NIEUWE No, 1222. Zondag 25 Maart 1888. 13de Jaargang. Samenwerking. BUI T E \17A N i). De dochter van den Rector. Uitslag der herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer. Wordt vervolgd.) IlllLMSliM COURANT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer»0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. ACUTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regel».30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever»: KÜPPEB8 fc I.AURET. De uitslag der Maart-verkiezingen in ons vaderland is (wie zal dat ontkennen?) droevig rijk aan pijnlijke incidenten, maar tevens bevat hij eene rijke leering voor het vervolg. Onze tegenstanders hebben zich op treu rige wijze doen kennen. Zij hebben meer dan vroeger hun waren aard doen uitkomen. Zeer vleiend voor heu is die openbaring van hun innerlijk wezen niet geweest. Het Nederlandsch liberalisme heeft zich weder als geheel ontadeld doen kennen. De wijze waarop door de liberalen werd te werk gegaan was nog lager dan bij hunne geestverwanten elders wordt waar genomen. Het is waar, somtijds neemt men buiten onze grenzen tot geweld de toevlucht, doch wij gelooven, dat het zedelijk geweld, hetwelk hier werd gepleegd, nog oneindig bedenkelijker moet genoemd worden. Van een schop of duw kan men nog spoedig genezen, maar zedelijke wonden aan den volksgeest geslagen, herstellen zoo spoedig niet. Men stoft van liberale zijde altijd zoo hoog op den vrjjheidszin der natie. Gaarne nemen wij aan, dat de beste elementen onder haar de vrjjheid waarlijk lief hebben. Moest men evenwel afgaan op de houding, welke bij herhaling door zeer velen jegens de Katholieken wordt aangenomen, dau zal men van den vrijheidszin een minder aan- genamen indruk ontvangen. Tegen de Katholieken werd immers met grenzenlooze kwade trouw te werk gegaan. Als men de artikelen van de liberale bladen las, dan moest men wel gaan deuken, dat de Katholieken feitelijk vogelviij werden verklaard. Vele onverdraagzame Protestanten ver kondigden de leer, dat men nooit op een Katholiek mag stemmen. In alle Provinciale Staten en Gemeenteraden, die van Noord- Brabant en Limburg uitgezonderd, zou, op die wijs, nimmer een Katholiek zitting er langen. Wjj vragen: is dat eene vrjjheidlievende leer? Kan zulk een streven eene eer ge rekend worden voor een land? Erkend moet het worden, dat duizenden geloovige Protestanten anders denkeu en handelen dan de onverdraagzame lieden op wie wij zoo even het oog hadden. Niettemin kunnen wij ons leedwezen niet verbergen over het feit, dat zelfs door vele anti- revolutionuaireu hij de herstemming, niet eerlijk op de Katholieke candidateu werd gestemd. Was dat toch overal geschied, dan zou de uitkomst in enkele districten anders zijn geweest. De Heer Patijn ware dan in Schiedam bepaald niet gekozen. Zulke verschijnselen moeten uiterst be droevend worden genoemd, daar zij de samen werking verzwakken, onmisbaar noodig om het liberalisme op den duur krachtig te be strijden. De liberalen gaan onderling gausch anders FEUILLETON. Daar buiten bedekte de sneeuw het veld met een wit laken, die wind gierde door de hoornen, de grond kraakte onder de voeten en een arm klein roodborstje, door honger gekweld, sprong van tak tot lak, deed eene zwakke poging om het liedje uit zijne goede dagen te kweelen maar zocht eindelijk voor zijn aardig kopje een schuil plaats onder de takken. Daar binnen flikkerde een helder vuur in den haard en gaf een gloed volle tint aan de schitterende bloemen van het donzige tapijt, de vergulde slinger der pendule liet zijn zacht doch eentonig getik hooren, met welk geluid het gezellig geraas van het theetoestel zich mengde, en Miss Grace stond op van hare piano, bewoog zich gedachtenloos door het salon en schudde spijtig haar lief blond hoofdje. Hoe vervelend en akelig is dat sombere weer, die kou, die