dezer dagen werd te Bourne- mouth het huwelijk voltrokken van Prins Oscar van Zweden met mejoukvrouwe Von Munk. We gens het verscheiden van den Duitschen Keizer hadden daarbij geene feestelijkheden plaats. De plechtigheid werd door de Koningin van Zwe den, de Hertogin van Albany, de Kroon prinses van Denemarken, de Prinsen Karei en Eugene van Zweden, en den broeder van de jeugdige echtgenoote, den luitenant Yon Muuk bijgewoond. Door het gemeentebestuur van Hasselt is dezer dagen eene werkverschaffing geopend, waardoor tal van arbeiders in de ge legenheid worden gesteld per dag 60 cent te verdienen met het kloppen van puin, ter ver betering der openbare wegen en voetpaden. Van de geldel ij ke offers der spoorwegen zoo schrijft de St. Petersburger Zeitung tengevolge van de buitengewone sneeuwstormen, welke in dit jaar het schoon houden der rails bemoeilijken, kan men zich een begrip maken, door het ons als waar medege deelde bericht, dat de Russ'sche Zuid-Wester- Spmij., tot dusver reeds ongeveer 900,000 roe bel, alleen voor den arbeid van liet schoonvegen der rails, heeft uitgegeven, en nog op eene ver dere uitgave van om en nabij 600 roebel rekent. Naamverandering in Japan. De fatsoen- lijke Japanner verandeit viermaal in zijn leven van naam de eerste maal op zijn zevende jaar, dan wanueer hij meerderjarig is, de derde maal als hij zijne eerste betrekking krijgt, en eindelijk nog eens, als hij tot een hoogeren post wordt bevorderd. Treft het toevallig, dat een der boven hem gestelden, denzelfden naam draagt als die, welken hij bij zijue bevordering als vierde heeft aangenomen, dan eischt het gebruik zoowel als de beloefdheid dat hij zich zonder aarzelen voor de vijfde maal herdoopt. D e limes bevat eene reeks van tele- grammen vau haren correspondent te Philadel phia, over den toestand te New-York en elders in de Vereenigde Staten. Volgens het eerste tele gram, van den 14deu dezer, voor de verzending waarvan de correspondent gebruik moest maken van de telepboon via New-York, was alle ge meenschap met plaatsen ten zuiden van de Potaraac en ten oosten van Boston afgesneden, terwijl uit het westen slechts spaarzaam berich ten werden ontvangen. Twee duizend liedeu waren bezig de spoor wegen tusschen Philadelphia en Harrisburg van de sneeuw te bevrijden. In de steenkolen-districten stond hel werk overal stil. De door de sneeuw opgesloten reizigers ontvingen voedsel van de langs de spoorwegen woneude boeren. Iu de ver schillende steden begon de voorraad voedsel uit geput te geraken aan melk heerschte allerwegen volslagen gebrek. Vroeg in den morgen van den 14den was het duidelijk, dat de blizard uitgewoed hadhet stormde en sneeuwde uog, maar de windvlagen waren belangrijk zwakker. In den loop van den dag konden te New-York de lieden van zaken, ook ter effectenbeurze, hun werk weder beginnen. Verscheidene duizenden personen hielpen de spoorwegen weder voor het verkeer iu orde brengen. Den 16den was, naar de correspondent meldt, de sneeuwstorm geëindigd. Voor zoover dit zich liet be lalen, heeft hij gewoed over eene uitgestrektheid naar het westen tot het Alleghanie- gebergte, eii naar het noorden tot voorbij Mon treal. De schade, die hij veroorzaakt heeft, wordt op 20 millioen dollar g«raamd, waarvaii alleen te New-York 7 millioen. Een groot aantal schepeu van allerlei slag is vergaan iu de Delaware-baai, de Cliesapeake-baai enz. Tal van liedeu hebben daarbij het leven ingeboet. Den 15den begonnen de groote zee-booten weder de haven van New- York in- eu uit te varen. Sommige, waaronder de Britannic, die Woensdag had moeten uit zeilen, waren genoopt haar vertrek uit te stellen omdat zij lading noch passagiers aan boord kon den krijgen. Te New-York heerschte den 16den nog groot gebrek aan voedsel en brandstof. Wat er was, kon men slechts tot hooge prijzen bekomen. De leden van het Wetgevend Lichaam van den Staat New-York, die op reis waren naar Albany, kwamen den 16den aldaar aan, na twee dagen door da sneeuw ingesloten te zijn geweest, en vrij wel hongersnood te hebben geleden. Voor eene fLsch whisky, iu een der treinen bij opbod verkocht, werd 50 dollar betaald. De berichtgever eindigt met te melden, dat te New-York de toestand geleidelijk verbeterde de geheele bevolking is bezig, zegt hij, met de sneeuw op te ruimen. Boston was nog geheel van de buitenwereld afgesloten. Volgens berichten uit Western Massachusetts was de storm de hevigste, die er in deze eeuw heeft gewoed. De kapiteins der binnengevallen Bclrepen (waar onder de stoomboot Furnessia van Glasgow, de Marsala van Hamburg, de Lord Clive van Liverpool eu de Zwitserland van Antwerpen) berichtten, op zee verschrikkelijk weder te hebben gehad. Moderne handwerkjes. Eene jonge dame had aan haar minnaar eeu keurig gewerkten pen- newisscher ten gescheuke gegeven, en was niet weinig verbaasd toen zij hem dien den volgenden Zondag als eene das zag dragen. Dat men met kunstmeststoffen wel op zijne hoede moet zijn, en bij den aankoop maat regelen nemen tegen bedrog, bewijst o. a. eene negotie iu dit artikel voor eenigen tijd met Duitschen kunstmest gedaan. Deze mest, uit Keuler. af komstig, wtrd iu den handel verkocht a 10 mark per 150 kilogr. Na onderzoek (te Bonn) bleek, dat deze mest een afval van de super- phosphaat was, en te leveren is voor 40 pfenu. per centenaar, zoodat de 150 kg. aan waarde 60 pfennigeu vertegenwoordigden. Als curiositeit op het gebied der loling voor de nationale militie deelt een huis vader uit de gemeente Schaesberg mede, dat zijne drie zoons allen No 1 hebben getrokken. In Pruisen heeft zich het geval voorgedaan, dat een militair, op het vernemen van 'a Keizers dood, eu eer hij den eed van trouw aan den nieuwen Keizer had afgelegd, is gaan de- serteeren. Hij werd echter achterhaald en is nu in arrest. De vraag heeft zich voorgedaan of hij inder daad schuldig is aan desertie. De krijgsraad be roept zich op art. 4 der krijgsartikelen, dat al leen spreekt van het vaandel: „Wie het vaandel verlaat" enz, is schuldig aan Fahnenilucht (deser tie.) Deskundigen verwachten tegen Mei een ongekenden toevoer van water, tengevol ge van het smelten der onzagiijke sneeuwmassa, welke in de laatste maanden gevallen is en te gen dien tijd eerst zal ondooien. Men schrijft uit Haarlemmer meer: Een notaris, de liberale denkbeelden toe gedaan, had aan een auti-revolutionnairen kiezer f 300 ter leen gegeven en eischte het geld terug (omdat laatstgenoemde God meer gehoorzaam wilde zijn dan de menschen), met de uitdruk- king:„Haal ze dan maar hij je Goal" De i 300 werden teruggegeven door tuischen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2