winter, sprak zij bij zich zelf, voor het beslagen venster stilstaande en het zijden gordijn met lange, golvende plooien even ophef- te werk; wel nemen zij som» het air aan van elkander te willen opeten, doch dat is dan vóór de verkiezing; bij de stembus worden ze plotseling verzoend. Te Amster dam scheen het een oogenblik alsof de radi calen zouden breken met de liberalen; de radicale vereenigingen zouden ook niet- radicale candidaten steunen. Maar toen het op handelen aankwam, tradeu de radi calen terug. Het hoogste waartoe zij te brengen waren was het stellen van minder dan negen candidaten. Practised had die mauoeuvre geeu het minst gunstig gevolg voor de anti-liberalen. Laat ons, voor het vervolg, veel van de liberalen leereu. Alleen toch door samen werking wordt alle goeds en edels gesticht. Het is zeer duidelijk, dat voor een gemeen schappelijk optreden niet gevorderd wordt algeheele overeenstemming in alle zaken. Wil men een voorbeeld, dau wijzen wij op de rechterzijde van de Frausche Tweede Kamer. Al hare leden zijn gekant tegen de republiek; dat is hun puut vau over eenkomst. Overigens waren de rechterman- uen vroeger in drie groepen, thans nog in twee kampen verdeeld. De eene verlangt het herstel van het koningschap, de andere het keizerrijk. Beide zijn dus mouarcnaal, doch verschillen in hun wenseh nopens den monarch. Die uiteeuloopende richting heeft echter niet belet, dat de gansche rechter zijde als een man optreedt als de conser vatieve beginselen in gevaar komen, voor zooverre die door beide worden beleden. Daarenboven zijn er verschillende punten, waarin de auti-republikeineu volmaakt éeu van gevoelen zijn. Waarom zou nu, wat in Fraukrijk mogelijk is, onmogeljjk moeten heeten in Nederland. Geen enkel redelijk motief zou daarvoor zijn aan te voeren. Een puut is er waarin de leden der rechterzijde in de Frausche Kamer vooral eenstemmig denken. Wij bedoelen de gods dienstige quaestie. Al de leden van de auti-republikeinsche partij zjjn gekant tegen de instemming, van welke de liberalen met betrekking tot den godsdienst doen blijken. De Frausche Regeeriug daartoe genoodzaakt door de republikeinsche richting, neemt den eenen maatregel na den anderen om aan de zaak van den godsdienst nadeel toe te brengen. Het eenparig verzet der anti-liberalen is tegen dat drijven gericht. Zij pleiten gezamenlijk voor de zaak van de religie. Ook tegen de onchristelijking der school komen de beide groepen der rechterzijde broederlijk op. Het zielenheil der natie gaat bij hen boven de quaestie van Napoleon of Orleans. Zou dat voorbeeld van Frankrijk geen navolging verdienen te onzent Het heeft trouwens reeds iugang gevonden, maar nog niet in die mate, als men dat zou willen en wenschen. Ouder de leiders is men het volkomen eens; doch niet alzoo onder de volgelingen. fende, en toch, lieve blonde Miss, hebt gij weinig van den winter te duchten, gij wier slanke leest in een molligen, wit «achemiren peignoir is ge wikkeld en wier kleine voetjes door een dik Smyrnaasch tapijt en fluweelen pantoffeltjes wor den gekoesterd. Denkt gij niet aan die vel» arme lieden, uwe broeders in Jezus Christus, die de winter niet verveslt, maar die hij overstelpt en die hjj martelt? Men zou denken in eene woestijn te leven, ging zij in haar booze luim voort. Hier in deze sombere pastorie, ver van den grooten weg afge legen te midden van het veld, is het geen wonder, dat men geen sterveling, volstrekt niemand te zien krijgt En overmorgen reeds is het kerstfeest! dan zal ik dansen op het kasteell Lady Randall geeft zoo'n heerlijk feest! Als mjjn balkostuum maar hjj tijds aankomt en die akelige sneeuw zich niet ophoopt op de rails zoodat de treinen niet kunnen aankomen. Ik, durf er niet aan denken, ik zou mij dood erge ren. Met dat sombere weêr haalt men zich ook enkel sombere gedachten in het hoofd. De muziek vermoeit je, hei lezen valt zwaar, de eenzaamheid drukt je en men verveelt zich vreeseljjk. Was papa nu nog maar thuis. Maar hjj is ver weg, eind» van middag op de jacht met Lord Ran- Daariu moet verandering komen. De meer derheid der anti-revolutionnairen is werke lijk doordrougeu van den nood des tijds, die eendrachtige samenwerking vordert. Zoo dra allen van diezelfde noodzakelijkheid zullen doordrongen wezeu, zal reeds veel zijn gewonnen. Alles echter nog niet. Vele Protestanten, die men op kerkelijk gebied niet voor ongeloovig kan houden, stemmen toch liever bij de verkiezingen op een on- geloovige dan op een Katholiek. En dat doen dau lieden, die tegenover de Katholieken beweren dat zij (de bedoelde Protestanten namelijk) het recht der vrije gedachte hand haven Welk eene inconsequentie! Hartelijk hopen wij, dat de Protestanten tot beter inzicht, zullen komen en dat zij zullen leeren inzien, dat het voor hen altijd beter is om samen te gaan met heu, die even als zij gelooven in den driemaal hei ligen Naam, dau met hen, die den Christus van alle goddelijke eer berooven. Het spreekt wel van zelf, dat wij slechts kunnen wenschenhandelen kunnen wij, tot ontwapening van hen, die ons haten om den geloofswille, slechts in zoover, dat wij hen door liefde moeten trachten te winnen. Mocht de dag spoedig aanbreken, waarin allen, die in de Heilige Drievuldigheid ge looven, en die een afkeer hebben van de revolutionnaire denkbeelden, als éeu man ten strjjde trekken tegen den gemeenschap pelijke:! vijaud. De Kamer van honderd zou dan maar zeer enkele voorstanders der moderne be grippen tellen De Keizer van Duitschlaud heeft, wegens het overlijden van den vader van den Pre sident der Frausche Republiek, een in het Frausch gesteld telegram van rouwbeklag aan den zoon gezonden, waarin hij dezen tevens van zijne persoonlijke en hooge sym pathie verzekert. De Keizer, wiens algemeene toestand be vredigend is, heeft in de kapel van het slot te Charlottenburg de godsdienstoefening ter nagedachtenis van den overleden Keizer bijgewoond. Men verneemt uit Berlijn, dat de tegen woordigheid der Russische Grootvorsten al daar niet beschouwd mag worden als een teeken van wezenlijke verbetering in den toestand. Welingelichte personen verklaren, dat de toestand volstrekt niet is verbeterd. Indien de Russische troepenbewegingen zijn ge staakt, dan is dit wegens de sneeuw, en ook met het oog op Keizer Wilhelm's dood. Oumiddelljjk gevaar is er niet: want Rus land zal niet gereed zijn voor het eind van het volgende jaar, en Frankrijk zal niets wagen alvorens Rusland gereed is. De pleidooien voor het hof van appèl te Parijs in de zaak van Wilson zijn ge ëindigd. Het hof heeft de uitspraak bepaald op aanstaanden Maandag. dall, Lord Grawford, Kolonel Taylor en den Squire. Dat geeft hem afleiding zonder twijfel. Ach! wat zijn die mannen toch gelukkig! Stellig zal papa ook nog niet komen. Als hij op de jacht is, zou hij alles vergeten, zijne parochie, zijne kerk, zijn huis, zijn kop thee en zijne dochter. En toch moet hij zijne preek voor overmorgen nog maken. Tot zoover in haar alleenspraak gekomen, liet Grace ontmoedigd het gordjjn weer vallen, ging bij den vlammenden baard op de zachte sofa zitten, opende een rijkversierd werkdoosje en deed eenige steken aan een elegant borduur werk. Die arme Miss Grace had ook wel redenen zich te vervelen! Zjj was een eenig kind, jong, schoon en rijk. Wenschen en begeerten stijgen in evenredigheid der voorrechten die men geniet. Hun, die weinig of niets bezitten, de verstoote- nen der maatschappij, valt het niet moeilijk zich in de eenzaamheid en in het donker terug te trek ken. Maar Grace was gewoon zich te bewonderen en te glimlachen als zij in den spiegel keek; zij was twintig jaar; bovendien hief zij gewoonlijk trotsch het hoofdje op en nam zij eene deftige houding aan als zij gelegenheid had te zeggen; //Mijn vader, mijnheer de doctor Holmedale.a Het Boulangistisch comité, betiteld als; comité de protestation nationale, heeft de cau- didatuur van Boulanger voor de Kamer ingetrokken en zijne electorale werkzaam heid voorloopig laten varen. Het verklaart aldus besloten te hebben, om aan de Re geering elk voorwendsel voor eene nieuwe bestraffing van Boulanger te ontnemen. Men meldt uit Constantinopel, dat Rusland pogingen in het werk stelt om de Bulgaarsche Ministers over te halen, Rus sische en Turksche Commissarissen aan te nemen, onder wier leiding de keuze van eeu nieuwen vorst zou kunnen plaats heb ben. Weigeren de Ministers, dan zal Rus land eischen, dat de Sobranje tot die keuze overga, maar zonder de Vertegen woordigers van Oost-Rumelië, terwiji Rusland de Porte tracht over te halen om Oost-Rumelië te doen bezetten. Men verneemt uit Rome, dat de Ita- liaansche Regeering in de volgende maand alle troepen uit Afrika terug zal trekken; alleen de artillerie zal te Massowa blijven, waar alle kanonnen en ammunitie zullen geconcentreerd worden. Den 18 dezer zijn een 120 socialisten te Madrid bijeengekomen aan een feestmaal om den verjaardag der Parijsche commune te vieren. Er werd geredevoerd zoo heftig als men het zich maar kan voorstellen. »Dood aan de burgerij!* was de overheer- schende gedachte der woorden. De laatste spreker bezong de universeele republiek, die hij als de eenige ware be titelde. De dag is nabij, sprak hij, dat de socialisten, zonder vrees voor hun leven, den strijd zullen aanbinden om de marte laren der commune te wreken. De kerel had een razend succes. Uit Constantinopel verneemt men, dat de Porte voortgaat met troepen naar de Oosteurijksche grenzen te zenden. Helder. Gekozende Heer S. T. Land (lib.) met 1779 stemmen. De heer H. W. Va* Marle (Anti rrv.) had 1004 st. Hontenisse. Gekozen Mr. P. J. P. M. Walter (Kath.) met 2951 st. Jhr. Mr. Pompe Van Meerdervooit (Anti-rev.) had 1440 et. Oostburg. Gekozende Heer N. Glinderman (Anti-rev.) met 1432 st. Mr. P. C. J. Henne- quin had 1341 st. Het resultaat der herstemmingen is nu bekend. De uitkomst der jongste volkskeuze kan dus thans in haar geheel worden overzien. Er bestaat ongetwijfeld, de omstandigheden in aanmerking genomen, waaronder de stemmingen plaats grepen, alleszins reden tot tevredenheid voor de anti-liberalen. De rechterzijde der Kamer zal toch over 54 stemmen kunnen beschikken, terwijl de liberalen 46 man sterk (waaronder Domela Nieuwenhui») in de Nieuwe Tweede Kamer zullen ziju. Groot is het overwicht der anti-liberalen niet, doch zij bezitten in elk geval de meerderheid. De Kamer is om. In zoover is het doel der anti-liberale samenwerking bereikt. Zeker meende Grace wel! liet recht te heb ben ook in dat opzicht zich te beroemen. De Rector Holmedale was eerst een der lichten van Eton, later een der Senior-roeiers van Cambridge hij was als erfgenaam, eigenaar van twee een voudige rectory's, die hij door twee jonge pre dikanten liet waarnemen, en van dit uitmun tende vicariaat, dat hem jaarlijks duizend pond opbracht met tuin, park, landerjjen en een pret tige woning. Vroeger had hij eenige populaire brochures voor het volk geschreven benevens twee of drie werkjes over theologische vraagstukken, Hjj was een volmaakt gentleman in taal, manieren en afkomst, hij was namelijk de jongste zoon vaneen aanzienlijk geslacht. Hij preekte mooi, doch deed zich nog beter voor in het salon met zijn nobele gestalte en trotsche houding. Hij mocht fier het hoofd verheffen, hij bezat alles wat er noodig is om bij de eerste vacature tot Ids schop van de Engelsehe Kerk verheven te worden, vooral omdat hjj zorgvuldig vermeed zich bloot te geven wanneer een hevig dispuut of een ernstige quaestie de gemoederen in rep en roer bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1